HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. T Jaargang 48. M. 117. Zondag 28 September 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. ne, 90, J. H. VAN BALEN. Dit nummer bestaat lit twee bladen. EERSTE BLAD. DOLORES. „En desespereert nimmer!' Jan Pieterig. Coeti. Het Vaderlandt ghetrouwe Slijt ick tot in den doot. taf- Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. bonnementsprijs per kwartaalf 0.70, franco per post f 0.90. Het Zondngsblud, lehoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. bonnementsprijs per 3 maanden 0.50. oor de abonnés dezer Courant in de gemeente0.30. h bniten da 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededeelingen en aanbevelingen10 Ten gerieve van onze abonnés in de Ver. Staten van Noord- Jmerika, hebben wij tot eenig agent voor en verkoop van deze courant en voor liet innemen van advertentiën, aangesteld voor .'ieuw Jersey en omstreken, den heer Ir. P. L A N G V E L D Mz., Okonik Co, Zij. dio zich met I October a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen b tot dien datum verschijnende nummers ratis. NEDERLAND. HELDER, 27 September. Uit de Staatsbegrooting. Opnieuw wordt bij Hoofdst. IV (Justitie) f 9600 .ngevraagd voor bezoldiging van 8 nieuwe 1,, nbtenareu van het O. M. bij de Kantonge- chtenverleden jaar werd bij amendement e postvan de begrooting gelicht, doch de inister is van de noodzakelijkheid der uit leiding van het hierbedoelde personeel over- 3z. igd. Wegens vergrooting der strafgevangenis te ee Ikmaar met 104 cellen is f 7000 uitgetrokken. Jre p 1 Juli jl. konden wegens gebrek aan cellen en vonn'ssen n^et geëxecuteerd worden. Voor het materieel aan de Universiteit te bij siden zijn bij Hoofdst. V (Binnenl. Zaken) irhoogingen voorgesteld van f 800 voor de jbliotheek, f 600 voor aankoop van benoocligd- iden in het Boerhave-laboratorium, f 1000 tot 'ortzetting van de uitgifte der jaarboeken van sterrenwacht, f 500 voor tijdelijke hulp van ;n hoogleeraar in de mineralogie en geologie, 1200 voor het Ethnographisch Museum. Voor !t Ziekenhuis is f 100,000 uitgetrokken. Behalve f 30,000 als tweede termijn voorden (UW van een Geologisch Mineralogisch Labo- torium en f 1000 voor kleine verbeteringen in it Natuurkundig Laboratorium is f 20,000 uit- trokken als eerste termijn voor de iiitvoering in onderscheidene dringend noodig geworden enilleton Tan de Helderache- en Nieuwedieper Courant. '.oman van Giavin EUFEMIA BALLESTBEM. (Uit het Duitse h.) Gedurende eenige oogenblikken was liet 1, doodstil in bet vertrek. Het zooeven g zoo ontroerde gelaat van mevrouw llusz is nu kalmer geworden, maar liet was een jolige versteenende kalmte, met strakke gen, alsof zij van het licht beroofd waren. llusz' gelaat was aschvaal geworden en moest zich geweld aandoen, eer hij zich >er zoover kon herstellen, dat hij op kalmen du kon spreken. //Ei, dat zijn verrassende nieuwtjes," zeide j langzaam. //Nu, wij zullen eens zien of e bepalingen ook rechtskracht bezitten. Een ouwenleen dus! En hoe komt het, dat j dat niet wisten? Adelheid, lieve vrouw, rtrouw op mij. Ik sta u moedig terzijde, et goed recht van jou en Alfred te ver- :digen, zoodra het noodig is, is .//Dat wil zeggen, als ik het noodig nd," riep Alfred, zich hoog oprichtend, naar ik twijfel er aan, of ik ooit uw hulp !l inroepen j//Ali, mooi, de trotsche Valkennatuur >et zich in uw spruit kennen, Adelheid!" ide dokter Rusz. //En is het geoorloofd vragen," //vervolgde liij honend, wat er van moet worden, als de Braziliaansclie oom aanbouwen van het Academisch Ziekenhuis. Het voornemen zou bestaan om voor de verlos kundige- en voor de chirurgische afdeeling operatiezalen aan te bouwen, voor de genees kundige afdeeling de collegekamers te vergrooten.. Voor de oog- en oorheelkundige afdeeling een' overdekt balkon aan te brengen. Ook is gerekend op een hydraulische lift. Alles te zamen zou f 152,400 kosten. Waarschijnlijk zal aan een zestal gemeentelijke en