«Of (leze opvatting en de daaraan vastgeknoopte gevolgtrekkingen juist zijn, zal de toekomst moeten leeren," zegt Kocli//voorloopig zijn zij door mij als grondslag aangenomen, om daarop de toepas- singswijze van het middel te bouwen," welke bij daarna beschrijft. Het resultaat was tot dusver in alle gevallen spoedige genezing in jonge en lichte gevallen, lang zaam voortgaande beterschap bij ernstige gevallen. Lijders aan ondubbelzinnige longtering zijn voor het raiddel oneindig gevoeliger dan zij, die door chirurgische tuberculose zijn aangetast. Phtisis-lij- ders reageerden bijna geregeld nog bij eene in spuiting van 0.002 en zelt 0.001 kub. cM. sterk maar vrij spoedig kon men van deze geringe dosis tot dezelfde hoeveelheid opklimmen, als door de andere zieken goed verdragen wordt. De werking openbaarde zich bij de phtisis-lijders in het algemeen zoo, dat na de eerste inspuitingen het hoesten en opgeven gewoonlijk iets toenam, maar daarna regelmatig minder werd, om in de gunstigste gevallen ten slotte geheel op te houden. De opge geven stof verloor ook hare etterachtige hoedanigheid en werd slijmachtig, en het aantal bacillen vermin derde dan ook, en zij verdwenen eindelijk geheel, als het opgeven geheel had opgehouden. Tegelij kertijd hield ook het zweeten op, het uitzien van den lijder verbeterde, en de zieken namen in gewicht toe. Bij de behandelde lijders aan phtisis in het eerste stadium zijn zonder onderscheid in den loop van 4 tot 6 weken alle ziekte-symptomeu verdwe nen, zoodat zij als genezen beschouwd konden wor den. Ook zieken met niet te groote excavaties zijn belangrijk verbeterd en nagenoeg genezenslechts bij zulke teringlijders, wier longen vele en groote excavaties hadden, was, al verminderde ook bij hen het opgeven en verbeterde de algemeene toestand, toch geen beterschap waar te nemen. «Naar deze ervaringen zegt Koch zou ik mogen aannemen, dat eene beginnende tering met zekerheid door het middel kan worden genezen gedeeltelijk mag dit ook nog gelden voor gevallen, waarin de ziekte nog niet te ver is voortgegaan. Evenwel, deze uitspraak vereischt nog eene beper king, in zoover dat er daaromtrent op dit oogenblik nog geene voldoende resultaten zijn en ook nog niet kunnen zijn verkregen omtrent de vraag, of die genezing blijvend is. Maar men kan wel aannemen, dat instorting even gemakkelijk en snel zal kunnen worden te keer gegaan als de eerste aanval. Het zou ook mogelijk zijn dat de eenmaal genezene op den duur bevrijd bleef. Ook dit moet worden be» scRouwd als eene open quaestie ter nadere behande ling. Doch teringlijders met groote excavatiën in de long zullen wel slechts bij uitzondering een blij vend nut bij de toepassing van liet middel vinden. Tijdelijke beterschap zou intusschen ook bij zulke lijders in de meeste gevallen kunnen plaats hebben. Daaruit valt af te leiden, dat ook bij hen het mid del op het oorspronkelijke ziekteproces, de tubercu lose, clenzelfdeii invloed beeft als bij de andere zie ken, en dat het gewoonlijk slechts ontbreekt aan de mogelijkheid om de gedoode weefselmassa's uit den weg te ruimen. Onwillekeurig komt men dus op de gedachte, of toch niet ook nog vele dezer zwaar zieke lijders door combinatie van de nieuwe geneeswijze met chirurgische medewerking of met andere geneesfactoren te helpen zouden zijn. Met het oog hierop moet ik dringend afraden, het middel op cenigerlei wijze schematisch en zonder onderscheid hij alle tuberculosen toe te passen. Het is te voor zien, dat de behandeling bij beginnende tering en eenvoudige chirurgische affectiën wel het eenvoudigst zal zijn mtfar bij alle andere vormen der tubercu lose zal men de geneeskunst in haar volle recht moeten doen treden, zorgvuldig individualiseeren en