Oudorp. Aan liet tonknuppelen, dat den 3den dezer alhier bij den kastelein K. Morsch plaats vond, nam het aanzienlijk cijfer van 140 personen deel. De prijs werd gewonnen door J. Duits, te Alkmaar, de premie door K. Poland, alhier. Burgerbrug. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende het iste halfjaar 1890 in de Rijkspostspaarbank ingelegd eene som van f 1650.01 tegen f 1151.54 in het iste halfjaar 1889. Verkoopingen. Woensdag 20 Augustus. Egmond Binnen, 10 's m. In het Haasje Bouw plaats, gtn. Vogelenwater ahlgr. 134.39.60. Hypolitushoef. In het Schippershuis Huis te Wes- ierland, gr. 0.3.30. St. Pancras. 11 's m. Bij Lek Huis en tuiu aan de Boveuweg, gr. 0.47.500.40.60 bouwland aldaar. Verhuringen en verpachtingen. V r ij d a g 15 Augustus. Alkmaar. Bij inschr. bij J. C. Ohmstcde voor 6 jr. 2 stukken weiland in den Limraerpolder onder l.innneu, gr. 2.29.10. Aanbestedingen. Donderdag 14 Augustus. Haarlem, 11 ure. Het minist. van waterstaat, handel en nijverheid, aan het gebouw van het prov. bestuur: de uitvoering van eenige onderhoudswerken ten behoeve van de Keulsche Vaart. Begr. f 2460. Aanw. 7 Aug. V r ij d a g 15 Augustus. Haarlem. De Holl. IJz. Spoorw.-Maatschappij de levering van 2530 ton knchelkolen. Marine en Leger. Petersburg 6 Augustus. Een Nederlandsch oorlogsschip voor St. Petersburg. Gedurende de laatste veertien dagen hadden de hier woonachtige Nederlanders het ge noegen op het midden van den Newastroom de vaderlandsche driekleur te zien wapperen van het oorlogsschip eerste klasse «Koningin Emma dei- Nederlanden". Een zeldzaam genoegen, want het was vijftig jaar geleden sedert de Nederlandsche marine hier de vlag vertoond had, en de komst van dit korvet was voor de Hollanschc kolonie als een levenwekkende adem, die het nationaliteits-gevoel verlevendigde en het gevoel versterkte van eenheid met de landgenooten in de verte. Zoowel van offi- ciëele als van particuliere zijde zijn de officieren van de «Koningin Emma" door de hier wonende Ne derlanders met bijzondere ingenomenheid en geest drift ontvangen, en tevens hebben zij bij de Rus sische autoriteiten en bij de marine-officieren de meest mogelijke medewerking gevonden, en is al het mogelijke gedaan om hun het verblijf hier aan genaam te maken, zoodat zij van de Russische gast vrijheid denzelfden gunsligen indruk medenemen als waarmede de leden van het congres voor strafrecht en gevangeniswezen onlangs naar de landen die hen afvaardigden teruggekeerd zijn. Nadat op den avond vóór den verjaardag van H. M. de Koningin door de hier woonachtige land genooten aan de officieren en adelborsten, in een restaurant op een der eilanden in de nabijheid der stad, een diner van veertig couverts was aangeboden, dat zich gekenmerkt heeft door een zeer aangenomen en opgewekten geest, werd Zaterdag de feestdag in de kerk der Nederlandsch Hervormde gemeente met een plechtigen dienst herdacht. Het keurige kerk gebouw, aan de Ncvsky-Prospect in het drukste deel van de stad gelegen, was voor die gelegenheid feeste lijk gesierdde kansel was geheel omgeven door hoog opgaande planten, waartusschen een groot portret der Koningin prijkte. Tegen twee uur zagen de St. Petersburgers een ongewoon schouwspel. Langs de kaden en de Nevsky-Prospeet trok een troep Nederlandsche mariniers en matrozen onder geleide van hunne officieren, voorafgegaan door trommelslagers en pijpers, naar de kerk, waar de officiëele vertegenwoordigers van Nederland en de leden der Hervormde gemeente reeds aanwezig waren. Een deel der driehonderd man tellende equipage had wegens de belangen van den dienst op het schip moeten blijven, maar de opgekomenen waren talrijk genoeg om met de leden der