Eenmaal dat denkbeeld opgevat hebbende, ging dr. Brester het verder uitwerken, bestudee- ren, toetsen en kwam zoo weldra tot zijne opzienbarende chemische Zonnetheorie, die wel licht eenmaal zijn naam naast die der groote ont dekkers zal plaatsen. Grondslag van deze theorie is een scheikun dige ontdekking van Sainte-Claire Deville, dag- teekenende van een 25 jaren geleden. In 't kort, daar wij natuurlijk hier niet in bijzonder heden kunnen treden, komt deze neer op het volgende. Elke chemische verbinding van mole culen (oneindig kleine deeltjes) van verschillende elementen wordt bij een zekere temperatuur ontleed, gescheiden in hare sam enstellende dee- len. Daalt echter de temperatuur weder iéts be neden de daartoe vereischte gloeihitte, dan heeft dadelijk weer het tegenovergestelde plaatsde elementen verbinden zich weder innig tot de samengestelde stof Is echter de stof, die ont leed werd, gemengd met andere stoffen (Deville mengde als proef waterdamp, met koolzuur), dan plaatsen zich de moleculen van dat bijmengsel tusschen die der ontbonden elementen, en naar mate zij grooter in hoeveelheid zijn, beletten zij des te krachtiger de hereeniging van de innig op elkaar gestelde, maar nu gescheiden elemen ten. Aardig vergeleek spr. de verbinding met een huwelijk „gloênde aaneengesmeed" en de gescheiden moleculen, in een andere stof ver spreid, met die twee gelieven, die elkaar hebben te zoeken in een wereldstad. Wat geschiedt echter verder, zoo redeneerde dr. Brester voort. Langzamerhand vinden die gescheiden moleculen elkaar weer terug en ver binden' zich weder; daarbij ontstaat echter (bij elke scheikundige verbinding) warmte; de tem peratuur stijgt dus weer, en wel andermaal tot het punt der ontledende gloeihitte, en de wissel werking begint opnieuw. Deze chemische theorie, natuurlijk hier slechts zeer vaak aangeduid, ging hij nu toepassen op de vaste sterren, waarvan door spektraal-analyse bekend is, dat zij uit elementen, doch enkele ook met scheikundige verbindingen daarnevens, bestaan. Het trof hem nl., dat bijna uitsluitend die vaste sterren, welke somtijds rood licht uit zenden, een groote afwisseling in lichtsterkte ver- toonen. Onderzoekende vond hij dit verklaard door bovenstaande redeneering, door de afwisse lende vorming van verbindingen bij eenige daling der temperatuur ontleding daarvan bij den daar door veroorzaakten hoogeren warmtegraad een en ander van langeren of korteren duur, naar gelang van den invloed van den „facheux troi- sième", het bijmengsel, zullen we maar zeggen. Dit systeem paste de natuurvorscher nu weder toe op de Zon en hare Protuberanzen, Corona en Zonnevlekken en den stand zijner slotsommen zette hij jl. Vrijdagavond in „Diligentia" te 's Gravenhage in een zeer populairen, aange- namen vorm met groote duidelijkheid in alge- meene trekken uiteen. Van zonbergen is reeds lang geen sprake meer, maar nu evenmin van „geweldige revoluties" op de doodkalme zon of van vlammen in de zon-atmosfeer, vlammen die van hier tot voorbij de Maan zouden moeten reiken, maar geen vlammen kunnen zijn. De protuberanz en de corona zijn, volgens dr. Brester's theorie, niet anders dan gedeelten van de gloeiende gassen-massa om de Zon, waarin zich bovenvermeld scheikundig verschijnsel voor doet d. w. z. om 't kort uit te drukken er ontstaan voortdurend in die zon-atmosfeer, eerst ten gevolge van afkoeling, zulke wisselwerkingen (met zeer kleine temperatuur-schommelingen), welke dus licht (en kleur) zonder warmte doen te vodrschijn treden. En de zonnevlekken zijn, ja, gaten in de zon atmosfeer; doch lichtgaten, scheuren in de nevelen, ten gevolge van tijdelijke wegschuiving van het