zijn, zou men zich moeten verzekeren van de medewerking der Zweedsche exporteurs. Er werd daarom een comité benoemd, belast met het on derzoek der opinie van andere Finsc'ne firma's. „Wat de prijzen betreft, werd het idéé geop perd, om niet lager te verkoopen dan tegen de prijzen, welke gedurende den winter van 1888 werden bedongen." In eene jl. Vrijdag te 's Hertogenbosch ge houden vergadering van de voorzitters van al de Katholieke Kiesvereenigingen in Noordbrabant is, volgens de „Tijd", met algemeene stemmen, op één na, de volgende motie aangenomen: „De Provinciale Bond der R.-K. Kiesver eenigingen in Noordbrabant, „in aanmerking nemende „dat het nu aan het bewind zijnde Ministerie, ondanks alle vriendelijke en dringende vertoogen, ondanks de van alle zijden geopperde bezwaren en bedenkingen, gemeend heeft de verantwoor delijkheid op zich te moeten nemen van het thans ingediende wetsontwerp tot leger-organi- satie „dat bij de Memorie van Toelichting van ge noemd wetsontwerp met geen enkel woord gewag wordt gemaakt van de allergewichtigste bezwaren, die van alle zijden tegen algemeenen dienstplicht en afschaffing der plaatsvervanging werden te berde gebracht, evenals bestonden die bezwaren niet, of als waren zij de moeite der wederlegging niet waardig „dat dus dit Ministerie, in plaats van de plaats vervanging en andere vrijheden in zake militie plicht te bestendigen, de behandeling van een wetsontwerp mogelijk maakt, dat onnoodig der bevolking den zwaarsten, bijna ondragelijkst en last oplegt; „dat toch volgens het oordeel van den Bond geen reden aan te voeren is, dat de eigenaardige verdediging, die de gesteldheid van ons vaderland eischt, zulke zware offers van de bevolking vor dert en zulke inbreuk op de vrijheid wettigt; „dat een ander Ministerie zich wel zal wachten, wederom een wetsontwerp op zich te nemen, dat zoo zeer indruischt tegen den vrijheidszin en de waarachtige belangen van het Nederlandsche volk, en dat zooveel beroering in den lande heeft verwekt „dat men van dit Ministerie had mogen ver wachten, van de behandeling van zulk een wets ontwerp bevrijd te blijven, te meer nog daar het Ministerie wist dat dit onderwerp scheuring en tweespalt tusschen de regeeringsgezinde partij zoude veroorzaken „Spreekt, als zijn overtuiging uit, dat verdere samenwerking tusschen dit Ministerie en de Staten- Qeneraal ongewenscht moet geacht worden. „Besluit van deze zijn zienswijze, met volko men eerbiediging van ieders vrijheid, overtuiging en onafhankelijkheid, kennis te geren aan de Katholieke leden van de Eerste- en de Tweede Kamer der Staten-Generaal." Naar aanleiding van deze motie heeft jhr. Jos. De la Court den volgenden brief verzonden aan de R.-K. leden der beide Kamers „HEG. HeerDe motie, door den Prov. Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Noord- Brabant aangenomen, is door mij onderteekend onder protest en alleen daarom, omdat ik als Voorzitter meende een besluit, volgens het Reg lement door de vergadering wettig genomen, te moeten uitvoeren. Overigens kon het weglaten van mijn naam aan afwezigheid worden toege schreven. De motie werd aangenomen met 9 tegen 1 stem, terwijl de afdeeling Tilburg niet was ver tegenwoordigd. Staande de vergadering heb ik uitdrukkelijk geprotesteerd tegen hel besluit, terwijl ik ver klaarde den maatregel, door den Bond genomen, bepaald af te keuren. Ik meen wel te doen, om alle onjuiste gevolg trekkingen te voorkomen, ti met het bovenstaande in kennis te stellen." Binnenlandsch nieuws. Helder. De opening der winter-voorstellingen in den Stads-schouwburg in de Koningstraat alhier, door het gezelschap Van Lier, is thans definitief