liefde zicli van mij meester, en als ik nu de oudo soldaat was tegengekomen, zou ik hem zeker den elleboogstoot van straks met een kus betaald hebben. Ik keerde huiswaarts en verblijdde mij om de vroolijke menigte op straat. Ik wist, dat daar boozen en goeden dooreengemengd waren en toch juichte mijne ziel over de menschheid. die is zooals zij is, en worden zal zooals zij zijn moet. maar altijd wel een mengelmoesje van kwaad en goed zal blijven. Ik kocht roomsoezen onderweg, het desideratum mijner kinderen, en ik verhaastte mijne schreden om te eerder die vroolijke schare te hooren juichen en in mijne armen te zien vliegen. En toen allen zich ver wonderden, dat ik al zoo vroeg thuis was van de bruiloft, en meenden, dat ik dan zeker niet veel plezier had gehad ze zijn niet van mij gewoon, dat ik het eerst opsta, als het ergens prettig is wat was ik blijde, dat ik toen de vraag van mijn jongste of ik niets voor haar had medegebracht kon be antwoorden met den zak roomsoezen. En zij sprong op mijne knie, de kleine, en kuste mijen allen drongen om mij heen en noemden mij hun lieven vader, en mijn hart juichte: o wereld, wat zijt ge schoon!.... Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Schie dam zijn uitgebracht 2-113 stemmen; van onwaarde 15; volstrekte meerderheid 1200. Gekozen de heer mr. A. P. R. Baron Van der Borch van Verwolde (anti-rev.), met 1265 stemmen. De heer Jlir. mr. W. Six (lib.) bekwam er 1129. Te Rotterdam is op de Hoogstraat sinds eenige dagen een inrichting geopend, welke herinnert aan de bekende Taverne du Bagne, die een paar jaren geleden door den voormaligen commune-kolonel Lisbonne op den boulevard Clichy te Parijs gehouden werd. De ondernemer (een Franschman) heeft een leeg staand winkelhuis gehuurd, de ramen met ruw houten planken dicht ge spijkerd en daarenboven van nagebootste tralies voorzien, zoodat het geheel een ge vangenisachtig voorkomen verkregen heeft. Wie het durft te ondernemen binnen te treden, heeft eerst een gendarme te passeeren, om daarop aan het getralied loket bij den ingang een kaartje te nemen, dat tegelijk toegangsbewijs en bon voor een glas bier is. Van dat kaartje voorzien, klopt hij aan, hoort een oogenblik later eerst een schel klinken en daarna een zwaren grendel verschuiven. De deur wordt door een daarachterstaanden cipier geopend en de veroordeelde treedt, op de uitnoodiging van het „entrez condamné," binnen, om later, zoodra hij verlangt, op de vergunning van den cerberus bij den ingang „sortez condamné', zoo vrij als een visch in bet water de straat weder op te stappen. De wanden van 't lokaal zijn beschilderd met een paar voorstellingen uit het leven der boeven te Toulon; de sombere letters T. F. (travaux forcès) grijnzen den bezoeker boven de opening van het zeer primitieve buffet tegen, en de stoelen en tabouretten van ongeschaafd hout moeten een ex-ver oordeelde noodwendig aan de cel herinneren. De bediening wordt bezorgd door een paar kellners, die geheel als boeven uit het bagno gekleed zijn. De ketting ontbreekt daarbij niet; echter dragen zij den daaraan beves tigden kogel gemakshalve aan den gordel, in plaats van hem achter zich aan te slepen. Zoodra gij aan een der tafeltjes plaats ge nomen hebt, komt een der heeren op u af en overhandigt u een kaartje, dat nader blijkt een «bewijs van ontslag' te zijn van den volgenden inhoud: «De veroordeelde heeft iets gebruikt en heeft zich goed ge dragen.' De overhandiging van dit document is eigenlijk een herinnering, dat gij uw bon kunt doen omzetten in een „boulet", dat wil zeggen een glas bier. Boulet is een vloog in den wind als een zwarten schaduw over haar bleek gelaat, 't Was alsof ze de oogen naar de welbekende vensters wilde opheffen, maar neen, ze bleven neergeslagen. Het volgend moment was het rijtuig voorbij. «Wel, dat is schaamteloos?' riep mevrouw Arend verontwaardigd. «Die zwarte Selma, hebt gij haar gezien? Dktwaszenu! Hier te komen neen maar, dat komt niet te pas, dat's meer dan erg!' „Mijn hemel!' fluisterde het meisje op toestemmenden toon. Op eens nam Alfred het woord. Hij