jongen van 16 jaren aan boord bij schipper Cornclis Pronk, en bood zich mede aan om den Prins te gaan afhalen. Hij genoot evenwel de eer- niet den toekomstigenKoning naar Holland over te brengen, want aldus verhaalt hij wij kregen van de Engelsclie Regcering ten antwoord: „dat zullen wij zelf wel doen." Slechts met ammunitie geladen keerde dan ook de bom naar Scheveningen terug. Door de firma Hiits en Witulstosser, te Rotterdam, werden dezer dagen in de gemeenteWieringerwaard, voorliet buitenland, de volgende volbloed runderen, alle in het Nederlandsche Rundvee-Stamboek ingeschre ven, voor aanzienlijke prijzen aangekocht, als van den heer K. A. Schenk, een kalfwenter, van den heer J. Schenk Dz., op //Bronoord" aldaar, 3 kalfwenters, en van den heerJ. L. T. Groneman, Voorzitter der afdeeling „Noord- holland" van het Nederlandsche Rundvee- Stamboek, een 2^jarige stier, genaamd „Ruiter Ha 10', No. 1198 van gezegd stamboek. Deze vier kalfwenters zijn dieren van uit stekende kwaliteit en officieel bekend als van stamboekvee afkomstig te zijn, terwijl de stier een stamboom heeft, die tot een der eerste in het Nederl. Rundvee-Stamboek ingeschreven stieren opklimt. Genoemde firma wilde geen ander vee koopen, dan hetgeen niet alleen in dat stam boek ingeschreven, maar ook van stamboekvee -afkomstig is. Te Haarlem is aanbesteed: liet uitvoeren van eenige verbeteringen aan de werken der Noordzeehaven te IJmuiden (raming f9750). Minste inschrijver L. Kalis Kz„ te Sliedrecht, ad f 9497. De najaarsvergadering der Gewestelijke Vereeniging Noordholland van bet Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap zal plaats hebben te Amsterdam op den 29 dezer. Op de Tentoonstelling te Barcelona zijn van de Nederlandsche inzenders o. a. bekroond: gouden medaille, J. Buis Tzn.,te Spierdijk (gem. Obdam), voor Edammer kazen; zilveren, A. Koorn Dz., te Hoogwoud, voor idem. In den nacht van Woensdag op Donder dag jl. is de boerenhofstede van de weduwe S. aan den Langereisdijk (gem. Nieuwe Niedorp) door brand vernield. De bewoners, door de knetterende vlammen uit den slaap opge schrikt, konden nog juist bijtijds gered worden, doch van het huisraad is bijna niets gespaard gebleven. Toen de spuit uit Nieuwe Niedorp op de plaats van het onheil kwam, viel er niet meer dan een brandende puinhoop te blusschen. De oorzaak van den brand is onbekend. Huis en inboedel waren verzekerd, doch te laag. Het kerkbestuur te Aartswoud lieeft den predikant aldaar, de heer A. M. A. Rijnders, na diens bedanken voor Haring karspel, eene toelage van f 200 toegezegd. In zijne jl. Woensdag gehouden ver gadering besloot de Gemeenteraad van Alk maar met 9 tegen 6 stemmen te breken met het tot heden gevolgde stelsel van heffing der plaatselijke directe belasting naar huur waarde en mobilair, met zeker cijfer ver menigvuldigd, en opnieuw in behandeling te nemen het in 1882 door burgemeester en wethouders ingediende ontwerp tot heffing eener inkomstenbelasting, hetwelk toen met 8 tegen 7 stemmen werd afgewezen. Te Hoorn bleef het jl. Woensdag avond verder rustig. „Burger" Van der Staclt hield aijne aangekondigde rede, waarin hij te velde trok tegen het kapitaal en de werk lieden aanspoorde tot samenwerking ter ver krijging van een normalen arbeidsdag en het gesprek nog bleef voortduren. Waarom ging hij niet heen? Wat weerhield hem eigenlijk? De baron had zijn diensten im mers niet noodig. En toch bleef hij onbe weeglijk op zijne plaats staan. Eerst keek hij werktuiglijk naar de bont gekleurde ruiten, maar allengs werd zijn blik daardoor geboeid. Het waren oude glasschilderingen, en hij wist dat de baron een ijverig verza melaar van antiquiteiten was. Een jonge patriciër in de stemmige kleedij van de zestiende