„Koppen's Verkoophuis", Hoofdgracht, K. 84. Groote étalage der nieuwste Fantaisie-, Luxe-artikelen en Kinder-speelgoed. 1813-1888. Neêrlands onafhankelijkheid. ZIE DE UITSTALLING EN LAGE PRIJZEN. Verkoophuis „DE ROQDE KOUS", Hoofdgracht K 53 54. JACQUES VAN ROSENDAEL.1 ff de Wel Eerw. Heer Ds. P. J. MOETON. WAT EEN KOOPJE! St. Nicolaasfeest. St. Nicolaasfeest. W. V. Brninvis Koster's Kleinen Winkel N.B. Buskruit (Crêpée) N\ 1 en Hagel, alsmede TE KOOP: Graaf Platen, dicht bij den hec-r Obrecht en ontving een wond ter lengte van 4 en ter diepte van 1 centimeter op het hoofd. De wond is echter niet gevaarlijk. Benoemingen, enz. Tot lid van het hoofdcomité der Nederlnndschc Vereeniging tot het ver}eenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog is be noemd dr. F. J. Van Leent, inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht. De officier van gezondh. lste kl. W. Meyboom, dienende aan boord van Zr. Ms. instructieschip „Nautilus", wordt met 11 December a. s. op non activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondh, 2de kl. P. Baarslag. De officier van administr. 2de kl. II. W. Bauer, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met 1 Dec. a. s. op non-activiteit gesteld. De kapitein der mariniers A. A. G. De Petit en de lste luit. A. J. Paehlig zijn ingedeeld bij de 3dc compagnie van het 3de batailjon te Amsterdam, terwijl de lste luits. P. J. Van Trooijen en C. P. Van Borselen bij de depot-compagnie zijn geplaatst. ten platten lande, werd den Nutsleden te Schermer- horn met hunne talrijke gasten op 20 November jl. bereid door den heer A, R. Sloos, van Winkel,die zoo vriendelijk was in hunne vergadering op den avond van dien dag eeltige bewijzen te geven van zijne groote bekwaamheid iu de kunst van reciteeren. Met zijne uitstekende voordracht van J. Van Maurik's novelle: „Een Sint-Nicolaasavond", en van een drietal kleinere stukken, toonde de heer Sloos zich opnieuw den hem door vele bevoegde beoordeelaars toegekenden lof als recitator, ten volle waardig. Hoe juist vertolkte hij de in de voorgedragen stukken geschetste toestanden en karakters; hoe wekte zijne voordracht deernis met den ongelukkigen machinist uit den „Sint-Nicolaasavond"hoe echt natuurlijk en waar gaf hij eenige typen uit een spoortrein, een dronken vriend van het harmonicaspel, een verliefden maar armen Gelderschen boerenjongen weer! Recht dankbaar is men hier den heer Sloos voor het gesmaakte genot en alle aanwezigen stemden zeker van harte in met den aan het eind der ver gadering door den Voorzitter uitgesproken wensch, (lat de geachte spreker nog meermalen bereid mocht worden bevonden, in eene vergadering van het Departement Schermerhorn op te treden. K. Vischbericht. 't Was gedurende de afgeloopen weck geen schel- vischweêr en scholweêr evenminals het een naam moest hebben, zou het met alle recht honden weer kunnen worden genoemd, zóó bar en on handzaam als November 't maar eenigszins zou kunnen opleverenonvoordeelig voor handel en scheepvaart en voor onze visscherlui wel 't allermeest. Een visscherman is waarlijk niet voor klein gerucht vervaard, is iemand die evenals des Schoolmeesters schutter bang is voor niets of voor niemand, althans zoo zijn de meesten, en als 't er half mee door gekend had, zouden ze zich niet hebben laten bluffen en, trots weêr en wind, in zee zijn gestoken om nog een schot of een streek te doen, want elk vischje was geld waard. Doch om bij een gelegenheid als die van de laatste dagen te gaan visschen, zou tot niets dan tot ongelukken hebben geleid. De visschcrs waren dan ook wel zoo wijs om stillekens bij moeder de vrouw thuis te blijven, en