NEDERLAND. HELDER, 10 Januari. Mobilisatie. Aan alle spoorwegen lieerscht tegenwoordig eene verschrikkelijke verwarring. Behalve dat de treinen telkens en telkens te laat aankomen, behalve dat goederen overal ophoopen en minstens driemaal zoo lang onderweg blijven als gewoonlijk, worden gedurig wagonladingen in verkeerde richting gestuurd. De klachten hier over aan den minister van Waterstaat zijn dan ook niet uitgebleven. Onwillekeurig vraagt men zich afals dat thans, tengevolge van enkele weken vorst, reeds zóó is, hoe zou het dan zijn, als er eens onver wachts oorlog uitbrak en plotseling gemobiliseerd moest worden Naar de tegenwoordig heerschen- de verwarring af te meten, zou het dan nog wel erger zijn en dan in een tijd, dat men niet kan wachtendat gebrek aan geregelde toevoer van troepen en oorlogsbenoodigdheden gelijk staat met totale ondergang I De Yereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in de provincie Noordholland heeft bij een uitvoerig gemotiveerd adres aan de Tweede Kamer haar bezwaren uiteengezet tegen de door de Hooge Regeering voorgestelde herziening der algemeene regels ten aanzien der plaatselijke belastingenzij meent, dat de Regeering een weg heeft ingeslagen die niet door de Wetgevende Macht behoort te worden bewandeld, omdat de eischen van het gemeentelijk huishouden daarop geen bevrediging kunnen vinden; dat toch ver betering der gemeentelijke geldmiddelen niet uitsluitend door uitbreiding der inkomsten, maar in de eerste plaats door inkrimping der uitgaven zal behooren verkregen te worden, door over brenging namelijk van een deel daarvan öf naar de Provincie öf naar het Rijk en wel omdat de gemeente de noodige zelfstandigheid mist, om met goed gevolg in ruimen zin op te treden als belastinghefster dat in elk geval een voor de hand liggend voordeel onmiddellijk is te bereiken, nl. öf in trekking der wet van 1885, door de Hooge Regeering zelve als verderfelijk werkend geken schetst, öf omwerking daarvan in dien zin, dat de 1/5 uitkeering voor het Rijk worde gefixeerd in stede van het 4/5 gedeelte voor de gemeente dat daarmede de gemeenten, die hebben te voorzien in de uitgaven, voortvloeiende uit een toenemende bevolking, terwijl thans het Rijk alléén daarvan de voordeelen geniet zouden worden teruggebracht in het genot van de wis selende opbrengst der Rijks personeele belasting, die in 1865 heeft moeten dienen tot schadeloos stelling voor de verliezen, geleden door de af schaffing der plaatselijke accijnzen, die destijds, (wat ook vóór 1885 met het personeel het geval was) een bron van inkomsten vormden, welke rijker vloeide, naarmate de behoeftten van het gemeentelijk huishouden door een vermeerde rende bevolking stegen; dat ten slotte, nu de Regeering voorstelt, om het dwangmiddel door inlegering van militairen als middel van invordering der belasting af te schaffen, die invordering in hooge mate zal be moeilijkt worden dat het toch vaststaat, dat een overgroot aantal belastingschuldigen, die niet onmachtig, maar onwillig zijn te betalen, niet gedwongen kunnen worden door de inbeslagneming hunner goederen, omdat de kosten, aan een executorialen verkoop verbonden, veel te hoog zijn dat in het voorstel dus, naast de opheffing van het middel van inlegering, niet had mogen ont breken een ander doeltreffend dwangmiddel. Op al die gronden dringt de Vereeniging er bij de Tweede Kamer op aan, het ontwerp van wet, houdende [herziening der algemeene regels ten aanzien der plaatselijke belastingen, niet aan te nemen. De Congo-kwestie. Aan de „Kölnische Zeitung" wordt uit Rome geseind, dat Koningin Emma, de regentes van Nederland, den Paus en kardinaal Lavigerie per telegram heeft medege