Maar nooit van mijn leven heb ik zulk schreeuwen gehoord als dien avond, toen ten besluite van het feest een schitterend vuurwerk ontstoken werd. Het was om er bang bij te worden, vooral toen met goed gevolg eene verlichte luchtballon werd opgelatenZoo amuseert zich een ieder op zijne wijze. Wel heb ik in dezen brief, waarvoor ik geen meerdere plaatsruimte vergen mag, zeer verschil lende toestanden beschreven, maar daarom juist heeft hij bij alle mogelijke gebreken deze verdienste, dat hij eene getrouwe afbeelding geeft van het menschelijk leven. Veel, wat ons leed doet, is daarin ons deel, maar ook ondervinden wij het, dat het leven niet altijd een treurspel is. Heilwenschend en groetend, tt. L. VAN 'TSANT. NEDERLAND. HELDER, 9 Augustus. Uit Petersburg wordt aan de „N. R. Ct." gemeld, dat de kapitein ter zee Quispel, com mandant van het stoomschip „Koningin Emma der Nederlanden", jl. Zondag tot de genoodig- den behoorde aan het diner, hetwelk door den Czaar op „Peterhof' werd gegeven ter gelegenheid van den naamdag van H. M. de Keizerin. Zaterdag te voren was ter eere van het ver jaarfeest van H. M. de Koningin der Neder landen des namiddags eene feestelijke gods dienstoefening gehouden in de Hollandsch-Ge- reformeerde kerk op het Newski Prospekt, waar aan, behalve door eenige leden van het „corps- diplomatique" en vertegenwoordigers derNeder- landsche kolonie in de Russische hoofdstad, ook door de officieren en een deel der manschappen van genoemd oorlogsschip werd deelgenomen. De „Koningin Emma" lag op de Newa ten anker en was dien dag, evenals de omliggende Russische oorlogsschepen, jachten en andere vaar tuigen, rijk met vlaggen getooid. De minister van Marine ontving gisteren de nieuw benoemde luitenants ter zee ten ge- hoore. De zonen van den Khedive hebben gis terenmorgen hun opwachting gemaakt bij den minister van Buitenlandsche Zaken, die hen aan het Departement in kort gehoor ontving. De Prinsen bezochten daarna liet Huis ten Bosch en werden gisterenavond in het Kurhaus te Scheveningen verwacht. Vanwege het Gemeentebestuur is Jhr. Roell, ambtenaar ter secretarie, hun toegevoegd. Binnenlandsch nieuws. Helder. Naar aanleiding van een door den minister van Marine bij de Tweede Kamer in gediend wetsontwerp, strekkende tot nadere re geling der pensioenen en onderstandsgeldcn van 't loodspersoneel, in welk ontwerp gunstiger bepalingen omtrent 't pensioensbedrag zijn op genomen, dan thans geldende zijn, is door een aantal gepensionneerde loodsen alhier tot den minister het verzoek gericht die gunstige bepa lingen ook op hen toepasselijk te verklaren en deze dus van terugwerkende kracht te doen zijn. Helder. Dinsdag a. s. zal alhier een goedkoope volkstrein van Amsterdam aankomen. Helder. De collecte voor „de school met den Bijbel", den 6 dezer alhier gehouden, heeft f 213.74! opgebracht. Dirkshorn. Jl. Zondag 27 Juli, gaf de Rederijkerskamer „H. J. Schimmel" alhier, ter gelegenheid van de kermis eene uitvoering, welke in alle deelen goed geslaagd mag worden genoemd. Zoowel wat de keus van het stuk, als wat het spel aanging, getuigden van goeden smaak, studie en genie. Opgevoerd werd ,,'t Lied van Moeder". Warmenhuizen. Gedurende de maand Juli jL hadden op de Rijkspostspaarbank alhier 21 inlagen plaats, samen f 102, en eene terug betaling 4 f 130. Oudorp. Den 5 dezer is in het polderdis trict alhier tot bestuurslid herkozen de heer J. Konijn, alhier. Zuidscharwoude. Bij een jl. Woensdag gehouden kolfswedstrijd alhier is de eerste prijs behaald door P. de Geus, de eerste premie door