onze haven lag daardoor dag aan (lag bijna van vóór tot achter met botters en schokkers en blazers opge propt: een weelderig aanzien, wat nog werd ver hoogd door de aanwezigheid van een groot aantal van de hariugvisschcrij tcrugkeerendc bommen, die eveneens voor het stormweer een veilige haven hadden opgezocht. Menigeen zou het, wanneer hij het om 't zeggen had gehad, echter liever wat minder weelderig- en de schuiten in zee hebben gezien, want bij alle leven en bedrijvigheid in de haven, bleef het nan den afslag alle dagen even stil en zuinig, 't Was nog weer een „meevallertje" dat een drietal sloepen P. R. 8, Antw. 11 en Antw. 12, van de groote Noordzeevisscherij binnengekomen, een niet onbevredigende schelvisch- vangst medebrachten en daarmee nog een klein gaatje konden stoppen, anders was 't gansch en al misère geweest. De visch was, zooals men wel kan begrijpen, meestal peperduur, een gevolg van de behoefte die zich, na zooveel stormachtige dagen, overal doet gevoelen. De hoogste prijzen konden echter de week niet goedmaken, en 't is daarom zeer te wenschen dat de volgende week, ten op zichte van de verdiensten der visschers, een dub bele week moge zijn, maar te verwachten is dit nu juist nog niet: daarvoor is het weer te los. Er kwamen ter afslag 6380 sclielvisschen, 133 kabeljauwen, 140 roggen, 108 tongen, 2 tarbotten, 141 mandjes kleine schol en 72 manden schar; schelviach gold f 18.50 a f 82.50 't honderd, ka beljauw f 2.20 a f 2.85, rog f 1.ii f 1.10, tong 70 cent, tarbot f 9.per stuk, kleine schol f4.25 a f 4.55 per mandje en schar f 1.25 a 2.50 per mand. Parijzer- en Weener Mode, Winter 1888, zeer groote sorteering, alsmede Waaierkoorden, Cardinaal, Blauw, Rose, Crème, Wit, Zwart en nog vele andere kleuren. De laatst uitgekomene Fransche Bijouteriën, als: Braceletten, Corail, Viel-argent, Oxyde Niclé, Zilver, en». Oorhangers, Broches, Charivari's, Kapspelden, Haarnaalden, Flacons en meerdere Nouveautés. Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen W. Onnes, geb. Vil, Z. I. De Wit, geb. v. d. Graaff, Z. A. Van Dijk, geb. v. d. Wijk, Z. G. Boogaard, geb. De Boer, Z. M. Korver, geb. Qnast, Z. E. Van Twisk, geb. Bom» hoff, Z. en D. H. M. Zaal, geb. Makelaar, D. Overleden H. Beekman, eclitgenoote van Jan Van Halen, 74 jaren. Ingezonden. SPOED. is dikwijls zeer noodig, als er pogingen zullen worden aangewend om in nood verkeerende schip breukelingen te redden. In dagen als de tegen woordige, waarin telkens berichten van zeerampen tot ons komen, beseffen we ten volle, dat er bij voorkomende schipbreuken zoowel met spoed als met beleid moet worden te werk gegaan. Volgens de mededeelingen in de „N. Rott. Crt.", heeft het bij de schipbreuk aan het Scheveningsche strand cn aan beleid èn aan spoed bij 't handelen ontbroken. De gevolgen zijn, zooals men weet, verschrikkelijk geweest. Ten einde zoo iets, zooveel mogelijk, hier ter plaatse te voorkomen, waag ik het, eene opmer king, mij dezer dagen gemaakt, openbaar te maken. Mijn zegsman verzekerde mij namelijk, dat de red- dingsvlet, gestationeerd op den Zeedijk nabij het Observatorium, niet in zee mag gaan zonder uit drukkelijke toestemming van een der leden van de Commissie der N. en Z. Hollandsche Redding-Maat schappij, die aan de Buitenhaven wonen. Zou deze bepaling niet wel eens gevaarlijk kunnen zijn, in gevallen, dat er met allen spoed moet gehandeld worden om kostbare mcnschenlevens te behouden? Eerst moet de tijding van het gevaar der schip breukelingen naar de Haven overgebracht worden, en wellicht eerst na eenigeu bedenktijd wordt het bevel tot afvaren gegeven. Zou 't niet mogelijk zijn, dat meer in de nabijheid van het bootshuis iemand gevonden werd, aan wien men kon opdragen om namens de Commissie over het al of niet uitvaren te beslissen? 