HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. M. 125. Vrijdag 17 October 1890. Jaargang 48, Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. E N J. H. VAN BALEN. 28> DOLORES. „En descapereert nimmer!" Jan Pielersz. Coen. Het Vaderlnndl ghetrouwe Blijf icfc t°t in den doot. Wilhelmutlied. VersotiUnt lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de courant binnen de gemeentef 0.70, met Zondagsblad f 1. naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.23 naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indic en Amerika)1.73, 2.10 naar Zuid-Afrika2.50, 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Prijs der advertentiën: Van 15 regel» 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement naar gelang van de hoeveelheid regels aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnsschon den tekst, per regel 10 ct. Advertentiën voor liefdadige doeleinden2 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Agent voor Nieuw-Jersey en Omstrekende lieer Mr. P. LANGEVELD Mz., te Okonik Co, Passaie. NEDERLAND. HELDER, 16 October. Naar stellig, in verband met de verklaring door de Regeering in de Tweede Kamer afgelegd, wordt vermoed, is in den jl. Dinsdag gehouden ministerraad besloten om aan den Raad van State kennis te geven, dat, naar het oordeel der ministers, de Koning buiten staat is geraakt de Regeering waar te nemen. Gelijk men weet moet nu de Raad van State, krachtens artikel 38 der Grondwet, een advies over die verklaring van den ministerraad uit brengen. Betreffende het in ons vorig nummer me degedeelde bericht, dat de commandant van Zr. Ms. zeemacht in O.-Indié zich tot den minister van Marine zou hebben gewend met een rapport, waarin hij verklaart zich niet langer verantwoor delijk te kunnen stellen voor den loop der zaken in Indie, wegens den ellendigen toestand, waarin onze Marine aldaar zich bevindt, zegt het „Vad." Wij hebben reden om dat bericht, gelijk het luidt en ook reeds in den vorm van een Reuter- telegram in de buitenlandsche pers is overgeno men, niet dan onder reserve te aanvaarden. Dat de commandant der Indische Marine ten vorigen jare en ook onlangs op nieuw op spoedige aanvulling van het materieel heeft aangedrongen, nu zich de uitzending van de „Sumatra", te Amsterdam in aanbouw, veel langer doet wach ten dan voorzien werd en als gevolg daarvan, etÉst kort geleden de contracten zijn gesloten voor de twee schepen, waarvoor op de vorige Indische begrooting reeds de gelden waren toe gestaan, is een feit. Maar dat de commandant der zeemacht in Indie, met voorbijgang van den Gouverneur-Generaal, den minister van Marine zou hebben doen weten, dat de toestand op een maal zoo ellendig is geworden, dat hij zich aan de verantwoordelijkheid, die op hem rust, ont trekt, dat achten wij onaannemelijk. Toch zou het niet overbodig zijn, indien, nu de alarmeerende tijding reeds buiten ons land de ronde doet, deswege het noodige licht werd ont stoken. 's Rijksmiddelen brachten in de eerste negen maanden van dit jaar f83.627,586 op, zijnde f393.683 meer dan in dat tijdvak van 1889. In September was de opbrengst: dit jaar fi 1.648.551 en 't vorig jaar f 10.325.503. Tot dusver was de opbrengst van alle middelen hooger (daaronder het successierecht ruim Feuilleton ran de Heldersche- en Nieuwedieper Courant. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) Zij bevond zicli thans op een punt, waar het pad zich in tweeën splitste. De weg rechts voerde naar het hart van het park, die links achter beuken- en seringenboschjes naar het paviljoen, dat Engels aan den vrij heer, toen hij op den Valkenhof was geko men, verzocht had te mogen bewonen. Het was eigenlijk een ronde toren met een ver dieping boven een kelder en een met vier gevels voorzien dak. Waarschijnlijk was het gebouwd met het doel als wachttoren voor de toenmalige abdij te dienen. Thans lag het aardige gebouwtje, dat langen tijd slechts tot woonplaats van ratten en muizen en van hunne doodsvijanden, de uilen, gediend had, midden in het grpen en klimrozen en clematis kropen ongehinderd langs de muren omhoog en zouden de boogvensters zelfs overdekt hebben, indien Engels daar niet voor ge