bepaald op Zaterdag 1 Nov. a. s. Bij die gelegen heid zal worden opgevoerd «Zonderlinge Vrouw tjes", nieuw blijspel in 4 bedrijven, naar het Hoog- duitsch van Eduard Schacht, door W. F. Schüssler, in welk stuk de hoofdrollen zullen vervuld worden door de dames Albregt, Potharst, xndré en Miinch en de heeren Potharst, D. Lageman, Jurgens en van Sprinckhuijsen. Texel. Jl. Zondag was het dorp den Hoorn in feestgewaad. Bijna overal waaide de driekleur ter eere van onzen geachten predikant, den weleerw. heer Leffef, die op dien dag zijn 25- jarig huwelijksfeest vierde. De belangstelling was algemeen en het is dan ook de wensch van velen, dat het ZEw. gegeven zij, nog eenmaal zijn gouden jubilé te mogen vieren in ons midden. Callantsoog. Benoemd tot buitengewoon opzichter bij de zeewerken in Noordholland, de heer J. Faber alhier. Schagen. -Aan den kolfwedstrijd alhier hebben jl. Maandag in de iste serie 119 per sonen deelgenomenhet hoogste aantal punten, 49, is behaald door den heer Swarzenburg, van Nieuwe Niedorp. Aan den biljartwedstrijd op Dinsdag namen 54 personen deel. Hoorn. De vereeniging „De Vrije Her vormde Gemeente" alhier, is als rechtspersoon erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Staats blad no. 32). Edam. Door den Raad dezer gemeente is benoemd tot gemeente-geneesheer de heer Cappenberg, arts te Ommen. Zaandam. De Gemeenteraad heeft besloten tot het aangaan eener geldleening, groot f217,000 tegen 47.. met een jaarlijksche aflossing van minstens f 5000, daar op de onlangs uitgeschre ven 3|% leening, groot f 262,000, slechts voor een bedrag van f 2000 was ingeschreven. Hier mede vervalt tevens het vroeger genomen Raads besluit om de gemeenteschuld van 4°/0 op 3^% te converteeren. *Anna Paulowna. Gemeenteraad. Zit ting van 21 October. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter en goedkeuring der.notulen is aan de orde: I. Politie-verordening. Deze is door Ged. Staten teruggezonden met een nota van aanmerkingen en moet dus opnieuw worden vastgesteld. B. en W. stellen voor, zich met de gemaakte opmerkingen te vereenigen, behoudens art. 62, betreffende het sluiten der herbergen, 't welk r.ïj onveranderd wen- schcn te handhaven. Ook geeft art. 93, betredende het wielrijdeu aanleiding tot eenige discussie. Ged. Staten wenschen dit artikel niet in de politie-ver ordening opgenomen te zien, doch met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten het art. te behouden, 't welk inhoudt, dat een wielrijder bij het tegenkomen van een rijtuig op een teeken van den bestuurder moet afstijgen, terwijl het voorbijrijden blijft geoor loofd. De verordening wordt daarna met algemeene stemmen vastgesteld. II. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een verzoek van de Kies- vereeniging «Algemeen Belang" alhier, om een begin te maken met straatverlichting. Daar dit stuk te laat is ingekomen om in de vergadering van B. en W. behandeld te worden, vraagt de Voorzitter den wethouders of zij er ook tegen zijn om het terstond in discussie te brengen. Daar deze hierin geen bezwaar hebben, wordt het verzoekschrift voorge lezen en in behandeling gebracht. De voorzitter vraagt wie daarover het woord verlangt. Daar nie mand antwoord, zegt de Voorzitter, dat hij er tegen is, omdat z. de overgang van het licht in diepe duisternis, gevaarlijker is dan aanhoudende duister nis. De heer Schenk meent dat de Voorzitter toch wel van licht houdt, daar hij steeds met lantaarns rijdt. De Voorzitter zegt dat hij meent te spreken in den geest der publieke meening. Ook de heer Geer- ligs verdedigd de verlichting. De heer Van Foreest meent dat de voorgestelde verlichting onvoldoende