oogen, met de reine ernstige uitdrukking, waarin nu en dan vroolijke spot kon lichten, namen haar terstond voor de schepper van de „Satanella" in en zooals altijd hare eerste indrukken volgend, zeide zij „Ik moet u aanzien en steeds weer aan zien, barones, zoo jong nog en reeds zoo beroemdNog meerzoo jong en toch reeds zoo geniaal. Hoeveel schoons zult u ons na de Satanella nog schenken?" „Wie weet, Hoogheid," zeide Dolores zacht. „Misschien ben ik gelijk aan die muzen, die slechts éénmaal bloeien, een bloeitijd die haar hét leven kost. En ik verlang ook niet meer, als dit eene werk mij slechts mocht overleven en de menschen er vreugde aan beleven." „Maar dit werk is dan ook goed daar zijn allen het over eens," zeide de Erfprins. „Ik weet wel dat er nog te veel aan ont breekt," zeide Dolores hoofdschuddend, „er is te veel jeugdig vuur, te veel oppervlakkigs in." „O, laat u dat niet spijten," zeide prinses Alexandra, „de tijd dat uw pols langzamer slaat, de tijd dat de stempel van meer levens ervaring zich op uwe scheppingen drukt, komt spoedig genoeg altijd te vroeg, en dan worden wij met schrik gewaar, dat onze dagen voorbijgaan." ^,Dat is een waar woord, Hoogheid, en ik betuig u mijn dank daarvoor," zeide Dolores ernstig. En in dit oogenblik reikte de prinses haar plotseling de hand tot een warmen handdruk, maar toen Dolores zich voorover wilde buigen om een eerbiedigen kus op die hand te drukken, zooals de etiquette het ver langde, toen boog de prinses zich voorover en kuste Dolores op het blanke, reine voor hoofd. Maar nu moet ik mijne schets voleinden," bijvoorbeeld om de veertien dagen, naar de Resi dentie te komen, tot behandeling der regeerings- aangelegenheden. In het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende bepalingen ter uitvoering van de op 16 November 1887 gesloten internationale overeenkomst tot het tegengaan der misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee werd gevraagd, of niet in art. 4 de gezagvoerder van het visschersvaartuig moest genoemd worden. De Regeering beantwoordt, in eene nota op dat verslag, die vraag ontkennend. Ook op den gezagvoerder van een visschersvaartuig is het 4de lid van art. 4 toepasselijk; onder „schip, of vaartuig" is ook het „visschersvaartuig" begrepen, tenzij uitdrukkelijk anders is bepaald. Overigens zijn in artt. 6 en 8 eenige redactie wijzigingen gebracht, overeenkomstig het in de afdeelingen te kennen gegeven verlangen. „Het Vad." kan met zekerheid mededeelen, dat te 's Gravenhage reeds sedert geruimen tijd pogingen worden gedaan om hier een grootsche inrichting tot stand te brengen, waarin lijders aan tering, aan bloedarmoede, ziekten der adem- halings-organen, enz. zullen kunnen worden be handeld. Binnenkort zullen die plannen, die alle kans van slagen hebben, publiek worden gemaakt. Het comité heeft in de onmiddellijke nabijheid van Scheveningen een voor het Sanatorium uiterst geschikte plaats gevonden. Binnenlandsch nieuws. Helder. In de jl. Donderdagavond gehou den vergadering van „Helders Mannenkoor" werd den heer L. A. Schouten een souvenir (bril met gouden montuur) aangeboden, als blijk van er kentelijkheid voor door den heer S. als musici aan de Vereeniging bewezen diensten. Texel. Ons plantsoen te Oudeschild is in wording. Op weinige uitzonderingen na, ver bonden zich nagenoeg alle ingezetenen om voor hunne woningen eenige boomen te doen plaatsen. Ongeveer een vierde gedeelte der bestelde boomen is geplant en reeds nu is de eentoonigheid daar