het vroegere paleis van den Kroonprins op den Kneuterdijk, hoek Heulstraatje. Ongeveer kwart voor twaalf uur kwamen de vorstelijke personen aan het paleis in het Noord- Einde aan. Een zeer talrijke menigte verdrong zich daar en juichte H. M. en de Prinses toe. De Prinses beantwoordde dat door het wuiven met haar zakdoek. Vóór liet dejeuner werd er receptie gehouden voor de genoodigden. Velen dezer werden aan den Groothertog en Hertogin voorgesteld. In de met groen en bloemen versierde Witte zaal van het Paleis werd het dejeuner gebruikt. De Koningin droeg toen een lichtgeel, satijnen kleed, cfe Prinses was in 't wit. Tijdens den maaltijd werd door de Kon. Mil. Kapel muziek uitgevoerd. Het eerste nummer was de Friedens- ieier. Bij het vertrek waren alle ministers aanwezig, ook 's Konings lijfarts, dr. Vinkhuyzen. H. M. was blijkbaar verrast, toen ook de Groothertog en zijn dochter waren aangekomen om haar uitgeleide te doen. Aan den arm van Z. IC. H. wandelde de Koningin naar het Spoor wegrijtuig. Te midden van oorverdoovende hoera's zette de trein zich in beweging. Zoolang de trein in het ge zicht bleef, wuifde het volk de Vorstin en het Prin sesje, die het balkon niet verlieten, voordat de trein een eind weegs was, toe, hetgeen door de Koning in beantwoord werd door groeten met de hand, door de Prinses door het wuiven met haar zak doek. H. M. de Koningin zal dit jaar geen be zoek brengen aan Rotterdam. Op een uitnoodiging ontvingen B. en W,, volgens het Hbld., een telegram, waarbij daar voor bedankt werd. Als reden moet opgegeven zijn gebrek aan tijd. Binnen landsch nieuws. Schagen. De algemeene verga dering van af gevaardigden, benoemd door de verschillende ge meente- en polderbesturen ter besproking van het kanaalplan Enkliuizen—Stolpen, is jl. Donderdag gehouden. Zij was belegd door de alhier bestaande commissie en werd bijgewoond door 24 afgevaar digden, vertegenwoordigende de gemeenten Zijpe, St. Pancras, Opdam, Enkhuizen, Hnringkarrpel, St. Maarten, Schagen, N. Niedorp, Opmeer, Hoogwoud, Winkel en de Waterschappen St. Pancras, Span broek, Enkhuizen, Valkoog, Burghorn, Schagen, Warraenhuizen, St. Maaiden, Haringbuizen, N. Nie dorp, Opmeer en Winkel. Onder de vele belang stellenden merkte men op de heeren mr. W. van der Kaaij en S. T. Land, leden der Tweede Kamer. De bijeenkomst werd voorgezeten door den heer mr. C. H. Beels, burgemeester van Schagen en voorzitter van de voorloopige commissie. De heer W. Kloeke, die reeds meermalen een lans voor bovengenoemde kanaalvei binding heeft ge broken, schetste ook thans weder in breede trekken het nadeel, dat West-Eriesland door den omring- dijk ondervindt en de groote voordeelen welke uil eene doelmatige kanalisatie zullen voortvloeien. Vol gens spreker bestaat de toegang te water voor West- Frieslaud alleen door twee sluisjes, waarvan het grootste, dat bij de Zes wielen, eene lengte heeft van 18.10 M., 3.15 M. breed is, en 1.35 M. diepgang heeft. En dat bij 47840 H.A. van het meest vrucht bare land van Nederland. Wel bezit Noordholland na Groningen en Friesland de grootste kauaallengte, maar daarvan is West-Friesland geheel verstoken. Het betaalt alleen liet geld voor zijn eigen boeren. Achtereenvolgens traden de heeren K. Breebaart, li. Resehnan en Th. J. Waller, leden van de Provinciale Staten van Noord-lloll and, R. J. D. Hartkamp en C. Pijper, burgemeesters van Enkhuizen en Hoogwoud, mr. W. v. d. Kaay en H. T. Land als sprekers