HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. laargang 48. M. 122. Vrijdag 10 October 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. BEKENDMAKING. 22> DOLORES. „En deiespereert nimmer!' Jan Piet erts. Coen. Het Vaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied. Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per kwartaal0.70, franco per post 0.90. Het Zondagsblad, behoorende bij deze Courant, verschijnt eiken Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden0.50. Voor de abonnee dezer Courant in de gemeente0.30. ,ww 0 bniten de 0.35. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. Prijs der Advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. B abonnement, naar gelang van de boeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Voor liefdadige doeleinden 3 cent per regel Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Mededeelingen en aanbevelingen10 Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder maken bekend, dat de begrooting der ontvangsten en uitgaven van de gemeente, over het dienstjaar 1891,gisteren aan den Gemeenteraad is aangeboden en van heden af gedurende veer tien dagen op de Secretarie der gemeente voor ieder ter inzage is nedergelegd, en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Helder, 8 October 1890. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder: C. A. BEUKENKAMP. De Secretaris, C. BOON. NEDERLAND. HELDER, 9 October. Men leest in „de Standaard" „Tegenover de informatiön, door den heer Tindal omtrent 's Konings toestand ingewonnen, zijn we in staat, andere en betere informatiön te kunnen stellen, voor wier nauwkeurigheid we borg spreken. „Tot voor nu 14 dagen heeft de Koning zijn gewonen arbeid verricht. Gelijk bekend is, ver laat hij nooit Het Loo en moeten de ministers alles schriftelijk met hem afdoen, maar dit belet de persoonlijke bemoeiing met 's lands zaken geenszins. Geheel "tien zomer gaf Z.-M.-blijk, dat hij zich op de hoogte stelde van 't geen er omging, en er is niet de minste grond om te meenen, dat hij in meer of min onbewusten toe stand zijne toestemming, waar die noodig is, ooit zou hebben gegeven. Natuurlijk eischt dit licha melijke inspanningvandaar dat, toen de oude ziekte weer in hevigheid toenam, Z. M. den ar beid moest staken. Juist de omstandigheid, datroo- dra die ziekte erger werd, ook geen enkel konink lijk besluit meer in de „Staatscourant" verscheen, toont dat alles in volkomen normalen toestand is. Nog dient er op te worden gelet, dat de doctoren huisdokters zijn en dat dus de Regee ring geene macht over hen heeft. „De bijzonderheden, waaruit de persoonlijke bemoeiing des Konings wiskunstig zeker blijkt, zijn natuurlijk voor mededeeling onvatbaar, maar niettemin van zoo stellipen aard, dat ze geen ruimte voor eenigen twijfel laten." Feuilleton van de Heldersche- en Nieuwedieper Conrant. Roman van Gravin ËUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) „Ik ken mijn plicht, genadige barones," zeide zij op afgemeten toon, //maar ik verzoek u zicli wel te willen herinneren, dat ik u voor die slaapkamer gewaarschuwd lieb!" „Maar toch niet in ernst, lieve juffrouw zeide Dolores. yin vollen ernst," herhaalde de huishoud ster, terwijl zij hare handen ten hemel hief. In de slaapkamer spookt het en de bewoner kan daar schade lijden aan lichaam en ziel!" „Nu, stel u maar gerust," zei Dolores spottend, /,ik sta er voor in dat de „booze vrijvrouw" mij niet slechter zal maken, dan ik ben, en wat mijn persoon betreft, kunt ge gerust zijn. Ramo en Teréza zullen in mijne nabijheid slapen, om mij te kunnen beschermen, maar bovendien ligt er op mijn nachttafel steeds een geladen revolver, dat is in Brazilië zoo onze gewoonte." Juffrouw Kohier boog en ging heen, maar zij sloeg hare blikken naar boven, als wilde zij den hemel tot getuige roepen, dat zij haren plicht had gedaan door hare nieuwe meeste res voor het familie-spook te waarschuwen. Daarbuiten echter bleef zij peinzend staan. „Dat zal een mooi huishouden worden op den Valkenhof1, zeide zij tot zichzelf, „al ware het alleen maar daarom, dat