NEDERLAND. HELDER, 24 Januari. Volgens „het Vad." is er kans, dat het zonen (kring) tarief dezen zomer door de Exploi tatie-Maatschappij op hare spoorlijnen zal inge voerd worden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 22 Januari. Bij het voortgezet algemeen begrootingsdebat drong de heer van Kerkwijk aan op vereenvoudiging van het Militair huis des Konings, wijziging der instructie van den gouverneur der residentie en opheffing van de bepaling, dat Nederlandsche consuls tevens de Luxemburgsche belangen voorstaan. De heer van Bylandt noemde de bespreking der Congo-zaken voorbarig en veroordeeling van den minister ongerechtvaardigd, zonder behoorlijke inlich tingen. Deze spr. drong voorts aan op tijdige maat regelen, nu het Eransche handelstractaat is opgezegd, waardoor invoering van een hoog inkomend recht op luxe- en champagnewijnen mogelijk wordt. De heer Schimmelpenninck van der Oye verde digde den minister van Oorlog tegen het verwijt van werkeloosheid en ontkende de noodzakelijkheid der aanwijzing van opperoffieieren voor oorlog in vredestijd. De heer Nieuwenhuis kwam nogmaals op tegen de interpretatie van den minister Lokman over de bevoegdheid der burgemeesters ter zake van het recht van vereeniging enz. en drong sterk aan op het verleenen van een crediet uit de schatkist ten behoeve van hongerigen en armen, evenals in Frank rijk geschiedt. De hongerkwestie moest alle andereu primeeren. De heer Tak betoogde dat de Regeering geheel in hare roeping was te kort geschoten. De staats huishouding was in alle opzichten duurder gewor den en uitvoering der Grondwet achterwege gebleven. De schuld lag hoofdzakelijk bij de meerderheid, die kracht zocht in een negatief middel, het anti-libe- ralisme, maar de volksbehoeften onbevredigd liet. De heer A. van Dedem verdedigde de Regeering, die onmogelijk in drie jaar alles kon doen, en de meerderheid die trouw blijft aan het program. Zijn balans wijst een groot voordeel aan voor deze Re geering, bij vorige liberale besturen. Alleen op financieel gebied had hij meer werkzaamheid ge- wenscht. De kiesrechtherziening zal hij met ver trouwen afwachten. Herziening der tarieven in fis calen zin noemde hij noodig, alsook kamers van arbeid en een belasting op het roerend vermogen. Armoede zal altoos bestaan, al regeerden ook de sociaal-democraten, eindigde spr. De heer Seret sloot zich bij die verdediging van de Regeering aan, die alle onheilspellende voor spellingen der liberalen logenstrafte en meer deed dan eenige voorgangster. De heer Oppedjjk drong aan op eendracht in de rechterzijde. De heer Heldt wees op den grooten nood in het land, vooral ten plattelende, en drong aan op krach tige hulp van het Rijk in den buiteugewonen nood, zich geheel aansluitende bij den wensch van den heer Nieuwenhuis, om 1 of meer millioen beschik baar te stellen om de gemeentebesturen in staat te stellen, den nood te lenigen. Zitting van Vrijdag 23 Januari In den aanvang der zitting herdacht de Voor zitter, mededeeling doende van het overlijden des heeren Van der Loeft', met diepe smart het verlies van dien scherpzinnigen man van groote werkkracht en talent, wiens nauwgezette plichtsvervulling niet kon worden overtroffen en die werkte zoolang als, ja langer dan hij kon. De heer Viruly slool zich geheel bij deze woorden aan en wees daarbij in 't bijzonder op het groote verlies voor de liberale partij, waarna de heer Schaepman namens de rechterzijde eveneens hooge waardeering uitsprak voor den overledene, die een man was van groote geestesgaven en gemoed, trouw aan zijn beginselen en een warm vaderlander. De minister van Koloniën huldigde den afgestorvene namens de Regeering. Daarna werd het algemeene begrootingsdebat hervat door den