rende, dat men, tcugcvolge vnn de tegenwerking van de zijde van het gemeentebestuur en van particulieren onder vonden, niet met onvermeugd genoegen kun samen zijn. Daarna ontwikkelde de lieer lt. Van Zwinderen in een uitgebreid betoog de noodzakelijkheid van de wettelijke re geling van den arbeidsdag. Hij deelde de vergadering mede en lichtte toe een on'.werp-regeling van vakvereenigingen, in verband met den duur van den arbeidsdag. De rede vau den heer Bakker, met den gloed der overtuiging uitgespro ken, mnakte veel indruk en werd stormachtig toegejuicht. In de zaal werd een collecte gehouden voor de werkstn- kende arbeiders in de veneu te Beeta. De volgende spreker was Dr. Vitus Bruiusraa; hij gispte de houding van het gemeente-bestuur, dat, zooals men weet, de Beurs voor de meeting niet hud willen afstaan en keurde zeer af het uitgebreide militaire en juslitieele machtsvertoon, alsof een kalme vergadering vnn arbeiders niet anders dan met kruit en lood kan worden ontvangen. In het bijzonder besprak hij den ellendigen toestand van een bijzonderen groep arbeiders, nl. de bakkersgezellen, spe ciaal in Leeuwarden. Deze lieden werken 18, 19 en 20 uren per dag, van Vrijdag op Zaterdag zelfs 25 uren en hebben geen hooger loon dan 8 gulden 's weeks. Spr. verwachtte van deze meeting natuurlijk geen spoedige verbetering in den bestaande» toestand, maar zij zon getuigen van de groote kracht, die schuilt in vereeniging. Veel ver wacht hij in de eerste plaats van algemeen kiesrecht en de aanwezigen spoorde hij aan propaganda te blijven maken. Geen andere revolutie dan die in de hoofden der arbeiders, die tot de overtuiging moeten komen, dat zij niet langer slaven mogen zijn. Gaat huiswaarts, zoo besloot hij en denkt, wanneer gij straks, kan het met lust en ijver, aan uw werk zult gnnu, dat op dezen dag een vreedzame veldslag is geleverd, dat het voor den arbeider nog wel nacht is, maar dat aan de Oosterkimmen rijst de dageraad van een beteren morgen. In de schuur van den beer Pel trad na dr. Brninsuia op de heer van der Zwaag, die uitvoerig het doel der meeting uiteenzette en opwekte tot orde, opdat deze dag zou worden een historisch feit in de geschiedenis vnn Nederland. Om 5 nren werd de terugtocht in de verschillende rich tingen aanvaard in dezelfde voorbeeldige orde als des mor gens. Binnenlandsch nieuws. Helder.Door decommissie tot regeling van de op 23 dezer in het lokaal „Tivoli" alhier plaats gehad hebbende tooneeluitvoering, ten voordeele van het te dezer plaatse gevestigde Reddingsfonds, is, als zuivere opbrengst dier uit voering, de som van f 100 aan Bestuurderen van genoemd Fonds afgedragen, die deze som in dank hebben aan vaard. Helder. De „Gymnasten-Schietclub" alhier (onder-afdeeling van de Scherm- en Gymnastiek- vereeniging „Oefening kweekt Kunst"), is bij koninklijk besluit van 16 April jl. als rechtsper soon erkend. Helder. De heer W. Metz Tz. verzoekt ons te willen mededeelcn, dat het bericht, als zou hij den isten Mei a. s. zijne 3ojarige ambts vervulling bij de Posterijen herdenken, op eene vergissing berust. Texel. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend, dat de Kiezerslijsten 'zijn vastgesteld en van af 24 dezer gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage zijn neder- gelegd. Texel. De Burgemeester dezer gemeente maakt den eigenaars, houders en hoeders van schapen bekend 1. de eerste zinsnede van art. 21 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. r3i) luidende „Ver voer van vee, door eene besmettelijke ziekte aan getast of daarvan verdacht, is verboden." 