zorgd had. Dolores kende den weg naar het „Toren tje", zooals het genoemd werd, en het. ge bouwtje zelf zoo goed als de beste. Hier had zij «Ie genoeglijkste oogenblikken van haar verblijf op den Valkenhof doorgebracht. Zij trad half achter het boschje en keek toen op naar het venster, waar zij zelf zoo dikwijls f 634.000), uitgezonderd de suikeraccijns (f 2.140.000 lager), de zoutbier- en azijnaccijnzen (te zamen f 18.000 lager) en de registratierechten (f 44.000 lager). De invoerrechten brachten dit jaar ruim 4 ton meer op, de accijns op het gedistilleerd bijna 3i ton en die op het geslacht 1 ton, het zegel recht i| ton, de posterijen f235.000, de telegraaf f27.000 en de loodsgelden f52.000. Naar „Het Vad." verneemt, zal de heer Frits Jansen, leeraar aan de Academie van Beeldende kunsten te 's Gravenhage, worden belast met het geven van onderwijs in het teekenen aan Prin ses Wilhelmina. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de leges van één vierde pCt., welke tot nog toe volgens de algemeene voorwaarden van aanbesteding eerst bij de uit reiking der betaalsorders werd voldaan, te rekenen van heden, op de goedkeuring van contracten zal worden geheven. Tindal en de sociaal-democraten. Voor een publiek van meer dan 1000 menschen, waaronder een groot deel Socialisten, dat de zaal van den „Werkenden Stand" geheel vulde, trad de lieer Tindal Maandagavond te Amsterdam op, om zijn schrijven aan het Nederlandsche volk over 's Konings toestand nader toe te lichten. De ver gadering, door de Kiesvereeniging „Amsterdam" belegd, werd gepresideerd door den heer mr.Trenb, die haar opende met den (toegejuicliten) wensch, dat alles ordelijk zou toegaan. „Men wil het volk diets maken zeidedeheer Tindal dat ik tegen den Koning schreefdat is niet waarik schrijf tegen hen, die den Koning beletten, volgens de Grondwet te regeeren." En hij constateerde, dat die toestand sedert door alle dagbladen is erkend en een regentschap wordt voorbereid. „Dit is een zuiver toeval," ging hij voort „maar deze toevallige omstandigheden heb ik voor zien en voorspeld. Ik uitte een onderstelling, die veel grond had.„ Spreker heeft in zijn manifest alléén geschreven wat hij officieel vernam en dat is hem gebleken juist te zijn. Hij herhaalt wat in zijn manifest staat, ul. dat de ministers den Koning beletten, den plicht le vervullen, dien de Grondwet hem oplest. En als dat niet is ten gevolge van een ziektetoestand, dan wordt de zaak nog erger. Zelfs zijne memorie over onze verdediging, een jaar geleden aan den Koning gezonden is, niet aan Z. M. ter hand gesteld, en in Mei jl. bij persoon lijk onderzoek bleek, dat de Koning „afgescheiden wordt gehouden van de wereld". l)e Koning was onbewust dat kolonel Bergan- sius, tot generaal-majoor benoemd niettegenstaande hij de jongste kolonel was, tot dusverre niets gedaan heeft voor onze defensie, onbewust dat er een de fensiekwestie bestaat. had gezeten, waarlijk, daar zat Engels, net als altijd, de korte pijp in den mond over zijn grooten baard strijkend en van tijd tot tijd den goudvink vóór hem een eenvoudig wijsje voorfluitend, dat het leer zame dier nauwkeurig herhaalde: Yom holi'n Olymp herab ward uns die Freude klonk het duidelijk en aan eene plotselinge ingeving voldoende, sloop zij stil langs het boschje naar de openstaande deur van het „Torentje" en stapte snel de donkere trap op. Fröklich crsckalltet der Jubelgesang klonk het daarbinnen en zachtjes opende zij de met ijzer beslagen eiken deur. Met een oorverdoovend geblaf werd hare verschijning begroet, want dat achtte Knieper, de dashond en onafscheidelijke metgezel van Engels, zich aan zijne eer verplicht. Zijne speciale vrien din, Ida, de poes, met wie hij in volkomen eendracht leefde en waardoor hij bewees, dat het niet bepaald noodig is als kat en hond met elkander te leven, sprong, uit hare droo- men wakker geschrikt, van de sofa af, maar legde zich spoedig gerustgesteld weer neer en keek de binnenkomende met hare barn- steengele oogen welwillend snorrend aan. Alleen Knieper zette zijn luid geblaf voort, alsof hij naar de i dentiteit van de bezoekster vroeg en nog steeds een antwoord wachtte. Hij wilde zich