heer Schaepman, die betoogde, dat de linkerzijde zich als hervormingsgezind poseert, maar naliet aan te wyzen, welke hervormingen zij verlangt. De heer Borgesius verdedigde de liberalen en drong aan op afschaffing van den census en op progessieve inkomstenbelasting. De minister Mackay verdedigde de Regeering, die nooit het geheele Program van actie" overnam, maar wat zij voornam volvoerde of voorbereidde. Op voor zij de geschiedenis der „booze Vrij- vrouwe" vernomen had. Dolores reikte dokter Rusz de familie-kroniek uit dien tijd over. Nadat allen zich om de schilderij hadden verzameld, las hij op zachten, weeken toon de treurige geschiedenis voor, die wij reeds kennen. „Die arme vrouw Wat moet zij geleden hebben zeide Prinses Alexandra zacht, toen de treurige geschiedenis ten einde was. ^„Ik kan zulk eene treurige geschiedenis bijna niet aanhooren," riep graaf Schi*ga nu uit, terwijl hij voor zich keek met oogen, als van iemand die niezen wil en niet kan. „In //Maria Stuart" heb ik eens zoo moeten weenen, dat het publiek medelijden met mij had, en de portier mij naar buiten wilde brengen. Sinds dien tijd ga ik alleen naar blijspelen en een enkele maal naar de opera, want als de tenor uitgilt Ja, Du bist meine Seligheit. Doch er er sei dem Top gewei heit of als de prima donna trilt Ich Siieldo unter Thrii aa aaaa aaueu. dan is dat wel kolossaal treffend, maar het breekt toch niet het hart (Wordt vervolgd.) sociaal gebied deed zij, meent hij, reeds veel door de" arbeidswet, de enquête en de loonwet, welk laatste door de Kamer onafgedaan is gelaten. Voor kiesrechtwijzigingen is het oogenblik ongeschikt, daar alle andere wetten dan zouden blijven rusten. Tegen steun aan de behoeftige gemeentebesturen, om nood te lenigen als de particuliere liefdadigheid te kort schiet, verklaarde hij zich in beginsel niet. De bespreking van de Congozaak moest worden uitgesteld, tot de stukken bekend zijn. Geen mili taire ministers zouden met het opperbevelhebberschap belast worden, verklaarde hij voorts. De minister van Buitenlandsche Zaken, hetCon- godebat tot later verschuivende, constateerde, dat de eer en de waardigheid des lands door de toe treding ten volle zijn gehandhaafd. De minister van Financiën betoogde, dat de Re geering wel degelijk oog heeft voor belastingher vorming, en anderzijds het oog niet sluit voor be vrediging van wezenlijke volksbehoeften. Vermeer dering van uitgaven was of noodig of werd opge wogen door vermeerderde inkomsten. Als handelstractaten worden opgezegd, zal ernstig fiscale herziening der tariefregeling moeten worden overwogen. De minister vau Binnenl. Zaken verdedigde den burgemeester van Enschede, op grond van ingesteld onderzoek. Hij zou alle burgemeesters handhaven, die in buitengewone tijden moed toonden om krachtig optetreden. Een wettelijke regeling die in alle om standigheden den burgemeesters kon voorschrijven, hoe te handelen, is ondenkbaar. Aan uitvoering der Grondwet wordt gewerkt, maar de natie verlangt daarnaar niet zoo dringend, zelfs niet naar kies rechtuitbreiding, tenzij algemeen stemrecht, waartoe hij niet zou meewerken. Dinsdag voortzetting. Blnneniandsch nieuws. Helder. - Door den heer J. F. Graadt van Roggen, oud-gezagvoerder der Stoomvaart-maat schappij „Nederland," is aan het Bestuur van 't Reddingsfonds alhier eene som van f 100 ge zonden, met verzoek van dit bedrag f 40 te be stemmen voor de kas van het Fonds en de overige f 60 uit te reiken aan de redders der schipbreukelingen van het gestrande stoomschip „Elstow," aan welk verzoek door het Bestuur natuurlijk gaarne gevolg is gegeven. Nieuwe Niedorp. Zondag a. s. zal alhier eene kermis op het ijs worden gehouden. De Rijd, eene prachtige ijsbaan, welke zeer spoedig