nevelige mengsel. Een aantal vernuftig gevonden en verklaarde feiten en verschijnselen voerde de geleerde spreker aan, die allen in den loop dier drie jaren zijne theorie schenen te bevestigen of er mede verklaard konden worden. Slechts één enkel treffend voor beeld zullen wij daarvan aanhalen. Met weinig dingen zitten de astronomen zoo verlegen als met de staarten der kometen. Welnu, deze zijneenvoudig protuberanzen. De staart is van de Zon afgewend ziedaar het ver schijnsel reeds verklaard, nl. door de aikoeling van de gassen om de kern der komeet in de schaduw, die zij achter zich werpt en waardoor zij de zonnewarmte onderschept. De staart is dus een negatieve, een lichtende schaduw, een licht dat door afkoeling (chemisch) ontstaat. En het bewijs Er is een komeet waargenomen, die om de Zon ijlende, op haar keerpunt (perihelium) binnen twee uren haar staart geheel „omwierp". Ware die staart iets tastbaars geweest, dan had dit er, onder dén invloed dier ontzettend gewel dige beweging, onfeilbaar afgeslingerd moeten wordenhet is niet anders mogelijk. Doch zijn schaduw slingert men niet van zich af, ook een komeet niet. En de theorie van dr. Drester ver klaart, hier dus wat anders een (voorloopig althans) onoplosbaar raadsel zou moeten blijven. Bij deze korte samenvatting van eenige ge deelten der belangwekkende voordracht hebben wij ten slotte slechts dit te voegenden wensch, dat dr. Brester meer en meer aanhangers en bewijzen voor zijne theorie vinden zal en dat men eenmaal op hem zal kunnen roemen als op een man, die de wetenschap een groote schrede verder bracht, als een Nederlandsche Galilei. Aan volharding en overtuiging bij zijnen grooten arbeid ontbreekt het hem daartoe zeker niet, evenmin als aan heftige tegenstanders. (H. Ct.) Bijv.waterstofgas en zuurstofgas maken, chemisch verhouden, water, chloorgas en het metaal natrium vor men, verbonden, keukenzout, diamant en zuurstofgas ver binden zich tot koolzuurgas, enz. enz. euz. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 13 Januari. Heden-namiddag om 3 uur bijeengekomen, besloot, de Kamer, morgen in de afdeelingen verschillende wetsontwerpen te onderzoeken, 0. a. dat, regelend het inkomen van de Kroon. Het ontwerp tot regeling van den staat van Oorlog en beleg wordt niet onderzocht. Een voorstel daartoe van den heer Rooseboom werd met 38 tegen 37 stemmen verworpen. Met 59 tegen 16 stemmen werd besloten, Donderdag 11 uur het eerst in openbare behandeling te nemen de hoofdstukken der Staatsbegrooting X en XI, met de begrooting van Suriname, en daarna eerst de Steden wet, en dan de Indische mailcontracten. Door den heer Tak van Poortvliet is eene inter pellatie op een nader te bepalen dag aangekon digd over het gesloten Congo-tractaat. Een voorstel van den heer Travaglino, om het Verslag der commissie van voorbereiding over de Legerwet reeds openbaar te maken, voordat het antwoord der Regeering is verkregen, bestreden door den heer Van der Feltz en den heer Van Houten (die zich als voorzitter der Commissie echter neutraal hield) werd met 50 tegen 24 stemmen verworpen. Binnenlandsch nieuws. Helder. Terwijl tal van ingezetenen alhier zich beijveren partij te trekken van de gunstige ligging onzer haven en de regeering met niet genoeg te roemen welwillendheid terstond mede werking verleent, bederft de Holl. Spoorw. Maat schappij weer alles. In het Handelsblad van heden lezen wij De heeren Gebroeders Scheuer, te Amster dam, hadden, het voornemen opgevat de Hullboot te Nieuwediep te laten aankomen, zoo althans de Holl. Spoorw.