HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. M17. Zondag 8 Februari 1891. Jaargang 49. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. E N J. fl. VAN BALEN. BEKENDMAKING. Vergadermg; van den Raad der pieeate Helder, 74 DOLORES. ,Br. 4ese»pereert nimmer!* Jan Pietersz. Cten, Het Vaderlandt glietroawe Blijf ick tot in den doot; Wilhelmuslied. VersolaU it lederen Uinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per I Voor d» courant binnen fn gom oen le naar de ovei'ge platten var X.'or'-nd i Daar alle hinder, die in bet postverdrrg zijn opgenomen (ir begrepen Oost- In dië en Amerika) H naar Zu:d-Afrika maanden. 0. 0. met Zondagsblad f 1.05 o.n, 1.35 1-75, 2.50, 2.10 I.— RËDAOTeüR-ülTG •S VER Molenplein 162/163. HELDER. Pr ij s der advertentiën: Van 15 regelt 50 cent, elke regel meer 10 cent.Bij abonnement, naar gelang van do hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tussohen den tekst, per regel 15 et Advertentiën voor liefdadige doeleinden5 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5 Agenten in bet buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Ri»e Ste-Gudule, Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. op DINSDAG den 10 FEBRUARI 1891, des avonds ten zeven ure. Helder, den 6 Februari 1891. De Burgemeester, C. A. BEUKENKAMP. Onderwerpen ter behandeling: 1. Beëediging benoemd Raadslid. 2. Adres aanleg Waterleiding tot verversching Heldersche kanaal. 8. Politie-verordening. 4. Aanvraag telephoonverbinding. 5. Id. plaatsing van palen Bell Telephoon-Maat- sohappij. 6. Adres vergunning aanleg paardentram. 7. Öebruik van grond tot bouwing van bewaar- en gymnastiekschool. 8. Benoeming en ontslag onderwijzers. 9. Vaststelling suppletoir kohier belasting honden. 10. Verordening afslag van viscli. 11. Pensioen wed. K. Kouseband. 12. Voorstel tijdelijke leening voor kasgeld. 18. Mededeeling ingekomen stukken. NEDERLAND. HELDER, 7 Februari. De Nieuwe kwartjes van 1849. In de zaak der blinkende 42jarige kwartjes is nu eindelijk licht gekomen. „Het N. v. d. D." heeft de waarheid ontdekt. Het blad schrijft „De plotselinge ruime verspreiding van „nieuwe" kwartjes met de beeltenis van Willem II en het jaartal 1849 heeft tot vele gissingen aanleiding gegeven. Sommigen hebben de gevolgtrekking gemaakt, dat die kwartjes eerst onlangs werden aangemunt, omdat de stempel nog zoo bijzonder goed was, terwijl anderen beweerden, dat deze muntstukken in groote massa waren aangemunt, op last van een bepaald persoon, die ze zoo fraai vond. Een ander meende, dat een hoop van een millioen kwartjes ergens in een hoek van de Munt gelegen had en geheel en al in het vergeetboek geraakt was. „De laatste onderstelling is niet heel ver van de waarheid. Feuilleton tsu de Heldersche- en Nisuwedieper Courant. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) „Ik verwonder mij er echter over, dat gij „dien droogen toon" zoolang hebt kunnen verdragen," zeide dokter Rusz. ,.Nu, wat Mephisto kon, zal Satanella toch ook wel hebben kunnen doen?" antwoordde zij zacht. „Wie weet," antwoordde hij en voedde er toen bij „Weet ge wel, Dolores, dat ge mij daarmede onbewust gebracht hebt op het thema, waarvoor ik nu bij u gekomen ben? Openhartig gesproken, wist ik niet hoe ik zou beginnen, wantik wilde geen wantrouwen in u opwekken en ook niet de rol van een ijverzuchtigen roodhuid spelen „Dat is eene verschrikkelijke inleiding zeide Dolores lachende, maar toch getroffen door den toon, waarop dokter Rusz sprak. „Eene verschrikkelijke inleiding, niet waar zeide hij op comisch klagenden toon en voegde er dadelijk weder ernstig bij „Maar, ziet gij, Dolores, gij moet mij niet verkeerd verstaan gij moet niet gelooven, dat ik u een raad wil opdringen, die gij niet noodig ïult hebben en ook niet zult wen- schen, of, wat meer zegt, dat ik mij zou laten leiden door kwaadwilligheid