alle andere hulpmiddelen te baat nemen, om het middel in zijne werking te steunen. In vele ge vallen heb ik den stelligen indruk verkregen alsot .de eerste verpleging, die den lijder ten deel viel, van niet geringen invloed op de geneeskundige wer king was, en daarom zou ik de voorkeur geven aan toepassing van het middel in geschikte inrichtingen, waar eene zorgvuldige waarneming van de zieke* en hunne noodige verpleging het best kan plaats hebben. „In hoever de tot nu toe als nuttig erkende be handelingsmethoden, het verblijf in het bergklimaat, de behandeling in de open lucht, eene speciale voe ding, enz. met de nieuwe geneeswijze met vrucht gepaard kunnen gaan, is op dit oogenblik nog niet te bepalen. Maar ik geloof, dat ook deze factoren van genezing in zeer vele gevallen, met name in de verwaarloosde en zware gevallen, en voorts in het herstellingstijdperk, in vereeniging met de nieuwe wijze van behandeling, van groot nut zullen zijn. Het zwaartepunt der wijze van genezing ligt in de zoo spoedig mogelijke aanwending. Het aauvang- stadium der tering zal het eigenlijke doelwit der behandeling zijn, omdat deze dan hare volledige werking kan ontwikkelen. Daarom kan ook niet genoeg met aandrang er op gewezen worden, dat voortaan, veel meer dan tot nu toe het geval was, door ieder geneesheer alles gedaan moet worden om de tering zoo vroegtijdig mogelijk te diagnoseeren. z/Iu twijfelachtige gevallen behoort de arts zich deur terugging. „Het is geen vrees," zeide zij, „ik vrees niets, maar ik heb zulk een afschuw van deze (Jieren, dat ik het u niet zeggen kan. Zij waren het juist die het verblijf in Brazilië, mijn tweede vaderland, zoo onaangenaam maakten." „Kom barones," zeide de graaf, en hij zag er zeer boos uit. „Laten wij naar buiten gaan; u ziet nu wel, dat men met mijne vrouw niet kan verkeeren." „Blijf!" riep de gravin opstaande en snel streek zij de slangen van hare schoone armen en deed ze in een korf, die zij sloot. „Zoo, nu zijn zij gevangen, de arme diertjes. Neem plaats, barones en bedien u van hetgeen hier staatof geeft ge soms de voorkeur aan een pijp? Niet? Nu, sta mij dan toe dat ik liet wel doe." Hare afschuw overwinnend, nam Dolores weer plaats en de graaf ook, die intusschen de korf geen seconde uit het oog verloor. De gravin echter greep de slang harer pijp en begon- langzaam te rooken. (Wordt vervolgd.) door eene inspuiting bij wijze van proef te verge wissen, om zich aangaande de aanwezigheid en be strijding van de luberculose zekerheid te verschaffen. Eerst dan zal de nieuwe geneeswijze tot een waren zegen voor de menschheid zijne geworden, wanneer het zoover is gekomen, dat zooveel mogelijk alle gevallen van tuberculose vroegtijdig in behandeling worden genomen en het niet meer komt tot eene ontwikkeling van de verzuimde zware vormen, die tot nog toe een onuitputtelijke bron van nieuwe besmettingen zijn geweest." NEDERLAND. HELDER, 18 November. De „Staats-Ct." bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den Koning In den toestand van Zijne Majesteit den Ko ning is nóch verbetering nóch achteruitgang te bespeuren. Slapen en waken wisselen elkander op onregelmatige wijze af, terwijl de krachten dezelfde blijven. Het voedsel, dat Z. M. wordt toegediend, blijft voldoende. H. M. de Koningin blijft met groote toewijding den hoogen lijder verzorgen en verlaat het paleis nooit langer dan hoogstens een uur. Vandaar, dat H. M. ook niet meer naar de kerk te Apeldoorn gaat, doch voortaan om de veertien dagen godsdienstoefening in de hofkapel houdt. De „Staats-courant" bevat de bij „Stbld." No. 170 afgekondigde wet van den i4den Nov. 1890, houdende de benoeming van H. M. de Koningin tot Regentes. - Een bericht uit 's Hage over de plechtig heid van a. s. Donderdag meldt nog, datH.M. te ongeveer 3 uren naar het Loo terugkeert. