HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. M. 124. Woensdag 15 October 1890. Jaargang 48, Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. E N J. H. VAN BALEN. 25> DOLORES. „En desespereert nimmer!" Jan Pietersz. Coen. Het Vaderland! gheirouwe Blijf iele tot in den doot. Wilhelmuslied. Versoüljnt lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden. 4"oor de courant binnen de gemeentef 0.70, met Zondagsblad f 1.— naar de overige plaatsen van Nederland naar alle landen, die in bet postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika) naar Zuid-Afrika 1.75, 2.50, 2.10 - 3.— REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Pr ij a der advertentién: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement naar gelang van de hoeveelheid regels aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tusschcn den tekst, per regel 10 cU Advertentien voor liefdadige doeleinden3 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Agent voor Nieuw-Jersey en Omstreken: de heer Mr. P. LANGEVELD Mz., te Okonik Co, Passaie. NEDERLAND. HELDER, 14 October. De toestand des Konings ondergaat geen noe menswaardige verandering. Hij gebruikt nog steeds weinig voedsel en blijft zeer kalm. In een laag, doch ruim ledikant ligt de vor stelijke lijder, meestal onbewust van wat er in zijn omgeving voorvalt. De atmosfeer in het slaapvertrek wordt verfrischt door verdamping van eau-de-cologne, welke men daartoe op een verhitte lepel giet. De tapijten zijn gedrenkt met verdund carbolzuur. H. M. de Koningin bezoekt den kranke eenige malen per dag; Dr. Vlaanderen 's morgens en 's avonds. Gisteren seinde men uit Apeldoorn aan het Hlb.Dr. Vinkhuijsen is Zondagavond alhier aangekomen, professor Rosenstein heden ochtend. Maandag middag zijn de ministers Mackay en Ruys van het station Apeldoorn met een hof- rijtuig afgehaald en naar het Loo gereden. De toestand des Konings is nog steeds dezelfde. Maandagavond is een officieele mededeeling daaromtrent in de „Staatscourant" opgenomen. Het „Vad." zegt De „Staatscourant" bracht jl. Vrijdagavond weder eenig bericht over Z. M. den Koning, waaruit duidelijk blijkt, dat de toestand steeds ernstig blijft. Daarom verwondert het ons, dal de mededee lingen zoo uiterst schaarsch en eigenlijk ook van zoo onbestemde» aard zijn. Voor twee jaren kon men, zoowel op het Loo als ten Paleize in Den Haag, eiken dag inzage bekomen van 't bulletin door de geneesheeren afgegeven omtrent 's Konings toestand, bij dag en bij nacht. De groote belangstelling der natie, die zich nu weder van alle zijden openbaart, wettigt o. i. den bescheiden aandrang om den vroeger gevolg den maatregel te herstellen. Dit zou voor de tal rijke personen, ook uit de diplomatie, die eiken dag aan het Paleis naar berichten komen ver nemen en die moeten worden afgewezen met de vrij zonderlinge mededeeling, dat niemand van de hofhouding op de hoogte is, zeer gewenscht en tevens het middel zijn om aan allerlei vage en zonderlinge geruchten, die de ronde doen, een einde te maken. Feuilleton Tan de Helderache- en Nieuwedieper Courant. Roman van Gravin EUFEMIA ÜALLESTREM. (Uit het Duits ch.) Toen Falkner de deur achter zich sloot, stond Dolores bleek en bewegingloos aan het venster van de torenkamer- De frisscbe Meilucht stroomde naar binnen en streelde hare bleeke wangen, speelde door de fijne krulletjes op haar voorhoofd en voerde wolken geur mede van de narcissen en viooltjes daarbuiten op het smaragdgroene grastapijt. Dolores bemerkte daarvan niets, zij voelde slechts de smart over de verachtelijke be handeling, die zij ondervonden had, de smart over de scherpe, booze woorden, die zij had moeten hooren. En toen de eerste smarte lijkste oogenblikken voorbij waren en zij kalmer geworden was, vroeg zij naar liet waarom" van dit alles. Maar zij kon de oorzaak niet opsporen, het antwoord op hare vraag bleef uit en ook zij wapende zich met het pantser van haren trots en hare waardig heid. Doch onder dat ijzige omhulsel bleef toch de smart levendig het was eenmaal gebeurd. Un«l hüte Deine Z uiige wohl, Bald ist ein böses Wort gesagt Ja, kwade woorden, zij zijn zoo licht, .zoo snel gesproken, meestentijds zonder de Het feit, dat heel de natie eiken dag begeerig naar berichten uitziet, wettigt onzen aandrang om met een geheimzinnigheid te breken, waarvoor werkelijk geen goede gronden kunnen bestaan en die bovendien wantrouwen wekt in de nu en dan geplubliceerde officieele mededeelingen. Er zijn bij de Tweede Kamer 225 adres sen ingekomen betreffende het wetsvoorstel- Bahlmann, tot heffing van graanrechten 81 vóór het ontwerp, en 144 er tegen. Naar men aan de „N. Rt. Ct." meldt, heeft de commandant van Zr. Ms. zeemacht in O.