Vergadering van den Raad VERMIST: S O I R E, „DE HEREENIGING", den eersten den besten, om dra weder vrij gelaten te worden. De werkelijke dader schijnt te spotten met alle pogingen om hem te vatten. Hij lijkt ongrijpbaar als de lucht. Hij laat de bloedige en stomme getuigen zijner fielterij achter, maar zijn persoon is geheimzinniger dan ooit. Oudtijds zou hij twijfelloos door een benauwd gepeupel voor den prins der duisternisse gehouden zijn, die de macht heeft zich onzichtbaar te maken. Nu blijft hij een bloedig raadsel voor eene meer verlichte burgerij en eene geheel ver bijsterde justitie. Wie is hij? Waar toeft hij Hoe kan hij de ééne gruweldaad op de andere stapelen en ontglippen in een volk rijke buurt, zonder dat iemand het ontwaart Hij alleen schijnt in het geheim te wezen, en van dit geheim blijft het monster alleen meester. De theorie, dat wij hier te doen hebben met een bloedgierig Maleier, die zich wreekt op eene geheele kaste van uitgeworpenen, omdat ééne enkele hem bedroog, noem ik slechts, dewijl de «Pall Mali Ga zette" het de moeite waard acht haar te ontleden. Ik oordeel haar even onwaarschijnlijk als de onderstelling, dat de moordenaar een schei kundige bravo is, uitgezonden met een af grijslijk doel. Een Oosterling zou de aan dacht moeten trekken. Er zijn Maleiers in Oost-Londen, maar toch niet zóó talrijk, of één hunner zou, onder de gegeven omstan digheden, onmogelijk voor lang den argwaan van politie en burgerij kunnen ontgaan. Neen, blijkbaar is de dader iemand van alle- daagsch voorkomen, die kan komen en gaan, zonder de aandacht te trekken. Er is veel waarschijnlijks in de gissing, dat een slagers knecht, excentriek of kwaadaardig mono maan, al deze moorden op zijn geweten heeft. Z ij n mes zou geen achterdocht wekken en z ijn e bebloede slagersplunje evenmin. Deze mannen ziet men, lang voor het aan- breken van den dag, om Smithfield rondrec'J kuieren. Daar vermoedelijk is het hol v V?»n dit ondier in menschelijke gedaante te vin'* v Uit Christiania komt het bericht,1»- de expeditie van dr. Hansen, dwars ner.e. Groenland van het oosten naar het v00> V/,' goed geslaagd is. Den 4 October wae~ de reizigers behouden te Godthaab aangekomen. Met het oog op het feit, dat reeds sedert geruimen tijd ieder om het zeerst verzekert dat de vrede van Europa gewaar borgd is, verdient opmerking dat de bus kruitfabriek Rottweil-Hamburg te Keulen over het boekjaar 1887/88 een dividend uitkeert van 18£ pet. Het proces-Chambige is afgeloopen. De advocaat van het O. M. hield een lang pleidooi, waarin hij betoogde dat Cliambige mme. Grille had vergiftigd, omdat zij zijn liefde niet beantwoordde, en eischte de dood straf. Na een pleidooi van Chambige's advocaat werd de beschuldigde schuldig verklaard aan moord, maar met verzachtende omstandig heden en tot 7 jaren dwangarbeid veroordeeld. zou ik het willen wagen een paar denkbeelden fer overweging aan te geven. liet eerste komt hierop neer, dat de gemeente op de beste, en zoo mogelijk goedkoopste wijze, den vissckers bij elk tegenweer, tegen betaling van een minimum bedrag, gelegenheid moet geven om aan den loswal te komen, eu wel door een geschiktcn en ik geloof aanwezigen Stoomsleepdienst een bruto opbrengst te guaraudeeren, of subsidie uit te keereu. Het tweede betreft liet maken van een houten paal- of steigerwerk, met of zonder wieropvulling, op, in of aan een der reeds in zee vooruitstekende dammen, op daartoe meest geschikt te oordeelen plaats tnsschen het weerkundig waarnemingsgebouw en Kijkduin, of den uitweg ongeveer tegenover de Postbrug. Zulk een steiger of een paar zulke steigers, uitsluitend bestemd om aan te schieten en te lossen bij ongunstige