Nadat de Kamer het wetsontwerp betreffende de Waterstaatswerken had aangenomen, met 78 tegen 8 stemmen, kwam in behandeling de interpellatie van den heer Creinér over den oorlogstoestand op Flores. Hij constateerde, dat tinonderzoek op Flores niet kan uitgaan van het Gouvernement, omdat dat eiland niet rechtstreeks onder ons gezag.staat, en dat het zenden van gewapende expedities daarheen in strijd was met rechtvaardigheid en goed politiek beleid. Hij vroeg, op welke gronden die twee ge wapende mijnbouwkundige expedities berustten, en of het voornemen bestaat, ouder de tegenwoordige omstandigheden het onderzoek voort te zetten. De minister van Koloniën verklaarde, dat de eerste expeditie geen militair karakter had en was afge zonden, omdat de berichten uit Flores zinspeelden op goede gezindheid der bevolking, maar toen de bevolking de expeditie aanviel, dwong het prestige van het gezag tot een tweede, nu militaire expeditie, die uit een militair oogpunt niet ongelukkig was, maar de tinstreek niet bereikte. Thans is op aan drang van den commandant van het leger een derde expeditie uitgezonden, die van het Noorden uit de tinstreek zal trachten tc bereiken zij heeft geen militair karakter, want het voorstel van den com mandant om haar bij de Zuider-kolonne te doen aansluiten, is door den Gouv.-Generaal niet beaamd. De heer van Houten noemde de verbreking van den landsvrede op een eiland, dat niet rechtstreeks aan ons gezag is onderworpen, onrechtmatig en im- politiek, en vond dat de Regeering haar eigen ver antwoordelijkheid voorbij zag. Hij drong aan om de expeditie te staken. Ook de heer Cremer achtte dit noodzakelijk en stelde de volgende motie voor „De Kamer, „vertrouwende dat de Regeering elke geweld dadige aanraking met de bevolking van Flores, zoowel ten behoeve van een hernieuwd tin-on derzoek als ter zake van hetgeen heeft plaats gehad bij het vroegere onderzoek, zal weten te beletten, „gaat over tot de orde van den dag." Zitting van Woeisdag 15 October. De beraadslagingen zijn voortgezet over de motie- Cremer. De heer Van Nunen achtte 't optreden op Flores onrechtmatigde heer Levyssolin Norman keurde scherp het Flores-schandaal af en de onverschillige houding der Regeering hier te lande tegenover zoo'n onrechtmatige daad en zulk ruw optreden in een land, waar we niets te maken hadden. De heer Keuchenius juichte de bespreking dezer zaak toe, en sloot zich aan bij de edele gevoelens ten aanzien der Rokkaneezen, al had liij indertijd die ook gewenscht len aanzien der Atjehneezen. Hij betoogde dat beschavende invloed op Flores zeer gewenscht was, daar menschenroof en zeeroof er inheemsch zijn, cn dat indien van Duitsche zijde tinonderzoekingen waren ingesteld, men onze Regee ring over haar stilzitten hard zou zijn gevallen. Rechtsschending was niet door de Regeering bedoeld en de onafhankelijkheid van het Rokkagebied is niet te bewijzen of bij stemming hier uit te maken. Spr. stelde als tegenmotie voor, te verklaren, ffdat de Kamer vertrouwen stelt in het beleid der Regeering, tot beëindiging der geschillen met een deel der bevolking op het eiland Flores". De heer Borgesius bestreed de verdediging der Regeering door den heer Kechenius als volkomen ongemotiveerdde heer Schaepman verdedigde de houding der Regeering. De minister van Koloniën kwam op tegen ver wijten van lichtzinnigheid en onrechtvaardigheid bij de Regeering. Hij zon niets liever zien dan dat een einde werd gemaakt aan de tinonderzoe kingen, maar de staking rust op de verantwoorde lijkheid der Indische Regeering. De heer Roëll verdedigde de houding der Regee ring en stelde zijnerzijds een motie voor, om „akte te nemen vair de verklaringen der Regeering om trent hetgeen haar wcnschelijk voorkomt met be trekking tot mijnonderzoekingen op Flores." De motie-Cremer, gewijzigd, luidende „De Kamer, van oordeel zijnde, dat in de gegeven omstandig heden alle verdere mijnonderzoekingen op Flores behooren te worden gestaakt, gaat over tot de orde van den dag", werd verworpen met 59 tegen 26 stemmen, waarna de motie-Roëll zonder stemming werd goedgekeurd. Morgen het ontwerp-Croll. Binnenlandsch nieuws. Helder. Afloop' der veiling van Woonhuizen dd. 15 October 1890, door den makelaar Ouden hoven, ten overstaan van notaris Hattinga Raven Perc. 1. Woonhuis en erf, Gasstraat 6. Kooper de hr. G. de Beurs qq., voor f 660. Perc. 2. Woonhuis en erf, Vroonstraat 81. Op gehouden. Perc. 3 en 4. Gecomb. Woonhuizen, Molenstraat 86 en 90. Kooper de hr. P. Spruit qq., voor f 1030. Texel. De uitslag der verkooping, gehou den op jl. Maandag aan den Burg, ten overstaan van de notarissen Coninck Westenberg, alhier en Gouwe, te Alkmaar, is als volgt 27 h. 77 a. 10 c. huismanswoning met land; kooper J. Dz. Bakker, Westen, voor f 1990. 39 a. 40 c. bosch; kooper D. van der Werf, Everstekoog, voor f 50. Texel. Jl. Zondagavond trad teOudeschild de heer Bottinga, van Harlingen, de zoo gunstig bekende déclamator, voor een talrijk publiek op. Achtereenvolgens bracht de spreker zes verschil lende stukken ten gehoore, die over het geheel uitstekend voldeden. De aanwezigen smaakten een zeer genotvollen avond. Dit bleek vooral uit de luide bijvalsbetuigingen, waarmede de heer Bottinga telkens beloond werd. Barsingerhorn. Langs den dorpsweg alhier zullen boomen worden geplant, wat niet alleen veel tot verfraaiing van het dorp bijdragen, maar tevens de sloot langs den weg minder ge vaarlijk maken zal. Alkmaar, 15 Oct. Als men nagaat dat van de 1343 kiezers voor leden van den Ge meenteraad, waarvan er toch 15 overleden en 22 vertrokken zijn, 1117 hebben gestemd, dan kan men toch wel nagaan dat de R.-K. en de liberale Kiesvereeniging met een prijzens- waardigen ijver hebben gewerkt om den door hen gestelden kandidaat te doen zegepralen. Werkelijk, wanneer het heil van het vaderland er van afhing, zouden ze niet meer hun best hebben kunnen doen, om het veronderstelde ge vaar af te wenden, terwijl het nu slechts gold de verkiezing voor een lid van den Gemeente raad, waarvoor 2 kandidaten zijn gesteld, de eene mr. F. F. Karseboom, door de R.-K.-, de andere mr. H. Boelmans ter Spill door de Libe rale Kiesvereeniging twee mannen, beiden even bekwaam, even geacht en van dezelfde richting. Wie de zegepraal zal behalen De stembus, waarin de candidaten op dit oogenblik eendrachtig samenzijn, zal het morgen uitwijzen, maar ieder, zelfs de beide Kiesvereenigingen, zijn het volmaakt eens, dat het onverschillig is voor de zaak, wie de gekozene is. En toch waren alle vigelantes in de weêr om zieken, gewonden en onwilligen ter stembus te voeren. Dat is de rechte liefhebberij Kolhorn. In den loop van dezen zomer werd de havenmond alhier belangrijk uitgediept. Vroeger moesten zwaar geladen vaartuigen, steen- en andere grintschepen, daar geregeld worden gelicht, wat thans niet meer behoeft. Een vaartuig, bevracht met 150.000 ponden suikerpeenen, heeft nu zonder moeilijkheden de haven verlaten, wat vroeger onmogelijk was. Ook het kustlicht, waarover vroeger nogal eens werd geklaagd, is veel verbeterdde lichten zijn op verren afstand uit zee zichtbaar. Hoogwoud. Tot hoofd-ingelanden van het Ambacht „de vier Noorderkoggen", voor de banne Hoogwoud, zijn herkozen de heeren C. Pijper Sr., alhier en IC. Vel ICz., te Aartswoud. Enkhuizen. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in dit kiesdistrict (vaca ture Visser van Hazerswoude) heeft de liberale Kiesvereeniging alhier eene lijst van candidaten opgemaakt, bestaande uit de heeren mr. J. A. Levy, te Amsterdam Vlielander Hein, te 's Gra- venhageSannes, te Hoorn mr. van Diggelen, te Zwolle en J. Zijp Kz., te Abbekerk. Rijp. Gedurende het 3de kwartaal 1890 is in de Schoolspaarbank alhier ingelegd de som van f 50.90, en wel in Juli f 18.65, in Augustus f 17.25 en in September f 15. Amsterdam. Jl. Dinsdagnamiddag werd te Amsterdam een algem. vergad. gehouden van den „Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Noord-Holland". Vertegenwoordigd waren de aangesloten kies vereenigingen, elk door twee stemgerechtigden, nl. Alkmaar, Hilversum, Weesp, Helder, Zaan dam, Hoorn en Enkhuizen. De Katholieke Vereeniging „Recht en Orde" te Amsterdam, mede aangesloten, had geen vertegenwoordigers gezonden. Vele leden dezer Vereeniging woon den echter de vergadering bij. Dr. J. Kraakman, van Alkmaar, presideerde. De notulen der vor. vergad. werden door den secretaris, den heer Bern. J. M. de Bont, voor gelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken behoorden o. a. berichten der aansluiting van Enkhuizen en Zaandam, terwijl ook Naarden daarom had ver zocht. Tengevolge van de uitbreiding van den Bond had het bestuur zich eenige adviseerende leden toe te voegen, als hoedanig reeds de heeren mr. J. A. N. Travaglino, mr. J. F. M. A. Reekers en mr. J. P. Kraakman waren toegetreden. De secretaris deed vervolgens uitvoerige mede- deelingen omtrent de houding van „Recht en Orde" ten opzichte van den „Noord-Hollandschen Bond". Daaruit bleek, dat onder medewerking dezer Vereeniging de Bond reeds vóór 3 jaren was opgericht, zooals blijken moet uit het notulen boek van „R. en O." Niettemin heeft het bestuur van „R. en O." zich van alle deelneming aan de Bondsvergade ringen onthouden. Ook na het voeren van ver schillende onderhandelingen bleef het bestuur van „R. en O." bij zijn houding en weigerde o. a. de verschuldigde contributie. Ten slotte ontving het bestuur van het dag. bestuur van „R. en O." in dato 2 October een schrijven, waarin o. a. gezegd wordt, dat het bestuur van „R. en O." zal blijven waken tegen eiken invloed, die de Vereeniging zou kunnen schaden, terwijl men zich niet mocht ontveinzen een groot gevaar te zien in de kuiperijen van een liberaal katholicisme, dat door onzen doorl. kerkvoogd Monseigneur van Haarlem nog onlangs in de vergadering van den R.-K. Volksbond alhier zoo duidelijk is gebrandmerkt. De werk kring der Katholieken eindelijk mag niet enkel liggen in het behoud van dit ministerie met de occulte macht, die ons de afschaffing der plaatsvervanging tracht te bezorgen. Hoofdzaak moet zijn het verkrijgen of behouden van goede wetten. Allerminst het bezorgen van zetels in wetgevende lichamen aan vrienden. Het bestuur van „Recht en Orde", evenals haar Kiesvereeniging, zal onder geen voorwaarde deze occulte macht in bescherming nemen, maar haar integendeel bestrijden, daar waar dit noodig mocht blijken. Deze brief was geteekend door mr. Fahrens- bach, W. C. Scholte en J. Eygenraam. Dit schrijven verwekte bij den leden van den Bond groote verontwaardiging eu allen protes teerden er tegen. Leden van „R. en O." verklaarden, dat zij de quaestie in een vergadering dier Kiesvereeni ging ter sprake zouden brengen. Vervolgens werden tot leden van het bestuur van den Bond gekozen de heeren H. Plaat, van Enkhuizen, en W. van Willigen, van Zaandam. Marine en Leger. In verband met zijne overplaatsing van Willem stad naar hier, is de kapitein L. C. Dijxhoorn ontheven van de betrekking van commandant van het fort „De Ruijter". Departement van Marine in Oost-Indië Verleend eene maand verlof wegens ziekte naar Sindanglaija, aan den inspecteur van adm. bij Zr. Ms. zeemacht in O.