HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. J jfa153. Jaargang 48. Zondag 21 December 1890. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. 5 DOLORES. in in nlijk meen) wel tf t< Er. descsperecrt nimmer!' Jan Piet tra». Coen.' Het Vaderlanilt glietrouw» Blijf tot iu den doot. Wilhelmuslied E N VersoliUnt loclorcn Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 Voor de courant binnen de gemeente naar de overige plaatsen vau Nederland naar alle lauden, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika) ti naar Znid-Afrika maanden. 0.70, met Zondagsblad 1. 0.90, 1.25 1.75, 2.50, REDACTEUR-UITGEVER J. H. VAN BALEN. Molenplein 162/163. IIELDER. Pr ij» der advertenticn: Van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Bij abonnement naar gelang van de» hoeveelheid regels aanmerkelijk lager. Ingezonden mededcclingcu en aanbevelingen, geplaatst tusschen den tekst, per regel 10 et Advertentiën voor liefdadige doeleinden3, Dienstaanbiedingen voor den werkendan stand3, Agenten in liet. buitenland: België, Mr. N. Bertonx, Agence de publicité, 12 Rue Stc-Gudule, Bruxelles; N.-Jersev en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Pasaaic. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur vau den Helder brengt ter kennis van de daarbij belanghebbende ingeze tenen, dat op ZATERDAG den 27 DECEMBER 1890, des namiddags tusschen 1 en 3 ure, aan het Raadhuis der gemeente, eene vergadering van kies gerechtigden zal worden gehouden ter benoeming van een lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, in de plaats van den heerP. Spigt, die voor de benoeming heeft bedankt. De lijst der kiezers is op de gewone kantooruren ter Secretarie der gemeente ter inzage nedergelegd. Van deze vergadering worden geene afzonderlijke kennisgevingen verzonden. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat men, om kiezer te zijn: lo. Nederlander, meerderjarig, ingezeten der ge meente en in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsrechten moet zijn. 2o. Terzake van een bedrijf van handel of fabrieks wezen in het patentrecht moet zijn aangeslagen tot een bedrag vau minstens zeven gulden. Helder, den 12 December 1890. Het Gemeentebestuur voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester C. BOON, Secretaris. BERICHT. Aan ad verteerenden wordt bericht 1°. dat, wegens de a. s. feestdagen, onze courant de volgende week zal verschijnen in plaats van Dinsdag en Donderdag Maan dag 22 en Woensdag 24 December en de daaropvolgende week eve .eens des Maandags 29 en des Woensdags 31 December. Bij het inzenden van advertentiën gelieve men hierop indachtig te zijn. 2". dat de prijs der advertentiën, te beginnen met primo Januari 1891, verhoogd wordt van 6 cent. tot 10 cent per regel. De thans gesloten overeenkomsten blijven echter op den ouden prijs, tot zij afloopen. 3°. dat Nieuwjaarswenschen niet anders dan tegen het gewone tarief van 10 cent per regel geplaatst kunnen worden. Keuilleton van de Heldersche- en Nieuwedieper Conrant. Roman van Gravin EUFEM1A BALLESTREM. (Uit het D U i t s c h.) „Goeden dag, beste Engels," riep Rusz minzaam, toen de Hunnengestalte van den rentmeester voor hem verscheen. „Goeden dag, mevrouw," zeide Engels, zich houdend alsof hij de begroeting van den dokter, die niet opgestaan was niet gehoord had. „Goeden dag," zei mevrouw Rusz, „wilt ge niet gaan zitten?" „Nu, een oogenblik," zeide Engels, plaats nemend. „Ha," vervolgde hij met gemaakte verrassing, „zijt ge daar ook, mijn beste dok tertje." „Zeker, ik had reeds de eer u te begroeten daareven," zeide Rusz op suikerzoeten toon. „Kijk eens aanEen heete dag van daag, niet waar?" „Erg heet," stemde Rusz toe, zijne blanke handen bekijkend. „Het zal een rijke oogst geven, als het weer zoo blijft," merkte mevrouw Rusz aan. „Zeer waarschijnlijk," zeide Engels. „Zult ge met den oogsttijd nog hier zijn?" „Zeer waarschijnlijk," antwoordde Rusz, met een soort van leedvermaak en bij wijze van wraakneming, „ten minste zoover een mensch over de toekomst beschikken kan." „Ha, gij gladde huichelaar," dacht Engels, Zij, die zich met 1 Januari a. s. op deze courant abon nee ren. ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. NEDERLAND. HELDER, 20 December. H. M. de Koningin-Regentes heeft tot haar particulier secretaris benoemd jhr. De Ranitz, part. secretaris van wijlen den Koning, en tot haar hofdame freule A. J. Juckama van Burmania baronesse Rengers. Tot adjudant-generaal van Koningin Wilhelmina is benoemd degeneraal-majoor graaf Dumonceau. H. M. de Koningin-Regentes heeft een Commissie benoemd tot regeling der nalatenschap van Z. M. den Koning. Daarin hebben zitting mr. Heemskerk Az., voorzitterjhr. mr. de Brauw, mr. Vlielancler Hein, gen.-majoor graaf Du Mon- ceau, baron Snouckaert, gewezen thesaurier des Konings, en jhr. de Ranitz, secretaris. Tot de belachelijke (en dit niet alleen, maar ook kostbare) formaliteiten, welke de zg. etiquette voorschrijft, behoort ook deze, dat eerst nu buitengewone gezanten naar de hoofdsteden der Europeesche Staten trekken, om officieel mededeeling te doen van het overlijden van Z. M. den Koning. Welke gezichten moeten de menschen toch wel tegen elkaar trekken, als zulk een gezant in allen ernst aan een Vorst, die iemand naar de begrafenis zond, komt vertellen, dat de begra- vene overleden is? De heeren, die zulk een boodschap overbren gen, krijgen eene orde of zoo iets voor hun moeite. Maar de reis kost geld, veel geldKon dat niet beter besteed worden Is de „Independance" wel ingelicht, dan heb ben de voornaamste mogendheden weigerend ge antwoord op het Nederlandsche voorstel om door verhooging der rechten op alcoholische dranken en een geldelijke subsidie in plaats van door opheffing van den vrijdom van invoerrechten den Congo-Staat te helpen. Tot leden der Commissie van advies, welke den heer A. Huet behulpzaam zal zijn bij het en op den onschuldigstentoon ter wereld voegde hij er aan toe„Dan zijt ge zeker van plan tegen den herfst heen te gaan?" Rusz wisselde met zijne vrouw een snellen blik en de laatste werd bloedrood. „Heelt Dolores u opgedragen daarnaar te informeeren?" vroeg zij scherp en wantrouwig. „Integendeel," hernam Engels kalm. „Ik dacht waarlijk, dat gij uwe gastvrouw reeds genoeg kendet, om niet te denken, dat zij mij zoo'n zending zal opdragen." „Dus komen die vriendelijke vragen van u vroeg Rusz met honigzoete stem. „Dat had ge trouwens wel kunnen denken, lieve Adelheid, dat Dolores niet in staat is naar ons vertrek te informeeren." //Neen, daar hebt ge gelijk in," zei Engels „als ge daarop wachten wilt, dan kunt ge hier rustig het einde uwer dagen afwachten." „Dat willen wij ook, want hare gastvrij heid af te slaan, zou onze lieve Dolores slechts belcedigen en dat zij verre van ons, niet waar, lieve vrouw zeide Rusz met zal ving. Engels stond boos op. „Het wordt mijn tijd," zeide hij. „Kom Knieper. Adieu samen." En daarmee ging hij heen, gevolgd door zijn hond, die, bij wijze van afscheid, zijn ouden vijand Rusz nog eens de tanden liet zien. „Misgeschoten mompelde Engels, inner lijk woedend. „Er is met dien ouden hui chelaar niets te beginnen, beleefd of grof, het heeft geen vat op hem. Wacht maar, opmaken van een avant-project voor eene open verbinding van Amsterdam met de Noordzee waarvoor door het kon. instituut van ingenieurs een crediet tot een maximum van f 2500 is toe gestaan zijn door den Raad van Bestuur van het kon. instituut var. ingenieurs benoemd de heeren mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, te 's Gravenhage, tevens voorzitter R. W. J. C. van den Wall Bake, te Amsterdamdr. E. F. van Dissel, te Leiden; A. M. J. Hendrichs en dr. H. F. R. Hubrecht, te AmsterdamW. F. Lee mans, C. Lely en N. Th. MichaClis, te 's Gra venhage; N. H. Nierstrasz, te Amsterdam; R. R. P. J. Tutein Nolthenius, te's Hertogenbosch J. Scholtens, te Haarlem J. A. Schuurmans, te AmsterdamE. H. Stieltjes, te 's Gravenhage. L)eze Commissie heeft tot onder-voorzitter ge kozen den heer W. F. Leemans, en tot secretaris den heer C. Lely. 