12 Murphy, die in het bezit werd gevonden van een extra groot nies; hij ziet er uit als een matroos en gaf een verward relaas van zich zelf. Een nieuw spoor, dat even onzeker is, wordt nu weer uit Bern aangewezen. Van daar herinnert iemand aan den Rus Nicolas Wassillie, die voor 16 jaren vreeselijke vrouwenmoorden te Parijs pleegde, maar, nadat zijn schuld was gebleken, niet werd gestraft, omdat de geneeslieeren hem voor krankzinnig verklaarden. Wassilli werd in een krankzinnigengesticht geplaatst, maar in Januari jl. ontslagen, daar zijn toestand zijn verdere opsluiting niet meer rechtvaardigde. Het vermoeden wordt daarom geopperd, dat deze krankzinnige naar Londen is gegaan en daar zijn oud handwerk weer heeft op gevat. Wat de nieuwe maatregelen betreft, wordt gétneld, dat de politie alle slaapliuizen in Dorsetstreet heeft onderzocht, maar zonder gevolg. Ofschoon het straatje niet groot is, bleek toch, dat in de slaapliuizen, welke men daar vindt, eiken nacht 1200 menschen hun intrek namen. Van verdere pogingen met de bloedhonden is afgezien, daar de beesten het spoor bijster zijn geworden, hetgeen niet te verwonderen is, aangezien er te veel tijd was verloopen sedert het plegen van den moord en na dien tijd veel personen geneeslieeren en agenten in het vertrek waren geweest. De eigenaar van het huis, waar de ver moorde vrouw haar intrek had genomen, heeft een brief ontvangen, geteekend Jack the Ripper, van dezen inhoud: „Houd je maar kalm. Ik ben van plan nog een moord te begaan, maar nu wil ik een moeder en een dochter hebben.'' Deze brief werd, evenals de vorige geschriften van Jack den moordenaar"aan (le politie ter hand gesteld. Volgens de „Gazette* ontving de president van het veiligheidscomité ook verscheidene stukken menschenvleesch, benevens een brief, waarin eveneens eenige nieuwe moorden in het droevig vooruitzicht gesteld worden. Bij de beraadslaging over het hoofdstuk der Staatsbegrooting, dat betrekking heeft op de politie te Londen, heeft de Minister Matthews, op eene aanmerking van sir Wil- liam Harcourt, het woord gevoerd en hulde gebracht aan sir Charles Warren, het hoofd der politie, wiens verzoek om ontslag alleen is toegestaan, omdat het beginsel, waarnaar men te werk gaat, moet gehandhaafd worden. De Minister verklaarde, dat de politie niet is gedèsorganiscerd, dat geen uitbreiding van hare macht zal p' ats hebben en ook hare inrichting geen vf .mdering zal ondergaan. De dichter Jan Van Beers is gisteren namiddag te Antwerpen, na eene ziekte van weinige dagen, in den ouderdom van 67 jaar overleden. Naar uit Athene wordt bericht, is de oudste dochter van den Koning van Grieken land, de 18jarige Prinses Alexandra, verloofd met den jongsten broeder van den Czaar van Rusland, den 28jarigen Grootvorst Paul. De eerbewijzen, die Prins Bismarck gedurende zijn lange loopbaan reeds ont vang' heeft, zijn den 10 dezer, Luthers geb -'dag, door de theologische faculteit vai jrieszen vermeerderd met de waardigheid van doctor in de godgeleerdheid, honoris causa aangeboden aan „den hooggeplaatsen man, die eenig in zijne soort aan drie Keizers zijn leven en zijne diensten gewijd heeft met onvergelijkelijke trouw, nooit versagende, onvermoeid, niemand vreezende dan God en ootmoedig vertrouwende op het goddelijk bestier in de lotgevallen der volkeren; „den beproefden eersten raadsman der Evangelische Koningen van Pruisen; den doorluchten steun van de Evangelische zaak in de geheele wereld, die er voor