't Is wanr, de Maatschappij is eene particuliere instelling en zal zelve steeds hare zaken regelendoch een goede, welmeenende raad zullen hare vertegenwoordigers in deze gemeente wel willen aaunemen van iemand, wien het zeker niet kwalijk genomen zal worden, als hij uit naastenliefde een wensch uit, in 't belang der redding van schip breukelingen. Helder, 23 November 1888. Y. Een vrijwat hooger genot, dan gewoonlijk ver bonden is aan het bijwonen eener Nutsvergadering Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) Windrichting zw. zwtz. 1.4 6 Toestand van de zee. Golvend wein. gv. Slechtw. wein. gv Barometer Thermometer mM. C. Staud. Afw. Stand. Afw. 758.85 - 0.35 10.0 f3.8 750.10 - 9.20 7.7 1.6 752.85 - 6.55 6.5 1.3 749.62 - 9.78 8.0 2.0 W e r s g e s t e 1 d h e i d. Betrokken, wind, buiig. Helder, bewolkt, goed weer. Dichtbeneveld, goedweer. Dichtbetrokken, regen. 27 November. Tijdens het onweder in de jongst verloopcn nacht één windstoot van 52 kilogram op de M*, richting Zuiden. 0.70 a 0.80 Marktberichten. ALKMAAR, 24 November. 1 Paard45.— a 1 Koeii 30.a 22 nuchtere Kalveren. 6.a 18. 141 Schapen14.a 22.- 62 magere Varkens 11.a 14. 226 Biggenii 4.50 a 7. 18 Bokken en Geiten. u 3.a 10. Kip-eieren per 100 stuks 6.a 6.50 Boter per kop ('s middags 12 uur) ALKMAAR, 26 November. Koeien 68 vette Kalveren40.a 100. 14 nuchtere Kalveren. 8.a 16.- 625 Sehapen18.a 32.50 217 vette Varkens per Kg. 0.38 a 0.46 18 magere Varkens 10.a 13. HOORN, 23 November. 39 Koeien, f 170 a 260 en 804 Schapen, f 20 a f 32 per stuk. 188 Varkens, 32 a 46 cents per kilogram. Handel vlug. HOORN, 24 November. H.L. Rogge. Tarwe ii Gerst Haver Witte Erwten Groene ii Grauwe Vale u Bruine Boonen. i, Karwciznad Mosterdzaad. 16 Paarden 40 Schapen 140 Lammeren 5 Kalveren 2 Zeugen 2 Biggen 80 Kippen 1700 koppen Boter, 5.2 lood. AMSTERDAM, 26 November. Petroleum loco f 8.60 E., Dec. f 8.45 E., Jan. f 9.40 E., consumtie f 10.75. Nobel dito loco en termijn f S;50 E., consumptie f 9.75. 6.— a 9.— n a 4.50 a 5.25 m 3.— a 4.25 10.— a 12.— 12.— a 15.— ii 18.— a 20.- ii 14.— a 16.— 16.— a 20 10.— a 11.25 n 16.— a 18.50 ii 100.— a 250.— 20.— a 25.— ii 13.— a 20.— ii 15.— a 20.— ii 6.— a 12.— 25.— a 35.— 2.50 a 3.50 0.50 a 1.50 i' 0.55 a 0.621 ii 5.50 a 6.— De Christ. Jongelingsvereeniging „Spreuken 9: 10a" (afd. Ned. Jong. Verbond), wenscht met medewerking der Zangvereeniging „Zingt den Heer", op Vrijdag den 30 dezer, des avonds ten 7 uur, in het lokaal voor Evangelisatie, Palmstraat, bovenstaand feit te herdenken. Als spreker hoopt op te treden: Voor een ieder vrije toegang. Het Bestuur. [Herplaatsing wegens misstelling.] Voor Vijf en Zeventig Centen franco: A. 50 vel mooi Postpapier, octavo formaat. B. 50 daarbij passende Enveloppen. C. Een prachtvol buitengewoon fraai en groot Ganzenbord, zoo mooi als er nog nooit een is verschenen, rijk gekleurd, prachtvol geteekend, zoo groot als een tafelblad. Nooit hebt ge iets mooier» gezien. D. Twee deelen van CREMER'S werken, en wel de twee mooiste, namelijk Eeu Reis gezelschap, en geheel zuiver Hollandsch bevattende en niet van dat voor velen onleesbare Over-Betuwsch. E. Eene aardige verrassing als Legspel, en eindelijk F. De keurige prachtvolle Scheurkalender voor 1889, bijzonder prachtig dit jaar en bepaald mooier dan de Kalenders van 90 centen, en waaraan dit jaar 2560 prijzen zijn verbonden. Dus alles bijeen, van A tot F, voor Vijf en Zeventig Cents franco door geheel het land, tegen toezending van Postwissel aan