Wil men bij die gelegenheid bij vernieuwing de aandacht vestigen op het belang (Ier door den heer Tindal opgeworpen vragen, welke ook door ons be schouwd worden als „de hoogste belangen van den Staat rakende", niemand zal er iets op aan te mer ken hebben. Wij blijven dan binnen de perken, maar persoonlijke proclamatie» van dezen aard, al zijn ze ook door de zuiverste bedoelingen ingege ven, doen dat niet." Het „Hbl&d" besluit een artikel «De turk- sche trom geroerd", waarin de jongste gedraging van den heer Tindal wordt gelaakt, met de volgende woorden «Een bejaard Vorst, die zwak van lichaam is, maar volgens zijn verantwoordelijke raadslieden nog volkomen in staat het onontbeerlijke te doen, doet wel geen kracht te verspillen aan gesprekken, als die welke de heer Tindal Z. M. wilde opdringen. Zeer afkeurenswaardig schijnt ons daarom het geweldmakend adres van den heer Tindal. waarin deze «voor de eer van het Nederlandsclie volk" opkomt, omdat hem een audiëntie geweigerd is. «Menige aanmerking van den lieer Tindal op onze defensie scheen ons juist toe, al wijdde hij te groote en uitsluitende aandacht aan de kans dat Den Haag eens gebombardeerd wordt. «Doch door dit ongematigde, opgeschroefde adres, waarin hij- onzen Koning in plaats van Zr. Ms. verantwoordelijke ministers aanvalt, doet hij zijn zaak veel grooter nadeel dan al zijn tegenstanders geza menlijk hem hadden kunnen toebrengen." Binnenlandsch nieuws. Helder. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat de geschiktste gelegen heden voor de verzending der brieven enz., be stemd voor Zr. Ms. Sommclsdijk, op de volgende vertrekdagen zullen zijn naar St. Vincent 30 Sept. Liberia 1 en 8 Oct. Banana 19 en 31 Oct. Ascension 5 Oct. Paramaribo 5 Jan., via Amsterdam of via St. Nazaire. De laatste buslichting aan het Postkantoor zal plaats hebben te 6.45 uur 's avonds. Texel. Sedert het vertrek van den heer de Holl was ons eiland zonder apotheker. Naar wordt medegedeeld, zal zich echter weder „een man der medicijnen" alhier vestigen, om welke reden een der geneesheeren alsdan zijne apotheek zou vaarwel zeggen. Texel. Morgen wacht den beminnaars van declamatie, en ze zijn niet weinig in ons midden, een genot dat hier niet zoo veelvuldig voorkomt. Twee sprekers van Helder, de heeren C. D. Zur Mtlhlen en A. B. Weber, zullen dien avond ten bate eener weldadige instelling, in het lokaal „De Lindeboom" eenige voordrachten houden. Beide heeren verdienden op ?t gebied der declamatie reeds lang hunne sporen en zijn ook buiten hun woonplaats zoo gunstig bekend, dat ieder woord van aanbeveling overbodig mag geacht worden. Toone een zeer ruime opkomst den welwillende heeren, dat zoowel hunne offer vaardigheid als hun talent hier op den rechten prijs worden gesteld(T. Ct.) Texel. Volgens bekendmaking aan het postkantoor zal, te beginnen met 1 October, eene verandering in het vertrek der post des middags naar het Nieuwediep plaats zal hebben. Vanaf dien datum zal het vertrek der post plaats heb ben als volgt: van Cocksdorp 12.20 nam., van Waal 1.35 nam, van Burg 2.05 nam., van Oude- schild 2.45 nam. De tweede post naar Texel zal alsdan van het Nieuwediep vertrekken vm. 9.30. Oosterend (Texel). Van hier is aan het bestuur der Loodsenvereeniging „Recht door zee," te Helder, voor eene aldaar wonende en in behoeftige omstandigheden verkeerende weduwe met zeven kinderen, overgemaakt een bedrag van f 51,50, zijnde het montant van ingezamelde bijdragen. Oudesluis. Bij de aanbesteding van het sloopen van het huis „de Kriel" en liet egali- seeren en aanleggen der schoolpleinen alhier