HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M. 118. Woensdag 1 October 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. 18> DOLORES. ,Rn d'-teqpereert nimmer! Jan Pieterss. Coen. Het Vadeflnndt ghetronwe Blijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaalO-?0' franco per post 0.90. Het Zondngsblnd, behoorende bij deze Conrant, verschijnt eiken Zaterdagnvond. Abonnementsprijs per 3 maandenf 0.50. Voor de aboune's dezer Courant in de gemeentef 0.30. buiten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke rcgëi meer 6 cent. Ji abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingeu voor den werkenden stand3 hlededeelingen en aanbevelingen10 Ten gerieve van onze abonnés in de Ver. Staten van Noord- Amerika, Lebben wij tot eenig agent voor den verkoop van deze courant en voor liet aannemen van advertentiën, aangesteld voor Nieuw Jersey en omstreken, den heer Mr. P. L A N G V E L D Mz., Okonik Co, Passaie. NEDERLAND. HELDER, 30 September. Staatsbegrooting voor 1891. Vle Hoofdstuk (Departement van Marine). De sommen voor nieuwen aanbouw aangevraagd, strekken tot liet in aanbouw brengen van een artil- lerie-instructicschip en van een stoomschip tot be scherming van de visscherijtot beëindiging van den bouw van de torpedobooten //Lamongnn", «Nobo" en ,/TIIalle op 's Rijks werf te Amsterdam tot het voortzetten van den houw van het pnntserdek- torenschip «Prinses Wilhelmina der Nederlanden" en van het ramschip «Reinier Claeszen"tot afbe taling van den aanmaak van werktuigen en ketels voor torpedobooten. Nieuwe torpedobooten worden, met het oog op de aanhangige overwegingen der commissie voor de kustverdediging niet voorgesteld. De wijzigingen van het gepantserd materieel zul len dit jaar grootendeels voltooid zijn. Voor tor- pedonctten op de «Schorpioen" zijn fondsen aan gevraagd. Na terugkomst van den wintel-kruistocht zal Zr. Ms. schroefstoomschip «Koningin Emma der Nederlanden" voorzieningen ondergaan 0111 het gereed te maken voor uitzending naar Oost-ludiek De «Friso" wordt na terugkeer uit West-Iudic voor een nieuwe reis gereed gemaakt en de «Van Galen" voor eene reis naar O.-I., terwijl de «Bonaire" na terugkomst uit W.-I. bestemd is voor bewaking van de visscherij. Te Hellevoetsluis komen in aanbouw twee 111 itntielïcliters en ecu ijzeren werkvaartuigje, bestemd voor Amsterdam. Verder zijn gelden uit getrokken voor aanbouw van drie stoomsloepen. Ter vulling van liet kolenmngazijn, te Amsterdam in aanbouw, is f40.000 aangevraagd. Als eerste termijn wordt f 25.000 aangevraagd voor het bouwen van een houtmagazijn en sloepenloods op 's Rijks werf te Amsterdam. Bij het fort Kijkduin is een geschikte plaats ge vonden waar drie schietbanen tot oefening van de zeemacht kunnen worden ingericht. Wegens de noodzakelijkheid om ook buicen de territoriale wateren politietoezicht in de Noordzee uit te oefenen, 's zomers vooral ten behoeve der haringvisscherij, worden, bij onvoldoendheid van de «Dolfijn" en de «Argus", de reeds bovenvermelde gelden aangevraagd voor een derde voor het politie toezicht geëigend stoom vaartuig, grooter dan de «Dolfijn" en van veel zeiltuig voorzien. Feuilleton Tan de Heldersche- en Nieuwedieper Conrant. