HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 49. M. 10. Vrijdag 23 Januari 1891. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. E N J. H. VAN BALEN. Loting voor deNationaleMilitie. PREMIEPLAAT. Voorjaarsvreugde, 67> DOLORES. „En deseapereert nimmer I' Jan Piettri*. Coen. Het Vaderlandt ghetrouwo Blyf ick tot in den doot: Wilhelmuslied, VersoIxtJnt loderon Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per t maanden. Voor de courant binnen de gemeentef 0.70, met Zondagsblad f 1.05 naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.35 naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indié en Amerika) 1.75, 2.10 naar Znid-Afrika2.50, S. REDACTEUR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Prys der advertentiën: Van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent.Bij abonnement, nnar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingcn eu aanbevelingen, geplaatst tusschen den tekst, per regel 15 ot Advertentiën voor liefdadige doeleinden5, Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5 Agenten in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. Eerste Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder maken bekend, dat de LOTING over de in 1890 in deze gemeente ingeschrevenen voor de lichting der Nationale Militie van 1891 is bepaald op Maandag den drie-en-twintigsten Februari eerstko mende, des voormiddags ten tien ure. De loting zal plaats hebben in de BOUWZAAL, achter het Bureau voor Gemeentewerken, op de Kerkgracht. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop .de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze waarop zij is geschied, bij de Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebracht door belang hebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, by verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat zij, die vermeenen vrijstelling van dienst te kunnen erlangen, daarvan bij de loting opgave moeten doen aan den Heer Militie-Commissaris. De lotelingen die vrijstelling van dienst recla meeren wegens broederdienst of als eenige zoon, moeten zich op Maandag en Dinsdag den zes-en- twintigsten en zeven-en-tvvintigsten Jan. te voren ver voegen aan het Raadhuiseerstgenoemden met de ge boortebewijzen van al hunne broeders en de bewijzen van dienst of zakboekjes hunner broeders, op wier dienst zij hunne reclame gronden, en laatstgenoemden met de trouwakten hunner ouders, en wel zij, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met K, Maandag 26 Januari, en zij, wier geslachts namen beginuen mot de letters L tot Z, Dinsdag 27 Januari, van des morgens 9 tot des namiddags 2 ure. Helder, den 16 Januari 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Wij bieden onzen abonnés als premie op de ,,Helderscbe- en Nieuwedieper Courant" dit jaar aan de prachtige staalgravure groot 80 bij 55 cM. Feuilleton van de Heldersche- en Nianwedieper Courant. Koraan vau Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) Zij sliep echter weer spoedig in en droomde weer verder. De koele hand lag nog altijd op haar voorhoofd en toen zij de oogen op sloeg, zag zij de vrijvrouw Maria Dolorosa in het zwakke lamplicht naast haar bed staan, vriendelijk lachende, evenals de beeltenis in het doosje, dat zij gevonden had. De gedaante boog zich over haar heen en kuste met koude lippen hare wangen. „Dolores, lievelingklonk het in hare ooren. „Het heeft God behaagd, u achter den sluier der toekomst te laten kijken. Gij kent nu de gevaren, die zij voor u verbergt weest echter sterk en moedig, een echte Falkner. En blijft gij hier, dan blijf ook ik u met mijne bescherming ter zijde staan. Meer mag ik u niet zeggen o, dat gij mocht zegevieren, Dolores bloed van mijn bloed." Meer hoorde Dolores niet, want verder aliep zij rustig en vast door. Toen Theresa haar 's