van dat deel van het inkomen, hetwelk uit 's Rijks schatkist betaald wordt, thans te ver minderen en daardoor het geheele inkomen te doen dalen beneden het bedrag, dat gedurende het sedert 1849 verloopen tijdvak feitelijk genoten werd. De omstandigheden toch, waarmede bij de bepaling van dat cijfer rekening is te houden, zijn sedert 1848 in meer dan één opzicht ver anderd. Waar sedert 1849 de waarde van het geld geacht moet worden te zijn verminderd en dus de geheele levenswijze aanmerkelijk duurder is geworden, ligt het voor de hand, dat ook de kosten der hoihouding, inzonderheid die van het personeel, thans aanmerkelijk hooger moeten zijn dan in 1849. Verder heeft op de regeling van het inkomen der Kroon de min gunstige toestand, waarin 'slands financien zich in 1849 bevonden, wel den meesten invloed uitgeoefend. Op de vraagof het inkomen der Kroon zou kunnen vastgesteld worden op een minder hoog bedrag gedurende het tijdperk vóór de meerder jarigheid der Koningin, en op een grootere som, nadat H. M. zelve de Regeering zal hebben aanvaard, antwoordt de Regeering dat h. i. geen voldoende reden voor zulk eene splitsing bestaat, welke bovendien in strijd zou zijn met de kennelijke bedoelingen van den Grondwet gever. Aan ouders en voogden van cadetten aan de Mil. Academe, die na 1 September 1890 met een eenigszins ernstige ziekte in de ziekeninrich- ting dier academie zijn opgenomen, zijn dezer dagen door de commissie van inspectie eenige vragen ter beantwoording toegezonden, naar aanleiding van hetgeen het Kamerlid Goekoop in de zitting van 20 Dec. in het midden bracht. De vragen luiden 1. Wanneer is door u het eerste bericht van een geneesheer der Academie omtrent de ziekte van uw zoon ontvangen? 2. Wat was de korte inhoud van dat be richt? 3. Heeft de verpleging van uw zoon in de ziekeninrichting der Academie uin eenig opzicht reden tot klagen gegeven Zoo ja, in welk opzicht 4. Kan door u overigens iets worden mede gedeeld, dat bevorderlijk kan zijn aan een doel treffend onderzoek omtrent de door den heer mr. G. J. Goekoop gemaakte opmerkingen, welke door dezen werden gesplitst in opmerkin gen over de gezondheidsbelangen het zoogenaamde baren en de ziekenverpleging der cadetten. Blijkens een telegram van den Gouv.-Generaal van Ned.-Indie, wordt de gouvernements-koffie- oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 359.648 pikols. Te rekenen van 1 dezer zal het gebied van Britsch Noord-Borneo deel uitmaken van de algemeene postvereeniging. Op de brieven en verdere stukken daarheen bestemd, is van toepassing hetzelfde tarief, het welk geldt in het verkeer met Britsch-Indie, nl. dat, hetwelk is vastgesteld bij art. 1 van het Kon. besluit van 15 Maart 1879, gewijzigd bij dat van 14 Jan. 1886, voor de landen sub ic van eerstvermeld besluit genoemd. De besproken aankoop door het Rijk van het Paleis van wijlen Prins Frederik in het Korte Voorhout te 's Hage staat in verband met het zoeken naar een gelegenheid tot vestiging van denRaad van Toezicht op de spoorwegdiensten en debureaux van de hoofden der verschillende takken van het waterstaatsbeheer, in éen gebouw. Een gerucht voor welks juistheid wij niet instaan, hoewel wij het uit goede bron ver namen beweert, dat de heer de Savornin Lohman zijn gouverneurschap van Suriname zal neerleggen en reeds een R. K. lid der Tweede Kamer is aangewezen om hem te Parimaribo te vervangen. (Den naam van dat Kamerlid voegt het ge rucht er bij, doch wij achten het, wegens de onzekerheid omtrent de gegrondheid der mede- deeling, wenschelijk, dien naam vooralsnog niet te noemen.) Binnenlandsch nieuws. WERKVERSCHAFFING. 