HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 23. Vrijdag 21 februari 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. YAN BALEN. ,En deaespereert nimmer 1* Jan Pieterts. Coen. Het Vaderlandt ghetfouwe Blijf ick tot in den doot. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.70, franco per post 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.73. Voor de abonnés dezer Courant in de gemeentef 0.30. .mg i n buiten de 0.35. 0 ACTEUR-UITGEVER: Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. - Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand. 3 NEDERLAND. HELDER, 20 Februari. De Koning heeft het besluit geteekend, waarbij eervol ontslag wordt verleend aan Mr. L. W. C. Keuchenius als Minister van Koloniën en in diens plaats benoemd isMr. M. Baron Mackay, thans Minister van Binnenlandsche Zaken. Tot Minister van Binnenlandsche Zaken is benoemdJhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De benoeming van den Minister van Binn. Zaken Mackay tot Minister van Koloniën en die van het 2de Kamerlid de Savornin Lohman tot Minister van Binn. Zaken maakt een einde aan de crisis, zegt het „N. v. d. D". Schitterend achten wij deze oplossing niet, en voor zeer velen zal zij eene teleurstelling zijn. Dat de heer Keuchenius, die natuurlijk nu op zijn beurt 2de Kamerlid wordt, door een anti-revolu tionair zou vervangen worden, was natuurlijk, maar eensdeels hadden wij gaarne den Minister Mackay, die de onderwijswet tot stand bracht, ook met de uitvoering belast gezien. (Dit zou velen een geruststelling geweest zijn, daar de heer Mackay zich sympathie ook bij zijne tegenstan ders heeft weten te verwerven en herhaaldelijk getoond heeft geen drijver te zijn) Anderdeels zal de benoeming van den heer Lohman groote bezorgdheid wekken bij allen, die zich met pa cificatie op het onderwijsgebied vleiden. Ot de Koloniën zich in de benoeming van den heer Mackay zullen te verheugen hebben, is ook nog een vraag, want al komt de wijsheid omtrent Indie niet altijd uit een bezoek aan de Koloniën voort, nog problematischer is 't of zij ganschelijk buiten de Koloniën eenigszins voldoend kan ver kregen worden. Ter eere van 's Konings verjaardag hield onze gezant te Parijs, jhr. De Steurs, eene recep tie, welke door een groot aantal der te Parijs gevestigde Nederlanders werd bijgewoond. De minister van Binnenlandsche Zaken was jL Woensdag door een lichte ongesteldheid ver hinderd aan zijn departement te zijn. Een merkwaardige onderneming wordt op touw gezet. Door den bekende Amersfoortschen burgemeester, jhr. mr. T. A. J. v. Asch v. Wijck, en den heer B. Rupke uit Nieuwerkerk aan den Amstel zal een Nederlandsche Transvaalsche Ko lonisatie-Maatschappij worden opgericht, waarvan het doel is de kolonisatie in en de emigratie naar de Zuid-Afrikaansche Republiek te bevorderen van personen van Christelijk beginsel, Christelijken Feuilleton van de Heldersehe- en Nienwedieper Courant. 23) ELZENKONINGIN Roman door N. VON ESCHSTRUTH. Er kwam een wolk op Norbert's voorhoofd, hij wendde het gelaat af en ontweek Leopold's stra lend en blik. /Elzenkoningin beeft een huiveringswek- kenden klank," zei hij somber, /,ten eeuwigen dage knoopt zich het sprookje van een stervenden knaap er aan vast." Dr prins schoot even in een lach. „Nu ja, San goulème, zoo'n sprookje 't Is een onbeduidend ge wrocht der verbeelding, dat gezonde zenuwen niet ontstellen kan, en om het hoofdje van den bekoor lijken dwaalgeest de betoovering van het gevaar weeft. Gij waart steeds een angstvallige droomer, Norbert, die het vroolijkste zonlicht geregeld door •wolken zaagt verduisteren in