van het station Noord-Scharwoude is te bereiken, zal het terrein zijn waar kramen en spellen, Zoeloekaffers en waarzegsters zullen geplaatst worden. Hem. De „Staatscourant" bevat de statuten der Gymnastiek-vereeniging „Eigen Oefening" alhier, goedgekeurd bij kon. besluit van 1 Nov. 1890, No. 82. Noordscharwoude. Den 27 dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. Kroon Mz., burgemeester dezer gemeente, dezelfde betrekking te Oudkarspel aanvaardde. Oudkarspel. Alhier is eene Vereeniging opgericht, onder den naam van „Liefdadigheid naar Vermogen," welke de sympathie heeft van bijna de geheele gemeente. De Vereeniging heeft, ten einde eigen armen te meer te kunnen onder steunen, in haar programma opgenomen wering der bedelarij. De leden nl. hebben zich ver bonden, om te beginnen met Februari a. s. bede laars, onder welken vorm ook, te weigeren en de daardoor bespaarde penningen te storten in de kas der Vereeniging. Dit alleen komt der ver eeniging reeds voor eene niet onaanzienlijke som ten goede. Grosthuizen. Op eene alhier Dinsdag avond gehouden, maar tengevolge van 't ongun stige weder slecht bezochte vergadering, werd nog eens besproken wat gedaan zou kunnen worden ten behoeve van de velen, die in deze dagen zonder verdiensten zijn. Er werd besloten dat nog eens de heer Drijver, predikant alhier, die zich daartoe welwillend aanbood, nu te zamen met den heer KI. Groen (Katholiek) een ronde zouden doen langs de huizen der meestgegoeden, ten einde een gift te vragen voor minder met aardsche goederen be deelde natuurgenooten. Bergen. Jl. Dinsdag werden van gemeen tewege ruim 50 man aangesteld tot opruiming van groote hoeveelheden stuifsneeuw, welke het verkeer hier en daar belemmerden. Hoorn. De tramdienst HoornEnkhuizen is jl. Woensdag wegens de vele sneeuw gestaakt moeten worden. Enkhuizen. Aan den boekhandelaar H. A. Stadermann alhier is de levering van school boeken, bibliotheekboeken, school- en teeken behoeften voor de openbare scholen der gemeenten Broek in Waterland, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, gedurende 1891 benoodigd, opgedragen. 's Gravenhage. Prins Victor Bonaparte is alhier aangekomen. Rotterdam. - Het „Hbld." verneemt de tijding, dat een der bekaamste liberale Kamer leden, mr. H. C. Verniers van der Loeff, is overleden. Marine en Leger. De luit. ter zee 1ste kl. van den Bosch, gede tacheerd in de Marine directie Hellevoetsluis, en onder de bevelen van den Schout bij Nacht comdt. der Stelling van de Monden der Maas en van het Haringvliet toegevoegd aan den Staf-officier der zeemacht voor hydrographische werkzaamheden, wordt met 1 Mei a. s. uit die betrekking ontheven en op non-activiteit gesteld. Bij Kon. besluit is de luit. ter zee 2de kl. W. Rauwenhoff op zijn verzoek, met den lsten Febr. e. k. eervol uit den zeedienst ontslagen. Door den minister van Marine is de torpedist- majoor J. A. L. Dilg, van Hr. Ms. ,/Amstel" te Hellevoetsluis,bevorderd tot oppertorpedist (adjudant onderofficier.) De sergeanten Zuiderhout, Hopman en Yan der Weel, eveneens dienende aan boord van gemeld schip, zijn opgenomen in het vaste korps dek- en onderofficieren. Den lsten Februari a. s. zullen de luit. ter zee 2de kl. A. II. baron Van Heerdt tot Eversberg en G. K. graaf Van llogendorp geplaatst worden aan boord van 'Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Bij pensioneering van minder geëmployeerden en j werklieden, werkzaam op 's Rijkswerven, zal tot grondslag voor pensioen genomen worden het vijfde deel der rijf gunstige van de laatste tien dienstjaren, i Bij Kon. besluit wordt Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Suriname" met 16 Maart a. s. in dienst gesteld, met bestemming voorbuitenlandschen dienst en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapt.-luit ter zee H. R. J. J. Tliorbecke. Met dien datum worden aan boord van genoemd stoomschip geplaatst de luit. ter zee 1ste kl. J. B. Snethlage, de luits. ter zee 2de kl. D. J. Van den Honert, P. II. Van Voorthuyzen en E. L. F. Bolomey, de off. v. gez. 1ste kl. J. F. Brust en de off. v. admin. 2de kl. H. W. Bauer, eerstgen. als 1ste officier. De officier van gezondheid 1ste kl. bij de zee macht J. F. Brust, geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. stoomschoener „Dolfijn", wordt met den 16den Februari aanstaande op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid 1ste kl. bij de zeemacht D. W. C. Van Dort Kroon, terwijl de officier van gez. lste kl. bij de zeemacht W. M. Mertens met dien datum wordt geplaatst aan boord van Hr. Ms. raramonitor „Panter." Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. schroefstoomschip lste klasse Johan Willem Friso, onder bevel van den kapt. ter zee G. Doorman, den 21sten dezer van Bermuda vertrokken, weder koers stellende naar Curacjao. Aan boord was alles wel. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit is bevorderd tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw, de heer dr. C. W. Vinkhuizen, lijfarts van wijlen Z. M. Koning Willem HL Onderwijs en Examens. Benoemd tot hoofd der school te Avenhorn, de heer D. Ie Clercq, onderwijzer aldaar. Landbouw en Veeteelt. Vrijdag, 6 Februari a. s., des middags ten 12 ure, zal in het Hotel „de Toelast", te Alkmaar, eene vergadering plaats hebben van het Nederl. Paarden-Stamboek, afd. Noordholland. Den leden wordt bekend gemaakt, dat de keurin gen voor het toekennen van de provinciale subsidiën en aanhoudings-premiën voor één- en tweejarige hengsten, zoomede voor hengsten, minstens drie jaren oud, zullen plaats hebben te Schagen, op Dinsdag, 10 Maart a. s., bij C. Broersma, des middags 12 urete Uitgeest, op Woensdag, 11 Maart a. s., bij C. Zonjee, des middags 12 ure te Halfweg, op Donderdag, 12 Maart a. s., bij Coppee, des voormiddags 10 ure. Er zal dan tevens gelegenheid zijn, ter opname van hengsten in het Paarden-Stamboek. Aangifte voor beide keuringen moet geschieden 8 dagen vóór de bovengenoemde data, bij den Secretaris W. Teengs, te Wieringerwaard, bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. Jl. Maandag trad voor de afdeeling Heer-Hugo- waard der Hollandsche maatschappij van landbouw de heer II. L. Ellerman, Rijks-veearts te Dordrecht, op. Maakte de radheid van tong des sprekers in het begin het eenigszins moeielijk hem te volgen, het pittige, degelijke en zakelijke zijner lezing maakte, dat het 30tal aanwezigen den ganschen avond met de meeste belangstelling luisterde. Telkens het „waarom en omdat" behandelende, had spreker allereerst tot onderwerp de gebreken der kaas, de oorzaken daarvan en de middelen ter bestrijding, terwijl ten slotte de heer E. in breede trekken de paardenfokkerij besprak. In hoofdzaak werden voor de bereiding der kaas de volgende wenken gegeven Voedt uw vee met hooi, koek en meel, want mocht voor het oogenblik met andere voedingstoffen, zoo- als pulp enz., direct meer geldelijk voordeel te be halen zijn, indirect niet, zooals door spreker helder wercl aangetoond. Zure melk geeft nimmer goede kaas. Draag zorg dat uw kelder, waarin de melk wordt bewaard, ruim, hoog en goed geventileerd zij. Bij de kaasbereiding moet de melk een warm tegraad hebben van 28 tot 35 gr. Celsius. Boven die temperatuur smelt het botervet, onontbeerlijk voor de kaas. Gebruik steeds den thermometer. Met vingers of hand kan men onmogelijk den juisten warmtegraad bepalen. Te lage temperatuur geeft weeke, te hooge droge en korrelige kaas. Let op het stremsel, dat gij