op, en zetten het vóór en tegen van het kanaalplan uiteen. Ernstige bezwa ren leverden, volgens de heeren Breebaart en Resel- man, de verschillende waterstanden in de te door- snijdeu polders. De heer Land wees op de voor deelen van een doelmatig kanaal voor den landbouw, terwijl de hb. Pijper en Sluis een veranderde rich ting aanbevalen, zoowel om de voordeelen daarvan voor den Grootslagpolder als om de mindere kosten. Ten slotte werd de volgende motie van het bestuur met algemeene stemmen aangenomen. „De vergadering, overwegende dat een betere kanalisatie van West-Friesland in het algemeen noo- dig en een kanaal van de Zuiderzee naar het N.H. Kanaal door West-Friesland wenschelijk is, is van oordeel, dat een onderzoek naar de meest geschikte doorsnijding en de kosten daarvan moet worden gedaan." ,/En de jonge kunstenaar schreedt voort op zijn nieuwen loopbaan, onophoudelijk verder maareenzaam. Daar trad plotseling uit de duisternis eene fee vóór hem dat wil zeggenhij hield haar daarvoor en tegelijk spon zij een net van goudropde haren om zijn hart een net, dat hij niet verscheuren kon, al was het ook nog zoo dun." Iveppler hield plotseling op en sloeg beide handen voor zijn gelaat hij steunde luid. Dolores was bleek geworden. „Het was niets dan een dwaallicht, wat gij voor eene fee hield," zeide zij opstaande. Keppler stond op en vatte hare band om haar te weerhouden. //Het is eene fee," zeide hij bijna smeekend, «/O, beneem mij niet den waan! Dolores, ik ben niet jong meer meer dan veertig jaren liggen achter mij en als een man op dezen leeftijd bemint, dan bemint hij zóó geweldig, zóó hevig, dat hij die liefde niet in de kiem kan doen verstikken. Waar ik in al die jaren niet aan gedacht heb, dat wil mij thans niet meer uit liet hoofd. Thans zie ik door de vertrekken van mijn huis een kunstenaars vrouw zweven, een kimstenaarsvrouw, zooals zij waren in den tijd van Titiaan, met goud- rood haar en donkere oogen Dolores, gelooft gij aan zulk een droom?" //Neen!" zeide zij toonloos. //Dolores „Neen, ik geloof er niet aan ging zij Door den voovzilter werden daarna de statuten voor// De West-Friesche Kanaal-Yereeniging" ter tafel gebracht, die na lezing onveranderd werden goed gekeurd. Bijna al de aanwezigen traden als lid der Ver- eeniging toe. Na stemming, waaraan door 37 leden werd deel genomen, werden tot leden van het bestuur gekozen de heeren mr. C. H. Beels, burgem. van Schagen H. Resehnan, lid der Prov. Staten en Burgem. van Winkel; K. Breebaart, lid der Prov. Staten; W. K. baron van Dedem, lid van de Tweede Kamer, burgemeester van Hoorn R. J. D. Hartkamp, burgem. van EnkhuizenP. Nobel, id. van St. Pankras P. Hulst, id. van ZijpeN. Sluis, te EnkliuizenW. Kloeke, W. Hazeu, P. Hopman, C. N. Vlaming, allen te Schagen. (llbld.) Winkel. De Statuten der „afdeeling Winkel der Noordhollandsche vereeniging Het Witte Kruis", alhier zijn opgenomen inde „Staatscourant" No. 213. Warmenhuizen. Sedert zeven maanden hoorde men hier niet meer van roodvonk. Opeens echter deed deze ziekte zich weer voor en werden in één gezin niet minder dan zes kinderen aan getast. Ook een geval van mazelen deed zich weer voor. Alkmaar. De lieer R. E. J. Roeterink, alhier, is voor eene inzending teekeningen met eene „zilveren lier" bekroond bij den grooten wedstrijd, gehouden van wege de Academie Latnartine (Departement Niévre), Frankrijk. Grosthuizen, 10 Sept. I11 de heden avond gehouden vergadering van het