waakt dat de Evangelische Kerk overeenkomstig haren aard bestuurd worde en niet naar vreemd, voor haar verderfelijk voorbeeld; „den staatsman, die met scherpen blik heeft ingezien, dat alleen de Christelijke godsdienst heil brengen kan in den socialen noodde Christelijke godsdienst, die hem de godsdienst is der liefde, die zich in daden, niet in woorden uit; de godsdienst van hart en wil, niet van louter bespiegeling; „den beleidvollen vriend van alle Duitsche Universiteiten, die vooral den Evangelisch- theologischen faculteiten dierbaar geworden is door de vastberadenheid, waarmede hij is opgekomen voor de vrijheid, zonder welke zij het Evangelie en de Kerk niet kunnen dienen." Het Hof van Assises der Seine heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den moord op Marie Auguétan. Prado is ver oordeeld tot de doodstraf, Garcia tot 5 jaren, vrouw Dault tot 2 jaren, Andrés Roberto en vrouw Ibanes tot 4 jaren gevangenisstraf. De vrouwen Mauricette Courronneau, Eugénie Forestier en Pablo zijn vrijgesproken. Twee jongens, van 12 tot 13 jaar, ver maakten zich te Hoei met steentjes naar el kander te werpen. Eén der jongens werd aan de slaap getroffen. Hij viel buiten kennis neer; na eenige oogenblikken tot zichzelven komende, kon hij naar huis gaan, maar hij stierf twee dagen later. De onvrij willige moordenaar is aangehouden. Zijne ouders hebben eene vergoeding van 2000 francs aangeboden, maar deze is geweigerd en de aanhouding bekrachtigd. Benoemingen, enz. Bij het korps mariniers wordt met 1 December overgeplaatst van hier naar Amsterdam de 1ste luitenant G. Fa assen, en van Amsterdam naar hier de 2de luitenant G. II. Baron van Asbeck. Burgerlijke Stand. G E M E E N T E HELDER, van Dinsdag- tot Donderdagmiddag. OndertrouwdGeene. GehuwdW. Ricwers en H. Van Halen. J. Tuinder en A. Van den Akker. P. Bakker en J. llen. N. Roobol en G. Veen. I. Oversluizen en H. M. Beltjens. C. T. Mahieu en C. H. C. v. d. Klaanw. H. Sallein en M. C. Grimijser. J. Korst- man en M. Groot. BevallenR. Bruin, geb. Vos, Z. J. Van der Meulen, geb. De ltooij. D. M. Huvers, geb. Van Ginnekens, Z. Overleden J. Bakker, 2 jaren. P. Neefjes, 18 jaren. P. Stam, 2 jaren. GEMEENTE TEXEL, van 8 tot 14 November. OndertrouwdGeene. GehuwdCornelis De Groot, weduwnaar van Petronella Snakenbroek, en Margaretha Elisabeth Burgman. GeborenHendrikus Jacobus, zoon v. Willem Cornelis Reij en Anna Maria Margaretha Moorman. Maarten Hendrik, zoon van Hendrik Dogger en Guurtje Meijn. Hendrik, zoon van Willem Brouwer Gz. en Marijtje Dijker. OverledenCornelia Daalder, dochter van Maarten Daalder Jz. en Pietertje Kooiman, 11 jaren. Leentje Wiegel, gehuwd met Frederik Slot, 30 jaren. Petronella Maria Keesom, dochter van Hendrikus Wilhelmus Keesom en Neeltje Dijt, 11 maanden. Weerk. Waarnomingen te Helder (Landskeet.) ïi -H o 14 15 15 Windrichting en kracht. Barometer rnM. Thermometer C. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 8 12 zo. 1 k. z. 1.4 ztw. 9 762.36 768.30 767.70 f 3.66 t 9.50 t 8.90 4.4 5.8 6.6 -3.1 -0.4 -0.8 1 November. 1 s Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Weersgesteldheid. 14 15 15 8 l.Oojviak. 0.98 Slechtw. 0.98jwein. gv Dikke natte mist, goedweer. Idem Mistig, winderig. Stoomv.-Maatschappij Nederland. Soenda13 Nov. van Southampton vertr. Prinses Marie 13 Nov. van Genua vertrokken. Conrad8 Nov. van Genua vertrokken. Burgem. den Tex 6 Nov. Perim gepasseerd. Koningin Einma 8 Nov. te Padang aangekomen. Prinses Amalia 7 Nov. van Port-Saïd vertr. Voorwaarts12 Nov. van Aden vertrokken. Prins van Oranje. 