windgelcgenheid of tijds gebrek, zouden de expeditie-snelheid kunnen ver- grooten, zelfs zonder dat nog de spoorwagens tot bij zee zouden kunnen rijden, en de belanghebbenden, zaakkundig genoeg in deze, zouden naar gelang van tijd, weer en gelegenheid, zich misschien gaarne af en toe een dergelijke verplaatsing van operatie terrein getroosten. Misschien was er dan nog een afslaglokaal te vinden of te maken met lichtspoor naar den landingssteiger. Overigens geen verstand van den vischhandel en zijn usantiëu hebbende, heb ik toch gemeend, mijn belangstelling door het bovenstaande te mogen uiten, en is het niet al te zeer mis, wil dan onder voor- loopigen dank deze uiting opnemen. Achtend, J. P. 7/11 '88. Overleden Maartje Hoorn, dochter van Reus Doom en Johanna Poll, 15 jaren. G E M E E N T E SC II ACE N, van 6 tot 12 November. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. BevallenHelena Overtoom, geb. De Pater, Z. Maartje Roggeveen, geb. Bakker, Z. Maria Pelt- man, geb. Hermans, D. Guurtjc Bakker, geb. Meeldijk, D. Overleden Engelberta Van Zonsbeek, 83 jaren en 7 maanden. Harmanus Van Akooij, 58 jaren en 4 maanden. GEMEENTE WINKEL, van 1 tot 31 October. OndertrouwdJan Van der Welle, weduwnaar van Aaltje Stam, 38 jrren, en Antje Keetman, jongedochter, 25 jaren. Gerrit Oudt, jonkman, 28 jaren en Trijntje Blok, jongedochter, 27 jaren. GehuwdSteven Vonk, jonkman, 26 jaren, en Alida Elisabeth Nobel, jongedochter, 18 jaren. GeborenCornelia, dochter van Tijs Molenaar en Jantje Sluis. Ouke, dochter van Evert Wind en Antje Kaan. Jan, zoon van Jan Wit en Keel tje Vries. Adriaan, zoon van Antje Keetman. Aafje, dochter van Harm Landman en Trijntje Kuiper. OverledenWilhelmina Nieuwenhuijzen (onge huwd), 75 jaren (overleden te Alblasserdam). Benoemingen, enz. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Sommelsdijk* wordt met 16 dezer buiten dienst gesteld en de luit. ter zee 1ste kl. H. Velthuyzen, tijdelijk com mandant, met dien datum eervol van bet bevel over dien bodem ontheven. De luits. ter zee 2de kl. L. Roosenburg, G. L. Goedhart en J. 1'. Guepin, de officier van gezondh. dr. J. Hartog en de officier van administr. 1ste kl. H. J. Knottenbelt, allen dienende aan boord van gemeld stoomschip, worden met dien datum op non-activiteit gesteld. De machinist 2de kl. J. Houtsmuller, geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip «Van Galen", wordt met 15 dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den machinist 2de kl. G. J. Smeenk. Visehbericht. We schrijven eerst 13 November en hebben niettemin reeds een wintertje achter den rug, waarop Januari met alle recht jaloersch zou kunnen zijn het kachel-seizoen heeft op een waardige wijze zijn intocht gedaan. En mochten nu deze winterachtige Novemberdagen al in bijzondere mate de belang stelling van steenkolen-handelaars en schaatsen- fabrikanten trekken, menig ander, wiens porte- monnaie-belangen weer beter door dooi weer worden idemdc toen de wind uit een anderen .en en bet eerste wintertje met een j^ii afscheid nam. Want afgezien nog nhoudende vorst te verwachten stijging - van alles en nog wat, waardoor vooral u j ,v'nan zou worden getroffen, hebben wij lic de eerste plaats het oog gevestigd op het nadeel, dat schier iederen tak van handel en nijver heid daardoor zou ondervinden. Op visscherijgebied lus 15 8 15 12 viel 't gedurende de afgeloopen week althans maar al te zeer op te merken, dat zoo'n ongelegen komende vorst alles behalve voordeelig kon worden genoemd. De felle Oostenwind, die dag aan dag den toon aangaf, benam dan vissckers als 't ware alle gelegenheid om hun bedrijf te kunnen uit oefenen, en 't waren dan ook slechts zeer enkelen die