KENNISGEVING. ADVERTENTIEN. Negende Verslag Ijsbanen. bestuursvoorstel toe, om omstreeks 10 aanhoudings- premiën van f 25 uit te reiken, voor ljarige stieren die bij voorjaarskeuriug van 1891 in bet stamboek worden ingeschreven, welke premie ter beschikking wordt gesteld van de inspecteurs, die worden bijge staan door twee deskundigen. Ook dit voorstel wordt aangenomen, evenals het door den heer P. Schuur man toegelichte voorstel om aan de prijzen, uit te loven door de Holl. Maatsch. van Landbouw, op de te Alkmaar te houden tentoonstelling, toe te voegenaan den lsten prijs voor stieren, geboren in 1890, f 30 aan den 2den prijs f 20 aan den lsten prijs voor melkvaarzen, geboren in 1889 f 30 aan den 2den prijs, f 20. De bekroonde diereu moeten zijn ingeschreven in het Ned. lliiudveestamboek en volbloed afstamme lingen zijn van stam boek vee, door deugdelijke be wijzen te staven. De begrooting voor bet volgende jaar, sluitende met een batig saldo van f 281.64, werd goedge keurd. De heer C. de Goede Hzn. bespreekt bij de rond vraag het bericht dat te Vlissingen voor Antwerpen bestemd Amerikaansch vee wordt gelost, wat hij met het oog op gevaar voor besmetting gevaarlijk acht, waarom hij optreden bij de Regeering wensche- lijk acht. De heer Bultman verklaarde dat de hoofdbesturen deze zaak zullen onderzoeken, en naar bevinding zullen handelen. Verder deelde hij mede dat de Regeering geen termen vond voor ingevoerde slacht- paarden quarantaine voor te schrijven. De vergadering werd daarna gesloten. Kerknieuws. Heer-Hugowaard. De heer H. A. Ludwig maakte Zondag de gemeente bekend dat door hem eeue beroeping naar Spanbroek was ontvangen en evenals naar Zuid-Schar woud e in ernstig beraad is genomen. Aan de diaconie der Herv. gemeente te Grost- huizen is een legaat van f 1500 vermaakt door wijlen mej. L. Appel, wed. van den heer D. Schuijte- maker Kz., aldaar overleden. Buitenland. België. Ten einde de uiteenloopende ge ruchten over de ziekte en het overlijden van prins Boudewijn te weerleggen, wordt van offi- cieele zijde uit de omgeving van den graaf van Vlaanderen het volgende oftïcieele verslag van het verloop der ziekte medegedeeld. Voor het laatst heeft de prins Woensdag 14 Jan. het paleis verlaten. Eene verkoudheid noopte den prins zijn kamer te houden. Zaterdag, 17 Jan., klaagde de prins over eene aandoening der ingewanden, welke hem noodzaakte het bed te houden. Docter Melis, die den prins behandelde, zag daarin volstrekt geen reden tot ongerustheid. Dinsdagochtend 20 Jan. deden zich verschijnselen voor van longontsteking, welke echter niet ge vaarlijk scheen. Toch werd terstond docter Mul- lier in consult geroepen. De ziekte nam haar gewone verloop, dat zeer bevredigend was en Donderdagochtend, 22 Jan., konden fde geneesheeren zelfs eene vermindering der koorts waarnemen. Tegen drie uur vertoonde zich plotseling een bloeding in de nieren. De geneesheeren riepen toen terstond de hulp in van dr. Rommelaere. Deze geneesheer kwam te halfzes bij den lijder en vond, evenals zijn ambt gen ooten, den toestand wel ernstig, maar volstrekt niet hopeloos. Toen echter tegen den avond de zwakte van den prins toenam, gaven de geneesheeren den raad den lijder de laatste sacramenten der ster venden toe te dienen. De prins was toen nog volkomen bij kennis. De koning en de koningin, van den ernstigen toestand verwittigd, kwamen om halfnegen