lt Prima Geldersche Worst. firma J. en G. Thomson, Clydebank, voor I voordecle van het Fonds voor redders van schip- do ..Tnman 011 Tnfornatinnnlp Sinnmvn-irt- breukelinsen te Helder. maar waarliikIk inoet Maatschappij" en lady Campbell doopte haar „City of Paris". Zij meet 10,500 ton, dus 2000 ton meer dan eenige andere boot. De inwendige inrichting is prachtig en ook uiterlijk ziet de reuzenboot er vrij bevallig uit. Eveneens wordt thans te Glasgow de boot gebouwd, die 1 Mei 1889 tusschen Dover en Calais in de vaart wordt gebracht en den afstand afleggen zal in 50 minuten. Dit vaartuig, hetwelk electrisch verlicht zal zijn, kost omtrent 2$ millioen francs. De grondbelasting in Amerika. Het belastingkohier voor 1888 is in de Ver- eenig'de Staten den 1 October in werk ring getreden en meer dan 1000 personen maakten te New-York queue om te betalenwelke ijver te verklaren is uit de omstandigheid, dat wie den lsten dag betaalt ongeveer 1 pet. van het geheele bedrag korting krijgt. De grondbelasting is voor het overige niet hoog. De 2 millioen inwoners van New-York betalen slechts 34 millioen dollars. De fa milie Van der Bilt betaalde den 1 October aan grondlasten f 1.750,000, waaronder de belasting voor den grond, waarop hare spoorwegstations staande familie Astor f 1,250,000 enz. Te New-York zal een melodrama ver toond worden, waarin o. a. eene brandkast zal worden opengebroken door twee echte, beruchte inbrekers, pas uit de gevangenis ontslagen. Dit zal wel is waar eiken avond eene brandkast kosten, wordt goed gemaakt door den fabrikant, die op deze wijze reclame maakt. Eenegeheele afdeeling politie-agenten bewaakt tusschen de bedrijven de kas en de ontvangen plaats- i gelden zoo weinig vertrouwt de directeur zijn nieuwe „artisten". Het Centrale Crimineele Hof te Londen heeft gisteren den uitgever Vizetelly ver oordeeld tot eene boete van 100 p. st. wegens de uitgave eener vertaling van de romans van Zola: //Nana", „Pot-BcmiHe" en „la Terre", die de Rechtbank heeft beschouwd als kwetsend voor de openbare zeden. Toen de procureur-generaal tot toelichting der beschuldiging slechts weinige volzinnen uit die romans had voorgelezen, verklaarden een paar gezworenen, dat zij genoeg er van gehoord hadden. Door de jury bleef het „schuldig" onuitgesproken, daar de beklaagde schuld beleed. De Voorzitter van het Hof betitelde de geïncrimineerde romans van Zola als allerwalgelijkste letterproducten, wier verspreiding volstrekt moet belet worden. Hij beval Vizetelly aan, onder borgstelling van 200 p. st., geen verdere exemplaren daarvan te verkoopen, en de reeds uitge- gevene zooveel mogelijk in te trekken. Het arrest van het Hof treft alleen de vertaling van de drie genoemde vertaalde romans, en niet de oorspronkelijke Fransche uitgave. Het Londensche gilde der fruithandelaars heeft, overeenkomstig het reeds twee eeuwen oude gebruik, verleden week den lord-mayor en zijn gemalin een prachtige collectie vruchten ten geschenke gegeven, voornamelijk be staande uit ananassen, perziken, peren, appels en druiven. De voorzitter wees er bij die gelegenheid op, dat Engeland nog jaarlijks voor meer dan acht millioen pond sterling vruchten uit het buitenland invoert. De lord-mayor beantwoordde de beleefdheid, als gewoonlijk, met een diner en wees daarbij o. a. op de wenschelijklieid tot ontginning van woeste gronden, ook in het belang van Engelands ooftteelt. amende honorablc maken, want ik geloof niet dat eenig liefhebberij komediegezelsckap het dankbare en schoone blijspel „de Bibliothecaris", van Moser, beter zoude hebben kunneu opvoeren. Het voegt mij niet om in details te treden, hetgeen trouwens ook /.