Bij het onderzoek van reisdeclaratiën trok het meer dan eens de aandacht der Rekenka mer, dat de vereischte spaarzaamheid niet in acht genomen en 's lands geldelijk belang niet in het oog gehouden was. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in het afgeloopen jaar onderscheiden declaratiën van leden van examencommissiën, krachtens art. 22 van het Reisbesluit, verminderd, omdat die leden niet, hetzij dagelijks, hetzij des Zondags, naar hunne woonplaats waren teruggekeerd, gelijk had kunnen geschieden en in 's Rijks geldelijk belang zou geweest zijn of wel, omdat zij hunne woonplaats vroeger dan noodig was hadden ver laten of daarin niet zoo tijdig als mogelijk was waren teruggekeerd. De verminderingen waren in onderscheiden gevallen niet onaanzienlijkeen declaratie, aanvankelijk groot f 125.15, werd teruggebracht tot f 88.90; eene van f 247 tot f 192.20; eene van f 294 tot f 262.20 en eene van f 209.30 tot f 132. De motie, betreffende de vaccine-quaestie, door den Geneeskundigen Raad voor Overijsel en Drente eenparig aangenomen, luidt aldus „De Geneeskundige Raad spreekt als zijne overtuiging uit „dat de door de Regeering voorgestelde wij ziging der epidemiewet, wat aangaat de vacci natie, geacht moet worden een onverantwoor delijke maatregel te zijn, geheel in strijd met „het belang van de volksgezondheid in Nederland." Naar aanleiding van eene vraag van dr. Ams- hoff zeide de Voorzitter, dat in de memorie van toelichting staat, dat de inspecteurs en adjunct inspecteurs van het Geneeskundig Staatstoezicht over de wijziging zijn gehoord, maar dat deze unaniem tegen waren. Aangaande de nationale monstermeeting, die op 't weiland van den heer P. H. de Vries in de onmiddellijke nabijheid van Heerenveen gehouden zal worden, verneemt het Heeren. Adv. blad het volgendeAls sprekers zullen waar schijnlijk optreden de heeren Domela Nieuwen- huis, van Emmenes, Helsdingen, Vitus Bruinsma, Rauwerda, Stienstra, van Zwinderen Bakker en van der Zwaag. Sterke drank zal op 't terrein niet worden ge tapt wel zullen allerlei verfrisschende en verster kende drankenin consumptie-tenten worden verkocht. De Ned. Tramwegmaatsch. heeft be loofd extra trammen te laten loopen. De dag waarop de meeting zal worden gehouden is gesteld op Zondag 17 Aug. De meeting wordt gehouden ten voordeele van de verkiezing in '91 en tevens tot invoering van A. K.-en Stem recht. De toestemming van den burgemeester van ^Engwirden ontbreekt intusschen nog om het plan uit te voeren. Wij raeenen de bijzondere aandacht te moeten vestigen op een onderwerp, dat o. a. in de 113de algem. verg. en het 33e congres der Ned. Maatschappij tot bevordering van nijver heid werd behandeld, nl. „Reddingswezen langs de Nederl. kust." De heer Wichers, van Ter schelling, behandelde het vraagstuk of het red dingswezen langs de Nederl. kust aan den Staat moet worden toevertrouwd, of aan particulier initiatief moet worden overgelaten, gelijk dit thans gebruikelijk is. Hij bracht hulde en lof aan de particuliere reddingmaatschappijen. Doch waar het de redding geldt van schipbreukelin gen, moeten het materiaal en de hulp aan de hoogste eischen kunnen beantwoorden, en dit is thans niet het geval, omdat, het is nog onlangs in de Tweede Kamer bij een interpellatie ge bleken, aan de particuliere maatschappijen de noodige geldelijke hulpmiddelen ontbreken. De nieuwste werktuigen voor het projecteeren van lijnen zijn er niet. Vaste, geoefende bemanning voor de reddingbooten ontbreekt. Eene verge lijking van de levens, die hier verloren gaan bij schipbreuken, in vergelijking met Amerika, is voor ons land even bedroevend als beschamend. Spreker kwam alzoo vanzelf tot de slotsom, dat het reddingswezen