't Kan zeker tot de zeldzaamheden worden ge rekend, wanneer goede daden worden erkend, wan neer personen of instellingen, die zich het lot van minder bedeelde, van arme natuurgenooten hebben aangetrokken, daarmede lof inoogsten. Over het algemeen toch weet men de feilen, door Commissiën of corporatiën, die zich op 't gebied der liefdadig heid bewegen, begaan, zeer breed uit te meten, maar men vergeet doorgaans de goede diensten, door zoodanige Commissiën beweren, te waardeeren. 't Doet ons daarom genoegen te kunnen raededee- len, dat thans op dezen regel eens eene gunstige uitzondering is gemaakt. Er was jl. Zaterdagavond feest in "het Bad paviljoen te Huisduinen. De Directie dezer inrich ting was op de goede gedachte gekomen de leden der Commissie voor Werkverschaffing aan heleinde hnnner verre van gemakkelijke taak een genoeglijken avond te bereiden, ten bewijze harer waardeering van de vele goede diensten door de Commissie in 't belang onzer werklooze arbeiders verricht. Gaarne werd door de aanuemers aan de ontvangen uitnoodiging, om Zaterdagavond in het //Badhuis" te verschijnen, gevolg gegeven en zoo kwam het dat er, in weerwil van het minder aangename weer en de bijna onbegaanbare, modderige wegen, aan Huisduinen's strand in het Bad-paviljoen feest werd gevierd. Nadat alle gasten waren aangekomen, werd het woord gevoerd door den heer F. Sant, een der Commissarissen van het Bad-paviljoen. Deze heette den werkverschaffers hartelijk welkom en bracht der Commissie zijne hulde voor de alleszins loffe lijke wijze, waarop deze in 't belang van de arme arbeidersgezinnen is werkzaam geweest. De heer D. de Vries was de tolk zijner mede leden, om der Directie van 't Bad-paviljoen dank te zeggen voor de vereerende uitnoodiging, te aangenamer nog, omdat men daarin 't bewijs zag dat het optreden dor Commissie werd gewaardeerd, iets wat, gelijk we reeds zeiden, als eene uitzon dering mag worden beschouwd. De heer G. Jausen voerde het woord èu om den Werkverschaffers geluk te wenschen met. den goeden uitslag hunner bemoeiingen en om hulde te brengen aan de Directie van het Bad-paviljoen, die bij deze gelegenheid toonde goede daden op prijs te stellen. De heer T. Mooij vestigde hierna nog de aandacht der aanwezigen op eene andere nuttige Vereeniging te dezer plaatse«Lief dadigheid naar Vermogen," welke hij, ter wille van het door haar beoogde goede doel, in aller belangstelling aanbeval. Hiermede was het officiëele gedeelte afgeloopen en ieder zocht nu een geschikt hoekje uit, om daar het verdere deel van den avond gezellig te slijten. Aan gelegenheden tot ontspanning ontbrak het niet, daarvoor had de ijverige Directie van het Badhuis wel gezorgd. En [ook de inwendige mensch werd niet vergetenop onbekrompen wijze zorgden de gastheeren er voor, dat het den genoodigden aan niets ontbrak. Geen wonder dus dat na afloop van 't souper 't was intusschen reeds laat geworden de heer Jansen zicli ge drongen gevoelde, uit aller naam voor het gul onthaal dank te betuigen en den gastheeren de verzekering te geven, dat deze aangename avond bij ieder der gasten nog lang in herinnering zal blijven. Bij monde van den heer P. Verheij bracht de Commissie vervolgens nog dank aan de plaatselijke Pers voor de van haar ondervonden medewerking, zoowel door het kosteloos plaatsen van de bekend makingen der Commissie, als door op andere wijzen de zaak van Werkverschaffing te bevorderen. Met het «leve de Heldersche Pers", door den heer "Verheij ten slotte aangeheven, werd luide ingestemd. Onder het ledigen van een goed glas wijn, ten afscheid aangeboden, werd nog menige toost geslagen, blijk gevende van algemeene waar deering jegens de Directie van de „Naamlooze Yennootschap Badpaviljoen Huisduinen". Hieraan nog iets toe te voegen achten wij ge heel overbodig. Wij besluiten dit verslag dus, waarmede wij het begonnen't Kan zeker tot de zeldzaamheden worden gerekend, wanneer