<vr uioeiclijk zoude zijn. Het geheel was werkelijk uitmuntend, geen houterigheid, geen overtollige hinderlijke bewegingen, geen oogenblikken van verwarring. Ik heb mij dan ook kostelijk geamuseerd en ik denk niet allen die er waren, evenzoo. Jammer voor hen die dat stuk zoo goed ver tolkten, dat het publiek niet grooter was. Jammer ook voor het menschlievende doel, dat zij er mede beoogden, maar bovenal jammer voor hen, die er niet waren, want zij hebben een aan- genamen avond minder in hun leven gehad. X. SCHAGEN. 1 November. LIEFDADIGHEID. Met veel genoegen werd door steller dezes ver nomen, dat er uitzicht bestaat op het tot stand komen eener Commissie hier ter plaatse, welke zich ten doel zal stellen het bedelend Nieuwjaarwenschen op 1 Januari te vervangen door eene extra-bedee- ling aan de werkelijke behoeftigen, eene bedeeling, die mogelijk zal worden gemaakt door eene alge- meene collecte. Beeds ten vorigen jare hadden daartoe plannen bestaan, doch die waren toen afge stuit op de mindere ingenomenheid daarmede bij enkele personen. Er is wel geen twijfel aan of dit doel der te formeeren Commissie zal thans bijval vinden bij 't Hoofd der Politie, die wel zal willen medewerken door verbod van 't bedelen op den Nieuwjaarsdag. Zou het ontstaan der bovenbedoelde Commissie niet oorzaak kunnen worden van de stichting eener maar deze uitgaaf permanente Commissie voor 't uitoefenen van lief dadigheid, zonder te letten op verschil van gods dienstige overtuiging? Moet er niet eenmaal een einde komen aan 't bewijzen van weldadigheid, uit sluitend aan hen, die 't met ons eens zijn in gods dienstige gevoelens? Bij 't bewijzen van hulp en redding uit gevaren denkt niemand er aan, vooraf te vragentot welke kerkelijke gezindheid behoort gij, die hulp inroept of naar redding smacht. Waar om dan bij 't uitoefenen van weldadigheid eene scheiding gemaakt, die bovendien tot minder goede gevolgen leidt bij de beweldadigden Wij willen i niets zeggen ten nadeele der kerkelijke armbesturen, die zeker veel goeds hebben gesticht, veel ellende gelenigd. Doch alles heeft zijn tijd, en wellicht dat de reeds meermalen geopperde denkbeelden over verbetering der armenzorg, over opheffing der thans nog bestaande scheiding, van lieverlede meer aan hangers zullen vinden. De vorming der bewuste Commissie kan op die wijze den weg banen om tot een beteren toestand te komen. Helder, 31 October 1888. K. 9 Paarden 35 a ii a 4 Stieren 70 a 140 397 Geldekoeien 90 a 245 125 Kalf koeien 150 a 230 210 Vaarzen 70 a 130 180 Hokkelingeu 20 a 54 11 nuchtere Kalveren 8 a 17 Bammen a 420 Schapen 12 a 30 150 Lammeren 10 a 18 Bokken en Geiten a 25 magere Varkens. 9 a 11 ii 4 a 6 20 Kippen 30 a 125 80 Eenden 50 a 75 Boter per kop 85 a 90 Kaas per kilogram. 25 a 30 Kip-eieren per 100 stuks 500 a 600 Eend-eieren 350 a ENKHUIZEN, 31 October. 17 stapels kaas, per 50 kilo f 27. Karweizaad13.a f 13.50 a 14.75 a 10.50 a 16.50 ,18.— 11.50 15.— 5.— 4, dagen zal thans de //Cerberus" de reis naar Soerabaja aanvaarden. Door de Garnizoens-Voedingscommissie alhier werd heden openbaar aanbesteed: de levering van levensmiddelen en brandstoffen, ten behoeve van de menages der alhier garnizoen houdende troepen, gedurende het jaar 1889. De uitslag was als volgt: Rundvleesch en vet. Ingekomen 4 biljetten, van: per 100 K.G, Benoemingen, enz. Beuoemd tot inspecteur der Begistratie en Do meinen van de 3de kl. tijdelijk in de divisie van inspectie Leeuwarden de beer J. Caland, thans ontvanger der Begistratie en Domeinen alhier. Aan den luit. ter zee 2de kl. J. G. Besier is, op zijn verzoek, een jaar verlof verleend, zonder bezwaar van den lande en zonder opklimming in de ranglijst. De officier van gezondh. 