„Liefdadigheid naar Vermogen r algemeeue vergadering D i fit S T B Q D E. Hedenavond versch verkrijgbaar: WEIN A C HT3T0LLEN, FIJN KERSTBROOD. TULBAND. PAIN DE LUXE. TAFELBROOD. NOG ÜÏT DG HAND T£ KOOP: Koppeu's Verkoophuis, 3 Magazijn van Engelscke 3 en Amerik. artikelen. 1§ Eenig agent W I Engelsctie Petroleum-kacliels. Tiddledy winks f 0.60, Schouwburg- en Concertzaal „TIVOLF', Helder, Twee buitengewone groote brillante voorstellingen, T KOOP: Een Regulateur-vulkachel, Koppeu's Verkoophuis, T err a-C otta-Beelden, Z. M. WILLEM III, GRAND Spectacle Concert Varié, Sjmalteiteii- ei Eiceutricitelten-SezelscliaD, wilgen aan <le voorzijde van het pand te lossen, c ondanks de krachtige hulp van de politie. Het k aantal broodbehoeftigen groeide aan tot duizenden, die bij den aanvang der uitdeeling zoo sterk tegen elkaar opdrongen, dat uien hen dikwerf een voor een naar binnen moest trekken. Behalve enkelen, die in het bureau weder herstel den, moest, helaas, een drietal naar het ziekenhuis gebracht worden en geneeskundig worden behandeld. Burgert ij ke Stand van: Helder, van Maandag- tot Woensdagmiddag. Gehuwd: J. Agema eu G. de Wijn. tl. M. Douwes en J. M. Mnrtineau. bevailen. A. H. vnn dun Iloek, geb. Schreurs, z. G. Koggeveen, geb. Heek, z. H. van Os, geb. Rieuwers, z. Zwunij, geb. Zwart, z. C. Koorcmao, geb. van Rees, z. G. Lambo, geb. Kranenburg, d. Overleden W. F. Boelsuras, 2 in. T. M. A. Fiscaal', 3 111. J. van Zweden, 77 j. Laatste berichten. 24 December. Dc aangekondigde hardrijderij op schaatsen voor of ten behoeve van arme plaatsgenooten, werd hcdeu op den met vlaggen versierden ijsbaan tusschen Post- en Molenbrug gehouden, opgeluisterd door muziekuitvoeringen van het Stafmuziekkorps dei- Marine. Honderdc toeschouwers bewogen zich gedurende de hardrijderij zoowel langs de Loodsgracht als langs den Kanaalweg, om van den wedstrijd ge tuigen te zijn. Het aantal deelnemers bedroeg 160. Aan ieder hunner werden bons voor levensbehoeften en brand stoffen uitgereikt. Bovendien waven prijzen beschik baar gesteld voor hen, die de baan in den kortsten tijd aflegden. Eerste prijzen (watte deken) werden behaald door of ten behoeve van P. Bruin, P. Burgers en Stegers premiën (molton dekeu) voor de wed. Dekker, wed. C. Kooger en wed. K. Veenstra. Tijdens den wedstrijd ontving de Commissie nog bons voor dekens, kleedingstukken en levensmiddelen, die natuurlijk dankbaar werden aangenomen. De beide liefdadigheids-concerten van de Muziek-Vereeniging «Crescendo", waarvan bet eerste gisteren plaats had en het tweede hedenavond wordt gegeven, hebben tot heden reeds ongeveer f 700 opgebracht, welk belangrijk bedrag aan de algemeeue armen dezer gemeente ten goede komt. Gisterenavond had alhier eene vergadering plaats van belangstellenden in de tot standkoming eener Vereeniging voor «Algemeen Kies- en Stem recht" en werd tot de oprichting eener zoodanige Vereeniging besloten. Reeds 20 der aanwezigen traden dadelijk tot het lidmaatschap toe. Door de Directie der Marine alhier werd heden openbaar aanbesteedhet weghalen vau mot en krullen van liet etablissement Willemsoord, ge durende bet jaar LS91. Ingekomen waren 8 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren