HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. M. 137. „aI Vrijdag 14 November 1890. Jaargang 48. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. E N J. H. VAN BALEN. B E R I C H T. De Speler, Door eigen Schuld, DOLORES. „F,ii dcsespereoit nimmer 1" Jan Pittarsz. Coen. Pet Voderlandt ghetrouwe li 1 ij 1' iik tot in den doot. Wilhelmuslied. Verschijnt ioaeren Dinsdag, Donderdag eu Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de courant binnen de gemeentef 0.70, met Zondagsblad f 1. naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.25 naar alle landen, die in liet postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- InJië en Amerika)1.75, ,2.10 naar Znid-Afrika2.50, 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Pr ij 8 der advertemtiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement naar gelang van de boe veelheid regels aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnsschcn den tekst, per regel 10 et. Advertenticn voor liefdadige doeleinden3, Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand8, Agent voor Nieuw-Jersey en Omstrekende heer Mr. P. LANGEVELD Mz., te Okonik Co, Passaie. Zij, die geabonneerd zijn op onze courant, kunnen, tegen betaling van 40 cents per stuk, bekomen de bij ons verschenen romans Russische roman van F. M. DOSTOJEWSKI. 242 pagina's druk e n roman van H. SCHOBERT. 231 pagina's compressen druks. Men kan deze romans aan ons bureel dagelijks afhalen. Toezending naar buiten geschiedt na ontvangst van postwissel met 10 cents verbooging voor één boek en 15 cents voor beiden. Men geve vooral juisten naam en duidelijk adres op, ten bewijze dat men geabonneerd is. Voor niet-geabonneerden is de prijs van elk boek f2. NEDERLAND. HELDER, 13 November. De „Staatscourant" bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning. Gedurende de laatste veertien dagen heeft de toestand van Z. M. den koning weinig verande ring ondergaan. De stoornis der geestvermogens blijft dezelfde. De gemoedsstemming van Z. M. is afwisselend, nu eens kalm, dan weer eens opgewonden; het laatste vooral als de nacht slapeloos is doorge bracht. De lichaamskrachten, ofschoon ongetwijfeld verminderend, blijven toch voldoende. Voor het leven van Z. M. den Koning dreigt op het oogenblik geen gevaar. Paleis Het Loo, 10 November 1890. Dr. S. S. Rosenstein, dr. Vinkhuyzen. J. Vlaanderen Czn. Reuter seint aan het „Vad." uit Bern, dat door den Bondsraad aan den Nederlandsche Raad van State het diep leedwezen werd te kennen gegeven over den achteruitgang van Z. M. den Koning der Nederlanden en de op rechte wenschen voor Zr. Ms. spoedige en vol komen genezing. Yeaffleton tan de ITeldersche- en Nieuwedieper Courant. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) Toen Alfred zich den dag na zijne komst op Mom-epos naar den Valkenhof begaf, ten einde zijne moeder te begroeten, stond liet besluit bij hem vast, om cene ontmoeting met Dolores, zelfs ten ko^te der beleeefdheid, te vermijden. Reeds was hij de grensschei ding van de beide goederen genaderd, toen Keppler hem inhaalde. „Gaat ge naar den Valkenhof?" „Ja." „Dan staat ge mij zeker wel toe, met u mede te gaan; ik wenschte een bezoek te .brengen aan de barones." „Met genoegenAlfred zeide die paar -woorden zeer kort en stroef, De scène in liet atelier schoot hem te binnen, en een zon derling gevoel kwam weer over hein ijver zucht. Hij wist, dat hij daartoe geen recht en waarschijnlijk ook geen reden had, maar wie kan daar iets tegen doen? „Verwacht de barones uw bezoek vroeg hij. Keppler schudde het hoofd. „Zij weet waarschijnlijk niet eens, dat ik zoo dicht bij hen," zeide hij, „en ik weet ook niet, of ik haar welkom ben; maar 0111 't Door het hoofdbestuur van het Alg. Werk liedenverbond is een adres aan den Koning ver zonden, waarin het dringend verzoek wordt ge daan, dat de Regeering zal aangespoord worden 1. van Rijkswege een onderzoek te doen in stellen naar