én te Burgerbrug, werd ingeschreven als volgt: D. Semeins, van Kolhorn, voor f 980; D. Tromp, van 't Zand, f 915; Jn. Veeter, van Schagerbrug, f 905 Jn. Pot, van Stolpe, f 860Jn. Dekker, Eenigenburg, f 857 K. Schaap, St. M. Brug, f 851; Jn. Heman, St. M. vlotbr., f846.82; het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Oude Niedorp. In dit polderdistrict is tot lid van het Dag. Best. herkozen de heer J. Stam en tot hoofdingeland gekozen de heer A. Strijbis. Warder. Alhier worden pogingen aange wend, om een fanfare-corps op te richten. Grosthuizen. Een ware opruiming kan het heeten, dat eindelijk de houten ommanteling de bedienden de doodschrik op het lijf. Het viel haar namelijk in, in een reusachtige uit geholde kalebas op afschuwelijke manier oogen, neus en mond te snijden en die op te zetten. Met een vuurrooden doek om ging zij toen in den maneschijn in de kruisgangen ■wandelen. Zij herinnerde het zich nog dui delijk dat de kalebas wel gemakkelijk over haar hoofd was gegaan, maar niet terug wilde, zoodat Ramo hem aan stukken moest snijden om haar te bevrijden. En toen zij daaraan dacht, moest zij lachen het was slechts even en vluchtig, maar het werd toch opge merkt, want mevrouw Rusz zeide tot haar zoon: «Hebt ge haar zien lachen, dat hartelooze wezen? Zij is zoo in haar schik over haar erfenis, dat zij niet eens in staat is in dit ernstige oogenblik, zooals toch de welvoeglijk heid meebrengt, hare vreugde te verbergen." Alfred Falkner knikte hij had maar half gehoord wat zijne moeder gezegd had, maar haar lachen had hij gezien, omdat nu, ja, omdat hij de oogen niet van dat van onzen sierlijken kerktoren is weggenomen en, 't kan tot eer van werkgevers en werkuitvoer- ders gezegd worden, de toren is in eere hersteld ,,'t is of hij nieuw is", zei dezer dagen een toe schouwer van 't wegnemen van „den laatsten paal", en die man had gelijk de toren ziet er ook wezenlijk uit als nieuw. Avenhorn, 25 Sept.Een even aangename als nuttige avond wachtte den bezoekers van ons zoogenaamd „Burgernut". Dat de verwachting hoog gespannen was, bleek genoeg uit de opkomst van leden en gasten, die te samen een vergade ring vormden van ruim 125 personen. Als spre ker zou dan ook optreden de weleerw. heer Tenthof!, van Hoorn, die voor onze ingezetenen geen vreemdling meer is en wiens naam hier goeden klank heeft. Ruim half acht betrad despreker den catheder om in een goed voorgedragen en met veel be langstelling aangehoorde redevoering uiteen te zetten op zooveel mogelijk voor allen bevatte lijke wijze de twee vragen Wat eigenlijk de maatschappij in 't algemeen is en hoe nu ome maatschappij is. Spreker begint met nader het woord „maat schappij" zelf te verklaren en te wijzen op de „maats", de „socii", als de leden, die haar vormen. Tot toelichting wordt hier op „Janmaat" ge wezen, de mannen, die met, voor en door elk ander het schip doen voortgaan, behartigende elkanders belangen. Natuurlijk kan van maat schappelijk leven eerst daar sprake zijn, waar de verschillende „maats" elkander behoeven. De Eskimo in zijn door hem alleen gemaakte en door hem alleen bestuurde cano kan weinig van dit gemeenschapsleven gevoelen. Beter wordt het reeds gekend door de herdersstammen, die rondzwerven, zich aan elkander verbindend, tot verdediging van zich en de hunnen. Maar meer nog is er sprake van zulk een samenleven daar, waar die maatschappij als een kunstig uurwerk bestaat uit zooveel raderen en veeren als onze hedendaagscheniets kan hier worden gemist of de geregelde loop is verstoord. Terecht illustreert spreker hier zijn rede met voorbeelden