langs de Nederlandsche kust in handen van den Staat moet komen. Hij trad daarna in eene omschrijving van het bij de par ticuliere Maatschappijen in gebruik zijnde mate rieel en personeellieden, die veeltijds geheel onbedreven zijn in hetgeen zij te verrichten heb ben. Menigwerf zijn daardoor pogingen tot red ding van schipbreukelingen totaal mislukt. Vast, geoefend personeel is noodig en te verkrijgen, b. v. tegen f 400 per jaar en per hoofd, bijeen eene uitgaaf vorderende van f 168.000. Nieuwe projectiekanonnen f 7000. Kustpatrouilles, voor zien van de beste signalen, reservepaarden, enz., alles bijeen f200.000 per jaar uitgaaf. De par ticuliere Maatschappijen kunnen dat niet betalen. Bovendien behoort de vaste bemanning der red dingsbooten tegen ongelukken verzekerd te wor den en pensioen te bekomen. De Staat zou, in een en ander door belangrijke subsidien moeten voorzien. Spreker ging nu in de bijzonderheden na. wat de Staat thans doet, om opnieuw tot de conclusie te komen, dat de Staat de zaak geheel in handen behoort te nemen, met gebruikmaking van het loodspersoneel en de licht- en kustwach ters, waardoor de kosten zullen verminderen. Het geheel te plaatsen onder toezicht van het minis terie van Marine. (Verz. bode.) Indien wij de inzendingen op de Veilig heids-tentoonstelling te Amsterdam met betrek king tot de scheepvaart met aandacht beschouwen, dan komen wij tot het besluit, dat men aan de middelen tot voorkoming van ongelukken op zee "niet bijzonder veel waarde hecht of althans be grijpt, dat ze de reddingsmiddelen niet overbodig maken. Geheel het middengedeelte der groote zaal toch wordt ingenomen door reddingbooten en toestellen van allerlei aard, dienstig om de bemanning der schepen in staat te stellen aan land te komen. Wij zouden te uitvoerig worden wanneer wij alle belangrijke inzendingen op dit gebied wilden bespreken en vestigen dus slechts op enkele er van de bijzondere aandacht. Zoo bijv. op den toestel van Duinker, die het los maken der booten bespoedigt; voorts op een dergelijken toestel van dc Nederlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaartmaatschappij, dien men op de galerij boven het orkest in verkleind model zal vinden, op Capeman's patent seat, door de heeren Chs. Re.ny en Bienfait te Rotterdam ingezonden, waarvan men in korten tijd redding- vlotten maken kan, en op de inzending van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, die behalve een model van haar stoombooten en verschillende reddingmiddelen een graphische voorstelling geeft van haar reizen, waaruit duidelijk genoeg blijkt, dat men zich zonder vrees aan haar "zor gen kan toevertrouwen. Meer bepaaldelijk wen- schen wij echter de aandacht te vestigen op twee soorten van reddingstoestellen, hier verte genwoordigd. Het zijn de reddingvliegers en de reddingdrijvers, beide met dezelfde bedoeling om van het schip uit een verbinding met de kust te maken, maar de eene soort berustende op het gebruik van windkracht, de andere hoofdzakelijk op dat van den stroom. Blijkens inlichtingen, die wij hieromtrent inwonnen bij personen met deze zaken goed bekend, verdienen zoowel de vliegers door Eendracht te Harlingen, als de toestel Dahlmeyer, door den heer J. J. Suijver, en de reddingbol, door Pieter Koning Czn. aan Den Burg op Texel ingezonden, alle aanbeveling, maar vooral de laatstgenoemde toestel wordt bijzonder geroemd wegens zijn eenvoudige constructie, billijken prijs en groote betrouwbaarheid. Het moet verrassend zijn te zien met welke snelheid de bol door wind en water tegelijk voortgedreven naar de kust rolt, daarbij een 1000 meter lange lijn uitrollende, die het daarna uitbrengen van een tros gemak kelijk maakt. Het is zeer te wenschen, dat deze reddingstoestel op alle Nederlandsche sche pen een plaats vindt. Blijkens een telegram van den Gouverneur- generaal van Ned.