1 waarbij de spreker nadruk legde op den dringenden eisch, dat wij onzen staat van tegenweer zoo krachtig mogelijk maken, dat het Nederlandsche volk één zij met het Nederlandsche leger, dat liet dit leger in tijd van nood krachtdadig wete te steunen. Wat onzen plicht aangaat jegens het Neder landsche volk: hij is om ieder zooveel mo gelijk recht te doen wedervaren, niet alléén de politieke minderheden, maar óók de in dividu. Ten slotte waarschuwde de spreker voor het ongeloof, dat Amsterdam en Nederland ten ondergang zou voeren en beval hij aan het geloof in onze harten levend te houden, als het beste middel, om ons vaderland voor ondergang te vrijwaren. Jl. Donderdag werd door de Genie te Haarlem aanbesteed: 1. het maken van een fort bij Velsen, lste gedeelte, onder voorwaarde, dat het zand moet zijn van de duinen vóór het fort te IJmuiden en geleverd moet worden door tusschenkomst van den heer L. C. Moorman, te Haarlem; 2. het maken van genoemd werk, zonder die voorwaarden. Raming f 138,000. Laagste inschrijver C. J. Kalis, te IJmui den, ad f109,900. Mede werd te Haarlem door het Provin ciaal Bestuur van Noordholland aanbesteed: 1. het onderhouden der Rijks-zeeweringen op Texel, gedurende 18891891 (raming f 2100 per jaar. Minste inschrijver W. Hil- lenius, aldaar, ad f 1798 per jaar. 2. de voorziening der boorden van het Noordhollandsch Kanaal en het maken van een bestraat paardenpad in den grindweg op den Kanaaldijk (raming f 5500). Minste in schrijver J. Oldenburg, te Bergen, ad f 4768. Het herhalingsonderwijs te Wieringer- waard is begonnen met 16 leerlingen. Gisteren werd te Amsterdam de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden van belanghebbenden bij de Machinistenschool, onder leiding van den heer P. E. Tegelberg. Uit het jaarverslag bleek, dat de cursus 18871888 begon met 47 leerlingen in de lste en 50 in de 2de klasse. Alle leerlingen der 2de klasse hebben de school verlaten, waarvan 7 met de bepaling, dat zij her-exa men in enkele vakken behooren af te leggen vóór het diploma-eindexamen kon worden verkregen. Het diploma-examen werd in het afgeloo- pen jaar door 28 oud-leerlingen afgelegd en aan 23 hunner uitgereikt. Sedert de oprichting der school, 1878, meldden zich 739 jongelieden aan, waarvan 492 zijn geplaatst geworden, en wel o. a. 173 uit Noordholland, 81 uit Zuidholland, 13 uit Overijsel, even zooveel uit Zeeland, enz.; voorts 60 uit Oost- en 4 uit West- Indië. Voor het admissie-examen voor den cursus 1888/89 meldden zich 67 adspiranten aan, waarvan 51 geplaatst werden. De cur- boven en haalde haar hoed, waarop ze den krans uit de doos nam en ook het huis verliet. Ze wilde naar het kerkhof gaan. De kleine meisjes kwamen haar springende achterop en wilden haar vergezellen; zwijgend weerde zij haar af. Ze voelde zich diep rampzalig en had een onuitsprekelijk ver langen naar Hortense, naar het oogenblik dat ze haar hoofd tegen den schouder van de jonge vrouw leggen en zeggen kon: „Nu heb ik op de wijde wereld niemand meer dan uGij zijt mijn eenige toevlucht Nooit had zij zóóveel van Hortense gehouden, dacht zij, als in dit moment, dat iemand zoo onkiesch aan hare vriendschap durfde twij felen. Met gloeiende wangen en opgeheven hoofd stapte zij het bosch door. Ze moest de halt van de spoorbaan passeeren. Vertrekt er nog evenals vroeger 's na middags te vijf uur een trein?" vroeg zij aan den baanwachter. „Ja, juffrouw!" „Dank!" En zij wandelde verder, den straatweg langs naar het dorp. De sorbe- boomen aan weerskanten stonden in bloei, het bosch prijkte in lentedos, en uit het fris- sche korenveld stegen de leeuwerikken