gemeente de kerk geheel te vullen. Nadat de dienst met gezang en gebed geopend was, hield de predikant der gemeente alhier, ds. Gillot, eene korte, welprekende toespraak naar aan leiding der woorden van Paulus „Alles wat rein is en liefelijk is en welluidt, bedenkt dat", deze woorden toepassende op de hooge jarige, wier naam het oorlogsschip draaft, en ze als richtsnoer aan gevende voor den geest waarin men de Koningin eeren en dezen feestdag vieren moet. Gedrukte exemplaren van twee coupletten van het „Wien Neerlands bloed" waren te voren verspreid, en nu werden door de gemeente de strophen van het volkslied aangeheven, waarin des Hemels zegen over het vorstenhuis en het vaderland wordt afgesmeekt. Het was een indrukwekkende dienst, eenig in de geschiedenis der Hervormde kerk in Ruslands hoofd stad. Den volgenden dag werd de naamdag der Kei zerin gevierd, bij welke gelegenheid steeds te Peters hof, waar de keizerlijke familie vertoeft, eene schit terende illuminatie ontstoken wordt. Dien dag is kolonel Quispel, commandant van het oorlogsschip, door den Keizer en de Keizerin ontvangen. Na het dejeuner ten hove gebruikt te hebben is hij den geheelen dag in het paleis gebleven, en toen de Keizer des avonds vernam dat vele der andere officieren van het schip op een jacht, door Rus sische zeeofficieren te hunner beschikking gesteld, naar Petershof gekomen waren, hebben zoowel de Keizer als de Keizerin den wensch uitgedrukt ook deze officieren voorgesteld te zien. Na afloop van het avondfeest is commandant Quispel met den keizerlijken trein naar St. Pelersburg teruggebracht. Zelden worden in dergelijke gevallen zoovele onder scheidingen betoond, en de outvangst aan de offi cieren der „Koningin Emma" ten deel gevallen, mag beschouwd worden als eene eer, aan Nederland bewezen. Het fraaie schip, dat op de Newa tegenover de aanlegplaats der booten naar Peterhof en de kei zerlijke jachten een zeer goed figuur maakt, is door velen bezichtigd, en de indruk van de geheele in richting en van de flinke, opgewekt uitziende sol daten en matrozen aan boord kan niet anders dan gunstig geweest zijn, terwij) de officieren en adel borsten bij allen die met hen in aanraking kwamen de aangenaamste herinnering hebben achtergelaten. Gisterenavond werd aan boord een afscheidsfeest gegeven morgen wordt het anker gelieht om eenige dagen op zee te kruisen en binnen twee weken weder naar bet vaderland terug te keeren, na de Nederlandsche driekleur in berinnering gebracht te hebben aan de Nederlanders, die te St. Petersburg wonen. Zr. Ms. sehroefstoomschip 1ste kl. „De Ru ij ter", den 24sten April uit O.-I. vertrokken, verliet 19 Juni de Simonstad (Kaap de Goede Hoop) en wordt tegen den 20sten dezer maand ter recde al hier verwacht. 11e état-major van dien bodem bestaat uitka pitein ter zee J. P. Mercier, kommandantluit. ter zee 1ste kl. J. Cardinanl, 1ste officier: luits. ter zee lste kl. J. J. Hissiug en T. H. de Meesterluits. ter zee 2de kl. J. C. Bentz van den Berg, Jhr. G. L. van Panhuijs, W. H. von Leschen, H. P. Dil en J. F. Hosang; adelborsten lste kl. G. J. Knip- horst, P. E. van Musschenbroek, F. van Wapenin gen, Jhr. H. W. Van Panhuijs, Jhr. C. A. L. van der Wijck, A. F. Gooszen, j. L. H. Luijmcs, G. A. van Vloten eu J. Zur Muhlen oll'. van gez. 2de kl. O. Engelken; oll'. van ndm. 2de kl. O..VV. J. Immink. Zr. Ms. rainmonitor „Panter" en stoomknnon- ncerbootcn „Fret" en „Sperwer" zijn weder van hier waar de Zuiderzee vertrokken. Zr. Ms. sehroefstoomschip „Somraelsdijk", com mandant de kapt.