van ons spoorwezen hoeveel men- schen zijn er niet noodig geweest om 't zoover te brengen dat het erts werd tot spoorstaaf, hoe veel geesten hebben er niet aan gewerkt, aan de oplossing van 't vraagstuk van „den wagen zon der paard", hoe dit goed zou loopen, hoeveel handen zijn er niet noodig, hoeveel kennis wordt er niet vereischt om alles in goeden gang te houden. Door die verdeeling van den arbeid is hetniet moeielijk meer antwoord te geven 'op de vraag „wie is het, die maakt dat ik mij zoo snel ver plaatsen kan", een vraag die geheel ter zijde ge drongen is door die andere: „hoe verplaats ik mij snel of liever het snelst. Vooral dat laatste is kenmerk van onzen tijd, die zoo geheel anders is als die, welke nog maar kort achter ons ligt, den tijd, in welken aller handen werk vonden, waar steden werden uit gebouwd, spoorwegen aangelegd, vaarten in 't leven geroepen. Onze tijd is de tijd van de concurrentie. Het woord zelf is aan den wedstrijd, aan den hard draverij ontleend en geeft juist daardoor zoo goed den geest van onze dagen weerde een jaagt om den ander voorbij te komen, juichend over eens anders nederlaag, in het ergste geval den ander, zoo mogelijk, vertrappend onder het rennen. En die concurrentie brengt hoofdzakelijk met zich, dat het den individu, die socius, maat moest zijn, maakt tot den baatzuchtigen egoïst, die niet vraagt naar and'ren, die niet wil zijn en kan zijn langer „hoeder des broeders", maar die lacht over den ondergang des naasten. Zelfzucht is gekomen in de plaats der liefde en aan die ommekeer hebben wij te danken voor een groot deel den ommekeer in de sociale toestanden in de laatste jaren. Terugkeer tot het beter beginsel, gevoel van de waarheid, dat allen „maats" moeten zijn, liefde kan het redmiddel zijn uit het groot Labyrinth Nadat spreker in breede trekken had geschetst hetgeen hier slechts in korte woorden werd weergegeven, werd eenige minuten pauze ge houden, waarna door enkele leden van 't Nut een korte bijdrage in poëzie werd gegeven, om dan nog eens den catheder ter beschikking te stellen van den geachten redenaar van dezen avond. Nu werd ten aanhoore gebracht en voorge dragen op even boeiende als van talent getui gende wijze, een novelle van Engel, genaamd „Haantjepik". Niet minder belangstellend be toonde zich het publiek, dat met alle aandacht den spreker volgde. 't Was dan ook meer dan een gewone be leefdheid, dat de voorzitter namens de geheele vergadering Ds. Tenthoff hartelijk dankte voor het Nut en het genoegen, den hoorders verschaft. bleeke gelaat met die diepe, donkere oogen kon afwenden, dat gelaat, dat hem zooanti- patiscli was, zooals hij tegen Keppler had gezegd. Misschien kon hij daarom zijne oogen niet van haar af wenden, omdat de aantrekkingskracht van datgene wat afstoot op hem werkte zoo ten minste verklaarde hij het zich. Zoo brak dan de stellig niet aan goedhar tigheid mankgaande mevrouw Rusz den staf over de lachende erfgename en daarmede deed zij niets anders, dan wat de geheele wereld doet, die zoo gaarne alleen naar den schijn oordeelt. Misschien zou mevrouw Rusz nog meer verontwaardigd zijn geweest, als zij had geweten, dat donna Dolores op dit ernstige oogenblik aan hare kinderjaren en kinderstreken dacht en vooral aan die kalebas. Dan was het waarlijk nog beter aan de rijke erfenis te denken, want dat was toch niet veel erger, en trouwens niet anders dan men van dit Braziliaansche wezen verwachten kon. (Wordt vervolgd.) Rotterdam. Jl. Zaterdagmiddag werd het Sanatorium aan den Westersingel plechtig inge wijd met een rede van dr. van Moll. Een