jui chend naar de blauwe lucht op. De poort van het kerkhof stond open; de vlierstrui ken overschaduwden de graven met hun geu rende takken en een troepje kinderen speelde krijgertje daartusschen. De doodgraver kwam haar tegemoet met de spade in de hand. „Daar achter, juffrouw," zeide hij; „in het nieuwe gedeelte!" Het graf zag er nog slordig uit, aard kluiten lagen er omheen en de kransen waren al verwelkt niet ver van daar was alweer een nieuw graf gedolven. Er stond ook nog geen boom, die koele schaduw gaf, zoodat de zon het onmeedoogend bescheen. Het meisje legde Hortense's krans aan den voet van den kalen, opgeworpen heuvel en bleef een poos onbeweeglijk daarnaast staan; ze had een gevoel, alsof ze zou sterven van verdriet, en toch kon ze geen enkelen traan vergieten. Was het dan zoo vreeselijk, wat zij had gedaan? Ze had haar verzuim im mers weer willen goedmakenhaar jonge kracht, haar gansche leven had ze aan Ma- thilde s kinderen ten offer willen brengen, en ze was afgewezen. (Wordt vervolgd.) sus is aangevangen met 60 leerlingen in de lste en 38 in de 2de klasse. De ontvangsten bedroegen f 40,777, waar onder f 22,623 aan schoolgelden, f 13,000 subsidie, f 3584 contributie, enz. De uit gaven f 41,800, tekort alzoo f 1113. De aftredende bestuurders J. D. Van dei- Made en G. A. A. Middelberg werfen her kozen en in de vacature-Delprat gekozen De Vogel, in Indië. In de zitting van den Raad der ge meente Wieringen, den 13 dezer gehouden, is vastgesteld de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1889 tot een bedrag van f 17332.08$. Naar aanleiding van kosten voor verbetering van acten voor den Burgelijken Stand is besloten de kennis neming van 't bedrag, 't welk verschuldigd is, af te wachten. De benoeming eener onderwijzeres te Hypolitushoef is tot de ver bouwing der school aldaar uitgesteld. Een ontwerp-besluit tot ruiling en verkoop van gemeentegrond is goedgekeurd en een adres van C. De Wit tot verlaging van gemeente lasten is in handen gesteld van B. en W. De zaak tegen N. J. K., vroeger winkel houder van „Eigen Hulp" te Leeuwarden, is door de Rechtbank aldaar verwezen naar de openbare terechtzitting, waar hij zich zal hebben te verantwoorden wegens 16 ver duisteringen, tot een gezamenlijk bedrag van bijna f 500. De Rechtbank te 's Hage veroordeelde jl. Donderdag de heeren v. H. en D., ter zake van tweegevecht, elk tot 3 dagen ge vangenisstraf. De Rechtbank overwoog dat het toebrengen van eene wond door eigene schuld redenen opleverde tot het opleggen van eene lichte straf. In de gemeente Gaasterland heeft een der voornaamste boeren al zijn vee, hooi en verder wintervoeder verkocht. In het a. s. voorjaar zal hij weder aankoopen, omdat hij zich overtuigd houdt, dat met deze wijze van handelen meer voordeel te behalen is dan het groote beslag vee door den winter te brengen. Tot welk eene laagte onze Staatsfondsen 75 jaar geleden gedaald waren, dient o. a. de volgende opgaaf, ontleend aan een prijs courant van ettecten, dd. 26 Januari 1813: 2$ pet. inschrijving in het Grootboek 11? a 11? pet. 3 13f „13? 3i tl 15 15? Een geneesheer heeft, volgens een Engelsch weekblad, een onderzoek ingesteld omtrent de snelheid waarmede iemand schrij ven kan. Hij komt tot een getal vail 25 k 50 woorden per minuut, mits er geen tijd verloren ga met het indoopen van de pjm, met denken, enz. Edison, de beroemde uit vinder, was vooral het „sujet", waarop hij de proeven nam. Gelijk men weet, munt Edison's schrift uit door fraaiheid en duide lijkheid hij schrijft dan ook gewoonlijk niet meer dan 15 k 25 woorden in de minuut. Bij 40 woorden per minuut was zijn schrift weliswaar moeilijk te ontcijferen, maar nog leesbaar, bij 50 niet meer. Journalisten schrijven gewoonlijk per minuut van 40 tot 50 woorden, een getal, dat velen echter overschrijden. Persoonlijke eigenschappen en oefening geven hier den doorslag, zoodat men de gegeven cijfers minder als regel dan alleen als voorbeelden beschouwen kan. Gemeenteraad van Texel. Zitting van Donderdag 15 November 1888. Afwezig de heeren A. Dros Az. en C. Zijm Tijsz. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt aan den Raad mede eene irigekomen missive van den heer Com missaris des Konings, kennisgevende, dat de heer D. C. Loman is herbenoemd tot Burge meester. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter zegt, dat hij te Oosterend is geweest en een onderzoek heeft ingesteld naar de straat in de Koeterbuurt; dat de zaak, zooals de heer Bakker in eene vorige vergadering heeft gezegd, van geringe betee- kenis is, en dat in het bezwaar zal worden voorzien. Wordt voor kennisgeving aan genomen. De Voorzitter deelt mede, dat hij met den heer Keijser, Wethouder, een onderzoek heeft ingesteld omtrent het loodsje bij de woning van den gemeente-veldwachter, en dat dit loodsje is geschat op eene waarde van f 30. Aangenomen voor kennisgeving. Ter tafel wordt gebracht een schrijven van den heer Kaag, vroeger pastoor te Oude Schild, verzoekende teruggave van het door hem te veel betaalde in den hoofdelijken omslag en in de hondenbelasting. De Voorzitter zegt, dat hij den heer Kaag heeft gesproken, en hem verzocht heeft, zijn verzoek in te trekken, aangezien het hem is gebleken, dat hij zich vergist had. Aangenomen voor kennisgeving. Er wordt gelezen een schrijven van den heer Boonacker, Hoofd der school te Eierland (zuidzijde), verzoekende het door den Raad genomen besluit, tot het verleenen van een eervol ontslag, ingaande den 1 Januari 1889, in te trekken, doch hem een eervol ontslag te verleenen op grond van lichaamsgebreken. De Voorzitter zegt, dat het den heer Boonacker niet alleen te doen is om ontslag, maar ook om pensioen te erlangen, en stelt mitsdien voor, het genomen besluit in te trekken en te wachten met het nemen van een nieuw hesluit totdat de verklaring van HH. Gedep. Staten en van den Districts schoolopziener zal zijn ontvangen. De Raad vereenigt zich hiermede. Aan de orde wordt gesteld de verbetering van de Haven beoosten het Oude Schild. De Voorzitter zegt, dat het Dagel. Bestuur, nadat door hem eenige inlichtingen dienaan gaande zijn gegeven, gemeend heeft te moeten voorstellen, om zoowel de vergrooting als het werk der verdieping ter hand te nemen. Hij stelt daarom, namens het Dagel. Bestuur, voor, om hen te machtigen, aan den Minister te verzoeken, om de toegestane subsidie, ad f 14,000, te verhoogen tot op 5/12 der kos ten, met een maximum van f 17,100, en eveneens de Provinciale Staten te verzoeken, een gelijk bedrag der kosten bij te dragen, zoodat er alzoo 1/6 der kosten voor de ge meente zou komen, zijnde p. m. f 7000. Spreker stelt daarom voor, het in de vorige vergadering genomen besluit in te trekken en nu een besluit te nemen tot het uitvoeren van het geheele plan en vraagt, of iemand daarover ook nog eens het woord verlangt. De heer Boon zegt, dat hij tegen het voorstel der geheele verbetering is, daar, zijn inziens, de verlenging der havenhoofden onnoodig is en aanleiding zou geven tot ver zanding. De Voorzitter merkt op, dat zulks niet waarschijnlijk is. De heer Boon antwoordt, dat hij tegen ge heele, doch voor gedeeltelijke vergrooting is. De Voorzitter vraagt, of nog andere heeren het woord hierover willen voeren. De