door eenigermate weggenomen. Als ze nu maar willen voortkomen! Terschelling, 20 Nov. Heden kwam hier een Urker visscher binnen, die op de hoogte van dit eiland eene groote partij nieuwe deelen had zien drijven, waarvan hij een 90 tal had opgepikt. Die deelen zijn allen gemerkt M. L. en Co. Schagen. De Statuten der Westfriesche „Kanaal-Vereeniging" gevestigd alhier, zijn goed gekeurd bij Koninklijk besluit van 7 November 1890, zoodat deze Vereeniging als rechtspersoon is erkend. Wognum. Jl. Dinsdagavond werd alhier een Leesgezelschap opgericht. Terstond traden 35 leden toe. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren K. Winkel, D. v. d. Abeele en ds. Reijnders. Spanbroek. Herkozen tot lid van het da gelijks bestuur van den polder de Kaag, de heer A. Pereboom en tot hoofdingeland de heer C. Boots. Holl. Maalsel), van Landbouw in renlelooze aan deeltjes van f5 eene som van f 1000 bijeengebracht voor den aankoop van cenen stambockkengst. Spoedig hoopt men zoodanig dier aan te koopen. Is hier dus vooruitgang mogelijk, ook het onderlinge Vee- verzekeringsfonds bevindt zich in bloeienden toestand, vooral daar de veestapel zeer gezond is. Kerknieuws. Beroepen bij de Herv. gem. te Koedijk ds. Boelen, pred. te Ooster- en Westerblokker.Bij de Herv. gem te Spanbroek c. a. ds. Blankenstein, pred. te Wervershoof. Beroepen (toez.) bij de Herv. gem te Heiloo de heer E. J. J. Loeff, cand. te Dordrecht. Bedankt voor het beroep naar de Doopsgez. gem. te West-Graftdijk, Oost-Graftdijk en Knijpe, door den heer D. Kossen,prop. te Barsingerhorn. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Geref. gem. te Broek op Langedijk, door ds. Vlug, pred. te Leiderdorp. Ingezonden Stukken. Voor den inhoud stelt de Redactie sich niet aansprakelijk^ Geachte Redacteur Met de plaatsing van het volgende zult ge mij zeer verplichten. In de „H. Crt." en „'t VI. bi." zag ik gisteren aardigheden opgenomen, die m. i. wel wat ver gaan en waartegen een fatsoenlijk mensch in den tegenwoordigen tijd gewaarborgd moest ziju. Ik bedoel nl. het candidaat stellen voor lid van den Gemeenteraad van den heer T. Bolwerk, gep. onderoff. (konst.-maj.), thans kastelein in de socië teit Eensgezindheid. Aardig, ten minste vergefelijk, vindt ik het, den spot te drijven met lui die het verdienen en er aanleiding toe geven, maar het te doen met een oud-onderoff., die het land zoolang gediend heeft, is in één word gemeen want dat het niet anders als spot te beschouwen is, zal wel niemand aanne men die een greintje gezond verstand heeft enden eenvoudigen, hoogst fatsoenlijken heer Bolwerk kent. Hiermede meen ik uit naam van alle onderofficieren, die belang stellen in een van hunne vroegere col lega's, te protesteeren tegen de den heer Bolwerk aangedane spot. Een kiesgerechtigd Onderoff. Buitenland. België. In de drukkerijen te Brussel open baart zich eene sterke beweging tot werkstaking. Verschillende inrichtingen, waarvan de patroons weigeren zich te onderwerpen aan het loontarief zooals dit door de Vereeniging van drukkersge zellen is vastgesteld, o. a. eenige drukkerijen van kleine dagbladen, worden met werkstaking be dreigd. Ook in twee groote inrichtingen is de werkstaking reeds algemeen. Een hevige brand is uitgebroken in de lo kalen van de Militaire School te Brussel. De brandweer is met groote macht opgerukt naar het gebouw, dat een halve mijl van de stad gele gen is. Dank zij der spoedige hulp, kon de brand spoedig bedwongen worden en is enkel materieele schade