-Indië van 21 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 162,485 pikols. H. M. de Koningin moet het voornemen hebben te kennen gegeven, om in het begin der maand Augustus met H. K. H. Prinses Wil- helmina een officieel bezoek te brengen aan Arnhem. De minister van Oorlog is, naar wij met leedwezen vernemen, sedert een paar dagen ernstig ongesteld. Binnenlandsch nieuws. Texel. Een ambtenaar van 's Rijks waterstaat is jl. Dinsdag met eene blazerschuit van hier uitgezeild, ten einde een onderzoek te doen naar wrakken of andere voorwerpen, die in het Mars diep en Texelstroom de garnalenvisscherij belem meren en aan de visschers schade berokkenen. De visschers hadden vóór eenige dagen een rekest aan deu minister gezonden, om ook die voor werpen te willen doen verwijderen. Texel. Jl. Dinsdagavond is aan de Koog bij den heer jb. Zuidewind een postduif gevan gen. Hij heeft drie ovaalronde stempels onder de vleugels, een onder de rechter en twee ouder de linkervleugel. De stempel onder de rech tervleugel behelst het woord Jongeduifonder de linkervleugel een de letters N.A.Ms c h. en onduidelijk jaartal de andere de letters W a as b e ae 11twee letters zijn onduidelijk. Texel. De uitslag der aanbesteding voor de 30 gem. polders, voor de levering vin stórt- steen en grind, Maandag jl. gehouden, wasdat de levering van 60 last stortsteen is gegund aan de Bazaltmaatschappij Rotterdam voor f427.80. Voor de levering van 550 M* middelsoort grind was ingeschreven door den heer P. Dros Az. te de Cocksdorp a f3.15. Deze levering is niet gegund. Voor de levering van 150 M3 grove grind waren geen inschrijvingen gekomen. Texel. De opbrengst der „Tienden" voor 1890. jl. Maandag verkocht, beliep met inbegrip van 5% blokgeld, een som van f368.92!. Heer-Hugowaard. Aan de op 21 dezer gehouden harddraverij aan de Draai hebben 12 paarden deelgenomen. De prijs werd behaald door het paard van den heer K. Kruijer en de premie door dat van den heer G. Gelder, bei den van hier. Alkmaar. Door het bestuur van den polder Mijzen is openbaar aanbesteed de versterking van den omringdijk van genoemden polder, nood zakelijk geworden tengevolge van de doorbraak in September 1889. De laagste inschrijving was die van den heer P. van Doornik, te Warder, voor f 23.500, aan wien het werk is gegund. Alkmaar. De reizigers, die jl. Zaterdag namiddag met den tram-omnibus van hier of van Hoorn meenden te vertrekken, zagen zich zeer teleurgesteld, daar' dien middag de dienst niet werd vervuld, naar men zeide, „omdat de weg te zwaar was". Als dit in Juli reeds plaats vindt, hoe zal dit dan in den aanstaanden herfst en winter gaan Zondag is er den geheelen dag niet gereden. (Alkm. Ct.) Enkhuizen. Door de antirev. Kiesver- eeniging is voor de verkiezing van een Gemeen teraadslid (vacature P. J. Neijt) candidaat ge steld de heer H. H. Koster (R. K.). Scheveningen. De reden, waarom de ge regelde dienst van den electrischen tram alhier nog niet is aangevangen, is, dat de wagens, welke bij de eerste proefnemingen op de lijn uitstekend voldeden, thans weigeren zich in beweging te stellen of in beweging te blijven. Het is tot heden aan de directie van de Tramwegmaatsch. niet gelukt de oorzaak van dit verschijnsel te vinden; zij ontziet evenwel geen kosten om achter het geheim te komen en heeft daartoe de hulp van buitenlandsche specialiteiten op het gebied van electriciteit ingeroepen. Arnhem. De liberale Kiesvereeniging „Arnhem" alhier heeft in hare vergadering van jl. Maandagavond met 51 stemmen tegen 21 blanco-biljetten den heer