HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. N*. 151. Jaargang 48. Woensdag 17 December 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H, VAN BALEN. 63 DOLORES. „F,i; deselpereert nimmer I' Jan Pietertx. Oom. Het Vaderlaudt ghetrouwa Blijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied. VersotHJnt lederen Dinsdag, Dondlordas ©n Zaterdag. Abonnoraentsprija per 3 maanden. Voor de courant binnen de gemeentef 0.70, met Zondagsblad f 1. tv n naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, au 1-25 c naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika)1.75, 2.10 t D naar Zuid-A frikn 2.50, vu 3. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Pr ij s der advertentiën: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement naar gelang van de hoeveelheid regels aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tusschen den tekst, per regel 10 ot. Advertenticn voor liefdadige doeleinden3, Dienstaanbiedingen voor den werkenden standS Agenten in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. Zij, die zich met 1 Januari a. s. op deze courant abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. NEDERLAND. HELDER, 16 December. Woensdag of Donderdag a. s. zal ten Hove de „cour" plaats hebben voor hen, die toegelaten zijn om bij H. M. de Koningin-Regentes rouw beklag te doen. Onder de vele onderdeden van den Konink- J::"" en begrafenisstoet, welke de aandacht trokken ^Wegens hetgeen er aan ontbrak, behoorde ook de groep der oude generaals, die 's Konings ordeteekenen droegen. Niet omdat deze grijze militairen zeiven een onwaardig figuur maakten, integendeelmaar omdat men vrij algemeen van oordeel was, dat, waar de kamerheeren bij 't dragen van de kist werden „bijgestaan" door onderof ficieren, ook die generaals wel eenige adsistentie hadden mogen hebben. Evengoed als het pro gramma nauwlettend gezorgd had voor het aantal lakeien „gaande naast elk portier", had het dit ook wel kunnen doen voor de dragers der kost bare orden. Dat dit niet overbodig was, had men bijna bewezen gevondenwant op een gegeven oogen- blik, nabij den Rijswijkschen weg, schoot naar de „H. Ct." verneemt eensklaps een slampamper uit de toeschouwers op generaal Van der Heyden af en voegde hem toe, op de met edelgesteenten versierde kruizen wijzende„geef mij dat maar, dat is het beste van den heelen boel!" Daar de kerel 't gelukkig maar als een soort van grap deed en de generaal hem met één blik alle lust voor verdere aardigheden ont nam, liep 't hiermede afma. - 't had ook anders kunnen gaan. Een ander voorval, dat nog niet vermeld is geworden, is dat op den Deftschen weg cle band van een der wielen van den lijkwagen is losge raakt en moest verwijderd worden, zoodat men in voortdurende vrees heeft verkeerd, dat de rouwkoets zou bezwijken, eer de kerk was bereikt. Feuilleton Tan de Heldersche- en Nieuwedieper Courant. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het D u i t s c h.) X. Ich aprach zum Adler: Spanne Dein Gcfieder, Und für das lierz, das kalt sicu inir entzog. Hol' einen Punkcn Gluth vom Himmel nieder. Der Adler sprachEs ist zu Hoch I E. Geibel, nach Franijois Coppée. Een gloeiend heete Junidag. De wolken- looze hemel spant zich als een diep-blauw, grootsch koepeldak uit over het. lieflijke landschap van den Valkenhof, geen zuchtje beweegt de bladeren en twijgen van de prachtige hoornen van het park, slechts de bontgekleurde insecten >of een rustelooze zwaluw zwieren door het luchtruim. De zangvogels zitten in het diepe lommer weg gekropen en kweelen slechts zachtjes hun lied. Evenals de mensch, voelen zij dat drukkende zwoele in de lucht en de vrees voor onweder en storm, dat de volgende nacht misschien zal brengen. Het liep reeds tegen den avond, toen Do- lores den Valkenhof verliet om in het park koelte te zoeken. Zij was ontstemd door een gesprek met dokter Rusz, die bij haar gekomen was, om haar te helpen bij het in orde brengen der schilderijenzaal. Het midden van die zaai werd ingenomen door een kolossalen tafel, bedekt met pracht- Volgens een hier te lande ontvangen par ticulier telegram, is de heer Th. van Dissel, assistent-resident van Blitar, overleden. Men verneemt, dat de apostolische inter nuntius aan de Koningin-Regentes een eigen handig schrijven van rouwbeklag van Z. H. Paus Leo XIII heeft doen toekomen. De volgende vragen zijn in het voorloopig verslag over de Surinaamsche begrooting aan den minister van Koloniën gesteld. 