geoordeeld voor de overbrenging van het schip naar Indic-. Aanbouw van een nieuw politie vaartuig voor de visscherij werd onnoodig geacht. Het tegenwoordig aantal adelborsten werd door enkele leden te groot geoordeeld. Zij oordeelden het niet aanbevelenswaardig deze jongelieden langer dan drie jaren in dien rang te laten dienen. Binnenlandsch nieuws. Helder. De jl. Donderdag en Zaterdag ge houden bijeenkomsten van de Nederlandsche Natio nale Werklieden-Vereeniging, onder de zinspreuk «Door orde en spaarzaamheid tot Welvaart" alhier, waren niet minder druk bezocht dau die van Dins dagavond. De bijeenkomst van Donderdag werd bijgewoond door de heeren Beukenkamp en Mooij, eere-leden der Vereeniging. De heer Beukenkamp voerde toen het woord en betuigde zijn sympatie voor het nuttig streven der Vereeuiging, die ook weder dit afge loopen jaar, en dezen winter toonde hoeveel samen werking en wilskracht vermogen. Yoor het overige waren deze beide laatste bijeen komsten aan die van Dinsdag gelijk (zie ons num mer van 6 dezer). Aan het jaarverslag over 1890, door den Secre taris, den heer J. Groeneveld, uitgebracht, ontleenen wij het volgende. Het ledental bedroeg op 1 Jan. 1890 579in den loop van het jaar zijn 7 leden overleden, 16 hebben bedankt en 2 zijn vertrokken daarentegen werden 16 nieuwe leden ingeschreven, zoodat het aantal met 51 is vermeerderd en dil op 1 Jan. 1891 was geklommen tot 630. De samenstelling van het Hoofdbestuur is onver anderd gebleven, doordien de aftredende leden wer den herkozen dit bestaat dus uit de heeren P. H. Bos, Voorzitter, J. Meskes, 2de Voorzitter, .T. Groeneveld, Secretaris, M. H. Klerk, 2de Secretaris, C. Wondergcm, Penningmeester, D. de Vries, 2de Penningmeester en H. D. v. d. Laag, J. Boukens, A. J. Meeuwae, J. van Dalen, II. Vonk en P. J. Berkbout, leden. Als lede n van de Bouwcommissie werden gekozen de heeren M. H. Klerk, A. J. Meeuwse, J. Bou kens en J. Meskes, terwijl de heeren H. D. van der Laag, J. van Dalen, H. Vonk en P. J. Berk hout tot leden der Commissie van Inventaris werden benoemd. In het afgeloopen jaar werd door de Vereeniging een groot kolenpakhuis gebouwd, waarvoor de amotie van drie woonhuisjes noodig was. De afdeeling Spaar- en Voorschotkas mocht zich weder in veler belangstelling" verheugen. Het aan tal deelnemers bedroeg 139, benevens 11 kinderen. Ingebracht werd door de deelnemers f 2358.07 en door kinderen f 62.49 teruggehaald door leden f 245.15 en door kinderen f 17,80, zoodat er uit gekeerd werd aan leden f 2112.92 en aan kinde ren f 44.69. Aan 84 leden werden voorschotten verleend, tot een bedrag van f 22.63, waarvan is teruggebracht f 2259.70, zoodat op het einde des jaars schuldig is gebleven 1 3.30. De winst, be haald aan renten, boeten, oude schuld, enz., be draagt f 132.86; daarvan werd uitgegeven f 41.164, zoodat er te verdeeleu bleef f91.69of 4 pCt. Deze afdeeling wordt beheerd door de heeren D. de Vries en J. Groeneveld. De afdeeling „Fonds voor uitkeering bij over lijden", onder beheer van de leden P. II. Bos, H. D. van der Laag en J. Groeneveld, heeft mede gunstig gewerkt. Het Fonds telt 2612 contribu- eerende leden, waarvan 1980 boven- en 632 beneden den leeftijd van 15 jaar. Het getal overledenen boven 15 jaar was het afgeloopen jaar 19, dat be neden dien leeftijd 24, waarvoor f 1879 werd uit gekeerd. De ontvangsten beliepen f 8S44.46, met inbegrip van het saldo van IS89, de uilgaven f 5718.23, waaronder begrepen eene som van f 2873.64$, op 3 Februari 1890 uitgekeerd als dividend over 1889. Saldo dus f 3126.23 of 53 pCt. der gestorte contributie, welk bedrag op 17 Jan. jl. aan de leden werd uitgekeerd. De afdeeling Dragersfonds" vermeerderde in 1890 met 10 en telt dus thans 179 leden. De ontvangsten bedroegen f 109.30, de uitgaven f 68.49, zoodat er bleef te verdeeleu f 40.81. De reserve kas bedroeg op 1 Jan. 1891 f 31.50. Deze afdee ling wordt bestuurd door de heeren P. H. Bos en A. J. Meeuwse. 