eeuw stond in een ver- welfd portaal met een ruim perspectief op een houten vloer. „Wernher Grondman" stond in ouderwetsch schrift daaronder te lezen. Aan de andere zijde van het venster, maar in dezelfde omlijsting zag Arend een jonge blonde vrouw in een fraai gekleurd sleepgewaad, het met gouddraad geborduurd mutsje op het ootmoedig gebogen hoofd, het spinrokken in de hand. „Én Barbara Grond- mannin, toen zij drie weken gehijlikt waren," las hij hieronder. De woorden waren aan weers kanten verdeeld, zoowel als de volgende regels en de datum „Waar hij is vast en trouw gezind, Zij haar geluk in ootmoed vindt, Waar bei naar Gode's woorden hooren, Is heel het huis geluk beschoren. Lubeck Anno domini 1536." Zóó was het tegenwoordig niet meer! Hij kon die Barbara niet genoeg aanziendie gestalte had zoo iets onbeschrijfelijk beval ligs, de schilder moest wel een bekoorlijk model hebben gehad! Hij kon niet nalaten dien Wernher Grondman, die al sinds eeuwen in zijn graf rustte, zelfs nu nog te benijden 't- was alsof hij dat eenigszins zijwaarts ge- betere regeling van den vrouwen-enkinder- arbeid. Na het zingen van ccnige socialis tische liederen liep de vergadering rustig af. ITet Provinciaal Kerkbestuur van Noord bolland beeft dr. II. Franssen, Ned. llerv. predikant te Ankeveen, uit zijn bediening ontzet. Jl. Donderdag bood een jongen bij de Ainsterdamschc Bank eene chèque van f3000 ter betaling aan. Nauwelijks bad de knaap het geld in ont vangst genomen of men bemerkte dat het briefje valsch was. Men ging den knaap achterna en zag dat hij bet geld overgaf aan een vreemdeling, die er mede verdween. Gelukkig verloor men hem niet uit het oog en op den Heiligenweg werd hij aangehouden, de f 3000 hem ontnomen en hijzelf aan de politie overgeleverd. Op de De Ruyterkade te Amsterdam heeft jl. Dinsdagavond een brutale aanranding plaats gehad. Een man, die zich met zijn zoontje langs de kade naar zijn woning begaf, werd door een forschen kerel toegesproken en om een aalmoes gevraagd. De niets kwaads vermoedende man haalt zijn beurs uit den zak, en terwijl hij daaruit eenig geld wilde nemen, ontving hij van den onbekenden kerel een slag in bet aangezicht, zoodat hij bedwelmd neerviel, terwijl uit neus en mond bloed stroomde. Op het angstgeschreeuw van het kind kwam spoedig hulp opdagen, en werd de geslagene, nog steeds bewusteloos, in een huis in de nabijheid opgenomen en kort daarna per raderbaar naar het Gasthuis vervoerd. De aanrander vluchtte met de gestolen, vrij goed gevulde beurs. Het blijkt te zijn een koopman uit Zwolle, zekere B. Zijn toestand is beterende. Scheveningen vierde gisteren op luister rijke wijze de aankomst aldaar vóór 75 jaar van den Prins van Oranje. Het feestcomité vertolkte telegrafisch aan den Koning de gevoelens van gehechtheid der bevolking, onder inroeping van Hoogere zegen voor het Koninklijk gezin. Jl. Donderdagavond werd in de Protestantsche kerk een dank stond gehouden. De Prins, wiens landing gisteren werd voor gesteld, kwam onder eeregeleide in het ver overde dorp en reed door eerepoorten naar 't huis dat de werkelijke Prins in 1813 't eerst betrad. Daar werden hartelijke woorden gewisseld. Gisteren ging een historische optocht rond, aanschouwd door duizenden, uit 's Hage naar Scheveningen gestoomd. Jl. Woensdagnamiddag hadden eenige schoolknapen te Rotterdam de onvoorzichtig heid een ladder, waarop een persoon stond om glazen te wasschen, omver te loopen. De man bezeerde zich erg aan de ribben en de borst, terwijl hij voorts een arm brak en een wonde aan het hoofd bekwam. Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft jl. Woensdag terechtgestaan de vroegere winkelhouder van „Eigen Hulp" aldaar, ter zake van 16 verduisteringen. Er zijn vijf getuigen gehoord. De substituut-officier van justitie, mr. J. P. Van Outeren, vorderde veroordeeling tot 15 maanden gevangenisstraf, doch dat de preventieve hechtenis zal worden in mindering gebracht. De verdediger, mr. Julius Verwer, concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 8 dezer. Te Oosterwijk (gein. Tilburg) is een boer, die een kar mest naar het land bracht, onder zijn kar geraakt en op de plaats dood gebleven. In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika heeft het zoogenaamde Holsteiner vee men weet dat hiermede meestal Hol landse!] vee bedoeld wordt harde aan- bogen hoofdje, dien lieven glimlach om den mond méér had gezien. Haastig streek hij zich met de hand over de oogen. En nu hield hij den adem in daar ruischtfe een zijden sleep in zijne nabijheid en drongen zachte voetstappen tot hem door. „Doe de portière dicht, Lucie!" hoorde hij Hortense zeggen, „en laten we nu maar afscheid nemen. Kom, schrei maar niet,mijn beste, we zien elkander immers terug al over drie weken! Denk in dien tusschentijd maar aan mij." „Vaarwel, Hortense!" antwoordde een zachte stem. „Wees gelukkig! Ik kan je niets beters toewenschen, dan dat ge spoedig hartelijk veel van hem gaat houden." „Gij weet maar al te goed, Lucie, dat liefde een geschenk van den hemel is en dat zij zich niet laat kommandeeren of op dringen." „Ja, dat weet ik; maar ik weet ook, dat men dat geschenk soms lang bezit, zonder het zelf te vermoeden. Dan slaapt die liefde en voelt men er niets van, totdat men op eens als door een toeval tot besef daarvan komt en dan zou men zich wel de oogen uit het hoofd willen schreien. Dat is als ze te laat ontwaakt en het berouw komt en zegt„Hadt ge maar geduld gehad nu is 't voorbij, voor altijd voorbij „Oc.li, Lucie, schrei zoo niet! 't Is im mers alles maar verbeelding, dat heb ik je al zoo dikwijls gezegd. Verzwaar mij het afscheid toch zoo nietGeef mij een kus en Ei nu weer naar binnen. Tot weerziens, ucie!" (Wordt vervolgd.) vallen te verduren wat betreft de hoedanig heid der melk die bet geeft. Van eenige zijden wordt beweerd dat deze melk bij lange na niet bot vetgehalte lieeft (13 pet. vaste stoften en 3 pet. vet) 't welk voor den melk handel als minimum bij de wet is Voorge schreven. Men vergeet tot dusver echter cijfers aan te voeren, waarmede deze stel ling te verdedigen is. Daar in Amerika voortdurend een vinnige strijd gevoerd wordt tusschen de houders van verschillende vee- rassen, kan men er zeker van zijn dat liet licht op deze zaak wel nader schijnen zal. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 30 No vember jl. „De tweede helft van November bracht ons, op het gebied van openbaar vermaak, voor elk wat wils. Immers 18 dezer hadden we een concert van ons Mannenkoor „Eu- terpe", waarvan een vriendelijke hand in nw blad reeds verslag gaf. Dan hadden we den 23sten in liet lokaal „Kos" eene uit stekend geslaagde volksvoordracht, waarbij als spreker optrad en met bet meeste succès de heer Van Wijk, van Anna Paulowna, wiens voordrachten werden afge wisseld door de flinke muziek onzer „Har moniekapel" en keurige zang van de heeren W. en C. Roggeveen Cz., terwijl het geheel werd besloten met een schoone Apothéose, daargesteld door onze Gymnastiek-Vereeni ging „Lycurgus". En nu gisteren hadden we de jaarlijksche zoogenaamde veulenmarkt, een ware lijdensdag voor vele arme knollen, doch overigens een soort kermisdag, waarop in verschillende lokalen de vedel liet jonge volkje ten dans noodigt, 't welk, als altijd, aan die uitnoodiging dolgraag gevolg geeft. Doch niet ter wille van die wrakke rosi- nanten en danslustige paren heb ik mij nedergezet om mijn correspondentenplicht te vervullen; deze