1. Hoe is het verlof van mr. Kalff overeen te brengen met het organiek besluit op de verloven van zS November 1S86, dat den Gouverneur slechts het recht geeft buitenlandsch verlof, onder genot van verlofstractement, te verleenen wegens langdurigen dienst of wegens ziekte 2. Op welken rechtsgrond steunt de bevoegd heid van den Gouverneur tot het verleenen der concessie aan een Engelsche firma, Garnett en VVenker, tot exploitatie van de balata over een oppervlakte van niet minder dan 320.000 hect aren 3. Waarop is gegrond de bepaling van een uitvoerrecht van 5 cent per Kg. balata, daar de bestaande verordening alleen uitvoerrechten kent op ruw goud en cacao? 4. Waarom is nog geen gevolg gegeven aan de toezegging des ministers om het onderwerp der uitgifte van grond voor de exploitatie van balata bij verordening te regelen of de conces- sien door de Koloniale Staten te doen goed keuren 5. Was de Gouverneur bevoegd aandeheeren Gonggrijp, van Rietschoten en van Meurs con cessie te verleenen tot het doen van onderzoek naar de aanwezigheid van goud in de beddingen van nagenoeg alle stroomen in de Kolonie, zelts van de Marowyne en Tapanahony (voor deze laatste rivieren is daarop reeds teruggekomen) 6. Had de Gouverneur, krachtens de bestaande verordeningen, vrijheid bepalingen nopens vrij stelling van belastingen enz., te makeu in het contract met de Handelmaatschappij betreffende de immigratie van Javanen in Suriname en zal de minister de gewijzigde overeenkomst aan de Kamer overleggen 7. Is de Gouverneur, die -het gebruik heeft van hótel en aanhoorigheden, ook bevoegd en gemachtigd als eigenaar over domeingoederente beschikken 8. Waarom is de huurprijs voor een nieuwe militaire cantine niet op de begrooting gebracht? 9. Heeft de Gouverneur het recht om, ten be hoeve eener particuliere aangelegenheid, de mail boot aan te houden Opnieuw werd aangedrongen op een nauw keurig onderzoek der vraag, of werkelijk de Gouverneur verboden had brieven te verzenden werken van allerlei soort en er om heen stonden gemakkelijke fauteuils. In de hoeken waren groepen palmen aangebracht met witte busten, en langs de met rood fluweel be hangen wanden had Dolores, met behulp van den met de kronieken der familie goed- bekenden dokter Rusz, de portretten in ver schillende groepen verdeeld, zoodat die uit elke eeuw bijeen waren gevoegd. Het mid delpunt van de groep der 17ae eeuw werd gevormd door het schoone portret van de vbooze vrijvrouw" en Dolores had het boven dien nog in eene kostbare, in dat tijdvak tehuis behoorende lijst doen zetten. Toen alles gereed was en de helpers ver trokken waren, had dokter Rusz gezegd //Zoo, dat is klaar, nu is alles voor de ontvangst van uwe vorstelijke gasten gereed, lieve Dolores." //Ja," knikte zij, „maar die gedachte heeft mij niet doen besluiten dit alles zoo in te richten als het nu is. Het is mijn plan het gelieele slot op deze wijze voor een toekom stig geslacht in te richten en ik reken daar bij zeer op uw raad. //Als die u inderdaad nuttig kan zijn, dan is die tot uwen dienst,* zeide de dokter, be scheiden de oogen neerslaande. //Maar gij spreekt met zooveel zekerheid van een toe komstig geslacht en toch weet ge, dat het geslacht Von Falkner nog slechts vier oogen telt." z/Ja, dat weet ik," zeide zij, steeds nog bezig alles in oogenschouw te