2. dat bij art. 35 van voornoemde wet be paald is, dat overtreding hiervan gestraft wordt met hechtenis van hoogstens één jaar of geld boete van ten hoogste f 500. 3. dat bij den aanstaanden uitvoer van lamme ren door de veeartsenijkunde-politie nauwlettend aan de haven te Oudeschild zal worden toezicht gehouden op de strenge handhaving van de sub. 1 aangehaalde verbodsbepaling ten opzichte van het Kwaadaardig klauwzeer (zoogenaamd rot- kreupel). Texel. Door het Bestuur van het water schap de 30 gem. polders alhier is op 24 dezer aanbesteed„het verhoogen van pl. m. 646 M. zeedijk." Inschrijvers:- C. Gorter voor f 1021, G. Schoenmaker voor f 893, K. Zegel voor f 884, W. Schaatsenberg voor f 804, Jb. Heerdingvoor f 778. Den laagsten inschrijver is het werk ge gund. Texel. In de laatste vier jaren vertrokken van hier naar Amerika, volgens opgaaf, niet min der dan 1200 personen. Oosterend (Texel), 28 April. Heden zullen bij de Kaap peilingen en opmetingen geschieden, naar aanleiding waarvan door den heer V., uit Utrecht, teekening en begroo ting voor eene haven gemaakt zullen worden. In eene vergadering van schippers werd jl. Zaterdag besloten om aan de havencommissie nog een vijftal personen toe te voegen. Dit bestuur is alsnu samengesteld uit de schippers en oud-schippersC. Mossel, J. Bakker, j. K. Brouwer, P. Burger, B. Vlaming, P. J. Plaatsman, J. Duinker en J. J. Kuiper. Schagen. Ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan, gaf het mannenkoor „Euterpe" alhier Zaterdag en Zondag een groot feest, met medewerking van mejuffrouw Lenamie Denijs, den heer Joh. M. Messchacrt en het symphonie- orkest van de stafinuziek uit Helder. Schagens mannenkoor is kl.in in getal, maar mag, wat klankgchalte, beschaafden zang en wijze van nuanceering betreft, zich onder de beste der kleine liedertafels rekenen. Het werd verleden jaar, toen het zieh voor het eerst in het strijdperk begaf, te Wormerveer met gond bekroond. ik hem mij niet voorgesteld «Het is ook al zes jaar geleden, sinds ge hem gezien hebt!" antwoordde Isabella zacht terug. «Al zes jaar? onmogelijk!" «Desidère was negentien jaar, toen hij uit het corps ontslagen werd, en nu heeft hij zijnen vijf en twintigsten verjaardag gevierd «En ik was toen dertien sehoone lentes oud God, ja, dat klopt, ik kon mij niet voorstellen, dat ik al zoo'n oude juffer geworden was En freule von der Ropp grinnikte zachtjes en ging weer zitten, om toch nieuwsgierig over haar geopenden waaier heen naar het bordes te blikken, waar reeds Desidère's tred weerklonk. Nog een oogenblik en tusschen de pilaren ver scheen de majoraatsheer van Casgamala, licht buigend voor de dames, waarop hij zich tot Lothar wendde, die hem wat stijf en gedwongen tegentrad. (Wordt vervolgd.) Ook Zaterdagavond gaf de liedertafel blijken van ernstige studie, en dat zij iets beduidt, het wordt voldoende h'erdoor bewezen dat Riclinril Hol er in toestemde zijne op liet con cert nit te voeren composities zelf te dirigceren. Waar de Amstcrdamsche correspondent de vorige week eene zoo schitterende recensie gaf over den lieer Alesschaert, mag hier volstaan worden met te zeggeu, dat deze Zaterdag avond zich, zooals gewoonlijk, geheel en nl gaf. MejnTr.iuw Lenamie Denijs is eene leerling-violiste, die technisch ;tl heel aardig is ontwikkeld en veel voor de toekomst belooft. Het conservatorium te Amsterdam, wnar zij hare lessen geniet, heeft een te goeden nuam, dan dnt het eene leerlinge vnn huren nnnleg niet tot eeuc hcpnnlde hoogte zou weten te