aangericht. Engeland. Het gerechtshof heeft Dillon en O'Brien (bij verstek), benevens tien andere beklaagden, ieder tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. De toestand der Londensche Beurs en van de financieele kringen wordt als gunstiger be schouwd. Men gelooft, dat er voor de a. s. li quidatie van het bankiershuis Baring Brothers geld genoeg zal zijn. De „Times" bevatte gisteren ingezonden stuk ken van lord Wolseley en den heer Sidney Buxton, waarin Nederlands houding in zake de Congo- quaestie wordt afgekeurd. De „Times" maakt daarvan gebruik tot een heftigen aanval tegen Nederland. In strijd met het eerste artikel, dat het blad onlangs aan de Congo-quaestie wijdde, zegt het blad nu, dat Nederland nimmer de beginselen van den vrijen handel heeft aangenomen. De „Times" vermoedt, dat de Nederlandsche regee ring in het geheim wordt gesteund door de Fran- sche regeering en spoort de mogendheden aan te beletten, dat aldus de bestrijding van den sla venhandel wordt belet. De „Standard" bevat een zeer welwillend hoofdartikel over Nederland, naar aanleiding van het regentschap der Koningin. Het blad besluit echter zijn beschouwingen met een aansporing tot de Nederlandsche regeering om door te vol harden bij haar houding in de Congo-quaestie de goede verstandhouding met de mogendheden niet op het spel te zetten. Frankrijk. Het onderzoek naar demoor denaars van den generaal Seliwerstoff te Parijs wordt voortgezet. Volgens de „National" zouden 20 Russische politieagenten uit Petersburg zijn gekomen om de Fransche politie te helpen. Ook bij den boekhandelaar Keva, den uitgever der geschriften van Louise Michel, heeft eene huis zoeking plaats gehad, die echter niets opleverde. De Fransche bladen verzekeren, dat de regeering tegen de buitenlandsche anarchisten, vooral tegen nihilisten, maatregelen zal nemen. Gisteren werd voor Seliwerstoff een lijkdienst gehouden, na afloop waarvan het lijk naar Pe tersburg is vervoerd. Volgens de „Temps" heeft minister Ribot den Russischen zaakgelas tigde von Kotzebue zijn leedwezen over den moord uitgedrukt. Duitschland. Een der Berlijnsche bladeu deelt het niet zeer waarschijnlijk bericht mede, dat professor Koch in het „Medicinische Wochen- schrift" de wijze zal mededeelen waarop zijn ge neesmiddel tegen de tuberculose wordt bereid. Steeds grooter wordt te Berlijn de toevloed van geneesheeren, die Koch's methode willen leeren kennen, en van lijders, die hulp komen zoeken van Koch's geneesmiddel. Vele genees heeren zijn daardoor teleurgesteld, want het ge neesmiddel is nog slechts in zoo geringe hoe veelheid voorhanden, dat in den eersten tijd nog niet aan de talrijke aanvragen kan worden vol daan. De Voorzitter sluit, nadat de Commissie is terug gekeerd, de vereenigde vergadering. II. M. de Koningin-Regentes ontving ten lialf twee ure ten Paleize den vice-president en leden van den Raad van State, den secretaris, de referen darissen en commiesen van Staat bij dat college. H. M. betuigde Haren dank aan het Hooge Staatslichaam voor de waarneming van het Ko ninklijk gezag tot aan Haar optreden als Regentes. Daarna heeft de Koningin-Regentes audiëntie ver leend aan de gezanten der vreemde Staten, bij ons Hof geaccrediteerd en de leden hunner legatiën. Verschillende gezanten en legatie-secretarissen, die nog aan H. M. niet waren voorgesteld, werden aan de Regentes gepresenteerd. H. M. de Koningin-Regentes keerde des namid dags ten 3 u. 40 min. per Staatsspoortrein naar het Loo terug. Op den weg