HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. T Jaargang 48. M 91. Woensdag 30 Juli 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. YAN BALEN. BEKENDMAKING. (En dewspereert nimmer I* Jan Pieterig. Coen. Het Vaderlandt ghe trouwe Blijf iele tot in den doot. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0-75. Voor de abonués dezer Courant in de gemeentef 0.30. g buiten de 0.35. RED ACTEUR-UITGE VER Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bfj abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededeelingen en aanbevelingen10 De Burgemeester der gemeente Helder, maakt bij deze aan de daarbij belanghebbenden bekend, idat de Patentbladen der Tappers en Koffiehuishouders over het dienstjaar 1890/1891, aan de Secretarie ider gemeente te bekomen zijn, op vertoon van het aanslagbiljet, waaruit blijkt, dat minstens de fielft van den aanslag is voldaan, van Vrijdag 1 Augustus tot en met Zaterdag 9 Augustus 1890, jvan des morgens 9 tot des namiddags 3 ure, den invallenden Zondag uitgezonderd. Voorts wordt herinnert, dat bovengenoemde patent- bladen niet aan de huizen mogen worden uitgereikt, terwijl de belanghebbenden, ingevolge de wet op het Patentrecht, zullen worden beboet, wanneer later viocht blijken, dat sij daarvan niet zijn voorzien. Helder, 28 Juli 1890. De Burgemeester voornoemd, C. A. BEUKENKAMP. NEDERLAND. HELDER, 29 Juli. Z. M. de Koning heeft de wet tot goedkeuring der spoorwegovereenkomsten bekrachtigd, j Naar de „N. R. Ct." uit goede bron verneemt, zal waarschijnlijk tegen het einde der maand November a. s. een vergelijkend onderzoek plaats hebben van candidaten, dingende naar een ge tuigschrift van voldoend afgelegd examen voor iopzichter van 's Rijks waterstaat. Binnenlandsch nieuws. Texel. Gemeenteraad. Vergadering van Vrijdag 25 Juli. Voorzitter C. M. Kooij, burgemeester. Tegenwoordig 12 leden, de heeren Westen berg, F. Keijser, Koorn. Mets, Brouwer, Boon, Zijm, Roeper, Dros, C. Keijser Pz., Koning en W. K. Bakker. Afwezig de heer C. W. Bakker. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en met een kleine wijziging goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling van inge komen circulaires en prov. bladen, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Evenzoo een schrijven van Ged. staten, hou dende goedkeuring van af- en overschrijving op de rekening van 1889, en de post onvoorziene uitgaven op die rekening. Feuilleton ran de Helderiche- en Nieuwedieper Courant. P«) EEN TROETELKIND TAN HET GELUK. Roman vnn F. VON KAPFF ESSBNTHER. VII. «Wat doet gij?" vroeg Edwina, uit de salon komende. i //Niets,11 zeide Siegmund, terwijl hij een sigaar aanstak. En hij wiegde zich behage- lijk in zijn hangmat heen en weer en liet zijne oogen over de zee glijden. //Niets?11 herhaalde zij, eenigszins ver wonderd. z/Ik laat mij een beetje door het zonnetje verwarmen," riep hij vroolijk uit. //Nergens kan men zoo heerlijk luieren als in het Zuiden Ja, het luieren verstond hij voortreffelijk. Uren lang kon hij op de sofa of in zijn hang mat het lichten der zee gadeslaan, uren lang in een kleine gondel op het water drijven, uren lang in den warmen vloed rondzwem men, zonder iets anders te doen. Siegmund en Edwina hadden samen koffie fedronken. Zij begaf zich toen naar de eulcen, om voor liet een en ander te zorgen en kwam toen met een handwerkje terug. Siegmund lag als gewoonlijk in zijn hang mat, rookte en keek naar de zeil- en stoom bootjes op het water. ,Dan zou ik hier niet altijd willen blijven," had Edwina geantwoord. Siegmund lachte goedig. Iedem een schrijven van Ged. Staten, dat ge noegen wordt genomen met de wijziging in de verbetering der haven te Oudeschild, en tot de ontruiming der perceelen kan worden overgegaan. Miss. van mej. Boelingesse, vroedvrouw te de Cocksdorp, dank betuigende voor de haar toege stane gratificatie. De Voorz. biedt daarop aan de rekening van de gemeente over 1889. Idem van het Armbestuur. Idem van het