zal zijn. Ten slotte stelt de Voorzitter voor, met de verlichting te beginnen, wanneer de kosten van aankoop der lantaarns, door de ingezetenen of het polderbestuur te zamen of afzonderlijk wordt ge dragen, en dan het verder onderhoud voor rekening der gemeente te nemen, waarmede de leden zich vereenigen. Vervolgens is ingekomen een verzoek van den heer C. H. Geevers, onderwijzer aan school No. 1, bezitter der hoofdacte, om in verband met art. 24 en 26 der Wet op het L. O., als eerste onderwijzer te worden aangesteld, in het genot eener jaarwedde, tot nog toe door den heer Ten Cate, (mede onder wijzer aan school No. 1) genoten. Op voorstel van B. en W. wordt op het eerste deel gunstig beschikt en de jaarwedde bepaald op het minimum, bij de Wet geëisclit, zijnde f 600. Ten slotte is ingekomen een verzoek van den heer J. ten Cate, bovengenoemd, om eervol ontslag uit zijne betrekking, tengevolge zijner benoeming tot hoofd der school te St. Johannesga, tegen 15 No vember a. s. Na veel discussie wordt het verzoek met algemeene stemmen toegestaan. Hierna sluit de Voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. Purmerend. Alhier is een harddraverij gehouden, waarbij de eerste prijs behaald werd door Flevo, van den heer Koelman, te Schagen en de premie door Hano, van den heer Roele, te Buiksloot. Voor het schoonrijden hadden zich 33 deel nemers laten inschrijven. De uitslag daarvan was, dat de iste prijs werd toegekend aan mej. De Wit Post te Binnenwijzend premie B. Raat te Beemster; 2de pr. K. Laan te Hobrede3de pr. P. Kreb te Beemster.. Marine en Leger. De kapt. ter zee L. M. L. de. Haan, comm. van Zr. Ms. opleidingsschip «Evertsen", aangewezen als vervanger van den kapt. ter zee P. Ie Comte, zal zijne bestemming naar Oost-Indië wegens gezond heidsredenen niet kunnen opvolgen. De luit. ter zee lste kl. L. C. Koster, comm. van Zr. Ms. stoomkanonneerboot «Freijr" en de luit. ter zee 2de kl. G. L. 't Hooft, dienende aan boord van Zr. Ms. monitor «Cerberus", die den 24 dezer op non-activiteit worden gesteld, zullen in de tweede helft van November per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië vertrekken, om dienst te doen bij de zeemacht aldaar. De luit. ter zee 2de kl. N. M. Japikse wordt met 1 Nov. a. s. geplaatst aan boord Zr. Ms. artil lerie instructieschip «Aruba" alhier. De luit. ter zee 2de kl. O. van Lennep, thans op non-activiteit, wordt 24 dezer geplaatst aan boord Zr. Ms. «Prins Maurits der Nederlanden" te Am sterdam. De luit. ter zee 2de kl. C. W. Broers wordt den 21 dezer geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip alhier, ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. W. C. J. Versluijs, die op non-activiteit wordt ge steld. De luit. ter zee 2de kl. A. M. P. C. van de Laar, dienende aan boord van Zr. Ms. monitor «Bloedhond", wordt 25 dezer op non-activiteit gesteld. De kapt.-luit. ter zee M. F. Reeringh, geplaatst in de maritieme directie te Ilellevoetsluis, wordt, onder eervolle ontheffing van de waarneming der betrekking van stafofficier der zeemacht, toegevoegd aan den commandant der stelling van de monden der Maas en van het Haringvliet, met 6 Nov. a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den kapt.