13 Nov. van Padang vertrokken. Prins Alexander 27 Oct. te Batavia aangekomen. Sumatxa14 Nov. Perim gepasseerd. Prins FrederikVertrekt 24 Nov. v.Amsterdam, PrinsesWilhelmina. Vertrekt 8 Dec. van Amsterdam. Marktberichten. TEXEL, 11 November. De marktprijzen waren in de afgeloopen week als volgt: Kip-eieren f 5.a 5.50 per 100 stuks. De ver zending bedroeg ruim 2000 stuks. Wilde Eenden 70 a 80, Lijsters 9 a 10 cents, Hazen f 1.50 a 1.75, Wilde Konijnen a c. en Grauwe Ganzen f 1.50 a f 1.75 per stuk. Paardenhuiden f8.a 9.per stuk. TEXEL, 13 November. (Commissiehandel). Ossen f a Stieren f a vette Koeien f 185 a 220, Melkkoeien f 130 a 145, Geldekoeien f a Kalf koeien f a Varekoeien f a Kalfvaarzen f 70 a 90, Geldevaarzen f a nuchtere Kalveren f a f Graskalveren f 30 a 35, Fokschapen f 18 a f22.Geldescbapen f 22.— a 24, Weideschapen f a Schrammen f a Rammen f 17 a 24.Lammeren f a Veulens f a f Werkpaarden f 100 a 160, Rijpaarden f a f oude Paarden f 45 a magere Varkens f a Biggen f7 a 9.50, Lammeren in voor koop f a alles per stuk. Vette Varkens 23 a cents per half kilogram. SCHAGEN, 15 November. 12 Paarden 50 a 150 Ossen a Stieren ii a 145 Geldekoeien 120 a 230 25 Kalf koeien 160 a 220 40 Vaarzen ii 50 a 120 25 Hokkelitigen ii 20 a 50 14 nuchtere Kalveren 5 a 16 Rammen a 340 Schapen 10 a 32 310 Lammeren 12 a 23 4 Bokken en Geiten u 2 a 3 85 magere Varkens. ii 7 a 13 40 Biggen 3 a 5 30 Kippen 30 a 150 80 Eenden 40 a 60 Boter per kop ii 92} a 97* Kaas per kilogram ii 25 a 40 Kip-eieren per 100 stuks ii 550 a 600 Eend-eieren a ENKHUIZEN, 14 November. 16 stapels kaas, per 50 kilo f 27— Karweizaad ,i 10.— a f 11— Mosterdzaad 14.— A ii 18.— Maanzaad 9.— a 11— Vale erwten «15.— a *18— Groene dito *11— a *15.— Grauwe dito 16.— a 20.50 Wfjker vale dito *11— a ii 12— Bruine boonen *10.- a *15— Gerst4.a 5.— Haver8.— a 4.— PURMERENDE, 13 November. Kaas. Aangevoerd 347 stapels Kleine-, 3 stapels Middelbare en 2 stapels Commissie. PrijsKleine f 30.Middelbare f 26.en Commissie f25. per 50 kilogram. 1338 kilogram Boter, f 1 30 a 1.35 per kilogr. Kip-eieren f 6.a 6.50 per 100 stuks. 48 hectoliter Appelen, f 3.a 4 50 en 62 h. Peren, f 2.50 a 4.per hectoliter. 391 Runderen; handel matig, iets lager in prijs. 10 Paarden. 99 vette Kalveren, 70 a 90 cents per kilogram, handel stug. 92 nuchtere dito, f 8 a f 22 per stuk, handel matig. 361 vette Varkens, 38 a 46 cents per kilogram, handel stug. 40 magere dito, f 9 a 14 per stuk, handel stug. 269 Biggen, f 3 a 7 per stuk, handel stug. 2773 Schapenprijshoudend, handel matig O verhouders stug. 594 Ganzen, f 2.a 3.en 106 Zwanen, f4.50 a f 6.50 per stuk. Correspondentie. Het verslag der vergadering van de Vereeniging „Hollands Noorderkwartier" plaatsen wij in het volgende nummer. Vervolg Nieuwstijdingen. Van den inspecteur over het Neder- landsche Loodswezen, den heer J. Spanjaard, ontving het loodspersoneel in het 6de dis trict jl. Zaterdag een schrijven, waarin hij kennis geeft van het vergaan van de sloep, behoorende bij den loodsschoener No. 6, waardoor de zeeloods P. Busquet, de loods- kweekeling 1ste kl. K. Zuidema en de matrozen W. J. Verheul en F. Arents, hoogst vermoedelijk hun graf in de golven hebben gevonden. Hij schrijft daarin o. a. het volgende „Zij gingen van ons weg in de uitoefening van hun gevaarlijk beroep. Ook nu weder toonden zij, dat Nederlandsche loodsen met doodsverachting gevaren weten