Jn. Kostelijk, 2de premie door C. Zomer; 35 personen namen aan den wedstrijd deel. Zuidscharwoude. Tot Hoofd-Ingeland van den Polder-banne alhier is benoemd de heer C. de Boer Cz., alhier. Enkhuizen. De gemeenterekening over 1889 sluit in ontvangst met f 145,394.97in uitgaaf met f 141,773.36 en alzoo met een batig slot van f 3621.58!. St. Maartensdijk. In de jl. Woensdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd de begrooting voor het dienstjaar 1891 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 17581.67. Door de schuldaflossing van 1890 is weder eene negociatie vrijgewordendezelfde som van aflossing, f 1400, is echter aangehouden, om te verdeelen over de overige schulden. De schuld onzer gemeente bedraagt op het oogenblik nog slechts f 10000, waarbij in aanmerking genomen moet worden, dat deze schuld voornamelijk ge sproten is uit den koop met kosten van verbou wing, enz., van bewaarschool en telegraafkan toor in 1875 en 1879, waarin werd uitgegeven f 12000. West-Graftdijk. Tot lid van den Raad der gemeente Akersloot is gekozen de heer Jb Blokker, met 78 stemmen. Marine en Leger. Zr. Ms. ramraonitor //Panter" en stoomkanon- neerboot.en //Pret" en „Sperwer" zijn uit de Zuider zee alhier teruggekeerd, 0111 zich van steenkolen te voorzien. De luit. ter zee 1ste kl. L. A. P. Yan Oijen vertrekt 16 dezer per „Prins van Oranje" naar O.-I. Naar men verneemt zal de dirig. officier van gez. lste kl. hij de zeemacht J. B. Coomans de lluijter, chef van het Marine-hospitaal alhier, binnenkort den dienst met pensioen verlaten en vervangen worden door den dirig. offic. van gez. lste kl. 11. H. Thomson. De lorpedoboot groot model „Empong" vertrok gisteren van hier naar Amsterdam, om zich aldaar bij onze gepantserde vloot aan te sluiten, tot het uitvoeren van manoeuvres op de Zuiderzee. De luit. ter zee 2de kl. J. P. B. van Dijk wordt 21 Aug. tijdelijk geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. J. H. Hummel, aan wien een verlof naar het buitenland is verleend. Voor 36 jaren volbrachten ijverigen en trouwen dienst is aan de huistimmerlieden P. J. Kaan en P. van Geijn en aan den modelmaker J. A. Geude- ker, werkzaam aan 's Rijks Marinewerf te Amster dam, toegekend de gouden medaille met eene gra tificatie van f 100, en aan den werktuigmaker G. J. Zoll, mede werkzaam aldaar, de zilv. medaille met f 50 gratificatie voor 24 jaren ijverigen en trouwen dienst, terwijl aan zes personen een bron zen medaille voor 12 jaren gelijken dienst ten deel viel. Bij koninklijk besluit van 6 dezer is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, toegekend de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij koninklijk besluit van 22 September 1855 No. 64, aan C. Kater, vuurstoker 2de klasse, behoorcnde tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Arasterdam, en G. van Houten, hoornblazer bij het 2de regiment vesting-artillerie te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van twee per sonen uit een brandend perceel in de Oudebrug steeg aldaar, in den avond van 28 April 1890. Met een nieuw toestel om aanvaringen van sche pen te voorkomen worden thans van wege de Pransche Regeering proeven genomen. Door dit toestel, dat vooraan het schip wordt geplaatst, kan men reeds op grooten afstand geluiden van nade rende schepen hooreu. Het is zoo ingericht, dat de officier van de wacht, als hij de beide geluid horens aan de ooren houdt, door beide ooren te gelijk het geluid van een naderend vaartuig hoort als dit vlak van voren op het schip aankomt, en alleen door het