-Indie zich tot den minister van Marine ge wend met een rapport, waarin hij mededeelt, zich niet langer verantwoordelijk te kunnen stel len voor den loop der zaken in Indie wegens den ellendigen toestand, waarin zich onze Marine aldaar bevindt. „Daily News" drukt in zijn bericht over de jongste Deptford-markt de hoop uit, dat het verbod tot invoer van Nederlandsch vee opge heven zal worden, zoodra weer een schoone ge zondheidspas kan vertoond worden. Het blad vraagt dit zoowel in het belang van den eigen handel als ter wille van de goede trouw der Nederlandsche Regeering, die met zooveel streng heid waakt voor den gezondheidstoestand van den veestapel en onlangs ook dadelijk melding maakte van het voorkomen van een paar ziek tegevallen in Limburg, „een kleine provincie" zooals het blad zegt „ver van de uitvoerende gewesten van Nederland." Onze berichtgevers omtrent die markt vreezen echter, dat de minister niet gemakkelijk te be wegen zal zijn het verbod spoedig in te trekken. UIT CALIFORNIË. Aan een particulier schrijven van onzen voorma- ligen landgenoot, den heer Willekes Mac Donald, tot voor eenige maanden te Callantsoog wonende, ontleent het „N. v. d. D." het volgende En zoo zal ik er nu eindelijk eens toe komen, je uit onze nieuwe woonplaats wat van ons te doen hooren. Ge kunt nagaan wat een nieuwe vestiging inheeft, als daarbij zoowat alles tegelijk te doen is, bij de zorg van wat er alzoo gedaan moet worden, om te voldoen aan de dagelijksche eisehen van hetoogen- blik. Te San José en omstreken vond ik het land te duur voor mijn doel, terwijl ik, zooals je weet niet voornemens was mij te vestigen in de groote val leien van het binnenland, waar het te warm is om gezond te blijven, indien men zijn eigen werk moet doen, zooals bijua iedereen hier. Reeds San José en de beroemde Santa Clara- vallei waren mij warm genoeg, en toen ik daar dus niet slagen kon, ging ik naar Santa Cruz County, hetwelk westelijk van Santa Clara County en aan zee ligt. bedoeling onheelbare wonden te slaan en toch veroorzaken zij menigmaal diepe, ongenees lijke wonden, die het leven vergiftigen en alle vreugde dooden, totdat nog slechts het stille, groene gras van het graf heling kan brengen. Dolores haalde diep adem en streek met de handen over haar voorhoofd, terwijl zij de drooge, brandende oogen voor een oogen- blilc sloot. //Zoo is de teerling dan geworpen," dacht zij//hoe snel verandert toch alles in liet leven I" En toen wendde zij zich van het venster af, liep door de prachtige rococosalon en trad de beeldengalerij binnen. Daar zocht haat blik het portret van de /booze vrijvrouw", de heldin van juffrouw Köhler's spookge schiedenis, en weder was zij, evenals vroeger, verrast over hare gelijkenis met die vrouw, die er volstrekt niet boos maar slechts ver schrikkelijk treurig uitzag en met hare zwarte, doffe oogen zoo verstandig neerzag op haar evenbeeld, de laatste barones von Falkner. z/Ik moet zien, dat ik wat meer van haar te weten kom," zeide Dolores, door het aan schouwen van het portret zonderling aange moedigd. Toen schreed zij verder door het kleine, nu tot bibliotheek ingerichte vertrek entrad de fraaie slaapkamer binnen, waarvoor zij zoo gewaarschuwd was geworden. In de voorkamer met de eikenhouten kasten hoorde zij schreden het waren Ramo en juffrouw Kohier, die bezig waren den kleinen koffer, De hoofdplaats Santa Cruz is slechts vijf-en-dertig Engelsche mijlen van San José en tachtig mijlen van San Francisco. En hier vond ik wat ik zocht, n. 1. grond, ge schikt voor vruchten