morgens wekte, had zij hoofdpijn en zij dacht nog eens over haar droom, totdat die haar in zijn geheel weer voor den geest kwam. „Onzinriep zij uit. „Het komt alleen van die sterke thee van gisterenavond." Deze fraaie gravure kunnen wij onzen abonné's leveren tegen den ongehoord lagen prijs van f 1.25. Zij, die niet op onze courant geabonneerd zijn, kunnen deze plaat niet bekomen. Daar wij slechts een klein getal gekocht hebben, verzoeken wij hun, die een exemplaar verlangen, dit ten spoedigste op te geven. De gravure zal gedurende eenige dagen bij de firma DE BUIS0NJÈ Zn. alhier wor den tentoongesteld. De lijst, waarin die gravure is gevat, is vervaardigd door den heer A. BREET Wz., alhier. NEDERLAND. HELDER, 22 Januari. Het ontwerp van een nieuw Militair Wetboek van Strafrecht, met drie andere daarbij behoo- rende wetsvoorstellen, zijn door de Regeering naar den Raad van State verzonden. Het inkomen der Kroon. De rede, jl. Maandagavond door den heer Domela Nieu- wenhuis over dit onderwerp gehouden, had zoo velen naar het gebouw „Constantia" te 's Hage gelokt, dat een aantal moest worden afgewezen. De inleider verklaarde niet uit antipathie tegen de Kroon te spreken, maar alleen om de luchthartige wijze waarop met 's lands gelden wordt omgesprongen. De aanvang zijner rede was een historisch overzicht van de vaststelling van het inkomen, uit welk overzicht hij de conclusie trok, dat in 1849 bedoeld was dat koning Willem III een inkomen van 1 millioen zou genieten, met in begrip van de inkomsten van het kroondomein en dat het voorgestelde wetsontwerp op een traktementsverhooging neerkomt, daar dat do mein thans meer opbrengt. Als tegenstelling hiermede leverde spr., aan de hand van de verslagen der enquête- en land bouw- commissiên, een overzicht van de ellende des volks, en eindigde met op te wekken tot een protest. Namens het bestuur stelde de heer Fortuyn een motie, waarbij de verwachting wordt uitge sproken dat H. M. de Regentes het aangeboden inkomen zal afstaan tot leniging van den nood des volks. Deze motie werd na lang debat aangenomen. In het debat, dat zeer heftig was, werd de motie Maar toch huiverde zij nog, toen zij dacht aan die oogen, waarvan zij gedroomd had aan den kus van de overleden vrijvrouw durfde zij echter zonder afgrijzen denken. „Ik word zenuwachtig," zeide zij eindelijk tot zichzelve. „Lucht en arbeid arbeid, om die droombeelden te verdrijven!" Toen Engels met zijne rapporten en akten verscheen „als raadsman van Hare Majes teit de regeerende vorstin van den Valken hof," zooals hij zich schertsenderwijs noemde zag hij haar langen tijd hoofdschud dend aan. „Fr'aulein Dolores, gij bevalt mij volstrekt niet," zeide hij eindelijk, toen hare zenuw achtig bevende handen de pen lieten vallen, waarmede zij moest onderteekenen. „Maar lieve Engels, dat is verschrikkelijk trachtte zij te schertsen. „Bleeke wangen, blauwe kringen onder de oogen het staat u wel goed, maar het is het rechte niet," ging hij hoofdschuddend voort. „En dan dat beven van die handen neen, neen ,.Ik heb slecht geslapen verschrikkelijke dingen gedroomd geesten gezien ant woordde zij lachende. „Anders niets!" vroeg hij. „Nu daartegen bestaan wel middelen, en goede middelen ook. Ten eerste gaan wandelen, totdat ge zeer vermoeid zijtten tweede 's avonds niet te veel eten of sterke thee drinken." „En tegen geesten vroeg zij. Hij nam zijn stok op, die hij bij de deur had laten staan en maakte daarmede eene ze»r duidelijke beweging. als te soetsappig veroordeeld. Een tegenmotie, waarin van eiscken gesproken werd, verviel door het aannemen der genoemde motie. De minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1891 voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van een subsidie van f5100 te worden opgeleid tót mili tair apotheker bij het Ned.