aan tal genoodigden maakten gebruik van de gele genheid om de nieuwe inrichting in oogenschouw te nemen. Marine en Leger. Zr. Ms. artillerie-instructiescliepen «Aruba" en «Het I.oo" zijn gisteren geïnspecteerd door den schout-hij-nacht C. H. Bogaert, directeur en com mandant der Marine alhier. De schietoefeningen aan de Hors zijn thans af- geloopen. Zr. Ms. fregat «Evert9en", dienende tot opleidings schip der zee-miliciens, zal in de 2de helft van November huiten dienst gesteld worden en aan de Marinewerf alhier in conservatie worden opgenomen". De kapt. L. C. Dijxhoorn, commandant van de 4e comp. van het 4e reg. vesting-artillerie, wordt overgeplaatst bij den staf van het reg. te Helder, en belast, met de functie van officier van het mate rieel, ter vervanging van den kapt. J. A. K. van Hasselt, die, naar men verneemt, zal worden be noemd tot adjudant van den kolonel M. v. Aken, commandant van gemeld corps, uit welke functie de kapt. F. Mossel hij zijn overplaatsing naar het 2de reg. van het wapen te Naarden, eervol is ont heven. Do luit. ter zee 2de kl. W. D. H. baron Van Asbeck, met 1 October n. s. op non-activiteit ge steld, is bestemd om vermoedelijk in November a. s. naar O.-I. te worden uitgezonden. De officier van gezondheid 2e kl. dr. B. Snellen wordt, te rekenen met 1 Oct. a. s., bevorderd tot le kl. De off. van ndm. 2de kl. S. Huinmelinck wordt in stede met den lsten Oct. a. s., met den 16den daaraanvolgende op non-act. gesteld en met laatst genoemden datum vervangen door den off. van adm. 2de kl. K. A. De Josselin de Jong. De 1ste luit. der mariniers J. M. Ente van Gils, ingescheept aan boord Zr. Ms. fregat «Evertscn", wordt met den 16den Nov. e. k. ter beschikking gesteld van den commandant van het korps mariniers. De opperkonstahel v. k. P. P. J. Kloppers, ge detacheerd aan boord van Zr. Ms. exercitie batterij «Salamander", wordt overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „De Ruijter en vervangen door den opperkonstahel v. k. A. Vclle- man. Jl. Zaterdag is op 's Bijks werf te Amsterdam de kiel gelogd van Zr. Ms. ramschip „Reinicr Claeszen", aldaar te bouwen door de Kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen, in liquidatie. Zoowel hij de Indische begrooting als bij hoofd stuk VI der Staatsbegrootino- voor 1891 is rekening gehouden met een nieuw schaftingstarief, waarmede de Regeering een eenigszins langdurige proef wenscht te nemen. Het nieuwe tarief strekt voornamelijk om, met behoud der voediugswaarde volgens de tegenwoordige schafting, daarin eenige afwisseling le brengen en zoo te gemoet te komen aan de sedert lang vernomen klacht over eentonigheid. Dit nieuwe tarief zal worden toegepast bij het auxiliair eskader in Oost-lndië, de stations in West- Indië en de schepen voor buitenlandschen dienst en politie-toezicht op de zeevisscherij. Er wordt daarbij, wat O.-Indic betreft, een ruimere plaats ge- geveu aan de verstrekking van levensbehoeften van Europeeschen oorsprong, ter vervanging van arti kelen die in Indië werden aangekocht. Onderwijs en Examens. Texel, 29 Sept. Door eenige onderwijzers van hier is besloten tot oprichting van eene gymnastiek-cursus. Het doel is, zich te bekwa men voor het examen tot verkrijging van de verlichte acte voor dat vak. De leiding der oefeningen is bereids opgedra gen aan den heer Engel, hoofd der school te Zuid-Eierland, welke heer in 't bezit is van eene acte gymnastiek-middelbaar onderwijs. Texel. De heer M. Kikkert, tot 1 Juli jl. tijdelijk als onderwijzer in functie te den Burg, is als onderwijzer benoemd te Kudelstaart. gem. Aalsmeer. Het