plaats van zorgeloos 'te genieten van den blauwen hemel,' Zoolang hij u ttoelachte!" Leopold lei beide handen op de schouders van den flinken jongen man en zag hem strak in de oogen. „Stil èn ernstig zijt ge ge weest zoolang ik met u verkeerd heb, Sangoulème, van het eerste tot het laatste oogenblikdat was 't juist wat me zoo onverklaarbaar tot u aantrok en het eerste gevoel van innige vriendschap in mijn hart deed ontkiemen. Sedert gisteren zijt ge echter" veranderd, ge zijt verstrooid, vervelend, spreekt bijna geen woord, en de rimpels óp uw voorhoofd doen aan een dreigend onweer denken. Wat is er gaande, ouwe jongen? Yoor den dag er mee! Ben je hongerig of verliefd? Een van beide is slechts mogelijk Norbert glimlachte, vatte de hand van den spre ker en drukte die hartelijk. „Mijn hart heb ik ginds bij de blauwe golven gelaten, en mijn ziels verlangen vliegt me vooruit naar onze kloeke „Nel- -son", wier wiegelende bodem mijn vaderland ge- wandel, bekwaamheid en ijver. Aan de koloni satie zal zoo noodig verbonden worden het in exploitatie nemen van gronden tot uitoefening van landbouw, zuivelbereiding en boschbouw, alsmede het oprichten van zuivelfabrieken, fabrie ken voor landbouw-machineriën en gereedschap en wat daarmede in verband staat. De nieuwbenoemde Ministers de heeren Mackay en de Savornin Lohman, zullen Maan dag, 24 dezer, hun portefeuilles aanvaarden. De Reg. heeft het gevoelen van den Gouv.- Gen. gevraagd omtrent de invoering van een pakketpostdienst op beperkte schaal in het bin- nenlandsch postverkeer van Ned.-Indië. De Tweede Kamer zal, na hervatting van hare werkzaamheden, terstond in de afdeelingen onderzoeken eenige belangrijke wetsontwerpen, waaronder die betreffende de wijziging der in voerrechten, de afschaffing der kanaalrechten op het Noordzeekanaal en de overeenkomsten met de spoorwegmaatschappijen. Men spreekt te 's Gravenhage van de be noeming van een opperofficier van het leger tot lid der Eerste Kamer ter vervulling van de plaats, opengevallen door het overlijden van den heer Van der Goes. Uit Den Haag wordt ons gemeld, dat de verkoudheid van Prinses Wilhelmina zeer veel verbeterd en bijna geweken is. Binnenlandsch nieuws. Helder. De anti-revolutionaire kiesver- eeniging „Nederland en Oranje", in het kies district Helder, verontwaardigd over het votum der Eerste Kamer, in zake het regeeringsbeleid van den minister van Koloniën, spreekt haar innig leedwezen over die daad uit en betuigt haar adhaesie aan de bekende motie der kies- vereeniging „Nederland en Oranje" te Amster dam. (Prov. N. Hr.) Helder. Vrijdag 21 dezer hoopt de af deeling Helder van den Ned. Mil. Bond eene ledenvergadering te houden om te komen tot de keuze van een vijfde bestuurslid. Punten van behandeling zullen verder zijn mededeeling van den arbeid van 't bestuur en bespreking van de middelen, die onder Gods zegen kunnen leiden tot meerderen bloei van het Tehuis en opleving uit den desolaten toestand, waarin het thans verkeert. Van de drie militaire Tehuizen die onze provincie rijk is het Tehuis alhier er het slechtst aan toe. Zal zulk een inrichting kunnen bloeien en vruchten afwerpen, dan dient ze gedragen te worden door de liefde van ons christenvolk, 't Scheen evenwel, dat de liefde van dat volk in Helder en omstreken voor het Tehuis in de laatste jaren verkoeld is. Geluk kig echter is er weder een ontwaking der oude sympathie merkbaar. Moge God de Heere de besprekingen op de te houden vergadering daar toe leiden, dat de arbeid onder de militairen worden is, en alle muizennissen het best weet te verdrijven; ik heb „Dwaze gedachten viel Leopold hem