zag geweldig bleek. „Mag ik u verzoeken, moeder, u in mijn bijzijn van die op- en aanmerkingen te ont houden. Ge weet evenmin als ik de redenen, die juffrouw Walter hierheen voeren.' «De redenen? Nu, die zal ik je wel eens vertellen als ge wilt. Neen, ik kan mij niet zoo dadelijk inhouden, niet zoo zwijgen als als „Ik verzoek u, in mijne afwezigheid tot kalmte te komen, moeder,' viel hij haar in de rede, terwijl hij zijn hoed opnam. „Als ik terugkom, zal die storm wel bedaard zijn, hoop ik.' Hij groette vluchtig en verliet het vertrek. O, goede hemel!' prevelde zij, blijkbaar getroffen door zijn onverwacht heengaan, terwijl ze haar breiwerk weêr opnam, 't Was waar, ze had zich onvoorzichtig uitgelaten, woord uit de dieventaal, welke, evenals te Toulon, thans ook op de Hoogstraat gesproken wordt. Zoo noemt, men daar een glaasje cognac: een „Roehcfort", een kop koffie een „Noumén", een Scliiedammertjeeen „Lisbonne', enz. Ruim 200 Katholieke Vereenigingen in ons land hebben hare instemming betuigd met de resolutiën, door de Vereeniging „Recht en Orde' te Amsterdam in zake de Romeinsche quaestie aangenomen, en adhaesie- formulieren aangevraagd, ongerekend de afdeelingen der H. Familie, welke mede het voornemen hebben te kennen gegeven, zich bij die resolutiën aan te sluiten. Het hoofdbestuur van het Ncderlandsch Onderwijzers-Genootschap heeft een adres verzonden aan de Tweede Kamer, waarin het met aandrang verzoekt, om het voorstel der Regeering, tot gelieele afschaffing van het beurzenstelsel aan de Rijkskweekscholen voor onderwijzers, niet aan te nemen. In het „Pharm. Weekbl.' van 17 dezer deelt dr. Couvée, te Middelburg, mede, dat de bakkers aldaar dezer dagen vereerd wer den met een bezoek van den lieer J. Kosman, Coolvest 41, Rotterdam, eenig agent voor Nederland voor het zoogenaamde ceraispoeder, bestemd om het deeg te doen rijzen of min der goed meel smakelijker te maken. Een onderzoek leerde dr. Couvée, dat dit poeder niets anders was dan anunoniak-aluin (kris- talmeel), eenigszins geel gekleurd door fijn- gestooten curcuma. Van meel in de ware beteekenis van het woord was geen sprake. Twee apothekers te Goes, die, op verzoek van een bakker aldaar, het middel eveneens scheikundig onderzochten, kwamen geheel onafhankelijk van elkander tot hetzelfde re sultaat. Guurtje Borst, te Schagen, heeft brieven van meerderjarigverklaring aangevraagd. Dezer dagen is door Willem Bakker, landman te Beemster, aan Van der Bos, koopman te Goes, een 1 ^jarige stier voor f 1000 en een l^jarige hokkeling voor f 450 verkocht. De ex-Keizerin Eugénie wordt Maan dag a. s. te Amsterdam verwacht. Na afloop eener vergadering in „Plan- cius* trok jl. Maandag een groote menigte socialisten te Amsterdam, al zingende naar het huis van den Burgemeester. Een agent van politie, die hen tot de Westermarkt volgde, werd daar aangegrepen, zijn helm en sabel werden hem afgenomen en in de Keizersgracht geworpen, en de agent zelf erg mishandeld; een arm werd hem uit het lid getrokken. Hij werd naar het gasthuis vervoerd. De inmiddels toegeschoten agenten dreven den troep met de sabel uiteen. Het in de kas van den overleden betaalmeester te Groningen geconstateerde tekort is f 60,324.78. Het gerucht loopt, dat de moordenaar uit Whitechapel zich thans te Groningen ophoudt, welke bewering gestaafd wordt, doordat verscheidene lieden een met bloed geschreven brief gelezen hebben. Werkelijk is, volgens de „Leeuw. Crt.„, de tapper T., aan het Boterdiep te Groningen, in het bezit van een „rooden brief' van „Jak den Open- snieder', waarin medegedeeld wordt, dat hij eerst twintig vrouwen vermoorden en zich daarna aangeven zal. De schrik zit reeds vele dienstboden in de beenen, wat duidelijk merkbaar is, als ze 's avonds boodschappen moeten doen. Als bijdrage tot de wenschelijkheid van een goede controle van veevoeder kan het volgende strekken, dat door een van de Duitsche landbouwbladen wordt medegedeeld. Aan het proefstation te Möckern in Saksen, waar vroeger de voedingsstoffen alleen schei kundig onderzocht werden, vindt sedert kort ook