die Mulatin weder hier komt, die zwarte, die in een Christelijk huisgezin niet tehuis hoort; ge- gwegen nog van mesjeu Ramo, dien Brazili- De heer Henry Tindal zal Maandagavond e. k. in het Gebouw voor den Werkenden Stand in eene door de Kiesvereeniging „Amsterdam" belegde openbare vergadering (toegansprijs 10 ct.) zijn schrijven over zijn bezoek aan het Loo en den toestand van den Koning nader toelichten. Blijkens bij de regeering ingekomen bericht, zal in 1891 van 15 Mei tot 15 October te Frank fort a/M. eene internationale electriciteitstentoon- stelling worden gehouden. Belanghebbenden hier te lande worden voor liet verkrijgen van nadere inlichtingen verwezen naar het hoofdbestuur der Nederlandsche maat schappij tot bevordering van nijverheid, Secreta ris-Penningmeester de heer F. W. van Eeden te Haarlem, aan hetwelk exemplaren van het pros pectus der tentoonstelling zijn toegezonden. Het gedenkteeken ter herinnering aan het sneuvelen van de Graven Lodewijk en Hendrik van Nassau, gedurende den slag op de Mooker- heide, zal worden opgericht in de kerk te Heumen. Het zal in December worden onthuld. Prof. dr. Blok uit Groningen zal de feestrede houden. Het „Vad." verneemt, dat dr. Schaepman op een schrijven van den Soc. Dem. Bond heeft geantwoord, dat hij zich eerst over eenige maanden beschikbaar kan stellen voor de beloofde voor dracht in den Bond. De ongesteldheid van dr. Schaepman belette hem gelukkig niet jl. Dinsdag aan de werk zaamheden der Kamer deel te nemen. De ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Financiën brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge de bij de wet van 22 Juli 1890 (Staatsblad No. 134) goed gekeurde overeenkomsten dd. 21 Jan. 1890: i°. met ingang van 25 Oct. e. k., de Staats spoorweg van Dordrecht naar Eist en Ressen- Bcmmel en die van Stavoren naar Leeuwarden, thans in exploitatie bij de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoor wegen, zullen worden geëxploiteerd door de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij 20. met ingang van 15 Oct. e. k., de exploitatie van de tot dusver door de Nederlandsche Rhijn- spoorweg-maatschappij geëxploiteerde spoorwegen zal worden overgedragen aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, en door welke alle rechten en verplichtingen van de Ne derlandsche Rhijnspoorwegmaatschappij tegenover derden, met uitzondering van haar verbintenissen tegenover houders van door haar uitgegeven obligatien, zullen worden overgenomen 30. de rente en aflossing van de ten laste der Neder). Rhijnspoorweg-maatschappij in omloop zijnde geldleeningen, zoomede de verschenen en nog niet opgekomen dividend-bewijzen, overeen komstig de daaromtrent bij de uitgifte gedane toezeggingen zullen worden betaald door den Staat. aan. En dan eene meesteres, die eene vrij geest is en niets gelooft ja, ja, dat zal zij op het tooneel hebben geleerd en iets duivelachtigs heeft zij als kind reeds over zich gehad, toen zij mij met haar kalebas óp het hoofd zoo liet schrikken en bovendien nog dolle schik er in had. Ja, ja, dat roode haar! Wacht u voor den geteekende, zegt het spreekwoord!" Zij, die het onderwerp van deze over peinzing was, de tot vrijgeest bevorderde jonge meesteres, stond intnsschen aan het raam van de torenkamer, met het hoofd, dat God zijn schoonste sieraad verstrekt had, op de borst gezonken en de handen gevou wen. Wat ging er in deze jonge ziel om? //Misschien zou juffrouw Kohier het ge weten hebben. Maar deze moest voort om haren plicht te doen. Toen zij den zuidelij ken vleugel passeerde, hoorde zij in de ver trekken, die door het echtpaar Rusz bewoond werden, de luide, toornige stem van Alfred en te gelijk kwam hij naar buiten en liep snel de trappen af, de huishoudster voorbij, zonder haar te zien. //Zoo, zoo," mompelde zij, „die hebben daarbinnen weer eens vuursteen en lont ge speeld dan vliegen er vonken. Nu, wat inij betreftwie rust wil hebben, moet hooren, zien enzwijgen." Alfred Falkner had, na de voorlezing van het testament, zijne moeder naar hare kamer gevoerd, gevolg door dr. Rusz, die