goede daden op deze wijze worden erkend Helder. «Eene Amsterdamsche dame, die als rechtgeaarde Nederlandsche vrouw den heldenmoed onzer wakkere zeerobben bewondert", zond dezer dagen aan onzen Burgemeester een «rookpakket", inhoudende 600 fijne sigaren en 25 pond tabak, zooals onze zeelui ze niet alle dageu rooken, met het verzoek deze te verdeelen onder de bemannin gen van de reddingsboot en reddingsvlot, die hunne goede diensten bewezen bij de redding der schip breukelingen van het gestrande stoomschip «El- stow". Met de meeste bereidwilligheid heeft de Burge meester aan het verzoek voldaan en het gezon dene Zondagavond onder de aangewezenen ver deeld. Helder. Door den Commissaris des Konings van Noordholland is bepaald, dat de jacht op eenden in deze provincie zal worden gesloten den 28sten dezer enjjde jacht op waterwild op 1 April e. k., en dat de visscherij, met uitzon dering van die met den hengel in de hand, zal zijn gesloten van 15 Maart tot 1 Juni e. k. Helder. Bestuurderen der Vereeniging „Liefdadigheid naar Vermogen" alhier hebben dezer dagen tot eenige ingezetenen het verzoek gericht, deel te willen uitmaken van de „Com missie van Huisbezoek," voor wie de taak zal zijn weggelegd, door het bezoeken van aanbe volen arme gezinnen, zich van dier toestand te overtuigen. Is deze taak niet gemakkelijk, eervol is zij zeker en het is daarom te verwachten dat geen der uitgenoodigden het verzoek van Bestuur- derèn zonder gewichtige redenen van de hand zal wijzen, wat ook in 't belang der goede zaak zeer te wenschen is. Texel. Bij de periodieke verkiezingen voor leden van den Raad zullen dit jaar 2 raadsleden uitvallen; het getal wordt dan van 13 tot 11 teruggebracht. Toch is de bevolking weer toe nemend en slechts een 9otal zielen beneden 6000. Texel. Eén tocht kon jl. Vrijdag naar den vasten wal gedaan worden. Er is voortdurend zeer veel drijfijs op Tesselstroom. Het blijkt thans, dat op ons eiland van velen de voorraad aardappelen, die voor den winter was opgedaan, bevroren is. Men vreest dat de prijzen zullen stijgen. In de laatste drie dagen is hier eene groote hoeveelheid meel aangevoerd, zoodat de meeste bakkers weer voorzien zijn. Schagen. De Gymnastiek-Vereeniging „Ly- curgus" alhier zal op Zondag 15 Februari a. s., in het lokaal van den heer C. Kos, hare ge wone jaarlijksche uitvoering doen plaats hebben. Schagen. Lijst van brieven, geadresseerd eau onbekenden, verzonden door bet Postkantoor alhier, gedurende de eerste helft van Jan. jl. A. J. van der Putten, te Haarlem; M. Bakker, te HaringkarspelC. Kamerling, te Naarden en wed. P. Kooi, te Wieringerwaard. Kolhorn. -Alhier is men niet tevreden over de werking der IJsclub gedurende dezen winter en werden pogingen aangewend om eene tweede ijsclub op te richten. De commissie, van wie de laatste alhier gehouden hardrijderij uitging, tracht leden te verkrijgen en vindt nogal eenigen steun, ook bij de leden der bestaande IJsclub, wat vooral kan worden toegeschreven aan arti kelen in het ontweq>reglement, hierop neder- komende, dat de hardrijderijen steeds zullen worden gehouden op de voorsloot, middenin het dorp, en steeds ten voordeele zullen zijn van de vele behoeftige plaatsgenooten. De bestaande IJsclub hield bij voorkeur de hardrijderijen op de haven, een kwartier buiten het dorp, en uit geschreven hardrijderijen waren steeds algemeene wedstrijden, zonder liefdadig doeleinde. Ver wacht mag dus worden, dat de beide clubs reden van bestaan hebben en beiden het leven zullen behouden. Alkmaar. In de laatste Raadszitting is, na geheime zitting, besloten, aan de commissie uit den Raad, belast met het ontwerpen der voor waarden, te verbinden aan de subsidie voor den locaalspoorwcg AlkmaarHoorn, op haar ver zoek een uitstel te verleenen van 