tegen het recht van huiszoeking, gegeven aan de openbare macht, zonder bijzondere machti ging, en stelde voor, die alleen toe te laten als men den gezochte een bepaalde woning heeft zien binnentreden of weet dat hij er is. De heer Huber en de minister bestreden dit amen dement, op grond o. a. dat dezelfde voorschriften bestaan voor de toepassing der accijns wetten zonder dat er misbruiken zijn ontstaan, waarna het werd verworpen met 49 tegen iS stemmen. Art. i is aangenomen. Zitting van Donderdag 1 Mei. Door de afdeelingen zijn gekozen tot rappor teurs over het wetsontwerp tot splitsing van de meervoudige kiesdistricten de heerenReekers, Travaglino, Rutgers, Seret en Michiels. Op de nominatie voor de benoeming van een lid voor den hoogen Raad zijn geplaatst, de heerenmr. S. M. S. De Ranitz, raadsheer in het gerechtshof te 's Hage, met 45 van de 80 stemmenmr, P. C. Thooft, advocaat te 's Bosch, met 41 van de 8o, en mr. A. A. Weve, presi dent der rechtbank te ,s Hage, eveneens met 41 van de 80 stemmen. Verlof is verleend tot twee interpellaties, aan den heer Glinderman, over de voortdurende storing der telegraafgemeenschap in Zeeuwsch- Vlaanderen, en aan den heer Van Gijn over het heften van registratierechten op koopmans goederen. Voor het ontwerp tot regeling der pensioenen van de mindere geëmployeerden, op daggeld werkzaam bij de inrichtingen van zee- en land macht, heeft de heer Heldt voorgesteld, art. 11, iste lid, aldus te lezen „Aan mindere geëmployeerden, werklieden en bedienden, die minstens tien jaren bij de Rijks inrichtingen of werkvaartuigen werkzaam zijn geweest, wordt bij ontslag, hetzij op verzoek overeenkomstig de aan het slot van art. 5 be doelde regelen, hetzij tengevolge van een maat regel van bestuur, door het hoofd van het be trokken Departement van algemeen bestuur af gegeven een bewijs, dat zij, bij het bereiken van den ouderdom van 60 jaren, aanspraak hebben op een pensioen, berekend op den voet van art. 6, doch met weglating der bepaling omtrent het minimum van het pensioenbedrag". Zitting van Vrijdag 2 Mei. Bij het voortgezet debat in de Tweede Kamer over het ontwerp tot verzekering van bij de wet bevolen vrijheidsbeneming, heeft de Regeering in art. 2 overgenomen een amendement der Com missie van rapporteurs, en dus de bevoegdheid van particulieren, om plaatsen binnen te treden, om verdachten aan te houden, beperkt tot het geval van ontdekking van misdrijven en niet van alle stralbare feiten. Uitvoerig werd gediscussieerd over een amen- pement Hartogh, om die bevoegdheid te beper ken tot de plaats des misdrijf! en tot de ont dekking op heeterdaad, en niet uit te breiden tot terstond na plegen van het misdrijf. Vele sprekers vreesden van het artikel erger lijke misbruiken ten nadeele van de rustige burgerij. Het amendementHartogh is verworpen met 37 tegen 24 stemmen. Artikel 2 werd daarna met 42 tegen 23 stemmen. Na de pauze werd verslag uitgebracht over het adres van den heer H. Tindal, betreffende het bombardement van den Haag. Namens de commissie voor de verzoekschriften stelde de heer Seyffardt voor het adres ter griffie neder te leggen en een afschrift er van aan den minister van Oorlog te doen toekomen. De heer Schaepman stelde voor het adres alleen ter griffie neder te leggen. Een langdurige gedachtenwisseling volgde hieropten slotte vereenigde de Kamer zich met het voorstel van den Schaepman. Marine en Leger. Vereeniging tot bevordering der belangen van ridders van de Militaire Willems orde „Moed, Beleid en Trouw." Na heden het Töjarig