HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 48. M 140. Vrijdag 21 November 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. E N J. H. VAN BALEN. 44> DOLORES. „Kr dcsesperecrl nimmer!* Jan Pietersz. Coeit. Het Vaderland! ghetroune Blijf ick tot iu den «loot. Wilhelmuslied. VersohUnt loaoron Diasdag, Donderdag ©n Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 Voor de courant binnen de gemeente nu naar dc overige plaatsen van Nederland K n n naar alle landen, die in liet postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indie en Amerika) maanden. f 0.70, met Zondagsblad f 1. u 0.90, 1.25 naar Znid-Afrika2.50, REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Pr ij s der advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement naar gelang van de hoeveelheid regels aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tnsschen den tekst, per regel 10 ct. Advertenticu voor liefdadige doeleinden3 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand3a Agent voor Nieuw-Jersey en Omstrekende heer Mr. P. LANGEVELD Mz., te Okonik Co, Passaie. NEDERLAND. HELDER, 2 o November. Naar van het Loo aan het „Vad." gemeld wordt, blijft 's Konings toestand volstrekt onver anderd. Nu en dan toont Z. M. iets meer be langstelling in zijne omgeving, maar gewoonlijk is hij onbewust van hetgeen om hem geschiedt. De krachten zijn steeds zoo voldoende, dat deze toestand nog geruimen tijd aanhouden kan. Tot lid der Eerste Kamer voor Noordbra bant, vacature Hengst, is gekozen de heer W. Prinzen Fzn., te Helmond, met 31 van de 56 stemmen. Weduwen van in's Rijks dienst overleden ambtenaren en van gepensionneerde of op wacht geld gestelde Rijksambtenaren, thans ongehuwd, die vermeenen aanspraak te kunnen doen gelden op vveduwenpensioen, volgens de bepalingen der wet van 9 Mei 1890 („Staatsblad" No. 79), wor den uitgenoodigd eene op zegel geschreven aan vrage om pensioen in te zenden aan den direc teur van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren te 's Graven- hage, den heer Mulder. In de aanvrage zullen moeten vermeld worden naam, voornamen en tegenwoordige woonplaats der adressanten datum van haar huwelijk met den overleden ambtenaar, zoomede het aantal uit dat huwelijk en uit vorige huwelijken van dien ambtenaar geboren kinderen, die op den isten Januari 1891 den leeftijd van 18 jaren nog niet zullen bereikt hebbennaam, voornamen, geboorte- en sterfdag van den overleden echtge noot, zoomede de laatste Rijksbetrekking door hem bekleed. Door den directeur van het Pensioenfonds voor noemd zal, te bekwamer tijd, aan belanghebben den schriftelijk mededeeling worden gedaan van den uitslag van het naar aanleiding der aanvra gen gesteld onderzoek, zullende bij die mede deeling eene opgaaf worden gevoegd van de stukken, welke alsnog moeten ingezonden worden om in het genot van weduwen-pensioen gesteld te worden. Eene oproeping van voogden van minderja rige kinderen, die ingevolge de bepaling van op- gemelde wet recht op pensioen hebben, zal nader volgen. Welke beteekenis de ontdekking van prof. Koch voor ons land hebben kan, blijkt volgens de „H. Crt." uit de volgende cijfers. Feuilleton <rtu ie Helderaclie- en Nieuwedieper Conrant. Iloman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit li e t Duitse li.) Zij moest eene zeer schoone vrouw zijn ge weest, doelt de stormen des levens hadden hare trekken hard gemaakt en het ochtend kleed, dat veel minder dan dat was, het verwarde, zwarte, ongekamde haar, gaven haar een voorkomen van slordigheid, die niet met haren leeftijd overeenkwam, want zij kon nauwelijks even over de dertig zijn. Dolores verbaasde er zich over, hoe zij, in tegenwoor digheid van haar man, bezoeken durfde •ontvangen in een costuum, dat een verbazende «overeenkomst met een nachthemd had, en ttoen hare blik langs de kolossale gestalte der gastvrouw gleed, zag zij in de rosezijden kousen der dame, die even zichtbaar waren, een groot gat, dat de oude pantoffels niet vermochten te verbergen. „Hyppolyt, breng ons een beetje ijs hier/ aldus wendde de gravin zich tot haar man, •en de graaf