HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 49. M 20. Zondag 15 Februari 1891. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. 77) DOLORES. ,En dcacspereert nimmer I" Jan Pieterts. Coett. Het Vaderlondt ghetrouwe Blijf ick tot in den doot; Wilhelmuslied. VeraoUlJnt lotloron Dinsdag, Donderdag on Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 Voor de courant binnen dc gemeente nanr de overige plaatsen van Nederland n naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indiè en Amerika) naar Zuid-Afrika maanden. f 0.70, met Zondagsblad f 1.05 0.90, 1.35 1.75, 2.50, 2.10 3 REDACTEIJR-UITGEVER Molenplein 162/163. HELDER. Prjjs der advertentiën: Van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, nanmerkelijlc lager. Ingezonden medodeeliugen en aanbevelingen, geplaatst tusscheu den tekst, per regel 15 ct Advertentiëu voor liefdadige doeleinden5 Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5 Agenten in liet buitenland: België, Mr. N. Bertqux, Agence de publicité^l'2 Ru «3 Ste-G*....le, Bruxelles; N-.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Olconite Co, Passaie. NEDERLAND. HELDER, 14 Februari. Gewag makende van de beschouwingen der Eerste Kamer over de wenschelijkheid van een nieuwe ridderorde 2de qualiteit, ter vervan ging van de voor Nederland verloren gegane Eikenkroon, zegt de schrijver der „brieven uit de hofstad" in de Arnh. Ct." Wanneer men in 1887 eene ernstige Grond wetsherziening naar den geest des tijds had wil len tot stand brengen, in plaats van met Heems kerk in de goot te morsen, dan had men de artikels over adeldom en ridderorden moeten schrappen en eenvoudig vervangen door de bepaling, dat adellijke titels, persoonlijke onder scheidingen van welken aard ook, nimmer eenige burgerlijke of staatkundige rechten kunnen geven. Dan was de geheele zaak, die de volksrechten in de verste verte niet raakt, onder het „systeme libre" gebracht; waarom zou het aan vorsten, en zelfs aan particulieren, die er lust in hebben niet vrijstaan, gunsten en onderscheidingen uit te deelen in den vorm dien zij verkiezen Waarom mag men geen ridderorde aannemen en dragen zonder vergunning of toekenning van het Hoofd van den Staat, terwijl het iedereen, die het betalen kan, vrijstaat zijne bedienden in de meest kakelbonte pakjes en livreien, als kenmerken van dienstbaarheid, te laten rond- loopen Zoo'n „systeme libre" is bovendien geheel in den geest van den tijd, zelfs van een bacteriologisch-standpunt want in den beginne zou er zich eene vervaarlijke overdrijving voor doen, maar de oververzadiging met smetstof en bacillen zou ook hier de door de geneeskundigen beoogde immuniteit te voorschijn roepen en het maatschappelijk lichaam van de tuberkels der ijdelheid en kruizenjacht verlossen. Zoo zij I het Men schrijft uit den Haag aan „de Am sterdammer" Hoe de minister van Marine enkele vrienden heeft, ,voor wie hij hart toont te bezitten, kan j blijken uit het volgende. Den ióden September 1S88 werd de heer Kraakman als luitenant ter zee iste kl. gepensi- onneerd. Het bedrag van zijn pensioen werd bepaald op f 1659. Weldra werd hij geplaatst aan het departement van Marine, toegevoegd aan Feuilleton ran de Heldersche- en Nienwedieper Courant. Homan van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) „Genadige vrouw," zeide hij eindelijk, „ik zal zelf de smid uit het dorp halen en hem hier brengen, zonder dat iemand hem ziet. Die kan dan de deur I, zoodanig