GEBR». KOSTER, Leliegracht 28, Amsterdam. Sinds de Dijkweg achter den Kanaalweg met een voetstraat is begiftigd, is het niet zoo vreemd, dat zij, die achter de Dijkstraat wonen, begeerig naar datzelfde voorrecht uitzien. J. H. M. Dergelijke berichten plaatsen wij in enkele gevallen. R. A. S., te G. Bedankt voor uw aanbod. We hebben een medewerker voor die rubriek. Correspondentie. X. vraagt of er niet eens uitzicht bestaat op het leggen van een voetstraat aan den Dijkweg, achter de Dijkstraat. Daar wonen verscheidene gezinnen, die in 't najaar en in den winter haast geen pad kunnen vinden om hunne woningen te bereiken. Door het plaatsen van een gaslantaarn heeft het Gemeentebestuur dien menschen indertijd veel nut en genoegen verschaft. Het leggen eener voetstraat zou mede hoogst wenschelijk zijn, en ook hen, wier erven daar uitkomen, veel gemak veroorzaken. Vervolg Nieuwstijdingen. Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Koningin Emma der Nederlanden", commandant de kapitein ter zee J. H. Commijs, is heden middag omstreeks 12 uur, onder het lossen van salutschoten, van Curacao, laatst van IJmuiden, alhier aangekomen. Blijkens ontvangen telegrafisch bericht, is jl Zondagnamiddag Zr. Ms. torpedoboot „Cerberus" uit Cadix vertrokken om de reis naar Ned.-Indië te vervolgen. Het wrak en de lading salpeter van het op de Noorderhaaks gestrande Engelsche barkschip „Gayton" zijn heden bij openbare verkooping gekocht door den heer V. De Wit alhier, voor f 26, en het wrak en de lading steenkolen van het mede op de Haaks-gestrande Engelsche stoomschip „H oratio* zijn gekocht door den heer J. Keijzer alhier voor f 28. De Loodsen-vereeniging „Recht door zee", alhier, is, door goedkeuring harer sta- tnten, bij koninklijk besluit van 15 dezer als rechtspersoon erkend. De vuurstoker 3de kl. F. Karssen, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, onderscheidde zich een dezer nachten door het verleenen van krachtdadige hulp aan twee agenten van politie, bij het arresteeren van een persoon, die verzet pleegde. Over dit zijn loffelijk gedrag werd hem jl. Zondag door den commandant van ge- melden bodem, ten aanhoore van de equipage, de tevredenheid kenbaar gemaakt van den Burgemeester, hoofd der politie te Amsterdam. Een der officieren van het Engelsche oorlogsschip „Nelson", jagende op het eiland Samoa (Ned.-Oost-Indië), had het ongeluk den adelborst Heath dood te schieten. Bij ondergeteekende is voor bovengenoemd feest alles in gereedheid. A. METZELAAR, Binnenhaven 12. De ondergeteekende bericht zijnen geachten begunstigers, dat voor bovengenoemd feest alles gereed is. G. J. VAN HOOLWERFF, Banketbakker, Kanaalweg I. 87. heeft voor het a. s. Sint- Nicolaasfeest eene groote sorteering Kinder-speel- goederen en Luxe-artikelen geëtaleerd. De Burgemeester der gemeente Helder maakt bekend, dat de groote draaibrug over de Zeedoksluis, wegens te verrichten baggerwerk, op Woensdag 28 dezer, van zonsopgang tot 's middags 12 uur, open moet zijn, zoodat de passage over die brug gedurende dien tijd gestremd zal zijn. Helder, 27 November 1888. De Burgemeester voornoemd, (get.) C. A. BEUKENKAMP. BerloHt uit te Schagen. Door een grooten inkoop extra goedkoope eerste soort KOESCHAREN, merk „Goldenberg" a f 3.25 franco per rembours f 3.50. Voorts: Koe-enPaardenkettings, Stallampen en Lantaarns, Stal- en Graanschoppen, Graanmaten en Bascules, Boeren-, Bouw-, Dorsch-, Timmer- en Keukengereedschappen. KT ENGELSCHE VERHABDE HAGEL A. KOSTER, Schagen. 30 a 40 zak beste WINTER-AARD APPELEN. Te bevragen bij K. G R O E T, Anna Paulowna (Oostdeel).

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 3