bestaan der Militaire Willemsorde herdncht wordt, hebbcu wij, ondergeteekenden, ons tot een comité vereenigd, om werkzaam te zijn in het belang der ridders van die orde beneden den rang van officier. Wij wenschen hun. wanneer zij nit deu militaren dienst tredeu, het leven in de burgermaatschappij te vergemakke lijken, hen te ondersteunen, wanneer zij buiten eigen schuld in armoede geraken, hen behulpzaam te zijn bij het zoeken naar eene betrekking. Wij willen zooveel mogelijk zorgen, dat zij, die in het belang van ons vaderland de eer onzer vlag ophielden en een voorbeeld gaven van zelfopoffering, niet bezorgd behoeven te zijn voor het lat, dat hun weduwen en weezen wacht. In den aanhef der wet van 30 April 1815 zcide Z. M. Koning Willem I, dat de verleening der orde „bijzonder geschikt is tot opwekking en aankweeking der militaire deugden" Aan de aankweeking der militaire deugden heeft elk volk behoefte. De Militaire Willemsorde houdt een ideaal omhoog van tucht, onzelfzuchtigheid, plicht, vaderlandsliefde en eer. Ze geeft wijding aan zekere dadeu van zelfopoffering, die zonder berekening, zonder dat op de gevolgen gelet wordt, verricht worden, alleen omdat ze plicht zijn, omdat de eer gebiedt. Onze geëerbiedigde Koning, volkomen iustemmende met ons denkbeeld, heeft bereids het beschermheerschap aanvaard der te stichten vereeniging. Hartelijk hopen wij, dat wij ook gesteund zullen worden door onze landgenooten, nu wij uit giften en jaarlijksche bijdragen pogen een fonds bijeen te brengen, om der keur bende van onze Koninklijke Marine en van on9 Leger, zoo wel hier als in de Indien, te toouen, dat on3 volk de mannen dankbaar is, die de eer der vlag hoog houden. Landgenooten, slcekt met ons den ridders der M. W. O. by het intreden in de burgermaatschappij dc broederhand toe Amsterdam, 30 April 1890. Luit.-Generaal Jhr. G. M. Verspijk. Luit.-Generaal K. van der Heijden. Vice-Admiraal Jh. F. de Casembroot. Generaal-Majoor J. H. ltomswinekel. Mr. G. van Tienhoven. Mr. S. A. Vening Meinesz. Jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland. Mr. J. G. Gleichman. Mr. F. J. M. A. Reekers. Mr. E. N. Rnhusen. G. A. Baron Tindal. Kolonel F. A. van Braam Honckgeest. Luit.-Koloncl A. A. F. Lanzing. Majoor J. F. D. Bruinsma. Majoor A. D. J. de Man. Majoor G. de Wijn. Charles Boissevain. 's Gravenhage. Dc ridders der Militaire Willems orde en burgers, die zich bij de herdenking van het Töjurig bestaan der Militaire Willemsorde tot een comité hebhen vereenigd om werkzaam te zijn in liet belang der ridders van die Orde beneden den rang vnn officier, kwamen deu 30 April in dc Treves-zaal te znraeu, met lut doel om uver te gaan tot het constitneercn dezer Vereeniging. I.uitenant-goueraal Jhr. Vcrspijck opende de bijeenkomst met een hurlelijk woord van welkom eu dankte allen voor hunne bereidverklaring om mede te werken tot verwezen lijking van een recht nationaal doel. Z. M. de Koning, kennis genomen hebbende van het voornemen tot stichting dezer Vereeniging. heeft zijne hooge ingenomenheid met het plan betuigd, zich gaarne bereid verklarend het beschermheerschap te nau\anrden. Daardoor was haar welslagen verzekerd. Generaal Verspijck giag daarna over tot ecne uiteenzetting van het doel der te stichten Vereeniging. Aanleiding daartoe was het inroepen onlangs van de weldadigheid voor de betrekkingcu van een overleden mili tair van het Neder]. Indisch leger, die zich zoo onderscheiden had. dat hij beloond werd met bet ridderkruis der Militaire Willemsorde, heden vóór 75 jaren