brengen. De Zaterdagavond werd met een recht geanimeerd bal besloten. Zondagmorgen te half twaalf was de Harmoniekapel van Schagen met de feestcommissie en de Ullrioher kapel nan het station, om de liedertafels op te wachten die aon het conc,.nrs zouden deelnemen. Geheel Schagen was in feestdos. Van den toren der protcstuntsche kerk wapperde de drie kleur, evenals uit alle woningen, en ook uit de pastorie die bij do 11. K. kerk behoort, maar vun de laatste wapperde zij niet. In optocht trokken de vcreenigingen door het gezellige plaatsje, overal met gejuich begroet, en daarna werden de besturen op het Raadhuis door liet dagelijks bestuur, bij monde \nn den wethonder W. A. Hazen, ontvaugen. Na eenige hartelijke woorden van welkom ging de eerewijn rond en begaf men zich naar het lokaal van Kos, waar de feest gevende liedertafel de zustervcreenigingen het welkom toe zong cu waar domino van Kluyve in eene van geest tintelende en vnn een rein gemoed en een open hart voor al wat goed, edel en schoon is getuigende rede, de zungera toe sprak. Met nl die ceremonies was het bijna twee unr geworden, zoodat een ieder zieh haastte om naar de kerk te komen, waar het concours zou worden gehouden. Daar was een tribnue opgeslagen, waarop de banieren der vercenigingvn prijkten boven de banken, waarop anders de nnmmcrs der te zingen liederen vermeld worden, stond na „nïetrooken", de kerk was eivol en precies te twee uur ving de wed strijd aan. Het eerst was aan de beurt „Kunst na Arbeid", uit Amsterdam, eene liedertafel, die 108 zangers telt en met 90 was aangekomen. Reeds het verplichte knor „Helden moed" door Hol getoonzet, deed uitkomen, dat eene lieder tafel die beschaafder zong bij het bepalen der prijzeu zou voorgaan. Deze liedertafel toch leed aan te veel klankge- halle. De zang was niet rustig en klonk ruw, ook in het niet verplichte nummer „Neerlands taal". Hetzelfde valt op te merken van de uitvoering door Hehlev's en Zaanland'3 mannenkoor gegeven. Het is wel te betreuren, dat kleine liedertafels zoo vaak hnu gebrek aan klankgehalte trachten te verhelpen door bovenmatige stemuitzetting. Indien zij zich zelf konden lioorcn, zonden zij spoedig daarvan terugkomen en daardoor vrij wat beter wordeu beoordeeld. Het beste bewijs daarvan is de nitslag van dit concours, waarin nan Wormcrvcer's Maunenkoor, dat slechts met 26 leden was opgekomen, de 2de prijs werd toegekend. Mnnr deze liedertafel bejaagt dau nok geen effect, wat zij toch nooit kan bereiken, doch zij gaf zich geheel en zong daardoor juist goed. Resten nu nog „Cecilia" uit Amsterdam en „Crescendo" uit Haarlem. Deze beide liedertafels waren hang voor elkaar, en opper vlakkig beschouwd valt daar wel iet3 voor te zeggen, maar heeft men den zang van beide gehoord, met aandacht ge hoord en in de finesses nagegaan, dan komt men tot de cou- clusie dat aan „Cecilia" nog tal van kleine puntjes zijn bij te slijpen, terwijl „Crescendo" dit niet moer noodig heeft. De laatste liedertafel heeft goddelijk schoon gezongen, zoowel het verplichte koor, en daarin voornamelijk het qusrtct, als liet vrije nummer de „achtste Psalm" van Ricltard Hol. De uitslag was dut de eerste prijs, eene gouden medaille, uitgeloofd door de gemeente Schagen, met nlgemeene stommen werd toegekend aan „Crescendo" uit Haarlemde tweeile prijs viel ten deel aan „Wormerveer's Mannenkoor"de derde, bij loling. aan „Ccoilia" nit Amsterdam, en de vierde, door de loting met een derden prijs gelijk staande, aan „Kunst na Arbeid" te Amsterdam. De nitslag werd met gejuich begroet. 