sluiten, dat niemand cr meer door kan. Daarna zal ik onderzoeken, van waar die voetstappen j gekomen zijn." Dolores was hiermede tevreden en dankte inner- lijk haren Schepper, dat zij in Ramo zulk een trouw en verstandig bediende had. Onwillekeurig dacht zij aan dien draaienden schoor steen in haren droom en eene lichte huivering over viel haar, toen zij deze met dit voorval vergeleek en ook de gestalte van dokter Rusz haar voor den geest kwam. Zou dit een waarschuwing zijn, dat dokter Rusz Met groote wilskracht echter ontrukte zij zich aan deze onwaardige gedachte en zij schaamde zich over deze verdenking van een man, die even beschaafd was als zij en die haar nog nooit het bewijs had gegeven, dat hij een vijandelijk indringer was, die bij den nacht hare papieren kwam doorsnuffelen Want waarvoor anders zou hij gekomen zijn Neen, hij, wien deze voetstappen toebehooren, was gekomen of wilde komen om te stelen een ellendig mensch, een dief, want al had hij het nog niet volvoerd, hij was het toch van planalleen de gedachte aan zidk een daad deed haar huiveren. Huiverend keerde zij zich om, om den noordelijke n vleugel te verlaten zij had een gevoel, alsof haar uit alle hoeken van deze sombere kamers geesten tegemoet kwamen en dit gevoel werd zoo sterk, dat zij snel voortliep. Zij ademde weer vrijer, toen zij den chef der Hydrographie, en hem daarvoor toegekend, boven zijn pensioen, een toelage van f 900. Eenige weken geleden meende het permanente lid der commissie tot het examineeren van zee officieren en adelborsten zijn ontslag te moeten vragen. Aan die betrekking is eene bezoldiging verbonden van f 600. De „St.-Ct." van 8 en 9 Februari bevat nu een Kon. besluit, waarbij ook weer tot die opengevallen betrekking wordt be noemd de gepens. luitenant ter zee iste kl. J.J. Kraakman. De bekwaamheden van genoemden officier buiten beschouwing latende, is het toch wel een weinig bar, te genieten een pensioen van f 1659, een toelage van f 900 en een idem van f 600. Het komt wenschelijk voor, de vraag te stel len, of een dergelijke opeenhooping van bezol digingen niet in strijd is met de bestaande be palingen. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Het afdeelingsverslag der Kamer over de be grooting van Koloniën is vrij uitvoerig. Vele leden misten in 's Min. beleid de noodige veer kracht om dringend noodzakelijke hervormin gen in te voeren. Intusschen waren velen geneigd een afwachtende houding aan te nemen, behalve ten aanzien van 's Min. gedragslijn ten opzichte van Suriname. De toestand der geldmiddelen werd zorgwekkend geacht en op bezuiniging aangedrongen. Bepaaldelijk werd stilgestaan bij de comptabiliteitswet, de regeling van het mijn wezen, de herziening van het regeeringsreglement, de opiumpacht, enz. De meeste leden der Eerste Kamer verklaarden zich, bij het afdeelings-onderzoek van de begroo ting van Koloniën, voor Staats-exploitatie van de Ombiliensteenkolenwerken en van den spoor weg. Binnenlandsch nieuws. Helder. Statistiek der geboorten en sterften naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nov. 1890. Aantal inwoners op x Jan. jl. 22985; levend geborene 65; levenl. aangegeven 5overleden (met inbegrip der levenl. aang.) 4° aantal overledenen met lev. aang. op 1000 inw. per jaar 21.17 overl. op den leeftijd van: minder dan 1 jaar 12, 15 j. 4, 514 j. x, 1420 j. 1, 2050 j. 5, 5065 j. 6, 6580 j. 5, boven 80 j. 1overl. tengevolge van in den verlichten corridor was aangekomen en