HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT M. 81. Jaargang 48. Zondag 6 Juli 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. BEKENDMAKING. BEDE OM HULP. En dcsespereert nimmer!' Jan Pieterts. Coat. Het Vaderlandt ghetrouwe«ê Blijf ick tot in den dooLp Wilhelmutlied. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaalf 0.70, franco per post f 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.75. Voor de abonnés dezer Courant in de gemeentef 0.30. buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der A dvertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 tent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededeelingen en aanbevelingen10 Gemeente Helder. Uitkomsten der beproeving van het gas voor de straatverlichting in de maand Juni 1890. Bij liet contract bopn8ld. Bij de beproeving bevonden. Lichtsterkte iu knarsen 13 13.4 Zwavelgchnlte in 100 8.7 kub. voetgns.ingrnins 30 mag niet Zwavelwaterstof aanwezig niet aanwezig. zijn. Arainoniagehalte iu 100 kub. voet gas, in grains 6 3.6 Druk in millimeters op den watermanometer. Van zonsondergang tot middernacht. 25 35 tot 25 Van middernacht tot zons opgang 18 25 tot 20 Gedurende den overigen tijd des daags 15 18 Dé ondérgeteekenden geven gaarne aan de ontvangen uitnoodiging gehoor om de belangen in onderstaand stuk, overgenomen uit de „Ker-r kelijke Courantvan 28 Juni 11., aan de leden der Protestantsche gemeenten alhier aan te bevelen, en verklaren zich tevens bereid om hunne bij dragen in ontvangst te nemen en aan den Sec retaris der Indische Commissie op te zenden. Zij vertrouwen dat de zaak der Kerkstichting te Nieuw-Nickérie, die op zich zelve reeds ten volle de ondersteuning der Protestanten waardig is, te eerder bij velen in deze gemeente belang stelling ontmoeten zal, om de herinnering die zij wekt aan een oud plaatsgenoot, tevens een goede bekende van velen hier, den heer F. F. Sonstral, Predikant bij de gemeente, ten behoeve van welke hierbij hulp gevraagd wordt. Helder, 4 Juli 1890. G. E. BRON, Pred. b. d. H. G. te Helder. J. L. BOMMEZIJN, Feuilleton van de Heldersche- en Nieuweilieper Courant. 4) EEN TROETELKIND TAM HET GELUK. Roman van F. VON KAPFF ESSENTHER. Zij leed niet zooals zooveel dames uit de groote wereld, onder het heldere licht op den middag. Hare nimfenoogen, die er's avonds donker uitzagen, zooals zij ook werkelijk waren, kwamen op den dag eerst tot hun volste recht en ook haar melkwitte teint, verloor niets bij het heldere morgenlicht. Nu zat zij met donker gelaat voorde spie gel en klaagde, dat niemand haar eens oprecht raadde, wat haar goed stond. «U kleedt alles, mijn kind,1' zeide hare moeder. Het was een magere vrouw, die nog sporen van vroegere schoonheid bezat en die nog in het best van hare jaren was, rr kir dit alles kwam bij haarniet tot zijn re .ut. Zij droeg een elegant morgentoilet, dat hare magere festalte omhulde. Door hare gedrukte hou- ing zou men werkelijk gemeend hebben eene dienstbare te zien, die een afgelegde japon van hare meesteres droeg. Alexie stampte vol ergernis met de voet op den grond. «U hebt geen oogen voor mij, mama Ge moest anders zien, dat die fletsche mode kleuren mij niet staan, ze maken mij bleek. NOG EENS NIEUW-NICKÉRIE. In den loop van dit jaar -werden weder voor den kerkbouw aldaar vele giften ontvangen, alle verantwoord in de„'s Gravenhaagsche Kerkbode". Wanneer de belangstelling in die arme gemeente in den uithoek van Suriname, elders even groot ware geweest als hier, zou deze laatste aanbe veling niet noodig wezen. Na de door ds. Loeff overgemaakte f25 van Jhr. B. v. O., ontvingen wij dit jaar van elders alleen per post f25; van eene dame f 10 (zoo niet beide giften ook uit den Haag zijn)door den heer Bergsma te Apeldoorn f 25 en twee giften uit Witmarsum, elk f 2.50. Toch meenden wij, nadat ook de kerkeraad te N.