2de kl. K. E. Ziegelcr, van het 1ste reg. infanterie, alhier in garnizoen, wordt overgeplaatst naar Leeuwarden. De officier van gezondh. 2de kl. J. E. Van Per- sijn is overgeplaatst van Utrecht naar hetjgarnizoen alhier. De 2de luits. van het 4de reg. vesting-artillerie Tromp en Ortt zijn verplaatst, eerstgenoemde naar 's Gravenhage, laatstgenoemde naar Willemstad. De nieuwbenoemde 2de luitenants bij het 4de regiment vesting-artillerie Bomeiu, Van Gastel en Paft, zijn hedennamiddag alhier op de gebruikelijke wijze beëedigd. Ingezonden. Mijnbeer de Bedactcur! Een plaatsje s. v. p. Ik kan nu niet zeggen, dat ik erg veel op heb met liefhebberij-komedies. Vroeger deed ik er, God beter 't, zelf ook aan mede, maar zelfs toen kon ik mij maar niet begrijpen, dat er nog zooveel mensclien werden gevonden, die er naar wilden luisteren. Ik vond er altijd iets stijfs, iets houterigs in. Dat gedwongen spel, die of niet genoeg of te veel vrijmoedigheid op bet tooneel, dat verlegen zijn met armen, beenen of geheele persoon, dat nu en dan haperen, en vooral dat komplimentjes ma ken voor iets dat niet verdiend was, maakte op mij, en mogelijk ook op anderen, steeds een pijn lijken in cbuk. Met dat gevoel van weerzin begaf ik mij dan ook, ter wille van het goede doel, gisterenavond *»ar „Tivoli", waar eenige leden van het ge- hap „H. W. N." eene voorstelling gaven, ten Burgerlijke Stand. GEMEENTE II E L D E B, van Dinsdag- tot Donderdagmiddag. OndertrouwdJ. Tuinder, konstabelsmaat, en A. Van den Akker. GehuwdA. A. Verbergt en G. J. Smit. BevallenM. Van Diest, geb. Lastdrager, D. J. London, geb. De Vlugt, D. M. E. Verberne, geb. Steenman, D. Overleden: Geene. Levenloos aangegeven 1. GEMEENTE TEXEL, van 25 tot 31 October. OndertrouwdCornelis De Groot, weduwnaar van Petronella Snakenbroek en Margaretha Elisa- beth Burgman. Gehuwd en Overleden Geene. Geboren Souwtje, dochter van Teunis De Wijn Cz. en Trijntje Zwanenburg. Mosterdzaad14.— Maanzaad9.- Vale erwten14.- Grauwe dito14. Wijker vale dito10. Bruine boonen„11. Gerst4. Haver3. BOVENKABSPEL (Station), 31 October. Fijne Bloemkool f a Grove dito f 1.50 a f 2.50, Beuzen f 4.a 5.Witte Kool f 4. a f 4.50, Boode Kool f 3.50 a 4.50 en Savooie Kool f 3.50 a 4.50 per 100 stuks. AardappelenBonde f a Blauwe f af., groote Uien 55 a 65 en kleine dito 80 a 90 cents per half hectoliter. PUBMEBENDE, 30 October. Kaas. Aangevoerd 350 stapels Kleine en 5 sta pels Middelbare. Prijs: Kleine f 31.50 en Middel bare f 28.per 50 kilogram. 1040 kilogram Boter, f 1 25 a 1.30 per kilogr. Kip-eieren f 5.a 6.per 100 stuks. 114 hectoliter Appelen, f 4.a 4.50 en 261 h. Peren, f 2.50 a 4.per hectoliter. 28 7 Bunderenhandel matig, prijshoudend. Geldekoeien vlug. 7 Stieren. 25 Paarden. 95 vette Kalveren, 70 a 90 cents per kilogram, handel vlug. 76 nuchtere dito, f 10 a f 22 per stuk, handel stug. 220 vette Varkens, 38 a 46 cents per kilogram, handel vlug. 48 magere dito, f 10 a 15 per stuk, handel stug. 307 Biggen, f 2 a 6 per stuk, handel stug. 2926 Schapenhandel stug, prijshoudend. 905 Ganzen, f 2.40 a 3.per stuk. AMSTEBDAM, 31 October. Petroleum lagerloco f 9.70 E., termijnen on veranderd, consumtie f 11. Nobel onveranderd. 59.— 58.40 50.90 54.90 per 100 K.G. 61.50 60.90 per 100 K.G. 13.— 12.50 12.25 11.75 Lange turf. per 100 stuks. 