zich op zee waagden om nog een streekje te doen en met niets, of in 't gunstigste geval met enkele manden scholletjes en een paar tongen terug te kceren. Deze uitkomsten waren dan ook te onbeduidend om er veel voor op 't spel te zetten en de vissckers hielden daarom wijselijk veilige haven. De markt zou dus al bijzonder schraal voorzien zijn geweest, indien niet de Belgische sloep A. 11, van de groote Noordzeevisscherij binnen gekomen, voor een partijtje schelvisch had gezorgd en een paar Duitsche evers een zooitje kor-visch aan den afslag hadden gebracht, waarmede deze goede zaken maakten. Er is groote behoefte aan versche viseh, waarom 't dan ook zeer is te wenschen dat er, niettegenstaande het ongunstige jaargetijde, eens spoedig wat beter visckgelegenheid zal worden gevonden, dan zal er nog veel goedgemaakt kunnen worden. Ter afslag kwamen slechts 2970 sckelvisschen, 46 roggen, 516 tongen, 1 tarbot en 40 mandjes kleine scholschelvisch gold f 60.a f 20.50 't honderd, rog f 1.20, tong 50 a 65 cent per stuk, de tarbot f 7.50 en kleine schol f2.a f 2.50 per mandje. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) Ingezonden. M. de R. Hoewel ik geen abonné ben, lees ik vrij geregeld uw blad en onder meer in het bijzonder uwe vischbe- richten. Meer dan eens heb ik mij verbaasd over den schat van variëteiten, waarover uw vischbericht- gever blijkbaar kan beschikken, zonder dat het mij echter ontgaan is, dat het refrein steeds, met kleine afwijking, gelijkluidend is. Grooter dan mijn belang bij uwe gemeente, is echter mijne ongevraagde belangstelling, en zie ik dan die vischberichten zoo stcrcotipisch wekelijks staan, dan denk ik wel eens, hoe lang zal dit nog gaan? Ben ik goed ingelicht, dan groeit er te IJmuiden evenals voor de koopvaardij, voor de visscherij een gelegenheid, die in het algemeen belang (voor de concurrentie tegen het buitenland), zeer zeker Erachtig ismaar zal die gelegenheid voor uwe leldersche en Nieuwedieper lezers, voor zoover zij in uwe gemeente wonen, wel zoo prachtig zijn Of denkt men nog eens weer: «IJmuiden blijft toch nooit open op den duur Zouden de bakens niet moeten verzet worden, eer weer het tij ver- loopen is? IJmuiden heeft een, men zegt mooi afslaglokaal, geeft den kooper een minimum transportkosten (althans de afstand is gering tot het goederen- station) tot op het spoor. De expeditie kan Inter geschieden dan bij u voor dezelfde markt. De Markers en Volendammers kunnen, over Schelling- woude, slepend voor een betrekkelijk bagatel, vrij vlug in IJmuiden zijn. Men zegt zelfs, dat zij voor een even betrekkelijk bagatel buiten de pieren gesleept worden. Wat doet men nu bij u? 'k Heb wel eens hooren zeggen«vechten tegen de Bierkade", maar zelfs dat geschiedt dan zeker nog in het donker, 't Kan zijn, ik weet het niet. Wat ik wel weet is, dat er ïcts gedaan zal moeten worden, zal Nieuwediep kunnen blijven concurreerenen op gevaar af, dat ik den plank geheel mis heb, Windrichting en kracht. otz. otz. ozo. 3 k. 5 20 12 Toestand van de zee. Slcchtw, Golvend Barometer mM. 762.! 760.35 755.81 755.60 4.26 1.65 2.89 3.10 Thermometer C. 1.0 2.0 0.2 0.7 -6.9 -5.8 -6.6 -5.9 Weersgesteldheid. Bewolkt, koudweer. Bewolkt, beneveld, goedweer. Bewolkt, onstuimig, vriezend. Bewolkt, wind, buiig. Van 10 op 11 dezer gevroren 20 millimeter ijs. 11 h 12 5 12 13 7 Arrondissements-Reehtbank. Behandeling van strafzaken op Dinsdag 6 Nov. 1888, W. B. en J. F. v. E., opvoedelingen in het Verbeterhuis te Alkmaar, diefstal, ieder 1 jaar ge vangenisstraf. J. P. en A. T., huisvrouw van M. C. H., te Alkmaar, beleediging, de eerste f 6 boete, subsidi air 3 dagen hechtenis, de tweede f 8 boete, subsi diair 3 dagen