deeld, dat de Nederlandsche Regeering de a cte der Brusselsche anti-slavenhandel-conferentie, met de daarbij gevoegde verklaring betreffende de invoerrechten in den Congostaat, heeft onder teekend, daar het haar wensch was, dat het eerste belangrijke besluit, onder de regeering der jonge Koningin, een daad zou zijn van „bur gerlijke en Godsdienstige" menschenliefde. „Het Vaderland" meldt, dat ter plaatse waar men het weten kan, van zulk een bericht niets bekend is. Het „Hbld." zegt Het klinkt dan ook ongelooflijk, dat H. M. de regentes geheel in strijd is met de houding, door onze Regeering in de Congo-zaak aange nomen, en met handhaving van den minister van Buiteniandsehe Zaken, een brief als de bovenbedoelde zou hebben geschreven. Niet tegen een werk van menschenliefde heeft onze Regeering zich verzet, integendeel daartoe van uwe verdediging van een beroep, dat gij tot het uwe gemaakt had om redenen, die ik nu begin te begrijpen en nu nu deze afwijzing van meerdere lauweren „Lieve hemelantwoordde zij bijna vroo- lijk. „Ge weet wat Geibel zegt „Lorbeer ist ein bittres Blatt Dem, der 's sucht, und dem, der 's hat. Maar het is toch het meest begeerde blad en ik zal het ook trachten te winnen met mijn weinigje talent in het vinden van melo- diën. Liederen en albumblaadjes -en mis schien ook nog eens een opera over „de componist der Satanella" zijn geloof ik nog al gezocht. Denkt ge dat ook niet „Wat is u aan mijne meening gelegen „Men kan zich natuurlijk niet naar ieders meening schikken. Men kan ze echter wel aanhooren en er de beste uitkiezen." (Wordt vervolgd.) harte en krachtig medegewerkt. Alleen tegen een verkeerd middel is zij opgekomen en haar toegeven tegenover de vasthoudendheid der andere mogendheden is geen erkenning van ongelijk, maar alleen een daad van berusting. Binnen landsch nieuws. Texel. De onderlinge Zee-Assurantie-Maat schappij „Texel," onder directie van den heer Joh. Eelman, hield jl. Zaterdag hare algemeene vergadering in het lokaal van den heer Koppen te O osterend. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat het aantal uitgegeven polissen op 31 Dec. 1890 bedroeg 41, met eene totale verzekering van f 76400, terwijl de Vermogenstaat een eindcijfer aanwees van f 1x15. Dit cijfer bedroeg op 1 Dec. 1889 f 789.55 en op 1 Dec. 1888 f 489.68, zoodat de Maatschappij zich in toenemenden bloei mag verheugen. Tot Commissarissen werden gekozen B. v. d. Vis en J. P. Plaatsman, terwijl als zoodanig herkozen werd de heer J. D. Vos. De heeren C. G. Kuijper en J. IC. Brouwer, welke mede aftraden, wenschten dezen keer niet in aanmer king te komen. Verder werd besloten over het jaar 1891 een omslag te heffen van f'5 per duizend, alsmede voor averijen beneden f 50,f 2,50 per schuit, en dat schade, bij of door berging ontstaan, niet meer vergoed zal worden. Tijdens de vergadering werden drie nieuwe deelnemers ingeschreven, waarmede het aantal polissen tot 44 gestegen is. Texel. Jl, Zondag kon de ijsvlet wegens het vele ijs den terugtocht van de Vliehors niet aanvaarden. De bemanning, die verscheidene uren aaneen pogingen had moeten aanwenden die kust te bereiken, zag zich genoodzaakt tegen het vallen van den avond naar het dorp Vlieland te marcheeren een marsch van 3 d 4 uren om daar te overnachten. De volgende ochtend was zij evenwel reeds vroegtijdig weer hier. Van 7 dezer schrijft men Ons isolement duurt nog steeds voort. Het ijs, dat met den Noordenwind eenigszins van de kust is gezet, ligt nu tegen den Helderschen wal opeengepakt. De zeegaten waren sinds drie dagen zoo vol, dat slechts twee overtochten per postvlet konden plaats hebben. Gelukkig varen van nieuw jaar af twee vletten, die meermalen