heer Mets verzekert, dat hij geheel verschilt in opinie met den heer Boon; hij oordeelt, dat hoe meer diepte men vóór en in den mond der haven heeft, hoe beter men een schip sturen kan, hoe beter men in de haven kan komen. De heer Boon zegt, dat hij meent, dat de haven toch nimmer goed te krijgen zal zijn. De heer Brouwer zegt, dat, wanneer de kosten der geheele verbetering te kostbaar voor de gemeente zouden zijn, hij er tegen zou stemmen, maar wanneer zulks niet het geval is, hij er voor is. De Voorzitter vraagt den heer Boon, of hij het voorstel in stemming wil gebracht hebben. De heer Boon zegt, dat zulks hem dan wel niet zal baten, doch wenscht, dat er over gestemd wordt. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt aangenomen.- De heer Boon stemde tegen. De Voorzitter vraagt, of iemand der leden nog iets in het midden heeft te brengen. De heer Westenberg vraagt, of er ant woord is ingekomen op de advertentie, waarbij bezitters van aandeelen der Ilaven worden opgeroepen. De Voorzitter zegt, dat hij slechts één enkel bericht heeft ontvangen, zonder aan bieding; dat deze zaak hare beteekenis heeft verloren, sedert de Minister heeft verklaard, wegens de nabijheid der Haven te Nieuwediep ongeneigd te zijn om de Haven beoosten het Oude Schild, in beheer en onderhoud van het Rijk te nemen. De heer Westenberg vraagt inlichtingen, omtrent eene acte van erfpacht voor een stukje grond, dat aan het Kerkbestuur be hoort en ten behoeve van de Normaalschool is afgestaan. De Voorzitter vraagt den Secretaris om inlichting. De Secretaris zegt, dat die acte niet be staat, maar dat het Kerkbestuur er voor moet zorgen. Hij zal dat Bestuur morgen daaraan her inneren. De heer C. Pz. Keijser maakt den Voor zitter attent op den slechten toestand der straat aan de Waal en op het gemis van een leuning van een brug aan het voetpad bij Dijkmanshuizen. De Voorzitter zegt, daarin te zullen voor zien. Nog vestigt de heer Keijser de aandacht van den Burgemeester, als hoofd der politie, op het vernielen van ledigstaande woningen door de baldadige jeugd. De Voorzitter zegt, dat hij de politie last heeft gegeven, de daders op te sporen. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering gesloten. Buitenland. Men verneemt, dat de politie thans het nauwkeurig signalement van den moor denaar van Whitechapel heeft. Een man met een militair voorkomen vervoegde zich bij de politie en zeide, dat hij de vermoorde vrouw, welke hij zeer goed had gekend, op 9 dezer in Commercial- street, Spitalfields (dicht bij de straat, waar de moord werd gepleegd) had zien loopen met een man van een zeer gunstig uiterlijk. Hij was bijna 6 voet lang, scheen 35 k 36 jaar oud te zijn, had een donkere gelaats kleur en zwarte, aan de punten opgedraaide knevels. Hij droeg een lange, donkere oveijas, een donkere broek en uit zijn vestzak hing een dikke gouden horlogeketting. Het deftig uiterlijk van den man was zoo sterk in tegenstelling mot het schamele uiterlijk der vrouw, dat daarop de aandacht van den aanbrenger was gevestigd. De villa Zirio te San Remo, waar Keizer Frederik vertoefde, is dezer dagen voor f 225,000 verkocht. Een comité van Berlijnsche dames was onlangs belast met de taak een geschenk aan Keizerin Victoria Augusta aan te bieden en koos daarvoor een boezelaar. Het werd uit witte zijde vervaardigd, met kostbare kant versierdde namen der vijf jeugdige zonen van de Keizerin zijn met rozenknoppen daarop geborduurd. Toen het geschenk H. M. dezer dagen werd aangeboden, toonde zij zich zeer ingenomen met dit „symbool der echte Duitsche huisvrouw," gelijk de Keizerin het boezelaar