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit liet Duitse h.j Het is een verschrikkelijk treurig oogen- blik, als men het stoffelijk overschot van iemand, die men lief heeft gehad, naar zijne laatste rustplaats onder de groene zoden ver gezelt. Wie dit nog nooit ondervonden heeft, ■\vien God dit heeft bespaard, die kan ook niet beseffen hoe smartelijk het aandoet, als de kist, door liefhebbende handen met bloemen versierd, over den drempel wordt gedragen, als liij langzaam dieper zinkt in het pasge- dolven graf, tot hij voor onze blikken ver dwijnt voor eeuwig. Dat is ontwijfel baar het bitterste oogenblik van het bitter scheiden dat wij den dood noemen, en toch worden wij allen geboren om te sterven en geen van ons weet wanneer zijne ure zal slaan. Maar toen men den zwaren, eikenhouten kist van den vrijheer Gustav von Falkner in het familiegraf der Falkners nederliet, dat zoo vredig, zoo schoon daar lag onder het groene, ruischende loover, toen was het heel anders. Niemand had van den boosaardige kreupele gehouden, die slechts leefde om iedereen met zijn kwaden tong te wonden. Met haat en wraakzucht in het hart stond In 1889 werden aangenomen 502 schepelingeu en in het 1ste halfjaar van 1890 231 koppen. Voor de lichting van 1890 hebben zich 20 50 pers uien voor de zeemilitie aangemeld. Het noodigc wordt 0. a. aangevraagd voor den houw van wederom 2 loodsschoeners, voor uitbreiding van het tonnen- mngazijn te Veere en voor verlichting van het Aard appelen- en Slijkgat wegens vermeerdering van de scheepvaartvoor een nieuwe seinstelling aan den Hoek van Holland en voor aanbouw van een nieuw reserve-lichtschip, aangezien het in aanbouw zijnde lichtschip zal worden uitgelegd vóór den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg. Vlle Hoofdstuk A. (Nationale Schuld.) Deze wordt geraamd op f 34,942,118.49J. De renten van de ten laste van den Staat gebrachte leeningen, aangegaan door deNed. Rhijnapoorwegm., worden geraamd op f 982,951,21 J. Het voornemen bestaat om al wat voor 1891 voor amortisatie van niet bepaald aangewezen fond sen beschikbaar is, aan te wenden tot aflossing op 1 Jan. 1891 van vooraf uit te loten 3£ pCts. schuld bekentenissen van het voormalig amortisatie-syndi caat en tevens om op genoemd tijdstip aflosbaar te stellen de vooraf uit te loten 3f pCts. schuldbe kentenissen, uitgegeven krachtens de wet van 9 Mei 1880. Red dingswezen bij schipbreuken langs de Nederlandsche kusten. Directeuren der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben zich ingevolge het besluit der jongste algemeene vergadering gewend tot Z. M. den Koning, met het volgend adres Sire, De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid heeft in haar jongste congres, gehou den te Leeuwarden den 9 Juli 11., blijkens het hierbij gevoegde verslag, in het bijzonder hare aandacht gewijd aan liet reddingswezen bij schipbreuken langs de Nederlandsche kusten. Onder den indruk van de droeve zeerampen, .in de laatste jaren aan onze kust voorgekomen, en waarbij zoovele menschenlevens zijn verloren gegaan, heeft de Maatschappij de vraag gesteld, of het red dingswezen langs onze kust wel beantwoordt aan de eischen van den tijd. Voorgelicht door mannen van ervaring, heeft de Maatschappij begrepen, dat, hoe voortreffelijk de zorgen van onze Nederlandsche reddingraaatschap- pijen ook zijn en met hoeveel ijver deze hare roe ping vervullen, de taak in al haren omvang voor particuliere krachten te zwaar is. Er is gewezen op de maatregelen 111 liet buiten land toegepast en op de gunstige uitkomsten, 0. a. in de Vereenigde Staten van Amerika verkregen, sedert de reddingdienst aldaar aan den Staat is overgegaan. Die uitkomsfen worden vooral verkregen door de aanstelling van vaste bemanningen met de redding belast, waardoor men steeds zeker is van geoefend personeel, en door de toepassing van verbeterde reddingproj ectielen De maatregelen zijn zoo voldoende, dat in het jaar 1S88 