'Het „Kraamvrouwenfonds" telt 60 leden en 20 donateurs, het aantal leden vermeerderde in 1890 dus met 4, dat der donateurs met 1. De ont vangsten bedroegen, met inbegrip saldo 1S89, f 257.16, de uitgaveu f 228.54, zoodat er een saldo is van f 28.62. Het beheer over deze afdeeling wordt gevoerd door de mej. Bos, Mallet en Cor- nielje. Winkel, bakkerij en steenkolenhandel brachten mede het hunne bij om beduidende winsten te be halen, wat uit het verslag van den Penningmeester nader blijkt. De Commissie van beheer over deze afdeelingen bestaat uit de heeren J. Meskes, J. J. Boukens, A. J. Meeuwse en J. van Dalen. Het Zangkoor „Oefening baart Vooruitgang", onder directie van den heer Dol, werkte weder uit nemend en verdient den dunk der Vereeniging voor hot genoegen, den leden meermalen bereid. De „Bibliotheek" waarvan het toezicht is toe vertrouwd aan de heeren D. de Vries, G. Oudijk Jr. en J. Wigtnau is in den loop van het jaar van 336 tot 364 boeken gestegen. Door 92 lezers werd van de Bibliotheek gebruik gemaakt. Het verslag van den Penningmeester, den heer C. Wondergem, luidde als volgt I. Administratie der Vereeniging. Ontvangsten Batig slot vorige rekening4006.18-$ Contributiën der leden3206.15 Huur der gebouwen996.52 Totaal 8208.85$ Uitgaven Aan onderhoud, inventaris en gebouwen 1334.94$ aflossing en rente van'geleend kapit. 912.80 belasting en assurantie 169.91 uitkeering bij ziekte cn overlijden 617.99 ii n op 60jarigen leeftijd 909.52 administratie, drukwerk en porto's 297.75 kosten van vergadering 423.03 contributie Vereeniging Zondagsrust,/ 2.50 Totaal 4668.44$ saldo 3540.41 IT. Administratie van den winkel. Ontvangsten Van verkochte winkelwaren 25333.35$ Uitgaven Aan inkoop van winkelwaren 22246.37 het personeel906.97 u assurantie en patent 108.20 ii gasverlichting143.73 ii huur van den winkel 273.00 ii aan administratie en beheer 235.13$ Totaal 23913.40$ Batig slot 1419.95 Aanwezige voorraad4549.30 Totaal/ 5969.25 Afloopende schuld4300.05 Behaalde winst 1669.20 III. Administratie der bakkerij. Ontvangsten Van verkocht brood31847.46$ Uitgaven Aan meel, gist, melk, brandstoffen, enz. 22661.72 personeel2580.05 gasverlichting100.50 reparatiën70.11 assurantie en patent 48.37$ administratie, porto's, enz. 233.35 ii huur der bakkerij600.00 Totaal 26194.10$ Batig saldo 5653.36 Aanwezige voorraad1463.60$ Totaal 7116.96$ Afloopende schuld 3712.53 Behaalde winst 3404.43$ IV. Verkoop van steenkolen. Ontvangsten Van verkochte steenkolen f 8509.46$ Uitgaven Aan inkoop van steenkolen 6962.47 patentrecht16.00 administratie, porto's, enz. 52.44 huur van 't pakhuis 150.00 11 kosten van verkoop 342.96 Totaal 7523.87 Behaalde winst 985.59$ V. Levering van schoenwerk. Door den heer A. Visser geleverd 1479.20 Winst ad 6°/0 88.75 Door den heer A. Adriaanse geleverd 2740.65 Winst ad 6°/0 164.43$ Door den heer C. de Cock geleverd. 