door Nêerlands eersten Koning gesticht ter belooning van welbewczen daden van Moed, Beleid en Trouw. Het doel is tweeledig: 1. om met behulp van hen, die daarvoor de geldelijke middelen zullen verschaffen, een nationaal fonds te slichten, waarvoor iedere gift, hoe gering ook, met dankbaarheid zal worden aangenomen, bestemd om te ondersteunen weduwen en weezen van ridders der Al. W. O., onverschillig hunne nationaliteit 2. ridders der orde en, in enkele buitengewone gevallen, eervol vermelden behulpzaam ie zijn in het verkrijgen van eene betrekking, wat, ook den ridders, hoe bescheiden hunne eischen ook zijn, dikwijls moeilijk valt. net doel der Vereeniging is, daardoor te voorkomen dat menig oud soldant, door lediggang zijne ondergang tegemoet- gunt cn daardoor tot schande vervalt. Aan dc Vereeniging zou de uaam gegeven worden van „Moed, Beleid en Trouw." Met het oog op den gewichtigen gedenkdag van heden wierp dc generaal vervolgens een terugblik op de stichting der Alilitnire Willemsorde, dat eerbiedwaardig monument uit een voor Nederland zoo roemvol verleden. Vooral wees hij op het nationaal karakler der orde, gesticht als zij werd in een zoo ernstig tijdperk en die in 75 jaren hare roeping met ecre is blijven vervullen. Wegens het gewicht van dien dag was 30 April gekozen voor het leggen der grondslagen voor de Vereeniging, wier eerste bijeenkomst gehouden werd in de Treveszanl, die zoovele gebeurtenissen onzer roemrijke geschiedenis in het gehengen terugroept. Waar ouder dien indruk de grondslngen werden gelegd voor deze nationale Vereeniging, daar paste slechts één juichkreet, tevens heilkreet op dezen dag Leve Oranje Leve (lc Kouing Leve de Grootmeester der Mililaire Willemsorde! Leve onze Beschermheer De woorden van generaal Verspijck en vooral de juichkreet werd warm door de vergadering toegejuicht. De gepens. sergeant der artillerie van het O.-I. leger G. J. ter Woord, ridder 3de kl. der Alilitaire Willemsorde, wiens heldendaden jl. Woensdagavond iu „Diligentia" te 's Hage door majoor Bruinsma in herinnering werden ge bracht, bezocht jl. Donderdagmorgen dc kazerne vau het regiment grenadiers en jagers, waar hij door den sergeant der jagers Bouwman, ridder 4de kl. dier orde, werd bege leid, terwijl de Kon. milit. kapel, die zich hij de cantiue der onderofficieren had opgesteld, hem met fanfares begroette. Nadat het „Wien Necrl- bloed" was gespeeld, werd t. M oord door den reg.-commandant ontvangen en in de cantine der onderofficieren binnengeleid. Deze had door het aanbrengen van vlaggen en groen een recht feestelijk aanzien gekregen. Nadat de cerewijn was aangeboden, heette de luit.-kolonel Verschoor den heil van deu dag welkom in de kazerne, welke hij 45 jaar geleden voor liet eerst als milicien betrad, wenschte hem er geluk mede, dat hij kon hogen op een zoo schoon verleden en stelde hem aan de onderofficieren ten voorbeeld, als een man die op schitterende wijze zijne plich ten voor Koning en Vaderland had vervuld. Ter Woord dankte, zichtbaar aangedaan, voor de hem bewezen eer en stelde een heildronk in voor den bloei van het regiment. Beide sprekers werden daverend toegejuicht. De schout-bij-nacht J. P. van Rossum. die met 1 dezer 's lands dienst met pensioen verliet, trad lieden af als commandant cn directeur der Marine te Hellevoelslttis en als commandant der stelling Monden der Maas en bet Haringvliet en droeg deze fnnctiën over aan zijn opvolger, den scbout-bij-nacbt N. Mac-Leod. De commandeerende officier Zr. Ms. schroefstoom- scbip 1ste k.1 „Atjeh" beeft de machtiging ontvan gen de terugreis van den Sjat el Arab via Busliir en Borabay naar Oost-Indië te aanvaarden met be stemming naar Oleli-leh (Atjeh). Uit dit niet zeer duidelijk gestelde bericht schijnt te moeten worden afgeleid, dat de demonstratie van de Atjeh tegen Bnssorah afgeloopen is en ge noemd schip is vertrokken naar Atjeh. De kapt. luit. ter zee J. J. Stooker, uit Oost- Tndic in Nederland teruggekeerd, is op non-activi teit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. Jhr. W. J. C. Versluis, dienende aan boord van Zr. Ms. Wachtschip alhier, wordt 17 Mei geplaatst aan boord Zr. Ms. stoom- kanonneerboot „Freijr". De adj.-adm. J. van Rijn van Alkemade, thans dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip „Prins van Oranje" te Hellevoetsluis, wordt ge plaatst aan boord van de „Koningin Emma der Nederlanden." Het machine-personeel van het stoomriviervaar- tuig „Isala", dat 17 dezer bij de directie der Marine te Hellevoetsluis in dienst wordt gesteld, bestaat uit de mach. 1ste kl.' v. k. B. Paling en dien der 3de kl. J. J. Galjart. Aan boord vnn Zr. stoomkanouneerboot „Sperwer", die 17 dezer bij de directie der Marine te Hellle- voetsluis in dienst wordt gesteld, zijn geplaatst de machinist 1 kl. W. J. Snaauw er. die der 3de kl. G. Wijbrandls. Bij de directie der Marine te Amsterdam is jl. Dinsdagochtend op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld Zr. Ms. scbroefstoomschip 4de kl. „Somraelsdijk", bestemd voor buitenlandschedienst. De état-major van dien bodem is samengesteld als volgt -. com. de kapt.-luit. ter zee G. H. v. Steijn, lste oir. de luit. ter zee 1ste kl. W. P. A. M. Kluitvoorts de luit. ter zee 2de kl. W. Houwing, H. W. de Joncheere en L. P. de Stoppelaar, de off. van gez. lste kl. H. G. J. van Doesburg en de off. van adm. 2de kl- II. W. Bauer. Aan onderstaande mindere geëmployeerden en werklieden behoorende tot het personeel der Lands- werf te Amsterdam, zijn toegekend de vastgèstelde onderscheidingen voor 36, 24 en 12 jaren ijverigen en trouwen dienst. Eene gouden medaille met f 100 gratificatie aan den opzichter bij de maga zijnen J. Tielrooij den schrijver J. Dekkersde scheepmakers M. C. Kuijl en B. J. Kuijlden houtzager M. van der Hilstden werkman L. J. Kleijn en den stoker J. Kasteliju een zilveren me daille met f 50 gratificatie aan den scbeepst. J. Albrechtden werktuigmaker J. Sorelden zee sjouwer P. Oostwal en den magazijnswerkman N. Lutz, terwijl twee personen ecne bronzen medaille ontvingen. Van dc zijde der Marine zullen geen verdere pogingen meer worden gedaau om de in het Marinedok te Amsterdam gezonken voor slooping bestemde oude korvet „Ajax" Loven water te brengen. Het schip wordt thans zooals bet daar ligt, Maandag a. s. bij inschrijving verkocht, en behoort gelicht en buiten het Marineterrein gebracht te worden. Het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen met gesp Atjeh 18731885, is uitgereikt aan den scheepskok (korporaal-onderofficier) H. J. Becker, dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer" te Amsterdam. Het bevel over de ingescheepte mariniers aan boord van het wachtschip „Prins van Oranje", te Hellevoetsluis, is door den kapitein II. J. Romey overgegeven aan den kapitein J. B. Verhey. De kapitein II. J. Romeny is geplaatst bij het 3de bataljon mariniers te Rotterdam. Departement van Marine in Oost-Indië. Belast met de waarneming der betrekking van magazijn meester bij het buskruitmagazijn te Kcrtosone (Ke- diri), de konstabelmajoor bij de Marine A. Visser. Bij de gouv.