hoofd der school aldaar, de heer G. Dros, bekend als schrijver van vele landbouw kundige werkjes en van vele opstellen, voorko mende in „de Landbouwcourant," is ook van hier geboortig. Anna Paulowna. De heer J. ten Cate, onderwijzer alhier, is door den Raad der ge meente Schoterland jl. Zaterdag met algemeene stemmen benoemd tot hoofd der school te St. Johannesga. EindelijkNamens den Koning heeft de min. van Binnenlandsche Zaken gunstig beschikt op het tweede adres van den Gemeenteraad van Zijpe, houdende verzoek om vrijstelling van de verplichiing tot het heffen van schoolgeld. 't Heeft minister Lohman blijkbaar heel wat moeite gekost om deze beschikking de eerste, in dezen zin beslist te nemen. Of waren de gedrukte afwijzingsformulieren aan het Departe ment niet meer voorhanden (Vad.) Ook de Gemeenteraad van Oude Niedorp heeft eene afwijzende beschikking van de Re geering ontvangen op zijn verzoek om vrijstel ling van verplichte schoolgeldheffing. Benoemd tot hoofd der Chr. school te Enk huizen de heer S. de Jong Ezn., te Rotterdam tot onderwijzeres aan de burgerjongensschool te Enkhuizen (tijdelijk) mej. A. Dondorf, aldaar. Kerknieuws. Beroepen bij de Herv. gem. te Heiloo, de heer D. J. van Dijk Jz., cand. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem. te Kwadijk, door ds. M. Buis, laatst pred. in Ned.-Indië. Den 19 October zal te Purmerend een predi kant bij de doopsgezinde gemeente gekozen worden uit het volgende vijftalds. Bakker, te Twisk, ds. v. Cleeff, te Aalsmeer, ds. Dekker, te Monnikendam, ds. Loosjes, te Beemster en ds. Westerman Holsteijn, te Barsingerhorn. Uit onze Koloniën. Floris-expeditie. Volgens een uit Macassar te Seinarang ontvangen particulier schrijven, liepen aldaar bepaalde geruchten, dat met de laatst van die plaats naar Flores vertrokken boot een regee- rings-telegram werd verzonden, behelzende het hevel om uil Flores terug te trekken. Wij voor ons vermoeden intusschen, dat dit par ticulier schrijven het niet hij 't rechte eind heeft. Naar wij toch uit goede bron vernemen, moet de legercommandant dezer dagen bij het commando der 2de afdeeling hebben geïnformeerd in hoeverre het 8e bat. nog valide zou zijn om uit te trekken, hetgeen eer zou doen denken aan plannen tot nieuwe versterking dan tot terugroeping der expeditie. Men bericht aan het „Bat. Hlb." nog het vol gende omtrent het vermoorden van den luit. Die- mond en de zijnen op Flores. „Het geval heeft zich als volgt toegedragen Tusschen de verschillende étappes schijnen eenige posten, 6 a 10 man sterk, te zijn geschoven. Het hevel over vier daarvan was opgedragen aan een officier. Terwijl de commandant zich nu hij één dezer posten bevond, werd deze aangevallen. Eenige manschappen ▼luchtten en de overigen werden af gemaakt voordat er nog aan verdediging gedacht kon worden. De commandant werd gevangen genomen, aan een boom gebonden (dit alles volgens het verhaal van zijn eigen jongen, die het moordtooneel van uit de verte aanschouwde) en met lanssteken langzaam afgemaakt. Buitenland. Duitschland. De Duitsche socialisten maken zich druk over de vraag of het lidmaat schap van de kerk moet worden opgezegd, en zoo ja, dan bij duizenden tegelijk. Herhaalde malen hebben daartoe te Berlijn vergaderingen plaats gehad en steeds ging 't er een beetje schuins toe. De laatste vergadering werd door de politie ontbonden, omdat er zulk een helsch leven ontstond. En dat alleen omdat er iemand optrad om [de kerk te verdedigen. Eergisteren werd er weer zulk een vergadering gehouden, en uit vrees dat de politie de heeren uit de zaal zou