bij de 411 strandingen aan de Amerikaansche kusten, waarbij 3653 schepelingen zich aan boord bevonden, allen op slechts 12 na gered werden, welke verhouding zeer gunstig afsteekt bij bet verlies liet echtpaar Rusz daar en keek den steeds dieper zinkende kist, zonder een spoor van droefheid, 11a. Alfred bespeurde daarvan ook niets, maar hij keek hem ten minste zonder haat na. De doode had hem als kind schrik ingeboezemd, als jongeling vrees aangejaagd en verontrust en als man afgestooten. Toch had hij een veel te grootmoedig hart, om kleingeestige of haatdragende gedachten te koesteren jegens den man, die in den grond van de zaak toch zijn weldoener was geweest. Met onbezweken trouw en dankbaarheid was Carl Engels het lijk gevolgd, maar dat hij van den doode gehouden had, dat kon hij zichzelf met den besten wil ter wereld niet wijsmaken, en hoewel dankbaarheid en liefde zusters zijn, zoo gaan zij toch liefst ieder hun eigen weg. De vijfde persoon was notaris Muller en de zesde en toch de eerste, die vóór allen stond, was de erfgename van den Valkenhof, Dolores freule von Falkner, in het zwart ge kleed met den zwart krippen sluier over het goudroode haar en het thans zeer bleeke classiscli sclioone gelaat, waarover een zoo diepen ernst lag uitgespreid, dat Alfred te- ver geefsch moeite deed 0111 de gelaatsuit drukking van Satanalla daarin terug te vinden. Dikwijls had de doode haar «duivelsgebroed" genoemd, «een harteloos, boosaardig ding," waarop hij het liefst de honden zou hebben aangehitst, dikwijls had hij haar den toorn, die hem jegens haar vader bezielde en de haat, die hij voor haar koesterde doen ge voelen en haar «alle pestilenties der aarde van menschenlevens, door schipbreuken aan onze knst veroorzaakt. Zij kunnen dus alleen van staatswege geschieden. Het is aan de Maatschappij niet onbekend, dat ook van staatswege ^jeeds veel wordt gedaan tot bijstand der Reddingmaatschnppijen dat de Staat reeds een ruim aandeel heeft in de maatregelen, dip zeerampen aan onze kusten kunnen voorkomen of het leven der schipbreukelingen kunnen behouden. De Maatschappij acht het daarom te meer wen- schelijk dat het geheele reddingswezen worde opge dragen aan den Staat, gevoegd bij den loodsdienst en gesteld onder Uwer Mnjesteits Departement van Marine. Maar ook tot voorkoming van schipbreuk kan en moet op de' vaartuigen zelve nog veel gedaan worden. Tal van schepen tocli zijn er in de vaart, waarop alle reddingsmiddelen van boord af ontbreken. Wel bestaan er zeer gunstige uilzonderingen, vooral bij de groote stoomvaartlijnen, maar wanneer döor verkeerd geplaatste zuinigheid of onedel winst bejag het leven (Ier schepelingen wordt in de waag schaal gestéld op onzeewaardige schepen, dan is de krachtige tussclieukomst van hoogere machten gebie dend noodzakelijk, dan kan alleen de regeering zulk eene tussclienkomst'-verleeiieii Naar aanleiding van deze oventégingen heeft de Maatschappij, op voorstel van haar congres, de vol gende conclusie genomen 1. aangezien écn zoo volkomen mogelijk ingerichte reddingsdienst langs onze kusten een dringend ver- eischte, een onafwijsbare eisch der humaniteit is 2. aangezien particulier initiatief, uit gebrek aan de noodige fondsen, niet voldoende kan zorgen voor al wat daartoe noodig is; 3. aangezien de staat reeds een groot gedeelte van liet reddingswezen langs de kust te zijnen laste heeft genomen en bovendien eene geldelijke bijdrage daarvoor verleent 4. aangezien volgens de steeds gevolgd wordende internationale regelen elke staat de lusten en lasten vjin zijne kusten cn grenzen mget