zij het landschap weer overzien kou, dat in de zon lag te baden. En toch zij voelde dat er een wolk vol on heil boven haar hing. Hoewel zij zich zelf onver standig en dwaas noemde, de wolk bleef hangen en zij keek naar boven, evenals de landman, die beangst is voor een alles verwoestende hagelbui en zich van die angst niet kan bevrijden. Terwijl zij aan het venster van haar slaapkamer stond, zag zij Alfred Falkner van Monrepas komen, met vasten tred, hoog en trotsch, als een echte telg uit een edel geslacht. De vraag kwam bij haar op „waarom moest hij mij haten, zoodat ik het pantser der trotsch tegen hem moest aantrekken Hij, de eenige, aan wiens liefde mij zooveel gelegen is waarom, waarom Een half uur daarna werd de Vrijheer von Falkner aangediend. Zij ontving hem in de familie-zaal en toen hij was binnengetreden, scheen het hem toe dat zij er buitengewoon bleek uitzag. „Ik kom hier voor twee zaken," zeide hij, toen zij hem, onbevangen maar een weinig hoogmoedig, begroet had, om iedere vertrouwelijkheid van vroeger te voorkomen, want zij had een trotsch hart, dat weliswaar gaarne vergaf, maar niet zoo spoedig vergeten kon en wilde. „Ge maakt mij nieuwsgierig!" antwoordde zij, plaats nemende. „Ja, het eerste is een mededeeling en het tweede een verzoek". „Een verzoek herhaalde zij verwonderd en voegde er met den ouden spot, die hem altijd zoo gekwetst had, bij „Zeker eene van te voren over legde zaak, die geheel onafhankelijk is van mijne toestemming of afwijzing, niet waar?" „Misschien wel niet," antwoordde hij rustig. „Het is een werkelijk verzoek," voegde hij er glim lachend bij. „Dat klinkt bijna, alsof een Eskimo zijn tegen voeter wil verzoeken om een teug uit diens veld- flesch," zeide zij, eveneens glimlachende. „Of zou het einde der wereld nabij zijn?" lichaamszwakte (tering) 7, kanker 1, typhus 1, stuipen 3, apoplexia 2, herzenziekte 1, keel- en longtering 2, acute ziekten der ademhalings werktuigen 10, chronische idem 4, acute ziekten der spijsverteringswerktuigen 2, onbekende oor zaken 2. Texel. Ook door de eigenaars der oester bedden nabij de oostkust alhier wordt belangrijke schade geleden, doordien de strenge vorst dui zenden oesters gedood of voor den handel on bruikbaar gemaakt heeft. Sint-Maarten. Dezelfde welwillende lezer van ons blad, die ons in het nummer van Vrijdag 6 dezer een en ander mededeelde over den toestand der boeren-arbeiders in het Noorderkwartier, de heer Reus, schrijft ons nog het volgende Mijn vorig verhaal over den toestand der boeren arbeiders is geen opgesmukt verhaal, zooals gij er wel mogelijk in denkt te zien? Neen, het is de toestand zoo als die over het algemeen is, hier in ons Noorderkwartier. Ik heb reeds langer dan een hal/e eeuw met boeren-arbeiders omgegaan en ben er dienaangaande al vrij goed mee bekend. Op uw daartoe in uw blad gedaan verzoek, heb ik u het voornaamste van den toestand der boeren-arbeiders te kennen gege ven, en wil nu daarover nog het een en ander vermelden. De woningen der boeren-arbeiders zijn over het algemeen ruim en gezond, meestal met een tuintje er bij, en meerendeels het eigendom van boeren, bij wie ze werken, slechts enkelen van particulieren. Sommige arbeiders hebben een eigen woning, maar die is dan meestal wat bezwaard, zoodat ze dan eenige rente betalen en voor onderhoud zorgen moe ten de huur van arbeiderswoningen bedraagt meest al. .75, ct. per week, maar die een eigen woning hebben, zijn beter in de gelegenheid