HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 134. Vrijdag 7 November 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. B E R I C H T. De Speler, Door eigen Schuld, 37> DOLORES. „En desespereert nimmer!" Jan Pietersz. Ooen.J Hst Vaderland! ghetrouwe Blijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied. Versoüljnt lederen Dinsdag, DondLordas on Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de courant binnen de gemeente naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika)„1.75, naar Znid-Afrika2.50, f 0.70, met Zondagsblad f 1. 1.25 2.10 r 3.— REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Prijs der advertentièn: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement naar gelang van de hoeveelheid regels aanmerkelijk lager. Ingezonden medcdeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnsschen den tekst, per regel 10 et. Advertentiën voor liefdadige doeleinden3, Dienstaanbiedingen Yoor den werkenden stand3 Agent voor Nieuw-Jersey en Omstreken de lieer Mf. P. LANGEVELD Mz., te Okonik Co, Passaie. Zij, die geabonneerd zijn op onze courant, kunnen, tegen betaling van 40 cents per stuk, bekomen de bij ons verschenen romans Russische roman van F. M. DOSTOJEWSKI. 242 pagina's druk e n roman van H. SCHOBERT. 231 pagina's compressen druks. Men kan deze romans aan ons bureel dagelijks afhalen. Toezending naar buiten geschiedt na ontvangst van postwissel met 10 cents verbooging voor één boek en 15 cents voor beiden. Men geve vooral juisten naam en duidelijk adres op, ten bewijze dat men geabonneerd is. Voor niet-geabonneerden is de prijs van elk boek f2.(Zie de advertentie"). NEDERLAND. HELDER, 6 November. Naar de „Haagsche Ct." verneemt, wordt reeds een en ander voorbereid in verband met de komst, nog in deze maand, van H. M. de Koningin te 's Hage, ten einde den eed af te leggen als Regentes, in eene Vereenigde Vergadering van de Staten-Generaal. In een „brief uit de Hofstad" aan de „Amh. Ct." leest men „Ik heb vroeger al eens gezegd, dat men in den ganschen loop van 's Konings ziekte tewerk is gegaan met eene wonderlijke, onverklaarbare schroomvalligheid en terughouding, en deze ver keerde eigenschappen hebben de Nederlandsche Regeering in hare verschillende organen tot op het laatste oogenblik niet in den steek gelaten. De in een Luxemburgsch blad medegedeelde Feuilleton t»u de Heldersche- en Nieuwedieper Courant. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit liet Duitse li.) Zoodanig was het einde van bet treurspel, dat hier geschreven stond en niet weinig geschokt boog Dolores het hoofd voor bet lijden van de vrouw, die schuldig en toch onschuldig was. De kroniek sprak van bet vernietigen van bet medaillon van den on- gelukkigen Leopold; die welke zij gevonden had, moest dus aan de arme Maria Dolorosa hebben toebehoord. Diep bewogen bekeek Dolores liet lieflijke vrouwenkopje, dat zoo zeer op haar geleek en zij dacht boe vreemd het was, dat zij eene Spaansche moeder had gehad evenals gene en dezelfde naam droeg. Toen las zij opnieuw de profetie, door de ongelukkige vrouw den avond vóór haar dood neergeschreven, toen voor eenige oogenblik- ken de waanzin van baar week, en wederom vroeg zij zich af, of zij bestemd zou zijn de verlosster te worden, waarnaar de dwalende ziel van de ongelukkige vrouw verlangde. En toch, hoe zou dat mogelijk zijn? De woorden waren zoo vol verborgen zin be halve de eerste vier regels: Wcnn 8ich die Bas dem Vetter soll verniiililcn Wird sich der Falk' ein dauernd Nestlein w'dhlen. Kauu sich das EdelfalkeDpaar nicht linden, So wird der Stainm verlöschen uud verschwinden. Waren zij en