den toestand van de woningen der lagere klassen en naar de middelen om in de verschillende gemeenten de ongezonde verblijven te doen vervangen door huizen, voldoende aan de matige eischen, die in den tegen woord igen tijd mogen worden gesteld; 2. haar invloed te doen gelden bij gemeeente- besturen, tot het maken van verordeningen op het bouwen van woningen, waarborgen gevende, dat de te bouwen woningen gezond zijn, vol doende ruimte bevatten, dat zij het noodige licht kunnen ontvangen en behoorlijk kunnen worden gelucht. Volgens den Brusselschen correspondent van de „Vossische Zeitung" heeft de Nederland sche gezant te Brussel baron Gericke, ter kennis gebracht van de Belgische regeering, dat de Ne derlandsche regeering vóór 2 Januari 1891 een beslissing zal nemen over haar houding ten op zichte van de invoerrechten in den Congo-Staat. In het voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Oorlog wordt melding gemaakt van den twijfel, in de afdeelingen uit gesproken, naar aanleiding van de resultaten der manoeuvres in Overijssel, of de uitgaven voor Oorlog inderdaad wel aan de defensie ten goede komen. Meer zelfstandigheid en verantwoordelijkheid in de hooge commando's werden dringend geacht. De instructien van de inspecteurs der wapens behoorden herzien te worden, meende men, en meer macht toegekend aan de divisie-comman danten en de bevelhebbers in de linien. Omtrent het opperbevel over de strijdkrachten werden uiteenloopende gevoelens uiteengezet dringend noodzakelijk werd het echter geoordeeld, dat reeds nu de man wordt aangewezen, die in oorlogstijd opperbevelhebber zal zijn, en eveneens weder aangedrongen op de benoeming van een commandant van het veldleger, reeds in vredestijd. Men vroeg of er bezwaar tegen zou bestaan, den diensttijd van twee lichtingen der zeemilitie en van drie lichtingen der militie te land te ver lengen, opdat dadelijk na de invoering der nieuwe wet de nieuwe legerorganisatie zou kunnen wor den ingevoerd. Aangezien er zooveel aankomt op het moreel peil bij den geheelen militairen stand en in het bijzonder bij de officieren, werd ernstig de wensch uitgesproken, dat bij benoeming van opper- en hoofdofficieren de minister niet alleen aan be kwaamheid en technische kennis, maar ook aan moraliteit en karakter hooge eischen moge stellen. In verband hiermede werd het denkbeeld geop perd van instelling hier te lande van hetgeen in Duitschland als „Ehrenrath" bekend is. Meer waarborgen werden verlangd voor juist- Hij hield opeens op en Falkners scherpen blik zag eene zeldzame uitdrukking in de oogen van den schilder. En hij had dezen man eens op zijne knieën Atevoor dat roodharige meisje aangetroffen! t bloed steeg hem bij de gedachte daaraan aar het hoofd. Zwijgend schreden zij naast elkander voort door het schaduwrijke park, dat, zelfs op den middag nog koel, een prettige wandeling aan bood, totdat zij op eene open plek kwamen, op welks smaragdgroen grastapijt de zomer zon schitterde en door de takken van beuken, linden, esschen en olmen speelde. „Hoe heerlijk schoonriep Keppler uit. „Nog nooit zag ik een heerlijker park, waar kunst en natuur zoo wonderbaar ineensmel ten, dat men van de eerste nauwelijks iets merkt!" „Ja, de Valkenhof is eene heerlijke be zitting," zeide Falkner met warmte. „Het schijnt mij toe, een klein koninkrijk te zijn!'" riep Keppler uit, „een koninkrijk welks eikenkroon als het ware geschapen is voor het blanke voorhoofd van donna Dolores „O ja, ik weet, dat ge steeds vol geest drift voor deze schoone dame waart," merkte Alfred aan, eigenlijk slechts om iets te zeggen. „Als de zon voor haar alleen scheen en alle anderen in de duisternis liet, dan zou ik het zeer natuurlijk vinden," zeide de schil der, alsof hij in zichzelf sprak. „Het is gelukkig, dat zulke wenschen niet heid en onpartijdigheid van de conduite-staten voor officieren. Verschillend werd geoordeeld over de bekende aanschrijving van den