's Avonds was er illuminatie in het geheele dorp, en te 8 unr werden dc prijzen uitgereikt. Het feest is uitstekend geslaagd, en Schagen's mnnnenkoor „Euterpe" mag er met voldoening op terugzien. De jury van het concours bestond uit de heeren Daniël de lange, Richard Hol en Joh. M. Messchaert. (N. R. Ct.) Nieuwe Niedorp. De Vereeniging voor Ijs- en Volksvermaak alhier is voornemens, den 75jarigen gedenkdag van den slag van Waterloo, op 18 Juni a. s., feestelijk te vieren. Het feestprogramma zal bestaan uit kinderfeesten voor de schoolkinderen, volksspelen en een feestelijken avond voor de leden en hunne dames, terwijl er bons in vertering aan de min- gegoeden zullen worden uitgereikt. Heer-Hugowaard. In tegenwoordigheid van dijkgraaf, heemraden en hoofdingelanden van dezen polder, benevens vele genoodigden en belangstellenden, is verleden week eene proef- maling gehouden met een direct werkend hevel- centrifugaal-pomp-stoomgemaal. Dit stoomgemaal heeft een vermogen van 65 paardenkrachten in wateropbrengst. De uitkomsten, waarbij een meerdere opvoer van water en een minder steen kolen verbmik werd gestaafd, dan bij contract was bepaald, waren gunstig. Door de stichting van dit stoomgemaal is, met het reeds bestaande vijzelstoomgemaal van 120 paardenkrachten in water (gesticht in 1877), deze polder, ter grootte van 3000 hectaren, van vol ledige stoombemaling voorzien en is men in 6taat dien steeds van het overtollige water te ontlasten. Het compound-stoomwerktuig, met hevel-cen- trifugaalpomp, stoomketel en toebehooren, is, evenals de werktuigen met toebehooren van het in 1877 gestichte vijzelstoomgemaal, ontworpen, vervaardigd, geleverd en in werking gebracht door de Maatschappij Ijzergieterij de „Prins van Oranje", te 's Gravenhage. De samenstelling en afwerking verwekten algemeene tevredenheid. Bovenkarspel. Bij de jl. Donderdag ge houden aanbesteding van het onderhoud gedu rende den tijd van een jaar, van de werken, behoorende tot de Broekerhaven, is ingeschreven door: J. Molenaar f812; C. de Wit f790; P. A. de Smeth f785; P. Kuin f778; S. Botman f744: J. Botman f668 en D. Bot f679. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Alkmaar. - De goedgekeurde statuten der „Afdeeling Alkmaar en aangrenzende gemeenten van de Noordhollandsche Vereeniging Het Witte Kruis" alhier, zijn opgenomen in de „St.-Ct." No. 98. Bergen. Onder vele blijken van-waardee ring en hoogachting vierde de heer G. van de Velde Woensdag zijn 25 jarig jubileum als ge neesheer alhier. Van de ingezetenen alhier ont ving hij een smaakvolle pianino en boekenkast. De ingezetenen van Schoorl toonden hunne be langstelling door het aanbieden van 2 prachtige fauteuils en zes mahoniehouten stoelen, een zeer nette tuinbank, een porte-manteau en een spiegel. Ook vele kleinere geschenken werden den jubilaris door particulieren aangeboden. Van alle woningen wapperde de nationale driekleur. De leerlingen der openb. school werden door den jubilaris feestelijk onthaald. Koedijk. Alhier bestond voor een jaar of drie éénmaal daags gelegenheid brieven te ont vangen of te verzenden, en de komende brieven, bleven dan nog lang op het kantoor liggen. Dit werd naderhand een weinig verbeterd en tevens kwam er nog een tweede pakket, maar deze brieven moesten worden afgehaald. Het volgend jaar ging het vrij wat beterde brieven werden nu vlug bezorgd. Toen nu de tram-omnibusdienst van Alkmaar op Bergen in 't leven werd geroepen, waren de bewoners van Koedijk van meening dat het zeer wenschelijk was, dat de lijn ook langs Koedijk ging, maar hun hoop werd teleurgesteld, want de lijn ging regelrecht van Alkmaar op Bergen. De bewoners van Koedijk hebben daarom een schrijven tot de Directie gericht, om ook Koe dijk in die lijn op te nemen. Bovenkarspel. - De heer D. Annokee, assi stent aan het station alhier, is overgeplaatst naar het station Vogelenzang, terwijl in diens plaats is benoemd de heer W. van Bergen, te Warmond. Marine en Leger. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. «Bonaire", gestationneerd te Paramaribo, zal in het aanstaande najaar worden vervangen door Zr. Ms. schroefstoom schip 4de kl. „Sommelsdijk". Het vertrek van het instructie-schip «Nautilus": is bepaald op Vrijdag. Is het «Vad." goed inge licht, dan zal het gedurende de eerste drie weken van den driemaandschen oefeningstoclit kruisen in de nabijheid van Doggcrsbank, vervolgens ter reede van een Nedcrlandscbe havenplaats, waarschijnlijk Nieuwediep, ten anker komen, om daarna koers te zetten naar Christiauia en vandaar naorEdinburg. Met ingang van 17 Mei a. s. worden de kapt. ter zee H. Quispel en de kapt.-luit. ter zee P. C. Pabst respect, belast met het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip «Koningin Emma" en den moni tor «Bloedhond". De luit. ter zee 2de kl. 't Hooft, thans non-actief, wordt 1 Mei geplaatst aan boord van Zr. Ms. mo nitor «Cerbefus" in stede van den daarvoor aange wezen luit. ter zee 2de kl. W. Rauwenhoff, aan wien één jaar verlof is verleend. De adelborsten der 2de kl. C. T. Steffelaar, M. Wijt, H. E. Baron van Asbeck, W. H. M. de Fremery, G. Iloogenraad, W. van Braam, P. Land weer, S. de Ranitz, W. Moens, J. D. Albarda, C. J. J. de Neve, J. P. F. Pool, L. J. Moojen1 L. G. Bouricius, J. F. Obbes, J. J. H. Commijs, R. W. Boissevain, J. van der Valk, K. I^ofvers, W. Bunge, K. F. Sluijs, C. E. II. von lfeijningen, H. J. Al barda, B. Schreuders, W. J. Tijl, P. J. Lucardie, R. W. Hartman, J. ADRamondt, C. C. A. Last, F. K. Weber, Jhr. J. C. F. von Miihlen, F. Din- gemons, li. W. A. Brans, C. C. A. van Burg, P. Km ijs, A. G. Boissevain, C. J. Canters, C. N. de Kruijff, R. L. Dijkhuis, E. Radber, T. J. Creijgh- ton, Jhr. J. O. E. Von Scbmidt auf Altenstadt en de adelborsten der 2de kl. voor de mariniers J. A. H. L. Baron Melvill van Carnbée en H. Quispel, zijn Zaterdagmiddag geëmbarkeerd aan boord van de «Urania", na volbracht theoretisch eind-examen. De machinist 2de kl. J. Verschoor, met 1 Mei e. k. geplaatst op het schroefstoomschip 4de kl. «Sommelsdijk", wordt met dien datum bij den tor- pedodienst te Ilcllevoetsluis vervangen door den "machinist 2de kl. J. van Heumen. De machinist 2de kl. H. Kremer, werkzaam bij de conservatie op 's llykswerf te Hellevoetsluis, wordt met 1 Mei a. s. geplaatst op Zr. Ms. schroef stoomschip 1ste kl. «Koningin Emma". Ook de machinist-leerlingen lste kl. C. A. Walter, J. C. M. Visser en H. M. Ingelse zullen tot het machine- personeel van dezen bodem behooren. Chef der machine-kamer zal zijn gelijk vroeger bericht is de mach. lste kl. v. k. W. Vermeer. liet aantal ndspiranten voor mach.-leerling 2de kl. bij de Marine bedrnngt 75. Het examen duurt van 2 tot 22 Mei. De candidaten zijn verdeeld in 6 ploegen van 10, 1 van 8 en 1 van 7. Bij beschikking van den minister van Marine is aan den opperschipper in het vaste korps dek- en onderofficieren J. De Smit, gedetacheerd bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden, toegekend de groote gouden medaille voor 50 jarigen trouwen en eerlijkeu militairen dienst, Departement van Marine in Oost-Indië. Ver leend zes maanden verlof naar Europa, wegens twaalf jaren dienst aan den insp. over de bebake- ning, de kustverlichting en het loodswezen in Ned.