„DE AMSTERDAMMER", COGNAC MEDICINAL De Vaterlandische Lebens-Versicherungs- Actiën-Gesellschaft te Elberfeld. DAGBLAD VOOR NEDERLAND. Uitsluitend in Gegarandeerd flesschen verkrijgbaar. AjfKyolkomen zuiver,zonder Dooi genees- /g iUi s/ suiker of eenig kundige Specialiteiten X "L/ vreemd bestanddeel, ftunbovolon, „LA CROIX ROUGE", Alleen verkrijgbaar bij den Heer H. DITO, alhier. THE GRESHAM. (Maatschappelijk kapitaal f5,400,000). C. S. JARING, Weststraat 106. Koster's Kleinen Winkel Heden verschijnt „DE AMSTERDAMMER", Dagblad voor Nederland, in aanmerkelijk vergroot formaat, en met een nieuwe duidelijke letter gedrukt. De Abonnementsprijs blijft als voorheen f 2.50, franco per post f 2.75 per kwartaal. Nieuwe Abonnés ontvangen tot 1 December a. s. de Courant gratis. Proefexemplaren worden op aanvrage gratis verstrekt. BUREAU: SPUISTRAAT 145—147, AMSTERDAM. de la marqué aanbevolen aan gezonden en zieken, door de voornaamste geneeskundige Specialiteiten. Deze Cognac staat ondex* voortdurend toezicht van Dr. L. Th. REICHER, 1« Adsistent aan het Scheikundig Universiteits-Laboratorium, en van het Bureau voor Chemisch Onderzoek, Directeuren de Heeren Dr. P. F. VAN HAMEL ROOS en A. HARMENS Wzn., te Amsterdam. Eenige soorten: Petit Champagne per flesch f 2.50. I Grand Champagne per flesch 3.50. u u 1.35. I ff 1.85. Een groot aantal chemische analysen en aanbevelende attesten van de voornaamste specialiteiten op genees- en scheikundig gebied zijn ten allen tijde ter dispositie. Wederverkoopers genieten rabat. Engelsche Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente, opgericht anno 1848. Succursale 145 Warmocsstraat, tc Amsterdam. Directeur D. SCHUMACHER. Sluit voordeelige contracten ter verzekering van Kapitalen, bij overlijden of op vooraf bepaalden leeftijd betaalbaar. Lijfrenten, direct ingaande of na vooraf bepaalden leeftijd. Tarieven en inlichtingen voor HELDER en OMSTREKEN gratis te bekomen bij den Heer JT. C2. \7"-A.2NT E3SJSE3TNT, Spoorstraat 409, te Helder. Sluit de voordeeligste contracten ter verzekering van Kapitalen, betaalbaar: Bij overlijden of op vooraf bepaalden leeftijd, met of zonder aandeel in de winst. Bij individuëele ongevallen. Bij ongevallen op zeereizen. Bij ongevallen op reis. Jaarlijksche premie per duizend gulden kapitaal- verzekering, bij toetreding op den leeftijd van: 20 jaar f 16.30. 35 jaar f 24.50. 50 jaar f 43.10. 25 18.40. 40 29.—. 55 54.—. 30 21.10. 45 35.—. 60 68.90. Omtrent deze en alle andere soorten van Levens verzekering vrage men tarieven en inlichtingen bij onzen Agent voor Helder en omstreken, Beriont xait te S c h a g e n. Door eene groote inkoop extra goedkoope eerste soort KOESCHAREN, merk „Goldenberg" k f 3.25> franco per rembours f 3.50. VoortsKoe- en Paardenkettings, Stallampen en Lantaarns, Stal- en Gxaanschoppen, Graanmaten en Bascules, Boeren-, Bouw-, Dorsch-, Timmer- en Keukengereedschappen. N.B. Buskruit (Crêpée) N°. 1 en Hagel, alsmede UT ENGELSCHE VERHARDE HAGEL. "VS A. KOSTER, Schagen. Tandarts BIERSTEKER is Woensdag 14 November te Helder, Kerk- gracht 338, te consulteeren voor tandheel kundige operatiën, vullingen en het plaatsen van kunstbanden en gebitten. Spreekuren van 93 uur. Door dr. H. W. Heckman te Scheemda, wordt in de 7/Pr. Gr. Ct." medegedeeld: Naar aanleiding van eene mededeeling van prof. dr. Mayer te Wageningen van eene in zijn gezin bij zes personen plaats gehad heb bende vergiftiging, veroorzaakt door het nut tigen van roggebrood, waarin bij onderzoek eene groote hoeveelheid bolderikzaad bleek aanwezig te zijn, is het in 't belang der openbare gezondheid niet overbodig, die zaak nader te bespreken. De bolderik, door de Franscben Nielle des blh, in 't Duitsch Kom- radcn gelieeten, is bij de kruidkundigen als Agrostemma Githago of Lychnis Githago be kend, en aan bare groote paarse bloem en haar groot bruin zaad wel te onderscheiden. Het is een zeer gewoon onkruid op de klei wintergraan, vooral onder tarwe en rogge, en daarom ook wel eens koornroos geheeten. Daar de grootte van het zaad vrijwel met die van tarwe en rogge overeenkomt, wordt het vaak met deze granen uitge zaaid en vermenigvuldigt dan op eene zoo in het oog loopende wijze, dat het den oogst der wintergranen vrij wat benadeelt. In geringe hoeveelheid met het meel ver mengd, schijnt het geen