een botanisch-microscopisch onderzoek der voedingsmiddelen plaats. Dit onderzoek bracht omtrent een zoogenaamd „voedermeel" dat moest ze toestemmen; hij had immers nooit geduld, dat er in zijne tegenwoordigheid over zijn vroegere verloofde werd gesproken. Maar ze had tegelijkertijd begrepen, dat hij nog altijd niet onverschillig omtrent haar was en van daar zijn verzet tegen de wen- schen, die zij in alle moederlijke liefde en zorgzaamheid voor hem koesterde van daar! Ze beefde inwendig van toorn. „Haal de koffie, kindzeide zij, met moeite haar drift beheerschende. „O, die mannen mompelde zij, „dolkoppen en domkoppen dit zijn ze! Ze willen met het hoofd door den muur, als zij zich ééns iets hebben voor genomen! Totaal krankzinnig al net als zijn vader! Hoeveel had ik met dien man niet uit te staan, eer ik mijn zin kreeg! Maar van vader op zoon zijn 't allen stijf koppen geweest.' Met zuurzoet gelaat dronk zij koffie met hare logé en praatte onderwijl over een haakpatroon, dat zij verlegd had en niet kon terugvinden, en ten slotte zeide zij met een kloeke wending: „Tante Dietje zal een kwaden dag hebben, kind. Niets verbittert de mannen meer, dan als ze onverwachts aan een domheid worden herinnerd. Nu, we zullen nooit meer over haar' hier wees zij naar de woning van de Meerfeklts „in zijn bijzijn praten, al zagen we haar hier ook voor de vensters koordedansen.' (Wordt vervolgd.) waarvan men meende dat het den dood van drie koeien had veroorzaakt de vol gende bijzonderheden aan 't licht. liet „voeder" .bleek te bestaan uit 27 percent stof van zand en leem, een geringe hoeveel heid tarwezemelen en een aanzienlijk bedrag van deels gemalen, deels ongekneusde zaad korrels van verschillende soorten onkruid. Verder werden er overblijfselen van kevers in gevonden, benevens sporen van brand (moederkoren) en bacteriën. Men behoeft geen geleerde te zijn om te begrijpen dat, afgezien van de mindere waarde die de stof zoodoende als voedingsmiddel heeft, de aan wezigheid van onkruidzaden en van brand- sporen in den mest groot nadeel veroorzaken kan. Een onder den naam „kalvermeel" inden handel gebracht artikel bleek eenvoudig uit lijnkoekenmeel te bestaan. De prijs, die er onder dezen nieuwen naam voor gevraagd werd, was 50 pet. te hoog. State n-G e n e r a a 1. Tweede Kamer. Bij het in de zitting van jl. Dinsdag voort gezet algemeen debat over de Indische begroo ting bracht de heer Domela Nieuwenhuis hulde aan den Minister voor zijn moed om het onrecht, den heer Sol aangedaan, te her stellen en voor zijn streven, om den Atjeh- toestand buiten officiëele rapporten te loeren kennen. Hij spoorde den Minister aan te komen tot vergelijk in zake Atjeh, daar die oorlog een eeuwig schandaal voor ons is. De pacificatie van Atjeh ware de schoonste overwinning voor den Minister. Toch zal spreker tegen de begrooting stemmen, omdat hij het koloniaal stelsel afkeurt als een bestendiging van het stelsel van roof, plunde ring en onrecht. Wil de Minister zoo luidde zijn vraag medewerken om aan Indië terug te geven de door Nederland gestolen 850 millioen? HollanlscliB MaatscMmij yau Lauitaw. Afdeeling Zijpe. Op de jl. Woensdagavond gehouden buitengewone ver gadering waren 14 perionen tegenwoordig. Na de opening der vergadering, voorlezing en goedkenriug der Dotnlen, worden de op de gehondeu Afdcelings-Teutoon stelling aan de aanwezige bekroonden, de heeren J. J. Bakker, W. Frans en IJ. Best, de door hun behaalde prijzen uit gereikt. Ouder het nitreiken dezer prijzen itonl de Voorzitter een wyle stil bij het door hein vcrineeude niet de gehouden Tentoonstelling behaalde auccei, als belooniug voor de vele moeite, aau zulk eeue expositie onvermijdelijk verbonden. Als men doordrongeu is van de waarheid, dat veredeling van vee uiet alleen nuttig, maar ook noodig is, gelijk door den heer Groneman met zijn stamboekhouden is bewezen, dan kan het niet anders, vervolgde de Voorzitter, of een Tentoonstellingsterrein, waarop het vee ter onderlinge con currentie is geplaatst, is eene eereplaats voor dien veefokker, die veredeling en eene