-Indië W. II. F. Vogel. Verlengd het aan den adelborst 1ste kl. P. H. D. Schuttevaer te Soekaboemie wegens ziekte ver leend verlof met eene maand. Wogens uitdienststelling van Zr. Ms. stoomka- nonneerboot „Das", bemand uit de rolle Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt de luit. ter zee lste kl. A. II. Hoekwater, met 18 dezer eervol van het bevel over genoemde kanonneerboot ontheven en de luit. ter zee 2de kl. J. A. M. Bron met dien datum op non-activiteit gesteld. De luits. ter zee 2de kl. C. W. de Visser en D. J. van den Honert, dienende aan boord van Zr. Ms. arlillerie-instructicschip „Aruba", worden met 1 Nov. a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door de luits. ter zee 2de kl. N. M. Japikse en H. W. G. van Blcyswijk Ris. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Sommelsdijk", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee G. H. van Steyn, is den 15den dezer te St. Vincent aangeko men. Aan boord was alles wel. De kapt. ter zee P. Le Comte, commandant Zr. Ms. wachtschip alhier, is aangewezen om per par ticuliere gelegenheid naar Oost-Indië te vertrekken, als zijnde bestemd voor den dienst bij het eskader aldaar. De luit." ter zee lste kl. Steers vertrekt medio Jan. a. s. per particuliere gelegenheid naar Oost- Indië, om ter beschikking te worden gesteld van den commandant der zeemacht aldaar. Bij beschikking van den minister van Marine zijn op non-activiteit gesteld de luits. ter zee lste kl. L. C. Koster, commandant van de „Freyr", W. A. Cambier, commandant van de „Sperwer" en P. Heijning, commandaut van de „fsala", id. 2de kl. W. Cornelis, B. F. Meijboom, L. J. H. Wil- linge, G. L. 't Hooft en jhr. W. C. J. Versluijs. Gedetacheerd in de maritieme directie alhier om, onder de bevelen van den commandant der stelling Helder, te worden toegevoegd aan den stafofficier der zeemacht, voor hydrographische werkzaamheden de luit. ter zee lste kl. K. W. H. Goetz, com mandant van de „Raaf" id. te Hellevoetsluis de luit. ter zee lste kl. I. van den Bosch, commandant van de „Fret". Ingetrokken het detachement aan boord Yan de „Raaf", van deu luit. ter zee 2de kl. J. J. Ro mein en dat aan boord van de „Sperwer" van den luit. ter zee 2de kl. H. W. G. van Bleijs- wijk Ris. Geplaatstop de „Cerberus" de luit. ter zee 2de kl. J. A. L. van den Boschop het wachtschip te Amsterdam, id. O. van Lennep op het wachtschip alhier, id. C. W. Broers. De machinist 2de kl. bij de Marine L. Paret is bevorderd tot machinist lste kl., die der 3He kl. W. J. de Grebber tot machinist 2de kl. cn dc machinistleerling lste kl. E. F. Blasé tot machi nist 3de kl. De kapt. ter zee J. P. Mercier, onlangs als com mandant van Zr. Ms. stoomschip lste kl. „De Ruij ter" uit Oost-Indië in Nederland aangekomen en op non-activiteit gebracht, heeft pensioen aange vraagd. De luit. ter zee 2de kl. C. H. de Lussanet de Sablonières, dienende aan boord van Zr. Ms. rain- schip „Stier", wordt met 26 dezer op non-activi teit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. F. H. Sobels, terwijl de luit. ter zee 2de kl. W. H. C. Hoog met dien datum wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Thans verneemt het „Hbld." dat, niet zooals aanvankelijk het plan was, den monitor 2de kl. „Bloedhond", commandant de kapt.