HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M. 139. Woensdag 19 November 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. VAN BALEN. BEKENDMAKING. Openbare vergadering de Kamer van Koophandel en Fabrieken 43> DOLORES. B E R I C H T. De Speler, Door eigen Schuld, Genezing van de tering. „Kit ilescspereerl nimmer!" Jan Pielerss. Coca. liet Vaderlanill ghelrouwe Blijf iek tot in den doot. Wilhelmuslied. Versoliljnt iocieren Dinsdag, Donderdag eti Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dc courant binnen de gemeentef 0.70, met Zondagsblad f 1. naar dc overige plaatsen vaü Nederland 0.90, 1.25 m naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika)1.75, n n n 2.10 t naar Znid-Afrika2.50, n n 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. P r ij s der advertentiëm Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement naar gelang van de koeveelheid regels aanmerkelijk lager. Ingezonden mcdedcelingon en aanbevelingen, geplaatst tnssckon den tekst, per regel 10 et. Advertentiën voor liefdadige doeleindenH 3 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3 Agent voor Nieuw-Jersey en Omstreken: de lieer Mr.JP. LANGE VELD Mz., te Okonik Co, Passaie. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter kennis van de daarbij belanghebbende inge zetenen, dat op Vrijdag, den 21 November 1890, des namiddags tusschen 1 en 3 ure, aan het Raadhuis der Gemeente, eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen van twee leden der alhier gevestigde Kamer van Koophandel en Fabriekendie met het einde van dit jaar aan de beurt van aftreding zijn. De lijst der kiezers is op de gewone kantoor uren ter Secretarie der gemeente ter inzage neder- gelegd. Bezwaren tegen die lijst kunnen bij het Ge meentebestuur worden ingeleverd. Van deze vergadering worden geene afzonder lijke kennisgevingen verzonden. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat men, 0111 kiezer te zijn: i°. „Nederlander, meerderjarig, ingezeten der „gemeente en in het volle genot der burgerlijke- „en burgerschaps-rechten moet zijn." 2*. Terzake van een bedrijf van handel- of „fabriekswezen in het patentrecht moet zijn aan geslagen tot een bedrag van minstens zeven „gulden." Helder, 18 November 1890. Het Gemeentebestuur voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. In verband met bovenstaande bekendmaking herinnert de Voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Helder den belangheb benden, dat verkiezing moet plaats hebben, ten gevolge van de periodieke aftreding van twee leden der Kamer, de Heeren W. BAKKER Hz. en S. W. STOOKER. Helder, 18 November 1890. De Voorzitter voornoemd, L. W. F. OUDENHOVEN. van op Woensdag, den 19 November 1890, des vonds ten acht ure, aan bet Raadhuis. Helder, den, 15 November 1890. De Voorzitter, LEO W. F. OUDENHOVEN. Feuilleton van de Heideweke- en Nieuwedieper Conrant. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit li e t D u i t s c h.) VIII. Den volgenden dag, op den tijd, dat men in de groote steden visites pleegt te maken, d. i. tegen vijf ure des namiddags, steeg Dolores in liaar lichte Brougham en gaf den koetsier bevel naar Arnsdorf te rijden. Licht en zacht rolde het rijtuigje over den gelen kiezelweg, de poort uit en den stoffigen weg langs, naar de uiterste punt van den driehoek, die de ligging van de drie goederen voorstelde. Het was een wonderschoone dag, maar te warm voor den schaduwloozen weg, die slechts met kersenboomen beplant was, welke echter geen schaduw wierpen op den weg en dus voor de wandelaars geen nut opleverden. Wel lokten zij groote scharen iR-asschen en andere vogels, die, onder luid geschreeuw, bezig waren te onderzoeken of <le kersen nog niet rijp waren. Het rijtuig rolde eindelijk, tot groote ver bazing van de barre voetsche,vlaskoppigejeugd, liet dorp in en zwenkte toen den hof binnen, waar eenden en ganzen snaterden, waar een oude pony een groene plek afgraasde •en een aantal varkens zich in het midden wan den hof in een waterplas vermaakten. Bij het oprijden van de equipage geraakte Zij, die geabonneerd zijn op onze courant, kunnen, tegen betaling van 40 cents per stuk, bekomen de bij ons verschenen romans Russische roman van F. M. DOSTOJEWSKI. 