beide vol postzakken liggen. Allen, die behoefte aan iets hebben, bestellen, zoo dit kan, per postpakket. Daardoor wordt de taak der bemanning der ijsvletten er niet gemakkelijker op. Eene vlet, uitgezonden om levensmiddelen en petroleum van Helder te halen, heeft sinds drie dagen niets kunnen aanvoeren. Petten. Voor de zeeweringen alhier is een ontzaglijke massa ijs opgestuwd, dat, tot een vaste massa bevroren, wel een ijsgebergte gelijkt met allergrilligste vormen. Vlieland. Een bewoner van dit eiland schieef dezer dagen aan een zijner familieleden op het „vasteland" van Nederland Door den strengen en langdurige winter ver- keeren wij hier bepaald bijna in nood. Er is geen spek, petroleum, rijst, zout, koffie, thee, boter of reuzel meer te krijgentwee bakkers kunnen niet meer bakken, omdat hun voorraad meel op is en bij de meesten zijn de aardappels bevroren. Het vervoer is door de vorst geheel gestremd. De telegraafdraad tusschenHarlingen en hieris stuk- gevroren. Laatstleden Zaterdag ontvingen wij een brief, die 22 December reeds verzenden was. Als er reeds een enkele maal iemand, met groot levensgevaar grootendeels, over het ijs hier aan komt, brengt deze enkele brieven mede. De vorige week vertrok een schipper met zijn zoons om met zijn schip proviand te gaan halen, maar moest na van een tot vijf uur getracht te hebben er door te komen, onverrichterzake te- rugkeeren. Vele menschen gaan reeds, wegens gebrek aan petroleum, vóór het donker wordt naar bed. Zijpe. Gemeenteraad. Zitting van 6 Jan. Afwezig de heeren Van Beusekom en Zijp, de laatste met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering met een go- lukwensch aan de leden in het nieuw begonnen jaar. De notulen van de vorige vergadering worden goedgekenrd. De Voorzitter deelt mede dat de ge wone Nieuwjaars-collecte heeft opgebracht f376.06. Tot onderwijzer aan de school te Schagerbrug wordt met algem. stemmen benoemd, de heer J. v. d. Hagen, te Stoppeldijk. (Zeeland.) Daarna wordt met algemeene stem tot Armvoogd benoemd de heer H. Del ver. Vooraf brengt de Voorzitter een woord van hulde aan den heer K. A. Kaan, in wiens plaats de benoemde is gekozen. Aan de orde komt nu een adres aan de Tweede Kamer, inzake de herziening, van het belastingstel sel. De secretaris leest de bedoelde wetswijziging voor, daarna het adres, waaruit blijkt dat de Ge meenteraad van Zijpe met leedwezen heeft kennis genomen van de belangrijke wetswijziging, dat zij hot wensclielijk acht dat die wijziging niet tot stand komt, tenzij het wetsvoorstel belangrijk wordt ge wijzigd. De bezwaren tegen het voorstel, zoowel als de gewenschte wijzigingen worden in het breede omschreven. De heer Nobel brengt een woord van hulde aan den steller van het adres, maar meent dat de uit drukking „betrekkelijk arme" een vage uitdrukking is en dat ze gemakkelijk gemist kau worden. Daar geen der leden de gewraakte woorden wenscht te behouden, wordt het adres na doorha ling daarvan met algemeene stemmen aangenomen. Hierna wordt gelezen een adres van de West- friesche Kanaal-Vereeniging, met verzoek omgelde- lijken steun, om het technisch onderzoek tot stand te brengen, en tevens de gemeente uitnoodigende om lid van de vereeniging te worden tegen een bedrag van minstens f 1 per jaar. De Voorzitter deelt hierop mede, dat de Gemeenteraad van Scha- gen f 100 in eens geeft en lid is geworden van f 25 per jaar, dat hij in overleg met de Wethou ders voorstelt aan de Vereeniging een somvanf25 te geven. De heer Nobel geeft hierop te kennen dat het hem niet meevalt wat B. en W voor de Vereeniging willen doen; hij had gehoopt dat zij ook zouden voorstellen lid van genoemde Vereeniging te worden, tegen een