zelfs niet laten kalmeeren door Dolores' stem, toen zij zeide: „Waarom zoo boos? Je bent een best hondje, hoorToen Engels echter de binnentredende herkende, bracht hij met een donderend: „Wil je wel Spr. schetste daarop den omvang van 's Konings beleid en werkzaamheid, er bij voegende dat de leiding des Koning9 niet meer bestaat als hij gevan gen wordt gehouden. Na ten slotte zijne overtuiging te hebben toege licht, dat onze defensie hoogst gebrekkig is gere geld, eindigde de heer Tindal met de verklaring, dat hij de constitutioneele monarchie voor Nederland den meest gewenschten regeeringsvorm achtmaar voegde hij er bij wil de meerderheid des volks een republiek, dan zullen wij ons die moeten laten welgevallen. (Toejuiching in de vergadering. Geroep: „Leve Oranje„Leve de RepubliekGefluit.) Nu echter is er de slechtste soort republiek: een gezag van acht mannen, door de vriendjes op het kussen gehouden. Nederland is veel verplicht aan Oranjede Re geering verlage den Koning niet tot een machine. Spreker eindigde zijn rede met het voorstellen van eene motie, strekkende„te verklaren dat de Regeering art. 38 der Grondwet heeft geschonden dat de Kiesvereeniging „Amsterdam" een adres zende aan de Tweede Kamer, waarin een parlemen taire enquête wordt gevraagd te dezer zake, en an deren Kiesvereenigingen te verzoeken, dit adres te steunen". Bij het debat dat thans volgde, geraakte dit, 'zooals men in den laatsten tijd te Amsterdam meer heeft gezien, geheel in handen der aanwezige sociaal democratische onruststokers, die den boel als het ware overrompelden en ondanks het protest van den voorzitter, hun gang gingen. Een spreker trad op om te betoogen dat het volk niets verplicht is aan den Koning, want dat de Koning het volk aan de galg heeft geholpen. Ware 't niet beter het geld, voor militaire doelein den tasteed, te bestemmen voor het volk, dat armoe en ellende lijdt. (Toejuiching.) Een ander spreker heeft gedroomd, dat de Koning dood is, en dat het volk niet zoo lamlendig is be lastingen op te brengen voor een dooden Koning. (Toejuiging.) De heer J. A. Fortuyn, met luide toejuiching ontvangen, constateert, dal de overgroote meerder heid dezer vergadering anti-Koningsgezind is. Toen straks „leve de republiek" werd geroepen, werd ge floten. Die fluiten wil over hetgeen ik spreek, kome hier. Wij sociaal-demoeraten zullen de orde hand haven tegenover de Oranjeklanten. Daarop verklaarde hij liever een absoluten monnrch, maar die dan ook verantwoordelijk is, te willen, dan een constutioneele monarchie, waar men nooit weet waar de fout zit. De motie van den heer Tindal achtte hij onaannemelijk. Hij stelde een andere voor, nl. om, onder dankzegging aan den heer Tindal, „der Regeering dank te zeggen voor hetgeen zij heeft gedaan tot ondermijning van het Koningschap en de wenschelijkheid uit te spreken het Koningschap te vervangen door de Republiek". (Toejuiching in de vergadering.) eens stil zijnhet helsche lawaai van den hond tot rust. Knieper trok zich brommend terug, terwijl Dolores den rentmeester de hand reikte. „Daar ben ik weer voor een gezellig praatje in het schemeruurtje, zooals jaren geleden," zeide zij bewogen. „Welkom, welkom, evenals toen!" zeide Engels, terwijl hij haar naar hare gewone plaats aan het raam bracht. „Ach, wat is alles toch veranderd, wij beiden ook. Gij zijt eene groote dame geworden, beroemd zelfs, en ik wel, ik ben maar een oude kerel, die slechts wacht op den tijd, dat men hem daarboven oproept." „Wat, naar ik hoop, niet spoedig zal ge beuren," zei Dolores, „want gij moet mij raden en helpen om de groote bezitting te beheeren, opdat wij eenmaal als goede huis houdsters rekenschap kunnen afleggen," zeide zij, den forschen man de hand reikend. Hij keek haar een oogenblik onderzoekend aan. „Ik mag een schurk zijn, als ik liet niet doe!" riep hij, hare hand drukkend, op lui den toon, zooals hij gewoonlijk deed, als iets hem roerde. Toen was het eenige oogenblikken stil in de kamer van den ouden vry gezel, die daar zoo vreedzaam en gezellig met zijn beesten woonde. Deze pauze werd door Ida, de kat, terstond benuttigd. Met haar onderzoek gereed, verliet zij, zonder eenig geluid te