van het Paleis naar het station stond, evenals bij de aankomst, een talrijke menigte in eer biedige stilte geschaard. H. M. werd tot aan den trein uitgeleide gedaan door de Groot-officieren des Konings, de ministers, door het college van den Raad van State, den Com missaris des Konings, den Burgemeester, den waarn. gouv. der residentie, den plaatselijken commandant en de autoriteiten, die H. M. bij aankomst reeds hadden opgewacht. Ook de hofprediker, ds. Van Koetsveld, bevond zich in de wachtsalon van het Hof. De „Staatsct." van jl. Donderdagavond en „Staats blad" No. 175 bevattende de volgende PROCLAMATIE van den 20sten November 1890, betreffende de aanvaarding van het Regent schap door Hare Majesteit Koningin Emma. In naam van Zijne Majesteit Willem III, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groothertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Wij Emma, Koningin der Nederlanden, Regentes van het Koninkrijk. In de ernstige dagen, waarin 's Konings toestand ons allen met droefheid vervult, treed ik op als Re gentes van het Koninkrijk. Ik gevoel al het gewicht der taak, die Mij is opgelegd, maar uit liefde tot het Nederlandsche Volk aarzel Ik niet haar te aanvaarden, nu deSta- ten-Generaal met eenparigen, vertrouwen wekkenden aandrang Mij daartoe riepen. Mijne kracht en wijsheid zoek Ik bij den Almach- tigen en Alwijzen God. Ik reken op den trouwen steun van het geheele Nederlandsche Volk, dat Mij door zoovele blijken van liefde en verknochtheid voor altijd aan zich verbond. De Koning, Mijn geliefde en geëerbiedigde Ge maal, gaf mij altoos een hoog voorbeeld van de vor stelijke plichtsbetrachting en de werkzaamheid in het belang van Land en Volk, die het Huis van Oranje steeds onderscheidden. Ik acht het Mijn plicht dat voorbeeld na te streven. Moge God het lijden van Onzen Koning ver zachten en Nederland nemen onder Zijne heilige hoede. Lasten en bevelen, dat deze Proclamatie in het Staatsblad zal worden geplaatst. Gedaan te 's Gravenhage op heden den 20sten November 1890. EMMA. (Volgen de handteekeningen van al de Ministers). In den Ministerraad is bepaald, dat na de optreding van H. M. de Koningin als Regentes der Nederlanden, in officiéele regeeringsstukken zullen worden gebruikt de volgende formules voor het adres: Aan de Koningin-Regentes, en aan het hoofd der besluitenIn naam van Willem III, Koning der Nederlanden, enz. Wij Emma, Koningin der Nederlanden, Regentes van het Koninkrijk. Na het vertrek van H. M. de Koningin- Regentes is jl. Donderdagmiddag eene buiten gewone ministerraad gehouden. Het „Hbld." verneemt, dat H. M. de Ko ningin-Regentes zich bereid verklaard heeft om, indien dit noodig is, op bepaalde tijdstippen, Helder. Ten Raadhuize alhier heeft giste ren de verkiezing plaats gehad voor twee leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken, we gens periodieke aftreding van de heeren S. W. Stooker en W. Bakker Hz. Van de 343 kiezers maakten er slechts 20 van hun kiesrecht gebruik. Uitgebracht werden op de heeren S. W. Stoo ker 14, P. Spigt 7, J. Graaft 6, F. H. de Goeij 4, J. Bethlehem 3, W. J. van Neck 2 stemmen en op de heeren P. Spruit. P. Groen, G. T. von Oterendorp en W. ten Harmsen ieder 1 stem. Herkozen werd dus de heer S. W. Stooker, ter wijl eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren P. Spigt en J. Graaft. Helder. Door den Raad van Toezicht van het Kon. Instituut voor de Marine alhier is apen- baar aanbesteed: de levering van levensbehoeften, ten behoeve