door kwaadwilligheid tegenover Engels, die mij niet mag lijden. Het handelt namelijk over „Indertijd, gedurende de regeering van Koning Willem II, werd een groote hoeveelheid kwartjes aangemunt, veel meer dan toen noodig was. Het overtollige werd in de kelders der Neder- landsche Bank opgeslagen. Thans, nu de be staande kwartjes, zooals ieder wel zal hebben opgemerkt, door het gebruik langzamerhand zeer afgesleten geraakten, is besloten, deze gaandeweg in te houden, en ter vervanging daarvan zijn de kwartjes van 1849 in hun lange, maar niet voordeelige ritst van 42 jaren gestoord." Dus, zegt de „H. Ct.", het fabeltje is toch waar 1 Een groot kapitaal heeft 42 jaren renteloos gelegen. Men heeft 42 jaren lang kwartjes geslagen, alsof er niet een aantal bij de Bank lagen, en in 1849 een ontzaglijk getal te veel. Men heeft daardoor vier malen het volle bedrag, dat die overtollige voorraad kwartjes vertegenwoordigde, aan rente laten verloren gaan, ongerekend nog dat de zilverprijs nu ontzaglijk veel lager is dan in 1846, zoodat ook op de innerlijke waarde nog een verlies van circa 40 pCt. is geleden. 't Was dus niet zonder reden, dat wij er de aandacht op vestigden, al baat 't nu dan ook, helaas, niet meerwant de man, die aan den lande dat verlies berokkende „ligt op het kerkhof." STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 5 Februari. Bij het voortgezet debat in de Kamer over de Stedenwet is artikel 1 aangenomen met 45 tegen 36 stemmen, nadat de Regeering daarin 15 Februari had opgenomen als termijn voor de in de kiezers lijsten op te nemen woning. Art. 2 en 3 werden aangenomenhet laatst.,, nadat de heer Roëll bezwaar maakte dat de verdee ling der gesplitste steden in onder-kiesdistrikten niet was voorzien. Het gewijzigde art. 4, hetwelk de gelegenheid openstelt tot stemming des avonds, werd bestreden door den heer Veegens, ontraden door de commissie van Rapporteurs en door den heer Van Asch van Wijck. Ten slotte nam de Minister het geheele art. 4 (wijziging van art. 41 der Kieswet) terug. In dit debat bestreed de heer van Kerkwijk sterk den wensch van den heer Van Houten om den Zondag aan te wijzen voor stemmen. De geheele wet is aangenomen met 52 tegen 881 stemmen. Zitting van Vrijdag 6 Februari. Bij de Tweede Kamer zijn heden ingekomen, onder geheimhouding, de Congo-stukken. Bij het voortgezet debat over de nieuwe mail- contracten met de maatschappijen «Nederland" en «Rotterdamsche Lloyd" bleef de heer Cremer tegen over de Regeering volhouden dat deze contracten Engels." „O, zeg niets van Engels," zeide zij op zulk een toon, dat een ander dan dokter Rusz zich zou hebben stilgehouden. „Neen, o neen," haastte hij zich haar te erzekeren. „Ge moet niet denken, dat ik hem onder verdenking wil brengen, want de openhartigheid waarmede hij «ijn afkeer van mij aan den dag legt, heeft my meer getroffen dan beleedigd „Nu begin ik werkelijk nieuwsgierig te worden, naar hetgeen gij t zeggen hebt zeide Dolores vrool k. «Ik zal nu ter zake komen; ik hield deze inleiding echter voor noodzakelijk, daar het geen ik te zeggen heb, van te ernstigen aard is, om zoo maar met de deur in huis te vallen," ontwoordde dokter Rusz. „Het handelt over onzen goeden Engels, of zoo ge wilt over den Valkenhof. Gij weet, hoe de overleden Vrijheer, uw oom, zelf altijd zijne zaken regelde en weinig of niets aan Engels overliet, alsof deze een geheel ondergeschikt beambte en niet de zelfstandige opziener was. Dit verlamt natuurlijk alle wilskracht en verzwakt het zelfvertrouwen en bovendien zijn Engels' kennis en inzichten nog van den ouden stempel, zoodat „En om kort te gaan, moet ik Engels maar aan kant zetten 1" viel Dolores hem koel en scherp in de rede. „Ziedaar had ik ongelijk, dat mijne „verschrikkelijke inleiding" uw wantrouwen zou opwekken vroeg dokter Rusz lachend en volstrekt niet verlegen. „Dus