worden slechts terloops genoemd. Doch der vermelding waard acht ik de bij deze gelegenheid in het lokaal „Kos" gegeven Soirée Amusante, door de familie Culp uit Groningen, onder leiding en medewerking van den heer Abr. De Winter. Laatstgenoemde heer droeg o. a. Multatuli's „Rammelslag" uitstekend voor, en bewees in de aan die voordracht vastgeknoopte coupletten, die menige sarcastische toespeling van poli- tieken aard bevatten, dat hij niet minder voortreffelijk zanger dan speler is; zijn succës zou echter, naar mijn bescheiden oordeel, nóg grooter zijn, wanneer hij, wat betreft vibreeren, de deugd der spaarzaamheid een weinig wilde betrachten. Ook de heer H. Culp, mej. E. Culp en mevr. CulpStoete bleken verdienstelijke zangers en zangeressen te zijn, terwijl ge noemd viertal in de operette „De Inkwar tiering" bewees, niet alleen te kunnen zingen, maar ook te kunnen komediespelen. Met kennis treedt de heer De Winter hier weder op. Ik twijfel niet, of bet publiek zal alsdan de kennismaking van gisterenavond vernieu wen." Staten-Generaal. Tweede Kamer. In de zitting van jl. Donderdag vroeg en verkreeg de heer Schepel verlof om op een nader te bepalen dag de Regeering te inter- pelleeren over het verbod van invoer van rundvee in Duitscliland. Bij den aanvang van de op gisteren ge houden zitting hield de Voorzitter eene toe spraak, waarin hij wees op de gewichtige gebeurtenis, nu juist 75 jaren geleden: de landing van den Prins van Oranje te Scheve ningen. De Voorzitter herinnerde hoe het werk der zelfbevrijding, door edele mannen kloek aangevangen, onder Gods zegen voor spoedig voltooid en een eervol, onafhankelijk volksbestaan herwonnen werd. Vervolgens bracht de Voorzitter hulde aan den Koning, die in de laatstverloopen maanden zoo tref fende blijken heeft gegeven, van zich door geen lichamelijke smet te laten weerhouden om te arbeiden ten nutte des lands. „Vaste- lijk lioud ik mij overtuigd* zoo verzekerde de Voorzitter de tolk te zijn der Kamer, door op dezen oogenblik te verklaren, dat uit den boezem der Vertegenwoordiging de vurigste wenschen en beden voor bet heil des Konings en Zijn Huis opgaan." De leden der Kamer, die staande deze rede hadden aangehoord, gaven door luide bravo's, hand geklap en kreten: „Leve de Koning!" blijk van hunne instemming. 't Verzoek van den Voorzitter, gericht aan den Minister van Koloniën, om van de uiting dezer gevoelens door tusschenkomst van zijn ambtgenoot voor Binnenlandschc Zaken kennis te geven, werd door den heer Keuchenius in hartelijke woorden beantwoord. De be tuiging van dank voor de geuite gevoelens, besloot de Minister door instemming met de beste wenschen voor 't Huis van Oranje en voor de versterking van den band tusschen de beminde dynastie en 't volk van Neder land. Ook deze rede werd met luide bravo's en met handgeklap begroet. Buitenland. De generaal Porfirio Diaz is herkozen tot President der Mexicaansclie Republiek. Officieel wordt gemeld, dat een gewezen hofmeester van op New-York varende stoom- booten, Dauth genaamd, te Karlsruhe in hechtenis genomen is als de moordenaar van den Hamburger expediteur, wiens lijk dezer dagen te Hamburg in een koffer gevonden is. De schoonzoon van generaal Boulangev, kapitein Driant, heeft, min of meer in den trant van Jules Verne, een boek geschreven, „La guerre de Demaiu", waarin bij getracht heeft eene populaire voorstelling te geven van Frankrijks militaire vorderingen, ten einde het publiek in bet leger en zijne aan voerders vertrouwen te leeren stellen. Hij schildert de verwoestende uitwerking van het Lebel-geweer en de torpedo's, het gebruik van de optische telegraaf en dat van de telephoon te velde, enz. Sedert een dag of tien is eene onder- zeesche telephone in