nemen, //maar men kan eigenlijk maar op twee oogen re kenen, want als de mijne zich sluiten, dan is dat van niet den minsten invloed op den stamboom. met de Koloniale stoomboot „Curacao", waar mede mr. Kalff 1 Januari 11. naar Nederland is vertrokken. Aan den min. van Binnenl. Zaken is door de Commissie van Rapporteurs voor hoofdstuk V van de Staatsbegrooting mededeeling aan de Kamer verzocht van de redenen der afwijzende beschikking op de aanvragen van gemeenten om vrijstelling van de heffing van schoolgelden en van de uitkomsten van het onderzoek over de vraag, of instellingen van weldadigheid, die al of geen subsidie genieten, bijzondere scholen of in richtingen voor opleiding van onderwijzers door geldelijke bijdragen steunen. Men schrijft uit Enschedé aan „HetVad." dat de gemoederen daar zeer bewogen zijn door het feit, dat de heer v. G., een geacht ingeze tene en fabrikant, en nog een ander in de groote sociëteit aldaar gedeballoteerd zijn, volgens de algemeene opinie, die ook door den heer v. G. gedeeld wordt, omdat zij Israëlieten zijn. In een open brief aan de leden dier sociëteit, verwijt de heer v. G. der meerderheid haar voor oordeel. Het feit heeft echter ook andere ge volgen. Een Enschedésche fabrikant vervoegde zich nl. dezer dagen bij een Joodsch koopman te Amsterdam, met wien hij gewoon was te handelen en wien hij dan ook ditmaal weer zijn monsters aanbood. De Amsterdammer verklaarde echter geen tijd te hebben om zaken te doen, daar hij onmid dellijk naar de sociëteit moest om een Jood te gaan debajloteeren. Te Scheveningen zal van den isten Juni 1891 af, gedurende vier maanden, eene Inter nationale Sporttentoonstelling gehouden worden in den ruimsten zin des woords. Zij zal alle fabrikaten, voortbrengselen, voorwerpen en werk tuigen, zoo in natuurlijke groote als in model, die betrekking hebben op het sport wezen, omvat ten, zoomede litteratuur, photographién enz. daarvan. Uit het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over des heeren Bahlmann's wetsvoorstel tot verlaging van den zoutaccijns is, als wij goed tusschen de regels lezen, af te leiden dat het zeer weinig kans op aanneming heeft. De rechterzijde schijnt er nl. den minister Godin de Beaufort, die al lang geleden een soortgelijk voorstel beloofde, de eer van te willen laten, zij spreekt er zelfs hare „bevreemding" over uit, dat een lid van die zijde der Kamer, „welke de Regeering pleegt te steunen", het initiatief nam, alsof hij den bevrienden minister een vlieg wilde afvangen. En anderen maakten de opmerking, dat het al zeer vreemd klinkt, een voorstef tot verlaging „Wie weet," merkte dokter Rusz op zon derlingen toon op. z/Neen, in liet geheel niet," hernam Do lores kalm, //ik beteeken niets voor het ge slacht der Falkners en ik wensch alleen dat baron Alfred voor den verderen luister daar van zorgt. Ik ben als eene indringster ge heel onverwacht in de erfopvolging gekomen en daar het mij niet gelukt is de erfenis aan een ander over te doen, wil ik ze zoodanig bewaren, dat mijn erfgenaam nimmer zal te klagen hebben over den korten tijd dat de Valkenhof in mijn bezit is geweest." Dokter Rusz keek haaronderzoekend aan. „Gij spreekt, alsof ge groote haast had met den boel in orde te brengen," zeide hij lachend. „Zeker," zeide Dolores rustig, „want ik weet den dag en het uur niet waarop ik sterven zal." De dokter schudde nadenkendhet hoofd. „Neen, neen, we weten het niet," zeide hij, alsof hij in zichzelf sprak. „Maar naar menschelijke berekening is de dag nog ver af. Nu, het is altijd goed zijn toekomstige woning te bestellen." „Ja, en de eenige vreugde die ik aan den Valkenhof zal beleven," riep Dolores levendig uit, „is alles in het lieve oude huis goed in orde en bewoonbaar te laten maken." „Zouden de inkomsten daartoe echter wel toereikend zijn?" vroeg Rusz lachend en met loerenden blik. Dolores kleurde over deze onvoegzame vraag en