minister, waarbij de wensch werd te kennen gegeven, dat militairen geen be stuurders zouden zijn van coöperatieve Vereeni- gingen, die ook aan derden verkoopen. Terwijl eenerzijds die maatregel werd goedgekeurd, werd aan den anderen kant de circulaire eene mis plaatste inmenging genoemd in een twistpunt op sociaal gebied, zoolang het optreden van officie ren of onderofficieren in de bedoelde besturen geen nadeelige gevolgen voor den dienst heeft. Meer eenstemming echter achtte men het wen- schelijk, dat, om zelfs den schijn te vermijden van bevoordeeling, eetwaren voor de garnizoenen njet gekocht werden in winkels van „Eigen Hulp", wanneer officieren in het bestuur daarvan zitten. Omtrent de bewering, dat de in Den Helder met groot verlof zijnde miliciens-torpedisten in geval van mobilisatie te Brielle moeten opkomen, om van daar weer naar Den Helder teruggezon den te worden, zou men gaarne een bepaalde verklaring van den minister ontvangen. Weduwenfonds voor de geëmployeerden tot het algemeen bestuur behoorende. De Raad van State, waarnemende het Koninklijk Gezag, heeft op de voordracht van den minister van financien het volgende bepaald Art. 1. Ongehuwde leges-trekkende of gewezen leges-trekkende ambtenaren, deelgcrechtigden in het weduwenfonds voor de geëmployeerden tot: het algemeen bestuur behoorende, die inge volge de hun toegekende bevoegdheid, hunne moeder hebben aangewezen om nft hun dood pensioen uit het genoemde fonds te genieten, kunnen vóór den isten Jan. 1891 in de plaats dier moeder, onverschillig of deze nog in leven dan wel reeds overleden is, alsnog voor eenmaal eene ongehuwde zuster aanwijzen. Hetzelfde recht wordt toegekend aan onge huwde leges-trekkende of gewezen leges-trekkende ambtenaren, deelgerechtigden in het genoemde fonds, die van de bevoegdheid om eene moeder aan te wijzen wegens het vroeger huwelijk of overlijden dier moeder geen gebruik hebben kun nen maken. Voor de toepassing van dit besluit worden zij, die na verkregen deelgerechrigheid in het fonds weduwnaar geworden zijn, niet als ongehuwden aangemerkt. De aanwijzing eener zuster, evenals die eener moeder, zoomede het aan deze toegekende pen sioen vervallen bij het aangaan vaneen huwelijk, hetzij door den ambtenaar of gewezen ambtenaar, hetzij door de voor het genot van pensioen aan gewezen persoon. Art. 2. Aan de leges-trekkende ambtenaren die een tweede of volgend huwelijk hebben aange gaan, doch verzuimden binnen den in art. 1 van het koninklijk besluit van den iysten Juni 1882 No. 30 gestelden termijn de verklaring in te zen- vervuld worden,"' merkte Falkner spottend aan, „de vereering van uw ideaal ontaardt in afgoderij „Spot er niet mede," vroeg de kunstenaar eenvoudig en biddend. „Het is het eenige, wat mij van den lioopvollen droom, dien ik eens droomde, is overgebleven „Ah, lieeft zij u versmaad?" klonk het snel van Falkners lippen. u Vergeef mij," liet hij er terstond op volgen, „ik wilde niet onbescheiden zijn." „Dat weet ik," zeide Keppler, „en daarom behoeft gij mij dat niet te verzekeren en ten slotte doet het iemand tocli goed over zooiets te kunnen spreken. Neen, versmaad heeft zij mij niet, maar zij beeft mijn aanzoek niet aangenomen. Lach niet om den dwaas, die een zachter woord voor eene daadzaak als deze zoekt, Falkner, en daardoor de bittere pil tracht te vergulden. Neen, de vrije, opene bekentenis, dat haar hart nog niet ge sproken heeft en dat zij het zonder dat niet mag wegschenken, dat noemt men niet ver smaden dien angel heb ik niet gevoeld „Och, zij was toen reeds bekend met de groote erfenis, die haar te beurt zou vallen en zij wist, dat zij daarmede en met hare adellijken naam veel hooger kon komen dan door een kunstenaar te huwen," zeide Falk ner, en terwijl hij dit zeide, verachtte hij zichzelf om die woorden. Nu bleef Keppler staan. „Lage gedachten en zucht naar gewin zijn dingen, die donna Dolores vreemd zijn," den, wordt alsnog de gelegenheid geopend om aan de vrouw en kinderen uit dit huwelijk de deelgerechrigheid in het weduwenfonds te ver zekeren, mits voldoende aan de volgende bepa lingen i°. De verklaring met de huwelijksakte wordt vóór 1 Januari 1891 aan den directeur van het Weduwenfonds toegezonden. 