noemde, het dadelijk aandoende met de woorden: „Mijn man verlangt altijd dat ik tehuis een boezelaar draag en het geschenk zal dus ook hem groot genoegen doen." De directeur der magazijnen van het Louvre te Parijs, de heer Hérlot, die, gelijk men zich zal herinneren, met een revolver op zijne vrouw schoot, is opnieuw lijdende verklaard aan vervolgingsmonomanie en op dien grond van rechtsvervolging ontslagen. De Engelsche bokser Tom King, die 4 October stierf, liet ruim 54,000 p. st. (f 648,000) na! Een der hoofdprijzen van de lands- loterij te Oschatz, groot 15,000 Mark, is ge vallen op 't lot dat een paar negerinnetjes uit Kamerum, die daar bij het schuttersfeest voorstellingen hadden gegeven, ten geschenke hadden ontvangen. Sarah Bernhardt nam als „Frou-Frou" afscheid van Weenen. Haar succes was zeer groot. Na de laatste acte werd zij 15 malen teruggeroepen. Sarah heeft te Weenen 1371 gd. aan belasting op de recettes moeten betalen. Zij protesteerde te vergeefs. Van een Weener bankier kreeg Sarah een massief zilveren zuil, in den vorm van een grafmonument; aan den eenen kant zijn de namen van al de rollen gegraveerd, waarin Sarah moet sterven, aan den anderen kant het inschrift: „O goldener Wilderspruch Du, die Du taglich stirbst, wirst durch lange Zeiten als leuchtendes Beispiel fortleben". Ingezonden mededeeling. De echte „Cognac Medicinal", van het merk „La Croix Rouge", is reeds in den handel. (Zie advertentiën.) Benoemingen, enz. De kapt.-luit. ter zee W. M. E. Bervoets, wordt met 20 dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip „Alkmaar", en dat bevel met dien datum opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee H. G. Hildebrandt. De luit. ter zee 2de kl. A. J. M. A. Ridder Van der Does de Bije en H. A. C. Heydeman, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit ge steld. Op 's Rijks werf alhier zijn uitgereikt de volgende medailles voor ijver en trouwen dienst: de zilveren medaille met f 50 gratificatie aan: D. Viejou, lsten bewaarder bij 's Rijks artillerie magazijnen A. J. Nijlandt, W. Krijnen en W. Boon, scheepstimmerlieden P. Koster, werktnigmaker de bronzen medaille aanJ. Kraak Dz., scheeps timmerman en C. Amik, vuurstoker. Tot 2den bewaarder bij de Marine-magazijnen te Soerabaja is benoemd de eervol uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen konstabel in 't vaste korps C. P. Waaga, thans tijdelijk die betrekking bekleedende. Afloop der Openbare Verkooping van Huizen en Erven, gehouden op Woensdag 14 November 1888, 's avonds 8 uur, in het lodaal „Tivoli" te Helder, ten overstaan van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN: Drie Woonhuizen en Erven, Westgracht, L329-331. Kooper de heer L. W. F. Oudenhoven qq., voor f 2731. Drie Woonhuizen en Erven, lste Molenstraat, P 2628. Kooper de heer C. Bruin Hz., voor f 2371. Een Woonhuis en Erf, Spoorstraat, P 385. Niet verkocht. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) -5 fi c Windrichting Barometer mM. Thermometer C. o p en tracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 16 17 17 12 8 12 zzw. zwtz zw. 25 k. 20 18 763.45 760.95 759.75 f 4.65 t 2.15 f 0.95 9.4 8.4 9.5 f2.1 f2.4 f2.3 1 November. 1 Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Weêrsgesteldh eid. 16 17 17 12 8 12 0.97 0.89 0.85 Hol in z. Dikke natte mist, onstuimig. Bewolkt, helder, wind, buiig. Idem Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Donderdag- tot Zaterdagmiddag. Ondertrouwd R. Van der 'Zee, vuurstoker bij de Marine, en I. Bijl. D. Koppen, mandenmaker, en C. B. Hoogenbosch.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2