verdween met een haast, die bewees, hoe onaangenaam hem de nabijheid van de korf met slangen was. Ook Dolores had er echter genoeg van 0111 "langer te blijven en maakte zich gereed om heen te gaan, doch daarvan wilde de gravin ■jiiets weten. „Neen, neen, gij moet nog wat blijven/ In 1888 stierven hier te lande aan tering 15.065 personen, en aan keel- en longtering (met inbegrip van bloedspuwing) 9407, te zamen dus 23.472 op een totaal van 91.241 overledenen, zijnde 52.4 op 10.000 inwoners. In de jaren 187988 overleden aan boven vermelde teringen 247.687 personen. Niet éen soort van ziekte sleept hier te lande zulk een aantal menschen ten grave. 't Naastbij komen de ziekten der ademhalingswerktuigen (25.8 per 10.000 inwoners 's jaars)dan die der spijsverterings-werktuigen (13.4) en de chronische der ademhalings-organen (12.4,) maar, zooals men ziet, alle veel minder verderfelijk. In het Voorl. Verslag over de marin'e-be- grooting werd het contract met de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam algemeen besproken. Tal van leden vreesden, dat door een contract op de grondslagen, door den minister in de vergadering van 3 Juli aan gegeven, de rechten en belangen yan den Staat slechts onvoldoende zouden worden gewaarborgd en meenden, dat de strekking daarvan maar al te zeer zou wezen het kunstmatig in het leven houden der fabriek. Bovendien zou aan een Maatschappij in liquidatie nu inmenging worden gegeven in de aangelegenheden van 's Rijkswerf. Men vroeg of de minister nog kon verzekeren, dat de schepen voor de toegestane sommen zullen worden gebouwdwat zal gebeuren als ze niet aan de gestelde vereischten beantwoordenwelke de positie van den Staat zou zijn, wanneer de fabriek verkocht wordt; of de crediteuren het beding zouden erkennen, dat al wat zich op de terreinen der fabriek bevindt, aan den Staat be hoort? Van bespoediging van den bouw bleek niets, zoodat de schepen eerst einde 1892 en in den loop van 1893 in dienst zullen kunnen worden gesteld. Eenige leden wilden den band met de fabriek verbroken en de schepen in het buitenland gebouwd zien. Ten slotte bleef een groot aantal leden het een afkeurenswaardige handeling van den minister achten een zoo belangrijk werk, na de ernstige waarschuwingen, toe te vertrouwen aan een fabriek, in den toestand als waarin deze ver keerde. Ten zeerste werd er op aangedrongen het overgelegde contract met de wijzigingen te doen drukken en ronddeelen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 18 November. De Kamer kwam heden bijeen tot afdoening van het wetsontwerp betreffende de kosten van het Regentschap. De heer Smidt betoogde, dat de Grondwet gebiedend eischt, dat tegelijk een voorstel wordt gedaan of toegezegd tot voorziening in het toe- vroeg zij smeekend, „de slangen zijn wer kelijk goed geborgen daar in die korf; zij kunnen er niet uit en ik heb er ook niet meer dan deze twee. Bovendien zal Hippo ons terstond ijs brengen, de kok moet het in den zomer altijd gereed hebben." Dolores schikte er zich in en bleef. z/Maar, mijn beste gravin, wat ter wereld heeft u toch bewogen zulke vreeselijke dieren te houden?* vroeg zij, met eene lichte riliing. z/Ge kunt er toch onmogelijk smaak in heb ben en de graaf gruwt er van." //Juist daarom houd ik ze," antwoordde de gravin zeer koelbloedig, maar toen Dolores haar verrast aankeek, zag zij, dat de dichte, donkere wenkbrauwen der gravin zicli te zamen getrokken hadden. //Niet waar, dat vindt ge zonderling?" voer de gravin voort. //Maar er is ook veel zon derlings op de wereld, waarvan gij u geen denkbeeld kunt maken. Trouw nimmer, nimmer, hoort ge?" „Ik zal er aan denken," zeide Dolores lachend. //Of doe het alleen, als ge voor uw gelieele leven ellendig wilt zijn," riep de gravin hef tig //maar ach, gij gelooft het toch niet, al waarschuwt men u ook. Ah, daar komt het ijs." De gastvrouw wierp den slang van haar pijp terzijde en hielp den binnentredenden bediende om den inhoud van zijn schotel op de tafel te schikken: kristallen schoteltjes met afgebroken randen, lepeltjes van Brit- tannia-zilver en een zware zilveren schaal met