W. JAGER GERLINGS, Keizerstraat 103, Helder, W. C. Hattinga Raven, iro- TONEELVOORSTELLING „Helders Dilettanten-Club," Hard-arren op bet Oude Veer te ANNA PAULOWNA, om, prijs en premie op Woensdag 14 Januari a. s„ Vierde verslag Ijsbanen. Steeds voorhanden de buitengewoon gere nommeerde Theeën van de Firma P. E. Thueré te Utrecht. en doorvoer van runderen, schapen, geiten en var kens, komende over zee uit Nederland. Voor den invoer van die dieren blijft echter vereischt een gezondheids-certificaat van het bestuur dier gemeente, waaruit zij herkomstig zijn. De boterhandelaren in Friesland, die zich per telegraaf tot den minister van waterstaat hadden gewend, om een geregeld vervoer van de boter te verkrijgen en wel door een direct dagelijksche door zending over Vlissingen, hebben per draad van den minister bericht ontvangen, dat, volgens mededee- ling van den directeur-generaal der Staatsspoor de reden voor minder spoedig vervoer van boter uit Friesland naar Londen niet ligt aan 't spoorweg vervoer, maar aan de omstandigheid dat de vaart van af Harlingen gestremd is. Er zal een onderzoek worden ingesteld, of er mogelijkheid bestaat tot een spoedig vervoer over Vlissingen te bevorderen, waarbij echter personentreinen buiten rekening moeten blijven. Kunst- en Letternieuws. Het Album (Zondagsblad van onze courant). Inhoud van No. 1 De witte merel, naar het Ita- liaansch van Guilio Barrili. Op leven en dood, naar het Engelsch van Frank Barrett. De grafkelder der Oranjes. Zuster Anna (Een levens beeld). De hond. Volapük. (Aanteekeningen tot het aanleeren, door zelfonderricht, van de grond beginselen der wereldtaal. Humoristisch. Jong Holland, Geïllustreerd Weekblad voor Jongelui. Inhoud van No. 1. Aan onze Lezers. Raymond Frézols, door A. Laurie. Edric, de Noorman, door J. F. Hodgetts. Gered, door Kapitein Storm. Wedstrijd. Correspodentie. W eldadigheidsfonds. Kerknieuws. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem. te Wateringen door den heer C. Plaatsman, candidaat, te Texel. Door het kerkbestuur der Herv. kerk te Wog- num is besloten, zoo spoedig mogelijk kachels in de kerk te doen plaatsen. vrouw, aan wie deze bezoekers niet bevielen, zeide geen bier te hebben, waarop zij een glas water verzochten. Nadat de vrouw om dit te halen zich verwijderd had, vond zij bij hare terugkomst nog maar twee personen in de ge lagkamer, die zich ook spoedig verwijderden. Eenigen tijd daarna kwam haar zoon met eenige vrienden thuis, wien zij het geval verhaalde en haar vermoeden te kennen gaf, dat de derde vreemdeling zich wel ergens in huis kon ver borgen hebben. De zoon en zijne vrienden, ver gezeld van eene dog, gingen hierop aan het zoeken. Bij een der kamers komende, gaf de hond teekenen van onrust en bij het openen van de kamerdeur vloog het dier onder een ledikant, waar nu een gevecht ontstond tusschen den hond en den indringer want deze had zich daar verborgen hetwelk eindigde met den dood van laatstgenoemde. Men vond bij hem twee revolvers en een fluitje. Van dit laatste werd door de inmiddels ontboden marechaussee gebruik gemaakt, om ook de beide andere vreem delingen te lokken, hetgeen ook gelukte. In Noord-Duitschland heerschen hevige sneeuwstormen, waardoor het spoorwegverkeer tusschen Berlijn en Bremen geheel is gestremd. Uit Bremen zijn een groot aantal werklieden gezonden, ten einde de spoorbanen van de sneeuw te helpen zuiveren. Ook in Midden-Duitschland is veel sneeuw gevallen. De trein van Berlijn naar Aken kan wegens de sneeuw niet verder komen dan Lan ger wedden. Een Weener komiek kreeg f 10 boete, omdat hij in een stuk improviseerde „Wir Jour nalisten verstehen uns auf Diners, obwohl wir zu den Hungerkandidaten geboren." Waarschijnlijk is dit Duitsche-Keizer-beleedi- ging. 