uit Laeken aan en verlieten om kwartier over negen weer het paleis, nadat de geneesheeren hun hadden medegedeeld, dat de toestand van den lijder nog niet van dien aard was, dat beterschap als onmogelijk moest be schouwd worden. Tegen middernacht werd ech ter de toestand hopeloos en de prins overleed om kwartier voor twee. Duitschland. In den Rijksdag is jl. Vrij dag de beraadslaging voortgezet over het voorstel van dr. Barth, tot opheffing van het verbod der invoering van Amerik. spek. De heer Windthorst zeide, dat hij het verbod beschouwde als een gezondheidsmaatregel, anders zou hij, wegens de tegenwoordige hooge vleeschprijzen, vóór de opheffing zijn. De minister Bötticher herhaalde, wat hij reeds vroeger verklaard had, dat het hier een gezond heidsmaatregel betrof. Met de opening der Russische grenzen had men slechte ervaringen opgedaan. Geen enkel transport was vrij van ziekte. De Amerikanen hadden slechts in drie steden inspecteurs van vleesch en spek, maar zelf waren zij zeer streng bij den invoer. De heer Marquarnsen verklaarde zich met zijne partijgenooten vóór het voorstel-Barth. De Staatssecretaris Marschall deelde mede, dat de door de regeering gevraagde inlichtingen nog niet ontvangen waren. De heer Bebel zeide, dat de ontevredenheid onder de bevolking over de hooge vleeschprijzen groot was. Hij meende ook, dat het belang van den zoogenaamden kleinen man bij het fokken van varkens niet in aanmerking werd genomen; wel werd deze er voor gespannen, maar in de werkelijkheid had men het oog op de belangen der groote grondbezitters. De minister Bötticher antwoordde, dat de regeering niet had gewacht, totdat ontevreden heid onzer de volksklasse ontstond, maar zich voortdurend met de kwestie had bezig gehouden. Een geval van trichine, te Keulen voorgekomen, werd toegeschreven aan Amerik. spek, dat uit Nederland was binnengesmokkeld. Dr. Barth verlangde daarop eene hoofdelijke stemming over zijn voorstel. De uitslag was, dat het met 133 tegen 103 stemmen werd verworpen. De socialisten hebben in den Rijksdag het voorstel ingediend om, in aansluiting bij de wet betreffende de verzekenng van oude en gebrekkige werklieden, ook de apotheken tot staatsinstellingen te maken. Het doel van het rijk mag dan niet zijn winst te maken uit het "bereiden der geneesmiddelen, maar het doel moet wezen de geneesmiddelen tegen den kosten- den prijs verkrijgbaar te stellen. Oostenrijk. De „Wiener Ztg." bevat het keizerlijk besluit tot ontbinding van het Huis van Afgevaardigden en in haar niet officieel gedeelte een lange verklaring der beweegredenen van dien maatregel. Noord-Amerika. Men meldt dat de India nen van het Roode Meer in opstand zijn ge komen. Zuid-Amerika. De stad Colonel (in de zuidelijke provincie Conception in Chili) is ge bombardeerd. Vele personen zijn gedood en gewond. Telegrammen uit Chili melden, dat de opstand zich aanzienlijk uitbreidt. Een deel der nog trouw gebleven troepen heeft zich bij de insur- genten aangesloten. Gemengd nieuws. Gedurende deze week zijn door den trein nabij Schagen een 13 tal schapen overreden en gedoodo. a. werden jl. Donderdagnacht aan de Keins 10 gedood. In den avond van 1 October 1890 werden twee jongens van het opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer" te Amsterdam op den Zeebur- gerdijk door een met een mes gewapenden kerel aangevallen, die geld van hen eisehte. In het