Leesgezel schap „Leeslust", werd bij acclamatie de heer F. W. Drijver, pred. alhier, herbenoemd tot Di recteur. Voorts werd besloten de contributie te stellen op f 2.50 's jaars en door rondzenden van circulairen met ingesloten inteekenbiljet te trachten de kring der lezers uit te breiden. Be halve wekelijks keur van tijdschriften, geeft onze leesinrichting bovendien, alleen gedurende de win termaanden 0111 de veertien dagen haar leden degelijke boekwerken in handen. Hoorn. In de jl. Dinsdag gehouden ge meenteraadsvergadering werd een nieuwe ver ordening op het brandwezen vastgesteld. Voorts werden goedgekeurd de begrooting voor 1891 van het Prot. weeshuis en van het Iraélitïsch kerk- en armbestuur en werd tot leeraar aan de oefenschool benoemd de heer P. de Vos, leeraar aan de H. B. school alhier. Ter voorziening in een open plaats in het college van zetters werden bij stemming aangewezen de heeren Jonas de Vries en C. Kloppenburg. Haarlem. Door het prov. Bestuur van Noordholland is jl. Donderdag bij enkele in schrijving aanbesteed i°. Het uitvoeren van baggerwerk in de Rijks zeehaven „het Nieuwediep", tusschen de peil- raaien IV en VIII. Minste inschrijver A. Vol- ker Lz. te Sliedrecht, voor f 3000. Marine en Leger. l)e luits. ter zee 1ste kl. J. A. Kloek en A. C. Van der Sande Lacoste, tot herstel van gezondheid uit Oost-Indie gerepatrieerd, zijn op non-activiteit gesteld. Naar wij vernemen zullen op de Marine-be grooting voor het jaar 1S91 gelden worden aange vraagd tot den bouw van een tweede stoomschip, tot het uitoefenen van politietoezicht op de vis- sclierij in de Noordzee. Onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. K. C. A. E. Jansen van Afterden, aan wien de adelbor sten ter zee 1ste kl. Jhr. C. F. L. Holmberg van Beckfelt, J. M. Jansen Eijken Sluijters, J. Woltcr- beck Muller en G. Den Berger zijn toegevoegd, vertrekt heden van Amsterdam naar Batavia per stoomschip //Koningin Emma" een transport Mari ne-schepelingen, bestaande uit 20 onderoff., 60 ma riniers eu 100 stokers en matrozen. Heden werd het tweede gedeelte der zeemili ciens van Zr. Ms. fregat „Evertsen" ingedeeld op de schepen van het gepantserd materieel, terwijl zij, welke aan de oefeningen van die vaartuigen deel namen thans weder op dat opleidingsschip terug kwamen. Den 21 October a. s. zullen de oefeningen voor de zeemiliciens op de verschillende verdedigings- vaartuigeu eindigen, en wordt alsdan een begin gemaakt met het vertrekken met onbepaald verlof. Door Z. M. zijn de luit,-kolonels A. L. W. Seyffardt en W. Rooseboora, van den generalen staf, krachtens het bepaalde sub 1 van art. 38 dei- wet van 28 Aug. 1851, op non-activiteit gesteld, te rekenen van den dag, waarop zij het lidmaat- schap der Tweede Kamer van de Staten-Generaal J zullen hebben aanvaard. Door Z. M. is de schout-bij-naclit P. ten Bosch j bevorderd tot viee-admiraal, onder bepaling dat voorlopig aan die bevordering geen truktements- verhooging zal zijn verbonden en wordt hij in het tweede halfjaar van 1891 vervangen als comman dant der zeemacht in Oost-In die. I Door Z. M. wordt do luit. ter zee 2de kl. B. P. J. C. Mol, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane zielsgebreken, met ingang van 16 dezer, j voor den tijd van 6 jaren, op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f 500 's jaars: en van een verhooging van dat pensioen van f225 j 's jaars voor werkelijk verblijf in militaire dienst in j 's Rijks