met ge bogen hoofd in diepe gedachten daar henen- ging- In hare kamer gekomen, zette mevrouw Rusz zich neder en ontdeed zich van haar hoed. De zaak had haar zeer aangegrepen. Haar zoon doorliep een paar malen de kamel en bleef toen plotseling voor haar staan. De afdeeling Arnhem van het Nederlandsch Werkliedenverbond hield jl. Zondagnamiddag een vergadering, waarin het lid der Kamer, de heer B. H. Heldt, optrad als spreker over het nut der coöperatie, meer in het bijzonder over de oprichting van een coöperatieve broodbak kerij. De heer Heldt zette uiteen, dat coöperatie voor hen, die van een beperkt inkomen moeten leven, het meest practische middel van „eigen hulp" is. Hij schetste de voordeelen der coöperatie, met namewering van drankmisbruik door de noodzakelijkheid van contante betalingdaarom ook voorkoming van schuldenbesparing van uitgaven, wat zelfs de gelegenheid opende om aajideel in een bouwmaatschappij te nemen en ten slotte eigenaar van een huisje te worden onvervalschte waar. Met het voorbeeld, dat Den Haag oplevert, had de heer Heldt succes. Daar is in 1879 met behulp van den heer Domela Nieuwenhuis een coöperatieve broodbakkerij opgericht met 156 leden. In 1888 was het ledental reeds geklom men tot 1200 en was de omzet f 87.000. De winst bedroeg, ondanks de lage broodprijzen, 12 pCt. Aan het debat, waartoe gelegenheid gegeven werd, namen vier tegenstanders deel. De heer Heldt beantwoordde en weerlegde de opmer kingen. Ten slotte deelde de voorzitter van de afdeeling mede, dat terstond pogingen in het werk zullen worden gesteld om te Arnhem een coöperatieve broodbakkerij op te richten. Men leest in het „Hbld." Gelijk wij gisteren mededeelden onder het nieuws uit de Transvaal, komt mevrouw Kruger, de echtgenoote van den President, weldra in Hol land. Aardig ouderwetsch klinken de woorden, waarin „De Patriot" dit mededeelt: „Mej. Kruger, eggenoote van president Kruger, sal binne kort op reis gaan na Holland vir 'n kort kuiertji." Wij hopen dat men haar het „kuiertji" door Holland's steden zoo aangenaam mogelijk zal maken. ST ATEN-GENER A AL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 7 October. Ingekomen was het bericht van overlijden van den heer Visser van Hazerswoude. De heer Viruly Verbrugge interpelleerde den minister van Buitenlandsche Zaken over het ver nieuwde verbod tot invoer van Nederlandsch vee in Engeland. De minister bevestigde het bericht. Het verbod is uitgelokt door het voorkomen van mond- en klauwzeer bij 15 runderen op een pachthoeve te Vaals (Limburg). Onze legatie te Londen doet alles om de Engelsche Regeering te bewegen, U zult toch die uitnoodiging van haar, om op den Valkenhof te blijven wonen, niet aannemen, moeder?" vroeg hij. „Die uitnoodiging is, zooals gij gehoord hebt, reeds aangenomen," zeide dr. Rusz. „Met uwe bewilliging, moeder?" vroeg Alfred nadrukkelijk. „Nu, dat mijn man dat terstond aannam heeft mij wel verrast," zeide mevrouw Rusz aarzelend. „Wij kunnen, door nog een poosje hier te blijven, op ons gemak onze beschikkingen voor de toekomst maken," merkte dr. Rusz aan. Alfred wendde zich toornig af. „Ik kan van liaar niets aannemen en het allerminst zooiets," zeide hij. „Dat dacht ik eerst ook," zeide mevrouw Rusz, „maar, daar gij nu toch spoedig zelf heer van den Valkenhof zijn zult, kunnen wij nog wel hier blijven, meen ik." „Ik spoedig zelf heer?" Alfred wendde zicli verbaasd om. z/Nu ja, als ge Dolores huwt," zeide me vrouw knikkend en zeer tevreden met deze bepaling van den overledene. „Dat zal nimmer gebeuren!" riep Alfred snel en heftig. „Niet?" herhaalde mevrouw Rusz ver schrikt. „Nu, dan verklaar ik u voor on toerekenbaar," zeide zij koel. „Daar hebt ge gelijk in, Adelheid," merkte de dokter aan, „maar Alfred zal er natuurlijk wel eens over nadenken," voegde hij er ver goelijkend bij„natuurlijk heeft het voor hem op het oogenblik iets onverdraaglijks, om op bevel te huwen, maar ach, dat gaat spoedig over; de tijd doet alle hoeken slijten." „Durft gij u ook nog met mijne aangele genheden te bemoeien?" riep Alfred uit, en het verbod te schorten, totdat