242 pagina's druk e n roman van H. S C H O B E R T. 231 pagina's compressen druks. Men kan deze romans aan ons bureel dagelijks afhalen. Toezending naar buiten geschiedt na ontvangst van postwissel met 10 cents verhooging voor één boek en 15 cents voor beiden. Men geve vooral juisten naam en duidelijk adres op, ten bewijze dat men geabonneerd is. Voor niet-geabonneerden is de prijs van elk boek f2. De ontzaglijke spanning, waarin de geheele wereld in de laatste dagen verkeerde door de berichten uit Berlijn, is bevredigd door de verschijning van dr. Koch's artikel in het „Medizinische Wochenschrift." Onder weglating alleen van die gedeelten, die meer bijzonder voor geneeskundigen van belang zijn, ont- leenen wij daaraan het volgende Na te hebben herinnerd aan zijne voordracht, eenige maanden geleden gehouden op het Inter nationaal Geneeskundig Congres, zegt de hoogleeraar „Omtrent de herkomst en bereiding van het middel kan ik, daar mijn arbeid nog niet is voltooid, nog geene opgaven doen, en moet ik mij dienaangaande eene latere mededeeling voorbehouden." Hel middel bestaat uit een bruinachtig, helder vocht, hetwelk op zichzelf, alzoo zonder bijzondere maatregelen van voorzorg, bewaard kan worden. Voor het gebruik moet het echter min of meer ver dund worden. En verdunningen zijn, ook met ge distilleerd water gedaan, ontbindend. Om dit te verhoeden, moeten de verdunningen door hitte ge steriliseerd en onder een afsluiting van watten be waard worden, of wat gemakkelijker is, met eene 0.5 percents phenol-oplossing samengesteld worden. een kalkoensche liaan in blinde woede en probeerde het paard aan te vallen. Een pauw begon, tengevolge daarvan, luid te schreeu wen en een hofhond kwam luid blaffend aansnellende eenden en ganzen snaterden, de pony hinnikte en de varkens knorden, kortom, het was een lielsch concert, tenge volge waarvan aan een der gesloten ramen, die zeker sinds jaren niet schoongemaakt waren, een nieuwsgierige verscheen, die weldra zelf te voorschijn kwam, een livrei-bediende, die op het rijtuig toetrad. Daar men bij dit helsche lawaai zijn eigen woorden nauwelijks kon verstaan, reikte Dolores eenvoudig den bediende haar kaartje toe, terwijl haar eigen bediende de trede van het rijtuig neersloeg. De schunnig uitziende lakei las eerst den naam en verdween toen met het kaartje in huis. Terwijl de hofhond voortging woedend te blaffen en de koetsier moeite had de paarden in bedwang te houden, en de ganzen en eenden nieuwsgierig de wagen omringden, nam Dolores het zoogenaamde slot op, een ontzettend verwaarloosd uitziend gebouw uit het begin dezer eeuw, stijf eu smakeloos gebouwd, van welks muren de kalk overal afgevallen was en in welks dak door de gaten van afgewaaide pannen de binten te zien waren. Doch nauw had Dolores de laatste opmer king gemaakt, 'toen men daarbinnen zware schreden snel een trap af hoorde komen en graaf Schinga zelf zijne gast te gemoet snelde, lnplaats van eene verwelkoming, riep hij eerst Beter is echter een versch gemaakte oplossing. De insluiting geschiedt met een spuit, voorzien van een kleinen elastieken bal en zonder zuiger. Daaraan sclffijft Koch bet toe, dat er bij meer dan duizend insluitingen geen enkel abces is ontstaan. Als plek voor de toepassing kozen wij, zegt bij na eenige pogingen op andere plekken, de ruigebuid tusschen de schouderbladen en in de Ierfiestreek, omdat de inspuiting op die plaatsen de minste, in den regel zelfs volstrekt geen plaatselijke reactie vertoonde en nagenoeg geen pijn veroor zaakte." Van bet onverdunde vocht is bij gezonde, vol wassen menschen 0.25 kub. centimeter voldoende ora eene intensieve werking voort te brengen. „Kenteekenen, die van inspuiting van 0.25 kub. centimeter