-marine benoemd: tot 3den stuur man P. Engelkes en M. Prins. Geplaatst: de benoemde 3de stuurman P. Engel kes, op st. „Condor" en de idem M. Prins, op st. „Valk". OvergeplaatstIn de rolle van Zr. Ms. korvet „Gedeh", uit die vau van Zr. Ms.stoomschip „Van Speijk", de luit. ter zee 2de kl. G. C. D. baron van Hardenbroek, uit die van Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden", de luit. ter zee 2de kl. L. A. Roijen uit die van Zr. Ms. ramto renschip „Koning der Nederland", de luit. ter zee 2de kl. G. K. graaf van Hogendorpuit die van Zr Ms. stoomschip „Bandjermassin", de luit ter zee 2de kl. A. F. J. Romswinkeluit die van Zr. Ms. stoomschip „Sambas", de luit. ter zee 2de kl. A. H. baron van lleerdt tot Evensberguit die van Zr, Ms. stoomschip „Ceram", den luit. ter zee 2de kl., J. F. Nijland uit die van Zr. Ms. stoom schip „Onrust", den luit. ter zee 2de kl. F. C. W. Moorrees. In de rolle van Zr. Ms. korvet „Soera- ba ja uit de rolle van Zr. Ms. stoomschip „Java", den luit. ter zee 2de kl. M. van Nassauuit die van Zr. Ms. stoomschip „Bali", den luit. ter zee 2de kl. G. A. Rietberg; uit de rolle van Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Nederlnnden" in die van Zr. Ms. stoomschip Bandjermassin, den luit. ter zee 2de kl. B. Tack in die van Zr. Ms. stoom schip „Sambas" den luit ter zee. 2de kl. R. van Leentuit de rolle van Zr. Ms. stoomschip „Van Speijk" in die van Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Nederlanden", den luit. ter zee 2de kl. A. J. Kleijnenbergin die van Zr. Ms. stoom schip „Sindoro" den luit. ter zee der 2de kl. M. II. Halewijnuit de rolle van Zr. Ms. korvet „Gedeh" in die van Zr. Ms. stoomschip „Java", den luit. ter zee 2de kl. Jhr. E. G. Wichersin die van Zr. Ms. stoomschip „Onrust", den luit. ter zee 2de kl. P. te Veltrupin die van Zr. Ms. stoomschip „Bali", den luit. ter zee 2de J. G. Stam, onder intrekking zijner overplaatsing aan boord Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Nederlanden, nit de rolle van Zr. Ms. st. Sindoro in die van Zr. Ms. stoomschip „Ceram", den luit. ter zee 2de kl. C. Hooft-Graaflaud uit de rolle van Zr. Ms. kor vet „Soerabaia" in die van Zr. Ms. st. „Bali", den luit. ter zee 2de kl. J. H. Ketjen uit de rolle van Zr. Ms. ramtorenschip „Prins Hendrik der Neder landen", in die van Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Nederlanden", de adelborsten der lste kl. J. R. van Osselen en M. S. Reijvaan. Vergunning verleend Om wegens overcompleet id bunnen rang naar Nederland terug te keeren aan de luits. ter zee 2de kl. G. C. D. baron van Hardenbroek, L. A. Roijen, G. K. graaf van Ho gendorp, A. F. J, Romswinkel, A. H. baron van Heerdt tot Evensberg en J. F. Nijland. Van de bij het wapen der infanterie bevorderde officieren, komt kapt. H. A. Kantelaar alhier in garnizoen. Overgeplaatst bij bet 4de reg. vest.-artillerie, van hier naar IJmuiden, de 2de luit. C. E.d'Engelbronner. Tot het verkrijgen van betere gegevens nopens de geschiktheid van personen om te dienen bij de militie, heeft de minister van Oorlog, overeenkomstig een voorstel van den inspecteur van den genees kundigen dienst, bepaald, dat, te beginnen met de miliciens van de lichting 1890, voortaan van alle miliciens, die voor eerste oefening onder de wapenen komen, een gezondheidekaart zal worden opgemaakt, welke door den chef van den genees kundigen dienst van het garnizoen, waartoe de milicien behoort, moet worden ingevuld. Landbouw en Veeteelt. De minister van Oorlog heeft den wensch te