377.90 Winst ad 6°/0 22.67 De geheele omzet heeft bedragen 70288.03$ De totale winst bedraagt f 6335.07$ *Wieringerwaard. Vergaderingen. De Nut-svereeniging „Eendracht maakt Macht" hield onlangs hare gewone vergadering, welke door een vrij talrijk aantal leden en gasten bezocht werd. Behalve de lezing, de vaste bijdrage enz., die met de grootste aandacht gehoord werden, was er nog een belangrijk punt ter bespreking. Het gold hier de opheffing der spaarbank, eene inrichting, die jaren lang met de meeste trouw en eerlijkheid werd in 't leven gehouden en behartigd door den heer Jb. Zwaag als boek houder. In den laatsten tijd werden de gelden meer en meer opgevraagd, tot het de moeite niet meer bleek deze nuttige instelling langer het leven te laten en de bank stierf een zachten dood. Het reservefonds, bedragende ongeveer f 120 komt dus ten goede aan de leden van 't Nut. En aangezien de meeste van die leden tot de mingegoeden behooren, werd het voorstel, om f 50 af te staan aan de algemeene armen, met algemeene stemmen verworpen en zal het geld dienst doen om de Vereeniging in 't algemeen en enkele leden in 't bijzonder te steunen. De „Vereeniging tot wering van de bedelarij" hield jl. Zondag eene bijeenkomst, welke door een klein getal belangstellenden werd bijgewoond. Wegens het toenemend aantal bedelaars uit andere gemeenten en hunne soms verregaande brutaliteit, werd besloten nogmaals een circulaire aan de ingezetenen te richten, teneinde gezamen lijk tegen het bedelaarsgilde te strijden en hen, door volstrekt niets te geven, de moeite te besparen onze gemeente met een bezoek te vereeren. Hoogwoud. Aan de Gouw, onder deze gemeente, is onder den naam „Eensgezindheid" eene rederijkerskamer opgericht, aanvankelijk met 12 leden. Sint-Pankras. De gemeenteraad besloot eene bijdrage in eens ad f xo aan de Westfriesche kanaal-Vereeniging te verleenen. Sint-Pankras. Een adres van adhaesie aan dat van de heeren Breebaart, Kaan en Waller c. s. in zake de aanhangige belasting-ontwerpen zal door den gemeenteraad aan de Tweede Kamer worden toegezonden. Marine en Leger. De kapitein H. J. Dijckmeester, van het 7de reg. inf. te Hoorn, is gisterenavond te 's Hage, waar hij zich tot herstel van gezondheid met verlof bevond, op 47jarigen leeftijd overleden. Bij kon besluit is de gep. luit. ter zee 1ste kl. J. J. Kraakman, met ingang van 16 Februari a. s., benoemd tot permanent lid der Commissie tot het examinecren van zeeofficieren en adelborsten. Bij kon. besluit is aan den kapitein ter zee G. J. Buyskes de vergunning verleend tot het aanne men en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder 3de kl. der orde van den Rooden Adelaar, hem geschonken door Z. M. den Keizer vau Duitsch- lancl, Koning van Pruisen. De gunstige uitkomsten, verkregen aan boord van de torpedobooten groot model „Etna" en „Hekla" met een jol als reddingsboot hebben den minister van Marine doen besluiten tot het algemeen invoe ren dezer jollen met bepaling dat zoolang er nog bruikbare varrowbooten zijn, deze eerst moeten wor den opgebruikt. De-luitenant ter 1ste kl. W. Allirol, thans die nende aan boord van Hr. Ms. zeilkorvot „Nautilus" te Hellevoetsluis, zal, naar aan het „Ilbld." bericht wordt, bij het ontstaan eener vacature als inspec teur van het loodswezen, als zoodanig worden be noemd. Het machinekamer-personeel van het met 15 Maart a. s. in dienst te stellen schroefstoom9chip 4de kl. „Suriname" zal bestaan uit Machinist 1ste kl. W. J. Snaauw id. 2de kl. L. J. Hoes id. 3de kl. J. C. Van der Ben. Machin.- leerlingen 1ste kl. E. B. Van der Hoeven en L. Van Boven. Van de tweede helft van Maart af tot omstreeks einde Juni wordt aan Hr. Ms. schepen „Dolfijn" en „Argus" het onafgebroken toezicht opgedragen op de visscherij in de territoriale wateren. Van April af wordt, gedurende de zomermaanden, Hr. Ms. stoomschip 4de kl. „Suriname" aan die kruisers toegevoegd, meer bijzonder voor denzelfden dienst bij de diep-zeevisscherij. Aan Hr. Ms. „Dolfijn" wordt gedurende eerst genoemd tijdperk als kruis-terrein aangewezen het gedeelte kust tusschen de Eemsmonding en het Eierlandsche gat en aan