-luit. ter zee P. C. Pabst, gedurende den winter in dienst te houden en te Amsterdam te stationeeren, die bodera buiten dienst wordt gesteld en dat de monitor 2de kl. „Cerberus", behoorende tot genoemde directie hiertoe is bestemd. Ter vervanging van de stoomkanonneerboot „Vos", commandant de luit. ter zee lste kl. J. E. Sickens, die op 's Rijkswerf tc Hellevoetsluis moet dokken, is de stoomkanonneerboot „Sperwer", com mandant de luit. ter zee lste kl. W. A. Cambier, van daar naar Vlissingen vertrokken, ten einde aldaar tijdelijk gestationneerd te worden. De lste luit.-adjud. J. F. Schenk van het 4de reg. vest.-art. alhier is door den inspecteur der art. overgeplaatst bij den staf van het wapen en werk zaam gesteld aan de pyrotechnische werkplaats te Delft. Landbouw en Veeteelt. Te Opmeer is een geval van vlekziekte onder de varkens voorgekomen. Ook te Heer-Hugowaard hebben dit jaar vele landbouwers hunne akkers voor de beetwortelteelt bestemd. Gelokt door het voorschot en voorgespie gelde hooge prijzen, hebben zij alle waarschuwingen in den wind geslagen en nu de tijd van rooien en verzenden daar is, moet het de schade zijn, die hen wijs maakt. De wortelen bezitten wel een groot suikergehalte hetgeen uitsluitend voordeelig is voor den fabrikant doch zij zijn klein en alzoo gering in gewicht. Bovendien is met den fabrikant gecontracteerd, dat de wortelen boven den grond of bij het begin van het loof moeten worden afgesne den, terwijl de schipper weigert ze te laden, indien ook niet het harde bovengedeelte, de kruin, ver wijderd is. Zoo kan de schipper meer laden, doch de landbouwer verliest veel in gewicht van zijne geleverde hoeveelheid. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Herv. gem. te Texel: Zondag 19 Oct, Burg, voorm. 9.30 en Oude- schild, nam. 1.30, ds. Ludwig, van Heer-Hugo waard. Doopsgez. gem. te Texel Zondag 19 Oct., voorm. 10 u., ds. Kuperus, Avondmaal. Doopsgezinde Gemeente te Zuidzijpe Zandag 19 Oct., voorm. 9.30. Zuidzijpe, ds. van Calcar. Herv. kerk te St. Maarten Zondag 19 Oct., voorm. 9 u., Valkoog, ds. Mühring. Herv. kerk te Eenigenburg Zondag 19 Oct., voorm. 9.30, ds. Reede, van Zuidscharwoude. Noord- en Zuidzijpe. 19 October, ds. Molière, Oudesluis nm., St- Maartensbrug vm. 26 Oct., ds. Hobus, Schagerbrug voorm., Bur- gerbrug nam. 2 Nov., ds. Pareau, Schagerbrug nam., Bur- gerbrug voorm. Huisduinen en Wieringerwaard. 19 October, ds. Pareau, W.Waard vm. 26 Oct., ds. Bron, Huisduinen voorm., Wie ringerwaard nam. 2 Nov., ds. Bommeziju, Wieringerwaard nam. Wieringen. 19 October, ds. v. Kluyve, Oostl. vm., Hipp. n. 26 Oct., ds. Mühring, Hipp. voorm., de Oever nam. 2 Nov., ds. te Gempt, Oostl. v.m., Hipp. nam. Beroepen bij de Herv. gem. te Venhuizen (toez.) de heer W. J. Boelman, cand. te Nieuw- Scheemda. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gem. te Broek op Langedijk door ds. W. Breu- kelaar, te De Leek. Drietal bij de Herst. Evang. Luth. gem. te HarlingenF. J. Plaat, te PurmerendJ. W. Pont, te Tiel en C. T. Scharten, te Medemblik. Weldra zullen er in de gemeenten Rijp en Graft vijf predikantsplaatsen vacant zijn, 11.1. 3 bij de Doopsgez.-, 1 bij de Luthersche- en 1 bij de Herv. gemeente. Rechtszaken. Arrondissements-reclitbank te Alkmaar. Zit ting van 14 October 1890. E. C. K.. Alkmaar, diefstal, 14 dagen gev. J. de G. en J. F., Akersloot, overtreding der wet, ieder f 3 boete, subs. 1 dag hecht. S. S. en G. 1)., G. A., Hoorn, mishandeling, de twee eersten vrijgesproken, de derde f 3 boete, subs. 1 dag hecht. D. K., Hoorn, beschadiging, 3 dagen gev. G. S., Hoorn, mishandeling, 7 dagen gev. D. O., Helder, diefstal, S dagen gev. A. G., Helder, mishandeling enz., 4 weken gev. J. K., Helder, tappen van sterken drank, zonder vergunning, f20 boete, subs. 