rechter- of linker-oor, als het rechts of links van den waarnemer is. Benoemingen, enz. Door Z. M. is met 1 Sept. a. s.1. de heer B. L. Vries, leeraar in de wiskunde aan het Kon. In stituut voor de Marine, ter zake van meer dan 65jarigen ouderdom, eervol uit die betrekking ont slagen, behoudens aanspraak op pensioen 2. be noemd tot leeraar in de wiskunde bij voorschreven Instituut de heer A. Kijlstra, doctorandus in de wis- en natuurkunde aan 's Rijks-Universiteit te Groningen. Door Z. M. is benoemd tot ontvanger der be lastingen te Termunte, de heer C. Rambonnet, thans te Terschelling. Onderwijs en Examens. Helder. Mej. P. C. P. Sontendam, van hier, heeft te 's Hage met gunstig gevolg examen afge legd voor de acte Duitsche taal. Landbouw en Veeteelt. Texel. De oogst op Eierland is in vollen gang. Erwten en boonen leveren een goed be schot en de rogge en tarwe vallen, de natte weersgesteldheid in aanmerking genomen, niet tegen. De warmte oefent een uitstekenden invloed op de aardappelen, die door de aanhoudende vochtigheid van den grond tot nog toe niet heet waren. Het hooi is over geheel dit eiland reeds binnen. Wieringen. De tienden van den oogst (veldvruchten en granen) op dit eiland zijn in de vorige week verkocht voor f 188.25, tegen f 195.60 in 1889. Bovenkarspel. Aan het Station alhier is sinds eenige dagen een publieke afslag voor groenten, aardappelen, vruchten en uien begon nen. Omtrent het voorloopig reglement betref fende den afslag hopen wij zoodra mogelijk eenige mededeelingen te kunnen doen. Krommenie. Alhier en te Assendelft heeft zich de varkensziekte geopenbaard. Kunst- en Letternieuws. Inhoud van „Het Album" (geïllustr. Zondagsblad van onze courant), No. 31. De Speler, enz. (Vervolg). Collette de la Roche, enz. (Vervolg). De 29ste Februari. Eene geschiedenis uit New- York, van Brander Matthews. Yan alles wat. Idem, 32. De Speler, enz. (Slot.) Collette de la Roche, enz. (Vervolg.) De 29ste Februari, enz. (Slot. Van alles wat. Kerknieuws. Texel. Men schrijft van hier, dd. 7 dezer, aan het „Hbld." Van de 7 kerken, in deze gemeente bij de Nederl. Hervormden in gebruik, is die aan den Burg het grootst. Zij staat midden in het dorp op een heuvel, bezit een hoogen toren en moet zeer oud zijnmogelijk klimt haar bouw op tot de 14de eeuw. De andere 6 kerken zijn van lateren tijd. In 1632 werd die te Koog, toen een welvarend dorp, in 1650 die te Oudeschild gesticht. Van vroegeren datum is mogelijk de kerk te Oosterend, maar ze werd eerst met haar stom pen toren, die tevens voor baken dient, in 1666 voltooid; de kerk te Cocksdorp werd na de indijking van Eierland in 1839 gebouwd. De Waal bezit een kleine kerk, die na 't jaar 1855 is gebouwd. Die 7 kerken worden thans bediend door 2 predikanten van Texel en den ring Scharwoude. Grootebroek. Aan de fabriek van de heeren gebrs. Van Berger, te Midwolde, in 't Oldambt, werden weder twee nieuwe metalen torenklokken gegoten, bestemd voor de R. K. kerk alhier. Des morgens 7 uur werd met de smelting der metaalmassa begonnen en ruim 10 ure 's morg. had de gieting plaats. De klokken zijn van zeer zuivere gieting, met prachtige ver sieringen en opschriften. Uit onze Koloniën. Volgens particuliere berichten, te Willem I van Flores ontvangen, schrijft de Loc., zou de adjudant onderofficier Missone van het 8ste bataillon met 20 minderen, die op vivrestransport gezonden waren, bij het afzenden van den brief reeds vier dagen vermist zijn. Men veronderstelde dat hij den juisten weg heeft gemist en in het onbekende terrein is verdwaald geraakt. Voor