voet, waarin ijs was. Zij hielp Dolores en zicht op 's Konings persoon en drong op eene regeling in dien zin aan. Daartegenover betoogde de heer Schimmelpen- ninck van der Oije, dat voor dit geval geen speciale voorziening noodig is, waar H. M. de Koningin zoo liefdevol waakt over 's Konings persoon. Hierbij sloot zich de minister Mackay aan, die tevens uiteenzette, dat de Grondwet gelijktijdige voorziening in de voogdij volstrekt niet gebiedt. Het voorstel werd, nadat de heer Smidt zijne bezwaren volgehouden en de persoonlijkheid in deze buiten debat gesteld had, zonder stemming aangenomen, waarna de Kamer de sectie-arbeid voortzette. Binnenlandsch nieuws. Helder. Konden wij reeds de vorige week mededeelen, dat de „Sociëteit Mars" alhier op na der te bepalen datum een Soirée Litteraire et Musicale zal geven, ten voordeele van het te dezer plaatse bestaande „Reddingfonds", thans komt het verzoek tot ons om deze poging, om het Fonds te schragen, in de belangstelling onzer lezers aan te bevelen. Overtuigd als wij zijn van ieders onverdeelde instemming met het doel van 't Fonds, meenen wij ons echter van bijzondere aanbeveling te kunnen onthouden. Ook zonder deze zal ieder het zijne zeker willen bijdragen om het door 't Reddingfonds beoogde doel te helpen bevorderen, immers wetende dat de kas van 't Fonds in het tegen woordig jaargetijde, nu stormen en schipbreuken aan dé orde zijn, lederen dag kan moeten worden aangesproken, ten behoeve van weduwen en weezen van hen, die bij hun menschlievend streven om in nood verkeerende natuurgenooten te redden, hun leven zoo licht zouden kunnen verliezen. Wie zou niet gaarne willen medewerken om het liefdadig doel, waarvoor „Mars" zich inspant, en daardoor ons Reddingfonds te steunen Helder. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Openbare vergadering van Woensdag 19 November 1890. Voorzitter de heer L. W. F. Oudenhoven. Tegenwoordig zijn, behalve de Voorzitter, de heeren C. D. Zur Mühlen, S. W. Stooker, S. Sehel- linger en H. Uurbanus, de laatste als Secretaris. Afwezig de heer W. Bakker Hz. Ongerekend de vertegenwoordigers der pers, be vindt rich aanvankelijk slechts één belangstellende op de tribune. De Voorzitter opent de vergadering en betuigt zijn leedwezen dat zoo weinig belangstellenden te genwoordig zijn bij deze vergadering, de eerste die de Kamer van Koophandel in 't openbaar houdt. Hij had verwacht de tribune door tal van nering- nam daarna zelf, maar nauwelijks had zij het geproefd of zij spuwde het ijs uit en trok hevig aan de schel boven de sofa. z/Wat is dat voor ijs?" riep zij den bediende woedend toe. //Aardbeziën en vanille, genadige gravin „Ezel!" en met deze woorden vloog den bediende een der pantoffels van de gravin naar het hoofd. Dolores voelde zich pijnlijk getroffen. Ook zij had het ijs geproefd en terstond neerge zet, want het smaakte als bevroren zout water. Maar dat was in hare oogen nog geen reden om den onschuldigen bediende te straf fen en bovendien begreep zij niet, hoe men een bediende in de kamer durfde laten komen, als men in zulk diep negligée gekleed was als de gravin. De man nam alles weder mede en ging been. Ook Dolores stond nu op. z/Ik geloof, dat bet mijn tijd is," zeide zij, doch de gravin trok haar weder op de sofa. „Blijf nog een beetje, als ik u bidden mag," smeekte zij, „en als ge bet uit sympathie niet doen kunt, doe het dan uit barmhartig heid. Ik ben altijd zoo alleen!" Dolores keek haar verrast aan. Dat klonk als een uitroep van vertwijfelinghet scheen wel, alsof in dit huis de wonderen geen einde namen. „Gij zult immers weerom komen, niet waar? En ik mag u bezoeken?" vervolgde de-gra vin. „O, het is verschrikkelijk, zoo jaar in jaar uit alleen te zitten en met niemand te kunnen praten, want wij blijven altijd in Arnsdorf, des zomers en des winters." „Maar uw man bezoekt toch de residentie doende ingezetenen gevuld te zien en 't tegendeel is wel liet geval; dit is spr. een bewijs dat men niet weet wat reeds door de Kamer in 't belang van handel en nijverheid is verricht en dat men nog niet genoeg doordrongen is van den invloed