-luit. ter zee H. Nijgh, terwijl de luit. ter zee lste kl. B. de Groot met 1 November wordt ge plaatst in de rol van Zr. Ms. torpedo-instructie schip «Marnix" alhier. De luit. ter zee lste kl. K. W. II. Goetz wordt den 24sten dezer werkzaam gesteld bij het stafbureau in de directie van de Marine alhier. De off. van adm. lste kl. F. W. Sprenger, behoo- rende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met den 25sten dezer op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. J. J. Romijn van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam is ontheven van zijn de tacheering aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneer boot «Raaf". De luit. ter zee 2de kl. L. J. H. Willinge van Zr. Ms. stoomriviervaartuig „Isala" wordt morgen van Zr. Ms. wachtschip te Ilellevoetsluis op non activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. D. J. van den Honert van Zr. Ms. artillerie-instructieschip «.Aruba" wordt mor gen op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. H. W. G. van Bleijswijk Ris. De luits. ter zee lste en 2de kl. II. Mijcr en J. P. Guepin, zoomede de off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht F. 11. Bob ré, behoorende tot de rol van Zr. Ms wachtschip alhier, worden met 1 Nov. a. s. op non-activiteit gesteld, eerstgenoemde onder eervolle ontheffing van het door hem gevoerde bevel over Zr. Ms. gaffelschoener «Argus", terwijl het detachement van den luit. ter zee 2de kl. 11. J. F. Michelhoff, aan boord van laatstgenoemden bodem, met dien datum wordt ingetrokken. Onderwijs en Examens. Terschelling, 21 Oct. Voor debetrekking van onderwijzer aan de O. L. school te Hoorn alhier hebben zich 42 gegadigden aangemeld, waar onder jongelui met bijacten en anderen, die reeds langer dan anderhalf jaar op plaatsing wachten. Tot de sollicitanten belmoren ook 3 onderwijzers, op dit eiland woonachtig, doch nog zonder betrek king, allen oudkweekelingen van de Rijkskweek school te Haarlem. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrij ging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, overeenkomstig het bij ko ninklijk besluit van 18 Januari 1886 no. 1 (Staats blad 110. 10) vastgestelde reglement voor die exa mens, aanvangende den llden November te half tien uur, zitting houden te Amsterdam, in het Raadhuis aldaar. Om tot een van die examens toegelaten te worden, zal de candidaat, onder over legging van eene geboorte akte en met opgave van woonplaats, aanvraag hiertoe-vóór 4 November schriftelijk en portvrij bij den Voorzitter der com missie moeten inzenden, waaruit dan tevens moet blijken, voor welke vaart, groote of kleine, voor welk diploma, zeil of stoom, en voor welken rang hij verlangt geëxamineerd te worden. Mocht de candidaat het examen volgens een der programma's B. of nog in dezelfde zitting een aanvullings-examen wenschen af te leggen, zal hij ook dit moeten ver melden. (Voor verdere bijzonderheden zie men de «Staatscourant" van 21 dezer). Met November a. s. wordt te Midwoud een win tercursus voor herhalings-onderwijs geopend. De lust evenwel om van de lessen gebruik te maken schijnt nog niet bijzonder groot te zijn; slechts een tiental meldde zich daartoe aan. Voor de vacante betrekking van hoofd der school te Binnenwijzend, gem. Westwoud, hebben zich 31 sollicitanten aangemeld. Benoemd tot onderwijzer aan de bijz. school te Hoofddorp (Haarlemmermeer) de heer H. J. v. d. Linde, te Heerde. Landbouw en Veeteelt. Jl. Zondag werd uit Engeland met het stoomschip «Batavier" te Rotterdam eene lading paarden aan gevoerd, waarvan er gedurende de reis, door het onstuimige weder, niet minder dan 20 stuks waren gestorven of zwaar verwond. Aan den zeedijk van den polder Waard, te Kol- horn, is men al eenige weken aan het ophalen van wier (zeegras). Nadat dit aan de dijk is gedroogd, wordt het verkocht, waarmede een behoorlijk dag geld wordt verdiend. Vroeger was zulks verboden en moest de wierpoel blijven liggen, tot meerdere veiligheid voor den zeedijk, naar het heette. Kunst- en Letternieuws. Bij van Lier, in de Plantage te Amsterdam, wordt sinds ruim