kennen gegeven, de landbouwtentoonstellingen in ons land ook te gebruiken om de eischen te leeren kennen, welke aan het militaire paard worden gesteld. De minister is genegen bij die gelegenheden een compleet aangespannen stuk met zes paarden ter bezichtiging te stellen. Men schrijft van Texel aan het „Hbld." Ons eiland is niet rijk aan boomen, hoewel ze er, met zorg gekweekt, goed groeien. Alle weiden op enkele uitzonderingen na, liggen geheel onbeschut de aarden wallen, die de weiden scheiden, bieden althans te onbeduidende bescherming voor het vee, dan dat ze in aanmerking zouden kunnen komen. Toch zou het planten van boomen bier reeds voor bet vee groot voordeel opleveren bij feilen zon neschijn, bij regen en sneeuw biedeu zij luwte en schaduw, twee belangrijke zaken, vooral voor de schapen, die èn winter èn zomer steeds in de weide zijn. Boorakweekers zouden hier nog goede zaken kunnen doen. Men meldt uit Texel van 1 Mei Gisteren was 't de laatste dag, waarop in dit jaar kievitseieren mogen gezocht worden. Werden in de beide eerste weken van April weinig dezer eieren gevonden, in de daarop volgende weken werd het zoeken ruim beloond en werd er door velen een goede daghuur mee verdiend. De gemiddelde prijs kan op 15 cent gesteld worden, en dan hebben deze geliefde eitjes stellig meer dan f 3000 aan de zoekers opgeleverd. De Vereeniging „HetNederl. Rundvee-stamboek", afd. Noordholland, zal hare achtste algemeeue ver gadering houden op Woensdag, den 7 dezer, in „Krasnapolsky" te Amsterdam. Punten van beschrijving: 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. - 3. Verslag van den toe stand en de werkzaamheden over 1889. Voorstel van het Bestuur: De vergadering besluite nader in zake de uitkeering der 200 gulden door de afd. ten behoeve van de a. s. tentoonstelling van wege Hollands Noorderkwartier, vermits daarover in het bestuur verschil van gevoelen bestaat. In te leiden door den Voorzitter. 5. Benoeming eener Com missie van drie leden voor het onderzoek der reke ning over dit en de begrooting voor het volgende jaar. Art. 13 al. 3 van liet huishoudelijk reglement. 6. Bepaling van de plaats, waar de volgende vergadering der afd. zal worden gehouden. 7. Behandeling der punten van beschrijving voor de algemeene vergadering der Vereeniging te Arasterdam op 19 Mei 1890. S. Bespreking van verdere werkzaamheden. Uit „De Streek" schrijft men Het gure weder der laatste weken, afgewisseld met vrij zware nachtvorsten, is zoowel voor den boer als voor den landbouwer er. warmoezier zeer nadeelig geweest. Reeds in het laatst van Maart stond het weiland schoon en eerst nu kan het vee de enge stallen voor de wei verwisselen. De prijzen voor vee blijven ecliter ongekend hoog. De vroege aardappelsoorten, die reeds mooi te veld stonden, zijn bijna zonder uitzondering bij den grond afgevroren. l)e jonge bloemkool plantjes hebben een treurig bestaan en zien reikhalzend uit nnar zoele, vochtige dagen, terwijl de uitgezaaide Mei- rapen zich zullen moeten reppen, willen zij hun naam geen oneer aandoen. Karwei, waarvan weinig is uitgezaaid, en erwten staan zeer goed. Fijne zaden hebben ve.el van de kou geleden. De appel- en perenboomen zien er veelbelovend uit. De toekomst zal moeten leeren in hoeverre zij van de vorst geleden hebben. Eene nieuwe bemestingsmethode wordt te Drouwen op het achter Bonneger gelegen bouwland toegepast. Nadat het land omgeploegd is, worden deaardappelen, met behulp van een daartoe door den smid H. Kroeze te Borger gemaakt werktuig (een zoogenaamden