Alfred Falkner daartoe ge roepen, zouden zij dat //Edelvalkenpaar" zijn? praatjes betrekkelijk het in deze omstandigheden achter den rug der ministers om handelen van verschillende oftïcieele personen zijn te dwaas, en hebben te veel innerlijke bewijzen van on waarheid en duimzuigerij, om zelfs weerlegging waard te wezen maar uit de aan de Vereenigde Vergadering overgelegde stukken blijkt dat men, aan den volke in de „Staatscourant" berichten over 's Konings toestand uitdeelende, het ergste en meest onrustbarende van de rapporten der geneesheeren achterwege hield. In een verslag van de doctoren van 25 Octoberjl. werd geschre ven, dat zich bij den Koning „psychische ver schijnselen voordeden, die zich kenmerkten door algemeene verwarring van denkbeelden en de onmogelijkheid, de aandacht zelfs voor korten tijd op een zelfde punt gevestigd te houden." In de „Staatscourant" nu wordt wel hetgeen aan deze zinsnede voorafgaat en hetgeen er opvolgt vermeld, maar het bovenstaande, waarop eigenlijk alles aankomt, omdat het inhoudt dat 's Konings geestvermogens gekrenkt zijn, weggelaten. Na deze ervaring behoeft men niet meer te vragen, waarom alleen ongeteekende berichten en geen formeele geneeskundige, letterlijk afgedrukte bulletins openbaar werden gemaakt." Te 's Gravenhage is gisterenavond, kort na zijne thuiskomst plotseling overledenmr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt, minister van Staat, lid der Eerste Kamer. Hij was vroeger lid der Tweede Kamer, twee malen minister van Buitenlandsche Zaken van 1850 tot 1852 (ministerie Thorbecke) en 1861 (ministerie van Heemstra-Godefroi) en- jarenlang gezant te Parijs. zelf: het wakker schudden van uw volk, onze Rijvende sympathie heeft. Wij huldigen in u den man die rondborstig yoor zijne overtuiging uitkomt; die zich een groot volksbelang, dat hij beoordeelen kan, aan trekt die onmisbaar blijkt te zijn in een land, welks Vertegenwoordiging en Pers het bevorde ren van wenschelijke openbaarheid al te zeer overlaten aan het initiatief van bijzondere per sonen. Wij huldigen in u den man, die royalist ge noeg is, om, zelfs met terzijdestelling van de gewichtigste bedenkingen, onderzoek te verlan gen, zoodra hij ernstigen grond meent te hebben, voor een plichtverzuim te vreezen, dat, zoo het plaats greep, het koningschap moest ver zwakken. Wij vragen u de uitdrukking van deze onze ;evoelens te willen aannemen. Prof. Allard Pierson. Mr. F. H. van Notten. Mr. J. A. Levy. P. N. Muller. Prof. Dr. W. M. Gunning. Juliüs Bunge. 'Majoor Kellermann. Dr. A. W. van Rentergem. Dr. A. W. C. Berns. B. G. J. Blanken. Het plan bestaat, dat de Tweede Kamer na haar terugkomst op 11 dezer terstond in de afdeelingen zal gaan tot onderzoek van verschil lende belangrijke ontwerpen, als de belastings- voorstellen en het ontwerp tot voorziening tegen besmettelijke ziekten. Ook zal dan waarschijn- De rechterzijde verliest in hem een begaafdhjk in de afdeelingen worden behandeld het woordvoerder en een hooggeacht staatsman, Aanvankelijk behoorende tot de partij van Thor becke, voegde baron van Zuylen zich allengs meer in conservatieve richting. De heer Henry Tindal ontving het volgend schrijven, waaraan wij gaarne onze adhaesie schenken Amsterdam, 3 November 1890. Het „Algemeen Handelsblad" verzekert in zijn nummer van 26 October jl. opnieuw, datgij „de sympathie van alle loyale Nederlanders voor goed (hebt) verbeurd"en wel uithoofde van „liet misbaar, dat (gij) maakt bij het ziekbed van den bejaarden Koning. Deze vernieuwde verzekering doet ons de pen opvatten. Wij gevoelen behoefte u mede te deelen dat terwijl wij de keus der middelen, waarmede