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen morgenmiddag ten half twee uur. Men deelt aan het „Hbld." mede, dat de geneesheer J. Nord, te Amsterdam, wiens ont werp van een sanatorium voor teringlijders onlangs de aandacht heeft getrokken, eerstdaags naar Berlijn zal vertrekken, om aldaar de methode van prof. Koch te bestudeeren. Van 's Hage zijn de heeren doctoren Coert en Roosenburg naar Berlijn vertrokken om zich op de hoogte te stellen van de geneeswijze van prof. Koch. Op het bacteriologisch laboratorium van prof. Forsler te Amsterdam is alles in gereedheid ge maakt om, zoodra mogelijk, de inentingstof te bereiden. De privaat-docenten aan de Univer siteit aldaar, dr. C. B. Tilanus en dr. C. C. Delprat, zijn vandaar naar Berlijn vertrokken. Het „N. v. d. D." schrijft „Naar wij vernemen, zal van de betaling van de leges der Rijnspoorweg-Maatschappij, in liqui datie, aan het Rijk niets komen. Hoewel bij exploit tot betaling gesommeerd, zal de directie daaraan niet voldoen, op grond dat de legeswet wel wettelijk, doch het tarief niet wettelijk is afgekondigd. De lands-advocaat moet geadviseerd hebben op dien grond in de zaak te berusten, en geen proces tegen de directie van de genoemde maatschappij, in liq. te beginnen." liet „Vad." kan dit bericht beslist tegenspre ken. De lands-advocaat heeft geadviseerd niet te berusten. De minister van Waterstaat is door onge steldheid verhinderd zijne werkzaamheden aan het Departement te verrichten. Naar aanleiding van een nader bericht van Zr. Ms. gezant te Parijs wordt nog ten overvloede ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat het in Frankrijk uitgevaardigd verbod van invoer van vee uit Belgie en Nederland zoowel den invoer langs de landgrens als den invoer over zee geldt. Binnenlandsch nieuws. Helder. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor alhier, gedurende de tweede helft der maand October J. Ebrechts, J. Philipsen, J. ter Laare, P. Steig- stra, A. Vleeschhouwer, W. A. Krefft, Walter, allen te Amsterdam; Van Veen, te Alkmaar; J. L. van de Broek en M. Middendorf, beiden te's Hage; M. Robusch, te Rotterdam; A. Monte, te Ter Neuzen. Van Wieringen: B. Boella, te Enkhuizen. Terschelling, 16 Nov. Door de bergings maatschappij Van der Wal en Co. alhier, kooper van het gezonken wrak der Duitsche bark „Ur- sula" is een onderzoek ingesteld naar den toe stand van dat wrak, waaruit bleek, dat het door de laatste stormen geheel verzand is, zoodat men heeft besloten de pogingen tot berging testaken tot het volgende voorjaar. Grootebroek. Het gemengd koor „Cres cendo" alhier, onder leiding van den heer H. de Boer, gaf jl. Vrijdagavond in het fokaal van den heer Keersemaker hare eerste uitvoering in dit seizoen. De voordracht en vertolking der verschillende zangnummers was alleszins te prijzen. Hoorn. Den 14 dezer zijn de heeren W. E. A. Kaag en J. A. G. Schermer herkozen als leden der Kamer van Koophandel en fabrieken alhier met 29 en 30 van de 33 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 351. Kwadijk. Tot ambtenaar ter secretarie van deze gemeente, van Middelie en van Warder, is benoemd de heer V. Medemblik, wonende te Schardam. De Rijp. Tot vader en moeder in het Algemeen Wees- en Armhuis alhier zijn benoemd Jb. Olie en echtgenoote. Marine en Leger. MARINE-VEREENIGING. Jl. Zaterdag had in //Maison Stroucken" te Am sterdam eene algemeene vergadering plaats van de alhier gevestigde Marine-Vereeniging, welke door een groot aantal leden uit alle deelen des lands, en door vele genoodigden werd bijgewoond. In zijne openingsrede herinnerde de Voorzitter, de kapt. ter zee D. G. Brand, er aan, welk een