0.49 0.49 0.49$ Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) Windrichting 10 k. 1.2»/ 0.8 van de zee. wem. gv Vlak. Barometer Thermometer mM. C. Stand. Afw. Stand. Afw. 760.09 t 1.79 11.2 2.1 754.28 - 4.02 8.8 1.3 753.90 - 4.40 10.0 0.9 Weersgesteldheid. Lichtbew., winderig, mooiweer. Mistig, nevelig, mooiweer. Idem. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand October 15° 27' 51'. Marktberichten. TEXEL, 28 October. De marktprijzen waren in de afgeloopen week als volgt: Schapenboter Schapenkaas en Koeboter 60 a 65 cents per half kilogram. Kip-eieren f 3.75 a 4.25 per lOOstuks. De ver zending bedroeg ongeveer 5000 stuks. Hooi f 15.per 500 kilogram. Wilde Eenden 60 a 80, Lijsters 8 a 9 cents, Hazen f 1.50 a 1.75, Wilde Konijnen a c. en Grauwe Ganzen f 1.50 per stuk. Koehuiden 28 cents per kilogram. Paardenhuiden f 8.a 9.per stuk. TEXEL, 30 October. (Commissiehandel). Ossen f a Stieren f a vette Koeien f 180 a 220, Melkkoeien f 110 a 135, Geldekoeien f 100 a 130, Knlfkoeien f a Varekoeien f a Kalfvaarzen f a Gehlevaarzen f 41 a 65, nuchtere Kalveren f a f Graskalveren f 25 n 30, Fokschapen f 18 a f22.50, Geldeschapen f 22.a 25, Weideschapen f a Schrammen f 12.a 13.50, Bammen f 18 a 24, Lammeren fa Veulens f a f .Werkpaarden f 100 a 150, Bijpaarden f 200 a f 275, oude Paarden f 40 a 50, magere Varkens f 16 a Biggen f6 a S.50, Lammeren in voor koop f a alles per stuk. Vette Varkens 24 a cents per half kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. De uitslag der verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in liet hoofdkiesdistrict Lochem, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer A. Baron Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek tot Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, is als volgt: Gekozen de heer Jhr. C. M. Brantsen, Burgemeester van Angerloo (anti-rev.) met 1460 stemmen. Op den heer Jhr. mr. J. G. Ridder van Rappard (lib.) waren 1450 stem men uitgebracht. Er is in ons land nog zelden zoo goed gestemd als in dit district. Rekent men de overleden, zieke en vertrokken kiezers er af, dan hebben ruim 97 percent van hun stem recht gebruik gemaakt. De „Standaard" zegt, het vermelde gerucht, als zou de Regeering weldra een voorstel doen om Atjeh te ontruimen en enkel eene bezetting te houden voor den vuurtoren op Poeloe-Bras, uit goede bron te kunnen tegenspreken. Uit Pyrmont wordt aan „R. O." ge seind „Gisterenvoormiddag ten 10 ure had met groote plechtigheid de voorloopige bijzetting plaats van het stoffelijk overschot der Vorstin van Waldeck en Pyrmont. Bij de plechtig heid waren tegenwoordig de Erfprins, Prin ses Elisabeth, de Hertogin van Albanv, de troonopvolger van Wurtemberg, de Erfprins en de Erfprinses van Bentheim, de Hertog van Nassau en andere Vorsten, de gezanten van den Keizer van Duitscliland, den Koning der Nederlanden, den Koning van Zweden en Noorwegenverder de vertegenwoordigers van het burgerlijk en militair gezag, uit Kassei en Arolsen, eene deputatie van den Landdag, militaire Vereenigingen, enz. Aanstaanden Zaterdag wordt het stoffelijk overschot naar het familiegraf te Rhode over gebracht. Het commandement van Zr. Ms. wacht schip alhier met den aankleve van dien, thans waargenomen door den kapitein ter zee A. Baron Collot d'Escury, werd heden overdragen aan den kapitein ter zee P. Ie Comte. Jl. Dinsdag had te Vlissingen de offi- cieele overname plaats van Zr. Ms. torpedo boot (groot model) „Cerberus", die op de fabriek „De Schelde" is gebouwd, door eene commissie daartoe door den Minister Marine benoemd, bestaande uit de heeren W. J. A. Nolthenius, kapt. ter zee, chef van de Marine-torpedodienst; J. C. Jansen, hoofdingenieur voor algemeene diensten; en J. H. Beucker Andreae, inspecteur van 's Rijks stoomvaartdienst. Binnen eenige A. Keet, Helder Koomen en Oostenbrug, Helder W. S. J. Beek, Helder M. Evelein, Gerookt spek. 2 biljetten, van: II. Riesselmann, Helder J. W. Coer, Deventer Zout. 4 biljetten, van: F. Steeman, Helder R. Maalsteed, J. Hubbeling, II. Riesselmann, Brandstoffen. 