bijzondere kweekscholen tot opleiding van onderwijzers subsidie kunnen worden verleend. Daarop is gerekend door den betreflenden be- grootingspost op f 100,000 uit te trekken. Als bijdrage in de jaarwedde van onderwijzers aan bijzondere lagere scholen is vermoedelijk te rekenen op een uitgaaf van f 735,924.08, waarbij nog te rekenen valt op bijdragen voor scholen nrt 1 Juni 1890 geopend, zoodat f 750,000 als vermoedelijke uitgaaf is uitgetrokken. De op Hoofdst. VI (Marine) aangevraagde sommen voor nieuwen aanbouw strekkentot het in aanbouw brengen van een artillerie-instnic- tieschip en van een stoomschip tot bescherming van de visscherijtot beëindiging van den bouw van de törpedobooten „Lamongan", „Nobo" en „III", alle op 's Rijks werf te Amsterdamtot het voortzetten van den bouw van het pantser- dektorenschip „Prinses Wilhelmina der Neder landen" en van het ramschip „Reinier Claassen" tof afbetaling van den aanmaak van werktuigen en ketels voor torpedobooten. Nieuwe torpedobooten worden, met het oog op de nog aanhangige overwegingen der com missie voor de kustverdediging, niet voorgesteld. Het tractement voor een gener'aal-majoor, in specteur van het militair onderwijs, in 1891 in functie te treden, is weer op de begrooting ge bracht. Hem zal een kapitein worden toegevoegd. Twee kolonels zullen in gewone tijden aan den chef van den generalen staf worden toegevoegd. Daartegenover staat, dat voortaan geen hoofd officier, doch een kapitein als directeur der militaire verkenningen zal optreden. De minister van Oorlog heeft bij afzonder lijk wetsontwerp wijziging gebracht in onder scheidene artikelen zijner begrooting van 1890, zonder dat het eindcijfer verhooging ondergaat, in verband met de veranderingen in de organi satie der infanterie en der vesting-artillerie, noo dig voor de gevorderde uitbreiding der kaders, in verband met het beschikbaar komen van twee lichtingen miliciens. Het is wenschelijk geacht de staven van het regiment grenadiers en jagers en van de 8 regi menten infanterie uit te breiden, elk met 1 luit.- kwartiermeester, in plaats van met 1 adjudant onderofficier, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag. Aan deze vermeerdering bestaat dringend behoefte, ook voor den gewonen dienst, terwijl van deze officieren voor de verrichtingen tot voorbereiding van het formeeren der depots en tot het eventueel oprichten dier depots meer nut met zijn gevolg van negers en papagaaien weder zijn intrek hier neemt?" z/Wij zullen in dat geval liet huis, waarop wij geen rechten kunnen doen gelden, verlaten, niet waar moeder?" //Als bedelaars!" zeide zij, met een niet te beschrijven uitdrukking in baar gelaat eil op een toon, die het midden hield tussclien sissen en fluisteren. Vis-a-vis de rienvoegde dokter Rusz er bij. //Wat mij betreft, ik heb een beroep," zei Falkuer. //Ik kan gemakkelijk eene aan stelling bij het ministerie bekomen en zal er in ieder geval voor zorgen, dat gij, lieve moeder, volgens uw stand kunt leven." „Hemel, hoe heldhaftig!" riep dr. Rusz, zachtjes en uitdagend lachend. „Falkner mat hem met bliksemende oogen. „O," zeide hij snijdend, „nu biedt zich voor u de gelegenheid om uwe hooggeroemde bekwaamheden als professor te toonen en daardoor ook het uwe te doen voor de vrouw, wier noodlot haar vol vertrouwen aan u geketend heeft, om kort te gaan, ge kunt nu bewijzen, dat ge ook verdienen kunt en niet alleen verteren. „Alfred riep mevrouw Rusz, gewaar schuwd door een zwmV/cw handdruk vanhaarman. „Ik ga naar mijn kamer, moeder," zeide Alfred kalm. //Bespreek alles met uw man. Het is niet goed, dat ik daarbij ben, dat weet ik, en in het bijzonder nu, nu ik vau mijn voetstuk als erfgenaam van Falkenhof ben afgedaald." te verwachten is dan van de bedoelde adjudant onderofficieren. Voorts wordt een eerste termijn van f 18000 opgenomen tot uitbreiding van de kazerneering te 's Hertogenbosch, en zulks ter uil voering van hef algemeen plan van kazerneering. De