te trotseeren, als het er op aankomt, hun plicht te doen. „Het vaderland verliest in hen vier ach tenswaardige flinke mannen, wier nagedach tenis door mij en, ik ben er zeker van, door het geheele loodspersoneel in dit district, steeds in hooge eere zal worden gehouden." De Minister van Marine is lijdende aan een zoogenaamde negenoog aan den hals en is onder behandeling van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, dr. F. J. Van Leent. Zr. Ms. stoomtorpedoboot „Cerberus" is jl. Maandagavond te Dover aangekomen. Het was bij den overtocht in zee, en vooral onder de Engelsche kust, zeer onstuimig weder geweest, maar de boot had bewezen goed zee te kunnen bouwen en nam weinig water over. De loods, hoewel aanvankelijk niet zonder vrees om met dit kleine vaartuig verder mede te gaan dan hij verplicht was (tot buiten de uiterton van het zeegat), ver klaarde nu, dat hij gerust mede naar Indië had durven gaan. Hoewel de mist steeds toegenomen, de barometer dalende en te Dover storm uit het zuiden gerapporteerd was, dacht de gezag voerder van de „Cerberus" toch Dinsdag morgen de reis voort te zetten. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse „Van Galen" wordt heden alhier ter reede onder stoom beproefd. Ook Zr. Ms. schroefstoomschip 4de klasse „Suriname" heeft met gelijk doel de haven verlaten. Het vertrek van de jl. Dinsdag alhier binnengekomen Oostenrijksche torpedo-trans portstoomboot „Kornet" naar Pola, zal door ziekte onder de equipage, tengevolge van uitputting, waarschijnlijk eenige dagen worden vertraagd. Eén der opvarenden is zelfs ernstig ongesteld en moet daarom zorgvuldig worden behandeld. Bij besluit van den Gouverneur-gene raal van 7 October 11. is bepaald, dat het Marine-etablissement op Onrust den 15 Oc tober 1888 zouden worden opgeheven. De schout-bij-nacht J. B. A. De Jos- selin de Jong, directeur en commandant der Marine alhier, is benoemd tot commandeur der Dannebrogs-orde. Door den officier-machinist 1ste klasse A. Jongkees is eene eenvoudige inrichting uitgedacht tot afblazen van den stoom zonder gedruisch. Deze stille stoomafblazer is gedurende de afgeloopen oefeningen aan boord van een tweetal schepen van het gepantserd materieel der Marine beproefd en heeft zeer goede resulten opgeleverd. Door het Departement van Marine in Nederl. Oost-Indië is, wegens de opheffing van het Marine-établissement op Onrust, de chef van het werktuigkundig atelier aldaar H. L. Verwohlt eervol uit die betrekking ontslagen en tijdelijk geplaatst bij de fabriek voor ae Marine en het stoomwezen te Soera- baja. Mede is door genoemd departement ingetrokken de detacheering van den machi nist der 2de klasse bij de Kon. Marine G. P. F. Munnik bij het Marine-établisse ment te Soerabaja. Hedenmorgen is, door dikke mist mis leid, bij de Pettemer zeewering gestrand de Engelsche stoomboot „Melrose Abbey", met gezaagd hout van Croonstad naar Amsterdam bestemd. Bijna gelijktijdig is door dezelfde oorzaak op de Pannekoek vastgeraakt de Engelsche bark „Gay ton", kapitein Mackay, met salpeter van Saigon naar Hamburg. Het is de sleepbooten „Hercules" en „Stad Amsterdam", die van hier uit ter assistentie vertrokken, tot heden nog niet gelukt een der beide schepen vlot te brengen. In de Kamerzitting van gisterenmiddag is besloten, morgen de behandeling der In dische begrooting aan te vangen, terwijl heden in de afdeelingen o. a. het ontwerp betreffende vrouwen- en kinderarbeid zal onderzocht worden. De Voorzitter