het juiste van het bericht kunnen wij, evenmin als de schrijver, instaan. (Ja va-Bode.) Buitenland. Engeland. Een algemeene werkstaking van spoorwegbeambten, mijnwerkers en dokwer kers is te Cardiff uitgebroken. Men zegt dat in het Zuiden van Wales de spoorwegdienst is gestaakt; de postdienst geschiedt door paarden. Duitschland. Ter eere van het Genees kundig Congres heeft te Berlijn een schitterend feestbal plaats gehad in den wintertuin van het Centraal Hötel. Het feest was zeer druk bezocht en bijna al de voornaamste Duitsche en vreemde congresleden waren aanwezig. De buitenlandsche officieren van gezondheid verschenen in uniform. Servië. De Arnouten van oud-Servie zijn in opstand gekomen. Troepen zijn derwaarts gezonden. Argentijnsche Republiek. De verkiezing van mr. Pellegrini tot president heeft hier tot groot vreugdebetoon aanleiding gegeven. De algemeene toestand is nu bevredigend, en in financieel opzicht is verbetering te bespeuren. De nieuwe president heeft den staat van beleg opgeheven en de vrijheid van drukpers afge kondigd. Transvaal. De dagbladen veroordeelen eenparig de overeenkomst betreffende Swaziland. De bekrachtiging door den Volksraad wordt on waarschijnlijk geacht. De consul-generaal van Portugal heeft bij president Krüger geprotesteerd tegen de overeenkomst, als in strijd met het verdrag tusschen Portugal en de Transvaal. Gemengd nieuws. Amsterdam. De reizigers, die jl. Dinsdag avond met een onafzienbaren trein van het Rijn spoorstation te 9 u. 35 m. deze stad verlieten, zijn er goed afgekomen. Ongeveer op 10 min. afstand sporens van hier, schrikten 5 paarden, die zich met twee boerenknechts in eene weide be vonden, voor den naderenden trein, sloegen het afsluitingshck stuk en holden den weg op in de zelfde richting, waarin de trein zich bewoog, waarmede zij ten slotte een wedren hielden, de trein op het rechter- en de paarden op het lin- kerspoor, waar zij bij het schijnsel van het licht der locomotief door de reizigers konden worden waargenomen. Ongelukkigerwijze kwam op het zelfde oogenblik de trein uit Rotterdam aansnorren. Wat nu gebeurde, is met geen zekerheid, te zeggen. Naar alle waarschijnlijkheid hebben de paarden, dol van angst voor de naderende locomotief, eene uiterste poging gewaagd en zijn zij er in geslaagd den Amsterdamschen trein voorbij te komen, om toen rechts te zwenken, met het doel den trein uit Rotterdam te ontloopen. Toen echter bereikte hen de locomotief van den Am sterdamschen trein en ging er over heen. De reizigers konden een schok waarnemen, maar in hetzelfde oogenblik stond de trein stil. De ma chinist had met zooveel kracht gestopt, dat de trein tot staan was gebracht op dezelfde plek, waar het ongeluk gebeurde. De verminkte, deels aan'stukken gescheurde dieren lagen nog onder de wagens en werden alsnu verwijderd in tegen woordigheid van de bedoelde boerenknechts. Vier paarden waren gedood. Het vijfde was het met eene wonde aan den kop ontkomen. De trein kon eindelijk zijnen weg vervolgen. Het voor Rotterdam bestemde gedeelte kwam door het oponthoud 20 minuten te laat aan. Het onderstel van de locomotief en ook dat van sommige wagens zagen er uit, alsof zij met roode verf waren bestreken. Het treinpersoneel heeft kalm en bedaard zijnen plicht gedaan. Ook de talrijke reizigers onthielden zich bij den schok en bij het plotseling tot stil stand brengen van den trein van alles wat naar opgewondenheid zweemde. (N. R. Ct.) Hoe men soms aan den kost komt, leert een geval van de Wieringer kermis. Een jonge man begeeft zich met 23 