overzeesche bezittingen eu koloniën en tusschen de keerkringen. Het vertrek van Zr. Ms. stoomschip „Sommels- dijk", liggende alhier, naar Paramaribo, oorspron kelijk bepaald op 15 dezer, is uitgesteld tot den 20 dezer. De kapt. ter zee C. ten Bosch is belast met het bestuut van 's Rijkswerf en het bevel over Zr. Ms. zeemacht te Amsterdam gedurende de afwezigheid van den directeur en commandant der Marine aldaar, den viee-admiraal W. F. H. Cramer, die jl. Donderdag met verlof is vertrokken. De luit. ter zee 2de kl. D. W. A. PelsRijcken, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt 1 October a. s. overgeplaatst op hel opleidingsschip //Admiraal van Wasscnaer" aldaar en belast met het onderwijs aan eene der afdeelingen jongens van dien bodem. De oftic. van gez. 2de kl. der Marine J. Kwast vertrekt in 't begin der volgende maand per par ticuliere gelegenheid naar Oost-Indië. voort; //waut er bestaat zulk een geluk niet! Ik heb mij vast voorgenomen slechts dan te huwen, wanneer mijn hart begint te spreken. Maar bet zal niet spreken en bet heeft nog nimmer gesproken, omdat ik geen hart heb. Waar het bij anderen klopt en gloeit en brandt, daar blijft het mijne koud en stil, eene kunstenaarsvrouw zonder hart, dat ware een ongeluk voor u, mijn vriend!" Keppler liet hare hand los en wendde zich af. Hij was zeer bleek geworden. //Dolores, Dolores, wat hebt ge mij aan gedaan ,/Ik heb u smart bereid, maar beter te vroege dan te late smart", hernam zij zacht maar vast. „Gij hebt mij veel gebodeneen hart, een hand, een tehuis en gij weet niet eens wie ik ben, of ik geen valsclien naam voer, waar ik vandaan kom „Ik weet slechts, dat in den naam Dolores het geluk mijner toekomst begrepen is." ,/En Dolores beteekent „smart". Als ik de duivelin was die ik' op het tooneel voorstel, dan zou ik aan de verwezenlijking van uw droom goloofd hebben, dan zou uw liuis spoedig eene huisvrouw gehad hebben. Maar het mocht eens gebeuren dat nog eens een smeulende vonk in mijn hart opvlamde. En wat dan? Neen mijn vriend, niet in de smart moet ge uw levensgeluk zoeken, dat ligt elders." „En meent gij dan, dat hetgeen smart is Benoemingen, enz. Door Z. M. is benoemd tot kantonrechter te Me- dcmblik, mr. F. van Bredehoff de Yicq van Oost- huizen, thans griffier bij het kantongerecht te Pur- raerend. Door Z. M. is benoemd tot rechter in de arrond.- rechtbank te Alkmaar, mr. E. R. E. Brants, thans subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Breda. Onderwijs en Examens. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school voor min- en onvermogenden te Haarlem de heer C. Hoogendoorn, onderw. te Broek opLangedijk. Landbouw en Veeteelt. Op de te Dordrecht gehouden tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zijn nog de volgende bekroningen toegekend Dekhengsten, geb. in 1886 of vroeger 1ste prijs J. van Zijverden, Haarlemmermeer. Hengsten, geb. in 1887 of 1888 2de prijs P. Boekei Cz., Schagen. Zware dekhengsten, geb. in 1886 of vroeger, voor koetspaarden 2de prijs Herman F. Bultman en F. Baron Tuijll v. Serooskerken, Haarlemmermeer. Lichte hengsten, geb. in 1887 of 1888, voor rijtuig- of rijpaarden 2de pr. II. F. Bultman voorn. Jonge hengsten, geb. in 1889 2de prijs P. C. Kooij, Haarlemmermeer. Bijstieren, geb. in 1888 2de prijs J. Wit Az., Midwoud. Pinkstieren, geb. in 1889 2de prijs J. Blom, Oterleek. Melkgev. koe van 6 of 7 jaar oud 3de prijs T. Tensen Kz., Sckcllinkhout. Melkgev. vaars, geb. in 