was eerst van plan zich te houden alsof zij het niet gehoord had, doch zij bezon zich. „Alle verbeteringen zullen uit mijn eigen van deze belasting op een der eerste levensbe hoeften te zien indienen door'denzelfden heer Bahlmann, die door graanrechten den broodprijs wil verhoogen. Herstelling van den westelijken viaduct te Amsterdam komt ook den minister van Water staat enz. noodzakelijk voor. Intusschen hebben zich in den toestand geen verschijnselen voorge daan, welke oogenblikkelijke vrees voor de vei ligheid" zouden wettigen. Nopens de wijze, waarop de herstelling zal plaats hebben, is nog geen beslissing genomen. Het rapport der commissie is in Mei met het advies van den directeur voor de spoorwegen en een, naar aanleiding daarvan uitgebracht nader rapport der commissie, in handen gesteld van cle Holl. IJz. Spoorweg- Maatschappij, die met de uitvoering van het werk zal worden beiast, met uitnoodiging om, zooveel noodig rekening houdende met de gegevens in die rapporten vervat, een ontwerp voor de ver nieuwing van den viaduct ter beoordeeling in te zenden. Met het oog op de uitgebreide studie, welke het onderwerp vordert, is daaraan door die maatschappij nog niet voldaan. Suriname is met het algemeen telegraafnet verbonden. Het tarief der telegrammen naar Paramaribo bedraagt, bij verzending over New- York en Key-West,- van alle kantoren in Neder land f 8.12 per woord. Bij het onderzoek van naturalisatie-wets ontwerpen wekte het in één afdeeling der T weede Kamer bevreemding, dat zoo gewichtige betrek kingenals door den heer O. A. Burnaby Laurier zijn vervuld, aan een niet-Nederlander worden toe vertrouwd. Wel vond men hiervoor de verkla ring in het feit, dat genoemde ambtenaar in Indié is geboren doch dit gat aanleiding om tot de Regeering de vraag te richten, of het niet wensche- lijk zou zijn, het verkrijgen van het Nederlander schap voor kinderen van vreemdelingen, in onze Koloniën geboren, afzonderlijk te regelen en gemakkelijker te maken. In overeenstemming met de opmerkingen der Commissie van Rapporteurs is door de Re geering bij wijziging van hoofdstuk 1 der Staats begrooting van 1891 voorgesteld het bedrag van het inkomen der Koningin, in afwachting van hetgeen daaromtrent in de bij art. 24 der Grond wet bedoelde wet zal worden bepaald, voorloopig voor „memorie" uit te trekken. Verder is in dat hoofdstuk het jaarlijkscli inko men der Koningin-weduwe geraamd op de bij art. 28 der Grondwet vastgestelde som van f 150.000. middelen worden bestreden, en de inkomsten van den Valkenhof, die ik niet eens wil aanraken, zal ik in soliede papieren laten be leggen," zeide zij koel en langzaam, met bijzonderen nadruk, die niet vrij van bitter heid was. „Niemand zal ooit kunnen zeggen, dat ik ook zelfs een cent daarvan verkwist heb." „O, hoe edelriep Rusz bewogen uit. „Maar beste Dolores, wien zou het ooit in vallen een dergelijk verwijt tot u te richten Elke bezitter van den Valkenhof is gerechtigd de inkomsten van den Valkenhot te gebruiken zooals hij dat wil. In het bijzonder met u zijn zulke gedachten misplaatst, daar het tocli te verwachten is, dat, naar den in het tes tament van uwen oom uitgesproken wensch, en naar die van Alfred's moeder, om niet eens van den mijne te spreken, de laatste Falkner en de tegenwoordige bezitster een maal voor het huwelijksaltaar zullen „Genoeg!" viel Dolores hem gebiedend in de rede. Zij was opgesprongen en stond nu ernstig en bleek voor hem. „Ik had u meer kieschheid toegedacht en gehoopt, dat niemand meer van die passage in het testa ment zou spreken. Uwe wenschen en die van uwe vrouw hebben niet den minsten invloed op mijn plannen en gelukkig, geloof ik, ook niet op die van baron von Falkner. Hij of zijne kinderen zullen eens de erfge namen zijn van het goed, ter wille waarvan ik reeds zoo menig bitter oogenblik gehad heb." (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1