stuivers in den zak naar Wieringen om zijn geluk te beproeven. Bij zijne aankomst heeft hij nog slechts 15 cen ten over. Hij treft een accoord met een lied jesventer-harmonicaspeler en zingt en ver koopt den ganschen dag. Verdienste f 2.50. Den volgenden dag vinden wij hem als „Zoeloe- Kaffer" in een kermistentje. Hij speelt zijne rol zoo natuurlijk, dat de eigenaar van het spel hem geen minder honorarium kan toekennen dan een blanke rijksdaalder. Voor de aldus verkregen f 5 koopt onze ondernemende vriend noten en mangelen en na 5 dagen keert hij terug met f 20 vrij geld. Ter navolging.Door eenige heeren te Rotterdam is, naar men aan de „N. R. Ct." mededeelt, een vaartuig aangekocht, met het doel de havelooze jongens, die daar langs de straten loopen, in de gelegenheid te stellen voor matroos te worden opgeleid. Gilze-Rijen. (Noordbrabant). Alhier is een jongetje, dat met een ander achteraan een kar hing, door het omslaan der kar onder de daarop geladen steenen geraakt. Hij werd totaal ver pletterd de andere knaap kwam met den schrik vrij. Weenen. Alhier is een geval van honds dolheid voorgekomen bij een oude dame. Zij werd weken geleden door haar eigen hond ge beten, maar daar zich bij het dier volstrekt geen ongewone verschijnselen voordeden, telde zij de kleine wond niet. Den dag na dat voorval ver dween het dier en het kwam niet terug. Een paar dagen geleden werd de oude dame plotse ling ongesteld, er vertoonden zich verschijnselen van dolheid hij haar en na vier-en-twintig uren van hevig lijden overleed de ongelukkige vrouw. Weenen. Dr. Eduard Mayer, een bekend advocaat alhier, vertrok dezer dagen met zijn zoon en een gids uit Zell-am-See om een toertje te maken in de Salzburger Alpen. Toen zij niets van zich deden hooren, werd een onderzoek in gesteld en weldra werden de drie lijken op een naburig sneeuwveld gevonden. Vermoedelijk zijn de reizigers door een sneeuwval van den berg, dien zij wilden bestijgen, in de diepte gestort. Dezer dagen kwam een reiziger met een gids uit de Lauterbrunnen over den Tschin- gel-gletscher. Bij eene kloof aldaar vonden zij een ijsbijl. Daamit vermoedende, dat er een ongeluk had plaats gehad, keken zij rond, hoorden meteen uit den afgrond een klagend geluid en bemerkten dat iemand daarin was nedergestort. Onmiddellijk lieten zij een touw naar beneden. De ongelukkige greep dit, bond het om zijn lijf, en nu begonnen zij hem op te halendoch toen zij hem reeds tot bijna aan den rand hadden opgetrokken, begaven hun de krachten en moesten zij hem weer naar beneden laten zakken. Zij riepen hem evenwel toe, dat zij hulp zouden halen. Vier uren later kwam er hulp opdagen en gelukte het den man te redden. Het was de gids Christiaan Einder, uit Lauter brunnen. Het bleek nu, dat hij den 27 Juli, geheel alleen over den gletscher huiswaarts kee- rende, in de diepte was gestort en aldaar zeven tig uren had gelegen. Zijne handen en voeten hebben door den val en de vorst zoo erg gele den, dat hij ze bijna niet kan bewege^l Hij is naar het ziekenhuis te Interlaken vervoerd. Te Taston (dep. Charente) heeft een moeder haar iójarige dochter, te Nizza zekere Ghillaudi zijn broeder vermoord, Een familie-drama. Een Parijsche jour nalist, getrouwd en vader van 2 kinderen, geraakte onder de betoovering van een jonge schoone, voor wie hij ten slotte zijn huis verliet. Mevrouw A. verrastte haar man met zijn geliefde op de door hen gehuurde kamers. De ongelukkige vrouw pakte haar mededingster aan en wierp haar het openstaand raam uit. Daarna moet een vreeselijke strijd tusschen