-luit. ter zee G. II. van Steijn, vertrok gisteren weder van hier naar de Schotsehe kust, ter uitoefening vau politietoezicht op dc vis- scherij. Na verloop van 14 dagen zal het schip bier terug- keeren, om te worden gereed gemaakt voor de reis naar West-Indië. De luit. ter zee 2de kl. 1,. E. A. T. Ter Haar beeft zicli jl. Zaterdag ingescheept aan boord van Zr. Ms. monitor „Panter" alhier, op welken bodem hij wegens ziekte tijdelijk was vervangen door den luit. ter zee 2de kl. A. J. Gooszen, van Zr. Ms. wachtschip te Ilellevoetsluis. De luit. ter zee 2de kl. F. Smit, van Zr. Ms. „Nautilus" te Ilellevoetsluis, wordt met I Sept. a. s. geplaatst als offic. van Politie bij het Kon. Instituut voor de Marine alhier, ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. F. Pinke. De adelborsten lste kl. jhr. J. H. van den Bosch, G. F. Kruisinga, W. Moens, M. Wijt, C. J. J. de Neve, J. J. H. Commijs, W. H. M. de Fremery, J. D. Alberda, II. J. Alberda, K. Lofvers, J. van der Valk, R. W. Hartman, T. J. Creyghton en P. Krnvs, worden met 1 Sept. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. stoomschip „Van Galen". De „Staatscourant" bevat het verslag van het examen tot toelating als adelborst 3de kl. aan het Kon. Instituut voor de Marine alhier. Ter gelegenheid van de audiëntie, Vrijdag aan de onlangs benoemde luitenants der mariniers, adel borsten lste kl. en adjunct-administrateurs verleend, werden door den minister van marine aan dc bet hoogst in de ranglijsten geplaatsten Stelïeloar, W. van Braam en Dijkman, een gouden horloge uitge reikt, als bewijs van waardeering hunner uitmuntend volbrachte studie. Met 8 Aug. a. s. zijn geplaatstaan boord van Zr. Ms. stoomschoener „Dolfijn" de machinist lste kl. A. Sizoo. Aan boord van Zr. Ms. stoomschip lste kl. „Van Galen" de mach. lste kl. J. Houtsmuller en de mach.-leerling lste kl. H. W. Bakker, beiden van de „Dolfijn". Op non-activiteit gesteld de machinist lste kl. C. J. A. Haakman, van Zr. Ms. late kl. „Van Galen". Evenals bij de inf. wordt ook bij het officiers korps der art. eene belangrijke bevordering verwacht, tengevolge der nieuwe legerformatie. Per regiment zullen voor de nieuw op te richten depot-compagnies beschikbaar worden gesteld een hoofd-officier, twee kapiteins, vier luitenants en 2 sergcant-majoors. Onderwijs en Examens. Texel. In alle onderwijzersvacaturen is thans op ons eiland voorzien op eene na. Tegen 1 Sept. zijn nog opgeroepen sollicitanten voor onderwijzer aan de school voor uitgebreid lager onderwijs. Vereischten zijn aanteekening voor 't Fransch en de onderwijzersacte. De raad, althans de meerderheid der leden, vond het onbillijk, het salaris lager dan op f700 te stellen. A Terschelling, 10 Augustus. De proef om hier in de landbouwende dorpen Midsland en Hoorn eene vroor/school te houden, is totaal mis lukt. Na herhaalde kennisgeving en bezoek bij de ouders en voogden verscheen op de bepaalde morgenuren geen enkel kind. En toch staan de hoogste klassen gedurende eenige maanden des jaars stil. Enkhuizen. Benoemd tot onderwijzer al hier de heer J. Veld. Alkmaar. De Gemeenteraad heeft met 1 September a. s. eervol ontslag verleend aan den stadsteekenmeester, den heer M. J. Stucki, met toekenning van een pensioen, ten bedrage van f600 'sjaars. Den z8sten April 1835 was hij in deze betrekking benoemd. In verband met de tegenwoordige wetsbepa lingen, wordt debetrekking van stadsteekenmeester opgeheven. Oosthuizen. Onder de toegelatenen tot de lessen aan de Rijkskweekschool voor Onderwij zers te Haarlem, onder genot eener studie beurs van f 300 's jaars, behoort o. a. de veertien jarige Jan Mulder, leerling aan de openbare school te Hobrede, in deze gemeente. Voor het examen Fransch (L. O.) zijn te 's Gravenhage o. m. geslaagd den 9de dezer de heer J. J. Sturm te St. Maarten en den nde dezer de heer G. Stevens, alhier. Landbouw en Veeteelt. Dc afd. Schagen der Holl. Maatschappij van Landb. hield jl. Zaterdagmorgen hare vergadering ten huize van C. Huiberts. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van a. Circulaire Waard en Groet in zake Boterge- wicht 1). Missieve H. N. omtrent aankoop van ram- lam meren. Beiden werden voor notificatie aangenomen. Wegens aftreding der heeren Frans en Kooi, als bestuursleden, werden nu als zoodanig gekozen, de heeren K. Jonker en P. Buis Jz. Besloten werd ditmaal geen afgevaardigde te zen den naar de te Dordrecht te houden alg. vergade ring. Tot afgevaardigde naar de vergadering van Holl. Noorderkwartier, werd gekozen de heer Jb. Denijs Jz. en tot plaatsvervanger de heer C. Bijpost Rz. Tot candidaat voor 't, lidmaatschap van het hoofd bestuur werd bij acclamatie gesteld,de heer Rinkes Borger te Leiden. Hierop werden uitgereikt de prijzen, behaald bij de stierenkcuring, dd 23 April 11.lste prijs, J. Bakker, Wieringerwaard, (afwezig). 2de pr. Kl. Blauwboer, Schagen. 3de pr. K. Jonker, Schagen. Tengevolge van de 1111 volgende bespreking om trent de te houden keuring van Ramlammercn werd, 11a breedc discussie, ingevolge voorstel van 't Bestuur, mof. algemeene stemmen besloten, deze ook nu weder te doen houden, doch omdat de afd.-kas op een tekort wijst niet voor rekening der afd., en op den voet als verleden jaar, met bepaling dat voor eiken ram 25 cents inleggeld zal worden gelieven. De toe te kennen prijzen zullen weder zijn lste prijs f 8, 2de pr. f 5 en 3de pr. f 2. De tegenwoordig zijnde leden stellen zich allen hoofdelijk aansprakelijk voor de financieele regeling hierv a. Langedijk. Het vorige jaar is niet gunstig geweest voor den landman wat dit jaar zal geven, is nog voor een groot deel onbekend. De veldvruchten zijn echter over 't algemeen niet uitstekend vau hoedanigheid. Verscheidene land bouwers hebben reeds veel last van aardappelziekte van de teelt der wortelen is evenzoo weinig te rechtgekomen: ook wordt beweerd, dat de bloemkool door de vele regens zeer in de hoedanigheid ver- I mimlerd isde roode, witte en andere kooien staan echter over 't algemeen zeer goed te velde, zoodat, wanneer de prijzen bevredigend mochten zijn, er nog veel terecht kan komen. Kerknieuws. Twisk. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. alhier, door ds. J. Zegers, pred. te Koedijk. Sint-Maarten.Woensdag 3 Sept. e. k. zal 't vijf en twintig jaar geleden zijn, dat Ds. J. H. Mllhring, pred. alhier en te Valkoog, 't predik ambt aanvaardde in de gemeente Wilnis, classis Utrecht. Aartswoud. Beroepen bij de Herv. gem. alhier ds. J. Zegers, pred. te Koedijk. Bergen (bij Alkmaar).Alhier overleed in den ouderdom van 78 jaar dr. Th. J. H. Borret, oud-deken, pastoor en kanunnik, rustend lid van de Kon. Acad. van Wetenschappen, ridder van den Ned. Leeuw, geheim kamerheer van Z. H. den Paus. Rechtszaken. Amsterdam. De instructie in de zaak-Aafke Kuypers heeft nog geen nadere bijzonderheden aan het licht gebracht. De beschuldigde zit thans op de pistole en mag voor eigen rekening zich 'van voedsel voorzien. Buitenland. Belgie. In de bijeenkomst, welke de ge machtigden der radicale- en werklieden-partij te Brussel hielden, werd besloten Koning Leopold het volgende telegram te zenden„Tot uwe voorlichting hebt gij een wachtwoord gevraagd van het land. Dit wachtwoord isalgemeen stemrecht." Tevens werd besloten den ioden of den i5den September een congres bijeen te roepen, waar een voorstel tot het organiseeren van een algemeene werkstaking zal besproken worden. Vele gemachtigden voerden het woord om te betoogen, dat, in plaats van den wettelijken weg, de weg van geweld moest worden inge slagen, daar