der adelborsten, gedurende 1891. Laagste inschrijver waren voor: Tarwe en roggebrood. J. Kossen, tar webrood ad f 14.90, roggebrood ad f 9 per 100 Kg. Rund- en kalfsvleesch. J. A. van Gel der, rundvleesch ad f 93, kalfsvleesch ad f104 per 100 Kg. Varkensvleesch, spek enworst. G. de Beurs, varkensvleesch f 84, spek f 72 en worst ad f 76 per 100 Kg. Boter. F. H. de Goeij, ad f 1.08J per Kg. Helder. Onder het opschriftReddingswezen langs de Nederl kust lezen wij in het „Hbld" het volgende ingezonden stuk Een belangstellende in ons Reddingswezen, die na alles, wat er dezen zomer en herfst, zoowel op de Noordzee-eilanden, als alhier, te Zandvoort en te Brouwershaven enz. is voorgevallen en 11a het lezen van een aantal ingezonden stukken, versterkt in zijne meening, dat de Staat, hoe eerder hoe beter, den reddingsdienst aan ?ich behoort te trekken, vraagt of zulks misschien om financieele redenen zou moeten worden nagelaten. Zoo ja, dan zou hij den bevoegden autoriteiten in overweging geven, door een kleine verhooging van de zoogenaamde tonnengelden, door eene vaste, jaarlijksche bijdrage van elk schip en elke boot, naar evenredigheid der grootte, ook van de visschuiten, die de kustvisscherij uitoefenen op de Noordzee als anderszins, de kosten van een nationaal reddingswezen voor de rechtstreeks be langhebbenden geheel of gedeeltelijk te laten betalen. T. W. riep zij eensklaps, „de verlichting is thans juist zoo heerlijk, te schoon voor mijn arm pen ceel. Gij blijft toch zeker hier, barones?" „Gaarne, Hoogheid'^ zeide Dolores, en schertsend voegde zij er bij„Zooals uwe Hoogheid beveelt, moest ik eigenlijk zeggen." „O neen, dat gaarne klinkt veel beter," merkte de Erfprins aan, terwijl prinses Alexan dra vroolijk lachend aan het werk ging. „Gij moet weten, barones, dat wij hier buiten slechts gewone menschen willen zijn, wien een vriendelijk „gaarne" beter klinkt dan de stijve vormen van het Hof." „Ik luisterde gisteren onwillekeurig een gesprek af tusschen de steunpilaren van ons landhuis, freule von Drusen en den kamer heer von Deszing," zeide Alexandra, „en hoorde toen, tot mijn onuitsprekelijke pret, dat de eerste tot de laatste zeide„Goddank dat wij hier zijn, wij die nog eenigszins de waardigheid op Monrepos ophouden. Hoe zou het zonder ons hier toegaan!" De andere lachten, want het was van al- gemeene bekendheid, hoe juist de prinses de waardigheid aan het hof hoog hield. „Zulke snaken moeten er ook zijn," merkte de Erfprins lachend aan. Een wijle was het stil bij het „Heksengat". Zachtjes fluisterde de warme zomerlucht door het loof der boomen, en de waterval ruischte regelmatig. Snel vloog het vaardige penceel van de vorstelijke kunstenares over de sehets, droomerig keek Dolores in het donkere water, op welks oppervlakte enkele zonnestralen, die door het dichte loof drongen met too- verachtig licht fonkelden, en prins Emil keek onafgebroken naar de lijnen van het heerlijke profiel ven de naast hem zittende schoone vrouw. (Wordt vervolgd.) Warmenhuizen. Alhier is eene Veree niging opgericht onder den naam van „Nut en Genoegen", waartoe al dadelijk 19 leden toe traden. Zij stelt zich ten doel, eenige malen in den winter gezellig bijeen te komen en door het houden van voordrachten, enz. een nuttigen en genoegelijken avond door te brengen. Aangezien het hier bestaande departement der „Maatschappij tot Nut van 't Alg." besloot, dezen winter geene vergaderingen uit te schrijven, hoopt de jonge Vereeniging velen een dienst te doen. Rijp. De