haastig in de rede, „dat is alles, wat ik weten wilIn je oogen schuilt enkel de gril der verliefdheid er- go je bent verliefdOch, papperlapap, nn geen noodelooze praatjes, mijn beste jongen, de koekoek mag ze gelooven Daarom was meneer gisteravond bij het theedrinken ook zoo verbazend stil en in zichzelven gekeerd 't Moet wel erg opwekkend ge weest zijn, met freule Alice over het spiritusvlam- metje te waken, hè? Ja, ja, een lief persoontje, die Nievendloh, wat heeft ze wel voor oogen Zwarte of bruine?" „In elk geval bepaald mooie!" zei Norbert pijn lijk glimlachend en haalde de schouders op, „als Uwe Hoogheid veel belang stelt in de bizonder- heden, zal ik mijn best doen, er van avond een ernstige studie van te maken De prins was eensklaps heel ernstig geworden, hij wendde zich ineens om en nam weer plaats op de punt van de tafel. „Daar zullen we maar niet over spreken, San goulème," antwoordde hij bijna wrevelig, terwijl hij met een fikschen ruk aan het mes den vlierstok kloofde. „Met moet niet met vuur spelen. Ik zal je eens heel oprecht en eerlijk iets zeggen, je moogt 't me dan kwalijk nemen of niet. Als er hier aan het hof een wezen is, dat ik met al de kracht van mijn ziel verafschuw, dan is 't treule Nievendloh. Eén valsche intrigante en boosaardig als de Satan is dat schepsel, en als zij bidt dan luidt het onge- veer zoo„Lieve God, geef me toch spoedig een 1 man, en laat alle. andere jonge meisjes oude vrij sters worden, Amen!" Neen, Norbert, liever zou ik haar op onze Nelson in het witte laken slaan en aan de kille golven prijsgeven, dan te dulden, dat die kat zich ook maar voor het geringste in uw hart nestelde!" Leopold hield even op en toen hij opkeek naar het genoeglijk gezicht van den jongen zeeman, I schoot hij plotseling in een luiden lach. „Verbeeld te Helder meer zedelijk en financieel gesteund 'wordt, opdat het Koninkrijk van Christus zich ook.moge uitbreiden in de harten der Militairen. Aldus de „Pr, N. Hr," Texel, 19 Febr. Tot de 83 verpleegden uit de Prins-Hendrikstichting te Egmond aan zee behooren ook 3 Texelaars, 11I. S. Hoekstra, oud 75 jaren, E, Platvoet, oud 73 jaren en M. Boom, oud 60 jaren, De laatste is wegens lichaamsgebreken geplaatst. Oude Niedorp. Jl. Zondag namen alhier 10 personen aan den kolfwedstrijd deel. De prijs werd behaald door den heer F. Böttger en de premie door den heer J. Ros, beiden alhier. Kolhorn. Den 16 dezer gaf de Rederij kerskamer „S. u. d. W. A. L." alhier eene open bare uitvoering. Opgevoerd werden drie too- neelstukjes, blijkbaar tot groot genoegen van het vrij talrijk publiek. Schagen. Het concert, jl. Zondagavond in het Noordholl. koffiehuis gegeven door Scha- gens Harmoniekapel en hetwelk flink bezocht was, heeft op ons den indruk gemaakt minder ge lukkig geslaagd te zijn. In de geheele uitvoe ring zat een zekere matheid, waarvan men zich blijkbaar niet los heeft kunnen maken en waar door de voordracht schade leed. Het komt ons voor dat aan deze uitvoering niet voldoen de studie is voorafgegaan. Ook den sollo-cellist liep het niet mee. Wij' willen hopen dat de ondervonden teleur stelling tot meerdere oplettendheid en betere studie aanleiding moge geven en de Kapel het nu verloren terrein een volgend maal herovere. (Sch. Ct.) Schagen. Er is in ons Noorderkwartier een klein plaatsje, dat nauwelijks 800 zielen telt. Dat plaatsje staat echter onder het bestuur van iemSnd, waardig despotiek monarch over een millioenmaal grooter rijk te zijn. Verbeeldt u, de eenige vereeniging tot nut en vermaak die daar is, de rederijkerskamer, mag slechts tweemaal per jaar eene uitvoering geven en eerst dan nog