daaruit voortvloeiende gevecht stonden zij elkan der trouw bij, doch van een hunner werd de top van den wijsvinger der rechterhand afgesneden. Na verpleging in 't hospitaal is hij aan boord teruggekeerd, maar hij zal den zeedienst moeten verlaten. Het gemis van den vingertop belet hem naar behooren te exerceeren, in 't tuig te klimmen enz. De jongen is dus voor het vak, dat hij gekozen had, ongelukkig gemaakt door een ellendeling, die vermoedelijk enkele centen wilde machtig worden. De jachtopziener R. te Jisp, die bij de Wijde- Wormer eene overtreding der vischwet consta teerde, werd bij dien gelegenheid door drie man nen aangevallen, die hem zijn revolver ontnamen en in eene bijt trachtten te dringen. De burgemeester van Rijswijk (Zuidholland) verzoekt opsporing en opzending, ten verzoeke van de moeder, van Catharina van der Sman, 19 jaren, lengte flink, aangezicht bolrond met hooge kleur, haar blond (ponny), oogen licht blauw en eenigszins schichtig, neus en mond gewoon. Zij heeft den i8den Jan. j!. des namid dags omstreeks halfvijf uur, de ouderlijke woning verlaten, gekleed in rouwkleederen, alszwarte effen japon, langen zwarten regenmantel en zwart strooien hoed met tule. Tenzij haar een ongeluk is overkomen, houdt zij zich vermoedelijk te 's Gravenhage, te Delft of alhier op. Welk eene vorstelijke belooning „Den 2osten December jl. werd door den wachter M. Manders op wachtpost 19 der lijn VenlooEindhoven, bij het voorbijrijden van trein {564, opgemerkt, dat twee wagens in dien trein waren warm geloopen, waarop door hem het sein van onveilig vertoond werd, zoodat de trein tot stilstand werd gebracht. Voor deze be toonde oplettendheid en activiteit is hij thans bij officeel schrijven door den directeur-generaal der Exploitatie eervol vermeld." Dat men toch eens begreep, dat een klinkend bewijs van tevredenheid voor lieden als dezen, die op hun post van vertrouwen waarlijk geen te hoog inkomen hebben, eene vrij wat passender belooning is dan een officieel schrijven, hoe fraai het ook luiden moge Uit de Hibernia-mijn, bij Geisenlcirchen, zijn tot jl. Zaterdagmorgen 7 ure 40 dooden en 30 gewonden te voorschijn gebracht. Het red dingswerk is nog niet afgeloopen. Mevrouw Stanley verklaarde te Chicago aan een reporter, dat zij al haar best zal doen om Stanley te bewegen niet meer naar Afrika terug te keeren, maar stil in Engeland te gaan leven. Wilde hij toch naar Afrika, dan ging zij natuurlijk mede; maar, voegde zij er bij, wij breken er ons voor 't oogenblik het hoofd nog niet over. Om appels, die door den tijd rimpelig zijn geworden, gemakkelijk te schillen, legt men ze een half uur voor 't schillen in koud water, of, zoo men er den schil wenscht af te trekken, gedurende eenige minuten in heet of eene enkele minuut in kokend water. Vlugge gemeenschapEen brief, den 18 dezer van 6 tot 7 uur 's nam. te Alkmaar afgestempeld, bereikte eerst den 2osten 's morg. 7 uren den adressant te Heer-Hugowaard en heeft bijgevolg 36 uren noodig gehad om een afstand van uren gaans af te leggen. Verkoopingen. Woensdag 28 Januari. Broek op Langedijk. In de Witte Zwaan kuis met bouwland aldaar, gr, 5* heet. Heer-Hugowaard. In de ZwaanWinkelhui» pldaar, gr. 0.5.70. Heil 0 o 10 'sm, Bij wql. J. GraftdijkInboedel. Aanbestedingen. Donderdag 29 Januari. Haarlem, 11 ure. Het ministerie van binnenl. zaken, aan het gebouw van het prov. best.het