goede verzorging vau zijn vee zich ten plicht stelt. De stamboek-exemplaren werden dan ook, volgent aan hem door een Duitscher gedauc mededeelingen, ia de eerste plaats gekocht. Ik betreur het hierom, zeide spreker, dot het stationneeren van eeu stier in deze gemeente is mislukt. Hiemn bracht do heer Bossen, als afgevaardigde der Algemeene Vergadering, een even zaakrijk als breedvoerig verslag uit, wat met belangstelling werd gevolgd, en teu volle den dank van den Voorzitter als tolk der vergadering verdiende. Bij de gewone rondvraag doet de heer Bakker de vraag, of er mogelijkheid toe bestaat, tegen betaling een plaat of getuigschrift te kunnen bekomen. Tien galden, zegt h|j, is wel een aantrekkelijke prijs, maar een bewijs van bekro ning als bovenbedoeld, heeft voor hem meer waarde, voornl in gevallen als hij nu heeft, daar hij den bekroonden stier kan verkoopen, doch de kooper ziet gaarne eene bekroning op papier, wat voor de buitenlaudsche koopers de beste wanrborg is. Met genoegen vervolgt de heer Bakker, heb ik mijn stier alhier bekroond gezien, maar meer genoegen zou het mij gedaan hebben, als de gemeente Zijpe nog betere exemplaren had tentoongesteld. Het zon een bewijs geweest zijn, dat men ook ia de Zijpe op dat gebied niet stil zat, wijl het noodzakelijk eu zelfs een levenskwestie is voor den veefokker, goed vee te hebben, want alleen voor goed vee kon men hooge prijzen maken. Hij hoopt in vervolg van tijd/ de Zijpe als zwaarder concurrent te zien optreden. De Voorzitter antwoordt den heer Bakker, dat er geene bezwaren bestaan, de behaalde prijs voor een papieren als bovenbedoeld te rcmplaceereu. Uit eene gedachtenwisseling over het Noordhollandsch en Nederlandsch Rundvee-Stamboek, blijft het laatste de voor keur verdienen. Met een woord van dank aan do aanwezigen voor de opkomst, neemt de heer Hulst als Voorzitter afscheid van de Afdeeling, dank zeggende voor het in hem gestelde ver trouwen en hoopt, dat zijn opvolger, de heer C De Goede, onder behartiging der belangen van de goede zaak, eenige resultaten mag zien van hetgeen hedenavond als nuttig en noodig voor den boer in 't algemeeu is geoordeeld. Buitenland. Gisterenmorgen heeft in eene kamer van een armoedig huis in eene zijstraat van Whitechapel te Londen weder een moordaanslag plaats gehad. De moordenaar heeft echter zijn werk niet ten einde kunnen brengen. Zijn slachtoffer heeft om hulp kunnen roepen, waarop de moordenaar gevlucht is. De vrouw leeft nog. Een later bericht luidt: „Al de nader ontvangen mededeelingen aangaande de misdaad strekken om het belang daarvan te verminderen. De vrouw heeft een lichte wonde aan de keel, maar is ove rigens niet gewond. De dader is volkomen bekend; zijn nauwkeurig signalement is thans algemeen verspreid. Men gelooft, dat deze aanslag in geenerlei verband staat met de misdaden van Whitechapel. Koningin Victoria kwam jl. Maandag tegen 12 uur te I'ort Victoria om haar dochter, de Keizerinweduwe van Dnitsch- land, te begroeten. Het hooge gezelschap spoorde toen over Londen naar Windsor. Onder degenen, die de Keizerin verwel komden, was ook de Duitsche gezant, Graaf Hatzfeldt die met den Koninklijken trein terugreed, doch te Londen uitstapte omdat men vergeten had hem uit te noodigen om mede naar Windsor te gaan. Keizerin Frederik vierde gisteren haar 48sten veijaardag. Men zou in het nieuwe Shaftesbury- Theatre te Londen „The Lady of Lyons' opvoeren. De zaal was eivol en vooral de goedkoope rangen waren goed bezet. Maar het ijzeren brandgordijn wilde niet opgaan en tevergeefs werd alles in het werk gesteld, acteurs en toehoorders konden elkander niet te zien krijgen. Tegen 9 uren gaf men het op en kwam de regisseur mededeelen, dat het geld zou worden terugbetaald, nadat eerst overal om klein geld was gezonden. Het publiek nam de zaak nogal goed op en de orde werd niet gestoord. Charles Blondin, schoon thans reeds 64 jaar oud, verricht in het Royal Aquarium te Londen dezer dagen weder zijne hals brekende toeren. Groote matigheid van leef wijze is een belangrijke factor in de,'verklaring van het