maken, de sofa en sprong met een tevreden gesnor op Dolores' schoot. Daar zij veel van dieren hield, met uit- Toen echter de voorzitter had verklaard, dat deze motie hier niet aan de orde kon komen, als gaande buiten het onderwerp der vergadering, trok de heer Fortuyn haar weer in, en stelde nu voor „Na dankbetuiging aan den heer Tindal wordt geconstateerd, dat de Regeering het Koningschap slecht heeft gehandhaafd, wordt der Regeering dank gezegd voor hetgeen zij heeft gedaan tot ondermij ning van het Koninklijk gezag, en wordt uitgespro ken, dat de Koning en ministers niet in staat zijn te regeeren en dus eeu van beiden moeten aftreden". De lieer Tindal zegt, dat, als de heer Fortuyn van ellende sprak, die ellende veel grooter zal zijn als het land wordt veroverd. „Dan kunt gij drie jaren dienen en vechten en sneuvelen voor een ander land dan uw geboortegrond," riep hij uit. De beide moties werden daarna aan stemming onderworpen door het opsteken der handen, waarna onder luid hoezee werd geconstateerd,-dat de motie- Förtuyn met groote meerderheid was aangenomen. De heer Fortuyn verklaarde nu, dat zijne motie alléén teu doel had de niet-aanneming van de motie- Tindal, omdat een volksvergadering zich z. i. niet kan wenden tot deze Tweede Kamerdaartoe staat zij te hoog. Overigens heeft spr. sympathie voor het streven des heeren Tindal en hoopt hij, dat vele Kiesvereenigingen zich daarbij zullen aansluiten. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 14 October. Na de opening der zitting van de Kamer deed de president-minister hedenmiddag de volgende me dedeel ing Reeds is door de „Staatscourant" medegedeeld, dat Z. M. de Koning krank is. Sedert 26 Sep tember heeft Z. M. zich niet kunnen bezig houden met staatsaangelegenheden. Gisteren heeft op Het Loo een nieuw consult der geneesheeren plaats ge had, die hunne bevinding in het bulletin kenbaar hebben gemaakt, gisteravond in de „Staatscourant" verschenen. De minister van Justitie en Koloniën hebben gis teren op Het Loo met de gemelde heeren genees kundigen een onderhoud gehad. Alsnu is aan de beslissing van den ministerraad de vraag voorge legd of reeds nu maatregelen dienen te worden ge nomen om in de waarneming van de Regeering te voorzien. De voorzitter der Kamer, de heer Beelaerts, zeide, nadat deze Regeeringsmededeeling was gedaan, dat de Kamer met smart deze groote ramp had ver nomen, die Land en Koningshuis treft. „Mogen ging hij voort het besef van de innige deel neming in het lijden des Konings en de stellige wetenschap dat de Vertegenwoordiging zich vast om den Troon schaart, hoe zwaar de ramp ook zij, eenige verzachting bieden aan H. M. de Koningin in deze voor haar zoo onuitsprekelijke pijnlijke om standigheden." zondering van kruipendgedierte, van de rups tot de slang, ontving zij liet fraaie, glanzend zwarte dier vriendelijk. Ida wreef snorrend den kop langs hare hand en vleide zich vervolgens op haar gemak in haar schoot, om hare gestoorde rust voort te zetten,iets wat voorden opmerkzaam toezienden Knieper een bewijs was, dat de zaak in orde was. Hij naderde nu ook kwispelstaartend en legde zich, toen zij hem even gestreeld had, op den krippen sleep van haar japon neer. „Zoo is het goed!" zeide Engels vroolijk en tevreden, „want het gaat op, dat het dier, dat sommige hoogwijze natuuronder zoekers onverstandig noemen, terstond met het fijnste instinct den vriend herkent. En men kan er dan gerust op rekenen, dat zoo iemand een goed mensch is; daarom, als Knieper iemand goed ontvangt, sluit ik ook terstond vriendschap met hem. Ja, ja, juffrouw Do lores, zoo is het. Dokter Rusz spreekt, als hij hier komt, wat Goddank maar zelden gebeurt, mijne dieren met de liefste namen toe, hij brengt altijd suiker of iets anders mede. Maar toch laat Knieper hem steeds de tanden zien en zou, als ik het niet belette, ongetwijfeld de duidelijke teekenen daarvan in zijne beenen afdrukken, terwijl Ida een hoogen rug zet, een dikken staart maakten tegen hem blaast. En dan spreekt men nog van geen verstand Dolores lachte, terwijl zij hare liefkozingen gelijkelijk onder het edele paar verdeelde. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1