Alg. Weeshuis. Idem van de Bank van Lee ning. Tot onderzoek van deze rekeningen wordt eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren W. K. Bakker, Koning, Dros, Brouwer en Mets, die zich deze opdracht laten welgevallen, wor dende de overige leden uitgenoodigd, bij de opname der rekening tegenwoordig te zijn. Daarna brengt de Voorzitter ter tafel, adressen van het R. K. Armbestuur van Oosterend, W. Koppen, P. K. Bremer jen P. N. Bremer, alle inhoudende het verzoek om een gedeelte der oude Zandweg, aan hunne perceelen grenzende, in eigendom te bekomen. Voor dat tot behandeling van deze adressen wordt overgegaan, wordt door den Raad een besluit genomen om genoemden weg aan den pnblieken weg te onttrekken. Daarna tot behandeling der adressen over gaande, wordt na verstrekte inlichtingen door den heer Koning, besloten, het door den heer P. K. Bremer gevraagde, aan hem af te staan voor f 6.00. De overige aangevraagde grond zal worden berekend tegen f x per Are. Ongeveer 40 Aren zal in het geheel worden afgestaan. De Voorz. brengt daarop ter tafel het reeds vroeger vermelde adres van de Maatschappij ,,'t Algemeen Belang", 't welk door den Secretaris wordt voorgelezen. De heer C. Keijser Pz., hoewel toejuichende elke verbetering, welke in de brandbluschmid- delen wordt gebracht, gaat met het D. B. mede, waar dit terugdeinst, om daarvoor tot zulke groote kosten over te gaan. Volgens deze Spr. zou bij aanschaffing van 240 M. malmirum het water zeer goed uit de bestaande putten naar het terrein van den brand kunnen worden ge leid, en de overige werken niet noodig zijn. De heer F. Keijser ligt daarop toe, dat dit wel noodig is, aangezien de drukking on misbaar is. De heer Dros dringt aan op eene spoedige behandeling van de zaken, ten einde uit deze beroerde positie te geraken, op welk gezegdede heer C. Keijser aanmerking maakt, daar de toe stand z. i. niet zoo angstwekkend is; de heer Dros verdedigt zijne meening door te verwijzen naar de laatste brand, welke hier plaats had. Op voorstel van den Voorz. wordt het D. B. gemachtigd, om eene proef te nemen, door het slaan van eene Northonpomp, tot het verkrijgen van water. De heer F. Keijser geeft tevens in overweging om in correspondentie te rieden met den heer van der Ploeg, fabrikant in brandspuiten, over een zoogenaamde aanjager, en te onder- i/Hoe ongelukkig zou liet zijn, als gij het borduren eens verleerdet, Edwina! Wat maakt ge nu weer, kind?" //Ik borduur monogrammen in mijn wasch- goedzooals ge weet was alles nog niet klaar!" z/En als ge nu deze monogrammen eens door eene borduurster liet maken zoudt ge dan in ernst gelooven, dat wij daardoor geruïneerd zouden worden MO neen, Siegmund, dat geloof ik niet! Maar ik werk graag. Het is mij eene be hoefte, te weten, dat niet alles van mijn uit zet door vreemde handen gemaakt is. Geef mij als het u belieft het geld, dat de ge borduurde monogrammen zouden kosten, voor de armen." //Zottinnetje," antwoordde hij, //gij kunt die monogrammen laten borduren en tevens uwe armen verzorgen. Maar ik zie werkelijk niet graag, dat gij zoo gebukt zit over dat dwaze borduursel. Het is slecht voor uwe oogen en voor uw schoone houding! Neen ik bid u leg dat borduurwerk toch neer z/Maar Siegmund," antwoordde Edwina, z/men is toch niet op de wereld alleen om schoon te wezen, maar ook om eenigszins nut tig te zijn." Siegmund stond nu uit zijne gemakkelijke ligging op. //Een groote dwaling, mijn kindGij zijt slechts op de wereld, om schoon te zijn, om mij gelukkig en verheugd te maken. Het begrip van /nuttig* is op uw persoon in 't geheel niet van toepassing. Bovendien een hatelijk woord: nuttig brr! Weest niet nuttig, maar schoon en lief. Kom nu eens zoeken of zulk werktuig bij onze brandspuiten kan worden gebezigd. Na afdoening van deze zaak, gaat de verga dering over in geheime zitting, ter behandeling van reclames tegen den H. O. Na heropening wordt door den heer C. Keij ser Pz. de aandacht gevestigd op de brandput te