't Is een wonder dat de man niet voor een jaar of tien in 't tuchthuis wordt gestopt. Gehoord te Parijs bij een conciërge. Is meneer X thuis? O ja, meneer,hij is van morgen gestorven. Buitenland. Engeland. De conferentie tusschen O'Brien en Parnell is verdaagd. Men meent een minnelijke schikking van het geschil met zekerheid te mogen verwachten. Oostenrijk. De Landdag van Neder-Oos- tenrijk heeft met 29 tegen 27 stemmen besloten als zijn gevoelen uit te spreken, dat de toena dering tusschen Oostenrijk en Duitschland op economisch terrein moet worden beschouwd als eene heuglijke gebeurtenis, waardoor de vriend schappelijke verhouding tusschen beide landen op staatkundig gebied wordt versterkt. Spanje. De Koningin-Regentes van Spanje heeft den Paus als nieuwjaarsgeschenk een voor het oog zeer eenvoudigen wandelstok gezonden. De Spaansche gezant overhandigde dien, met het verzoek, dat Z. H. daarop mocht steunen, en zoodra Paus Leo de hand legde op den zilveren knop, viel er uit den stok een regen van goud stukken voor zijne voeten. Portugal. Jl. Donderdag is te Lissabon een feestmaal gegeven aan het korps dat naar Mozambique vertrekt. De koning woonde het bij en zeide o. a.„Het doel van uwen tocht is niet, nieuwe overwinningen te behalen of rijkdommen te verwerven, maar uwe broeders te helpen in het behouden voor Portugal van een deel van het vaderland, dat zooveel opofferingen heeft gekost. Ik drink op het welslagen der expeditie." Noord-Amerika. Short-Buil, een bekend opperhoofd der Sioux, die na den dood van Sitting-Bull als leider der weerspannige Indianen is opgetreden, heeft het bevel over de Indianen, die bij Pine-Ridge een versterkt kamp hebben betrokken, aanvaard. Een beslissende slag, die vermoedelijk met den geheelen ondergang der Indiaansche strijdmacht zal eindigen, wordt der halve eiken dag verwacht. De gevechten tusschen afzonderlijke afdeelingen blijven intusschen aan de orde van den dag. Zoo werd den 6den Januari door de Amerikaansche troepen uit Rapid-City een aantal wagens met krijgs- en levensbehoeften naar Wounded-Knee- Creek gezonden, onder geleide van 30 cavaleristen. Onderweg werd het convooi door een sotal Indianen aangevallen. De Amerikanen maakten van de wagens, met de zakken en pakken, waar mede deze beladen waren, een soort van vesting. De Indianen belegerden dit versterkte kamp, maar, ofschoon zij spoedig versterking ontvingen, bleven toch hun pogingen om de Amerikanen te verdrijven, vruchteloos. Van weerskanten werden natuurlijk ernstige verliezen geleden, maar ten slotte werden de belegerde soldaten, toen hun toestand zeer hachelijk begon te worden, nog juist bijtijds door een detachementcavalerie ontzet. De Indianen verdwenen na de aankomst der troepen in korten tijd naar alle richtingen. Door dit gevecht, waarbij, behalve vele sol daten, ook de Amerikaansche kapitein Wallace sneuvelde, is de verbittering, welke bij de Ame rikanen tegen de Roodhuiden heerscht, nog ver meerderd. De Indianen schijnen besloten te zijn zich tot het uiterste te verzetten. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Prinses Marie (s.), van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Januari van Port-Sa'id. Prinses Wilhelmina (s.), van Batavia naar Am sterdam, passeerde 1 Januari Point de Galle. Soenda (s.), van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Januari van Colombo. Prins Alexander (s.), van Amsterdam naar Batavia, vertrok 9 Januari van Suez. Vacante Betrekkingen. Adsistentaan de Rijks-Universiteit te Groningen bjj de pathologische anatomie. Adr. voor 10 Januari e. k. aan Z. E. den min. vnn Binnenl. Zaken bij het ooll. van cura toren der Rijks-Universiteit