dragen; Concludeert Tiet congres, dat het reddingswezen langs de Nederlandsche kust moet worden toever trouwd aaii den staat. Sirede Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid, innig overtuigd dat haar wensch door velen in den lande zal worden onder steund, brengt dien wensch eerbiedig! ijk ter kennis van Uwe Majesteit, haren hoogen bescherm heer. Moge het Uwe Majesteit behagen aan óieu wensch gehoor te geven, en het reddingswezen langs de kust spoedig geheel onder Uwer Majesteits bestuur tot staatsinstelling worden hervormd moge het welzijn van honderden en duizenden natuurgenooten en (1e handhaving van den ouden roem van Neder land als weldoende en menschlievende natie daar van de zegenrijke gevolgen zijn Van dit adres zijn afschriften gezonden aan den ministerraad en de beide Kamers der Stateu-Generaal. De toestand (les Konings moet sedert de laatste dagen iets minder gunstig wezen. De voedsel-opne- ming is zeer gering. De Kabinetswerkzaauiheden schijnen jl. Vrijdag niet verricht te zijn. toegewensclit" en nu stond zij daar als zijne erfgename aan zijn geopend graf, en een treurig gevoel overviel haar bij de ge dachte, dat (Te rijke en booze man 1111 daar tu'sschen die kille wanden van liet graf zou rusten en dat geen enkele vriendelijke hand ook maar een klein bloempje strooide op zijn graf. E11 nu was het voorbij en de rouwdragers en bedienden maakten voor de erfgename plaats. Alleen schreedt zij door de rijen, alleen ging zij de poort door, waar buiten de rijtuigen wachtten, op een afstand van vijf schreden volgde de anderen. Mevrouw Rusz had bij het heengaan geweigerd met de komediante te rijden en zij had dat zoo op vallend gedaan, dat het bleeke gelaat van Dolores door een fijn blosje was gekleurd natuurlijk weigerde zij thans ook met hare nicht terug te keeren en daar zij zich vast aan haren man klampte, was liet dezen ook onmogelijk Dolores, al ware het dan ook maar uit beleefdheid, te helpen. Daar Alfred geen lust had zich tot haar slaaf te verne deren en Engels uit een zeer goed begrepen gevoel, dat het niet aan hem stond, haar niet durfde geleiden, schreedt zij alleen voort; maar twee pas achter haar volgde senor Raino Granza, haar secretaris, rentmeester en kamer dienaar in één persoon, de getrouwe Ramo, die haar als kiud op zijn rug had gedragen en die haar nog nooit verlaten had. Hij was het, die haar in het rijtuig hielp en daarna met onverandexdijke ernst op den bok plaats nam, tot groote ergernis van den Een der klachten van de i^itiliberaleii over het liberale wanbestuur was: dat zoo dikwijls personen, buiten de gemeenten wonende, tot burgemeester werden benoemd,terwijl toch de gemeentewet het ingezetenschap opnoemt onder (le voorwaarden van benoembaarheid én alleen daarvan afwijking toelaat «in het belang der* gemeen te." Het «Hbl." neeft thans uitgerekend, dat van 1880 tot Juli 1887, dus in 7ijanr, zijn benoemd'; 262 burgemeesters uit de ingezetenen en 318 van builen, dus gemiddeld 35 en 42 's jaars. Tussekeii 20 Juli 1888 en 17 Juli 1890 zijn onder dit ministerie 44 gemeentenaren en 72 burgemeesters van elders benoemd, of 22 en 36 's jaars. De verhouding is er dus niet beter op geworden en de «grief" tegen de liberalen is door deze uit komst weer te niet gedaan. Overzicht der Pers. Over de proclamatie van den heer Tindal aan het Ned. volk zegt «Het Nieuws" o. a. liet volgende: «Een geheel anderen indruk liehben wij verkregen van deze «proclamatie". Wij kunnen ons levendig voorstellen hoe onaangenaam 't den heer Tindal moet hebben getroll'en, toen hij bouwende op 's Konings