gebruikt. Zuiver schei kundig samengestelde fabrieksstremsel is het beste. Roer langzaam en langdurig en gebruik een door- haler, waarbij de afstand tusschen de draden hoog stens 6 a 7 streep bedraagt. Is de wei van de wrongel verwijderd en de temperatuur verminderd, dan liefst geen verwarming, allerminst door bijvoe ging van heet water. Gebruik zout, dat fijn en droog is. Doet nimmer oude wrongel bij de nieuwe. Nimmer opstoppen, wanneer de kaas onder de pers is geweest. Ongelijksoortige wrongel geeft nimmer goede kaas. Belast de kaas onder de pers niet da delijk met te hoog gewicht. Beter is het van tijd tot tijd het gewicht te vermeerderen, totdat men eene drukking van 15 tot 18 ned. ponden op elk ned. pond kaas verkrijgt. Vroeg rijpe, vette kaas vereischt lage drukking. Om kaas voor de verzen ding geschikt te maken, moet zij hooge drukking ondergaan, doch de uiterste grens zij 30 ned. pon den op elk ned. pond kaas. De kaas moet nimmer gebroeid worden. De z. g. Edammerkaas moet in den zomer 12 uren blijven staan. De bewaarplaats zij koel en droogzij moet eene temperatuur be zitten, die niet beneden 8 a 9 gr. Celsius is, en waar geen sterke luchtstroomen kunnen zijn. Vuile handen bij het bereiden en vuile bewaarplaatsen zijn ten zeerste af te keuren. Hebt bij gebreken in de kaas, zooals het blauw, het geel en het rood, zoekt den oorsprong ervan allereerst bij de koe. Voornamelijk is een bacil de oorzaak der verschil lende gebreken. Daarom is het noodzakelijk, de levensomstandigheden voor dat microskopisch diertje zoo ongunstig mogelijk te maken, hetgeen men nu eens op de eene, dan weder op de andere wijze verkrijgt, hoofdzakelijk naar gelang van de plaats, waar de bacil leeft en voortwoekert. Melk, vooraf verhit tot 37 gr. C., kan niet besmet worden. Melk van 15 a 18 gr. C. is daarentegen zeer spoedig besmet. Zondert de besmette melk af van de overige en vernietigt de eerste. Geef uw vee ander voedsel. Wasch de uier en tepels met salicylznur, vermengd met water, 1 op 300. Ontsmet daarmede ook al wat gij gebruikt, stallen, vaatwerk, teemsen enz. enz. Betracht steeds en voor alles de grootst moge lijke reinheid. Nadat de heer Ellerman al deze wenken nauw keurig had toegelicht, liet de beschikbare tijd hem niet toe, veel, zooals hij zich voorgenomen had, te spreken over de paardenfokkerij. Daarom besprak hij in grove trekken veredeling, kruising, gebreken, als erfelijkheid, atavisme enz. Als behartigings- waardige wenken gaf hij vooral deze beideLet vooral op de vorming der borstkas, voor gij aan de andere deelen eischen gaat stellen. De borstkas moet zijn flink en diep, daar voornamelijk de diepte en niet zoozeer de breedte het volhardings vermogen van het paard bepaalt. Verbeter eerst het bestaande, vorm eerst een ras, dat alle kenmerken en eigenschappen gemeen heeft en gaat dan over tot kruising, inbrengen van frisch bloed enz. Na afloop der lezing stemden alle aanwezigen eenparig in met den wensch van den tijdelijken voorzitter, dat het nog velen afdeelingen vergund moge ziju, den heer Ellerman als spreker te zien optreden, hetgeen bewees dat de keuze van het hoofdbestuur, dat dien spreker gezonden had, zeer was te roemen. Buitenland. België. Uit Brussel kwam gisteren de treu rige tijding van het overlijden van den erfprins, Prins Boudewijn van Vlaanderen, den oudsten zoon van den graaf van Vlaanderen. Het overlijden van den Prins veroorzaakte algemeenen rouw, want men had van hem de schoonste verwachtingen. Sedert veertien dagen had hij bij zijn regiment geen dienst verricht, wegens de ernstige ziekte van prinses Henriette, aan wier ziekbed hij menigen nacht doorbracht. Zoodra de prinses buiten gevaar was, werd hij ziek. Hij vatte kou en moest het bed