-Indisch leger, over eenkomstig de bepalingen van het reglement, vastgesteld bij kon. besluit van 15 Mei 1883, gewijzigd bij dat van 16 December 1889, van welk gewijzigd reglement bij het departement van Koloniën kosteloos afdrukken zijn te verkrijgen. De aanvrage om toelating (bij gezegeld request) moet vóór 10 Juli e. k. bij het departement van Koloniën zijn ontvangen. Het bij art. 4 van het voormelde reglement omschreven vergelijkend examen zoo noodig zal plaats hebben op Donderdag 23 Juli e. k. en op beide volgende dagen te Utrecht. De Rijks-commissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, overeen komstig het bij koninklijk besluit van 18 Jan. 1889 No. 1 (Staatsblad No. 10) vastgestelde reglement voor die examens, aanvangende 10 Februari, te half tien uur, zitting houden te Amsterdam, in het Raadhuis aldaar. Om tot een van die examens te worden toegelaten, moet de aanvraag vóór 3 Februari a. s. schriftelijk en portvrij geschieden bij den Voorzitter der Commissie. Voor verdere bijzonderheden zie men de „Staatscourant" van 20 dezer. De minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid heeft voor het jaar 1891 in de Com missie van examen benoemd: tot lid en voor zitter: den heer J. H. P. E. Kniphorst, gepen- sionneerd kapt. ter zee titulair, te 's Gravenhage tot leden, de heerenJ. P. J. Lucardie, directeur van de Maatschappij „de Maas", te Rotterdam D. C. Rietbergen, oud-gezagvoerder in de groote vaart, te 's Gravenhage; J. V. Wierdsma, direc teur van de Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaart-maatschappij, te RotterdamP. A. de Boer, oud-gezagvoerder in de groote vaart, te Hilver sumC. F. Zeeman, expert van de Nederlandsche vereeniging van assuradeuren, te Kralingen; tot lid en secretarismr. W. F. van Leeuwen, ad vocaat en procureur te Amsterdamtot plaats vervangende leden, de heerenL. Janse Bzn., oud-hoofdonderwijzer aan de Kweekschool voor de Zeevaart, te AmsterdamJ. C. Grave, oud officier-machinist iste kl., te HaarlemH. C. Haacke, oud-gezagvoerder in de groote vaart te Amsterdam; mr. Th. Reepmaker, advocaat, te Rotterdam A. J. van der Paauw, oud-luit. ter zee, inspecteur bij de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij, te ArasterdamE. Oort, oud-gezagvoerder in de groote vaart, te id. „Laat mij eens waken," zeide hij, „en ik verzeker u dat ge geen geesten meer zult zien." „O, daarvan ben ik ten volle overtuigd," antwoordde Dolores lachende. „Maar wees gerust, dat soort geesten kan ik alleen wel bezweren." „Weest maar voorzichtig," bromde Engels en keerde weer tot zijne papieren terug. Dolores zette haar naam onder het laatste stuk en reikte het hem over. „Gij zult dit spoedig alleen moeten opknap pen," zeide zij zacht. „Waarom alleen „Omdat ik tegen den winter naar het zuiden ga. Dan zult gij alleen heerscher op den Valkenhof zijn." „Daarvoor heb ik een volmacht noodig," bromde Engels. „Die zult ge ook hebben," antwoordde Dolores. „Apropos, gij zijt jurist geweest, waarde Engelsge kunt me misschien wel eene vraag beantwoorden, die in dat vak te pas komt." „Gaarne. Ik vrees echter, dat ik mijn corpus juris reeds lang vergeten heb en ook dat ik daarmede onzen justitieraad in de wielen zal rijden „O hemel dat zou dus eerst gevraagd moeten worden! Maar stellen wij eens het geval, dat ik de Valkenhof wilde wegschen ken zeg maar, aan den naasten raanne- lijken afstammeling „Die hem niet heeft willen aannemen," viel Engels haar droog in de rede. „Neen. Maar nemen wij verder aan, dat In de „Staatscourant" van 20 dezer zijn opgenomen de statuten der „Maatschappij ter bevordering van het natuurkundig onderzoek der Nederlandsche koloniën, te Amsterdam. Zij stelt zich ten doel de uitbreiding der kennis van land en volk in de overzeesche bezittingen en koloniën van Nederland, zoowel met het oog op de belangen der