het volk, dat de ware souverein is, moest gehoord worden. Naar aanleiding van de groote socialistische betooging ten gunste van invoering van het algemeen stemrecht, kwamen van alle kanten des lands tal van extra-treinen, die een groot aantal deelnemers aanbrachten. Het aantal deelnemers wordt op .40.000 geschat, onder wie vele vrouwen. Allen zongen de Marseillaise, afgewisseld door kreten van „leve het algemeen stemrecht Een gedeelte van den weg werd door den optocht in de beste orde afgelegd, maar om één uur kwam een hevig onweer opzetten, dat gepaard ging met zwaren regen. De betoogers werden daardoor verstrooid en zochten hun heil in huizen en koffiehuizen. De talrijke menigte, die zich tijdens den optocht in de straten verdrong, juichten de socialisten zeer toe. Elke groep werd voorafgegaan door vlaggen en borden, waarop de eisch om algemeen stemrecht kenbaar werd gemaakt. Na het onweer schaarden de betoogers zich weer in den stoet en begaven zich naar het park Saint Gilles, waar de leiders der socialisten op plechtige wijze den eed aflegden, dat zij zonder verpoozing zullen blijven strijden, tot den dag, waarop het algemeen stemrecht in België zou zijn ingevoerd. Op dit oogenblik kwam weer een hevige stortbui, waardoor aan de be tooging een einde werd gemaakt. Het garnizoen was in de kazerne geconsigneerd en de politie had buitengewone voorzorgsmaat regelen genomen, maar ongeregeldheden kwamen nergens voor. Engeland. Keizer Wilhelm is jl. Zon dagmorgen te Helgoland aangekomen en door den minister Von Bötticher, de autoriteiten, de badgasten en de inwoners ontvangen. Er heerschte groote geestdrift. Na een toespraak des keizers werd de Duit- sche vlag geheschen en door alle schepen met saluutschoten begroet. Daarna defileerden de marine-soldaten in parademarsch. Vervolgens overhandigden de inwoners den Keizer een adres. Na het middagmaal gebruikt te hebben, ver trok de Keizer naar Wilhelmshafen. De „Daily Chronicle" meent te weten, dat de Nederlandsche Regeering niet ongeneigd zou zijn de algemeene acte der Brusselsche conferentie te teekenen. Zij zou willen berusten in een ver hooging der invoerrechten op alcoholische dranken en de invoering van uitvoerrechten, voldoende om de kosten van bestuur van den Congoslaat te dekkenmaar zij zou weigeren de intrekking van art. 4 der Berlijnsche overeenkomst toe te staan. Te Exeter heeft thans de rijdende artillerie zich aan ernstige insurbordinatie schuldig gemaakt, ten gevolge, naar men zegt, van het overwerken, dat van hen werd geëischt, en de harde behan deling van eenige officieren. Het tuig van de paarden werd voor een groot deel vernield. Behalve het standje te Chatham, waarvan Reuter seint en het geval te Exeter wordt nog een geval van insubordinatie uit het leger gemeld. Een sergeant van het fort Augusta, op het eiland Jamaica, kwam in verzet tegen de officieren, omdat hem verlof was geweigerd zijn familie te bezoeken. Toen de commandant en eenige offi cieren, die uit geweest waren, naar het fort terug keerden, loste de sergeant eenige kanonschoten op hen, zoodat zij moesten terugkeeren. Met behulp van sapeurs, van wie eenigen door de kanonschoten gewond werden, gelukte het hun echter den sergeant dood te schieten en weer binnen het fort te komen. Italië. Voor het gebouw van het Oosten- rij ksclie gezantschap te Rome werd gisteren eene betooging gehouden, waaraan 2000 personen deelnamen, die riepenLeve Triest. Tot drie malen werd de menigte uiteengedreven, evenals eene betooging, welke men op het Colonnftplein hield. De politie-agenten en gendarmen moesten versterkt worden door soldaten, voordat het hun gelukte aan de manifestatie een einde te maken. Servië. Thans wordt