bij den mensch ontstaan, heb ik bij mij- zelven van eene aan den bovenarm gedane inspui ting waargenomen, welke de geleerde daarna beschrijft. De gezonde mensch reageert op 0.01 kub. cen- tira. in bet geheel niet meer, of op zeer onbedui dende wijze, en evenmin zieken, mits zij niet tu berculeus zijn. Doch geheel anders wordt bet bij teringlijders. Wanneer men bij dezen dezelfde dosis van bet middel inspuit, dan treedt er terstond eene sterke algemecne en plaatselijke reactie in (Aan kinderen van 3 tot 5 jaar is een tiende dezer dosis, dus 0.001, aan zeer zwakke kinderen slechts 0.0005 kub. centim. toegediend, en daarmede eene krachtige, hoewel niet zorgwekkende reactie verkregen). De lichaamstemperatuur stijgt tot over 39, vaak tot 40 en zelfs tot 41 graden. Daarbij komen pijn in de ledematen, prikkeling tot hoesten, groote matheid, dikwijls onpasselijkheid en braken. De aanval begint in den regel 4 a 5 uren na de injectie en duurt Ï2 tot 15 uren. „De zieken worden door dezen aanval merkwaardig weinig aangetast en gevoelen zich, zoodra hij voorbij is, betrekkelijk wel, gewoon lijk zelfs beter dan er vóór." Bij lupus-lijders treden veranderingen in, welke de specifiek anti-tuberculeuse werking van het mid del op hoogst verrassende wijze doen aanschouwen. „Als bijzonder gewichtig bij dit proces moet aan gestipt werden, dat de veranderingen zich volstrekt tot de lupeuse plekken der huid bepalen. Zelfs de kleinste en onaanzienlijkste in het weefsel verborgen knoopjes ondergaan mede het proces en worden ten gevolge der zwelling en kleurverandering zicht baar, terwijl het eigenlijke litteekenweefsel, in het welk de lupeuse veranderingen geheel afgeloopen zijn, onveranderd blijft. „De waarneming van eenen met het middel be handelden lupus-lijder is zóó leerzaam en moet te vens zóó overtuigend met betrekking tot het spe cifieke karakter van het middel werken, dat ieder, die zich met het middel wil bezig houden, zijne proefnemingen, waar het slechts eenigszins mogelijk is, met lupus-lijders moet beginnen," zegt Koch. „Minder treffend, maar toch voor het oog en het gevoel nog waarneembaar, zijn de plaatselijke reac. den hond een donderend: „Wil je wel eens stil zijn!" toe, en toen dit hielp, begroette hij Dolores, hielp haar uit het rijtuig en bood haar zijn arm aan. „Vreeselijk aardig van u, barones, om ons op te zoeken," riep hij uit. „Mijne vrouw verheugt er zich in u te zien, breng u gelijk naar haar toe. Ik moet haar echter verontschuldigen, dat zij nog cn negligée is, wegens de warmte, weet u. Och, als men buiten woont, hindert dat niet, wat?" Dolores verzekerde hem, dat het werkelijk niet hinderde, zij kwam immers om de gravin en niet om haar toilet. „Haliahalacht Schinga schaterend, „goed geantwoord. Komt goed bij ons, lieve barones. Mooi weer, wat?" Eindelijk waren zij boven aan de steile trap en Schinga opende dicht daarbij een deur. „De barones von Falkner, lieve Bronislava!" riep hij door de kier. „Zij is welkomantwoordde een stem in de Fransche taal en Schinga stiet nu de deur open, Dolores in een zoo donker vertrek voerend, dat deze eerst niets kon zien wel bemerkte zij, dat een ondoordringbare rook van Turksche tabak de kamer vulde. Uit deze schemering loste zich eene kolos sale vrouwelijke gestalte op, in een loshangend wit kleed gehuld, in welke Dolores gravin Schinga vermoedde.Een tot aan den oksel naakte arm met een zonderlingen spiraalvormigen armband werd haar toegestoken en de gestalte zeide langzaam„Het verheugt mij zeer kennis met u te maken, barones; hoe vaart ties bij tuberculose der lymphklieren, beenderen, gewrichten enz. Reactie in de inwendige organen, met name in de longen, ontsnapt daarentegen aan de waarneming, tenzij men het ietwat vermeerderde hoesten en opgeven der longlijders na de eerste in jectie tot eene plaatselijke reactie terugbrengen wil. In dergelijke gevallen domineert de algemeene reactie. Evenwel moet men aannemen, dat ook hier soort gelijke veranderingen