5 dagen hecht. S. J. P. en J. v. S., Helder, openbare schennis der eerbaarheid, ieder 3 dagen gev. Tevens werden 2 bedelaars tot verschillende straf fen veroordeeld. In zake het Volkspark te Amsterdam is eindelijk het eindvonnis geveld en is de gedaagde Fortnvn veroordeeld tot betaling van f 1200, tot welk be drag de Rechtbank de niet betaling van één jaar huur heeft beperkt. Het vonnis is uitvoerbaar bij lijfsdwang en bij voorbaat. Uit onze Koloniën. Batavia, 513 Sept. Tot voortzetting van het op Flores aangevangen onderzoek naar de tinertshoudende gronden zal de ingenieur van ,het mijnwezen van Schelle met het hem toegevoegd personeel zich naar dc noordkust van het eiland (Kampong Toa) begeven en zoo spoe dig mogelijk zal daarheen een expeditionaire macht wordeu gedirigeerdde expeditionaire macht ter zuidkust blijft- aldaar in stelling. Buitenland. Engeland. Het bericht van het uitbreken van moorddadige koortsen onder de troepen, die wegens insubordinatie naar Bermuda zijn gezonden, wordt officieel tegengesproken. Opnieuw hebben Britsche soldaten zich tegen de tucht vergrepen. Toen het 2de batiljon van het Oost-Surrey-regiment te Guernsey zich moest inschepen om naar lndie te vertrekken, weigerden de manschappen aan het bevel daar toe te voldoen. Zij werden daarop ontwapend en vervolgens bracht men de wapenen alleen aan boord. Eerst toen beloofdon de soldaten zich den volgenden dag te zullen inschepen. Zwitserland. Jl. Dinsdag is te Bern door de gevolmachtigden van Zwitserland, Duitschland, Frankrijk, Belgie, Nederland, Luxemburg, Italië, Oostenrijk, Hongarije en Rusland het tractaat geteekend, waarbij het internationale goederen vervoer langs spoorwegen op unitorme wijze ge regeld wordt. Voor Nederland teekenden prof. Asser en Jac. van Riemsdijk. Duitschland. Het orgaan der soc. partij, het „Volksblatt", deelt het volgende mede over de redevoering, jl. Maandag door Domela Nieuwen- huis te Halle gehouden„Met toejuichingen begroet, zegt Domela NieuvvenhuisIk bedank het Congres voor de vriendschappelijke ontvangst die ons ten deel gevallen is. Het is moeielijk, in een vreemde taal het woord te voeren, maar hier is dit niet het gevalik gevoel mij niet als een vreemdeling onder ulieden. Wij spreken ééne taaldie van den uit het hart ontspruiten- den groet uit Nederland, het land der vrijheid en der revolutie. Wij zijn stam- en geestver wanten. Wij zijn niet Belgen, Nederlanders, Duitschers, maar voor en boven alles sociaal democraten! (Bravo!) De sociaal-democratie moge internationaal zijn of niet, haar lijden was ons lijdenhare vreugde was onze vreugde. Gij hebt eene groote overwinning bevochten, maar de strijd is nog niet len einde. Toen de „Bastille" genomen was, en het Parijsche volk op zijne lauweren wilde rusten, riep Marat het toe waakt op, en slaapt niet inDat ook wij waakzaam zijnDe vijand wil ons verpletteren. Gevaarlijker dan zijne vijandschap is ons zijne vriendschap. Onvermoeid gestreden, zoolang nog één mensch honger lijdt en uitgezogen wordt In dezen strijd staan en vallen wij te zamen. Wij Nederlanders zullen onzen plicht doenen mochten wij bezwijken, toch blijft ons vaandel onbesmet. Gij Duitschers zijt onze broeders Leven de Duitschers! Leve de internationale sociaal-democraten! (Stormachtige toejuichingen.)" Volgens een ander bericht, in de radicale „Volkszeitung", zou Domela Nieuwenhuis be toogd hebben dat de sociaal-democratie inter nationaal moet zijn omdat zij het internationale kapitalisme heeft te bestrijden. Australië. Uit Sydney wordt bericht, dat Union-mannen de werklieden, die in eenStaats-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2