uit VVeenen bericht dat Koningin Natalie in Rusland een klooster wil stichten, waarvan zijzelve abdis zou worden. Argentijnsche Republiek. Aan de „Times" wordt uit Buenos-Ayres gemeld, dat de staat van beleg opgeheven en de militie naar de haardste den teruggezonden is. Mexico. Volgens telegrammen uit Guate mala hebben de regceringstroepen bij Tembequa het leger der opstandelingen, dat 3000 man telde, geheel vernietigd. Gemengd nieuws. Oosterend (Texel), 11 Augustus. Een kort doch hevig onweder ontlastte zich gisteren avond boven dit dorp. Eene koe van den heer C. Boon en een schaap van den heer Smit werden door den bliksem gedood, terwijl enkele andere schapen verlamd werden. Texel. In de vorige week werd door een der schippers van hier in de Noordzee eene groote zeemanslaars boven water gehaald, waarin zich eene kous met een menschenvoet bevond. Zaandam. Nabij deze stad geraakte de kap van een molen in brand. Een spuit uit Koog doofde het vuur. Toen de Zaandamsche spuit gasten aankwamen en de brand gebluscht vonden, koelden zij hun wrevel voor het te laat komen, door de Koogers, die nog aan 't werk waren, goed nat te spuiten. Amsterdam. Het onderzoek naar het ingestorte huis alhier heeft aan het licht gebracht dat de linkerzijmuur geheel verrot was, wat meestal voorkomt bij huizen die een snijding hebben. Het riool, ter rechterzijde van het huis, moet in den loop der tijden veel hebben bijgedragen om het huis te ondermijnenvermoedelijk is voor dat 't gebouwd werd geen onderzoek naar de fundamenten door deskundigen ingesteld, meldt de „Amst. Ct." Haarlem. Jl. Zondagnacht te twee uur zag de Groote Markt zwart van de menschen. Op het Raadhuis waren bijeende waarnemen de burgemeester, de heer De Kanter, de officier van justitie, de garnizoenscommandant en de gemeente-secretaris, de troepen waren in de ka zernes geconsigneerd, de geheele politie, met de nachtwakers er bij, was in de stad gestationeerd en de rijksveldwacht, zoowel van hier als uit den omtrek, bewoog zich in den Hout. En dat alles omdat men bevreesd was, dat het door den Raad genomen besluit om te twee uur ook dezen kermisavond alles te sluiten, verzet zou uitlokken. Toen het gevreesde uur was gesla gen, begon het ontruimingswerk, natuurlijk het eerst bij de Gebroeders Brinkmann op de Groote Markt, zeker omdat het daar steeds het netste toegaat. Geen verzet. Op de Botermarkt geen verzetoveral ging men gewillig naar buiten. Doch toen was het ook met de gewilligheid uit, want er vormden zich optochten, die zin gende en juichende de stad doortrokken, ondanks de politie, die daaraan trouwens niets kon doen, en die in deze zoo tactvol is opgetreden, dat zij daarvoor allen lof verdient. Niet minder, maar veel erger dan vroeger reeds het geval was, werd nu de nachtrust verstoord en het twee uur-besluit, dat men niet op de sociëteiten kan toepassen, heeft alleen tengevolge gehad, dat men in „Trou moet blycken" begon de ruiten in te werpen en er een zekere verbittering werd ge kweekt tegen de leden dier sociëteit, die begrij pelijkerwijze door het publiek alles behalve lie felijk werden bejegend. Zoowel voor het stadhuis als voor het politie bureau werden ovaties gebracht aan den Raad en aan de politie, en te vijf uur, toen wij naar huis gingen, wemelde het nog cp straat van de menschen. In de meeste koffiehuizen stond aan geplakt dat zij te 4.37 uur weder zouden ope nen en dit is ook geschied, nadat alleen van 2 uur tot dat tijdstip die gelegenheden waren ontruimd. Leiden. Bij een vechtpartij tusschen dronken poldersjongens alhier kreeg een dezer lieden met een mes een wond in 't onderlijf. De dader is opgepakt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2