raadsel, hoe hij daartoe op dien leeftijd nog in staat is. Te Groot-Kanizsa in Hongarije woont een man die Franz Nagy heet en 132 jaar oud is. Hij nam als huzaar deel aan de begrafenisplechtigheid van Keizerin Maria Theresia. Benoemingen, enz. Tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Vreeswijk c. a. is benoemd de heer G. Wulfsen, ontvanger derzelfde middelen te Schagen c. a. De luits. ter zee 2de kl. W. Noorduvn en H. W. Tijdcman worden, met ingang van 1 December a. s., ter zake van in, docli niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, voor den tijd van 5 jaren op pensioen gesteld, respectievelijk ad f 875 en f 800 's jaars. De luits. ter zee 2de kl. F. O. V. Zwaanshals en Jhr. W. C. J. Versluys worden met 1 Dec. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier. De luit. ter zee 2de kl. A. H. F. M. Latour, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wuchtschip te Hellevoetsluis, en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. 8toomriviervaartuig „Rhenus", wordt met 1 December a. s. op non-activiteit gesteld, en met dien datum vervangen door den luit. ter zee 2de kl. N. J. Van den Worm. Ingezonden. Jl. Zondag woonden wij het eerste Wiuter-Con- cert bij van de Manuen-Zangvereeniging „Euterpe" alhier. Zorgt deze Vereeniging gewoonlijk voor een keurig, uitgezocht programma, ook thans faalde dit niet. Behalve Ossian, van J. Beschnitt, Jlet klokje van het hart, van Mart. J. Bouman, Goé morgen, van Bichard Hol en Avondlied, van Joh. J. Verhuist, vroeger ten gchoore gebracht, maakten we kennis met de nieuwe nummersHet Viooltje, van T. J. Van der HeidenHet aardsche levenvan K. A. CraaijvangerGebed voor het Vaderland, van 11. CartolBreidel en De Coninck, groot historisch- dramatisch duo voor tenor en baryton, van H. Cartol, en Komische Serenade aus der Posse: Die fahche Pepita, Adolph Miiller. Wij gelooven, gerust te kunnen verklaren, dat alle nummers uitstekend goed gezongen werden, het noodige feu sacre' daarbij in acht genomen werd en het den leden van „Euterpe" blijkbaar ernst was, de voordrachten zooveel mogelijk met ware toewijding en in overeenstemming met de woorden der zangstukken ten gehoore te brengen. Zuiver klankgehalte, goede nuanceering en duidelijke uitspraak der woorden droegen rijkelijk tot eene aangename voordracht het hunne bij. De goede indruk, door een en ander op het publiek teweeggebracht, bleek dan ook ten volle uit de opmerkelijke aandacht, door het publiek daaraan verleend. Met groot genoegen hoorden wij het solo-nummer 6 van het programma. Dit dramatisch duet voor tenor en baryton, aan de Vlaamschc geschiedenis (de vrijmaking van Vlaanderen van het Fransche juk in 1300) ontleend, werd uitstekend, met gloed en goed geaccentueerd voorgedragen door de heeren W. en C. Roggeveen, door het verdienstelijk piano spel van den heer J. Winkel geaccompagneerd. Het slotnummer van het programma, die falsche Pepita, voldeed mede ongemeen, en ook hieruit bleek, dat dit nummer, dat eigenaardige moeielijk- heden bevat, met zorg en nauwkeurigheid ingestu deerd was en aan de eischen eener goede voor dracht uitnemend voldeed. De „Harmoniekapel" van Schagen, daartoe uit- genoodigd, opende de beide afdeelingen van het programma met de flink voorgedragen muziek stukken de Cornelius-marschvan Mendelssohn Bartholdy en de ouverture Berlin wie es weinnt und lachtvan Conradi. Dit Concert toonde opnieuw, dat „Euterpe" haar goeden naam en haar verkregen roem heeft ge handhaafd en zich beijvert deze te behouden. Wij wenschen der Vereeniging „Euterpe" en haren grijzen, maar ijverigen Directeur kracht, lust en moed toe, om voort te gaan op den door haar ingeslagen weg en het „Excelsior" steeds tot hare zinspreuk te houden. Het Concert werd door een vrij talrijk publiek bezocht en een vrij geanimeerd bal besloot dezen genotvollen kunstavond. Schagen, 20 November 1888. H. Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Dinsdag- tot Donderdagmiddag. OndertrouwdGeene. Gehuwd: D. Bekkering en E. Streutker. D».

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2