Hr. Ms. „Argus" de over blijvende kuststrook tot den Hoek van Holland. Na einde Juni zal, met het oog op de omstan digheid dat gedurende den zomer de vreemde vis- schers niet meer in grooteren getale de territoriale wateren bezoeken, terwijl de diep-zeevisscherij dan weder meer toezicht vereischt, eene andere regeling getroffen worden. Bij Kon. besluit wordt de luit. ter zee 2de kl. W. P. Pook van Baggen, ter zake vau in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met 1 Maart, voor den tijd van 5 jaren op pensi oen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f 450 's jaars en van een verhooging van dat pensioen, nd f 300 '9 jaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Bijks overzcesche bezit tingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Hr. Ms. ramschip „Stier" is jl. Zaterdag, onder leiding van den luit. ter zee 1ste kl. C. F. A. Gregory, officier van politie aan 's Bijkswerf alhier en gesleept door de sleepboot „Hercules," vau hier naar Feijenoord vertrokken, om aan de werf van de Nederl. Stoomboot-maatschappij aldaar voorzie ningen aan de stoomwerktuigen en aan den romp te ondergaan. Hr. M3. stoomschoener „Dolfijn," commandant de luit. ter zee 1ste kl. J. H. Mijer, is gisteren weder van hier naar de Noordzee vertrokken, ter uitoefening van politietoezicht op de visscherij. Aan den mach. 1ste kl. v. c. J. E. F. Kroon, lste provoost J. Stemkot, matroos 1ste kl. 11. de Vries werd de gouden medaille voor 36jarigcn eer lijken en trouwen-dienst met de daarbij behoorende gratificatie van f 50, en aan den bootsman W. Eisma, sergeanf-torpedomaker C. C. Hille, idem F. Nak, hofmeester P. lierman, korporaal der mariniers C. Gunneweg, matroos lste kl. J. II. J. Roelofs, idem W. liumting, idem M. Blokker, idem G. E. Termijn de zilveren medaille voor 24jnrigen eerlijken en trouwen dienst met daarbij behoorend brevet en lint toegekend Op 's Rijkswerf te Hellevoetsluis zal een stoom- barkas worden gebouwd, die voor en achter wordt bewapend met een kanon van 3.7 cM. Bij Kon. besluit is aan den kapt. ter zee G. E. Uhlenbeck, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur 2de kl. der Dannebrogorde, hem geschonken door Z. M. den Koning van Denemarken. Blijkens een bij het Dep. van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Bo naire" onder bevel van den kapt.-luit. ter zee H. Schotborgk, den 7den dezer van Paramaribo ver trokken, koers stellende naar Marfinique. 0 n tl e r w ij s en Examens. Helder. Dat er een opgewekt leven onder de onderwijzers hier ter plaatse beerscht, bewijzen de pogingen, door hen in 't werk gesteld, om aan de eiscben der uieuwe schoolwet te voldoen. Had zich vroeger reeds een gymnastiek-cursus opgericht, nu heeft men, onder directie van den heer C. W. H. I.ouws een teekencursus opgericht, oui de deel nemers daaraan ook voor dit leervak der lagere school te bekwamen. Landbouw en Veeteelt. In de vergadering van de afdeeling Noordholland van het Nederl. paardenstamboek, jl. Vrijdag in bet hotel „De Toelast" te Alkmaar gehouden, onder voorzitterschap van den heer J. Breebaart Kz., waren 20 leden tegenwoordig. Na goedkeuring dor notulen van de voorgaande vergadering, door den secretaris, den beer W. Teengs, voorgelezen, deelde de Voorzitter mede, dat met goedvinden van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid de rijkssubsidie van f 1250 verdeeld was in twee premiën van f 600, waardoor f 50 beschikbaar bleef voor kosten van publiciteitdat op de op roeping slechts twee hengsten waren aangeboden, aan een waarvan dien van den heer van den Berg, te. Haarlem eene premie werd toegekend dat de tweede premie dus nog beschikbaar