onderhouden van- en het doen van heretellingen en vernieuwingen aan de gebouwen genaamd de Trippenhuizen, te Amsterdam, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 Dec. 1892begr. f 7800aanw. 22 Jan. 11 ure. Stoomvaart en Scheepstijdingen. S 0 e n d a (s.), van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Januari van Port-Sa'id. Prinses Marie (s.). arriveerde 26 Januari van Bata via te Amsterdam (met lekkage). Prins van Oranje (s.), vertrok 26 Januari van IJmniden naar Batavia. Helsingör arriveerdo 25 Januari van Kopenhagen te Nieuwediep. P 01 e i d 0 n (a.), arriveerde 25 Januari van Malmö te Nieuwediep. Neptun (s.), arriveerde 26 Januari van Glasgow te Nieuwediep. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat, ten gevolge van het vele ijs, de betonning der zeegaten, rivieren en Zuiderzee on vertrouwbaar is, waardoor bijzondere voorzichtigheid wordt aanbevalen. Vele tonnei en bakens ontbreken, terwijl andere niet op hunne plaats liggen. Zoo spoedig mogelijk zal hierin worden voorzien. Marktberichten. Hoorn, 24 Jan. Tarwe f 9 a 9.50, Rogge f6a6.50 Gerst f 5.25 a 6, Haver f 4 a 4.50, Witte Erwten f 10.50 a 12, Groene f 12 a 15, Granwe f 15 a 17.50, Vale f 15 a 17, Brnine Boonen f 14 n 16 per HL. 4 Kalveren f 6 a 16 12 Varkens f 8 a 15, 46 Biggen f 5 a 7.50, 30 Kippen f 0.70 a 1.25 per stuk. 300 Kip-eieren f 5.50 a 6 per 100 stuks, 850 kop Boter f 0.67 a 0.75 per kop. Amsterdam, 23 Jan. Weekbericht. Fijne Zaden. De vraag voor Karweizaad was deze week niet onbelangrijk en worden verschillende partijen tot vaste prijzen omgezet. In Mosterdzaad werd een en ander tot noteeringen afgedann. Kanarie- en Maanzaad niet verhandeld. Bruin Mosterdznad gold f 24 50 a 26.50, Geel id. f 20.50 a 23.50, Kanariez. f 10 per 100 kg Karweizaad 1889r f 10.50 a 10.75, id. 1890r f 10 a 10.75, Blauw Maanzaad f 14.50 a 16. Koolzaad onveranderd stil. Lijnzaad met meer attentie voor dadelijk, vooral aan de Zaan liggend goedr Calcutta f 270, Calcutta telquelf245, Bombay f 270, Archangel f 2.50. Lijnolie begin week iet» flauwer, sloot in willige stem ming in dadelijk waren de zaken van weinig beteekeni» op termijnen was de handel vrij levendig. Raapolie leverde zeer weinig verandering op, zoowel in dadelijk als op levering ging nagenoeg niets om. Amsterdam, 26 Jan.Tarwe op levering onveranderd, Maart f 222. Rogge in eendoen j per 2100 kg. a contant zonder kor ting 121 Pd. Taganrog f 166. Koolzaad op 800 Kg. Olie stil. Lijnzaad traag. Raapolie flauw; vliegend per 100 Kg. f31.50, idem in de stad f33, 1 Mei f29.87, 1 Sept.-Dec. f30.50. Lijnolie traag; vliegend per 100 kg. f23.50, id. in de stad f 25.25, 1 Feb. f 23.62*, 1 Maart-Mei f 24.12*, 1 Juni- Aug. f24.50, 1 Sept.-Dec. f 24.12*. Raapkoeken f 52 a 80 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 7.50 a 12.per 104 stuks. Veemarkt. 431 Runderen, lste kwal. 74, 2de kwal. 65 e. p kg.. Melk- en Kalf koeien f 160 a 270, 56 nuoh- tere Kalv. f 8 a 11, 4 Schapen306 vette Varkens 40 n 44 c. p. kg. Londen, 26 Jan. Te Deptford zijn aangebracht1500 Amerik. Runderen, 60 a 65 c. per Kg.128 Ned. Kalveren, 75 a 85 c. per Kg.; 467 Schapen, waarvau 120 Nederl., 70 a 75 c. per Kg, V i s s c h e r ij. Nieuwediep, 27 Januari. Voor het eerst sedert 18 December 11. werd gisteren weder visch ter markt aange voerd. Vau de groote visscherij kwam binnen de sloep F e s t i n e Lente (P. R. 9), schipper Verschoor, met 1300 •chelv. (waarvan 500 levende) en 20 doode kabelj.schelv. gold f34 't honderd en kabelj. fS.45 per stuk. In de wiel bij Dijkstaal gem. St.