3 biljetten, van: Cokes. per 100 K.G. P. Bandsma, Helder, 1.12$ J. Kikkert, 1.10 P. Schagen, 1.07 Van de leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier zijn bij 't einde van dit jaar aan de beurt om af te treden de heeren C. D. Zur Mühlen, L. W. F. Oudenhoven en S. Schellinger. De Vereeniging „H. W. N." gaf gis terenavond in „Tivoli" alhier hare aangekon digde voorstelling, ten voordeele van het Fonds voor redders van schipbreukelingen ter dezer plaatse. Gaarne hadden wij, vooral in het belang van 't goede doel, dat met deze voorstelling werd beoogd, de zaal voller gezien; deze was slechts matig bezet. Gisterenavond hield de Schilders-Ver- eeniging alhier hare jaarvergadering in haar oefeningslokaal in de Diaconiestraat. Na een openingswoord van den President, werden door den Secretaris en den Penning meester verslagen uitgebracht over het afge loopen Vereenigingsjaar. Deze rapporten luidden gunstig. Met genoegen werd opge merkt, dat, ondanks de geringe middelen, waarover men te beschikken heeft, nog vrij wat is gedaan tot oefening der leden op het gebied van schilderen en teekenen. Met genoegen werd opgemerkt, wat door den heer J. Bethlehem is gedaan, in 't belang der Vereeniging. De rekening over 't afgeloopen jaar sloot met een batig saldo van ruim f 12.Door een der donateurs werd een woord van waardeering gewijd aan 't lof waardig streven der Vereeniging en werden de beste wenschen geuit voor den verderen bloei der zoo nuttig werkende Vereeniging. Bij beschikking der Rechtbank te Leeu warden van 29 October jl. is N. J. K., vroeger winkelhouder van „Eigen Hulp" aldaar, ter zake van de hem te last gelegde brandstichting buiten vervolging gesteld en zijne onmiddellijke invrijheidstelling bevolen. ADVERTENTIEN. Bevallen van een Meisje: H. WILMS—BOON. Anna Paulowna, 31 October 1888. Voorspoedig bevallen van eene Dochter: A. ZIJP—KAAN. Wieringerwaard, 29 October 1888. Eenige kennisgeving. Heden overleed, ten onzen huize, op 't alleronverwachtst, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mevr. C. E. M. DE CARPENTIER, in den ouderdom van ruim 69 jaren. Oudesluis, 26 October 1888. Jb. HOOIJ. C. E. M. HOOIJ, SWERVEB. Algemeene kennisgeving. Op den 27 October jl. overleed te Anna Paulowna, na langdurig en smartelijk lijden, zacht en kalm, mijn geliefde Echtgenoot J. C. GEERLIGS, in den ouderdom van 77 jaar. Allen die den overledene gekend hebben, zullen het verlies beseffen, dat mij en zijn kinderen getroffen hebben. Wed. A. GEERLIGS—BOON. De ondergeteekende voelt zicli gedrongen, zijn welgemeenden dank te betuigen voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden, zoowel van hier als van elders, tijdens de ziekte en na het overlijden van zijne ge liefde Echtgenoote. Anna Paulowna, 1 November 1888. G. J. VOLDER. R. MAALSTEED. Te koop aangeboden: Een achtkante Wixn-OI.IEWOIEV, met onder en boven achtkant, kap, ijzeren as, 2 nieuwe am. gr. roeden, met volledig binnenwerk, alles in goeden staat en zeer geschikt tot verplaatsing. Te bevragen met franco brieven bij GEBROEDERS GORTER, Mr. Molenmakers, Wormerveer.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3