Mot. Krullen. G. den Duik 1.37 0.22 J. N. Hoogenbosch 1.30 0.25 J. J. Bruin 1.28 0.20 per M8. Naar liet «Vad." verneemt, heeft de Hooge Raad jl. Maandag besloten als zijn gevoelen te kennen te geven, dat de ambtenaren voortaan den eed van trouw moeten blijven zweren aan den Koning en nietaan de Koningin. De Commissie, in de bijeenkomst van ingezetenen op Zaterdag 20 Dec. benoemd tot het ontwerpen van Statuten en Reglement voor eene liefdadigheids-instelling in deze gemeente, is daarmede gereed en roept alle belangstellenden op tot eene op Dinsdag 30 December e. k., 's avonds te 8 uur, in het lokaal «Concordia", van den Heer PANBAKKER, alhier. De Commissie voornoemd, C. D. ZURMUHLEN. C. SWAVING. A. KLIK. T. MOOY. JAN BROUWER. Tegen 1 Januari gevraagd eene flinke dienstbode van de P. G. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Adres aan het bureel dezer courant, des avonds tusschen half acht en half negen uur. De Chr. Jongedochters- Vereeniging „L Y D I A" bericht, met dank aan de milde gevers, dat de goederen, welke door haar gekocht en vervaardigd zijn, a. s. Donderdag vau 12 tot 2 uur ter bezichtiging zullen worden gesteld in de BEWAARSCHOOL, Hoogstraat. Namens het Bestuur T. WILN'ER, Presidente. W, C. IvLERCQ, Secretaresse. Helder, 23 December 1890. ADVERTENTIE!*. Ondertrouwd P. J. WALLIN en A. P. DIJSSELHOFF. Anna Paulowna, 18 December 1890. Huwelijksvoltrekking 31 December 1890! de Echte Thviringer vanaf 40 cent per stuk. H. WITSENBURG, Hoofdgracht. eene groote partij Eiken Brandhout; gegoten ijzeren 12-pans vallichten eene partij 2X3 Amst.maat; eene partij 4 X 6 Amst. maat bij C. A. VAN NECK AANNEMER, Binnenhaven 49. Hoofdgracht 84. voor Helder en omstreken der echte t=> OPNIEUW ONTVANGEN: jg Vrijdag 26 en Zaterdag 27 December 1890. op Marine en Leger. Blijkens een bij het Depart. van Marine ontvangen bericht, is IIr. Ms. sohroefstoomschip 1ste kl. «Ko ningin Emma der Nederlanden", onder bevel van den ka. t ter zee H. Quispel, den 21 dezer aange komen Ie Ktiseiiada (Haven van La Plata). De luit. ter zee 2de kl. S. Woldringli, de officieren vnn gcz. I.'le kl. bij de zeemacht P. BroekholFJzu.-, G. II. Klosser en .1. A. Rademaker, en de off.- machinist 2de kl .T. De Leeuw, uit O.-ïndië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-act. gesteld. De luit. ter zee lste kl. J. M. PhalT en de officier van adm. 2de kl. der Marine J. Van Gorsel keeren met een detachement schepelingen per stoomschip «Koningin Emma" naar Nederland terug. De majoor der infanterie J. N. Roelants wordt met 1 Januari a. s. eervol ontheven van de fnuc- tiën van hoofd van onderwijs bij de Kon. Militaire Academie en ingedeeld bij het 6de reg. infant, te Breda. Ter vervanging van den tot majoor-prov.-adj. benoemden kapt. jbr. W. P. Barnaart wordt de kapt. J. de Waal, van den gen. staf, ingedeeld bij het lste reg. veld-art. en belast met het commando over do 6de batterij van dat korps te Amersfoort. De vau zijne detacheering bij het O.-I. leger teruggekeerde kapt. der art. W. J. C. Droogleever Portuijn is ingedeeld bij de 6de coinp., 4de reg.-vest. art., alhier in garnizoen. Bij Kon. besluit is de off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht T. Janssonius, met ingang van 1 Jan. a. s., bevorderd tot off. van gez. lste kl. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit is' benoemd tot ontvanger der directie belastingen, iuvoerrechteu en accijnzen te Wieringer, S. Schimmelpenning, boekhouder ten kantore derzelfde middelen te Harlingen. Herbenoemd tot voorzitter van de banne Opmeer de heer J. van Leeuwen-en tot hoofdingeland de heer W. Kooiman. De voordracht voor dijkgraaf van den polder de Lage hoek, onder Hoogwoud en Opmeer, bestaat uit de heeren J. van Leeuwen te Opmeer, Jb. Kos te Hoogwoud en A. Over te Heer Hugowaard. Tot lid van het burgerlijk armbestuur is te West- Graftdijk herbenoemd de heer J. Messchaert en te Oost-Graftdijk de beer J. Rol. Benoemd tot burgemeester van Heer-hugowaard P. Wonder Az, secretaris dier gemeente. Bij koninklijk besluit is herbenoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger te Medemblik, B. Baggerman van Houweninge. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Noord Zijpe. Donderdag 25 Dec., (lste Kerstdag), nm. 1.30, Scbagerbrug, (ds. Hobus. Vrijdag 26 Dec., (2de Kerstdag), geen dienst. Zondag 28 Dec., vin. 10.15, Oudesluis, ds. Bron. Ned. Herv. kerk te Zuid Zijpe. Donderdag 25 Dec., (lste Kerstdag), vm. 9.30, Burgerbrug, ds. Hobus. Vrijdag 26 Dec., (2de Kerstdag), geen dienst. Zondag 2S Dec., nm. 1.30, St. Maartensbrug, ds. Bron. Doopsgezinde Gemeente. Donderdag 15 ]5ec., (lste Kerstdag), vm.9.30, Zuid-Zijpe, ds. v. Calcar. Vrijdag 26 Dec., (2de Kerstdag), vm. 9.30, Oudesluis, ds. v. Calcar. Zondag 2S Dec., vm. 9.30, Zuid-Zijpe, ds. v. Calcar. Herv. kerk te Sint-Maarten. Donderdag 25 Dec. (lste Kerstdag), vm. 9 u., Valkoog, ds. Miihring. Vrijdag 26 Dec. (2de Kerstdag), vm. 9 u., St. Maarten, ds. Mühring. Zondag 28 Dec., vra. 9 u., Valkoog, ds. Mühring. Ned. Herv. Kerk te Eenigenburg. Donderdag 25 Dec., (lste Kerstdag), vm. 9.30, ds. Gemser, pred. te Broek op Langendijk, Zondag 28 Dec., nm. 1.30, ds. Adriani, pred. te Warmenhuizen. Huisduinen en Wieringer waard. 25 Dec., (lste Kerstdag), de beer Heijnes, S. M. Cand., Huisduinen voorm. 25 Dec., ds. van Kluijve, Wieringer waard voorm. 26 Dec., (2de Kerstdag), te Huisduinen en Wie- ringevwaard geeti dienst. Wieringen. 25 Dec,, ds. Wiersma. Oostl. nam. 26 December, ds. Wiersma, Hipp. voorm. 28 Dec., ds. te Gempt, Westerl. voorm., de Oever nam. Buitenland. Engeland. Bij de verkiezing van een lid voor het Lagerhuis te Kilkenny is sir Pape Hennessy, Barnells tegenstander, met groote meerderheid gekozen. Frankrijk. Jules Ferry heeft in eene ver gadering verklaard, dat hij tot het staatkunding leven wenscht terug te keeren en hij heeft er eene uitvoerige rede gehouden tot uiteenzetting van zijn programma. (Hij heett zich nl. cand. gesteld voor de senatoriale verkiezingen in het dep. der Vogeezen). Noord-Amerika. De president der repu bliek zal in eene boodschap aan het Congres den tegenwoordigen stand van het geschil met Engeland over de visscherij in de Behringzee uiteenzetten, welk geschil een ernstig karakter begint aan te nemen. Brazilië. Er wordt eene groote ramp uit Cordova gemeld. Tengevolge van het doorbreken van een kanaal is de stad overstroomd. Vele honderde huizen werden vernield. Ongeveer honderd personen zijn verdronken. Generaal Rico is naar de plaats van het onheil vertrokken. Plet gerucht is te Buenos-Ayres in omloop, dat de politie een samenzwering heeft ontdekt, waarvan het doel was de Regeering te verdrijven. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen. Gemengd nieuws. Omtrent de brand op de Brouwersgracht te Amsterdam meldt men nog Maandagmorgen ongeveer elf uur flikkerden de vlammen van een der perccelen weer op en begonnen breede rookwolken op te stijgen. De „Jan van der Heijden" gaf toen opnieuw water. In den middag konden de meeste spuiten aftrekken. Geheel kon men het spuiten niet staken. De „Jan van der Pleijden" bleef in de nabijheid en zelfs nu nog (d. i. Dinsdag) zijn er voortdurend drie stralen in werking. Een der kantoren is gebleken door het vuur onaangetast te zijn gebleven, zoodat alle boeken en bescheiden, hoewel geheel doorweekt, gered zijn. Het personeel van de firma blijft in haar dienst, zonder dat het eenige schade in zijn loon zal ondervinden. Te Leiden zag men jl. Zaterdag op den Nieuwen Rijn een ruiter op zijn paard gezeten, verscheidene malen het ijsvlak aldaar op en neder en velschillende der daargelegen bruggen onder door rijden. Jl. Vrijdag was men te Elslo getuige van een treurig schouwspel. Een 8 k iojarig knaapje, fatsoenlijk gekleed, kwam de Maas afdrijven, gezeten op eene ijsschol. Vanwaar hij kwam, is onbekend. Men was niet bij machte op zijn geroep hulp te verleenen. Het is zeer te vreezen, dat, wanneer men niet verderop geslaagd is hem te redden, hij van koude zal zijn omgekomen. Eyraud is na zijne veroordeeling overgebracht naar de gevangenis La Roquette, waar ter dood veroordeelde misdadigers de voltrekking van hun vonnis moeten afwachten. De moordenaar heeft de kalmte, welke hij gedurende het geheele proces aan den dag legde, behouden en heeft terstond hooger beroep tegen het vonnis der jury aangeteekend. Ook in deze gevangenis heeft Eyraud den arbeid aan zijn dagboek, zijne „mémoires", gelijk hij het noemt,, voortgezet. Te Asières, bij Ath, is een negenjarige knaap van honger en koude gestorven. Het hongerige kind vroeg aan een boerenwoning een aalmoes, maar die werd geweigerd„men gaf daar nooit aan bedelvolkdat is de ware wel dadigheid niet." Eenige oogenblikken later vond een voorbij ganger den jongen tegen een schutting staan met bevroren tranen op de wangen. Hij gaf hem den raad hard te loopen om wat warm te worden, en wilde hem helpen maar toen hij hem aanraakte, bevond hij, dat het arme kind dood was. De componist Niels Gade is te Kopenhagen overleden. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Prinses Mar ie (b.), van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 December vnn Padang. Prinses Sophie (s.), van Batavia naar Amsterdam arriveerde 22 December te Suez Prins Alexander (s.), van Amsterdam naar Bata via, arriveerde 22 December te Sonthampton. Marktberichten. Alkmaar, 20 Dec. Aangevoerd 20 nuchtere kalveren, f IC a 22, 180 Schapen f 14 a 20, 24 magere Varkens f 11 a 14. 