nog eens' neen, duizendmaal neen, ik wil niet, dat ge Engels aan kant zet, want dat zou schade niet aan het doel zullen beantwoorden, al is het subsidie te hoog tegenover de voordeelen welke de contracten verschaffen. De heer Schimmelpenninclc van der Oije verde digde het contract uit een nationaal oogpunt voor ons als koloniale mogendheid. De heer A. van Detlem wilde liever een 14daag- schen maildienst op billijke voorwaarden. De heer Keuchenius verdedigde de contracten, voornamelijk opdat daardoor de vrachtprijs van Gouvernementsgoederen was vastgelegd, zoodat de maatschappijen niet dien prijs kunnen opdrijven. De ministers van Waterstaat en van Koloniën verdedigden de contracten krachtig. Het ontwerp is ten slotte verworpen met 40 tegen 38 stemmen. Binnenlandsch nieuws. Helder. Vergadering van de Kamer van Koop handel en fabrieken op 5 Februari 1891. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer L. W. F. Oudenhoven. Secretaris de heer H. Uurbanus. Na goedkeuring der notulen van de vorige ver gadering wordt onmiddellijk overgegaan tot de be handeling van het adres van vischhandelaren in deze gemeente, betreffende het Concept vischafslag, en worden ter tafel gebracht de reeds bij de leden ter kennisneming rondgezonden verordeningen van de gemeenten Maassluis, Vlaardingen, Rotterdam en Scheveningen, alsmede een nog ingekomen request van 42 visschers, wij zende op de wenschelijkheid van bestendiging van den tegenwoordigen toestand. Een der leden brengt ter tafel het volgende adres Aan den Raad der Gemeente Helder. Geeft eerbiedig te kennen: De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Helder, dat zij met belangstelling, heeft kennisgenomen van de Concept verordening op den afslag van visch in deze gemeente, zooals die door Burgemeester en Wethouders is samengesteld, ter visie is neder- gelegd ten Raadhuize, en waarvan de Kamer zich een afschrift heeft weten te verschaffen. Dat zij vooraf echter, nu het College van Bur gemeester en Wethouders het niet noodig heeft geacht, der Kamer, bij de samenstelling van eene zoo belangrijke Verordening, uit te noodigen tot het uitbrengen van eenig advies (welk feit zij niet onopgemerkt mag lateu), vermeent verklaring te moeten geven van de redenen die haar er toe hebben geleid, zich toch in deze aangelegenheid te mengen. Dat die redenen zijn gelegsn in de volgende omstandigheden 1. Dat het bewuste onderwerp, als zoo direct in verband staande met den handel, zeer zeker ter behandeling op den weg ligt der Kamer. zijn voor deze bezitting. Wat ik meen, betreft alleen het opzicht over het slot. Dit heeft uw oom altijd zelf gedaan, zooals ge uit de boeken zult kunnen zien en als Engels daarvoor niet deugt, is dat niet zijn schuld, want hoe zou hij plotseling eeu wetenschap kunnen bezitten, die hij nooit bestudeerd heeft. Daar ook gij, lieve Dolores, eveneens onervaren zijt in het beheeren van eene bezitting, zooals deze, hield ge Engels voor uw grootsten steun en daarin hadt ge geen ongelijk. Gij vergeet echter, dat hij nooit gewoon is geweest met het hoofd te werken en daarom houd ik het voor mijn plicht, u opmerkzaam te maken, dat de Valkenhof niet vooruit kan gaan, niettegenstaande alle zorg en plichtsbetrachting van uwen opziener, als hem het hoofd ontbreekt. Begrijpt ge, wat ik meen Dolores had zeer aandachtig toegeluisterd en zij antwoordde niet dadelijk. „Ik begrijp u volkomen, meer nog, ik zie nu in, dat de last voor Engels te zwaar is," zeide zij eindelijk. „Ik dank u van harte voor uwen goeden raad, die mij duidelijk uw warme vriendschap voor mij bewijst." „Ge wentelt een steen van rijn hart, hoe wel ge mij in het geheel geen dank ver schuldigd zijtantwoordde Rusz levendig een zeldzaam verschijnsel bij hem. „Toch wel riep Dolores uit. „Maar, maar de geheele inleiding heeft mij toch aangetoond, dat dat kleine tooneel