houden. Don derdagmorgen vonden de geneesheeren den toe stand veel erger, en reeds om zes uur was hij zoo erg, dat hem door den geestelijke der naast- bijzijnde kerk de sacramenten der stervenden werden toegediend. Het schijnt, dat de dood veroorzaakt is door inwendige bloeduitstorting. Om half elf beproefden de geneesheeren hem verlichting te bezorgen door het zetten van koppen, maar het hielp niet. Om een uur was alle hoop vervlogen en spoedig daarna begon de doodstrijd. De graaf en de gravin van Vlaanderen waren met Prins Albert en Prinses Josephine bij het sterfbed. Om kwart voor twee uur overleed hij. Nog in den nacht werd het lijk, in de uniform der karabiniers, met het grootkruis van de Leopolds orde, in de slaapkamer op een staatsiebed gelegd. Terstond werd bericht gezonden aan burgemees ter Buis, met verzoek te voorkomen, dat de rond- venters der dagbladen het doodsbericht rond- riepen. Dit geschiedde, ten einde te verhoeden, dat prinses Henriette, de zieke zuster van den overleden prins, wier toestand nog groote zorg vereischt, het doodsbericht zou vernemen. Engeland. De heer Maas, Ned. consul te Londen, hield jl. Donderdagavond in de Neder landsche club de aangekondigde voordracht, in zake het plan tot oprichting eener Nederlandsche Kamer van Koophandel aldaar. Hij herinnert aan hetgeen hij op de vorige vergadering te dezen opzichten had gezegd en gaf mededeeling van de blijken van instemming, van onderscheidene Kamers van Koophandel uit Nederland ontvan gen. Op eene motie van den heer Roozenraad werd de oprichting door al de aanwezigen wenschelijk geacht en werd verder het voorstel aangenomen, eene commissie te benoemen, waarvan de Ned. gezant, graaf van Bylandt en de heer May, consul- generaal, eere-voorzitters zullen zijii en die verder bestaan zal uit zeven leden voor het opmaken der statuten. De Schotsche werkstakers beginnen zich meer en meer te onderwerpen, en velen hunner trachten weder in hun vorige betrekking hersteld te worden. De Edinburgsche Gemeenteraad zond te dier zake een memorie aan den Board of Trade. Italië. De Paus is weer door een verkoud heid aangetast, zoodat gij genoodzaakt is het bed te houden. De toestand van den bejaarden lijder geeft echter nog geen reden tot ernstige onge rustheid. Denemarken. Te Kopenhagen is jl. Dins dagvoormiddag brand uitgebroken in het Paleis van den Kroonprinsmen was het vuur eerst na een uur meester. De werkkamer der Kroon prinses is met het geheele meubilair, waaronder schilderijen van waarde, uitgebrand. De Koning en Prins Waldemar waren spoedig ter plaatse. Gemengd nieuws. Gisteren werd door de politie alhier beslag gelegd op ingevoerd koevleesch, dat voor ge bruik ongeschikt bleek. 't Was afkomstig uit de gemeente Zijpe. Onder politie-toezicht is het verbrand of begraven. Van het gebeurde werd door den Commis saris van politie proces-verbaal opgemaakt. Jhr. G. de Jonge van Zwijnsbergen heeft op de omliggende jachtgoederen van zijn kas teel onder Hel voort (Noord brabant) een wolf geschoten. Daar het eerste schot niet goed trof, kwam het beest grimmig op zijn aanvaller aan- loopen, doch een tweede welgerichte kogel deed het dier neêrstorten. Omtrent het droevige onheil, dat de familie Huges te Gasselternijveen door den brand in den nacht van Zondag op Maandag heeft getroffen, wordt nog het volgende aan de „Asser Cl" mede gedeeld Ongeveer halfeen werd de meid. die in de zoogenaamde achterkeuken sliep, wakker ten gevolge van rook, die haar de ademhaling be lemmerde. Uit het bed stappende, bemerkte zij, dat in een kleerkast naast haar bed, waarin des avonds, na terugkomst uit den avonddienst in de kerk. drie stoven waren geborgen, brand was. Toen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2