125 Biggen f 3,50 a 6, 4 Bokken en Geiteu f 3 a 6, 4 Koeien f 130 a 190, 2 Paarden f 40 a 70. nllen per stuk. Boter 70 a 80 c. p. kop, Kip-eieren f 8 a 9 per 100 st. Alkmaar, 22 Der. 2 Koelen, f 230 a 35087 vette Kalveren, f 40 a 108, 13 nuchtere dito, f 12 a 20401 Schapen, f 22 a 30 17 mag. Varkens, f 11 a 14 per stuk 125 vette Varkens, 40 a 48 ct. per KG. Purmerend, 23 Dcc. -Aangevoerd 114 stapels Kaas, kleine f 31.50, 3 stapels middelbare, 1' 27, 2 stapels com- mis.ie f 24 920 Kg. Boter, Hooiboter f 1.10 u 1.10 per Kg.; Kip-eieren f 7.50 a 8 per 100 stuks. 115 Runderen; G Stieren; 21 Paanlen; 72 vette Knlv. 80 a 90 ct. per Kg.: 76 nuchtere dito, f 10 a 22; 117 vette Varkens, 32 n 47 et. per Kg.; 20 magere dito, f9 a 14; 138 Biggen, f 3 a 0 1846 Schapen 490 Ganzen f 2.50 a 3.25270 Zwanen f 7.50 n 9.50 per stuk. Amsterdam, 23 Dec. Tarwe op levering lager. Maart 221. Rogge op levering weinig veranderd Maartf 175, Mei f225. Koolzaad, Raap- eu Lijnolie zonder handel. Aardappelen: Fr. Dokk. Jammen f 3.25 a 3.50, dito Fran. f 3.25 a 3.60, Geld. Blauwe f3.40 a 3.60, pruis. Harub. f 4.50 a 4.75, roode f 3.20 a 3.40, Zeeuwschc Spuischo Jammen f 4a 4.50, dito Flnkk. 1' 3.25 a 3.6Ö. dito blauwe f 3.40 a 3.60, Friesche Saayers f 2.50 a 2.75 per hectoliter. Londen, 22 Deo. Aangevoerd300 Runderen, 9000 Schapen eu Lnmmereu, 30 Kalveren, 110 Zwijuen. Prijzen: Runderen 2-4 a 5-2, Schapen eu Lammeren 4-8 a 6-0, Kalveren 3-4 a 5-6, Zwijnen 2-6 a 3-8. V i s s c h e r ij. Terschelling, 21 Dec. In 't begin dezer week zijn nog 315 manden schelviioh, tegen gemiddeld f 17, van hier verzonden en enkele botters konden de markten nog berei ken, waar f 16 tot f 22 werd gemankt. Overigens werd hier geen visch aangevoerd. weerk. Waarnemingen te Helder (Laiulskeet.) Windrichting inM. Cs. P O en kracht. Stand. A i'w Stand. Afn 23 12 Z.O.t.O. 0.8 Kg. 765.0s| f 4.85 3-8 - 7.6 24 8 Z.O. 0.2 771.28 fll.OS 5.2 - 8.0 24 12 0.t.Z. 0.2 772.46 f12.26 4.8 - 8.5 M f 3 Toestand i Weersgesteldheid. vnn P s. de zee. 23 12 1.00 Dikko mist, vorst, koud. Vlak. 24 8 1.00 id. id. 24 1.00 id. id.* Noordwal voor ijs. Van 22 op 23 dezer gevroren 24 en van 23 op 24 dezer 23 millimeter ijs. VerwachtingZuidoosteuwind. Den 19 December overleed, na eene langdurige ongesteldheid, onze beminde Vader D. DÈ LEEUW Jz„ in den ouderdom van bijna 69 jaren. Uit naam van alle kinderen, P. DE LEEUW. Nieuwediep, 22 December 1890. Heden overleed mijn lieve Vader, BAREND WILLEM KAREL BRIEDÊ, in den. ouderdom van 76 jaar. F. C. BRIÉDÉ. Anna Paulowna, 22 December 1890. Voor de menigvuldige blijken van deel neming, ondervonden bij het overlijden van, onzen geaichten Broeder, den Heer B. NAGELHOUT, zeggen wij hartelijk dank. Namens de familie, L. NAGELHOUT. Helder,. 23 December 1890. zoo goed als nieuw", geschikt voor Café of Winkel. Te bezichtigen Kruisweg 176. Hoofdgracht 84. Zoo even ontvangen: voorstellende wijlen in generaalsuniform, zeer lijn eu gelijkend. cl oor het beroemde Directeur O. STROOBER, van Rotterdam. Optreden der voornaamste en nieuwste Specialiteiten en Excentriciteiten, voor het eerst alhier. NB» 4Deze Specialiteiten hebben onder mijne X lirectie in liet Kurhaus te Scheveningen - hi et grootste Succes verworven, waarover m. en de dagbladen gelieve te raadplegen. Burea u geopend 7 uur. Aanvang 8 uur. Entrée 75 cent. Zie*«Ie groote en kleine biljetten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1890 | | pagina 3