contributie van bijv. f 10; dat zou toch zeker voor de gemeente Zijpe geen bezwaar izijn. Spreker wijst er op, dat wij in het adres aan de Tweede Kamer er op heb ben gewezen, dat Alkmaar aan marktgelden heft pl. m. f 53000, eu de noodzakelijke kosten kon dekken met pl. m. f 10000, en ziet daarin een motief de bedoelde vereeniging met kracht te steunen mocht, het blijken dat Schagen een kanaal kon krijgen, dan is een kaasmarkt het gevolg en Alk maar moet noodzakelijk zijn marktgeld verlagen. De heer Kaan steunt het door den heer Nobel gesprokene eu ook de Voorzitter is (nu opeens) het gevoelen van den heer Nobel toegedaan en wijster zelfs op, dat dan de gemeente een van hare leden kan benoemen om de gemeente op de vergaderin gen van de Vereeniging te vertegenwoordigen. De heeren Biersteker, Schuijt en Francis zijn er minder mede ingenomen en vragen (nogal naïef) voor hoelang zij zich door het voorstel-Nobel ver binden. (Alsof het niet algemeen bekend is dat men van elke vereeniging elk jaar het lidmaatschap kan opzeggen). De Voorz. antwoordt dat men elk jaar het lidmaatschap kan opzeggen, waarna de heer Bier steker opeens scheutig [wordt en voorstelt de bijdrage te verhoogen. Dit werd door den voorz. en door den heer Nobel echter 0. i. terecht bestreden en ook de heer Francis gaat dan liever met het voorstel van den heer Nobel mede. Het voorstel van B. en W., om f 25 te geven en het voorstel van den heer Nobel om lid van de Vereeniging te. worden a f 10, worden, het eerste met algemeene en het laatste met 5 tegen 4 st. aangenomen. De heeren Biersteker, Schuijt, Zeeman en Paarlberg stemden tegen. (Waarom ook de heer Biersteker, die even te voren nog meer wilde geven, tegenstemde, is ons. niet recht duidelijk.) Daarna wordt de heer Nobel met 6 stemmen be noemd om de gemeente bij de Vereeniging te vertegenwoordigen Nog was ingekomen een dankbetuiging van H. M., voor het adres van rouwbeklag, door de gem. aan H. M. gezonden. Idem een missive van Gedeputeerden, dat de begrooting over 1891 alsnog niet kon worden goedgekeurd, doch dat over daarbij gemelde posten tot het halve bedrag kon worden beschikt. Daarna werd de vergadering gesloten. Schagen. De heer K. de Beurs is benoemd tot gemeente-bouwmeester alhier. Oudkarspel. Aan den wedstrijd met prik sleden, den 4den dezer aan het Noordeinde alhier gehouden, werd door 18 liefhebbers deel genomen. De prijs werd gewonnen door J. Pronk en de eerste premie door J. Molenaar, beiden te Warmenhuizen terwijl M. Borst, te Oudkarspel, de tweede premie verkreeg. Prijs en premien bestonden in contanten. Alkmaar, 8 Januari. Allen die gisteren avond de eerste uitvoering van het Weihnachts- oratorium hebben bijgewoond (en 't waren zeer velen, de zaal was eivol) hebben een kunstgenot gesmaakt en tafereelen uit de gewijde geschiedenis aanschouwd, die een hoogst aangenamen indruk moeten hebben achtergelaten. De costumes waren getrouw aan de geschiedenis en muntten uit door frischheid en keuze van kleurende groepen waren met zorg en talent gerangschikt, waardoor iedere groep op zich zelf schoonhet geheel prachtig mocht svorden genoemd, en een indruk moet hebben teweeggebracht, die zeker bij velen ver schillend zal zijn, maar die toch allen even zeker in verrukking heeft gebracht. De heerlijke muziek van H. F. Müller, Deken te Cassel, gaf aan de woorden gloed en leven, te meer daar het koor, bestaande uit 60 a 70 zeer goede, waaronder zelfs uitmuntende zangers en zangeressen, onder de flinke leiding van den heer T. J. Schrader, zich uitstekend van zijne taak heeft gekweten. Was het verzoek, om gedurende de uitvoering niet te applaudiseeren, vóór den aanvang in de zaal niet herhaald, het dankbare