gij werkt, niet hebben te beoordeelen, uw werk Een gloeiend rood overdekte opeens haar gelaat en mismoedig sloot zij medaillon en misboek weg. //Dwaasheid," mompelde zij. //Dat komt er van, als men des nachts alleen in een oud slot zich amuseert met familiespoken en profetiën. Waar blijven mijn kalme, rustige gedachten? Ik heb gedroomd. Een toeval deed mij het boek der arme krankzinnige vinden, een toeval is het, dat dat overeenkomt met die oude familiekroniek ziedaar alles Zij nam medaillon en misboek, want zij wilde ze bewaren waar zij ze gevonden had, greep de kaars en was gereed de kamer te verlaten, toen een zwak geluid, als van een in liet slot vallende deur, haar deed schrik ken, het kwam van de kant van den schoorsteen, daarvan was zij zeker. Kalm legde zij alles wat zij in de handen had neder en onderzocht toen de schoorsteen nauw keurig en toen zij daar niets vond, ook bet andere gedeelte van de kamer. Het schoot haar bij die bezigheid opeens te binnen, dat de kamer stellig wel in verbinding moest staan met den noordelijken vleugel, doch zij ontdekte niets, wat dat vermoeden kon be vestigen. Ramo moet dat maar eens uit- vorsclien, daclit zij. - Wat ben ik toch, sinds ik slot vrouw van Falkenliof geworden ben, zenuwachtig," mompelde zij. VII. In het in rozengeur badend en door linden beschaduwde slot Monrepos, waren sinds eenige dagen de jalousiën geopend, de gor dijnen opgetrokken en werd de frissche, warme Meilucht uitgenoodigd vrij binnen te komen, in de kamers van deze, als een pronkkast wetsontwerp van den heer Van Houten, tot uit breiding van het recht van onteigening ten alge- meenen nutte. Onder de ontwerpen, die bet eerst in open bare behandeling zullen komen, behoort dat tot splitsing der dubbele kiesdistricten. Voor de behandeling in de najaarszitting van de Prov. Staten van Noordholland kwam jl. Maandag nog in een schrijven van Ged. Staten om kennis te geven dat van een door de staten gedaan voorstel om op de rijkshegrooting voor 1891 voor de bezoldiging der ambtenaren en bedienden ter griffie f 1500 per jaar meer uit te trekken, waar schijnlijk niets zal komen, omdat de minister van Binnenlaudsche zaken daartoe blijkbaar niet ver langde mede te werken. opgesmukte uitspanningsplaats van een re- geerend vorst, die bier gedurende de schoonste zomermaanden, vrij van allen dwang, uitrustte van de beslommeringen die hij niet had, want de regeering werd geheel waargenomen door een hoogwaardigheidsbeklecder, die den vorst alle lasten vriendelijk afnam en hem slechts verzocht nu en dan zijnehandteekening te zetten. Maar stukken teekenen, orders uitvaardigen, hof houden en hofbals geven, zijn dingen, die spoedig naar eene andere uitspanning doen verlangen en Zijne Hoog heid, vorst Leopold, was een hartstochtelijk rozenteelcr. Deze liefhebberij kon hij ge durende het- verblijf in de residentie, des winters, slechts door het kweeken van pot- rozen bevredigen, dat was tenminste iets, al was het niet veel. Hier op Monrepos daarentegen durfde zijne hoogheid in een linnen jas en met een groote Panamahoed op ongegeneerd zich met zijne lievelingen bezighouden, occuleerend, snoeiend, opbin- dendend en de rupsen vernietigend, gelukkig in die bezigheid en zonder te philosopheeren over de luimen van het lot, dat iemand vorst maakte die beter als tuinman op zijn plaats ware geweest en omgekeerd. Gisterenavond was de vorstelijke familie eerst op Mom-epos aangekomen en heden, reeds zeer vroeg, was de hertog opgestaan en begon een weinig orde te brengen on dei- zijn rozen, zijne lange, magere gestalte in een eenvoudig linnen zomerpak gestoken, het gladgeschorengelaat in vriendelijk lachende plooi of een moderne operette fluitend. Op het terras voor den tuinsalon, in de koele schaduw, zat de hertogelijke familie, bestaande uit den erfprins en zijne zusters, want de hertogin was sinds jaren dood en Binnenlandsch nieuws. Helder. Gemeenteraad. Zitting van Dins dag 4 November 1890. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig, met kennis geving van verhindering, de heer Van Twisk. De tribune is dicht bezet. De notulen van de vorige vergadering worden na opening der zitting voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt aan de orde gesteld de behandeling der begrootingen van de Gemeente, het Burgerlijk Armbestuur, het Algemeen Wees huis en de dd. Art.-Sehutterij voor 1891, welke be grootingen sluiten met de navolgende eindcijfers Gemeente: Ontvangst f 189.413.45-i- Uitgaaf 189.413.45j Verm. batig saldo nihil. Burgerlijk Armbestuur: Ontvangst f 11.644.68 Uitgaaf 11.644.68 Verm. batig saldo nihil. Algemeen Weeshuis: Ontvangst 13.082.50 L7itgaaf 13.082.50 Verm. batig saldo nihil. Dd. Artillerie-schutter ij: Ontvangst 1685.44 Uitgaaf w 1685.44 Verm. batig saldo nihil. Door den heer Vos wordt, namens de Commissie van Rapporteurs, bestaande uit de heeren van Neck, Vos en Govers, verslag uitgebracht van het in de afdeelingen van den Raad op 15, 17 en 20 Octo ber jl. plaats gehad hebbend onderzoek van de ver schillende begrootingen. Dit onderzoek bad tot de volgende op- en aan merkingen aanleiding gegeven In eene afdeeling werd de wenschelijkheid uitgesproken om de grond slagen, waarop de heffing van den Hoofdelijken omslag berust, te herzien, van welken wensch door B. en W. noia was genomen. Algemeen achtte men het wensclielijk de post „schoolgelden" meer productief temaken, waarmede B. en W. zich konden vereenigen. De verhooging met f 400 van de post „Jaar wedden van ambtenaren ter Secretarie" trok de aan dacht en werd in eene afdeeling afgekeurd, aange zien dezelfde post eerst 3 jaar geleden is verhoogd geworden. B. en W. wensehen echter de voorge stelde verbooging te handhaven. had stervend in liare plaats, d. w. z. als hare plaatsvervangster in bet huishouden en als vertegenwoordigster van de waardigheid en de etiquette aan liet liof, bare oudste dochter gesteld. //Eene hofhouding waar geen vrouwelijk gezag is, raakt ligt op den slechten weg," placht zij te zeggen. Maar dit was nog niet alles wat zij deed. Zij beval in bet bizonder nog liaar dochter aan ook eene moeder voor hare jongere zuster te zijn en het opwekkend, verzoenend en verbindend element tusschen den hertog en zijne kin deren, tusschen liet Hof, den adel en het volk. Hoe de dochter deze opdracht vervulde, wist iedereen te getuigen; daar was maar één roep over. Zij was liaars vaders trouwste gezellin en zijn beste raadgeefster; voor hare zuster was zij alles en toch ondervond deze van haar niets anders dan zusterlijke liefde; zij vervulde alle mogelijke wensehen van den erfprins, maar breidelde die, waar het noodig was; zij fungeerde aan het Hof als de vrouw des huizes en zij wist daarheen te lokken alles wat de moeite waard was, alles wat goed was; zij daalde af tot in de hutten der armen, om zichzelf te overtuigen waar hulp noodig was. Daardoor kwam het dan ook, dat men prinses Alexandra in alle kringen lief had eii vereerde, en menige minnaar was komen opdagen, die de hand van de vorstendochter, die zulke schoone eigenschappen bezat, wilde verwervenmaar 'geen van allen bad zij aangenomen, want, zoo dacht zij, daarmede bad zij nog den tijd, den tijd, tot de erfprins gehuwd en daarmede bezorgd was. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1