-Nickérie f 1000 overgemaakt en de op richting benevens de inkomende rechten op zich genomen had, ons doel bereikt te hebben. Het keurig nette houten kerkgebouw, met banken voor bijna 300 menschen, enz. was door den heer de Baan, te Scheveningen, opgeleverd voor f 8636. Een zeer goed voldoend orgel was hier vervaardigd. Een bijbel voor den kansel en koraalboek ontvingen wij ten geschenke. Behalve klok, lampen en gordijnen, hadden wij ook alles voor den onderbouw besteld: 21.000 bouwsteenen, 42 vaten kalk, 21 vaten cement en de benoodigde glas- en verfwaren. Eindelijk was een model der kerk gemaakt op één tiende der grootte, om te dienen bij de oprichting. Alles, zoo noodig, in kisten of geémbaleerd. Het groote bezwaar was mij alleen nog, hoe dit alles over te brengen. De verzending over Paramaribo is gevaarlijk voor al wat niet in kisten kan verpakt worden, en door het overladen nog duurder. Wij moeten dus gebruik maken van de eenige rechtstreeksche gelegenheid, die zich maar ook enkele malen voordoet met het zeilschip „Rust en Werk". De vracht was on mogelijk vooraf te bepalen, daar die naar de scheepsruimte wordt berekend. Bij gissing werd zij gesteld op f 1600 ft f 1800. Toen wij dus f 2000 daarvoor hadden ter zijde gelegd, waren wij gerust. Maar helaas! nadat van vier ver schillende plaatsen alles te Amsterdam was bijeen gebracht en ingeladen, vulde het meer dan het halve schip en werd de vracht berekend op f 3449.60. Terugtreden was natuurlijk onmogelijk en zoo- zaten wij bezwaard met een tekort van f 1450. Reeds hebben enkele godsdienstvrienden f 530 daarvan gegeven, maar van hier, waar gedurende vier jaren aanhoudend er voor is bijgedragen, is het nog blijvende tekort van f 920 niet te wachten. Wij wenden ons dus nog eens tot alle belangstellende ProtestantenBehalve de Haagsche leden, zijn mr. Bergsma, te Apeldoorn en de heer Loeff. pred. te Dordrecht, tot het ontvangen ook van kleinere bijdragen bereid. Hij wiens 't zilver en goud is, gebiede hierop zijnen zegen. 's Gravenhage, 25 Juni 1890. C. E. VAN KOETSVELD, Secretaris der Indische Commissie. Wat ik moet riemen zijn frissclie, eenvoudige, reine kleuren Een bediende trad binnen en meldde mijn heer West aan. Alexie ondervond iets van, een verheugde schrik, herstelde zich echter spoedig en trad den gast onbevangen tege- mo'et. Siegmund West was een van die personen, die ook in grooter gezelschap altijd het eerst de opmerkzaamheid trekken. Misschien ook zonder de nimbus, een halve millionair te zijn, zou hij dezen indruk gemaald hebben; het lag in zijne persoonlijkheid. De dames Steinburg wenschten hem geluk met zijn literarisch succes. Hij weerde die lof afniet bescheiden, maar als iemand, die er van verzadigd is. //Ik kom mijzelf belachelijk voor, freule Alexie, met deze dichterglorie werkelijk belachelijk. Het past mij zoo weinigIk zou het liever hebben nagelaten." z/Het is waar, de gedichten zijn niet allen aan u gelijk, mijnheer West." Zooals Alexie wist, beweerde de booze wereld, dat de rijke jonge man ze voorvoel /d van een armen student had opgekocht. Zij zelf geloofde niet aan dit sprookje. In weerwil van Siegmund's tegenstreven bleef het gesprek nog een poosje op de ge dichten, totdat het op Arthur von Steinburg kwam. Siegmund zette een ernstig gezicht//Die arme ArthurHet doet mij leedzeide hij op hartelijken toon. //Waarom vroeg de barones verwon derd. NEDERLAND. HELDER, 5 Juli. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant te Parijs heeft de Fransche Regeering het onlangs uitgevaardigd verbod van in- en doorvoer in Frankrijk van rundvee langs een gedeelte der Noordelijke en Noord-Oostelijke grens ingetrokken voor Nederlandsch vee dat in geplombeerde wagens door Belgié vervoerd wordt. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 3 Juli. Aangenomen zijn, met 75 stemmen tegen 7 stemmen, de dading over het gymnasium en an dere stichtingen te Emmerik ontwerpen tot ont eigening voor kunstwegen in Limburg en Noord- Brabant, tot grondverkoop te Zwijndrecht, tot goedkeuring van het slot der rekening van Ned. Indié over 1870. Op de' interpellatie van den heer Guyot over de surséance van de Kon. Fabriek te Amster dam, in verband met den bouw van oorlogs schepen, verklaarde de minister van Marine, dat op het ramschip is betaald 3^ ton en aanwezig s voor een waarde van 1$ ton, voor het pant- serdekschip is betaald f 110.000 en verwerkt voor f 68.000. Met de fabriek wordt onderhandeld, om den bouw voorttezetten op de Rijkswerf door de Kon. Fabriek, met betaling naar mate van vermeerdering der waarde en met recht van af zegging van het contract na een maand. Na langdurig debat, waarin verschillende spre kers het beleid van den minister af keurden, werd de interpellatie gesloten. Tot leden van de commissie tot voorbereiding der Legerwetten zijn benoemd de heeren Haff- mans, Van Houten, Schaepman, Huber, Schim-! melpenninck van der Oye, Seijffardt en Guyot. De wet op het militair Onderwijs is aangeno men met 69 tegen 19 stemmen. Ten slotte interpelleerde de heer DomelaNie- wenhuis over de houding van den burgemeester van Enschedé bij de jongste werkstakingen. Hij kwam er tegen op, dat deze ordelijke ver gaderingen ontbonden heeft en binnendrong in huishoudelijke vergaderingen, om leden het spre ken te beletten. Hij zag dan ook geen enkele reden van bijzonderen lof, als aan den burge meester bij proclamatie is toegezwaaidz. i. was de burgemeester niet compos mentes." Hij vroeg of een burgemeester het recht heeft een openba re ^vergadering te ontbinden, als' de rust niet wordt verstoord en geen geweld wordt gepredikt. Zoo niet, wil de minister dan een circulaire aan de burgemeesters richten Eindelijk welke mo tieven bestaan er voor de goedkeuring van de houding des burgemeesters? De minister van Binnenlandsche Zaken ver- //Bedenk eensNog nooit is hem iets meegeloopen Noch zijn militaire carrière, noch die als erfneef, noch eenige andere. Hij wilde mij tot een groot sportman maken -v- het mislukte. En met het sportblad wil het ook niet het is treurig!" Dit liet Alexie volkomen koud. //Hij heeft niet beter verdiend," zeide zij, «hij heeft altijd dwaze, nietsbeteekenende dingen ge daan." «Het ongeluk doet hem daarom niet minder oed maar gij, Alexie, zijt eene van die vrouwen, die daar, waar zij niet beminnen, in 1t geheel niets gevoelen, ja, koud zijn tot in wreedheid toe." Bij de laatste woorden van den gast herin nerde mama zich plotseling, dat zij nood zakelijk nog de huishoudrekening van gister nazien moest. Het woord «beminnen" was gevallen de verstandige moeder ging heen. Het was wel is waar tegen de welvoegelijkheid, maar Alexie zette zich, als het haar beliefde, over de welvoegelijkheid heen en die goede mama moest in zulke gevallen gehoorzamen. De beide jongelui bleven nu alleen. En het meisje vroeg nu met zachte stem: «Waarom is u in zoo langen tijd niet hier geweest, mijnheer West?" «Uit achting voor u, schoone vriendin," antwoordde hij snel. «Ik was in een af schuwelijke stemmingHebt u ook niet van die dagen, waarin u jezelf tot last zijt «Dat kan ik niet loochenen", meende zij oprecht, «maar het gaat toch altijd spoedig over gelukkig, want die arme mama lijdt klaarde, dat in gewone omstandigheden een burgemeester niet het recht heeft, eene vergade ring te ontbinden, anders dan bij ordeverstoring, doch in tijd van woelingen (art. 183 Gemeente wet) kan een burgemeester alles doen, wat hij in die omstandigheden noodig oordeelt. Een on derzoek kon hij alleen instellen indien