van allerlei aard, als perziken, abrikozen, kersen, pruimen, appelen, peren, druiven, olijven en noten, en een klimaat, hetwelk op de wereld zijns gelijken niet heeft, zoodnt dan ook duizenden, zoowel uit het heete binnenland als uit andere streken der Unie, hier komen oin de frissche zeelucht te genieten of een verloren gezondheid te herwinnen. liet beste bewijs in deze levert de statistiek van den gemiddelden warmtegraad, die voor Santa Cruz is als volgtin den winter 52 graden Fahrenheit, in liet voorjaar 58, in den zomer 62 en in den herfst 59, met 30 graden als het laagste 's winters en 98 als het hoogste in den zomer. Iloe in deze de heerlijke invloed van de zee zich gelden doet, blijkt wel duidelijkst, als men die cijfers vergelijkt met die in het binnenland, zooals de Sacramento- en San Joaquin-valieien, of, zoo ge wilt, mei Merced en Fresno, plaatsen, die men te< genwoordig, ten uwent vooral, veel hoort noemen. Ziehier bijv. Fresno met een gemiddelde winter- femperatuur van 50 graden, in 't voorjaar van 65, 111 den zomer van 8-1 en in het najaar van 67, met 18 graden Fahrenheit als het laagste 's winters en 118 als het hoogste in den zomer. Reeds in Mei was het daar dagelijks om en nabij de 90 graden en in de vorige maand als volgt92, 96, 96, 96, 91, 90, 90, 88, 92, 102, 100, 98,98 96, 100, 94, 98, 100, 102, 102, 98, 98, 98, 94, 94, 96, 100, 104. Het is in die streken, dat de rozijndruif best ontwikkelt, terwijl de felle warmte, nog in den herfst, het drogen der vruchten natuurlijk bevordert en "in de open lucht mogelijk maakt. Mij, nis Hollander gewoon aan een gematigd en koel klimaat, kan die bovenmatige warmte niet be koren, terwijl het feit, dat men er zonder kunstma tige bevloeiing niets kan telen en de onder water gezette grond bij de zonnewarmte natuurlijk min gezonde dampen opgeeft, een reden te meer was om mij in de kuststreek te vestigen, die zonder irrigatie prachtige vruchten oplevert, als door de ligging van den grond deze maar niet aan den di- recfen invloed der zeewinden is blootgesteld. Het is waar: sinaasappelen en rozijnen telen wij niet, maar is het lijstje, dat ik hierboven opgaf, al niet lang genoeg, nu de ondervinding heeft geleerd, dat de zoogenaamde Frenseh prunes, een hoofdpro duct van de beroemde Santa Clara-vallei, ook hier uitstekend groeien. En wat nu pas sedert kort aan liet licht kwam, zal de Santa Cruz Mountains welhaast beroemd maken, nl. de uitstekende qualiteit van den hier geteelden wijn. In 't algemeen genomen liet de toestand van den wijnbouw in Californië nog al te wenschen over. Eensdeels omdat de wijn te jong aan de markt kwam welken zij hatl medegebracht, uit te pakken en den inhoud in de kasten legden. z/Ramo," zeide zij, den drempel overschrij dend, tfik heb iets voor je te doen." „Ja, senora," zeide de oude dienaar, zijne aangebeden meesteres in de slaapkamer vol gend. Tegelijk wilde hij de deur sluiten, maar Dolores zeide hem in liet Spaansch, dat dit niet behoefde. z/Daar hebben wij het al," dacht de kleine huishoudster, //daar hebben we de Babylo nische spraakverwarring reeds, zoodat geen Ckristenmensch verstaan kan wat er gesproken wordt. Op die manier kunnen die tweedaar je doodvonnis uitspreken, zonder dat je er iets van bemerkt en van geheimen komt men zoodoende niets meer te weten." In weerwil van deze, voor juffrouw Kohier bedroevende omstandigheid, bleef zij in de kamer aan hare bezigheden. Men kon nooit weten, hoe men nog eens een verstaanbaar woord opvangen kon. ,/Ramo," zeide Dolores, //gij moet nog heden met den nachttrein naar B. teruggaan. Ge zegt Tereza, dat zij alles inpakt en zoo spoedig mogelijk met alles hierheen komt. Daarna gaat ge naar den generaal-intendant van de opera en geeft hem den brief, dien ik u zal geven. Mijn verlof is morgen ten einde en dus betaalt ge hem de boete uit, die op liet verbreken van mijn contract staat. „Zeer goed," zeide Ramo, wiens vlug ver stand hem tot den zaakwaarnemer zijner meesteres had gemaakt, „de senora verlaat dus liet tooneel?" „Het zou niet passend zijn gedurende den en tweedens omdat er zulk een overvloed was van een zeer