ten goede, dien zij kan uitoefenen. De notulen van de vorige vergadering worden hierua voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Alsnu wordt door den Secretaris verslag uitge bracht van de verrichtingen der Kamer, gedurende het tijdvak van primo Januari 18S9 tot op heden, hetgeen, volgens den Voorzitter, geschiedt, opdat 't publiek wete wat de Kamer reeds heeft gedaan. Uit het verslag blijkt, dat de werkzaamheden der Kamer reeds vele en velerlei zijn geweest. O. n. betuigde de Kamer hare instemming met het adres van dc Kamer van Koophandel te Groningen, waarbij verbetering van het postverkeer werd ver zocht. Tot de Prov. Staten dezer provincie werd, met het oog op het overwegend belang voor den handel, het verzoek gericht de aanleg van een spoorbaan tusschen Alkmaar en lloorn, waarvoor door de heeren Bosman de Lange concessie was gevraagd, te willen bevorderen. Instemming werd betuigd met 't adres van bestuurderen van het //Fonds tot ondersteuning van redders van schipbreukelingen" alhier, waarbij verbetering van het reddingswezen langs de Nederlandsclie kust werd verzocht. Meer malen werd gewezen op het ongerief, dat mandaten niet in deze gemeente konden worden ingewisseld, en werd tot de bevoegde autoriteiten 't verzoek gericht te dezer plaatse een Betaalkantoor te vesti gen of de bevoegdheid van den Rijks-ontvanger iu dezen zin uit te breiden, waarop ten antwoord was ontvangen dat de ontvanser bevoegd is tot liet inwisselen van mandaten, voor zoover zijn kas zulks toelaat. De wenschelijkheid was aangetoond ge worden tot uitbreiding van de spoorwegdiensten eu van den dienst der Posterijen op Zondag. De noodige steun werd verleend aan de door den heer A. Klik aangewende en met gunstig gevolg bekroonde poging om alhier een agentschap 1ste kl. van de Nederl. Bank te vestigen. Een poging werd in 't werk gesteld tot reorganisatie van den vischafslag, terwijl ten slotte de plaatsing te Huisduinen van een ge- leidelicht voor het Kaap- en Molengat mede aan dc bemoeiingen van de Kamer is te danken. De heer Zur Mühlen betuigt den Secretaris zijne tevredenheid over dit met zorg samengesteld verslag, hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Deze spr. herinnert dat door de Regeering is besloten tot afschaffing der kanaalgelden op 't Noordzeekanaal. Z. i. eischt de billijkheid dat deze maatregel con sequent worde doorgevoerd en dat mitsdien ook de vaart langs het Gr. Noordh. kanaal, van hier naar Amsterdam, wordt vrijgemaakt. Hij stelt daar om voor, dat door de Kamer pogingen zullen worden aangewend om tot afschaffing van de rechten op het Noordh. kanaal te geraken, welk voorstel met eenparige stemmen wordt aangenomen. vroeg Dolores, eigenlijk slechts om wat te zeggen. „Dat kan mij weinig schelen," zeide gra vin Scbinga koel, „ik zie hem zelden of nooit, sedert ik de slangen houd. Gij kunt niet gelooven, welk een moeite het mij gekost heeft ze te temmen zie maar, op mijne armen kunt ge nog de lidteekens zien van de beten. Maar nu kennen ze mij en luisteren naar mij, als ik ze roep." „Mijn God, wat een ontzettende liefhebbe rij riep Dolores uit. „Dat is niet juist," zeide de gravin. „Ik heb in het begin ook eerst aan die koude, gladde dingen moeten wennen. Maar ik moest wel. Het is uit noodweer." „Noodweer," herhaalde Dolores verbaasd, „ïk zou denken, dat een groote hond dezelfde diensten zou bewijzen. „Toch niet," lachte de gravin. „Ziet ge, een hond zou hij dooden, als ik die op hem had afgericht; zonder aarzelen zou hij dien dooden. Maar de slangen durft hij niet te naderen en hij mijdt de kamer waar zij zijn." „Maar wie?" vroeg Dolores, meer en meer verwonderd. „Wie? Wel, mijn man!" Het was gedurende eenige oogenblikken stil, zeer stil in het vertrektoen echter stond Dolores op en nam werkelijk afscheid. „En gij zult immers terugkomen?" vroeg de gravin smeekend, nog aan de deur. „Het doet mij zoo goed uw schoon, rein gelaat te zien, d. w. z., als gij er overheen kunt stap pen om eene vrouw te bezoeken, die er slan gen op na houdt om haren man van zich ver-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1