te Groningen. Agent die de fabrikanten en stoombooteigenaars in de Zaanstreek geregeld bezoekt, voor den verkoop van een arti kel, benoodigd in elke machinekamer. Adr. „N. v. d. D.", lett. G. L. 160. Bediende (le), bekwaam administrateur en met de moderne talen bekend; hon. f 900 a f 1200. Adr. Nieuwabl. v. d. Boekk., No. 5934. Chemist (ongehuwd), zelfstandig werkman voor de suiker fabriek Wonopringgo (Java). Adres V. II. Götz, Arnhem. Fitter, grondig bekend met het leggen van gas-, stoom- en waterleidingen en eenigszins bekend met smids- en bank- werk. Adres N. v. d. Dag. lett. N. U. 212. Hoefsmid (bekwaam), geschikt om bij afwezigheid van den patroon toezicht te houden over eene drukke hoef smederij. Adres Adr. Koller, boekh. te Rotterdam, Persoon gepensioneerd met Fransch bekend, voor boek houden en kantoorwerkhon. f 200 a 800. Adr. N. v. d. Dag, lett. D. N. 272. Veldwachter aan het gesticht Meerenberghon. f 468 met vrije woning en bovenkleeding. Adr. den laten genees heer Directeur. IJzerwerkers (12 bekwame) aan de Maatschappij de Maas, scheepsbouw en werktuigfabriek te Rotterdam. Visscherij. Stettin, 5 Jan. Haringbericht. Op 1 dezer bedroeg de. voorraad in depot alhier 30,379 ton Schotsche. 28,936 t. Noorw., 7090 t. Zweedsohe, 1931 t. Nederl. en 49 t, Born- holmer, te znmen 68.886 t., tegen 95,055 op 1 Jan. 1890. Sinds 1877 zijn bij het begin dezes jaars die cijfers nog niet zoo lang geweest. Daarbij komt, dat de voorraden in Schotland nagenoeg opgeruimd, iu Noorwegen bij vergelij king met andere jaren klein zijn, iu Zweden de vangst weinig oplevert en voor het overige de visscherij wegens de strenge vorst stilstaat. Voor Schotsche horing werd in de afgeloopen week eenigszins hoogere prijs gevraagdde prijs van Noorw. bleef onveranderd. In 1890 zijn van hier per spoor verzonden 215,379 ton, tegen 197,639 in'89. Burgert ij ke Stand van: Helder, van Donderdag- tot Zaterdagmiddag. OndertrouwdJ. J. Stoops, stoker, en T. Harts. Bevallen N. Korfl', geb. Kuiper, z. M. Kooij, gcb. Bouwen, s. en d. C. M. A. Biegstraaten, geb. Driessen, d. C. Abbo, geb. Kok, z. H. Koorn, geb. Stark, e. OverledenIJ. Hoek, 5 j. 2 levenl. aangegeven. Texel, van 31 Deo. tot 6 Jan. GeborenGerrit Jan, z. v. J. Brouwer Jz, en M. Roo sendaal. Neeltje, d. v. N. Hoedemaker en M. Boeper. Overleden: G. Breman, 12 d. J. T. de Rooi, 8 m. Oudkarspel, van 1 tot 81 December. GeborenJan, z. v. J. Bakker en J. Thomasz. Sijtje Msartje, d. v. J. Zalingen en A. Ondes. Gnurtje, d. v. A. Kuiper en D. Hoekma. Maartje, d. v. M. Rootjes en A. Mulder. Julia Henrietta, d. v. W. v. Loo en H. S. van Wulven. Pietertje, d. v. P. Goed en A. Riesz. Overleden: P. Plakman, 86 j. A. Briel, cchtg. v. P. Bakker, 49 j. M. Kroon, echtg. v. J. Pranger Jz., 46 j. Grootebroek. Ondertronwd: K. Sijm en J. Visje. Geboren: Everdina, d. v. B. v. d. Berg en F. Bos. Klaas, z. v. P. Buurman en A. Visser. Overleden M. de Haan, weduwn. van M. Dekker, 71 j. T. Beemster, eohtg. van M. Beemster, 66 j. Bovenkarspel. Ondertrouwd: D. J. Bakker en A. Kooi (wed. van P. Boon). K. Stap en V. Kramer (wed. van S. Schouw). S. Kuin en E. Neefjes (wonende te Wervershoof). Geboren: Gornelia, d. v. P. Snel en C. Karei. Gerrit, z. v. G. Smit en R. Singer. Johannes, z. v. J. de Vries en en G. Boon. Jan, z. v. P. Rood en T. Meeden. Gemengd nieuws. Jl. Woensdagnacht is te Callantsoog een burgerhuis, bewoond door de wed. Corn Sluis, met nog een daarbij staande hooiklamp door brand vernield. Er kon niets gered worden dan alleen eene koe; de overige twee met nog een kalf zijn verbrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Alkmaar werden gisterennacht omstreeks één uur, de bewoners opgeschrikt door het luiden van de brandklok. Een begin van brand was ontstaan in den schoorsteen van het stadhuis, afdeeling politiebureau. Spoedig waren de brand spuiten op het terrein aanwezigintusschen was men den brand door de spoedige aangebrachte hulp reeds meester. Te Neerlissen, bij Tongeren, vervoegden zich Zondagavond in de herberg eener weduwe, drie vreemdelingen, die een glas bier vroegen. De Marktberichten. Enkhuizen. 