jagen, werden de zenuwen wat in toom ge houden. Men liet zelfs den inspecteur der Chris telijke zending zonder kabaal uitspreken. Deze zeide, wat honderdmaal gezegd is: wanneer de kerk niet deugde, moest men er juist in blijven om haar te verbeterende socialisten hadden daarvoor te meer reden, omdat hun beginsel, dat van vrijheid, gelijkheid en broederschap, een Christelijken oorsprong had. Bij den aanvang der vergadering voerde de socialist Vogtherr, een groot man in zijn kring, lid van den Berlijnschen gemeenteraad, het woord. Deze was, niet onpraktisch, van oordeel, dat het Christendom niet paste bij de socialisten, immers: deze zoeken hun geluk hier op aaide en bekommeren zich niet om het moeielijk te controleeren geluk aan de andere zijde des grafs, dat de Christenen willen machtig worden. De Christelijke geloften van de eeuwige zaligheid in den hemel verklaarde Vogtherr voor een water soepje van zalvende woorden, voor een socia listenmaag niet krachtig genoeg. Er waren in de vergadering ook anti-semieten, die erg op de Joden scholden. Toch kon de vergadering op de gewone wijze gesloten worden. De meerderheid kon zich nog maar niet ver eenigen met het voorstel om in massa de kerk te verlatenmen meende dat dit aan de leden moest vrijgelaten worden, daar het socialistisch program uitdrukkelijk zegt, dat de godsdienst een particuliere zaak is, waarin iedereen moet worden vrijgelaten. Rusland. Aan „Reuters Office" wordt uit Petersburg geseind, dat de Keizer aller Russen definitief heeft op zich genomen, als scheids rechter op te treden in het geschil tusschen Frankrijk en Nederland betreffende de grens regeling in Guyana. Spanje. In het hospitaal te Madrid be vinden zich thans 300 poklijders. Portugal. Volgens te Hendaye ontvangen berichten duurt de beweging voort. De Spaansche regeering heeft besloten, met het oog op mogelijke gebeurtenissen, troepen naar de Portugeesche grens te zenden. Noord-Amerika. De voornaamste wijzi gingen, door de gemengde commissie gebracht in de tarieven, gelijk deze door den Senaat waren vastgesteld, zijn de volgende suiker is vrijgesteld tot No. 16 en boven No. 16 bedraagt het invoer recht dollarcent per pond met toevoeging van '/l# cent voor suiker, die met een premie wordt uitgevoerd; wk glas 2a/10 cent; stalen rails 5/10 cent; schilderijen en beeldhouwwerken 15 pCt. van dè waarde cognac 3 dollarsale en andere bieren 40 cent per gallonvlas 3 cent per pondlinnen 50 pCt. van de waarde na 1 Jan. 1894 en 35 pCt. tot dien dag; kant 60 pCt. van de waarde. In dezen gewijzigden vorm is het ontwerp teruggezonden naar de financieele commissie van het Huis van Afgevaardigden. De gemengde commissie verlangt, dat de wet 6 Oct. in wer king zal treden. De tijd, gedurende welken buitenlandsche regeeringen nog schikkingen kunnen treffen betreffende wederkeerige vrijstelling van invoer rechten voor landbouwproducten, is nog verlengd tot 2 Jan. 1892. Volgens telegrammen in de Engelsche bladen heeft het Huis van Afgevaardigden de tariefwet met 152 tegen 81 stemmen aangenomen. Gis teren kwam nu de wet voor den Senaat. De belangrijkste wijziging nog daarin gebracht is, dat alle goederen op 1 October (in plaats van 1 Augustus) in entrepot, zullen worden toege laten tot de tegenwoordige rechten, indien zij vóóri Februari worden in consumptie gebracht. Alle goederen, 6 October of later aankomende, zijn aan de nieuwe rechten onderworpen. Mexico. De „Agence Havas" deelt mede dat het telegram, waarin de moordaanslag tegen president Diaz gemeld werd, geheel valsch is.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2