gewoon product, dat dit hoegenaamd geen waarde meer had. De opbrengst der wijnbergen in Souvina en Napa was dientengevolge zeer onbevredigend. In Santa Cruz County liet men dan ook de gewone soorten varen en werden slechts fijne variëteiten uitgeplant, met het gevolg, dat men er voor rooden wijn de meestberoemde Medoc-soorten en voor witten den niet minder beroemden Johannesberger Riesling c. a. teelt, terwijl nu blijkt,. Jat klimaat en ligging niets te wenschen overlaten om zulk een fijnen wijn te produceeren, dat er van te veel nooit sprake kan wezen. Het is juist ons frisch zomerweder, dat daarvan oorzaak is, terwijl de ondervinding genoegzaam heeft geleerd, dat te groote warmte den wijn te zwaar maakt. Terwijl alles er dus heen wijst, dat de staat Ca- lifornia aan de beurt is een groote bevolking tot zich te trekken en in de eerstvolgende vijf-en-twin tig jaren met reuzenschreden belooft vooruit te gaan, zal deze aanlokkelijke kuststreek daarin een groot aandeel nemen, als zijnde het gezondste en aange naamste gedeelte 0111 in te wonen van den geheelen Staat. Voor diegenen onzer Iandgenooten, die, hetzij voor zichzelf of voor hunne kinderen, de groote hitte in het binnenland ntet verkieslijk achten, terwijl toch emigratie naar Californië hun voornemen is, zou het weuschelijk wezen, dat zij zich op de hoogte stelden van de voordeden dezer kuststreek, waaron der ik niet het minst reken den nog billijken prijs van den grond. Ik kocht een begonnen boerderij met klein woon huis, groote schuur, diverse bijgebouwtjes en 100 acres land voor 35 dollars per acre, waarhij onge veer 6 acresrh-agende boomgaard, die, behalve over vloed van vrachten voor ons groot gezin, een niet onaardig bedrag voor verkochte perziken, abrikozen, appelen en peren oplevert. Ons post- eu telegraafkantoor is 20 minuten rij - dens van hier, alsook het spoorwegstation, terwijl wij 1^ uur van Santa Cruz af zijn, wat in dit groote land niet ver is. De bodem is een chocolaadkleurige zandgrond, bijzonder vochthoudend, zeer gemakkelijk te bewer ken en uitstekend voor vruchtboomen geschikt. Met. behoorlijke bewerking en wat bemesting groeien alle mogelijke groenten, bessen, meloenen, maïs en granen bijzonder goed en zonder irrigatie. Het land is bergachtig, en op de heuvels wil dc druif gaarne groeien en beloven de fijne soorten hier mettertijd veel waarde te zullen hebben. Het is nader gebleken, dat de loopende berichten omtrent de leges, door de N. Rijn- spoorweg-mpij verschuldigd, niet juist zijn. Niet 1 pCt., maar van de 38 millioen, is verschul digd, dus f 95.000, waarvan aan de ambtenaren de helft ten goede komt. Ook is te dien op zichte geen beslissing door den minister van rouwtijd op te treden," zeide zij peinzend. „Daarom moet ik dit offer wel brengen en van de planken blijven. Mijn vleugel moet ten spoedigste hierheen worden gebracht, want ik heb er groote behoefte aan en ver geet ook vooral niet zelf mijne kostbaarheden mede te brengen." „Ik zal de casette bij mij in de coupé nemen, zooals ik altijd doe, senora," ant woordde de Braziliaan. „Binnen een half uur ben ik reisvaardig." „Goed, ge kunt dan den brief voor den intendant komen halen." Ramo verwijderde zicli en Dolores trad liet kabinet binnen en nam het fraaie ebben houten schrijfgereedschap op, dat juffrouw Kohier juist uitgepakt had en nu bewon derde. „Ik moet voor Ramo, die voor mij op reis gaat, een brief schrijven," zeide zij tot haar. „Daar ik besloten ben vooreerst op den Val kenhof te blijven, hoop ik, dat gij, ondanks het legaat, dat de vrijheer u vermaakt heeft, bij mij in uwe betrekking zult willen blijven, juffrouw Touia en dat ge die met uwe gewone trouw en toewijding zult blijven waarne men." Over het gelaat der kleine juffrouw vloog eene uitdrukking van vreugde; zij had ern stige vrees gekoesterd, dat zij haar afscheid zou gekregen hebben. „O," zeide zij, „als de genadige freule de goedheid wilde hebben mij het beheer over het linnen, het zilver en het huishouden toe te vertrouwen, ik zou gaarne blijven, want ik ben op den Valkenhof opgegroeid

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1