man en vrouw hebben plaats gehad, althans de politie vond den man in zijn bloed badende op den grond liggen. Zijn toestand is hopeloos, terwijl zijn geliefde eenige oogenblikken na den val overleed. De arme mevrouw A. is krankzinnig. St Ouen (Fransch dep. Seine). Alhier is een 23jarig Italiaan, Esposito Deborogo, arbeider op een suikerfabriek, gedood door drie zijner landgenooten. De jonkman was verloofd met een Italiaansch meisje, Virginia del Greco, maar een paar dagen geleden gaf hij zijn meisje te kennen, dat hij niet met haar wilde trouwen, ofschoon zij eerstdaags moeder zal worden. De familie Del Greco hield nu gezamenlijk raad en besloot, dat men Deborogo de keus zou laten tusschen een huwelijk met Virginia of den dood. De twee ooms van het meisje namen op zich, met Deborogo te gaan spreken en het vonnis uit te voeren ingeval hij bleef weigeren. Zij lieten den jonkman zeggen, dat zij hem verlangden te spreken, hij kwam, en toen hij weigerde, een stellig antwoord te geven op hunne herhaalde vraag of hij al dan niet met Virginia wilde trouwen, schoten zij hunne revolvers op hem af. Door zeven kogels getroffen, viel Debo rogo dood op den grond. Virginia en hare zuster waren op eenige passen afstand getuigen van deze terdoodbrenging, welke bij klaarlichten dag op de openbare straat plaats vond. Zij beiden, nog een Italiaan en een der moordenaars, Carminedel Greco, werden gevangen genomen. De andere moordenaar, Victor del Greco, wist te ontvluchten. Carmine, die zes van de zeven schoten gelost heeft, toont niet het minste berouw en zegt, dat hij zijn plicht gedaan heeft. Ook Virginia is van meening, dat Deborogo, die haar verraden had, zijn verdiende loon ontvangen heeft. Een mijnwerker te Barlboro bij Chesterfield heeft zijn vrouw vermoord. De jonge man had voor eenigen tijd zijn kinderen naar zijn broeder gebracht, omdat hij hen niet vertrouwde aan de zorgen van zijn vrouw, die met een ander man leefde. Toch bleef hij haar een deel van zijn weekloon uitkeeren, maar hij wilde naar Amerika gaan, omdat, zooals hij zeide, hij niet kon instaan voor zichzelf, als hij zijn vrouw ontmoette. Za terdag heeft hij na een woordenwisseling zijn vrouw met een scheermes den hals afgesneden. Daarna vluchtte hij naar het naburig dorp waar zijn" moeder woonde, vertelde haar wat hij had gedaan en snelde weg met de woorden, dat hij den dood ging zoeken. Den volgenden ochtend werd het lijk van den ongelukkige op den spoor weg gevonden. Zijn oude moeder, die in korten tijd twee zonen door een mijnongeluk en haar dochter door verdrinken verloor, is zeer ernstig ziek geworden. In een sneltrein van Wladikawkas naar Rostow is dezer dagen een roofaanval gepleegd. De hoofdconducteur vond, toen hij tusschen de stations Malvrossifkeja en Fischgrezkaja op de loopplank de wagens langs ging, op het plate- forme van een waggon xste kl. vier mannen in Aziatische kleederdracht. Hij herinnerde hun, dat het verboden was, onder het rijden uit den eenen wagen in den anderen te gaan, maar hij had nog niet uitgesproken, toen een derTscher- kessen hem een dolk op de borst richtte en hem gebood, zich stil te houden. De andere mannen gingen ondertusschen in den waggon, waar zij de passagiers, een koopman en een ingenieur, van hunne reiszakken, kostbaarheden en een kleine som gelds beroofden. Terwijl zij aanstalten maakten om hun buit van den trein af te laten, wist de conducteur te ontsnappen. Hij gaf- een noodsein, om den trein te doen stilhouden en snelde daarop me1:

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2