om eenden en kippen te houdenarbeiders, die goed kunnen ploegen en zaaien, hebben meestal een vaste boer en dan vrije woning en een stukje bouwgrond om de benoodigde vruchten voor hun huisgezin op te teelen, met 6 gulden weekgeld en vrij koenat. Som mige losse arbeiders gaan in den zomer te maaien en in oogsttijd te zichten en verdienen dan meestal ruim twee gulden daags; zij hebben dan aangenomen werk, het maaien gaat per gars of per morgen, het zichten per snees (42 snees is een hectare) voor en na hooi- en oogsttijd nemen ze dan slootwerk en ook wel moddertrekken aan en in den winter natuurlijk wat ze maar kunnen krijgen te arbeiden. Wat hunne kleederen betreft daarvoor zorgen ze wel, dat zij in den winter warm gekleed zijn, zoo wel vrouwen en kinderen als de mannen, en Zon dags gaan de meesten zelfs netjes gekleed, want zij besteden hun geld niet aan sterke drank, wat zoo Iiij gaf niet dadelijk antwoord. Hij wilde eerst de roode kleur, die zijne bruine wangen had geverfd, overwinnen. „Wij hebben immers vrede gesloten vroeg hij toen rustig en niet zonder humor. „Zekerriep zij lachende uit. „Ter zake dus „Ter zake!" herhaalde hij. „Dan eerst mijne mededeeling. Ik heb mij met toestemming van den hertog met prinses Eleonora van Noordland ver loofd." Dus tochZij had echter zooveel kracht, dat zij het smartelijke gevoel, dat dreigde haar te over meesteren, onderdrukte. Haar zeltbeheersching reikte echter niet zóóver, dat zij aan hare ijskoude hand de natuurlijke warmte kon teruggeven. „Ik wensch u geluk," zeide zij en voegde er, schijnbaar vroolijk, bij „Gij verrast mij echter niet „O, na hetgeen gisterenavond is voorgevallen viel hij haar in de rede. „Daaraan heb ik volstrekt niet gedacht," zeide zij. „Maar daar de prinses, uwe bruid, mij reeds vroeger in haar vertrouwen had genomen, was dit nieuws niet meer geheel vreemd voor mij. Ik ver heug er mij over, dat de hertog dadelijk zijne toestemming heeft willen geven." „Het is zeer grootmoedig van u, dat ge mijne vreugde wilt deelen," antwoordde Falkner, maar op zulk een zonderlingen toon, dat Dolores niet wist, hoe zij deze woorden moest opvatten, óf als ironie, óf als een beleefdheidsvorm, óf als werkelijk ge meend. „Behoort er werkelijk grootmoedigheid toe, om dc vreugde van een ander te deelen?" vroeg zij met een pijnlijk glimlachje. „Ik geloof, dat gij nog altijd geloof slaat aan mijne veelgeroemde harte loosheid." Het gevoel van bitterheid, dat hem bezielde, was oorzaak geweest dat zijne woorden niet zonder spot waren; nu had hij daar echter berouw over. i/Mea cuVpazeide hij smeekend; „maar", voegde hij er lachend bij, „gijzelf zijt ook niet geheel zonder menig arbeider in de steden doet, maar wat ze verdienen besteden zij tot onderhoud van hun huis gezin waar het gezin wat sterk vermenigvul digt, beginnen de oudsten, zoodra ze van school zijn, ook wat mee te verdienen en zoo komt dat dan ook al weer ten goede. Al wordt de toestand der boeren-arbeiders in „Recht voor Allen" met zwarte kleuren afge schilderd, naar andere arbeiders gerekend, zijn zij er nog zoo heel kwalijk niet aan toe, en dat begrijpen zij zelf ook heel goed. Men hoort hen dan ook nimmer klagen of morren en ze gevoelen volstrekt geen neiging om met de Socialisten mee te doen. En waar wij van allerlei soort van arbeiders dagelijks hooren van strike maken, nog nooit heeft men dat van boeren-arbeiders gehoord, want die zijn met hun lot en deel tevreden en leven over het algemeen vroolqk en opgeruimd, met vlijt en ijver dagelijks arbeidende in Gods vrije natuur. Het zal hun dan ook wel nooit in de gedachten komen (en nog veel minder zullen zij het in prac- tijk brengen) om strike te maken. Schoorl. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Jan. 1890 uit 695 m. en 684 vr„ totaal 1379. De vermeerdering door geboorte was 21 ra. en 16 vr., totaal 27 door vestiging 44 m. en 35 vr., totaal 79; te zaraen 65 m. en 51 vr., totaal 116. De vermindering wasdoor overlijden 18 m. en 10 vr., totaal 28 door vertrek 64 m. en 53 vr., totaal 117 te zamen 82 m. en 63 vr., totaal 145, zoodat de bevolking verminderde met 17 m. en 12 vr., totaal 29 en alzoo op 1 Januari 1891 bestond uit 678 m. en 672 vr., totaal 1350. Het getal vol trokken huwelijken bedroeg 8. Enkhuizen. De gemeenteraad heeft besloten de Westfriesche Kanaalvereeniging te steunen met eex*e bijdrage- in eens van f 25 en eene jaarlij ksche contributie van f 5. Enkhuizen. De stoomboot „Minister Havelaar" heeft jl. Donderdagmorgen de spoor- haven alhier verlaten en de reis naar Urk aan vaard. De boot was zoo dicht bij het eiland, genaderd, dat zij gemeenschap met den vasten wal had en is 's nam. ten 1 ure met 106 pas sagiers, meest visschers, die hunne schuiten gaan opzoeken, alhier teruggekeerd. Het openen van de geregelde vaart zal nog wel een paar dagen uitgesteld worden. Bovenkarspel. Jl. Maandagavond werd alhier eene uitvoering gegeven van „Bovenkarspel's Mannenkoor. Een genot vollen avond werd door gebracht. De opkomst was zeer bevredigend. Aan het einde der uitvoering bracht een der aanwezigen den dank namens allen aan boven genoemd gezelschap. schuld, want als men denkt u in uwe ware gedaante te zien, dan komt ineens de Satanella bij u boven, zoodat het is alsof men opeens een koud stortbad ontvangt." „Nu ziet ge dadelijk, dat ge ongelijk hebt," zeide zij, „koud water werkt altijd weldadigik dacht echter dat dat in de hel heet was." „O, al te heet en al te koud zijn twee dingen, die in de hel zijn te vinden," zeide hij met een lichte zucht, en op hartelijken toon, zooals zij hem nog niet had hooren spreken, voegde hij er aan toe: „Neen werkelijk, Dolores, ook gij moest aan mijn moeielijk verkregen overtuiging gelooven." „Moet ik dat als een compliment beschouwen," vroeg zij. „Neen," zeide hij eerlijk. „Maar waarom ook niet. Iets wat men moeielijk heeft verkregen, ge tuigt van eene overwinning over menige mensche- lijke zwakheid, en daar ik die overtuiging eene betere noemde, kunt ge het ook als een compli ment beschouwen, alleen maar om 's llemelswille niet in de gewone beteekenis van een gedachte loos salon-compliment." Nu keek Dolores hem ernstig en vriendelijk aan. „Ge hebt gelijk," zeide zij, op geheel veranderden toon. „Ik zal mijn best doen steeds aan die opvat ting te denken en tevens aan de spreuk van ons huis uAlle Valken eerlijk en nu ge mij heden de tijding hebt gebracht, dat ge eene vrij vrouwe Von Falkner voor u gekozen hebt, nu wil ik nog meer doen, namelijk al het vroeger voorgevallene vergeten en begraven I" „Doloresriep hij en greep hare hand en kuste diezonder die terug te trekken, maar ook zonder druk lag die in de zijne. Toen keek hij haar lang en met eene zonderlinge uitdrukking in deoogen aan. „Dus, dat is dan de prijs, waarvoor wij den vrede sluiten vroeg hij langzaam. „Ja," zeide zij, met raste maar vriendelijke, zelfs bijna vroolijke stem. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1