7 Jan. Karweizaad f 9 a 9.12§, Mosterd zaad f 14 a 15, Maanzaad f 12 a 13, Groene Erwten f 11.50 a 12.50, Grauwe Erwten f 14 a 16, Pnardeboonen f 6 a 6.50, Bruine id. f 11 a 18, Gerst f 4 a 5, Haver f 3 a4- Kippen f 0.70 a 1.10 cn Konijnen f 0.30 a 0.70 per stuk. Boter 65 a 70 c. per kop. Eieren f 8 a 9 per 100 «tuks. Blanke Aardappelen f 1.50 a 2.40, blauwe id. f 1.40 a f 2, Uien f 0.40 a 0.45 per half HL. Alkmaar, 9 Deo. Aangevoerd 66 hl. granen, als 8 hl. Rogge, f6; 1 hl. chev. Gerst, f6; 51 hl. Haver, f4; 6 hl. Paardenb., f 6 en 6 hl. bruine Boonen f 8.25 alles per hl. Amsterdam, 9 Jan. Tarwe op levering onv., Maart 221. Rogge op levering weinig veranderd'; Maartf 154, Mei f148. Koolzaad op 800 Kg. Olie (til. Lijnzaad prijshoudend. Raapolie vast; vliegend per 100 Kg. f82, idem in de itad f34, 1 Mei f30.50, 1 Sept.-Deo. f31.—. Lijnolie onv.; vliegend per 100 kg. f24.23.75, 1 Jan. f23.12L 1 Feb.-Mei f23.37i, 1 Juni-Aug. f24. Raapkoeken f 52 a 80 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 7.50 a 12.per 104 itukg. Aardappelen: Fr. Dokk. Jammen f 3.80 a 4.50, dit* Fran. f 3.80 a 4.50, Geld. Blauwe f3.80 a 4.25, pruis. Hamb. f 4.80 a 5.roode f 8.80 a 4.Zeeuwsobe Spuiacho Jammen f 4.a 5.dito Flakk. f4.a 4.25, dito blauwe f 8.80 a 4.25, Friesche Zaaiers f 2.50 a 2.75 per hectoliter. Londen, 8 Jan. Aangevoerd200 Runderen, 1000 Schapen en Lammeren, 20 Kalveren, 10 Zwijnen. Prijzen: Runderen 2-4 a 4-8, Schapen en Lammeren 4-8 a 5-9, Kalveren 3-4 a 5-8, Zwijnen 2-6 a 3-6. Weerk. Waarnemingen te Helder (Landskeet.) 10 10 12 Windrichting en kracht. Z.Z.W. 0.7 Kg. W.t.N. 0.5 N.O.t.O.0.7 767.47 778.57 775.48 t 7.27 f13.37 tl5.28 Thermometer Cs. Heden overleed, in den ouderdom van 94 jaren en 2 maanden, mijne geliefde Echtgenoot PIETER POOL Jbzn. Mede namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, A. KaperWed. P. Pool Jbzn. Kolhorn, 7 Januari 1891. firma J. II. Enschedé, Wijnhandelaars, Haarlem Depot en Kantoor bevelen bijzonder aan: Bas Medock f 30 per anker. St. Emilion. 34 Laatste berichten. 10 Januari. De toestand van Amsterdam's haven en het Noordzeekanaal is er sedert de beide laatste dagen niet op verbeterd. Wel is men er in geslaagd het stoomschip „Prins van Oranje", liggende aan de Suezsteigers te Amsterdam, uit te zagen te zwaaien en met den kop in de richting van IJmuiden te brengen, maar daarentegen is een der andere ingevroren booten van de maat schappij „Nederland", de „Koningin Emma", er ongelukkiger aan toe. Bij het ijsbreken in het Noordzeekanaal heeft dit stoomschip eenige platen gescheurd en ligt thans met een gat in den boeg bij Velzen. Ook de „Prinses Sophie" eveneens van de „Nederland," moet, naar men uit IJmuiden ver neemt, lekkage hebben bekomen door het ijs. Dit stoomschip heeft nu zoo meldt men ons heden orders bekomen om naar Rotterdam te vertrekken ('t ligt thans te IJmuiden) en aldaar te lossen. Het Engelsche stoomschip „Galtee" is ook te IJmuiden lek geworden en moet de lading erts aldaar lossen. De stoomschepen „Penelope" en „Castor," te IJmuiden binnengekomen, vertrekken naar Rotterdam, om aldaar te lossen en te laden. Welk eene onnoemlijke schade voor den Amster- damschen handel en waar zal het einde zijn Gelijk ons hedenmorgen werd meegedeeld, moet thans het plan bestaan de voor Amsterdam bestemde Hullbooten