minister wenscht aldaar in plaats van 4 compagniën vesting artillerie een bataljon infanterie te vestigen, zoo dat voortaan daar de regimentsstat en drie batal jons/infanterie zouden gevestigd zijn. Daarentegen vervalt de post van f 23.000 voor zandbeddingen voor een nieuwe kazerne der genietroepen, aangezien, met het oog op de leger- wet, Inog geen definitief ontwerp voor zoodanige kazerne kan worden vastgesteld. Eindelijk wordt f 99x100 aangevraagd om het aantal stellen legergoed in overeenstemming te brengen met dat van het aantal getransformeerde geweren, waardoor in de dadelijke behoefte aan gewijzigd legergoed bij 45 bataljons infanterie en bij de speciale korpsen van dat wapen voor zien en eene voorhands bescheiden reserve ver kregen kan worden. In 1S90 werd f 2500 subsidie voor landbouw- vakonderwijs toegekend aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord, f 3000 aan de Zuidhollandsche leerhoeve voor zuivelbereiding, f 2000 gewoon en f 2000 buitengewoon aan de Vereeniging voor vakonderwijs in de zuivelbe reiding te Bolsward, f xooo aan de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Friesland, f 12:15.87 aan de Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw voor onderwijs in de zuivelbereiding. Verschillende verzoeken oni subsidie zijn voorts ingekomen, o. a. van de Maatschappij van Wel dadigheid voor een landbouwschool, van de Vereeniging ter bevordering van Tuin-, Land bouw en Veeteelt te Vlijmen voor te geven onderwijsvan den voorzitter der Noordbra- bantsche Maatschappij van Landbouw voor ver beterde'inrichtingen van zuivelbereiding en van het Genootschap ter bevordering van den land bouw in Drente voor aanstelling van een land- bouw-consulent. Het overleg over deze aanvragen wordt alsnog voortgezet. Door de Regeering werd reeds tot landbouw- leeraar aangesteld dr. A. M. Prins, te Renkum, voor Gelderland en Overijsel. Thans werden voorgesteld gelden om nog twee landbouw- leeraars aan te stellen. Omtrent het zeevaartkundig onderwijs wordt gemeld, dat met 1 September jl. de reorganisatie der zeevaartschool te Rotterdam geheel is tot stand gekomen. Het bestuur der zeevaartkundige school te Amsterdam heeft f 6000 rijkssubsidie aanvaard voor een reorganisatie, die binnen korten tijd in werking zal komen. Voorts zijn de subsidien aan Schiermonnikoog en Delfzijl verleend, verhoogd met f 800 en f 1000 voor een onderwijzer in de stoomwerktuigkunde aan de zeevaartscholen in die gemeenten. In onderzoek zijn aanvragen van de gemeente besturen van Veendam en Helder, van de aea- demie „Minerva" te Groningen en van comniis- V. De toestand van den ouden vrijheer von Falkner verergerde van uur tot uur, wel geraakte hij niet buiten kennis, maar de lichamelijke verzwakking nam hand over hand toe en de onrust van den naderenden dood kwam over hein en liet hem geen rust. In de ziekenkamer, naast den stervende, zat Alfred Falkner en luisterde naar de verwarde woorden van den zieke, die hij hardop uitte en welke hem door allerlei groteske en bizarre gedachten werden ingegeven. Be halve Alfred was daar nog de rentmeester van Falkenhof, de heer Engels, wiens krach tige Hunnengestalte met denfraaien, langen, nu grijzen vollen baard, welbekend was in veld en woud, tot zoover de groote bezitting zich uitstrekte. De ondergeschikte plaats, welke hij innam, was hem bij zijne geboorte ook niet toegedacht, want als zoon van een hooggeplaatst ambtenaar, bad hij eene dege lijke academische opleiding gehad. Daar brak echter bet jaar 1848 aan en Karei Engels liet zich door denlosbrekenden storm meeslepen, om op de barrikaden mede te strijden. Tengevolge daarvan in 'de gevan genis geraakt, mocht hij nog van geluk spreken, dat hijer met een langjarige ves tingstraf afkwam. Toen hij eindelijk de ge vangenis verliet, had hij hard moeten werken voor zijn dagelijksch brood, tot zijn gelukkig- gesternte hem eindelijk zijn ouden vriend en studeerkameraad Falkner, „den bult", deed ontmoeten. Eerst