-Maatschappij eenigszins kon waar borgen, dat voldoend materieel ter beschikking zou zijn om de geloste goederen verder te zenden Op een desbetreffende vraag aan den admi nistrateur gericht, heeft deze echter moeten aut- woorden, dat het gebrek aan rollend materieel nog zoo groot is, dat hij met geen mogelijkheid die zekerheid zou kunnen geven. Een prettige toestand Helder. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Postkantoor alhier, gedurende de tweede helft der maand Dec. jl. M. v. d. Wal, G. Wolder, Mevr. Harps en Wed. A. E. v. Dijkman, allen te AmsterdamKlaasje Hartog, te TexelJ. Bliewert. Van liet Hulpkantoor te Anna Paulowna M. Wessels, te Amsterdam. Van liet Hulpkantoor te Hypolituahoef (Wieringen) P. Albers, te Amsterdam. Briefkaarten O. Wolff, L. Reedeu en Wed. de Jong. allen te Amsterdam. Texel. Jl. Dinsdag maakte de stoomboot „Ada van Holland" zich gereed om naar Nieuwe diep te stoomen. De westenwind had het ijs van de kust weggevoerd. De post werd reeds vroegtijdig met de ijsvletten overgebracht. Bij het aanzetten van de machine der boot brak een der voornaamste deelen, zoodat de tocht niet volbracht kon worden, 's Namiddags werd het stil, en liep het geheele vaarwater weer vol ijs. Texel. Alhier werd jl. Maandag een IJsclub opgericht. Het eere-voorzitterschap werd aan den burgemeester, den heer C. M. Kooy, opgedragen, welke zich deze opdracht liet welgevallen. Ver der bestaat het bestuur uit de heeren M. Stam, Voorz.R. Kuperus vice-Voorzitter A. Lange- veld Az., Secr.C. M. Koorn, Penn.A. P. Koorn, J. W. Roeloffs, G. C. Kuijper, J. Rap Jz. Sr., J. H. Moojen, A. C. Keijser, Joh. Eelman en P. Keijzer Tz. Heer-Hugowaard. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Jan. 1890 uit 1413 m. en 1335 v. totaal 2748 personen. In 1890 zijn geboren 38 m. en 49 v., tot. 87 ingek. van elders 77 m. en 72 v., tot. 149 overleden zijn 23 m. en 27 v., tot. 50 vertrokken naar elders 82 m. en 84 v., tot. 166. 17 huwelijken werden gesloten, waarvan 12 tusschen jonkmans en jonged., 1 tusschen jonk man en weduwe, 2 tusschen weduwn. en jonged. en 2 tusschen weduwn. en weduwen. Er zijn 4 kinderen als levenl. aangegeven. De bevolking bestond dus op 1 Jan. 1891 uit 1423 m. en 1345 v., tot. 2768 personen. Nieuwe Niedorp. In de registers van den burgerlijken stand dezer gemeente zijn in 1890 ingeschreven 34 geborenen en 27 overledenen, waaronder 3 levenloos aangegeven. 6 huwelijken werden voltrokken. Enkhuizen. Leendert de Waard, Jakob Visser, Dirk Albersma, Andries Oostermeijér, Anne Snikeler, Klaas Dral en Pieter de Vries, de eersto drie ingezetenen van Stavoren, de vier laatsten behoorende tot de bemanning van de veerboot „Friesland", die in Stavoren overwintert, hebben te voet de tocht over de Zuiderzee ge maakt van Stavoren naar hier. Ze hadden hunne schaatsen meegenomen, maar hebben ze niet gebruikt. De wandeling duurde acht uren, maar werd verlengd door de mist die er hing, welke hun belette op eenigen afstand van zich te zien. Ook hadden zij het nadeel dat ze geen klokken hoorde, toen ze reeds den Hollandschen wal nabij waren. Zeer stellig zijn zij de eerste reizigers die in dezen winter den overtocht tusschen Friesland en Holland over het ijs maakten. Door den Burgemeester is een verklaring van het gebeurde opgemaakt, voorzien van de hand- teekening der tochtgenooten en van het groot zegel dezer stad, dat eertijds in gebruik was. Amsterdam. In de vergadering van „Am- stels Burgerij" van jl. Dinsdag heeft de heer J. A. Fortuyn van de hem en anderen verleende introductie gebruik gemaakt, om weder zijne grieven tegen de liberalen te berde te brengen. Olschoon hij dit, voor zijn doen, tamelijk kalm deed, weigerde, onder luide toejuiching van de vergadering, de heer Gleichman met hem van edachten te wisselen. En zulks omdat hij. hoezeer ook anderer meening eerbiedigende, iet in een kring, welke ons grondwettig ko ningschap hoog houdt, debatteeren wilde met iemand, die zich op den dag van 's Konings overlijden had uitgelaten gelijk de heer Fortuin had gedaan. Waar tegenstanders op zoo geheel verschillend terrein staan, kunnen zij, hoelang zij ook spreken, zich toch niet met elkander verstaan. 