- Indië, J. S. van Drooge. Ingetrokken De overplaatsing aan boord van de «Batavia" van den offic. van gezondh. 2de kl. J. Aaltszop de «Van Speijk"van den offic. van ge zondh. 2de kl. H. J. Groot. Overgeplaatst van den „Hydrograaf" op de „Pon- tianak", den offic. van gezondh. 2de kl. J. Aalstz van de «Pontianak" op de «Van Speijk, de offic. van gez. 2de kl. K. A. E. Seipgens. Door Z. M. is, met 16 Mei e. k., 1. de luit.- generaal J. M. van der Star, chef van den generalen staf, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld, en het pensioen bepaald op f 3000 's jaars 2. dien opp^er- officier 's Konings dank betuigd voor de langdurige en gewichtige diensten, door hem aan Z. M. en aan den lande bewezen. Door Z. M. is, met 16 Mei a. s., benoemd tot chef van dén generalen staf, 's Konings adjudant in buitengewonen dienst, de generaal-raajoor F. M. B. ridder Alewijn, van het wapen der artillerie, thans op non-actiev. wordende dien opperofficier, in verband daarmede, te rekenen van denzelfden datum in zijnen rang overgeplaatst bij genoemden staf. Door Z. M. is1. 's Konings adjudant in bui tengewonen dienst, de generaal majoor Jhr, A. R. J. Klerck, commandant der lste divisie inf., waar nemend gouverneur der residentie, op pensioen ge steld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 270Ö 'sjaars; 2. genoemden opper-officier, tere keuen van den dag waarop zijn pensioen ingaat, de rang verleend van luit. generaal. Door Z. M. is 1. benoemd bij het wapen der inf. bij den staf van het wapen, tot commandant der lste divisie, de generaal majoor J. N. A. baron Taets van Amerongen, vnn dien staf, gouverneur der Kon. Militaire Academie; 2. genoemde opper officier belast met de functiën van waarnemend gou verneur der residentie. Door Z. M. is benoemd bij den grooten staf tot Zr. Ms. adjudant in gewonen dienst, buiten eenig bezwaar van 's Rijks schatkist, de luit.-kolonel J. E. Simon, van het regiment grenadiers en jagers, die in verband daarmede in zijn rang bij dien stat wordt overgeplaatst en den titulairen rang van kolo nel wordt verleend. De majoor J. H. Wcenink, van het 7de regiment infanterie te Hoorn, is overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers en belast met het bevel over het 5de bataljon jagers. De lste luit. van het 2de reg. veldartillerie F. W. A. baron Van Asbeck, werkzaam onder de be velen van den commandant in de stelling van Helder, wordt benoemd tot ordonnance-officier des Konings. De minister van Oorlog heeft benoemd tot voor zitter der commissie door welke dit jaar, in de maanden Juni en Juli e. k., het examen voor toe lating als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie zal worden afgenomen, den luit.-kol. der artillerie H. J. Krantz, eerste otF. bij die inrichting:tot leden dier commissie, de heeren H. A. J. A. Timmerman, eerste luit. van den staf der infanterie, J. W. C. Beelenkamp, W. II. Hasselbach en D. II. Meijer jr allen leeraren aan de Kon. Mil. AcademieH. A. Brouwer, eerste luit. van de hoofdcursus-comp. te 's Hertogenbosch J. C. F. Okon, leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Zwolledr. R. Sinia, directeur der gemeentelijke hoogcre burgerschool te BrielleC. Goedeljée, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te BredaD. Aitton, leeraar aan het gymnasium te 's Gravenhage, en H.Jacobs, oud-onderwijzer aan de opgeheven Rijkskweekschool te Nijmegen tot