kondigde reeds aan, dat de Maandagzittingen weldra in eere hersteld moeten worden, met Zaterdagzittingen op den koop toe; de beschikbare tijd voor al het winterwerk is inderdaad al zeer gering. Wij zijn verzocht nogmaals de aandacht van de vrienden der Zending te vestigen op de pogingen, welke worden aangewend door de financiëele commissie der Nederl. Geref. Zendingsvereeniging ter verkrijging van gelden, noodig voor den bouw van de te stuchten Keucheniusschool. Het eerste (schriftelijk) gedeelte van het vergelijkend examen voor de vervulling der vacante betrekking van hoofd der Ge meenteschool No. 1 (op het Koegras) zal plaats hebben op Zaterdag 24 dezer, des morgens 10 ure, in de lokalen der Industrie school, aan de Kerkgraeht alhier. De klacht werd hier ter plaatse wei eens geuit, dat Vereenigingen wèl tot stand gebracht kunnen worden, doch dat ze veelal niet lang in stand kunnen blijven, 't Gezel schap „Ernst en Scherts," dat gisterenavond in „Tivoli" zijn 30jarig bestaan vierde, heeft die klacht op afdoende wijze gelogenstraft. In November 1858 werd door de heeren D. De Lange, J. Van der Laan, H. P. Liotard en A. Van den Bogaard dit gezelschap ge sticht. De beide laatstgenoemden zijn sedert overledende beide eersten waren ter feest viering opgekomen. De zaal van „Tivoli" was voor deze gelegenheid net versierd en prijkte met een keurig transparant, waarop de namen der stichters en van de tegen woordige leden des Bestuurs voorkwamen. Deze feestelijke bijeenkomst werd geopend met eene toespraak van den Vice-President, den heer P. Schagen. Een aantal afwisse lende werkzaamheden volgde, en de Muziek- vereeniging „Crescendo", onder directie van den heer J. P. J. Brachthuijser, luisterde herhaaldelijk door hare uitvoeringen de bij eenkomst op. Onder de sprekers merkten we op den heer M. E. De Grauw, van Amsterdam, eere-lid der Vereeniging. Een 4tal feestliederen werden gezongen en een zeer geanimeerd hal besloot dit feestelijk samenzijn. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem. Wijnaldum door ds. W. Ivorvezee, predikant te Noord-Zijpe c. a. De Burgemeester der gemeente Helder noodigt de ingezetenen uit, om op Zaterdag den 17 dezer blijk te geven van hunne waardeering bij het 75jarig jubilé der herstelling van Neder lands volksbestaan in 1813, door het uitsteken van vlaggen uit hunne woningen. Helder, 15 November 1888. De Burgemeester voornoemd, C. A. BEUKENKAMP. ADVERTENTIEN. Voorspoedig bevallen vaneen welgeschapen Zoon Mevrouw M. C. VAN HEL0MA -BROERS. Harderwijk J3 Noïember 188g Nieuwediep,|J Voorspoedig bevallen van eene Dochter: M. HUVERS—VAN GINNEKENS. Nieuwediep, 15 November 1888. Voor de vele blijken van belangstelling, zoowel bij de geboorte als bij het overlijden van onzen Zoon ondervonden, betuigen de ondergeteekenden hun oprechten dank. F. J. KLOPROGGE. A. A. Th. KLOPROGGE—RIJKERS. Artillerie- Vrij korps. Schietwedstrijd, ter gelegenheid van het 75jarig bestaan van Neêrland's onafhankelijk heid, op Zondag 18 November 1888, 's namiddags 1 ure, in „Musis Sacrum". Het Bestuur. Te koop gevraagd: een gebruikte Mangel. Adres: Bureau dezer Courant. Uit de hand te koop: Een wel- en net doortimmerd fi&jjra BURGERWOONHUIS, voorzien van Regenwaterbak met Boet, Loods, Erf en Tuin, te zamen groot 14 aren, 85 centiaren, staande op Erfpacht, aan de Van Ewljck- sluis te Anna Paulowna. Te bevragen bij den eigenaar G. GRQENEYELD, Anna Paulowna..

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3