1 Februari tot 1 Mei. De commissie gaf daaibij de verzekering, dat het haar wensch en hare bedoeling was, haar rapport zoo spoedig mogelijk in te dienen. Het moge zoo zijn. Ik heb geen enkele reden om te twijfelen aan haar oprecht verlangen, om dit voor deze gemeente zoo overwegend belang met de haar ten dienste staande middelen te bevor deren. Ik veroorloof mij echter deze bescheiden vraag: heeft het, bij de geheimzinnigheid, waar mede men die zaak m. i. noodeloos behandelt, niet den schijn, dat de commissie de dupe is van geheime, wel overlegde tegenwerking, de dupe is van den wolf in de schaapsvacht? (Alkm. Ct.) Enkhuizen. Eenige jonge dames alhier hebben aan de Gymnastiek- en Scherm vereeni ging „Vlugheid en Kracht" een fraai vaandel ten geschenke aangeboden. Marine en Leger. In verband met het vertrek van Hr. Ms. atoom- schoener «Dolfijn", onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. J. H. Meijer, bestemd tot bescherming der visscherij, en proefstoomen van Hr. Ms.schroef- stoomschip 1ste kl. «De Ruijter", onder bevel van den kapt. ter zee W. baron van Hogendorp, adjud. van wijlen Z. M. den koning, bestemd om in den loop der volgende maand naar Cura9ao te vertrek ken, tot het aflossen van Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Johan Willem Friso", onder bevel van den kapt. ter zee G. Doorman, werden jl. Donder dag onder leiding van den Marine-torpedodienst de bassins op 's Rijks werf alhier ijsvrij gemaakt. Door den kapt.-luit. ter zee A. P. Tadema werd gisteren te Amsterdam het bevel over Hr. Ms. wachtschip overgedragen aan zijn opvolger, den kapt.-luit. ter zee M. C. van Doorn. Overste Tadema wordt aan het Departement van Marine geplaatst om als inspecteur van den stoomvaartdienst op te treden. De sergeant-provoost V. d. V., die gediend heeft op den rammonitor 2de kl. «Panter", is door den zeekrijgsraad te Hellevoetsluis schuldig verklaard aan diefstal, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden en teruggesteld tot matroos 3de kl. De machinist 3de kl. J. A. J. van Horssen, ge detacheerd a. b. Hr. Ms. stoomschoener „Dolfijn", heeft met zeer gunstigen uitslag het examen voor de 2de kl. afgelegd. Bij kon. besluit is benoemd tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw de heer T. J. A. van Zijll de Jong, luit.-gen. comm. van het leger en chef van hot dep. van Oorlog in Nederl.-Indie. Blijkens bij het dep. van Marine ontvangen be richt is Hr. Ms. schroefstoomschip lste klasse „Johan Willem Friso", onder bevel van den kapt. ter zee G. Doorman, laatst komende van Bermuda, den 80 Jan. in het station te Ouraqao teruggekeerd. Aan boord was alles wel. Vermoedelijk zal het hoofdburenu van den marine- torpedodienst, met den tegeuwoordigen chef, den kapt. ter zee jhr. T. E. de Brauw, van Amsterdam naar het departement van marine te 's Gravenhage worden verplaatst. De hoofdleiding van de andere afdeelingen der marine is reeds aldaar gevestigd. De proeven met repeteergeweren bij de Normaal- Schietschool te 's Gravenhage worden ook bijge woond door kapt. J. B. Verhey, van het korps mariniers en door den luit. ter zee lste kl. G. A. De Brauw. De Belgische wapenfabrikant, de heer Nagaut, heeft een verbeterd repeteergeweer van klein kaliber aangeboden, waarbij patronen met rookvrij buskruit worden gebruikt. Bij koninklijk besluit van 24 Jan. zijn benoemd voor de lichting van 1891 tot militaire leden van de militieraden en hunne plaatsvervangens in Noord holland Amsterdam, lid maj. Schermbeek, plaatsv. kapt. vDe Lang Evertsen Haarlem, lid luit.