belangrijken invloed de stad Amsterdam op den koophandel van Europa en de welvaart van ons land heeft uit geoefend hoe hare jongste historie het bewijs heeft geleverd, dat zij ook thans nog ondernemingsgeest beziten hoe zij voor den Nederlandschen zeeman is, als het ware gelijk aan het Mekka voor den Moliamedaan is. Hier toch is de rustplaats van De Ruyter, den grooten, onsterfelijken zeeheld der 17de eeuw. Als De Ruyter's naam genoemd wordt, komt onwillekeurig ook de vloot, waarover hij liet bevel voerde, in onze gedachte. Het gaat niet aan eene vergelijking in dit opzicht te maken tusschen voorheen en thans. Te zorgen, dat er steeds eene voldoende hoeveelheid goed materieel aanwezig zij, is trouwens eene regeeringszaak te maken dat men meer kennis kan vergaren op maritiem gebied, vooral uit een krijgskundig oogpunt, is bet doel der Marine- Vereeniging. Na afdoening van eenige huishoudelijke aangelegenheden werd het woord verleend aan Dr. C. A. Lobry van Troostenburg de Bruijn, schei kundige der Marine, tot het houden eener voordracht over //het r 0 o k v r ij e buskruit, chemisch beschouwd." In de eerste plaats verdedigde de spreker de stelling dat de ontdekking en het gebruik der ontploffingsmiddelen een weldadigen in vloed op de beschaving heeft gehad, en tot heil der menschheid diende en nog zal dienen. Voorzeker zullen de veldslagen van de toekomst vreeselijker en bloe diger worden dan in 1870, maar tevens beslissender, daardoor geringer in aantal, en de oorlogen korter van duur. In het dertigtal jaren dat nu is ver- loopen, zijn de militaire vakken, door den vooruit gang der technologie, en der wis- en natuurkundige wetenschappen, eene ontwikkeling deelachtig gewor den, zooals nimmer te voren aanschouwd is. Een aanvang nemende met de invoering van achterlaad- wapenen, volgden kanonnen van steeds grooter-, geweren van steeds kleiner kaliber, snelvuurgescbut en repeteergeweren, pantsers van voortdurend toe nemende dikte en sterkte, automobile vischtorpedo's, enz. Een tweede stadium, voornamelijk na 1870, is de invoering der brisante ontploflingsmiddelen. Ein delijk is een derde stadium in het ontwikkelingstijd perk hetwelk wij doorleven, sinds een paar jaar ge opend, door de ontdekkiug en de toepassing der rookvrije buskruitsoorten. De oorzaken, die tot het zoeken naar nieuwere kruit- soorten geleid hebben, zijn hierin gelegen, dat zich bij de geweren van een kaliber van pl. m. 8 mM. de behoefte deed gevoelen naar eene kruitsoort, die naast meerdere voortstuwende kracht, de eigenschap bezat langzamer te verbranden dan het tot nu toe gebruikelijke zwarte buskruit en minder onthrand- bare stoffen in den loop achterliet. Het afwezig zijn van rook bij de verbranding van liet nieuwe kruit kwam, als 't ware achteraan, als eene aller minst ongewenschte eigenschap. Het is bekend hoe om bij dynamiet, schietkatoen, meliniet, enz. de hoogst karakteristieke, z.g. brisante werkingen te doen optreden, men deze stoffen door middel van knalkwik tot ontploffing moet brengen. Samengeperst schietkatoen, de stof waarvan de va riëteiten naar 't schijnt in alle rookvrije buskruit soorten voorkomen, heeft eene nog te groolc ver brandingssnelheid om dit te kunnen gebruiken in geweren of kanonnen. Eerst moest de kwestie van het verminderen der verbrandingssnelheid voldoende zijn opgelost - en dit is gelukt door aan de genitreerde cellulose zijne vez.elige, vlokkige natuur te ontnemen. De fabricage der voornaamste rookvrije buskruit soorten werd daarna door den spreker behandeld, en door proeven opgehelderd. Ofschoon dez.e fabri cage in 't klein zeer gemakkelijk gaat, geldt dit geenszins voor eene vervaardiging in 't groot, omdat men dan een product moet krijgen met bepaalde