kwam hij als secretaris bij hem, maar later maakte de oude hem rent meester, eene weldaad, die beiden ten zegen sarissen der school voor wis- en zeevaartkunde te Harlingenmet het oog op een en ander is f 30,000 uitgetrokken. De toestand van Z. M. den Koning blijft, naar ons gemeld wordt, over het geheel genomen, steeds bevredigend. Alleen begint zich meer behoefte aan rust te openbaren. Ook schijnt in de laatste dagen de eetlust minder goed te zijn. Ook de heer Land, lid der Tweede Kamer, heeft bij het onderzoek van de legerwet in de afdeelingen een nota ingediend betreffende het personeel der Marine. Binnenlandsch nieuws. Warmenhuizen. Bij de op den 24slen dezer in het lokaal van den heer C. de Geus gelijktijdig gehouden kolf- en biljartwedstrijd werden de prijzen en premien behaald door de volgende personen Voor het kolven Prijswinner, f 13, J. Westra, alhier, met 104 punten iste premie, f8, C. Zoomer, te Zuidscharwoude, met 101 p.2*de premie, f5, J. Krijt, alhier, met 98 p.eere-prijs, een bierkan, of 1 groote- en 12 kleine confituur schaaltjes (naar keuze), winner, H. te Buck, alhier, met 45 punten in 5 slagen. Voor biljarten Prijswinner, A. Kist, te Zuid scharwoude; iste premie, K. Tesselaar, alhier en 2de premie M. Govers, te Alkmaar. Voor den kolfwedstrijd waren 26 en voor den biljartwedstrijd 12 deelnemers. Vooral de kolfpartij is bijzonder geslaagd. Alles liep in de beste orde en op tijd ('s avonds 10 uur ongeveer) af. Alkmaar. De heer D. G. Mackay, ambte naar bij de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatsch. alhier, is benoemd tot onderchef te Winterswijk. Venhuizen. Jl. Zondag en Maandag opende „Floralia" alhier voor de tiende maal hare jaar - lijksche tentoonstelling van planten,gekweekt door ingezetenen der Gemeente. De stekken waren in het voorjaar uitgereikt (aan minvermogen den gratis.) De kolibaan van den Heer P. Eilander was als in een tuin herschapen. Behalve eenige schoone collectiCn ter opluistering, waren van de ruim 500 uitgereikte stekken 400 ingebracht. Het bezoek van belangstellenden en nieuwsgie rigen was groot. Verkoopingen. Maandag 29 September. Alkmaar, 10 'in, Aan de Kanaalkade: Eene partij hout en ijzerwaren. Daarna. In Diligentia Huisraad en Inboedel. Aanbestedingen. Donderdag 2 October. Hnnrlem, 11 ure. Aan het: lokaal van het Prov. Bestuur: het maken ccner bijhnvcu, liet verlangen der haren- dammen en plankieren, het verdiepen der bestaande haven en de uitvoering van eenige bijkomende werken aan de haven beoosten het Ondeschild op Texelaanw. 27 Sept. geweest was. Het was eene zonderlinge verhouding ge weest tussclien die twee. Het vertrouwelijke jij en jou uit hunne studententijd was hun bijgebleven, maar zoodra liet zaken betrof stonden zij als lieer en dienaar tegenover elkander. In weerwil van alle harmonie in gewone dingen, liepen hunne meeningen, waar het zaken betrof, steeds uiteen en werden zij minstens tweemalen per week boos op elkander. Dit behoorde echter zoo bij de zaak en deed geen van beiden schade, nog minder den Valkenhof, die daarbij zeer goed voer. Langzamerhand waren zij daaraan dan ook zoo gewoon geraakt, dat zij het voor een slecht teelten hielden, als zij het toeval lig eens waren. „Karei, wie zal je 1111 ergeren, als ik er niet meer ben bad de zieke gevraagd, "oen Engels hem bezocht. „Kom, laatje dat nu niet bedroeven," had Engels, om hem te sussen, gezegd. „Maar dat doet het mij toch," antwoordde de zieke, die het tegenspreken niet kon laten. „Mijn eenige hoop berust nog op dat satanskind, Friedrich's dochter, die zal hier opspelen, dat bet liefhebberij zal zijn." „Nu, dat is wat moois," merkte Engels aan, die niet anders dacht, dan dat zijn vriend ijlde want hij wist niets van de kwestie van de opvolging in het leen af. Eerst toen Alfred hem in de andere kanier het geval verklaarde, begreep hij, wat de vrijheer be doeld had. (Vervolg in het Tweede Blad.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1