's Gravenhage. De werkeloozen hielden jl. Dinsdag, een paar honderd man sterk, weer een optocht door de stad. Zij hadden borden hij zich met de opschriftenGedenk de werke loozen. Wij eischen werk en brood. Be smettelijke ziekte: armoede.De schoothondjes hebben kleêren aan, onze kinderen loopen naakt. Marine en Leger. Onlangs werd te 's Gravenhage eene commissie ontboden, bestaande uit de heeren D. G. Brand, hoofd van 't vak van uitrusting alhier, J. L. Pisuisse, magazijnmeester der Marine te Amsterdam, C. L. Loder, hoofdingenieur der Marine te Hellevoetsluis en L. E. Over de Linden, griffier alhier, om met den minister van Marine in overleg te treden over aan te brengen wijzigingen in hoofdstuk III van het reglement op dc Rijkswerven. Het tengevolge daarvan gewijzigde hoofdstuk zal morgen, 16 dezer, in werking treden. De mindere geëmployeerden en werklieden op de Marinewerven hadden op den verjaardag van wijlen Z. M. den Koning een halven dag vrijaf en een half daggeld extra. Voortaan znllen zij een en ander genieten bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina. Voor 1891 is door de Indische regeering de uitzending gevraagd van 90 onderofficieren, 50 korporaals en 4 stafhoornblazers der infanterie68 cavaleristen (waaronder geen kader)119 artilleristen waaronder 3 onderofficieren vuurmakers, 6 sergeants bereden artillerie en 6 serg. vesting-artillerie 40 man genie, waaronder 4 serg en 4 korp. 39 sol daten-schrijvers. Met inbegrip van dat personeel kan het contingent suppletie-troepen voor Oost- Indië voor 1891 voorloopig worden vastgesteld op 1800 man. Bovendien zullen in dat jaar nog moeten uitgezonden naar Suriname 44 en naar Curaqao 53 man suppletie-troepen. Blijkens bij het Departement van Marine ont vangen telegram is Hr. Ms. scbroefstoomschip 1ste kl. „Van Galen," onder bevel van den kapt. ter zee F. J. Stokhuyzen, den ISden dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. De luit. ter zee 2de kl. W. de Ruyter van Ste- veninck, dienende aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, vrordt met 1 Pebr. a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. G. K. Graaf van llogendorp, De luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. C. L. Von Sehmidt auf Altenstadt, geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en belast met het bevel over Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Dufa". wordt met den£6den Febr. a. s. onder eervolle ontheffing van dat bevel, op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. L. A. II. Lnmie. Aan den lsten stuurman M. Babtist, dienende aan boord Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, is de zilveren medaille voor 24jarigen trouwen dienst toegekend. Dit onderscheidingsteeken zal op een nader te bepalen dag worden uitgereikt. Departement van Marine in Oost-Indië Belastbij het loodswezen te Soerabaja met de waarneming der betrekking van kulploods, A. Bax, 3de stuurman bij de Nederl. Ind. stoomvaartmaat schappij. Geplaatstbij de gouv. Marine als fung. gezag hebber van de Bogor, de herbenoemde 1ste stuur man D. Landmeter. OvergeplaatstVan de „Bogor" op de „Reiger," de 1ste stuurman, C. C. de Jongh van de „Reiger" op de „Raaf," de 1ste stuurman W. F. Berman. Ter uitvoering van de wet