Oosterend, welke eenige reparatie vereischt en op de abominabelen tóestand van de straat aan den Hoorn,de heer Koorn herinnert aan de slechte toestand van de straat in de War moesstraat. De Voorz. zegt op een en ander te zullen letten, waarna de vergadering wordt gesloten. (Tex. Ct.) Callantsoog. Alhier is eenig nieuw hout aangespoeld, bestaande in battings, platen en schroten. Het is verschillend gemerkt. Zijpe. Aan de uitgeschreven harddraverij van boerenpaarden aan de Keinsraerbrug alhier, op Maandag 21 dezer, werd deelgenomen door 16 paarden. De prijs van f25 werd gewonnen door het paard van den heer J. P. de Wit; de iste premie van f 12 door dat van den heer S. Schermer en de 2 de premie van f S door dat van den heer W. Muntjewerf, allen alhier. Zijpe. De vaart door de twee bruggen aan de Mennonitenbuurt is van af 30 Juli tot en met 13 Augustus voor vaartuigen gesloten. Schagen. Onze gemeente, tellende 3155 inwoners, heeft een schuld van f 4S.740. Niet ondienstig is het, deze verhouding eens te vergelijken met andere gemeenten in onze provincie, en dan wijzen wij 0. a. op de volgende getallen Alkmaar 15.000 inwonersf271.000. Amsterdam 400.000 inwoners f 54.000.000. Edam 6500 in woners f 136.000. Enkhuizen 6500 inwoners f 62 000. Haarlem 51.000 inwoners f 2.250.000. Helder 22.000 inwoners f 74.000. Hoorn 11.000 inwoners f 280.000. Medemblik 3000 inwoners f 8000. Monnikendam 2800 inwoners f 25000. Muiden 2100 inwoners f 17.000. Naarden 3000 inwoners f 6000. Nieuweramstel 23.000 inwoners f 1.500.000. Purmerend 6000 inwoners f 143.000. Wormerveer 5000 inwoners f 155.000. Zaandam 15.000 inwoners f 200.000. (Sch. Ct.) Schagen. De passage met rijtuigen, paarden en vee langs Grootewal, zal van 4 tot uiterlijk 25 Augustus, en de scheepvaart door de Schager- waardsluis op 5, 6, 12 en 13 Augustus a. s. zijn gestremd. Grosthuizen, 25 Juli. Op initiatief van den heer F. W. Drijver, pred. alhier, en in overleg met den heer Spaans, burgemeester van Avenhorn, werd heden een voorloopige samen komst gehouden van eenige belangstellenden uit de gemeenten Avenhorn, Grosthuizen en Schar- woude, ten einde in overleg te treden omtrent de wenschelijkheid van 't oprichten van een Ziekenfonds in deze gemeenten. Het vóór en tegen werd overwogen en besloten een algemeene vergadering uit te schrijven tegen a. s. Vrijdag, bij mij, ga in die hangmat liggen en voer dan eens niets uit. Kijk naar de zee, die nu ver rukkelijk schoon is. Zie naar die als goud glinsterende waterspiegel die u niet verblindt, omdat er een licht neveltje over hangt. Kom rust wat bij mij uit van je zorgen!" Edwina was rood geworden. //Neen, om mij op klaarlichten dag in niets doen uit te strekken ik zeg u, dat kan ik niet. En de zee kan ik hier ookzien." //Ach, gij kijkt immers niet op van dat afschuwelijke borduren. Ziet ge, dat is nu de vloek van den arbeid, dat hij de menschen dwingt, naar beneden te zien, dat hij hen verhindert op te kijken. Het neergeslagen oog beteekent het dier. Alleen de koninklijke adelaar zou ik willen zijn om naar de zon te kunnen vliegen. Daar ik dat echter niet kan, laat ik mijne blikken in de verte weiden Kom toch hij mij, Edwina!" z/Ik bid u, laat mij met rust. Droomt zoo veel ge wilt en laat vrij uwe blikken wei den, maar laat mij dat beetje werk doen waarover het de moeite niet waard is te pra ten. Bedenk toch dat ik eene vrouw ben. Ik wensehte wel dat ik nuttig voor u kon zijn dat zou mij goed doen." //Al weer dat akelige woord!" zeide hij een weinig ongeduldig. //Neem mij niet kwa lijk, maar de brave huisvrouw, die zich van den morgen tot den avond nuttig maakt, kan mij niet bekoren zij past bij den man, die precies om acht uur zijn regen scherm opneemt om naar zijn kantoor te gaan en daar uren lang over hoeken en pa pieren zit gebogen, zonder op te merken, dat het lentezonnetje schijnt, de hemel blauw is om op die bijeenkomst bestuur te verkiezen en reglement vast te stellen. Haarlem. De kermis wordt alhier den 2 Augustus a. s. geopend en den nden gesloten. Eiken nacht, ook den laatsten Zondagnacht, blijft de kermis open tot 2 uur. Dit betrekkelijk vroege sluitingsuur is een gevolg van ingediende verzoeken van godsdien stige en andere Vereenigingen. Aan het bepaalde zal streng de hand worden gehouden. Haarlem. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is jl. Donderdag bij enkele inschrijving aanbesteedde levering van sleen- kolen, ten behoeve van den stoomwatermolen te Schellingwoude, behoorende tot de werken van het Noordzee-kanaal. Minste inschrijver Blecher en Comp. te Duisburg aan den Rijn, voor f 8.57 per scheepston. Amsterdam. Door den Burgemeester is het volgende schrijven gericht aan de Amsterdamsche roei- en zeilvereenigingen Ingevolge opdracht van H.M. de Koningin heb ik de eer u bij deze H.Ds. dank over te brengen voor hetgeen door u is bijgedragen, om den tocht op het Y, ter gelegenheid van het bezoek van II. M. en H. K. II. Prinses Wilhelmina aan de hoofdstad, tot een waardig en schoon feest te maken. Hare Majesteit heeft herhaaldelijk blijk gegeven van hare groote ingenomenheid met dezen tocht en met de ontvangst, Haar en het Prinsesje bij die ge legenheid bereid. Het zij mij vergund, hierbij ook mijn dank uit te spreken voor de zeer gewaardeerde medewerking, die de gemeente bij het organiseeren van het feestelijk bezoek aan onze havenwerken van uwe zijde heeft mogen ondervinden. De Burgemeester van Amsterdam, (w.g.) YAN TIENHOVEN. Amsterdam, 28 Juli 1890. Aanbestedingen. Donderdag 31 Juli. Haarlem, 2 ure. Het gemeentebest.het verbouwen van een gedeelte der bewaardersuoning van en het doen van eenige veranderingen in den Doelen aan de Gasthuisstraat. Oudorp. Dijkgraaf en heemraden vnn den polder de Heer-IIugowaard, bij den polderbaa» Jb. Gerrits de levering van verschillende benoodigdheden. Marine en Leger. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. instructieschip //Nautilus", onder bevel van den kapt. luit. ter zee II. G. Ilildehrandt, 26 dezer van Leith vertrokken. Niet 1 Sept,. a. s. wordt de lnit. ter zee 1ste kl. II. Van den Pauvert, als leeraar verbonden aan het Kon. Instituut voor de Marine alhier, als zoodanig vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. W. A. Mouton. De luit. ter zee 2de kl. J. P. F. Vau der Mie den van Opmeer, uit Oost-Indië in Nederl. terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. R. Posthumus Meyjena, behoorende lot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord Zr. Ms. gaffel en dat er een lentekoeltje waait. Komt hij dan thuis en heeft hij zijn oudste kinderen be hoorlijk afgestraft, en zijn jongste een flinke les gegeven, dan verneemt hij met bevredi ging, dat het middagmaal niet meer gekost beeft dan anders ook maakt hij er zich geen verwijt van, nu den sigaar op te roo- ken, die hij 's morgens met voordacht heeft laten uitgaan. Goed voor hem dus, kind, als hij eene nuttige vrouw gevonden heeft Ik ben echter zoo gelukkig, zoo een niet noo dig te hebben." Met duistere blikken had Edwina hem aan- gehoord. //Gij kunt u dus gelukkig rekenen. Toch moest gij niet met minachting spreken van hen die werken." z/Ik spreek niet met minachting van hen," antwoordde hij levendig, //maar met mede lijden. Ik deel geheel de meening, dat een behagelijke lediggang de natuurlijke staat van een mensch is en de arbeid een treurig gevolg van de beschaving. Een bewijs daarvan is de legende van het paradijs. Ik werk niet, maar ik geniet. De schoonheden der aarde zijn er voor om ze te genieten, en wie dat goed begrijpt, doet het ook." z/Ik ben de meening toegedaan," zeide Edwina met nadruk, //dat uwe keus, het ge nieten van het leven, best samen kan gaan met een nuttig werkzaam leven. Is het dan om gelukkig te zijn werkelijk een vereischte niets te doen?" //Misschien bedoelt ge het goed," antwoord de hij zorgeloos. //Ik bezit echter geen aan leg om een werkzaam lid te worden van.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1