-kol. Zurich, plaatsv. kapt. Van der KoogHoorn, lid maj. De Wijs, plaatsv. kapt. Westeroueu van Meeteren. Door 's Konings commissaris in Noordholland zijn voor 1891 tot secretarissen van den militieraad benoemd in het lste district de heer jhr. M. W. de Jonge te Amsterdam, in het 2de de heer mr. W. Th. Pahud de Mortanges te Haarlem en in het 3de de heer J. Burger te Haarlem. Naar aanleiding van het bericht in de „Staats courant" dat de 2de-luit. van het leger in Ned.- Indië J. F. Cornelius, met wijziging van het besluit van 12 Januari 1890, waarbij hij eervol werd ver meld, thans is benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4de kl., schrijft men aan de „N. R. C." het volgende Het was op den lsten Mei 1889 dat Cornelius als officier werd toegevoegd aan eene patrouille, die onder den lsten luit. A. de Leur uit Edi eene verkenning zou maken. Nog geen half uur van de benting verwijderd, stuitte de kleine troep (41 man) op de vijandelijke loopgraven, waaruit de Atjehers met zwaaienden klewang te voorschijn sprongen en op den troep instormden. Er ontstond een kort en hevig gevecht, waarbij 20 Atjehers sneuvelden, terwijl aan onze zijde een fuselier het leven verloor en vijf anderen gewond werden. Daar de vijand aanhoudend versterking kreeg, was de toestand voor de onzen onhoudbaar, waarom dan ook besloten werd te retireeren. Reeds dadelijk bij den aanval toonde Cornelius aan zeldzame koelbloedigheid kalm overleg en tegenwoordigheid van geest te paren, en bij den terugtocht gaf hij blijken van groote onverschrokkenheid. Ten einde het lijk vau den gesneuvelden fuselier niet iu handen van den vijand te laten, hield hij stand totdat een tandoe was gebracht, en een hevig gevecht moest worden gevoerd om den vijand het lijk afhandig te maken. Hierbij werd Cornelius licht gekwetst, doch door hun onverschrokken houding wisten Cornelius en zijne soldaten zich te redden uit het gevaar van omsingeld en afgesneden te worden door de Atje hers, die zich schromelijk bedrogen zagen, toen zij I zich hun prooi, dien zij zoo gemakkelijk te be machtigen waanden, zagen ontrukken. Woedend drongen zij telkens weder op en even dikwijls wer den zij door Cornelius en zijn troepje teruggeslagen het lijk van den gesneuvelden fuselier kwam in de benting terug. De luit. De Leur, die een gewond Hollandsch fuselier op de schouders uit het vuur had gedra gen, ontving reeds den I2den Januari 1890 de Willemsorde, doch Cornelius moest haar aanvragen. Hij is een Indische jongen, zoon van een hoofd onderwijzer en heeft in ïndië zijne geheele opvoe ding genoten. Zijne militaire opleiding ontving hij aan de militaire school te Meester-Cornelis. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit is, op het daartoe gedaan ver zoek, ingetrokken de bij kon. besluit van 20 Sept. 1890, no. 29, gedane benoeming van mr. P. Buys tot kantonrechter-plaatsverv. in het kanton Alk maar en is benoemd mr. A. M. de Lange, adv. en proc. te Alkmaar. Aan den gem.-ontvanger van Spanbroek, den heer L. Kooter, is, op zijn verzoek, door den Gemeenteraad eervol ontslag verleend. Onderwijs en Examens. Bij besluit van Gedep. Staten van Noordholland van 21 Jan. is verklaard, dat Lodewijk Vis, ont slagen onderwijzer eener openbare lagere school te Zaandam, de bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs heeft verloren. De vergadering van het departement Noordhol land der Vereeniging van leeraren van inrichtingen van middelbaar onderwijs, ter bespreking van de wenscbelijkheid eener vereenvoudiging van het eindexamen der hoogere burgerscholen met vijf jarigen cursus, werdjl. Donderdag te Amsterdam ge houden. De vergadering werd voorgezeten door dr. J. H. Stricker. Het vraagpunt werd ingeleid door dr. J .Campert. De vergadering werd bijgewoond door het eerelid der vereeniging dr. D. de Loos. Op voorstel van 't bestuur werden de gede tailleerde vragen van het hoofdbestuur niet alle in discussie gebracht. Na uitvoerige debatten werd met algemeene stemmen verworpen