publiek zou zich na afloop van ieder tafereel onmogelijk heb ben kunnen stilhouden (een zeker geruisch bewees hoeveel moeite het kostte), maar toen de laatste groep, „de aanbidding van het goddelijk kind en de verheerlijking van engelen en menschen" te aanschouwen was gegeven en hetkoorde woorden „Gloria in Eicelais Deo 1 „Ehre soi Gott in der Höhe „Eriede deu Menschen auf Erden! „Was durch die Sünde verdorben, „Nen durch die Gnade soll'a werden, „Mag in ohnmiichtigen Grimme „Wild aich die Höhe geberden. „Eino wird aua den zeratrenten „Ihve gegangenen Heerden „Ehre sei Gott in der Höhe I „Amen" daarbij zoo onverbeterlijk schoon had uitgevoerd, volgde zulk eene losbarsting van een reeds lang onderdrukt gevoel van hulde en dauk voor het vele schoone, dien avond genoten, dat dit nog maals ten gehoore werd gebracht en te aan schouwen werd gegeven. Met een hartelijk woord van dank en hulde aan hen, die zooveel schoons wisten te organi- seeren en uit te voeren, en daarmede tevens een heerlijk doel, de leniging van smart en ellende in dezen barren winter beoogden, mag zeker wel een verslag eindigen van een avond, die aan zoovelen zulk een groot genot heeft verschaft. Oosterblokker. Alhier is eene Koor ver eeniging opgericht, onder de leiding van den heer J. Pels, hoofd der school, waarbij zich aan vankelijk 30 werkende leden hebben aangesloten. Amsterdam. Jl. Dinsdag hadden op de banen der IJsclub de internationale hardrijderijen voor liefhebbers, plaats onder leiding van den Ned. Schaatsenrijdersbond, vanwege genoemde club. De uitslag dier wedstrijden was als volgt I. Halve Engelsche mijl, waarvoor 15 per sonen ingeschreven waren I. Jos F. Donoghue te Newburg (N.-A.) 49 jaar, in 1 min. 25$ sec.2. K. Pander te Haarlem in x min. 30^ sec.; 3. J. J. Eden te Haarlem in 1 min. 3ij sec. A. Anderborg te Hamburg in 1 min. 32^ sec. II. Twee Engelsche mijlen, waarvoor mede 15 ingeschreven waren. 1. Donoghue voornoemd in 6 min. io£ sec. 2. Pander voornoemd in 6 min. 38! sec.3. van Dissel te Utrecht in 6 min. 51^ sec. en 4. An derborg voornoemd in 6 min. 52$ sec. Woensdag werd eerst gereden op een heele engelsche mijl. De uitslag was als volgtiste prijs gouden medaille Jos. F. Donoghue in 3 min. f sec., 2de prijs K. Pander in 3 min. ir| sec., 3de prijs August Anderberg in 3 min. 14^ sec. en de 4de prijs J. J. Eden van Haarlem in 3 min. 15^ sec. Daar Donoghue drie keer achter èlkander overwinnaar is, kreeg hij den titel van „kampi oen der wereld" en verwierf hij de sjerp van het meesterschap der wereld. Bij den wedstrijd over vijf engelsche mijlen werd de iste prijs behaald door Donoghue in 16 min. 2| sec., de 2de door Pander in i7min 4 sec., de 3de door Underborg in 17 min. 4$ sec., de 4de door Couvée in i7 min. 4$ sec. 's Gravenhage. Een paar honderd soci aal-democraten maakten gisteren een tocht door de voornaamste stadswijken. Tegen 1 uur ver lieten zij, met een zwartbord, waarop geschreven stond „Denkt aan de werkeloozen", het gebouw „Walhalla", waar zij te half drie terugkeerden en waar hun toen koffie en brood werd toegediend. De meesten hunner waren voorzien van ge reedschappen, als bezems, schoppen, houweelen enz. Scheveningen. Sedert eenige dagen heeft zich aan de kust alhier, zooals reeds gemeld werd, een ijs wal of ijsdijk gevormd, die aanvan kelijk verschillende losse brokstukken vormde, sedert niet hooger is geworden, maar thans circa 100 meter in de breedte beslaat. Menk an slechts over een klein gedeelte van den dijk loopen het overige vormt eene drasvlakte waarin men tot de knieen inzakt. De dam levert natuurlijk voor in- en uitgaande schepen veel bezwaar en zelfs gevaar op. Marine en Leger. De met 6 dezer van Hr. Ms. monitor „Cerberus" op non-activiteit gestelde luit. ter zee 2de kl. J. A. L. van den Bosch vertrekt in de eerste helft der volgende maand naar Oost-Indië. De luit. ter zee 1ste kl. J. M. W. Kuijl, die nende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Am sterdam, wordt met 1 Maart a. s, vervangen als hoofd der opleiding voor stuurmansleerlingen door den luit. ter zee 2de kl. J. B. A. Jonckheer, die met 1 Februari daartoe op genoemd wachtschip wordt geplaatst. De off.