secretaris der meergen. commissie den eerste luit. J. Bruining, van den staf der inf., werkzaam bij de Kon. Mil. Academie. De voor noemde leden zullen onderscheidenlijk examineeren in Stelkunde, Meetkunde, Nederl. taal, Engelsche taal, Rekenkunde, Hoogduitsche taal, Natuurkunde, Fransche taal, Aardrijkskunde en Geschiedenis. Blijkens het verslag omtrent het fonds tot onder steuning der weduwen en weezen van vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier over 1889, bedroeg het getal leden bij het einde van dit jaar 2500 of 128 meer dan een jaar te voren. Het getal weduwen ten laste van het fonds was 168. Aan 24 weduwen werd in eens uitgekeerd f 2475aan 157 weduwen werd aan onderstand en pensioen uitbetaald f 6893.41. De winst over 1889 bedroeg f 13.923.48. De geheele sedert l December 1876 behaalde winst beloopt f 142.847.51^, waarvan f 141.994.48^ is belegd in inschrijving op het grootboek der 2£ pet. nationale werkelijke schuld, terwijl f 853.03 als saldo in kas was. Benoemingen, enz. Door Z. M. is aan mr. I. G. Vogel, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevange nissen te Alkmaar, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van genoemd college van regenten mr. J. W. Mouton, president van de nrrondissements-rechtbank te Alkmaar. Door Z. M. zijn benoemd tot heemraad vnn den polder de Zeevang, de heer J. VVz. de Boer in het bestuur van den polder Waart en Groet, tot dijkgraaf de heer K. Breebaart, en tot heemraad V. Bakker tot dijkgraat van het waterschap de Purraer, de heer D. F. Pont. Bij de posterijen zijn benoemd met 1 April, tot adsistent te Arnhem de geagr. klerk J. Smit, te Texelmet 1 Mei, tot brievengaarster te Broek op Langedijk, wed. A. Dekker—Hooglandtot id. te Groot-Schermer, P. Klinkhamer. Bij de Rijkstelegraaf, vereenigde kantoren, is benoemd met 1 April, tot adsistente te Winkel mej. C. G. Haenijes Dekker, geagr. klerk te Oudewater overgeplaatst, van Amsterdam naar Zwolle, de tele grafist T. Kuiper. Onderwijs en Examens. De jaarlijksche algemeene vergadering van onder wijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Helder, zal in dc maand Juli te Schagen worden gehouden. Op de officieel opgemaakte voordracht voor de betrekking van H. d. S. te Zuid-Eierland, zijn alpha- betisch geplaatst de heerenT. Engel, onderwijzer te ZaandamW. H. Houwen, id. te Zuidbroek K. Ramkema, id. te Vlaardingen en E. Steijn te Sckagerbrug. Landbouw en Veeteelt. De verzending van bijen naar de koolzaadstre ken vooral van Noord-Holland, uit Zuid-Drente en Noordelijk Overijssel, is in vollen gang. De toe stand der korven is uitmuntend. Men verwacht een goed honigjaar. Rechtszaken. Tegen mej. Pot, van Broek op Langedijk, die kinderen op hare bewaarschool heeft toegelaten zonder vaccinebcwijs, zijn 34 boeten geëisebt a fl of 1 dag hechtenis voor elke boete. Uit onze Koloniën. Men leest in de «Sumatra Ct." Volgens de opvarenden vau een dezer dagen van hel eiland Pageh te 1'adang terugkeerende handels prauw, hebben de bewoners van dat eiland, toen die prauw in de onmiddellijke nabijheid daarvan gekomen was, hen aangeroepen en gevraagd of zij schildpadschalen wilden koopen, welke zij hun ver toonden. Op het oogenblik, dat dc alhier woon achtige tolk Si Padek uit de prauw op den vasten wal sprong, overvielen de Pagehers hem en brachten hem onmiddellijk door lans- en messteken om het leven, waarna de verraderlijke wilden hem het hoofd afhieuwen en dit op een staak geplaatst, in triomf binnenslands voerden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2