er klach ten bij de Regeering inkwamen, niet ambtshalve. Overigens wist de Regeering niet anders dan dat de burgemeester van Enschedé met beleid en voorzichtigheid had gehandeld. Nadat de heeren Kerdijk en Nieuwenhuis na- drr op onderzoek hadden aangedrongen, werd de interpellatie gesloten. Zitting van Vrijdag 4 Juli. Tot Voorzitter der Legerwet-commissie is be noemd de heer Van Houten. In den aanvang der zitting protesteerde de minister Lohman tegen enkele gister niet goed gehoorde woorden van den heer Domela Nieu wenhuis, dat de minister door velen ook wordt beschouwd als rustverstoorder en zij elkaar niet veel te verwijten hebben. Als minister des Konings mocht hij dit niet zonder tegenspraak laten, omdat anders de in druk zou gevestigd worden, dat het een vast staand feit is, dat hij een rustverstoorder is. Nooit maakte hij zich aan rustverstoring schuldig nooit adviseerde hij daartoe, noch openlijk noch in geschrift, maar keurde steeds, met het oog op de '"Christelijke beginselen, alle verzet of rustver storing af. Mocht men het hem, zoolang hij minister is, weer ten laste leggen, dan zal hij eene rechtsvervolging instellen. Wenschelijk ware het, dat de socialisten zijn voorbeeld hadden gevolgd, om nooit verzet te plegen, zelfs waar hij overtuigd was, dat hem onrecht was aange daan. Aangenomen zijn de overeenkomst met de erven Van der Nade over afkoop van Brugrecht over de Donge bij Geertruidenbergbijdragen voor de rivierverbetering van den Ouden IJsel en een vluchthaven te Wageningende supple mentaire oorlogsbegrooting (transformatie van ge weren); verkoop van duingronden aan Middel burg voor de waterleidingnaturalisaties ver hooging van het maximum der in Indié uit te geven zilveren pasmunt; en verlenging van den termijn, waarbinnen art. 1 der wet van 1818 van kracht blijft. Het adres van „Maatschappelijk Belang" om wijziging der Coöperatiewet is ter griffie gede poneerd, nadat de heer Van Kempen verklaard had, bij de begrooting van Justitie nader de middelen te zullen bespreken om te voorkomen, dat velen in hun bestaan worden bedreigd door sommige coöperatieve Vereenigingen. Conclusie in zake de inkwartiering in Opster- land werd aangenomen, met verwerping van de conclusie van den heer Nieuwenhuis, om de kosten ten laste van het Rijk te brengen, wat de minister niet kon doen, omdat dit in strijd zou zijn met de wet. De Kamer is tot nadere bijeenroeping ge scheiden. onder mijn booze buien." «O, dat zijn zeker onschuldige meisjes- luimen Een kleed, een hoed staan u niet het kamermeisje ergert u. Een lastig bezoek komt af, een gewensclit blijft weg dat gaat voorbij als de Aprilregens «Ik geloof wel, dat het zoo iets is." «Bij mij komt het zelden voor, maar de aanval is dan ook veel erger. Heel plotse ling, soms midden in een vroolijk gezelschap, is 't mij, alsof zich een grauwe sluier om alle dingen weeft, zij komen mij dan kleurloos en onbehagelijk voor. De men schen 0111 nxij heen schijnen mij alsziellooze grappenmakers, en mijzelf kom ik als een belachelijke komediant voor het leven is mij niets waard. Ik zou in zoohx oogenblik lachende kunnen sterven, als dat zonder moeite en pijn mogelijk was. Datduui'tzoo eenige dagen, waarin ik geheel ongenietbaar hen. Ik ben dan voor niemand te spreken en houdt mij hoogstens bezig met mijn lie velingsschrifturen. Na eenigen tijd komthet verlangen naar leven en beweging weer terug ik ga uit, ik kan mij weer ver maken. Voor een poosje ben ik weer ge nezen." «Hoe zeldzaam", zeide zij met groote oogen. «En komt dat zonder eenige reden Hij weifelde een oogenblik met zijn ant woord. «Gewoonlijk zonder eenige reden, dat wil zeggen, zonder grondige reden Ten minste meestal." «Ik verzoek u, mijnheer West, ga voort (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 3