het voorstel dat het eind-exa men zou worden afgenomen door directeuren en leeraren ten overstaan van gecommitteerden met een beslissende stem. Eveneens werd met algemeene stemmen verworpen een schoolexamen zonder con trole van staatswege. Het denkbeeld van een der leden, dat het eindexamen zou worden afgenomen ten overstaau van gecommitteerden met eene advi- seerende stem vond geen .'ondersteuning en werd dus niet in stemming gebracht. Een ander denk beeld, om een schoolexamen te houden waarbij het schriftelijk werk door een staatscommissie zou wor den opgegeven en beoordeeld werd met algemeene stemmen, op twee na, verworpen. Daarna werd met algemeene stemmen op één na bevestigend beantwoord de vraag van het hoofdbe stuur, luidende„Is het wenschelijk de tegen woordige eindexames der hoogere burgerscholen althans iu hoofdzaak te behouden, zoodat steeds de leerlingen geëxamiueerd worden door een commissie grootendeels samengesteld uit leeraren van de scho len, wier leerlingen door die commissie worden geëxamineerd." Zonder tegenspraak merkte de voorzitter op, dat weuschelijk [was dat de provinciale eind-examens zouden worden vervangen door examens af te ne men door een bepaald aantal (hoogstens 5) com missiën, zitting houdende op de daarvoor meest ge schikte plaatsen in ons land. Met 14 tegen 9 stemmen werd daarop aangeno men het volgende voorstel„de vereenvoudiging van het eindexamen geschiede in overeenkomst en ten gevolge van vereenvoudiging en inkrimping van het leerplan." Eindelijk werd met 16 tegen 9 stemmen uitge sproken „Het is wenschelijk dat het eindexamen vereenvoudigd worde des noods met behoud van het leerplan. In eene samenkomst van geneesheeren te Mun- chen is, met behulp van photografiën, aangetoond, dat het veel gezonder is voor de kinderen, staand dan liggend schrift te leveren. Buiten weten der leerlingen werden de photografiën genomen in de klasse van het liggend schrift zitten al de jongens schuin, met het oog dicht op de pen in de klasse van het staand schrift zitten allen recht en flink. Landbouw en Veeteelt. Ofschoon de sneeuw uit de weiden verdwenen is, zijn de veehouders te Texel toch nog genoodzaakt de schapen in het land met hooi te voederen. Over het algemeen hebben de beesten gedurende den kouden tijd niet zoo erg geleden als men gevreesd had. Van prijzen der vooijaarslammeren verneemt men nog niets. Waren de polders in onze provincie in de laatste jaren niet van zulke krachtige stoomgemalen voorzien, het zou er thans treurig uitzien voor de landbou wers. De buitengewone regenval is oorzaak, dat in Beemster, Purmer, Waterland, Wijde Wormer enz. het water bijna op de landerijen staat. Maar de gemalen werken full speed, en slaan het overtollige vocht uit op Schermerboezem en op de Zuiderzee. Nog korten tijd en wij hopen weer den normalen toestand te hebben bereikt. De wintergranen hebben in den polder Waard en Groet door de strenge vorst zeer geleden men vreest, dat het koolzaad geheel verloren is. Kunst- en Letternieuws. Handelsbelangen (wekel. mededeelingen v. h. handels-informatiebureau van der Graaf 8s Co., te Rotterdam). Inhoud van No. 1 Verslag van genoemd bureau over 1890. Mededeelingen. Uit ons archief. Mededeelingen aan onze cor respondenten. Ontbonden firma's, enz. Rijks aanbestedingen. Post-, telegraaf- en telefoon dienst. Advertentien. Kerknieuws. Beroepen bij de Chr. Geref. gem. te Broek op Langedijk ds. P. Veenhuijzen, pred. te Langeslag. De predikant A. J. P. Oort, te Alkmaar, heeft met 1 Mei a. s. emeriteit aangevraagd. De kerkeraad der Herv. gem. te Zijpe ontving van mevr. de gravinne Bentinck, te Goor, eene gift van f 100, tot steun van het diaconiefonds, bij de vele uitgaven in dezen barren winter.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2