Rooseboom candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De heer H. Tindal had een schrijven aan het bestuur der Vereeniging gezonden, waarin hij bedankte voor een mogelijke candidatuur. Marine en Leger. Blijkens een bij het Depart. van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ma. schroefstooraschip 1ste klasse „Koningin Ëinma iler Nederlanden", onder bevel van <lcn kapt. ter zee li. Quispel, 22 dezer te St. Petersburg aangekomen. liet schip zal aldaar 14 dagen blijven en daarna naar hier terugkeeren, waar het 23 Augustus wordt terugverwacht. De 1ste luit. Jhr. F. W. A. Baron Van Asbeck, van het 2de reg. veld.-art., thans toegevoegd aan den schout-bij-nacht, commandant van de stelling Helder, wordt 1 October a. s. geplaatst als leeraar bij den artillerie-cursus te Delft ter vervanging van den Isten luit. A. R. Opborst, die met genoemden datum werkzaam wordt gesteld onder de bevelen van den chef van den generalen staf te 's Gravenhage. De adelborst 1ste kl. G. F. Noordhoek Hegt, wordt 6 Augustus geplaatst aan boord van Zr. Ms. monitor „Bloedhond". Met het detachement schepelingen der Marine, hetwelk 13 September a. s. onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. R. C. A. L. Jansen van Ader den van Arasterdam naar Oost-Indie vertrekt, gaan ook 4 adelb. 1ste kl. als medegeleiders mede. Onderstaande oorlogsschepen zijn van Arasterdam vertrokken en de Zuiderzee ingestoomd, ten einde gemeenschappelijke oefeningen te houden Zr. Ms. monitors „Bloedhond", comm. kapt.-luit. ter zee P. C. Pabst„Panter", id. II. II. J. J. Thorbeoke „Cerberus", id. J. R. Eek stoomkanonneerbooten „Frevr", id. luit. ter zee lste kl. L. C. Koster „ltaaf", id. K. H. W. Goetz„Fret", id. J. van den Bosch en „Sperwer", idem W. A. Cambier. Deze schepen worden tegen den 81 dezer alhier binnen verwacht, om zeemiliciens over te nemen. Door Z. M. is met ingang van 1 Aug. a. s. 1. de luit. ter zee 2de kl. M. YV. Houck, terzake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, voor den tijd van 5 jaren op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f 806 '3 jaars2. bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. de adelborst lste kl. A. M. W. Busse- 111 aker. Deparlemcnt van Marine in Oost-Indië. Be noemd bij de Gouv.-Marine tot 1ste machinist S. II. Meijertot 2den machinist L. L. G. F. Bomtot machinist-leerling 1ste kl. E. O. A. Heuser; tot idem 2de kl. A. F. G. de Pineda en geplaatst aan boord van de Boni. Overgeplaatstvan de „Soernbnia" op do „Ma- enssar", als commandant de luit. ter zee lste kl. W. J. Derx van de „Macassar" op de „Prins Hendrik der Nederlanden" als lste off., de kapt.- luit. ter zee C. D. de Jong, onder eervolle onthef fing van het bevel over eerstgenoemden bodem van de „Prins Hendrik der Nederlanden" op de „Aijeh", de kapt.-luit. ter zee II. van der Meer, onder eervolle ontheffing van de betrekking van lste officier aan boord van eerstgenoemden en op dracht dier betrekking aan boord van laatstgenoemden bodem van de „Atjeh" op de „Bali", de luit. ter zee lste kl. J. D. Heijning, onder eervolle onthef fing van de tijdelijke waarneming der betrekking van lste officier aan boord van eerstgenoemden en opdracht dier betrekking aan boord van laatst genoemden bodem; van de „Atjeh" opde„Ceram" als oudste officier de luit. ter zee 2de kl. C. J. van der Hout; van de „Bali" op de „Atjeh" de luit. ter zee lste kl. G. P. Posthuma, onder eervolle ontheffing van de tijdelijke waarneming der betrek king van lste off. aan boord van eerstgenoemden bodem van de „Koning der Nederlanden" op de „Atjeh" de luit. ter zee 2de kl. J. Juniusvan de „Boni" naar de „Condor" de 2de machinist L. L. G. F. Bom van de „Condor" naar de „Singkawnng" de 2de machinist G. fi. Johannes van de „Singkawnng" naar de „Zeemeeuw" de lste machinist S. H. Meijer. De mariniers zullen worden voorzien van dezelfde modellen ransel, ranselzak, broodzak, enz. ah bij het leger wordt gebruikt. De ransel zal echter van wasdoek gemaakt worden. Benoemingen, enz. Door Z. M. is aan mr. J. D. van Kuyk, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het college van regenten over het huis van bewaring te Helder, onder dankbetuiging voor de in die betrekkingen bewezen diensten. Onderwijs en Examens. Egmond aan Zee.Tot onderwijzer, plaats- verv. hoofd aan de o. 1. school alhier, is benoemd de heer J. Eigenhuis, te Aalsmeer. Westwoud.Tot directeur der Normaalschool voor R.-K. onderwijzers alhier is benoemd de heer H. J. Brand, hoofd der bijz. school. Heer-Hugowaard. De schoolfeesten van alle leerlingen der vier scholen zijn thans gevierd. Dit jaar is daarin nogal verscheidenheid gebracht: de oudste leerlingen maakten een reisje naar Amsterdam en met de jongeren is een rijtoer naar Schoorl's duinen gedaan. Nu wacht den leerlingen, die 't vorig jaar geen enkelen school tijd verzuimden, bovendien nog een prijsje. Kunst- en Letternieuws. Haarlem. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" alhier bereikte haar óojarig bestaan en meende bij dit schoone cijfer een zangwedstrijd te moeten uitschrijven, en wel een nationalen. Ofschoon ons landje een massa zangvereenigingen telt, kwam er, helaas, toch maar een klein aantal de Haarlemsche di lettant-kunstbroeders op hun roep te gemoet vliegenen bovendien waren er veleu, die aan vankelijk „wij komen" gezegd hadden, maar nu toch schitterden door hare afwezigheid. Bijzonder is dit te betreuren bij de hoogste afdeeling, waar nu slechts twee Vereenigingen in optraden, al waren 't dan ook kranige. De wedstrijd en de daaraan verbonden feesten slaagden in alle opzichten. Zaterdagavond had de wedstrijd iste afdeeling plaats. Hier hoor den wij vijftien Vereenigingen met afwisselend geluk en talent. Het verplichte koor„De barre rots" van Ph. Loots, is een onmogelijk stuk en zou misschien met een massa zangers bij een hooge afdeeling gunstig onthaal gevon den hebben, maar voor de iste afdeeling was die „Rots" al te bar, en wij raden den nog jeugdigen componist, in den vervolge meer tact te gebruiken bij de stemming van zijne werken. In deze afdeeling werden zes prijzen geschon ken en weliste „Aurora", Arnhem, met alge- meene stemmen2de „Apollo", Amsterdam 3de „Fidelio", Utrecht; 4de „Cecilia", Amster dam 5de „Sappho", Hoorn, en 6de „Kunst na arbeid", Amsterdam. Zondagmorgen wedstrijd voor „prima vista". Hier begon de groote wedstrijd tusschen „Ceci lia", uit Den Haag, en „Euterpe", uit Amsterdam. „Cecilia" sloeg Euterpe platte conture", met 6 stemmen tegen 1. Zondagmiddag werden de volgende prijzen behaald iste „Crescendo", Haarlem 2de „On derlinge oefening", Amsterdam; 3de „Haagsch Mannenkoor", 's Gravenhage. Deze laatste Vereeniging weerde zich dapper, met 39 man tegen 65 en 95. Des avonds behaalde „Crescendo", van Haar lem, den eereprijs tegen Arnhem. Omstreeks 9 uur begon toen de groote strijd tusschen „Cecilia" en „Euterpe". Laatstgenoemde zong zeer mooi en werd warm toegejuicht. Maar daar kwam de Haagsche vereeniging, onder de leiding van Rich. Hol. Het verplichte koor, gecomponeerd door den heer Robert, directeur der feestgevende Liedertafel, werd zoo uitgevoerd dat het de volmaaktheid bereikte er kwam geen einde aan het applaus. Niet minder goed werd voorgedragen „Deus nostra spes", van Brandts Buijs, en onze stadgenooten hielden zich zoo dapper, dat de groote prijs werd toegekend aan de Kon. Zangvereeniging „Cecilia". De twee eerste prijzen op één dag, waarlijk beter kon het niet(Haagsche Courant.) Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. gemeente te Texel: Zondag 27 Juli, voorin, half tien, den Burg, ds. Ludwig, van Hugowaard. Nam. halfzeven, Prof Valeton, van Amersfoort. Zondag 27 Juli, nam. half twee, Oudeschild, ds. Ludwig, van Hugowaard. Doopsgezinde gemeente Zondag 27 Juli, geen dienst. Doopsgezind e Gemeente te Zuidzijpe Zondag 27 Juli, voorm. 9.30, ds. v. Calcar. Herv. kerk te St. Maarten Zondag 27 Juli, voorm. 9 uur, Valkoog, ds. M tl h ring. Herv. kerk te Eenigenburg Zondag 27 Juli, voorm. 9.30, ds. Reede, pred. te Zuidscharwoude. Nqord- en Zuidzijpe. 27 Juli ds. Bommezijn, Oudesluis nam., St. Maartensbrug voorm. 3 Aug., ds. v. Kluyve, Schagerbrug vnv.Bur- gerbrug nam. 10 Aug., ds. Fetter, Schagerbrug nam., Bur- gerbrug voorm. Huisduinen. 27 Juli, ds. Fetter, voorm. 10 Aug., ds. Hobus, voorm. Wieringen. 27 Juli ds. Hobus, Oostl. v., Hipp. nam. 3. Aug., ds. Pareau, Hipp. voorm., de Oev. nam. 10. Aug., ds. Bommezijn, Oostl. voorm.. Hipp. nam. Texel. Aangezien de Chr. Geref. gem. te Oosterend zich meer en meer uitbreidt, wordt het kerkgebouw te klein, zoodat er plannen schijnen te rijpen om door het veranderen van het oude kerkgebouw of het bouwen van een nieuw in die behoefte te voorzien. Voor een jaar werd reeds een nieuwe pastorie gebouwd. Hoorn. De heer J. H. Schwill, pred. bij de Herst. Evang. Luth. gem. alhier, herdacht den 22 dezer den dag, waarop hij voor 30 jaar het leeraarsambt aanvaardde. Vele en velerlei bewijzen van belangstelling vielen hem ten deel. Buitenland. Engeland. Als plaats van bestemming voor het muitende bataljon grenadiers wordt thans Bermuda genoemd. De militaire overheid be spoedigt de reis van het bataljon, omdat er zich ook bij andere bataljons der grenadiers sporen van muiterij vertoonen. Het staat vast, dat de commandant Maitland niet met het vertrekkend bataljon zal medegaan, daar hij zelf aandringt op terechtstelling voor den krijgsraad. Daarom heeft hij jl. Maandag ook niet de parade bijge woond, die de hertog van Cambridge door het regiment grenadiers heeft doen houden nadat de krijgsraad de hoofdmuiters tot gevangenisstraf had veroordeeld. De hertog hield eene strenge toe spraak, waarin hij zijn leedwezen er over te kennen gaf dat de onderofficieren niet dadelijk van de insubordinatie der manschappen rapport hadden gedaan. Voorts heeft hij den wensch uitgesproken dat de. straf, aan de muiters opge legd, anderen zou leeren zich van plichtverzaking te onthouden en dat de schande, die het regiment is aangedaan, zou worden uitgewischt. Te Sunderland heeft de nationalen matrozen- bónd in een rondschrijven aan de reeders een algemeene werkstaking tegen Zaterdag a. s. aangekondigd. De werkstaking zal aanhouden tot de werkstakende Deensche matrozen evenveel loon zullen gekregen hebben als de Engelsche matrozen. Zaterdagochtend zullen matrozen en reeders^ aldaar over de eischen van den matro- zenbond beraadslagen. Duitschland. De „Post" verneemt uit Brus sel, naar het blad beweert van zeer geloof waardige zijde, dat de mogendheden die de antislavernij-acte hebben onderteekend, besloten hebben om, indien Nederland niet spoedig be doelde acte mede onderteekent, haar ook zonder de toestemming dier mogendheid van kracht te verklaren en de Congo-tollen ook van Neder landers te heffen. Bulgarije. Volgens uit Karlsbad ontvan gen berichten zal Prins Ferdinand op het einde dezer maand te Sofia terugkeeren. Noord-Amerika. De „Herald" bevestigt het bericht van gevechten tusschen troepen van San Salvador en Guatamala, uitgelokt doordien een der laatsten de grens van San Salvador over-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2