18882de prijs C. Haringhuizen, Oosterleek. Kalfdragende vaars, geb. in 1888 1ste prijs P. Schuurman Jz., Hoorn 2de prijs K. Tensen Kz., Schellinkhout. Kuispink, geb. in 1889 3de prijs dezelfde. Springram, geb. in 1889, Lincoln ras: 2de prijs J. Houter, Schellinkhout. Idem, Cotswold ras1ste prijs Joh. Stam en cerv. verm. J. Houter, beiden Schellinkhout. Idem, zuiver Texelsch ras1ste prijs P. K. Bre- mer, Oosterend op Texel. Idem idem, gefokt en tot op den dag vóór de verzending naar de tentoonstelling gehouden op Texel1ste prijs dezelfde. Vier melkgev. ooien, onverschillig van welk ras, geb. in 1887, 1888 of 1889 1ste prijs J. Bree baart Kz., Winkel. Vier idem, Texelsch ras, geb. idem, gefokt en gehouden als boven 1ste prijs P. K. Bremer voorn. van u te moeten afzien?" zeide Keppler. „Dat is minder dan de smart u te hebben bedrogen. En ik zou u bedrogen hebben, als ik u van liefde gesproken had, waarvan mijne ziel niets weet." „Wat zijt gij wreed. Gij spreekt mij in mijn smart nog niet eens van de bitterzoete gunst van eeuwige vriendschap, achting en boe dat alles lieeten mag," riep Keppler somber uit. Hare lippen vertrokken zicli tot een flauw lachje. „O, als het daaraan hapert" zeide zij, half medelijdend, half spottend. „Goed, goed, lach mij nog maar uit ook riep hij heftig. „Dat is ook uw beroep, Satanélla!" „Richard Keppler, pas op!" Met van toorn fonkelende oogen stond zij voor hem en richtte zich in hare gelieele lengte op, scliooner dan ooit. Daar boog hij plotseling de knie voor haai en verborg zijn hoofd in de plooien van baal kleed. „Zoo niet, Dolores, zoo niet," bad hij, met haperende stem. „Weet gij niet, dat het hart in overmaat van smart zelfs dat, wat het liefheeft smaalt? Welaan, ga uw eigen weg, ik wil u niet op den mijne lokken. Ik zal afstand van u doen, maar vergeten kan ik niet „Gij zult eene vrouw viuden, die beter is Vier idem, inl. ras (geen Texelsch), geb. in 18 1 ste pr. J. Breebaart Kz., Winkel2de prijs Clay, Barsingerhorn. Een ramlam en twee ooilammeren van volbl Texelsch ras, geb. in 1890: eerv. verm.P. Schu man Jz., Hoorn. Ramlam, onverschillig van welk ras, geb. in IS in Nederland: eerv. verm. Joh. Stam, Schellinkho Bij het programma niet gevraagd eerv. vei G. Gay, Barsingerhorn. In West-Middlesex is de pleuro-pneumonie om het vee uitgebroken. Reeds zijn 100 koeien hevel van den inspecteur afgemaakt. Kerknieuws. Bij kon. besluit is aan den heer Th. Grampré Moliere, laatstelijk pred. bij de pr< gem. te Soerakarta, thans met verlot hier lande, op zijn verzoek eervol ontslag verleer uit 's lands dienst met toekenning van pensioen Beroepen bij de Herv. gem. te Oosterland c. op Wieringen de heer D. J. van Dijk Jz., cand, Bedankt voor het beroep naar de Herv. gen te Graft door ds. Blankstein, pred. te Wervers hoof. Een< raad t ringsge dat d gevanj dood De comm Eer Eene regeei ambt* er ze uitga Ui volk( ook Luca Buitenland. Engeland. De werkstaking te SouthamptoJ heeft zich nog verder uitgebreid. De groote dokl maatschappijen hebben al hunne werklieden ontl slagen, en daarop liepen alle werkstakers te hoopï versperden het spoorwegverkeer en mishandelde*! de werklieden, die zij voor „blacklegs" hielden! Vier mannen werden daarbij ernstig gewond, f Jl. Woensdagmorgen schoolde de menigte samen] voor de woning van den burgemeester, schold op hem en dreigde zijn huis den geheelen da^ te zullen belegeren. Bijna alle ruiten werden doorl het gepeupel