constante ballistische eigenschappen. Het rookvrije buskruit wisselt in kleur af tusschen licht en donker bruin, en komt voor in vormen, gelijkende op vischlijm, jujubes, snippers, vioolsnaren, stukjes gom, kleine blaadjes mica, enz. Wat nu de eigenschappen van rookvrij buskruit aangaat, de snelheid van verbranding is minder dan 'die van gewoon zwart buskruit. Door middel van eene vlam aangestoken, brandt het langzaam op en kan zelfs uitgeblazen worden. Bij gebruik in scherpe patronen en door slagkwik ontstoken, ziet men niet alleen geen rook, maar ook volgens de verklaring van Abel geen vlam. De zich ontwik kelende gassen zullen, als zij in groote hoeveelheden bij snelvuur opgehoopt worden, vermoedelijk 11a- deelig voor den menseh zijn en vergiftigend werken. Voor vocht is het rookvrije kruit ongevoelig, doch voor andere mechanische invloeden gevoeliger dan het zwarte kruit. Bij eene temperatuur van 60 a 70° C. beginnen schietkatoen en nvtroglycerine zich op den duur te ontleden, en indien men te doen heeft met tot groote hoeveelheden opgehoopte massa's, kan dit aanleiding geven tot ontbranding. Zulks is echter niet te vreezen bij geringe hoeveel heden, bijv. in patroneu, en naar sprekers meening zal, ook voor de tropen, met zorg gemaakt rookvrij buskruit bij eene oordeelkundige behandeling be stendig zijn. Na afloop dezer voordracht, over een onderwerp dat nieuw was voor de meeste, zoo niet vóór alle toehoorders, bracht de Voorzitter eene welverdiende hulde aan den spreker voor de duidelijke wijze, waarop hij zijne gedachten kenbaar maakte, terwijl de goedgelukte proeven de voordracht zoodanig ophelderden, dat allen hoogst voldaan waren. Daarna werd de vergadering gesloten. De adelborsten 1ste kl. .1. Zur Miihlen, J. L. von Lesclieu en A. C. W. Baron Ilaersolte van den Doorn, worden respectievelijk met den Isten en den Gden Dcc. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. korvet //Nautilus." De machinist 1ste kl. v. c. J. J. Knolter is van Zr. Ms. monitor „Bloedhond" overgeplaatst op het wachtschip alhier en belast met het toezicht op de machinisten 3de kl. bij de applicatieschool. Volgens een uit Indië ontvangen telcgraphisch bericht, is de 1ste luit. der artillerie C. J. Beukers te Soerabaja overleden. Jl, Zaterdag werd aan boord van Zr. Ms, wacht schip te Amsterdam door den tot kapt. ter zee be vorderden kapt.-luit. ter zee F. J. Beekman het bevel over dien bodem overgegeven aan zijnen op volger, den kapt.-luit. ter zee A. P. Tadema. Zr. Ms. torpedoboot „Laraongan" liep jl. Zater dagmiddag op 's Rijkswerf te Amsterdam met goed gevolg van stapel. Dit vaartuig zal thans binnen kort naar de kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen worden gebracht, teneinde aldaar van stoomwerktuigen te worden voorzien. Door den minister van Marine is omtrent de ge heimhouding betreffende de inrichting van vischtor pedo's de volgende circulaire ter kennis gebracht Sedert in verschillende werken beschouwingen voorkomen van vischtorpedo's en dus voor een groot deel geheimhouding omtrent de inrichting daarvan overbodig mag geacht worden, wordt bepaald dat de inwendige inrichting der Whitehead-torpedo, waarmede hoofdzakelijk bedoeld wordt de inrichting der diepte-regeling en geheime kamer voor zoo ver die beschreven staan in boekwerken in den handel verkrijgbaar, wordt niet meer beschouwd als inrich ting waaromtrent volstrekte geheimhouding ge boden is. Bij het houden van theorieën over de torpedo's met officieren en bij het onderricht over de torpedo's aan de adelborsten mag gebruik gemaakt worden van alles wat daarover in boeken voorkomt, ver krijgbaar in den handel. De officieren die een ver klaring van geheimhouding geteekend hebben, wor den ontheven voor