20. De betaling van het foumissement en de restitutie der te veel genoten leges geschiedt met bijbetaling van 5 ten honderd rente's jaars, sedert de sommen verschuldigd zouden zijn ge- geweest, indien tijdig ware deelgenomen en in vijf jaarlijksche termijnen. 50. Het bedrag der leges of de daarvoor in de plaats te genieten toelage, zal in mindering strekken van hetgeen in ieder der eerstvolgende vijf jaren na de deelneming verschuldigd is. In geval van overlijden vóór dat de betaling geheel heeft plaats gehad, wordt het ontbrekende, verhoogd met zeventien ten honderd, verhaald op het pensioen door middel eener inhouding gedurende de eerste vijfjaren waarin het pensioen genoten wordt. De directeur van het Weduwenfonds, de heer Mulder, maakt bekend dat lormulieren tot aan- wijziging bedoeld bij art. 1 van voormeld besluit, op aanvrage, ter invulling en onderteekening, aan belanghebbenden worden toegezonden. Tot voor schreven doeleinde liggen ook formulieren bij het bureau der directie ter onderteekening. De minister van Oorlog heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat er niet aan kan gedacht worden, de 7de militielichting met het wintersei zoen te ontslaan, en tevens dat de Regeering eerlang zal doen blijken van hare voornemens ter voorziening, ook in 1891, in de te geringe sterkte der levende strijdkrachten, in afwachting van de beslissing over de legerwet. De minister zal zich beijveren, de beslissing te bespoedigen in zake de bewapening der in fanterie met een repeteergeweer van verkleind kaliber, onder gebruik making van rookvrij bus kruit. Intusschen blijven de gewijzigde geweren bij den troep over het algemeen goed voldoen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 11 November. In de hedenmiddag weder aangevangen zitting, waarin de heer Zijp werd beëedigd, i9 besloten tot aan de orde stelling van de Stedenwet en verschil lende kleinere wetsontwerpen, alvorens een aanvang te maken met de begrootingen. Niet zonder strijd. Het voorstel van den heer Van Kerkwijk om de Stedenwet niet aan de orde te stellen, is verworpen met 40 tegen 32 stemmen. Ware het een zuivere partijstemming geweest, de stemmen hadden gestaakt, maar terwijl de heer Keuchenius met het voorstel mede ging, stemden de heeren Tak, Hartogh. Ker- dijk, Rutgers en Yan Houten voor de behandeling. zeide hij beslist en met zulk een overtuiging, dat Falkner er hem dankbaar voor was en tocli ook toornig op zich zelf, dat hij zooiets niet zeggen kon. „Ik zal liet nooit dulden," riep Keppler uit, „dat men de geringste vlek of smet op haar zal werpen, wie of het ook zou zijn, die dat mocht probeeren „Gij hebt gelijk," zeide Falkner peinzend, „men moet zijn ideaal steeds verdedigen en dat zoo hoog plaatsen, dat bet stof van den levensweg bet niet bezoedelen kan. Wie dat niet doet, verdient ook niet, dat hij een ideaal heelt en zijn leven zal eenzaam en ledig zijn!" Keppler wierp een snellen blik op zijn vriend hij schreedt nevens hem voort met gebogen hoofd en in zijne woorden schemerde een toon, die hij geen naam kon geven. Zwijgend gingen zij verder en toen zij de lindenlaan binnentraden, die rechtuit naar den hoofdingang van den Valkenhof voerde, be vonden zij zich plotseling tegenover eene hooge in het zwart gekleede gestalte, met het goudroode haar als een koningskroon boven het blanke voorhoofd Dolores Zij stiet een lichten kreet van verrassing uit en een rozenroode blos vloog over hare wangen. En zij was wonderschoon, zooals zij daar stond, overgoten van zonlicht, schoo- ner zeker dan zij als Satanella ooit geweest was. „O, Keppler, beste vriend, zijt ge het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1