'Een Nederlandsch Gezantschap bij het Vaticaan. De „Tijd" deelt mede, dat er sinds eenigen tijd pogingen worden aangewend om het herstel van het Ned. Gezantschap bij het Paus. Hof te maken tot een eisch van het politiek program van actie der katholieke partij. „Indien er kans bestond" zegt de schrijver „dat de Katholieken door opoffering van de plaatsvervanging haar medewerking voor het her stel van dat gezantschap konden verwerven, ja dan kon de vraag gesteld, wat zwaarder wegen moet „De Tijd" zet ten slotte uiteen, waarom het herstel van het gezantschap thans geboden mag hecten. Het bepaalt zich tot de utiliteitsgronden, aan het nationaal belang van Nederland ontleend. Daar is hej in de eerste plaats de invloed van het Paus. Hof op de ook staatkundige-wereld- gebeurtenissen. Aan 's Pausen goed- of afkeuring wordt een gewicht gehecht, evenredig aan zijn hooge positie. En dat, niettegenstaande de Paus van zijn wereldlijk gebied beroofd is^ja zoozeer, dat er zijn die in dien wassenden invloed een bewijs zochten voor de opportuniteit der geweld daad. De gelegenheden, waarbij van dien invloed werd blijk gegeven liggen voor 't grijpende Carolinen-kwestie, de tusschen komst in het Sep- tennaat, het optreden in de Iersche aangelegen heden, het beleid ten opzichte van de verdeeld heden in Frankrijk of Spanje. Dat die invloed zal toenemeu, hoe meer de wereld democratisch wordt, gelooft „De Tijd" met den heer de Vogué in de „Revue des Deux Mondes." In den storm der nieuwe begrippen zal men des te meer aan één begrip van het verleden blijven hechten. 's Pausen invloed staat minstens gelijk met, meestal boven, de Souvereinen, aan welker Hoven Nederland vertegenwoordigd is. ik zal je er toch wel uitboren." In onwetendheid omtrent dezen aanval van haar getrouwe, zette Dolores haar weg voort, maar het geschokte evenwicht daarbinnen werd niet zoo spoedig hersteld als zij ge dacht had. Het daareven gevoerde gesprek had bovendien de herinnering weder opge wekt aan dien nacht, toen zij aan Alfred's zijde van Monrepos naar den Valkenhof ge wandeld had, een voorval dat haar steeds bij bleef. Wat had hij haar toen gezegd Hij had haar gebeden hem te vergeven, als hij haar mocht gekrenkt hebben. Maar had hij het bittere, dat hij vroeger gezegd had, herroe pen of teruggenomen Neen, dat had hij niet gedaan. Zij had hem gezegd wat er tusschen hen stond en de kloof was nu wijder dan ooit. Sinds dien nacht hadden zij elkan der niet weergezien. Intusschen waren de Schinga's bij haar op bezoek geweestde graaf had den Valkenhof in de krachtigste bewoordingen geroemd en de gravin had met verrukking de kostbare vleugel geprobeerd toen waren zij weer heengegaan, zonder bij Dolores de minste leemte achter te laten. Zij gevoelde wel zekere sympathie voor de ongelukkige vrouw, die, een ver fijnd leven gewoon, nu aan de zijde van dezen ruwen en onbeschaafden man moest leven, tot de dood haar zou verlossen. Maar dan kwam haar dat slordige, morsige toilet weer in de gedachte, waarin de gravin zich ongegeneerd bewoog en bij die herinnering daalde de thermometer van haar genegen heid plotseling verscheidene graden. Zoo is STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 17 December. Bij het algemeen debat over de begrooting van Binnenlandscke Zaken kwam de heer Kerd ijk heden op tegen de interpretatie, door de burgemeesters van Enschede en Hengelo gegeven aan de Gemeentewet en door den minister verdedigd, ter zake van de ontbinding van vergaderingen in die gemeenten. De