boven op de zaal u gekwetst heeft, dat gij mijne af wijzing van iedere inmenging in persoonlijke aangelegenheden verkeerd of te zwaar hebt opgevat. Maar werkelijk, het gold slechts 2. Dat bij het onderwerp zoo overwegend groote belangen betrokken zijn en 3. Dat de visch koopers, personen of firma's, der Kamer hebben verzocht het request, door hen aan den Raad gezonden, te steunen. Dat de Kamer zich dus verplicht achtte tot een onderzoek in deze over te gaan, met dat gevolg dat zij de vraag «is het noodig of wenschelijk dat de vischafslag bij Verordering geregeld worde" ontkennend moet beantwoorden. Dal toch tal van koopers en verkoopers van visch, zoo niet allen niet anders verlangen dan bestendiging van den bestaanden toestand en de bestaande gebruiken, als voor hen het meest voor- deelig en geraukkelijk, zooals blijkt uit het aan den Raad door hen reeds ingezonden request, waar van de Kamer een afschrift ontving, en het hier nevens gaande verzoekschrift aan de Kamer zelve, terwijl uit een der Kamer voorgelegden staat volgt, dat deze haven de meest gunstige voorwaarden voor kooper en verkooper oplevert. Dat immers die conditiën zijn als volgt: IJ m u i d e n kleine visscherij 2 pCt. korting aan den koopman voor contante betaling en 1 pCt. voor den solliciteur. Idem groote visscherij. 3 pCt. korting aan den koopman. 24 pCt. korting voor den solliciteur. Visch per Engelsche vaartuigen. 3 pCt. aan den koopman. 1 1, solliciteur. Vlaardingen, versche visch 3 pCt. korting van den koopman. 24 11 11 11 11 solliciteur. 8 P 3 11 1, alle zoutevisch en haring. Maassluis: Evenals Vlaardingen. Scheveningen: Haring gekocht in Juli tot October en voor Kerstmis betaald: 5 pCt. korting aan den koopman, na dien tijd 2$ pCt. korting. Versche visch geen korting, maar een half jaar tot een jaar crediet. Hellevoetsl uis: Gelijk Helder en IJ m u i d e n. 14 e 1 d e r, kleine visscherij 2 pCt. korting aan den koopman. 1 ,1 h solliciteur. Idem, groote visscherij. 3 korting aan den koopman. 2£ ,1 ,1 8ollicifceiör>. Redenen waarom de Kamer zich wendt tot den Raad der Gemeente Helder met het verzoek 1. de behandeling en vaststelling der U aange boden concept-verordening op den Vischafslag uit te stellen tot zoolang het zal blijken noodiger of wenschelijker te zijn dan op dit- oogenblik. 2. de bestaande toestanden en gebruiken bij de vischafslag vooralsnog onveranderd te laten. een persoonlijk iets, hetwelk ik reeds lang afgedaan en begraven waande „Uwe verontschuldiging beschaamt my nog meer," viel dokter Rusz in en reikte haar zijne hand, waarin zij vluchtig de hare legde. „En om nu op ons vroeger thema terug te komen „O, in dit geval ben ik er zeer trotsch op, dat mijne gedachten in overeenstemming zijn met uwe kennis en inzichten,'' viel Do lores hem vriendelijk in de rede. „Ik zelf heb er ook reeds dikwijls over gedacht, de regeeringsmachine van den Valkenhof te regelen „Ha, ziet ge wel riep dokter Rusz met triomfeerende blik uit. „En voor alle zekerheid, heb ik deze aangelegenheid reeds in orde gebracht," vervolgde Dolores, met een gezicht en be slistheid van toon, die haar zeer goed stonden. „Ik heb Engels tot algemeen gevolmachtigde aangesteld en ik zal hem «en deskundige, speciaal voor den Valkenhof, toevoegen, terwijl ik het getal opzichters en inspecteurs zal uitbreiden. De notaris Müller zal hen verder op mijn verzoek de noodige hulp bewijzen voor het financiëele gedeelte zijner taak." Zij had dit alles zeer beslist en met ver toon van groote gewichtigheid medegedeeld en, ofschoon zij tot hem sprak, niet opgemerkt hoe hij plotseling verbleekt was en hoe zijn goed onderhouden hand, waarmede hij de punt van zijn even goed onderhouden baard draaide, zoo begon te beven, dat hij, om dit te verber; en, die diep in zijn rokzak begroef. (Wordt vorvolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1