hechtenis. R. S., huisvrouw van R. H., en H. B., te Alk maar, mishandeling, de eerste f 3 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis, de tweede vrijgesproken. C. S., te Hoorn, vernieling van goederen, 7 dagen gevangenisstraf. L. v. P., te Hoorn, beleediging, f 1 boete, sub sidiair 1 dag hechtenis. D. B. en A. F., te Hoorn, mishandeling, de eerste 7 dagen en de tweede 3 dagen gevangenisstraf. E. v. L., wed. J. N., te Helder, mishandeling, uitgesteld tot 8 Januari 1889. J. C. 8. en C. H., te Helder, wederspannigheid en mishandeling, de eerste vrijgesproken, de tweede 4 dagen gevangenisstraf. Tevens werden 4 bedelaars tot verschillende straffen veroordeeld. Marktberichten. ALKMAAR, 10 November. a Koe a 17 nuchtere Kalveren. ,i 8.— a 19.— 9 ii 15.— a 20.— 31 magere Varkens 11.— a 13.— 236 Biggen 3.— a 5.— 9 Bokken en Geiten. ,i 4.— a 8.— Kip-eieren per 100 stuks 6.— a 6.50 Boter per kop ('s middags 12 uur) ii a 10 76 9 659 235 40 Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Ondertrouwd en Gehuwd Geeue. BevallenJ. H. Van Sautcn, geb. Stegman, Z. N. Duinker, geb. Smit, Z. J. Jacobs, geb. Horn, Z. T. Luitse, geb. Doorcwaard, D. OverledenA. M. Nijland, 2 jaren. F. Nieuwcn- boer, 7 weken. C. M. Van Erp, geb. De Swart, 69 jaren. W. Conijn, 3 weken. J. B. Schutte, 2 maauden. Levenloos aangegeven 1. GEMEENTE ZIJPE, van 2 tot 9 November. OndertrouwdJacob van Bodegraven, weduw naar van Dieuwertjc Zijp, broodbakker, 33 jaren, en .Tacoba Blok, jongedochter, 26 jaren, wonende onlangs te Schagen. GehuwdGeene. Geboren Reus, zoon van Arie Manneveld en Neeltje Bos. Engeltje en Willem, dochter en zoon van Willem Kerkmeer en Trijntje Amse. ALKMAAR, 12 November. Koeien190.a 240. vette Kalveren40.a 110. nuchtere Kalveren. 10.a 18. Sehapen16.a 24. vette Varkens per Kg. 0.36 a 0.50 magere Varkens 11.>a 14. HOORN, 9 November. 2 Koeien, f 180 a 200 en 924 Schapen, f 20 a f 30 per stuk. 13 Varkens, 42 a 44 cents per kilogram. Handel vlug. HOORN, 10 November. H.L. Rogge. a ,i Tarwe 7.a 9. Gerst. 5.75 a 6. Haver 2.75 a 4. Witte Erwten 12.25 a 16. Groene 11.25 a 15. Grauwe 15.75 a 20. Vale 12.75 a 18.— Bruine Boonen. 10.25 a 15. Karweizaad 11.a 14.> n Mosterdzaad. 16.a 17. 14 Paarden 100.a 230, 70 Schapen20.a 29, 55 Lammeren 12.a 18. 5 Kalveren12.a 20.- 43 Varkens12.a 20.- 2 Zeugen20.a 34. 150 Biggen3.50 a 5. 50 Kippen0.40 a 1.50 1300 koppen Boter, 5.2lood. 0.65 a 0.67£ 1000 Kip-eieren per 100 stuks 4.75 a 6.- HOORN, 11 November. Op de eergisteren en heden alhier gehouden groote Najnars-Veemarkt werden aangevoerd 4491 stuks. De handel was vlug en de prijzen waren hoog. ZWOLLE, 9 November. Op de vette Ganzenmarkt waren aangevoerd 275 stuks. De handel was williger en de prijzen iets hooger; men besteedde f 2.a 5.50 per stuk. TIEL, 12 November. Op de Paardenmarkt waren aangevoerd 6 Weeldepaarden. Zij golden van f 600 tot 700. Voor een span Weeldepaarden werd f 1700 betaald- Werkpaarden f 200 a 400 en Veulens f 70 a 120 per stuk. De handel was niet buitengewoon levendig. erkent in eene ware en eigenlijke souve- reiniteit voor den Vader der Geloovigen den noodzakelijken waarborg van de vrijheid, die hem onmisbaar is om zijne apostolische zen ding ten heil der wereld te kunnen vervul len, protesteert met alle kracht tegen de hei- ligschennende overweldiging, door welke de Paus sedert jaren in de uitoefening van zijn wereldlijk gezag wordt verkort, verklaart het in bezit nemen en het in bezit houden van de Kerkelijke Staten door de Italiaansche revolutie in strijd met het recht der volken, het recht der Kerk, het recht van God, doet een beroep op den Eeuwigen Rechter hierboven en spreekt den vurigen wensch uit met de bede dat het