gevaarlijke giftige eigenschappen te bezitten; ten minste zijn de schrijvers het op dit punt niet eens. Reeds Rembertus Dodonseus, de vermaarde kruidkundige der 17de eeuw, zegt, in zijn Cruydt-Boeck 1644: ,,'t Saet wordt sonder schade onder 't koren gemenght, maar is wat bitter." Zoo onschadelijk is het evenwel niet, ten minste Haubner kent er verdoovende werkingen aan toe, die vooral voor varkens gevaarlijk zouden zijn (van Hall. Land- huish. Flora). De vermenging met koren of meel kan ook voor den mensch gevaarlijk, ja zelfs doodelijk zijn; ten minste zoo ze in groote hoeveelheid in tarwe- en roggemeel voorkomt, 't geen in roggebrood en onge- build tarwebrood aan de zwarte plekken te zien is. In het monster, door prof. Mayer onderzocht, bevatte ruim 1 ons rogge, 41 bolderikkorrels, wegende gram, eene ver ontreiniging, zonder twijfel sterk genoeg om de vergiftigingsvei-schijnselen te verklaren. Het giftige bestanddeel, door C"1 r - leerd, doodde ter hoeveelheid op de Zeemacht een hoen, en 8 gram een üTWerpen. uren. De interessante mededet Mayer, in eigen gezin waargenc^. van in ieder geval tot voorzichtigheid11®1» eene derom eene bijdrage, hoe ook in dit opD^ïü toezicht op de keuring van levensmiddelen wenschelijk is. Uit het ffGeneeskundig Jaarverslag nopens den gezondheidstoestand bij de Kon. Ned Marine" gedurende het jaar 1886, uitgegeven bij J. J. Groen, te Leiden en medegedeeld door den schout-bij-nacht dr. v. Leent en den dirig. off. van gez. dr. Thompson, blijkt dat de gezondheidstoestand der vloot in dat jaar op de schepen binnengaats en bij de mariniers zoowel als op de schepen bestemd voor buitenlandsclien dienst, zeer gunstig was, maar dat daarentegen op de schepen in de koloniën, vooral in Oost-Indië, weder om verscheidene sterfgevallen aan besmette lijke ziekten zijn voorgekomen. Op de schepen binnengaats bedroeg het aantal zieken 3419, waarvan 19 zijn overleden, zijnde 0.6% der totale sterkte. Bij de mariniers in de garnizoenen bedroeg het aantal zieken 853, dat der overledenen 9, zijnde 1 der sterkte. Op de schepen voor buitenlandsche dienst was het aantal zieken 747, dat der dooden 2, zijnde 0.4 der sterkte. Op de schepen in West-Indië bedroeg het aantal zieken 544, dat der overledenen 7, zijnde 1.8 der sterkte. Op de schepen in Oost-Indic bedroeg liet getal der zieke Europeanen 5938, der over ledenen 27, zijnde 1 pet. der sterkte, en der zieke inlanders 2086, der overledenen 51, zijnde 5,66 pet. der sterkte. De ziekten, welke de meeste sterfgevallen veroorzaakten, waren die der ademhalingsor ganen op de schepen binnengaats, vooral longtering, longontsteking en bloedspuwing. In West-Indië kwamen enkele sterfgevallen voor van gele koorts, tengevolge van besmet ting in de Hospitalen, zoo ook van dysen terie. Onder de Eux-opeesche schepelingen aan boord van schepen en in de Hospitalen in Oost-Indië, kwamen 10 sterfgevallen voor van Aziatische cholera, aan boord der Java", ffSamarang", „Salak", „Sindoro", „Borneo", ffTromp",en ffPrins Hendrik", en 4 aan malaria. Het getal der overledenen bij de Europe anen aan boord van de schepen in Oost- Indië was in 1886 ruim de helft minder en bij de inlanders nagenoeg even groot als in 1885, terwijl het getal der wegens ziekte gerepatrieerden grooter is dan in het vorige jaar, en het getal der voor den dienst afge keurde inlandsche schepelingen in 1886 zelfs 148 meer bedroeg dan in 1885. Deze ver meerdering werd veroorzaakt door de berri- berri, door welke ziekte 291 werden afge keurd en waaraan 41 inlandsche schepelingen stierven. Naar Nederland werden wegens berri-berri of hare gevolgen 75 Eui'opeanen opgezonden. De cholera kwam vooral wederom voor aan boord van schepen, te Soerabaja gesta- tionneerd. Van malaria hadden vooral de Europe anen veel te lijden. Vier Europeesche sclie- pelingen stierven daaraan, terwijl 24 lijders moesten repatriëeren wegens malaria. Door dysenterie werden in Indië 17 Euro peanen aangetast, die allen herstelden. Belangrijk is het aantal verdronkenen, vooral in Indië, alwaar daarvan 8 gevallen voorkwamen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen des Konings de volgende aanschrijving gericht: De commissie, aan wie bij besluit van 18 September 1886 werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar den toestand van den landbouw hier te