ingegooid. Toen de burgemeesterl eenigen tijd later uitging, liet men hem echter! ongemoeid. Een politiewacht werd bij het huisl geplaatst en er werd geseind om versterking der soldaten. Acht man die 's morgens gevangen! genomen waren, hebben onmiddellijk terecht-! gestaan. Een hunner werd tot 2 maanden dwang-! arbeid veroordeeld, het verhoor der anderen is nog niet afgeloopen, Op een bijeenkomst van werklieden besloten dezen bij hun eisch om erkenning van de Dok- werkers-vereeniging te volharden. Verscheidene stoomvaart-maatschappijen heb- ben hun bestelkantoren te Southampton gesloten. De werkstakers trachtten zich te wreken op de mannen der brandweer, die den vorigen avond op hen gespoten hadden, maar eene sterke macht I soldaten dreef hen terug. Ook een aanval op het politiebureau werd verhinderd. De ongeregeldheden in den avond waren vrij j ernstig. In grooten getale schoolde de menigte I samen bij de nieuwe graanpakhuizen van de j heeren JelTery en Lewis, waar een poging om I de beambten tot werkstaking over te halen door I soldaten verijdeld werd. Steeds talrijker werd de menigte en eerst nadat de troepen in het j volk een charge hadden gemaakt, werd het op straat veel kalmer, zoodat omstreeks middernacht de rust in de stad scheen teruggekeerd. Jl. Donderdag is eene poging tot schikking tusschen de werkstakers en de dokmaatschap pijen mislukt. Duitschland. Keizer Wilhelm is jl. Don derdag met Moltke en gevolg te 7^ uren te Charlottenburg aangekomen. De Keizerin kwam vijf minuten later aan. HH. MM. reisden met Prins en Prinses Leopold, de Hertog en Her togin van Connaught, Moltke en gevolg te 8.10 naar Breslau door. Zwitserland. In Tessino zijn onlusten uitgebroken ingevolge eene weigering der Re geering om de vraag aan eene volksstemming te onderwerpen, of de constitutie, waarvan 10,000 adressanten herziening vroegen, al dan niet her zien zal worden. De Bondsraad is buitengewoon bijeengeroepen om over den toestand te beraadslagen. Waar schijnlijk worden er troepen heengezonden. Te Bellinzona is eene revolutie uitgebroken. Het Regeeringsgebouw is overrompelddrie leden der Regeering zijn gevangenen, de direc teur van Binnenlandsche Zaken is door een revolverschot door den hals gedood en de overige leden der Regeering zijn gevlucht. De Bondsraad heeft de bataljons 38 en 39 aangewezen, zich in allerijl naar Tessino te be geven. dan ik." „Wie zegt u, dat ik er zoo een wil? Do lores, gij hebt heden de bloesems van den boom mijns levens gepluktom ze te laten verwelken." „Een nieuwe lente zal nieuwe bloesems brengen^ mijn vriend, onverwelkbare bloe men", zeide zij zacht en boog zich tot hem over. „God zegene uw edel hart en denk aan mij zonder wrok. Ik kon, ik mocht niet anders handelen." Zij reikte hem de liand en hij greep die en drukte er zijne lippen op. „Tot vaar wel, bij onze scheiding", murmelde hij. „Pardon ik kon niet denken u te zullen storen." Iveppler sprong bij den plotselingen klank dier stem op en donna Dolores trad ver- bleekend terug, want daar, in de deur stond Alfred von Falkner. Men heeft mij niet gezegd, dat gij „zitting" had," vervolgde hij, en de ironie, waarmede hij op het woord „zitting" drukte, klonk dubbel snijdend in zijn mond, „anders was ik hier niet binnengedrongen." „Gij stoort ons niet meer," zeide Keppler terstond, „de Satanella-droom is voor heden uit en voor altijd," voegde hij er zacht aan toe. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2