Hoofd der Kerk door de oppermachtige leiding Gods hersteld worde in de volle uitoefening van zijne rechten, welker handhaving de zekerste waarborg is voor de orde en het heil der menschelijke maatschappij. De torpedoboot «Ceberus", is gisteren morgen 9 uur van Vlissingen naar Soera- ba ja vertrokken. De kapitein ter zee Jhr. F. E. De Brauw, heeft het bevel aanvaard over Zr. Ms. schroefstoomschip «Zilveren Kruis", welke bodem de volgende maand de reis van Oost- Indië naar Nederland zal aanvaarden. De kapitein-luitenant ter zee W. M. E. Bervoets, commandant van Zr. Ms. schroef stoomschip «Alkmaar", is door Z. M. den Koning van Denemarken benoemd tot Ridder der Dannebrogsorde. Hedenmorgen is, op de doorreis van Pillau naar Pola, alhier aangekomen de nieuwgebouwde Oostenrijksche torpedo-trans port-stoomboot «Kornet", commandant Ren- vers, welk vaartuig alhier een paar dagen zal vertoeven. De bierbrouwerij «de Haan en Sleutels", te Amsterdam, is dezer dagen voor de som van f 200,000 aangekocht door een consor tium, waarbij de heeren L. Van Bakel en A. Vos Rz. aan 't hoofd staan. In de Volksbijeenkomst, gewijd aan de herdenking van ons 75jarig volksbestaan, te houden op a. s. Zaterdagavond, zullen als sprekers optreden de heeren Roukens eu Mooy. Door de Onderofficiers-Vereeniging der Land- en Zeemacht: «Vaderland en Oranje" zal dien avond worden opgevoerd het tooneelspel: «Eene soldaten-familie." Beroepen bij de Herv. gem. te Water landkerkje ds. A. J. Van Riet, predikant te Oude Niedorp en Zijdewind. Bedankt voor het beroep (toez.) naar de Herv. gem. te Haringkarspel en Dirkshorn, door ds. A. M. A. Reijnders, predikant te Aartswoudnaar Hypolitushoef, door ds. M. Th. Laurman, predikant te Zuid-Zijpe. Onder vele blijken van belangstelling herdacht ds. H. Van Calcar, predikant bij de Doopsgez. gemeente te Noord- en Zuid- Zijpe, den 9 dezer zijne 25jarige ambtsver vulling. Tot verloskundige te Oldenzaal, is be noemd mej. F. M. De Jong, van Alkmaar. der gemeente Helder, op DONDERDAG den 15 NOVEMBER 1888, des namiddags ten drie ure, aan het Raadhuis. Helder, 12 November 1888. De Burgemeester, C. A. BEUKENKAMP. Onderwerpen ter behandeling: 1. Beëediging nieuwbenoemd Raadslid. 2. Regeling onderwijs school N°. 3. ADVERTENTIEN. Verloofd ADOLF BAUMANN, van Berlijn, en ALBERDINE ANNA WILHELMINA VOS, van Amsterdam. Amsterdam, 11 November 1888. De Heer en Mevrouw VAN WESSEM JEHU betuigen hunnen dank voorde bewijzen van' belangstelling, ondervonden bij de ge boorte en het overlijden van hun jongste kind. Helder, November 1888. Vervolg Nieuwstijdingen. De oud-Gouverneur-generaal van Nederl.- Indië, de heer O. Van Rees, kwam gisteren namiddag te 4$ uur te 's Hage terug. In uiterlijk is de afgetreden landvoogd weinig veranderd. (Het Vad.) Aan den Paus is het volgende schrijven uit Amsterdam gericht: De Nederlandsche Roomsch-Katholieke Volksbond, ten getale van meer dan 600 zijner leden vergaderd, om het feest te vieren van zijn beschermheilige, Willibrordus, Apostel der Nederlanden, betuigt aan den Oppersten Stedehouder van Christus op aarde zijne innige gehecht heid. en zijne onwankelbare trouw, V olbsbij eenkomst op Zaterdag 17 November 1888, 's avonds 8 uur, in «Tivoli". Entrée-kaarten 10 cents, tot een beperkt getal, in de bekende depóts verkrijgbaar, 's morgens 10 uur. Gewone bepalingen geldig. Een Lam, met een hakje onder het linker en rechteroor en vóór en achter op den schoft rood (doch onduidelijk). Adres: K. DE WIT, Anna Paulowna. te geven door de Rederijkerskamer ZONDAG 18 NOVEMBER 1888, s avonds 7 uur, in „VEERBURG", te Anna Paulowna. ^Entree 25 cents. Na afloop BAL. op

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3