blijft dat de afdeeling 201 leden telde dat in het geheel binnen den kring der afdeeling in het Stamboek waren ingeschreven 16 hengsten en 83 merriën en dat door de met premiën bekroonde hengsten in bet afgeloopen jaar 456 merriën waren gedekt, waarvan door „Horsa", van de Hengsten vereeniging Alkmaar en Omstreken o. a. 110. Door den Voorzitter werd daarop, bij afwezigheid van de beide afgevaardigden ter algemeene- verga dering, de heeren Ferf en van Merlen, verslag uit gebracht van het alstoen verhandelde. Een daar genomen besluit gaf 0. a. aan het nideeliugsbestuur aanleiding tot het voorstel om voortaan de in te schrijven paarden met een brandmerk te voorzien, evenzeer als de tweejarige veulens. De moeielijk- heid om aan de maatregel verplichtende terugwer kende kracht te geven, werd ondervangen door de bepaling, dat alleen de met een brandmerk voor ziene dieren voor bet toekennen eener premie in aanmerking zouden komen. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening van 1890 werden bij acclamatie benoem d de heeren L. Visser en Delcourttot afgevaardigden ter eerstvolgende algemeene vergadering de heeren S. de Jongb, Jb. Zijp Hz. en H. Wnijboer Az., terwijl Amsterdam aangewezen werd als de plaats, waar die gehouden zal worden. Zonder wijziging werd daarop de begrooting voor 1891 goedgekeurd tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 5787.14$. De daarop voorkomende post van f 5000, door de provincie Noordholland, jaarlijks, gedurende drie jaren, beschikbaar gesteld voor het uitloven en toekennen van aanhoudings- premiën, zal dit jaar verdeeld worden, wat de heng sten aangaat, als volgt6 a f 250 voor oudere, 6 a f150 voor tweejarige, 6 a f100 voor eenjarige. Het overige ad f 2000 blijft dan beschikbaar voor de in Juni a. s. te houden keuringen van merriën, waarvoor worden uitgeloofd12 premiën a f 50 eul4afl00. De bengstenkeuringen geschieden IC Maart te Schagen, 11 Maart te Uitgeest en 12 Maart te Halfweg. Een denkbeeld van den heer K. Breebaart Jr., ter opname onder de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering van een voorstel, om te onderzoeken welke richting en in hoeverre bij de paardenfokkerij de meeste aanbeveling ver diende, werd aan het bestuur ter uitwerking toe vertrouwd. Met een warm woord tot opwekking van de aanwezigen, om zooveel mogelijk de uitbreiding van het ledental te bevorderen zeer noodig o. a. ook met het oog op het te verwachten vrij aanzienlijk nadeelig slot van 1890 sloot de Voorzitter de vergadering. (Alkra. Ct.) De districtsveearts te Leeuwarden, de Heer J. M. D. Westholz, geeft in de „Staatscourant" No. 30 verslag aan den minister van Binnenlaudsche Zaken omtrent de proef met de inenting tegen de vlekziek te voor de varkens, zooals die van Regesringswege is genomen iu de gemeenten Oost- en West-Donge- radeel. Aan dat verslag ontleenen wij het volgende In het geheel zijn ingeënt 212 varkens, meeren- deels flink ontwikkeld en van 10 tot 14 weken oud. Nagenoeg alle waren loopvarkens. De inenting geschiedde door de plaatsvervangers B. J. C. Hubenet, te Dokkuin, en J. M. A. Zwart, te Leeuwarden, gezamelijk. Dit was noodzakelijk om elkander te kunnen adsisteeren, daar in den regel het mannelijk personeel door drukke veldbezigheden of hooibouw afwezig was. Ter voorkoming van misbruik werden de ingeente varkens, alsmede die aan controle-proeven werden blootgesteld, dadelijk van een merkteekeu voorzien, bestaande uit eene gevalvaniseerde ijzerdraad door het oor, met aan de eene zijde bet Rijkswapen en aan de keerzijde de letters V, P. en een nummer. Uit een onderzoek, dat den 3den, 4den of 5den dag na de lste inenting en