lande, wenscht eerstdaags met dat onderzoek een aanvang te maken en stelt zich voor dit ter plaatse te doen, waartoe tot dat doel in uwe pro vincie eenige gemeenten zijn aangewezen, die in verband met den aard van het bedrijf, als typen van de streek, waarin zij zijn ge legen, kunnen dienen, onder vooi'behoud het onderzoek ook uit te strekken tot andere gemeenten, wanneer dit mocht blijken noodig te zijn. Het onderzoek zal, voor zoover dit niet door de leden der commissie zeiven kan worden verricht, worden opgedragen aan daartoe aangewezen personen, die, zoowel door hun kennis van den landbouw, als hun bekendheid met de plaatselijke toestanden, voor die taak geschikt zijn. Als leiddraad bij het ondei'zoek heeft de commissie een lijst van vraagpunten opgesteld, voor welker beantwoording algemeene medewerking noodig en gewenscht is. Ik heb de eer u uit te noodigen hierin uwe medewerking te willen verleenen en den burgemeesters en verderen gemeente-ambte naren op te dragen de leden en de aange wezen personen in de vervulling hunner taak zoo krachtig mogelijk behulpzaam te zijn. Op verschillende plaatsen zal een verge lijkend onderzoek noodig zijn, ten einde een behoorlijk inzicht te krijgen in den argraxï- schen toestand van de geheele groep ge meenten, waaruit de ééne gemeente als type is genomen en om mogelijk bestaande af wijkingen niet over het hoofd te zien, terwijl tevens het voornemen bestaat, om in ver schillende deelen van het land een bijzonder onderzoek in te stellen naar speciale cultures, 4s: tabaksbouw, groententeelt, enz. Om deze redenen is het wenschelijk, dat commissie rekenen kan niet alleen op de T van ambtenaren in de type-gemeenten, van al de bedoelde ambtenaren in uwe pp. jncie, waartoe ik eveneens uwe tusschen- komst inroep, opdat de gevraagde mede- werking worde verleend. Ieder jaar wordt te Parijs op den eersten Zondag in November een concours gehouden van sijsjes, 't welk uitgaat van een Vereeni- ging van liefhebbers dier vogelsoort. Zondag werd van de traditie niet afgeweken. In een lokaal in de avenue de Clichy kon men een groot aantal sijsjes tentoongesteld zien, en vogelliefhebbers hadden vrijen toegang. Te Parijs heeft deze liefhebberij zulk een omvang gekregen, dat ze aan verschillende takken van industrie voedsel geeft. Door de leden van genoemde Vereeniging alleen worden toch jaarlijks meer dan vierduizend sijsjes aangefokt. Zij verschaften daardoor aan tal van personen brood. Fabrikanten van kooien profiteeren natuurlijk van de aanvragen om woningen voor de kleine zangers, en anderen vinden hun bestaan in het leveren van 't noodige voedsel. Zoo houden zich alleen te Puteaux niet minder dan honderdvijftig personen bezig met de teelt van murik (vogeltjeszaad). De murik van Puteaux is onder de vogelliefhebbers dan ook beroemd. Mag men de leden der Vereeniging zeiven gelooven, dan zou te Parijs dagelijks voor meer dan 10,000 francs van dit artikel worden verhandeld. Daarbij komt nog een hoeveelheid hennepzaad, die moeilijk te begrooten is. Het grootbrengen van de vogeltjes vereischt onophoudelijk zorg. Voor al die moeite achten de liefhebbers zich evenwel ruimschoots beloond, wanneer hun kweekelingen op de Tentoonstelling den prijs verwerven. Dan vereenigen zij zich 's avonds aan een feest maal, waar men aan de minder gelukkige broeders, gelijk in de statuten voorgeschreven is, een troostdronk aanbiedt, en allen in de champagne hun zorgen vergeten. Ook de handel in sijsjes heeft een ruime vlucht genomen. De prijzen loopen uiteen, van drie tot vijf francs per stuk. Tijdstippen van verzendingen der hier onder vermelde brievenmalen naar Ned. Oost-Indië: Met de stoomschepen van de Maatschappij «Neder land" en van de „Rotterdamsolie Lloyd". Met de Fransche paketbooten. Met de Britsehe paketbooten. Over Amster dam of Rotterdam van 's Gravenhage 11.45 'a av. Over Marseille van 's Gravenhage 4.15 's av. Over Marseille van 's Gravenhage 8.15 'a morg. Over Brindisi van 's Gravenhage 12.30 av. 16 Nov. 28 f 30 7 Dec. f 14 v 21 f 28 20 Nov. f 27 4 Dec. f 11 18 ff f 25 17 Nov. 1 Dec. 15 29 23 Nov. 7 Dec. 81 f Met de stoomschepen der Maats. „Nederland". Padang wordt alleen aangedaan door de stoom schepen van de Maatschappij „Nederland." Snelpersdruk van A. A. Bakker Cs., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 4