-Mnarten, was een groot net onder het ijs gesteld, dat bij het ophalen zóó vol snoek, groote baarzen en paling bleek, dat men zich onmiddellijk tot een grooten visehkooper moest vervoegen om manden, ten einde de voorraad te bergen. Het ophalen van het net kon alleen geleidelijk bij de berging der visch geschieden. Op boerenwagens werden ze naar den trein te Schagen gebracht. Men schatte de vangst op pl. m. 6000 pond. Weerk. Waarnemingen to Helder (Landskeet.) g g Windrichting mM. C». s? en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 25 12 w.t.z. 16 Kg. 757.42 - 2.78 2.2 - 0.8 26 12 Z.W.t.Z. 6 764.50 f 4.30 1.9 - 1.2 27 8 Z.t.W. 10 762.00 t 1.80 0.6 - 1.1 27 12 Z.t.W. 16 761.80 t 1.48 1.3 - 1.8 •c Toestand S t lë Wetrgge»t«Jilhm'd. van de zee 25 12 0.87 Helder, wind, buiig. Hol in zee 26 12 0.98 Bewolkt, mooiweer. Weinigg. 27 8 0.94 Bew., winderig, goedw. Golvend 27 12 0.89 Bcw., wind, buiig. id. ijs op stroom. vol ijs Van 24 op 25 Jan. gevroren 1, van 25 op 26 Jan. 2 en van 26 op 27 Jan. 6 millimeter ijs. VerwachtingZuidwestenwind. Burgerlijke Stand van: Helder, van Zaterdag- tot Dinsdagmiddag. Bevallen: W. Hempeniu», geb. Kampstra, d. H. Molenaar, geb. Snooij, z. C. A. Geertse, geb. de Haas, d. Overleden: O. Ochque, 2 j. Wed. R. Stoepman, geb. de Wolf, 74 j. Zijpe, van 16 tot 28 Januari. OndertrouwdJ. Meijli», jonkm., 24 j., verver te Zijpe en J. v. d. Vliet, jonged., 26 j., zonder beroep te Anna Paulowna. OverladenP. Smit, 4 j. Schagen, van 21 tot 23 Januari. Ondertrouwd: C. Deutekom, jonkm., 24 j. en C. Koe- meester, jonged., 25 j., beiden wonende te Schagen. Laatste berichten. 27 Januari. Gisterenavond meldde men ons van IJmuiden „Het Engelsche stoomschip „European," heden van Amsterdam naar Huil vertrokken, is door het ijs in het Noordzeekanaal lek geworden en nabij Velzen gezonken. Hoewel de boot zooveel mogelijk naar den wal is gebracht, is de vaargeul versperd en de passage geheel gestremd. De stoomschepen „Prins van Oranje" en „Burgemees ter den Tex," die achter de „European" aan- stoomden, kunnen daardoor niet vertrekken." Volgens heden ontvangen nadere berichten, is men er in geslaagd de „European" meer naar den kant te halen, waardoor de beide Suezbooten konden passeeren. De „Prins van Oranje" is reeds van IJmuiden naar zee vertrokken. De lading van de „European" zal zooveel mogelijk door de „Seahorse" worden overge nomen. De toestand van het gestrande stoomschip „Elstow" wordt voortdurend ongunstiger. Bij een gisteren aan boord van het schip ingesteld onder zoek, bleek dat de machinekamer thans tot aan het dek onder water staat, terwijl in de voor- en achterruimen 15 en 16 voet water werd ge peild. Twee sloepen zijn door stortzeeën uit de davids gerukt en verloren gegaan en het schijn- licht is ingeslagen. De sleepboot „Stad Amsterdam" vertrok met twee blazerschuiten naar de strandingplaats, om te trachten lading over te nemen. Hierin slaagde men echter niet, daar bij het schip te weinig water stond om langs zijde te kunnen komen. Ook de Deensche bergingsstoomboot „Helsingör," die met vertegenwoordigers van assuradeuren naar het schip vertrok om een onderzoek in te stellen, moest zich op grooten afstand van hetzelve ver wijderd houden en keerde