heer Viruly wees op 't belang van tuinbouw- onderwijs en gaf de voorkeur aan een Rijkstuin bouwschool boven instelling van een tuinbouwafdec- ling aan de Landbouwschool. De heer Van Wassenaar wenschte onderwijs in homoeopathisclie therapie de beer Schreineinacher bestreed dien wensch. De beer Oktna vroeg opheffing van de drie Rijks-universiteiten, subsidien aan vrije univer siteiten, beurzen voor hooger onderwijs en heideont- ginning in plaats van lioogere burgerscholen. De heer Van Houten constateerde daarna, dat de grieven tegen dezen minister tegen bet Kabinet behooren gericht te worden. Hij scheidde hem niet af van het Kabinet, daar de meerderheid wel aan de overzijde verbroken is, maar nog niet naar deze zijde is overgeplaatst. De heer Heldt drong aan op kostelooze toelating van leerlingen aan middelbare scholen en regeling van bet ambachtsonderwijs. De beer Vermeulen verlangde opheffing der theologische faculteiten aan de Rijks-hoogescholen en herziening der wet Midd. Ond. de heer Roell bestreed die opheffing en kritiseerde op enkele puuten de uitvoering der Schoolwet. De heer Zaayer drong aan om alleen als medische studenten toe te laten zij die een volledigen cursus aan gymnasium of hoogero-burgerschool hebben door- loopen voorts vroeg hij Staatssubsidie voor am bachtsscholen en protesteerde tegen het verbod, door den minister uitgevaardigd aan een leeraar, om elders lezingen te houden. Hij en de heer W. Van Dedem bestreden de weigering tot het geven van vrijstelling van schoolgeldheffing. De heer Rulaud wees op de moeilijkheden bij de toepassing der wet op de besmettelijke veeziek ten de heer Royaards op benoemingen van burge meesters buiten de ingezetenen om, tegen welk verwijt de heer Heemskerk opkwam. Avondzitting van Woensdag 17 December. De zitting der Tweede Kamer werd voor een groot deel in beslag genomen door den minister Lohman, ter beantwoordiging van de sprekers. Aan zijn antwoord ontleenen wij het volgende Wat betreft de ontbinding der publieke verga deringen te Hengeloo en Enschede, verklaarde hij, dat omtrent die in eerstgenoemde plaats niet naders bekend is. En wat het gebeurde te Enschede be treft, bleef de minister bij zijne interpretatie van art. 184 en 186 gemeentewet. Hij kan daarin niet lezen, wat de heeren Kerdijk en Van Houten er in het echter in de meeste gevallen. Men moet de menschen niet beoordeelen naar hun visite-toilet, als zij ons komen bezoeken, maar men moet ze bij hen thuis zien in hun ge wone doen. Wil men echter zijne illusiën behouden, dan moet men het niet doen. Want niemand is een groot man voor zijn kamerdie naar, voor wien de overwinningen, welke zijn heer behaalt, en zijn meester zelf twee geheel af gescheiden dingen zijn, voor wien de ver worven lauweren niets anders zijn dan dingen, die men in de saus noodig heeft. Dat is de keerzijde van de medaille. De optimist bekijkt alleen de blinkende, glanzende zijde en geraakt daarbij zóó in verrukking, dat hij niets van de keerzijde ziet. De pessimist laat zich niet bedotten, hij onderzoekt alles grondig en keert de medaille om. Ontdekt hij daar krassen, vlekken en andere dingen, die er niet behooren, dan roept hij ach en wee over de geheele wereld en predikt zijne verachting voor alles, maar vindt hij de keerzijde even mooi en goed als de voorzijde, dan doet hij moeite er vlekken aan te maken. Het geluk kigst van de twee blijft dus altijd de opti mist, in weerwil dat hij ongelijk heeft. Hij zal u echter uitlachen, als ge hem dat zegt. Dolores hield zich niet lang met gravin Schinga bezig. Even snel als de sporen werden uitgewischt, die de wielen van haar rijtuig op het pad gemaakt hadden, even snel wischte zich ook de gedachte aan die vrouw bij haar uit. Want zij had genoeg te doen met den Valkenhof, met hare muziek eu met zichzelf. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 1