betreffend ede pensioenen voor mindere geëmplooieerden, werklieden, bedien den, enz., op daggeld werkzaam bij Rijksinrichtingen, heeft de minister van Oorlog bepaald dat bij de inrichtingen der landmacht, waarbij mindere geëm ployeerden, werklieden en bedienden (mannelijke, zoowel als vrouwelijke) op daggeld werkzaam zijn, stamboeken aangaande dat personeel worden aan gehouden, waarin ten aanzien van ieder der betrokken personen aanteekening zal worden gehouden van al zijne den lande bewezen diensten, zoowel bur gerlijke als militairen, die bij andere inrichtingen, rijks-werk vaartuigen, enz. daaronder begrepen. Tevens wordt daarin vermeld hoe door hem vroeger de dienst werd verlaten. Worden mindere geëmploieerden, werklieden, be dienden, enz. gedurende de uitoefening van hunnen dienst verminkt of gewond, bekomen zij daarbij ziels- of lichaamsgebreken of verliezen zij daarbij het leven, dan zal van het gebeurde dadelijk proces-verbaal moeten worden opgemaakt en van het feit aanteekening in het stamboek moéten worden gehouden. Verder heeft de minister doen opmerken dat voormelde wet toepasselijk is op alle geëmployeerden, werklieden, bedienden, enz., op daggeld werkzaam bij de inrichtingen der landmacht en dus ook op alle werklieden en bedienden, mannelijke zoowel als vrouwelijke hij de rijks centrale magazijnen van militaire kleeding, uitrusting, enz., de burgerlijke geëmployeerden bij de garnizoens-bakkerijen en de geëmployeerden bij audere inrichtingen, voor zoover zij op daggeld werkzaam zijn en zij niet vallen onder de wetten, regelende de militaire pensioenen bij de landmacht. Onderwijs en Examens. De heer J. Jaspers Jr., te Sehoorldam, komt als No. 1 voor op de aanbeveling voor hoofd eener openbare lagere school 1ste kl. te Amsterdam. Landbouw en Veeteelt. Blijkens nader bericht van Hr. Ms. gezant te Parijs, is de invoer van Nederl. vee in Frankrijk over zee slechts toegelaten op voorwaarde, dat het rechtstreeks van een der Nederl. havens naar een Fransche haven is vervoerd, d. vv. z. dat op de reis geen haven van een ander land is aangedaan. Overigens moeten de zendingen vergezeld zijn van een certificaat van de overheid der plaats van herkomst, inhoudende, dat de dieren gezond zijn en dat op gemelde plaats op het oogenblik der verzending, noch gedurende de zes daaraan vooraf gaande weken, eenige besmettelijke ziekte onder runderen, schapen, bokken, geiten of varkens heerschte. De vrijzinnige partij heeft in den Duitschen Rijksdag het voorstel ingediend, om het verbod van invoer van Amerikaanscb spek op te heffen. Heer-Hugowaard. De verpachting van gras- en rietgewas langs de kade en wegen van den polder heeft voor 1891 opgebrachtf 6810,45, zijnde f 264 meer dan het vorige jaar. Kunst- en Letternieuws. Jong Holland, Geïllustr. Weekbl. v. Jongelui. Inhoud van No. 2 Rayinond Frézols, enz. (Ver volg.) Edric, de Noorman, enz. (Vervolg.) De zoon van den berenjager, door J. Hendrik van Balen. Correspondentie. Californië. Inhoud van No. 15 De winter in Californië. De heer W. A. Nijgh te Arnhem. Feuilleton. De geheimzinnige schoorsteen. De resultaten van het jaar 1890. Uit Merced County. Gemengd Nieuws. De firma P. C. J. Faddegon Co., te Amster dam, stoom-steen- en boekdrukkerij, gaf, evenals vorige jaren, weder een keurige wandkalender uit, die door hare eenvoudige, maar nette en fijne be werking, vooral van het daarop voorkomende win- tergezicht, in den trant van Apol, het beste bewijs levert, dat zij in dit opzicht met de beste inrich tingen concnrreeren kan. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Noord Zijpe. Zondag 18 Jan., nam. 1.30, Schagerbrug, ds. Miihring. Ned. Herv. kerk te Zuid Zijpe. Zondag 18 Jan., vm. 9.30 Burgerbrug, ds. v. Kluijve. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 18 Jan., geen dienst. Herv. kerk te Sint-Maarten. Ned. Herv. Kerk te Eenigenburg. Huisduinen en Wieringerwaard. 18 Jan., ds. Pareau, Wieriugerw. voorra., Kol- horn nam. 25 Jan. geen dienst te Wieringerwaard. 25 Jan., ds. Hobus, voorm., te Kolliorn. 25 Jan., te Huisduinen, voorm., J. Rinner, Gods dienstonderwijzer. Wieringen. 18 Jan., Oostl. v.m., Hipp. nam., geen dienst, 25 Jan. West. voorm., de Oev. nam., ds. Boramez. Rechtszaken. Jl. Maandag is aan de weduwe Hellinga, geb. Gaaikema, gedetineerd in liet huis van bewaring te Assen, de dagvaarding beteekend, waarbij zij wordt opgeroepen om Vrijdag 30 dezer, voorm. 10 uur, voor de rechtbank te Assen terecht te staan, ter zake dat zij op of omstreeks 9 Oct. jl. en volgende dagen, na daartoe vooraf het plan te hebben be raamd, te Roden aan hare dochter, Grietje Johanna Hellinga, opzettelijk, en met den wil om deze te dooden, heeft toegediend meerdere hoeveelheden rattenkruit, tengevolge waarvan zij in den nacht van 13 op 14 Óct. is gestorven. Onder de 17 getuigen, die alsdan zullen worden gehoord, bevinden zieh twee geneeskundigen, die de lijkschouwing hebben verricht; twee scheikun digen, die de ingewanden van het vermoorde meisje hebben onderzochtde bode, die het rattenkruit op verzoek van de beklaagde bij een apotheker te Groningen heeft gekocht, en de persoon, die in November met het meisje in het huwelijk zou zijn getreden, en houder is van een koffiehuis te Delfzijl. Het Openbaar ministerie zal worden waargenomen door mr. W. C. A. Scholten, substituut-officier van. justitie, terwijl als verdediger van de beklaagde zal optreden mr. J. J. Willinge, advocaat te Assen. Buitenland. Duitschland. In eene vergadering van ge delegeerden mijnwerkers te Bochum is besloten, eerst langs vreedzamen weg met de patroons te onderhandelen en als dat mislukt over te gaan tot een groote -„strike". Oostenrijk. Van goed onderrichtte zijde wordt het gerucht tegengesproken, dat de regee ring eene geheime overeenkomst zou hebben gesloten, waarbij zij gemachtigd wordt tot het bezetten der haven van Saloniki. Noord-Amerika. Blijkens de laatste be richten uit Pine-Ridge zijn de Amerikaansche troepen nog steeds bezig het cordon, waarmede zij het Indianenkamp omringen, enger te maken. Generaal Miles doet intusschen nog zijn best om de Indianen tot het neerleggen der wapens te bewegen, tot dusver echter zonder gevolg. Over het algemeen wordt de toestand niet gunstiger. De Indianen in de „reservation" van den staat Idaho zijn nu ook met hun oorlogs dansen begonnen, zoodat ook daar ongeregeld heden worden verwacht. Intusschen komen nog steeds enkele troepen Indianen te Pine-Ridge aan, om zich te onderwerpen, maar de hoofdmacht blijft binnen het kamp. De Duitsche gezant te Washington heeft een krasse nota gezonden aan den heer Blaine over eene schending der tractaten, door de politie te Hobsken gepleegd, die in den avond van den 4den October, zonder door den Duitschen consul- generaal daartoe gemachtigd te zijn, de stoomboot „Elbe" van den „Nordd. Lloyd" aangeklampt en de bemanning bloedig mishandeld heeft, evenals de scheepsofficieren, niettegenstaande dezen in uniform waren. Brazilië. Aan de „Agence-Havas" wordt uit Buenos-Ayres onder dagteekening van gisteren geseind Alleen de marine van Chili is in opstand gekomenhet leger blijft den president trouw en de bevolking is kalm. Intusschen is de staat van beleg afgekondigd en zijn krachtige maatre gelen genomen om elke oproerige beweging te onderdrukken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2