onverrichter zake in de haven terug. Behalve de „Helsingör," zijn hier de ber gingsstoomschepen „Poseidon" en „Neptun" aan gekomen, door assuradeuren belast met het bergen der lading uit de „Elstow." Gelijk wij reeds vroeger meldden, is deze berging door den kapitein der „Elstow" echter opgedragen aan de sleepdienst-reederij alhier, zoodat er nu voor hetzelfde werk twee aannemers zijn. Hedenmorgen werden door twee blazerschuiten, in dienst van d» sleepdienst-reederij, ongeveer 70 balen katoen overgenomen en alhier aangebracht. Een derde vaartuig ligt thans bij de „Elstow," om met hoog water te laden, De stoomschepen „Koningin Emma", „Prin ses Sophie", „Prinses Marie", „Doris", „Etna", „Conrad", „Prins Frederik Hendrik", „Vesta", „Chilian", „Seahorse" en „Travancore" zijn jl. Zondag te Amsterdam aangekomen, de vijf eerstgenoemden lek. Door den kapitein, eerstaanwezend Ingenieur der Genie alhier, werd heden openbaar aanbe steed het doen van verbeteringen van onder geschikt belang aan het fort op de Harssens, onder het beheer der Genie alhier (Raming f 1050). Ingekomen waren 4 inschrijvingsbiljetten, als van de heerenA. Bos, ad f 1360Gebrs. Janzen f 1190; G. Moorman f n 10 en W. de Jong f 1100. De gewone audiënties van de ministers van Oorlog op Donderdag 29 en die van Marine op Vrijdag 30 dezer zullen niet plaats hebben. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95) ter kennis van het publiek, dat vergunning is ver leend aan den heer H. J. A. Riesselmann tot oprichting eener inrichting tot het rooken van spek en vleesch op den achtergrond van het perceel sectie A No. 7546 en 7547 in de Spoorstraat No. 132 in deze gemeente. Helder, 23 Januari 1891. Het Gemeentebestuur voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Op 17 Dec. 11. overleed tot onzer aller diepe droefheid mijne geliefde echtgenoote en der kinderen zorgvuldige Moeder HENDRIK A DEK KMA, in den ouderdom van ruim 47 jaren. Helder, 23 Januari 1891. C. RUIJGH, Kinderen en Beliuwdmoeder. Wegens buitenlandsche betrekking eerst heden geplaatst. Heden overleed, na smartelijk lijden, Mejuffrouw AAFJE VADER, Wed. Jm. BLAAUBOER Cz., in den ouder dom van 77 jaar en 9 maanden. Wieringerwaard, 23 Januari 1891. Jm. BLAAUBOER Cz. Algemeene kennisgeving. R. BLANKEVOORT, te Anna Paulowna, vraagt een Korenmolenaarsknecht. Brieven franco. De Commissie van Uitvoering tot het verbreeden en verbeteren der ijsbanen en het schoonmaken van straten in de gemeente, bij wijze van werkver schaffing, maakt bekend De ontvangsten. Saldo in kas volgens het 8ste verslag 276.26 Uit de bussen 8.18 Volgens inteekenlijsten 2.50 Hardrijderij door visscherlieden 10.00 f 296.89 De uitgaven. Vrijdag 23 Jan. 80.30 dagl. a ƒ1, 80.30 Zaterd. 24 u 71.80 1, 71.80 Maand. 26 68.55 1. 68.55 Bezems, kaartjes, strooibilj. enz. 23.73 244.38 Saldo 52.51 Doordat de kas bijna ledig is, en er bijna geen werkzaamheden meer zijn op 't oogenblik, die zich leenen voor werkverschaffing, zal de Commissie spoe dig haar taak moeten opgeven. Gaarne is zij evenwel bereid nog giften in ontvangst te nemen, om die met het bovenstaand saldo te laten verwerken of onder de allerbehoeftigsten te ver- deelen; de behoefte is bij velen nog groot. Namens alle timmerlieden en aannemers D. DE VRIES. B. BOON. A. KORFF Sr. P. VISSER. P. SPRUIT. H. WIJKER. Helder, 27 Januari 1891.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3