aardappel poter) gepoot en daarna in de kuiltjes met schoorsteenroet bemest. Indien deze proef goede resultaten oplevert, dan zal dit wellicht op den duur eene belangrijke uitbreiding van de aardappelcultuur tengevolge hebben. Een handelaar in Engeland heeft het vorige jaar proeven genomen, om aardbeziën, die geheel rijp waren, aan de steelen in een naar het zuiden gelegen raam te droogen. Deze proef zou niet alleen gelukt zijn, doch ook de verwachting overtroffen hebben. In Maart jl., toen bij de aardbeziën te voorschijn haalde, hadden zij wel hunne frischheid, dus de waterigheid, verloren, doch niets van hun eigenaardig aroma en smolten op de tong als suiker. Het zou zeker de moeite loonen nadere proeven te nemen, om aardbeziën te droogen. Uit onze Koloniën. Voor het front der troepen te Weltevreden is de militaire Willemsorde uitgereikt aan den lsten luit.- udjudant A. de Leur. Zeven en zeventig Chineezen hebben in den loop van dit jaar van den resident van Djokja bevel gekregen zich uit Nederl. Indië te verwijderen. De meesten dezer Chineezen hielden zich met woeker handel, opiumsmokkelen enz. enz. onledig. Van Atjeh verneemt men, dat eenigen tijd geleden een vrij zware aardbeving is gevoeld, die op al onze posten werd waargenomen en den zeer langen tijd van 1 minuut duurde. Verscheidene steenen gebouwen te Kota-Radja en Kampong Gedeh enz. vertoonden den volgenden morgen leelijke scheuren, doch de Missigit Kajah bleef geheel onbeschadigd en legde dus een schitte rend bewijs af van de kunde van den bouwmeester. Uit Tangerang meldt men ons, dat in den avond van 25 Maart jl. al de Chineezen daar bij trom slag zijn te hoop geroepen, zonder dat men weet waarom. De landheer Azis Effcndi waarschuwde den adsistent-resident en deze ging met een sterke politiemacht naar de verzamelde Chineezen, die tegen den volgenden dag op het politiebureau moesten verschijnen. Hadji Binabas beeft aan het hoofd van Edi kennis gegeven, dat hij den heiligen oorlog wil doen ont branden. Aan de „Java-Bode" wordt gemeld, dat den 12 dezer te Kota Radja het monument is onthuld voor de Europeesche gesneuvelden bij Kota Pohama. De Java-Bode" meldt, dat thans de blokkade te Atjeh zal worden uitgebreid over de geheele noord oostkust, terwijl, met versterking der zeemacht, de afsluiting definitief zal zijn. Het „Padangs Handelsblad" meldt, dat Zr. Ms. stoomschip „De R lijter" te Padang aankwam, om de vlag te vertoouen en de Mentawei-eilanden te bezoeken. Zr. Ms. stoomschip „Van Speijk" is telegrafisch van Siboga teruggeroepen, om deel te nemen aan de blokkade van Atjeh. Met genoegen vernamen wij, dat de officier van gezondheid 2de kl. Eilerts de Haan, die met een spoedcertificaat naar Europa vertrok omdat hij door een dollen hond gebeten was, te Parijs is aangeko men zonder tot nu toe nadeelige gevolgen van dien beet ondervonden te hebben. Wij vernemen dat. Raad van justitie te Batavia de terechtstelling heeft bevolen van den beklaagde L. F. II. R., laatstelijk hoofdadministrateur van de Rotterdara-Siak-cultuur-onderneming en woonachtig te Pakan Babroe te Siak (Sumatra's oostkust), thans voortvluchtig. Aan beklaagde wordt herbaalde mishandeling en onwettige gevangenhouding van koelies ten laste gelegd. Buitenland. Frankrijk. Er zijn te Parijs niet meer dan 10 personen in hechtenis genomen. Tot deze behoort de Markies de Morés, ten wiens huize de poltiie een aantal, reeds gedrukte, manifesten vond, waarin de soldaten tot verzet tegen de Regeering

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2