een week opgevoerd het bekende drama «Een misdaad op den bodem der zee" en het blijkt nog altijd veel aantrekkingskracht te bezitten op (le groote menigte. Ligt dit aan het stuk of aan het decoratief? Waarschijnlijk aan beiden, want de heeren van Lier hebben ook van het laatste bijzonder veel werk gemaakt en het kijkje, dat zij geven op den bodem der zee, met zijne klippen, zijne koralen en zijne geheimen, is werkelijk in zijn soort een kunststuk. Men heeft te Amsterdam zelden iets fraaiers gezien. Het stuk, dat, behalve zijne verschrikkingen, eenige zeer goed bewerkte komische tooneelen telt, is dan ook onder- houdend genoeg, tevens omdat het door het gezel schap goed vertoond wordt. Een handschrift van Luther, gedagteekend van 1544, is te Berlijn verkocht voor 655 mark. Een handschrift in het Latijn, van Calvijn, uit het jaar 1560, werd voor 605 mark van de hand gezet. Californie. Inhoud van No. 3. Het irrigatie-vraagstuk. Uit Merced County. Een bezoek aan de omstreken van Merced. Econo misch gedeelte. Schetsen van land en volk. FeuilletonUit den goudzoekerstijd. Naar het Engelsch, van John S. Hittell. Gemengd nieuws. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Hcrv. gem. te Texel Zondag 26 October: Burg, voorm. 9.30 en Oudeschild, nam. 1.30, ds. Gemser, van Broek op Langedijk. Doopsgez. gem. te Texel Zondag 26 OctoberWaal, voorm. 10 u. en Den Hoorn, nam 2 u., ds. Kuperus. (Avond maal.) Doopsgezinde Gemeente te Zuidzijpe Zondag 26 Oct., vm. 9.30. Oudesluis, ds. van Calcar. Herv. kerk te St. Maarten Zondag 26 Oct., geen dienst. Herv. kerk te Eenigenburg Zondag 26 Oct., n.m. 1.30, ds. Jelgersma, pred. te Schoorl. Noord- en Zuidzijpe. 26 Oct., ds. Hobus, Schagerbrug voorm., Bur- gerbrug nam. 2 Nov., ds. Pareau, Schagerbrug nam., Bur- gerbrug voorm. 9 Nov., ds. Bron, Oudesluis voorm, St.-Maar- tensbrug nam. 16 Nov.. ds. Bommezijn, Oudesluis nam., St- Maartensbrug voorm. Huisduinen en Wieringerwaard. 26 Oct., ds. Bron, Huisduinen voorm., Wie ringerwaard nam. 2 Nov., ds. Bommezijn, Wieringerwaard nam. 9 Nov., ds. v. Kluyve, Huisd. voorm., W.Waard nam. 16 Nov., ds. Mühring, W.Waard voorm. Wieringen. 26 Oct., ds. Mühring, Hipp. voorm., de Oever nam. 2 Nov., ds. te Gempt, Oostl. v.m., Hipp. nam. 9 Nov. ds. Molière, West. voorm., de Oev, nam. 16 Nov., ds. Hobus, Oostl. voorm., Hipp. nam. Sinds lang werden hier pogingen aangewend om de Herv. gem. te Huisduinen te combineeren met die te Helder. Het classicaal Bestuur van Alkmaar steunde deze samenvoeging. Het Provinciaal Kerkbestuur van Noordholland heeft echter de daar toe vereischte goedkeuring geweigerd. Beroepen bij de Herv. gem. aan den Burg op Texel (toez.) ds. R. G. Wieringa, te Stegerda (Fr.) Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Purmerend ds. J. Westerman Holstein, pred. te Barsingerhorn. Maandag 27 Oct. a. s. zal te Alkmaar gehouden worden de 23ste vergadering van de Alkmaarsche predikanten-vereeniging. Punten van bespreking 1. De weerloosheid van den Christen, in te leiden door J. W. van Hoogstraten, van Edam. 2. Wat kunnen en behooren wij in Noordhol land te doen voor den Nederlandschen Protes tantenbond in te leiden door dr. F. Pijper, van Berkhout. Rechtszaken. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar. Zitting van 21 October 1890. F. B., huisvr. van J. v. cl. S., Helder, verduistering, 1 maand gev. J. M. v. P. en M. B., Hoorn, diefstal, opzending naar een Rijks-opvoedingsgesticht tot 1 Mei 1896. Tevens werden 7 bedelaars tot verschillende straf fen veroordeeld. Uit onze Koloniën. De in onze handen gevallen parangs der Rokka- neezen zoo wordt vau Flores geschreven heb ben met hef gevest een lengte van gemiddeld 1 M. tot 1.20 M. Deze parangs worden met beide han den gehanteerd, en er kunnen, door hun lengte en zwaarte, de diepste en zwaartste wonden mee wor den toegebracht. De schilden, cirkelvormig en van karbouwenhuid vervaardigd, zijn bijzonder solide en laten geen lanssteken of klewanghouwen door. Het grootste schild, dat ons in handen kwam, had een diameter van 0.92 M. Uit Atjeh wordt aan de «Deli Crt." dd. Kota Radja 10 Sept. geschreven De berichten van Melaboe zijn zeer bevredigend, de benting werd in de laatste dagen niet meer be schoten. Met Segli is dat wel het geval, doch niet zoo hevig als de vorige week. Zr. Ms. oorlogsbodems hebben eenige dagen gele den weder peper buit gemaakt. Een paar met clan- destine peper bevrachte prauwen (tongkans) werden door die schepen vervolgd en achterhaald. Te Kota Radja werd als eene nieuwe face vau de pacificatie beschouwd de aanmelding of het vrij willig engageeren van een Atjehcr, om in onze ge lederen als soldaat te dienen. De man is na zijne aanneming geplaatst bij het 2de depot bataljon te Magelang, om daar de eerste passen op de baan van eer en roem te leeren. Pessimisten vertelden o. a. dat de pas aangewor ven soldaat geen Atjeher kon zijn, doch een gedroste dwangarbeider is. De posten buiten onze hoofdvesting worden nu en dan beschoten, doch minder hevig. Succes heeft de vijand gehad in de Westerlinie. Een Europ. korporaal van de wacht te Kota Paganie kreeg eer gisterenavond een doodelijke schotwond in het hoofd. Ook wij hadden succes met ons granaatvuur en hinderlagen. Eenige dagen geleden passeerde tegenover onze versterking te Ketapan II, een Atjehsch hoofd te paard met een groot aantal gewapende volgelingen. Uit de benting werd op die bende een granaatschot gedaan, met dat gelukkig gevolg, dat de ruiter van het paard viel en de bende uit elkander vloog. Binnengekomen berichten melden, dat de ruiter de ons bekende roover Toekoe Nja Makam was, die naar de IV Moekims toog om zijn confrater Toekoe Oemar te bezoeken. Eene hinderlaag op den Ssten dezer door genoem den post in den avond geplaatst bij den tramring dijk, zag een aantal Atjehers als ganzen de linie binnenloopen. Op korten afstand werd daarop een salvo gegeven. De voorste man viel neer, de anderen maakten bee- nen, met achterlating van den doode. De borst van het lijk was geheel uit elkander geschoten. Den vorigen Zaterdag zeer vroeg in den ochtend plaatste zich de militaire commandant van Boekit Karang met 10 bajonetten in hinderlaag om de tramschutters te verrassen. Toen de dag aanbrak, kwam eene bende Atjehers om hunne oude stelling in te nemen, stuitte toen op onze bajonetten en werd met achterlating van 3 dooden verdreven. Op Segli is, naar wij vernemen, eenige dagen ge leden een patrouille des morgens zeer in vroegte op een troep Atjehers gestooten, die, zich ontdekt ziende, met veel bravoure tot den klewangaaiiYal overging. Vier doode en twee zwaar gewonde Atjehers bleven iu onze handen. De luitenant die de patrouille commandeerde, ontving twee klewang- houwen van weinig beteekenis. Aan een klewang- houw over den buik ontsnapte hij, doordien het wapen op zijn revolver afschampte. (Deli Crt.) Buitenland. Belgie. De uitslag der verkiezingen voor de gemeenteraden in de kleine gemeenten is thans bekend. De liberalen winnen zetels in n, de katholieken in 46 gemeenten. Zéstien der herstemmingen, daaronder die van Namen, staan gunstig voor de katholieken, 11 voor de liberalen. Frankrijk. Te Saint-Etienne, waar eenige duizend mijnwerkers den arbeid gestaakt hebben zijn ernstige onlusten uitgebroken. De leider der

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2