wanneer het hoofd der gemeente inzage der op te voeren stukken heeft verkregen en er zijne hooge goedkeuring aan gehecht heeft. Wist gij het, lezer, dat er in ons land nog censuur bestond? „Gebruik den domper" is de leuze van de tegenwoordige regeering, indien meer licht wordt gevraagd. Een goed voorbeeld doet goed volgen. „Meer licht", vraagt men in de Zijpe en „Geen lantaarnsis het antwoord. Is het mogelijk; in onze verlichte 19de eeuw geen licht! (Sch. Ct.) Oudkarspel 17 Februari. Daar het hoofd bestuur der Maatschappij „Tot Nut van 't alge meen den algemeenen secretaris dier Maatschappij had uitgenoodigd om in eenige departementen eene spreekbeurt te vervullen, gtenoot ook de af- je, Norbert, daar schiet me'een geval te binnen dat eens aan mijn oudoom overkomen isik zou veel lust hebben, aan die Alice eens hetzelfde te laten beleven. Wil ik 't je eens vertellen?" „Uw Hoogheid zal nooit een aandachtiger gehoor gehad hebbenEn Sangoulème was met een paar schreden bij de sofa, waar hij op de zachte kussens plaats nam en het hoofd op de hand liet rusten. „Mijn oudoom, hortog A., was een buitengewoon vroolijk en geestig man," zoo begon Leopold, ter wijl hij druk aan het witte houtje bleef schaven, „die door een paar mislukte intriges een innigen afkeer gekregen had van de bewerkster er van, de hofdame gravin H.. 't Was ongeveer zoo'n zelfde geval als nu tusschen jou en freule Alice. De gravin had een oogje op een jong officier, met wien mijn oudoom zeer bevriend was, en deze achtte het daarom zijn plicht, de reeds als zeker besproken verloving der beide jongelieden te verhinderen. Er was bal op het kasteel, precies zooals van avond. De gravin hoopte bij die gelegenheid de zaak haar beslag te doen krijgen, daar haar slachtoffer weinige dagen later voor langen tijd op reis zou gaan, even als gij cher baron. Nu moest er gezorgd worden, dat de gravin niet op het bal kon verschijnen. Mijn oudoom was even geestig als onverbiddelijk, en neemt men aan, dat het doel de middelen hei ligt, dan was zijn plan buitengewoon origineel en doeltreffend. Men bediende zich in die dagen nog van draagstoelen, en ook de gravin liét zich met zulk een vervoermiddel naar het paleis brengen. In een uiterst keurig en kostbaar toilet neemt zij plaats in den draagstoel en de beide dragers zetten zich in beweging. Plotseling begint het te kraken, de bodem van het voertuig breekt en met een kreet van schrik staat de gravin met haar fijne balschoentjes van wit atlas op de toen nog ongeplaveide, erg modde rige straat. Als op een sein zetten de dragers zich in den draf en onder wanhopig geschreeuw moest de gravin door dik en dun, zonder genade, zonder ophouden, meeloopen tot aan het voorportaal van deeling Oud Karspel het voorrecht, den heer J. Bruinwold Riedel in haar midden te zien op treden. De strijd van de sterken en zwakken in de natuur en in de maatschappelijke samenleving was het onderwerp van sprekers boeiende en doorwrochte rede. In gespierde taal zette hij den strijd om het bestaan in de planten- en die renwereld uiteen, behandelde kort doch zakelijk eenige stellingen van Darwin, Malthus en m. a., en verdedigde op uitnemende wijze zijn staat huishoudkundig beginsel. Meesterlijk kenschetste bij den socialen mensch, d. i. de mensch in de samenleving en gaf eene logische voorstelling weer van de oplossing der sociale quaestie. Meer dan eens plaatste spreker daarbij het bestaan der M. t. N. v. t. A. in een helder licht, en spoorde ten slotte aan, ook het hunne bij te dragen ter voltooiing van het ge bouw, dat door den eenvoudigen Nieuwenhuizen was opgetrokken. Barsingerhorn. Tot