-machinist 2de kl. J. de Leeuw wordt met 1 Febr. a. s. geplaatst in de directie der Marine te Amsterdam en gedetacheerd bij den torpedodienst aldaar. Op voordracht van de Ministers van Marine en van Oorlog, is door de Koningin-Regentes liet Kon. besluit van 14 Februari 1877 No. 18 waarbij, aan mindere geëmployeerden, werklieden en bedien den, werkzaam bij inrichtingen van 's-Rijks zee- en landmacht, bronzen en zilveren medailles worden toegekend voor 12- en 24-jarigen ijverigen en trou wen dienst, met ingang van 1 Januari 1891 buiten werking gesteld, voor de personen die 11a dien da tum als mindere geëmployeerden, werkman of be diende bij inrichtingen van 's Rijks zee en'land macht in dienst treden. Onderwijs en Examens. Te Zuid-Eierland op Texel is een gymnastiek- cursus opgericht onder de leiding van den heer Engel, hoofd der school aldaar, waarbij zich aan vankelijk 5 leden hebben aangesloten. Het- doel is zich te bekwamen voor de verlichte acte. Landbouw en Veeteelt. De afdeeling Noordholland van de Vereeniging „Het Nederl. Rundvee-Stamboek" zal hare negende algem. vergad. houden op Maandag, 26 dezer, in „Krasnapolsky," te Amsterdam. Punten van beschrijving 1. Mededeelingen. 2. Ingek. stukken. 3. Verslag der algem. vergad. van 19 Mei 11. 4. Verkiezing van drie leden van best. 5. Benoeming van zes afgevaardigden uaar de eerstvolgende algeiri. vergad. te Groningen. 6. Bepaling van de plaats, waar de volgende vergad. der Afd. zal worden gehouden. 7. Uitreiking der gelden, door de afd. toegevoegd aan prijzen, uitgeloofd door de Ver. tot ontw. v. d. landb. in Hollands Noorderkwartier, op de Teu- toonst. te Hoorn, gehouden 21 Juni 11. 8. Rekening over den dienst 1890. 9. Bespreking van voorstel ter opname onder de punten van beschrijv. voor de eerstvolg. algem. vergad. der Ver. 10. Voorstellen van het bestuur a. Om f 100, beschikbaar te stellen vooreen landbouw-correspondent, waarvoor deze gedurende 1891, door ingezonden stukken, in de meest bekende en gelezen binnen- en buitenlandsahc vakbladen, de aandacht zal hebben te vestigen op de hoedanig heden van het Noordhollandsche rundvee. In te leiden door den heer II. Schrooder. b. Om, in 1891 uit te reiken tien aanhoudings- premiën van f 25,ieder, voor éénjarige stieren, die bij de voorjaarskeuring in 1891 worden inge schreven in het Nederl. Rundvee-stamboek, afd. Noordholland. In te Leiden door den Voorzitter. c. Om aan de prijzen, uit te loven door de Holl. Maatsch. v. Landb., op de in 1891 te Alkmaar te houden tentoonstelling, toe te voegenaan den lsten prijs voor stieren, geb. in 1890 f 30 aan den 2den een dito f 20 aan den lsten prijs voor melk- vaarzen, geb. in 1889 f 30, aan den 2den een dito f 20. De bekroonde dieren moeten zijn ingeschreven in het Nederl. Rundvee-stamboek en volbloed afst amm. zijn van stamboekvee, door deugdelijke bewijzen te staven, in te zenden aau den afdeelings-secretaris te Hensbroek. I11 te leiden door den heer P. Schuurman. LI. Concept-begrooting voor den dienst 1891. De invoer van Nederl. vee in Frankrijk is weder geopend. Het Fransche regeeringsblad behelst een I besluit tot herroeping van het verbod van invoer

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2