regenten van het Gemeente Wees- en Armhuis alhier, hebben eenparig eervol ontslag genomen. Zij kunnen zich niet vereenigen met de door den Raad gedane benoeming van vader en moeder in het gesticht Haarlem. Door het prov. bestuur van Noordholland is jl. Donderdag bij enkele in schrijving aanbesteedde voorziening der boor den van het Noordhollandsch kanaal (raming f 5000). Minste inschrijver J. Oldenburg, te Bergen, voor f 4750. Marine en Leger. De luit. ter zee 2de kl. A. J. M. Nolet., van Zr. Ms. torpedo-instructieschip „Marnix", alhier, is op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. A. C. Dunlop. De bij het 7de reg. inf. overgeplaatste 1ste luit. W. II. Van Wieringhen Borski is ingedeeld bij het lste bataljon te Hoorn. Zr. Ms. ramschip „Stier" commandant kapt. ter zee J. A. Veiling, is gisteren alhier buiten dienst, en Zr. Ms. ramschip „Guinea" in dienst gesteld, onder bevel van genoemden kapt. ter zee. Zr Ms. ramschip „Schorpioen" is in het droge dok op 's Rijkswerf alhier opgenomen tot het on dergaan van de noodige herstellingen. Men spreekt te Maastricht op dit oogenblik zegt „de Amsterd." nog al over bet verknoeien van 's lands gelden door het nemen van kostbare en ondoordachte proeven op groote schaal. Zoo zouden thans niet minder dan 38.000 Beauraont- geweren in repeteer- of, zooals men ze noemt, ma gazijn-geweren zijn veranderd geworden, waarvan bij ondervinding is gebleken, dat zij tot niets deugen dat na het vierde schot van al die geweren het mechanisme niet meer werktdat, zooals die samen stelling is, gevaar bestaat, dat 4 patronen te gelijk afgaan, wat het springen der geweerloopen moet veroorzaken, met ontwijfelbaar gevaar voor verwon ding en zelfs voor het leven van den soldaat, die zich daarvan bedienten ten slotte, dat door die proefneming f 300.000 naar de maan zijn. De schuld daarvan ligt niet bij den fabrikant, den heer De Beaumont, maar bij de bestellers; de heer De Beaumont toch heeft zich gehouden aan model en voorschrift, zegt het blad. Onderwijs en Examens. Het hoofdbestuur van het Nederl. Ouderw.- Genootschap heeft het voornemen, bij gelegenheid van het gouden jubileum des Genootschaps, in het jaar 1892, een gedenkschrift uit te geven, bevat tende een historisch overzicht der 50 jaren van zijn bestaan. De gewestelijke Vereenigingen en de afdeelingen zijn uitgenoodigd de noodige gegevens aangaande bare werking aan het hoofdbestuur toe te zenden. Op het gebied van het onderwijs zijn in de laatste dagen te Koedijk de volgende beslissingen genomenAlgemeen toegejuicht zal het worden, dat de gemeenteraad, gedwongen schoolgeld te hef fen, dit zoo dragelijk mogelijk zal maken, nl. voor vermogenden 20 et. voor één, 35 ct. voor twee, 45 ct. voor drie kinderen uit één gezin voor min vermogenden de helft. Bovendien wenscht men deze indeeling mild in te voeren met 1 Januari a. s. Tegen den zin van zeer velen in de gemeente wei gerde het gemeentebestuur subsidie voor het op richten eener herhalingsschool. Landbouw en Veeteelt. •Terschelling, 20 Nov. Toen voor enkele jaren de Remonte-Commissie dit eiland bezocht, vond zij hier een edel, fijn ras van paarden, dat echter wat te laag op de voorpooten stond en nog andere kleine gebreken bad. Men trachtte dit te verhelpen door eenen zwaarderen dekhengst be schikbaar te stellen en werkelijk zijn de veulens in de laatste jaren beter en ook duurder geworden. Thans heeft de afdeeling „Terschelling" van de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 2