plaats grijpen, als bij lupus direct werden waargenomen." „Ik geloof niet te ver te gaan, wanneer ik aan neem, dat het middel in de toekomst een onont beerlijk diagnostisch hulpmiddel vormen zal. Men zal daarmede in staat zijn, twijfelachtige gevallen van beginnende tering zelfs dan te onderkennen, wanneer het niet gelukt, in het speeksel of door een pbysiseh onderzoek zekerheid te verkrijgen. Klier- aandoeningen, verborgen beenderen-tnberculose, twij felachtige huid-luherculose en dergelijke andere ziek ten zullen gemakkelijk en zeker te herkennen zijn. In oogenschijnlijk afgeloopen gevallen van long- en gewrichts-tuberculose zal men kunnen vaststellen, of de ziekte werkelijk reeds haren afloop bereikt heeft, en of er nog niet enkele aangestoken plaat sen voorhanden zijn, van waar de ziekte, als eene onder de asch smeulende vonk, later opnieuw zou kunnen om zich grijpen. „Veel gewichtiger evenwel, dan in zijne werking tot diagnostische doeleinden, is het middel in zijne geneeskracht", zegt de geleerde. Het middel doodt niet de tuberkelbacillen, maar het tuberculeuse weefsel. „Daarmede is echter ook terstond en bepaald de grens aangegeven, tot welke de werking van het middel zich vermag uit te strekken. Het kan alleen op het levend tubercu leuse weefsel invloed uitoefenen. Op reeds afge storven kaasachtige massa's, necrotische beenderen enz. werkt het niet, evenmin als op het weefsel, dat door het middel zelfs reeds tot afsterven is gebracht. In zulke doode weefselmassa's kunnen de altoos nog levende tuberkel-bacillen huisvesten, die óf met het necrotische weefsel worden uitgestooten, óf echter misschien ook, onder bijzondere omstandighedeu, weder in het nabijgelegen nog levende weefsel zou den kunnen indringen. Op deze eigenschap moet nauwkeurig worden acht gegeven, wanneer men van hare genezende werking op juiste wijze partij wil trekken. In de eerste plaats moet het nog levende tuberculeuse weefsel tot afsterven worden gebracht, maar vervolgens alles in het werk worden gesteld, om het doode zoo spoedig mogelijk, bijv. door chi rurgische hulp, te verwijderen. En waar dit niet mogelijk is en alleen door eigen hulp van het or ganisme de afzondering langzaam kan plaats hebben, moet, door voortgezette toepassing van het middel, het in gevaar gebrachte levende weefsel worden be schermd tegen het terugkomen der parasieten," Men zal dus, teneinde den zieke voor nieuwe in fectie te behoeden, met langzaam vermeerderde doses en met tusschenruimten de behandeling moeten voortzetten. gij? Hyppolit, trek toch de jalousiën eens op." Terwijl graaf Schinga aan dit verzoek vol deed, voerde de gravin Dolores naar een sofa, die eigenlijk meer cliaise-long was en Dolores bemerkte toen ook aan den linkerarm der gravin een zelfde zonderling rierand als aan den rechter. De geopende jalousiën lieten nu een vertrek zien, dat eens kostbaar moest zijn ingericht, maar thans zeer afgetakeld was. Het was geheel Turksch opgesierdmet goud door weven tapijten bedekten de wanden, de vloei en de sofa's en rozehouten meubels enz. voltooiden het ameublement. Op een daarbij behoorend tateltje voor de sofa stonden op een blad een nargileh (Turksche pijp), een kistje met tabak, een schoteltje met gecon- fijte vruchten en daarnaast lag een nieuwe roman van Zola, half opengesneden. „Ziezoo," zeide Schinga, „nu hebben we licht en kunnen eens praten. Dus, lieve barones huviel hij zichzelf in de rede, terwijl hij verschrikt achteruit en naar de deur week, „doe die akelige dieren toch weg, Bronislava De gravin hief lachend de beide armen in de hoogte en nu voer ook Dolores de schrik door de leden, want de zeldzaam gevormde armbanden, die zij droeg, waren levende, koude, gladde, kleine slangen, die nu blik semsnel in alle richtingen hunne koppen be wogen. „Wat, barones, zijt ge ook al bevreesd voor deze lieve, kleine dingen riep de gravin verbaasd, toen zij zag, hoe Dolores naar de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1