evenzoo 11a de 2de inenting werd ingesleld, om waar te nemen de ziekteverschijnselen, alsmede om te vernemen de niet meer aanwezige, maar door de eigenaren, houders of hoeders opgemerkte afwijkingen van den gezonden toestand, is gebleken, dat 11a de lste inenting van de 212 varkens 1 varken den 4deu dag aan vlekziekte is gestorven en zich bij 11 var kens merkbare onmiddelijke gevolgen hebben voor gedaan. Bij bet onderzoek, dat na de 2e inënting werd ingesteld,bleek dat zich bij 13 varkens van de 205 ingeente, merkbare onmiddelijke gevolgen voordeden of hadden voorgedaan. Deze gevolgen, alsmede die na le inënting waargenomen, zijn oorzaak geweest dat, behalve het varken, dat aan vlekziekte is ge storven, later nog 4 varkens, omdat ze in groei achteruitgingen, als waardeloos geslacht zijn gewor den. De varkens van U. Dijkstra, te Lioensens, waren bij het onderzoek op 17 en 28 Juni vol komen gezond. Eerst later is een varken hiervan in groei achteruitgegaan eu volgens medcdeeling aan eene kwijnende borstziekte gestorven. Dat dit een gevolg van de uitwerking der inenting zou zijn, mag betwijfeld worden, omdat men hetzelfde dikwijls ook bij niet ingeente varkens kan waar nemen. Bij de overige ingeente' varkens zijn de waarge nomen afwijkingen van deu gezonden toestand langzamerhand geweken eu hadden hoegenaamd geen invloed op den verderen groei, die, zooals uit een onderzoek, ter plaatse dezer dagen ingesteld, is gebleken, uitstekend is geweest. Om over het voorbehoedend vermogen dezer •inenting te kunnen oordeelen, dienen er controle proeven genomen te worden. Aangezien de ziekte zich echter in den afgeloopen zomer slechts op weinig plaatsen heeft voorgedaan, was het niet ge makkelijk geschikte exemplaren te verkrijgen, die voor de proef en voor verzending geschikt waren. Door bemiddeling van de plaatsvervangers Poll, te Witmarsum, en Jansma, te Joure, konden met drie cadavers, samen rnim 450.5 k. G. wegende, 42 ingeente varkens gevoederd worden. Het vleesch werd veelal gretig gegeten, doch tegen de ingewan den bestond nog al weerzin, zoodat enkele varkens, door ze te laten vasten, tot eten genoodzaakt werden. Deze voederproeven hebben, behalve bij een varken, dat twee dagen daarna weinig eetlust had, geene merkbare onmiddellijke gevolgen gehad. Een aantal daarbij gevoegde tabellen bevatten in beknopten vorm de uitkomsten van de inentingen van 212 varkens bij 93 eigenaren en genomen controle-proeven bij 42 varkens van 15 eigenaren, in de gemeenten Oost- en W est-Dongeradeel .Daarbij valt op te merken, dat van zuiver Friesch ras geen sprake kan zijn. Het tegenwoordig Friesch varken is hooldzakelijk een kruisingsproduct van het Friesch met het Drentsch varken. Het totaal verlies, 5 varkens van de 212 inge ente, is d.ns ongeveer 2$ pCt. welk resultaat, even als dat van de genomen controle-proeven, gunstig mag genoemd worden. Voor de waarde dezer inen ting als proef is het echter zeer te betreuren, dat juist in dezen zomer in de streken waar ingeënt is zich geen varkensziekte, waarvan anders nagenoeg geen enkele varkenshouder verschoond blijft, heeft voorgedaan. Al valt de waarde van dc genomen controle-proeven niet te miskennen, toch hebben dc veehouders door eigen waarneming zich nog niet genoeg kunnen overtuigen, dat deze ineutings- proef het bewijs geleverd heeft, dat de inenting werkelijk een voorbehoedend middel tegen de varkensziekte is. Aan het slot van het verslag wordt de wensche- lijkheid uitgesproken, dat een volgend jaar wederom eene proefneming van Rijkswege met de inenting tegeu de besmettelijke vlekziekte worde genomen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2