zoover het geldt inrichtingen, waarvan beschrijvingen in boeken, verkrijgbaar in den handel. Aan officieren, ingenieurs, ambtenaren en onder officieren, die bekend zijn met de inrichting van de torpedo's en al wat daar betrekking op heeft, wordt daaromtrent het dienstgeheim opgelegd, waaronder verstaan moet worden dat het hun verboden is, daarover iets te publiceeren of de inrichting en werking mede te deelen aan personen die niet tot de Nederl. Marine behooren. Onderwijs en Examens. Terschelling, 15 Nov. Uit 44 sollicitanten voor de betrekkiug van onderwijzer te Hoorn alhier is (lc volgende voordracht opgemaaktA. van der Mey, T. Kramer en W. Bakker. De voorgedragen onderwijzers zijn oud-kweekelingen van de kweek school te Haarlem, behalve No. 1, allen hier woon achtig en nog zonder betrekking. s Heer-Hugowaard. Aan het herhalinas- onclerwijs wordt aan school No. 1 door 12, aan school No. 2 door 6 leerlingen deelgenomen, ter wijl aan school No. 3 het vcreischte aantal van 0 leerlingen niet opgekomen is, zoodat, aldaar geen herhaliugs-onderwijs wordt gegeven. School No. 4 ligt niet onder verplichting van herhalings-onderwijs. Heer-Hugowaard. Het opgerichte school fonds door de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen en de Vereeniging Volksouderwijs vindt bij het Nutsdepartement alhier belangstellenden steun. Ten einde de ingezetenen in ile gelegenheid te stellen blijken te geven van hunne belangstelling, heeft het departement in den heer H. A. Ludwig den man gevonden om deze belangrijke zaak uit een te zetten en tot deelneming op te wekken. Aan het herhalingsonderwijs te Oude Nicdorp, dat aldaar gedurende de vier wintermaanden wordt gegeven, wordt door 12 leerlingen, van 12- tot lüjarigen leeftijd, deelgenomen. In de op II, 12 en 13 dezer te Amsterdam gehouden zitting van de Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuur man aan boord van koopvaardijschepen, is met gunstigen uitslag examen afgelegd als tweede stuur man voor de groote zeilvaart A door W. Reedeker en als 3de stuurman voor idem door G. Hoeksma, U. J. Tausent, W. Adam en F. H. Huizer, terwijl door G. Hoeksma en W. Adam met gunstigen uitslag een aauvullings-examen is afgelegd als derde stuurman voor de groote stoomvaart A. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Doopsgezinde Gemeente te Zuidzijpe Zondag 23 Nov., voorm. 9.30, Oudesluis ds. v. Calcar. Herv. kerk te St. Maarten Zondag 23 Nov., voorm. 9 uur, St. Maarten ds. Mühring. Herv. kerk te Eenigenburg Zondag 23 Nov., nam. 1.30, ds. Adriani, pred. te Warmenhuizen. Noord- en Zuidzijpe. 23 Nov., ds. v. Kluyve, Schagerbrug voorm., Burgerbrug nam. 30 Nov. ds. Mühring, Schagerbrug nam., Burgerbrug voorm. Huisduinen en Wieringerwaard. 23 Nov., ds. te Gempt, Huisd. voorm., W.Waard nam. 30 Nov. ds. Molière, Huisd. voorm., W. Waard nam. Wieringen. 23 Nov., ds. Pareau, Hipp. voorm., de Oev. nam 30 Nov. ds. Bommezijn, Oostl. voorm., Hipp. nam. Beroepen bij de Herv. gemeente te Warder J. H. Sitton, cand. te Utrecht. Het gemeentebestuur van Avenhorn heeft met het kerkelijk bestuur van Scharwoude (onderdeel der burgerlijke gemeente) eene overeenkomst aangegaan, waarbij voor eene uitkeering van f 1500, ten behoeve van de onderhoudskosten, de toren aan de Hervormde gemeente aldaar wordt overgedragen. Het oude bouwvallige kerkje zal nu worden gesloopt en op eene andere plaats zal eene nieuwe kerk worden gebouwd. Rechtszaken. Kanton Helder. Zitting van 12 Nov. 1890. Uitspraken: C. E., te Texel, lo. als houder van een stuk vee waarbij zich verschijnselen van een besmettelijke ziekte hebben voorgedaan, daarvan niet onmiddellijk kennis geven j 2o. het niet afgezonderd houden van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2