secretaris dezer' ge meente is benoemdde heer J. van Niemes Jr. Enkhuizen. In de Stadsbank van Leening alhier werden in 1889 ingebracht 5936 panden, waarop voorgeschoten werd f 17768,25 en ge lost 5766 panden, waarvoor terug ontvangen werd f 17929,75. Er werd een winst van f 560 behaald. Enkhuizen. Uit het verslag, door het bestuur der Spaarbank van het departement Enkhuizen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in zijne vergadering van 31 Jan. jl. gedaan, blijkt, dat in het jaar 1889 door 1205 personen werd ingebracht f 65.733,07 en door 440 personen werd opgevraagd f 58.761,74$, alzoo f6971,32$ meer ingebracht. Het kapitaal der bank was ultimo December f 197.882,28, waaronder f 15.797,03$ begrepen als reservefondsen is belegd in hypothecaire obligatiën en verschillende solide effecten. Haarlem, 18 Februari. Mr. Th. Heems kerk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal, zal heden alhier eene voorlezing houden over „Godsdienst en Wetenschap", op uitnoodi- ging van de Gereformeerde Jongelings-vereeni ging „Timotheus en de Christelijke Jongelings- vereeniging Jesaja" 55 vs. 6a. Voor de lezing, die ook toegankelijk is voor dames, zijn voor een ieder kaarten verkrijgbaar a 20 ets. Zandvoort. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben het besluit van den Gemeente raad tot het aangaan van eene geldleening goed gekeurd. Deze geldleening zal worden gesloten ter bestrijding van de kosten voor het stichten van een gemeente-station nabij de „Halte Dorp Zandvoort." Waarschijnlijk zal nu spoedig met den bouw van genoemd station worden begonnen. het kasteel. Achter haar aan slierde de kostbare sleep van geborduurde zijde, tot over de enkels zakte zij in den zwarten modder, en er bestond geen mogelijkheid om uit de voortstuivende gevan genis te ontsnappen. Mijn oudoom had het pleit gewonnen, de doorgezaagde bodem van den draag stoel heeft veel onheil voorkomen, zooals uit een later huwelijk der mooie vrouw bleek; maar waar achtig, hoe wreed ook de gedwongen wedloop van de voormalige holdame geweest mag zijn, voor die freule Nievendloh zou ik wel eigenhandig den bodem van haar koetsje stuk willen zagen Leopold stond op en schudde de houtspaanders van zich afnog altijd lachte hij bij zichzelven en Norbert stemde er opgeruimd mee in. „En nu, Sangoulème, de bedoeling van dit ver haal zult ge wel begrepen hebben. Geef er me de hand op, dat gij van avond geen domme streek zult uithalen, al ziet de jonge dame er ook nog zoo bekoorlijk uit, want dat kan ze nog wel eens!" Leopold stak hem de hand toe, en met blijden oogopslag greep Norbert die haastig. „Wees onbezorgd, Hoogheid," zei hij, en plotse ling klonk er wat bitterheid in zijn welluidende stem, „freule von Nievendloh zal voor mij evenmin gevaarlijk worden, als al de andere schoonheden, die hedenavond en ook in het vervolg mijn levenspad mochten kruisen Menschenharten gelijken op jonge lentebloesems, duizenden ontplooien zich in den glans der vroolijke zon, duizenden vernietigt de felle vorst als ze nog in knop zijn. Mijn leven kent geen zon neschijn storm en onweer waren het wiegelied mijner jeugd." De prins staarde ernstig naar den grond, een diepen plooi doorgroefde zijn voorhoofd. „Laat den storm uitwoeden, wat hij medebrengt, zal de lente van het geluk zijn. Aan uw uiterlijke levensom standigheden kan ik wel een vriendelijke tint geven, Sangoulème, maar over uw hart beslist geen aard- sche macht, of het mocht de invloed van een edele vrouw wezen. Kom, nu na ik nog een oogenblik naar tante Josephine. Wilt gij mee, of hebt ge

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1