wetenschap als op die van landbouw en nijverheid. Zij beweegt zich meer bepaaldelijk op het gebied der zoölogie, botanie, geologie, anthropologie en ethnographie, en ver vult hare taak1. door het toekennen van geldelijke hulp aan Nederlandsche of in Neder- landschen dienst staande natuuronderzoekers; 2. door het verleenen van steun aan bovenbedoelde personen, bij hunne voorbereidende studiën of het verstrekken van instrumenten, voor hun onder zoek noodig; 3. door het subsidieeren en ver spreiden van gedrukte mededeelingen 4. door het toekennen, zoo daartoe aanleiding is, om de drie jaren van eene gouden medaille, ter waarde van hoogstens f 300, onder den naam van Valentijn-medaille, aan hem, die door per soonlijk onderzoek in loco de belangrijkste bij drage geleverd heeft tot de natuurkundige of technische kennis van de Nederlandsche koloniën of van een deel daarvan5, door alleen of in vereeniging met de te Amsterdam bestaande commissie ter bevordering van het natuurkundig onderzoek der Nederl. koloniën bij de Regeering of bij genootschappen al zoodanige adviezen of verzoeken in te dienen, als aan het natuurkun dig of technisch onderzoek van de koloniën kunnen geacht worden bevordelijk te zijn. De maatschappij bestaat uit een onbeperkt aantal directeuren en directrices, die minstens f 1000 ren teloos voorschieten, of een'gift doen van f 500 in eens, of jaarlijks minstens f 50 bijdragen. Giften in eens van f 50, of een veelvoud daarvan, verleenen den gevers het recht op de hoedanig heid van donateur of donatrice gedurende één jaar of gedurende zoo vele jaren als de gift veel vouden van f 50 bedraagt. Het bestuur der maatschappij zal berusten bij negen directeuren, op de constitueerende ver gadering te benoemen. Het kiest uit zijn midden een voorzitter, een vice-voorzitter, een secretaris en eene vice-secretaris, tevens penningmeester. Jaarlijks, in de maand Mei, wordt eene algemeene vergadering gehouden, waarin verslag wordt gedaan omtrent den stand der maatschappij. Volkswapening. Mr. van Houten, die in zijn vierden „Staatk. Brief' het vermoeden uit, dat de oneenigheid in de clericale partijen dt oorzaak zal zijn, dat de liberale partij binnenkort de teugels van het bewind in handen moet nemen, formuleert wat zijns inziens het militaire standpunt dier Regeering moet zijn, aldus „Men putte 's lands hulpbronnen niet uit in wapeningen tegen een denkbaren, maar zelfs in deze afstammeling huwt „Met u? Hoera!" riep Engels uit, rood van vreugde. „Neen, niet met mij," viel Dolores den goeden ouden man scherp in de rede. Zij was verbleekt. „Niet met u herhaalde Engels mistroos tig. *Nu, dan is bet mij onverschillig dan kan hij, wat mij betreft, met de groot moeder van den duivel huwen." „Ik hoop, dat hij een betere smaak zal toonen zeide Dolores, gedwongen lachende. ,rln ieder geval wilde ik aan de toekomstige Vrouwe von Falkner den Valkenhof ten huwelijk schenken. Kan dat, beste Engels „Neen, dat kan Goddank nietwas het antwoord. „Daarmede benadeelt ge den erf genaam." „Benadeelen, Engels Benadeelen, wanneer ik aan zijne vrouw vermaak, wat hij heeft afgewezen, niettegenstaande het hem eerder toekomt dan mij, de vrouw, die toch maar een dorre tak aan den stamboom is?" „Ik zal u eens iets zeggen, Fraulein Do lores," zeide Engels op gemoedelijke toon. „In 't begin heb ik dat,evenals gij, ook gedacht. Dat weet ge. Maar eindelijk ben ik toch tot het inzicht gekomen, dat het niets dan onzin was, onzin, die zijn oorsprong had in de middelen, die u onafhankelijk maken van den Valkenhof. Ge zijt rijk gelukkig voor u Neem echter eens aan, dat ge niet rijk waart, dan zou het levenslange bezit van dit erfgoed toch een zegen voor u zijn. Waarom moeten de zoons alles en de doch ters niets hebben? Neen, het is een recht-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1