bekende warme belang stelling voor alles wat militaire aangelegenheden betreft, en in het vaste vertrouwen dat hij er spoedig in slagen zou, den Koning van de juistheid zijner inzichten te overtuigen zich teleurgesteld zag door de mededecling, dat M. wegens zijn gezond heidstoestand gten bezoeken van dien aard mag ontvangen of mag kennis nemen van daarover te voeren briefwisselingen. Doch wettigt deze teleur stelling nu op eens zijne poging 0111 den Koning buiten staat te verklaren de regeering waar te nemen en zijn verlangen 0111 de ministers strafbaar te stellen, wijl zij niet de noodige stappen in denzelfden geest hebben gedaan Die toestand is tot dusver nog uit niets gebleken cn mag zeker niet afgeleid worden uit bet weigeren van eene audiëntie, al had de vorm van die weigeyug aijder^...kumysn wezen, «Maar bovendien men mag 't betreuren of niet bestond er geen enkele aanleiding om van een au diëntie meer heil te verwachten dan van den tot dusver gevolgden meer wettelijken weg. Onze Koning Willem de Derde heeft gedurende zijn langdurige regeering 3teeds bewezen, dat hij diep doordrongen is van de bcl;eekeni8 van liet constitutioneel beginsel. Vaak' met terzijdestelling van eigen wensclien en inzichten heeft hij zich en zijne regeeringsdaden gericht naar den uitgesproken wil van het Neder landsche volk. zoonis die bleek uit de wettige Volks- vertegen woord'ilmtig. Van een persoonlijk ingrijpen des Konings in den gang van 's lands bestuur tenzij onmiddellijk gevolgd door een beroep op het kiesgerechtigd dec-1 der natie bestaat sinds 1849 geen voorbeeld. Zoo behoort 't iu een constitutioneele monarchie. «Wie verandering of verbetering wenscht, bewerke de openbare nieening, streve naar een andere samen stelling van de Staten-Gencraal indien althans de huidige niet gezind is tot verbetering mede te werken en hij kan verzekerd zijn ook van de gezindheid des Konings, om aan den langs wettelij ken weg geuiten volkswensch gehoor te geven. «In dit opzicht is de tijd zelfs zon gunstig moge lijk dc verkiezingen van 1891 staan voor de deur. koetsier, die den Braziliaansche aap, welke hij van vroeger kende, toen hij met zijn heer op den Valkenhof geweest was, naar den duivel wensclite. Zoo reed Dolores dan alleen terug en steeg zij weder alleen uit, om zich naar de bibliotheek te begeven, waar de vrijheer vroeger gewoond had en waar nu het testa ment zou woi'den gelezen. Terwijl zij plaats nam in den voor haar bestemden zetel, haar sluier terugsloeg en de handschoenen van de fraaie, steeds bewon derde banden trok, dacht zij terug aan de jaren liarer kindschheid, die zij in de ver trekken van den Valkenhof had doorgebracht. Toen, in dien tijd, zonder zoi'g voorbijgaand, had zij hier geheerscht over het gulden ko ninkrijk der jeugd, als men de geheele wereld meent te bezitten en gelooft dat deze speciaal voor ons geschapen is. Met de honden bij zich, vloog zij toen door de kruisgangen en door de schaduwrijke lanen om het park, en zij had dan in jeugdigen overmoed schate rend gelachen als zij struikelde en viel, maar zij had ook luid gelachen als zij bij die wilde jachtiemand omver rende. Wat men bij andere kindei'en als verschoonbare baldadigheid be schouwt, werd haar echter als een misdaad toegerekend. Dan gaf dat weer bittere klachten over dat «satansgebroed" en die «Braziliaansche duivel", die men op den Valkenhof nog veel erger dacht dan onze gewone duivel. Als om dc kroon- daarop te zetten kwam het eens bij haar op werkelijk voor duivel te spelen en zij joeg daarmede

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1