alhier te doen binnenloopen en lossen. Hoe dit ook zijn moge, zeker is het, dat men hier thans van verschillende zijden de handen aan den ploeg slaat om onze haven ijs-vrij te maken en dus voor de ontvangst van schepen open te stellen. Met betrekkelijk zeer geringe kosten kan dit geschieden, aangezien het ijs, indien aan den mond slechts eenige ruimte wordt gemaakt, met het ebgetij ongehinderd naar zee kan drijven. Eene deputatie uit de Heldersche vletterlieden vertrok heden naar Amsterdam, om hunne dien sten bij het ontruimen onzer haven aan te bieden. Bij de Marine bestaat intusschen het plan het ijs aan den mond der haven door middel van buskruit te doen springen, waartoe echter de goedkeuring van 's Rijkswaterstaat wordt ver eischt. Deze werd heden per telegraaf gevraagd. St. Seurin Medoc, 36 en Cognac Vieux. k f 1.80 per flesch. Hoofd-Agent voor Helder en Omstreken Kanaalweg 79. W erkverseliaffing. Van den roman Door eigen Schuld is ten bate van de werkverschaffing nog verkocht 1 exemplaar 0.25 1 0.50 1 0.50 1 0.30 1 0.30 1 0.30 Samen Vorige opgave 2.15 8.55 0.85 0.94 0.92 W eêrsgesteldheid. Helder, vorst, Bew., vorst, mooi weer. id. Vlakf s op stroom, f Vol ijs. Van 8 op 9 Jan. gevroren 16 mM. en van 9 op 10Jan. 14 mM. ijs. VerwachtingNoordoostenwind. ADVERTEJNTIEÏi Den 18dcn Januari a. s. hope: i onze geliefde Ouders C0RNELIS MULDERS en CATHARINA J0HANNA L0BACH, hunne 25j3rige Echtvereeniging te gedenken. Uit naam hunner dankbare i kinderen. Algemeene kennisgeving. Helder, 10 Januari 1891. 00NDERDAG 15 en VRIJDAG 16 Januari 1891 door opgeluisterd door de welwillende en geheel belanglooze medewerking van een ge deelte van het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, onder directie van den Hr. L. A. SCHOUTEN, waarvan de netto opbrengst zal strekken voor eene uit- deeling aan de armen dezer gemeente. Ik leb een stik geschreven. Blijspel in drie bedrijven door jan C. de Vos. Het stuk speelt eenige jaren geleden te Amsterdam. In 1884 te Rotterdam meer dan vijftig maal met het grootste succes ten tooneele gevoerd. Nooit alhier vertoond. Tot slotPantomime Artistique. AANVANG ACHT URE. Entree f 0.A9 de persoon. Plaatsen zijn te bespreken op de dagen der uitvoering ad. 10 ct. extra per plaats. Zoolang de voorraad strekt, Entreebiljetten te verkrijgen bij den Heer A. BELS en aan het lokaal „Tivoli". NA AFLOOP BAL. Ijs en weder dienende 's namiddags 1 nur. Aangifte van deelnemers des voormiddags 10 ure in „Veerburg". De Commissie van Uitvoering tot het verbreeden en verbeteren der ijsbanen van het Heldersche kanaal en de Binnenhaven, bij wijze van werkverschaffing, maakt bekend De ontvangsten. Saldo in kas volgens het 3de verslag 161.04 Volgens inteekenlijsten en andere baten 24.10 Opbr. van het 2de ijsfeestop de Binnenh. 106.43 der banen op 8 Januari 11.40 Uit de bussen 14.05 Totaal f 10.70 Dat is gelukkig alweer voor 10 k 11 werklieden een dagloon. Te zamen 316.0 De uitgaven Dinsd. 6 Jan. 44 i dagl. a 1.00, 44.50 Wnsd. 7 46 1 1.00, 46.25 Dond. 8 41 1.00, 41.50, 132.2 Saldo 183.77 De goede uitslag van het 2de ijsfeest is oorzaak, dat sedert het laatste verslag de uitgaven uit de ontvangsten konden worden bestreden. Als men echter weet, dat de laatste dagen met het halve aantal arbeiders om den anderen dag is gewerkt, dat deze helft uit 45 personen bestaat en er zich nog dagelijks lieden, zelfs uit het Koegras aanmelden, meent de Commissie met klem te mogen aandringen op verderen steun en medewerking der ingezetenen. Namens alle timmerlieden en aannemers D. DE VRIES. B. BOON. A. KORFF Sr. P. VISSER. P. SPRUIT. H. WIJKER. Nieuwediep, 9 Januari 1891. Dijkstraat. Wed. SEWENHUIJSEN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3