werking tusschen Mon tevideo en Buenos-Ayres. De politie te Milaan heeft 10 spoor wegbeambten, allen hoofdconducteurs, in arrest genomen, die sedert geruimen tijd de aan ben toevertrouwde spoortreinen bestalen. Otider het reizen maakten zij met valsche sleutels de koffers open en namen alles wat hun gading was. Te Berlijn zal weldra een interessant geval voor de Rechtbank behandeld worden. De leerling van een zeer bekende manufac- tuurzaak in de Spandauerstraat bad 24 mark gestolen, hetgeen echter tijdig ontdekt werd. De chef der firma nam liern onderhanden en kreeg van hem de bekentenis, dat hij voor dat geld een lot in de loterij gekocht had. Hij nam hem dit af, hield hem nog een strafpredikatie en ontsloeg hem. Eenige dagen daarna kwam de loterijman in den winkel, vroeg naar den jongen, en deelde mede, dat op diens lot de groote prijs was gevallenen hij 5000 mark voor zijn deel ontvangen zou. De chef nam het in ontvangst, streek eerst de liern ontstolen 24 mark naar zich toe en wilde de rest aan een liefdadige inrichting schenken omdat hij zelf zich met dit geld niet meende te mogen verrijken. Intusschen had de leerling van het fortuintje gehoord en nu eischten diens ouders van den manu- facturier de gewonnen 5000 mark op, natuurlijk na aftrek der hem toekomende 24 mark. Deze weigerde daaraan te voldoen en de Rechtbank zal nu waarschijnlijk beslissen moeten. Benoemingen, enz. Tot ridder der orde van den Nedcrlnndschen Leeuw is benoemd de heer J. F. Graadt van Roggen, scheepsgezagvoerder der Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Den 15 dezer worden de kapt. ter zee J. H. Commijs, do kapt.-luit. ter zee F. J. Beekman, de luit. ter zee 1ste kl. J. 1\ Van Rossum, de luits. ter zee 2de kl. G, P. llecking Colenbrander, H. J. F. Michelhoff en Jhr. J. O. De Jong van Beek en Donlc, allen van Zr. Ms. schrocfstoomscliip „Koningin Emma der Nederlanden", op non-activiteit gesteld, en de 1ste luit. der mariniers G. A. Linckers ter beschikking gesteld van den coramandunt van het korps mariniers. Burgerlijke Stand. GEMEENTE HELDER, van Donderdag- tot Zaterdagmiddag. Ondertrouwd: S. Makelanr, vleeschhouwcr, en J. Schraa. J. Blok, korporaal-torpedomaker, en M. Hendriks. GehuwdGeene. BevallenH. A. Slot, geb. Haak, Z. D. J, Lankhof, geb. v. d. Brugge, D. G. Krijnen, geb. Pijper, D. Overleden: P. D. Gorter, 21 jaren. C. Darp- horn, 15 maanden. M. E. Langenhorst, 2 jaren. M. II. Van Os, geb. Blankers, 56 jaren. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) c Barometer e g ïndrichting mM. C. o P en tracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 30 ,3 zto. 5 k. 745.15I-14.45 7.6 1.9 1 8 zwtz 18 750.54- 9.06 7.5 2.6 1 12 zw. 10 752.14- 7.46 7.2 1.6 p Toestand V s S van Weersgesteldheid. O P $1 de zee. 30 ,3 0.94 wein. gv. Betrokken, vochtig, goed weer. 1 8 0.94|Golvend Dichtbctr., regen en wind. 1 12 0.92 Idem De gemiddelde declinatie van de magueetnaald ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand November 15° 26' 6*. Marktberichten. TEXEL, 27 November. (Commissiehandel). Ossen f a Stieren f a vette Koeien f 170 a 215, Melkkoeien f 100 a 135, Geldekoeien f a Kalfkoeien f a Varekoeien f a Kalfvaarzen f 75 a 100, Geldevaarzcn f 35 a 70, nuchtere Kalveren f a f Graskalveren f 20 a 40, Fokschapen f a f Geldeschapen f a Weidescliapen f a Schrammen f a Rammen f a Lammeren f a Veulens f a f .Werkpaarden f 160 a 210, Rijpaarden f 275 a f oude Paarden f 45 a magere Varkens f a Biggen f8 a 9.Lammeren in voor koop f a alles per stuk. Vette Varkens 21 a 22 cents per half kilogram. TEXEL, 29 November. Gevischt Zeegras f 2.a 3.en gemaaid idem f 5.a 7.per pak van 100 kilogram.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1888 | | pagina 2