zij nader zal hebben aangetoond, dat het een geheel sporadisch geval is, in een uithoek des lands, dien men uitstekend goed kan afsluiten. Antwoord op een daarom trent gericht telegram aan den Engelschen mi nister van Binnenl. Zaken (die in Schotland vertoeft) is nog niet ontvangen. Wat zonder schade voor de zaak kan worden gepubliceerd, zal in de „Staatscourant" worden opgenomen. Behandeld werd het wetsontwerp, houdende bepalingen betreffende 's Rijks waterstaatswerken. Tegen art. 1 werden verschillende bedenkingen geopperd, terwijl de C. van R. eenamend. had voorgesteld, om te gemoet te komen aan de be denkingen der waterschapsbesturen, die vreesden voor inbreuk op hunne rechten bij in- en uitlaten van water. Zitting van Woensdag 8 October. De Kamer zal, na afloop van de aanhangige ontwerpen, zich begeven tot het sectie-onderzoek van de Staatsbegrooting. Het debat ovcr het ontwerp tot vaststelling van bepalingen, betreffende Rijks waterstaatswerken is heden voortgezet. De minister van Waterstaat wijzigde den aanhef, van art. 1, zoodat een be stuursmaatregel zal regelen, wat ter ter bescher ming van 's Rijks waterstaatswerken, alsmede ter verzekering van doelmatig en veilig gebruik van de werken noodig is, voor zooveel daarin niet door de wet of door de op een op de wet ge grond kon. besluit is voorzien. Een ademendement der Commissie van Rap porteurs, door de Regeering bestreden, om den bestuursmaatregel niet te doen slaan op 1. aflei ding van water- uit- en afvoer in Rijkswateren 2. op werken tot doen uitloopen van vloeibare stoften en 3. op werken tot afleiden van water uit kanalen onder beheer van het Rijk is aangenomen met 67 tegen 16 stemmen. Artikel 1, aldus gewijzigd, werd goedgekeurd. B i n n en I a n d s c h n i e uw s. Helder. Gemeenteraad. Zitting van Dins dag 7 October 1890. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 14, later 15 leden; afwezig zijn de heeren Hordijk en Van Wijngaarden, aanvanke lijk ook de heer Over de Linden. De tribune is goed bezet. Na voorlezing en goedkeuring der gehouden aan- teekeningen van het verhandelde in de vorige ver gadering, wordt de gemeente-begrooting voor 1891 door den Voorzitter, namens B. en W., den Raad aangeboden. Tot het onderzoeken dezer begrooting splitst zich de Raad in drie afdeeliugen, die bij loting aldus worden samengesteld: 1ste afd., de heeren Van Neck, Oudenhoven, Over de Linden, Van Twisk en Verfaille2de afd., de hh. Bakker, Hordijk, Iloogenbosch, Klik en Vos; 3de afd., de hh. Franken, Govers, Korver en Van Wijngaarden Deze afdcelingen zullen, respectievelijk onder pre- verachtelijk voegde hij er bij: „liet is ieder een niet gegeven om gold te vrijen!" Achter des dokters brilleglazen flikkerde het verdacht op bij deze steek, maar hij hield zich kalm als altijd. „In dit geval," zeide hij rustig, „is de rijke bruid aan u vermaakt." „Denk daarover hoe ge wilt," hernam Al fred trotsch, „blijf wat mij aangaat op den Valkenhof op uwe lauweren rusten, maar," vervolgde hij luid en toornig, „bemoei u niet met mijn zaken en spaar mij uwen raad. De meening van mijne moeder te hooren is inijne plicht, al is het ook in dit geval niet de mijne. Maar iedere poging tot overreding van u wijs ik beslist af, eens voor al E11 na dit ultimatum verliet Alfred toornig de kamer. Dokter Rusz keek hem lachend na en wreef zich de blanke, goed verzorgde handen. „Laat de storm uitrazen, Adelheid," zeide hij, „het zal spoedig genoeg gedaan zijn. Natuurlijk is de vrijheerlijke trots van uw zoon gekrenkt, maar zelfs de heftigste storm neemt ten slotte een eind. Wij blijven voor- loopig hier en ik mag geen Rusz heeten, als Alfred niet over jaar en dag hier heer is!" „Nu, dat ware te wensclien," zeide me vrouw Rusz, „maar Dolores zal anders niet lang zonder vrijer blijven en wie weet wat er gebeurt, als Alfred in zijn trots te lang wacht." Dokter Rusz lachte zachtjes in zich zelf. „Laat dat maar aan mij over, lieve vrouw," zeide hij, „ik heb de uitnoodiging om hier te blijven niet zonder bedoeling aangenomen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1