HELDERSCHE- NIEUWEDIEPER COURANT. Jaargang 49. M. 21. Woensdag 18 Februari 1891. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. Rapport der Commissie, 78 DOLORES. „Ei: desespereert nimmer I* Jan Pietersz. Coen. Het Vaderlandl ghetioowe Blijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied. Versolaljiit lederen Dinsdag, Donderdag en zaterdag. Abonnementsprijs psr 8 Voor de courant binnen de gemeente i naar de overige plaatsen van Nederland naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika) wn n naar Zuid-Afriks maanden. 0.70, met Zondagsblad 1.06 0.90, 1.35 1.75, 2.50, 2.10 r 3.— REDACTEÜR-DITG EVER Molenplein 162/163. HELDEB. Prijs der advertentiën: Van 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden mededeelingen en aanbevelingen, geplaatst tusschen den tekst, per regel 15 et Advertentiën voor liefdadige doeleinden5, Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5 Agenten in het buitenland: Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-GuduL Bruxelles; N. Jersey en OmstrekenMr. P. Langeveld Mz., Okonite Co, Passaic. benoemd door de afdeeling Opmeer en omstreken, van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, tot het nemen van eene proef ter vergelijking van de voedingswaarde van lijnkoek en sesamkoek voor melkvee. (Overgenomen uit de „Staatscourant"). Nu men meer en meer gebruik begint te maken van krachtvoeder om de productiviteit der boer derij te vermeerderen en er dientengevolge zoovele stoffen in den handel komen, die als zoodanig dienst kunnen doen, is het van groot belang te weten, welke van die stofFen het voordeeligste te gebruiken zal zijn. In deze streken heeft de sinds jaren gebruikte lijnkoek een concurrent gevonden in de sesamkoek, die hier sinds eenigen tijd in den handel is ge bracht. De schijnbare resultaten met de sesamkoek ver kregen, hebben haar warme verdedigers doen ver werven, waarvan enkelen haar zelfs boven dc lijn koek verkiezen. Daartegenover zg'11 er even zoovele zoo niet meer, veehouders, die nog altijd de lijn koek als de beste beschouwen. Bij zoo uiteenloo- pende gevoelens, was het de taak van het onder zoek om in deze zekerheid te verschaffen. Daar er evenwel aan een dergelijk onderzoek eigen aardige moeilijkheden zijn verbonden, droeg de afdeeling Opmeer en omstreken van de Holland sche Maatschappij van Landbouw den onder- geteekenden Top, nauwkeurig te overwegen welken weg men daartoe zou moeten inslaan. De uitslag van onze bespreking was, dat, volgens onze meening, aan eene zoodanige proefneming de volgende redeneering moest ten grondslag liggen. Óm de waarde van een bijvoeder te bepalen, moet men onderzoeken welke invloed het uitoefent op het dier dat het gebruikt. Die invloed openbaart zich in de melkopbrengst en in den groei van het beest. Deze beide hoofdfactoren van het nut eener koe zijn evenwel daarenboven afhankelijk van drie zaken, en van niet meer dan deze. Het zijn 1. de aard van het beest 2. de hoeveelheid hooi die het krijgt 3. de omstandigheden, waarin het zich bevindt (hieronder wordt verstaan de temperatuur van den (1) Behalve den.eersten ondergeteekende, Toen lot de uitvoering zon worden overgegaan heeft Z. E. d i Minister van Waterstaat, Handel cn Nijverheid na goed keuring van de beginselen waarop zij rustte, kosteloos schei kundig onderzoek toegestaan, onder voorwaarde, dat de uitvoering onder coutróle zou staan van den heer Van Lookcren Campagne. Om den heer van L, C. die controle gemakkelijk te maken, heeft de commissie Z.Ed., met goed keuring van hst bestuur der afdeeling, het medelidmaatschap aangeboden, wat door Z.Ed. bereidwillig is aangenomen. Feuilleton van de Heldersche- en Nisnwedieper Conrant. Roman van Gravin EUFEMIA BALLESTREM. (Uit het Duitse h.) Toen liet hij hare hund los. „Ik begin u te begrijpen, Dolores Nu reikte zij hem de hand. „Dat verheugt mij van harte," zeide zij zoo warm, zoo oprecht en met zooveel liefelijkheid, als hij nooit bij haar had vermoed. En dat alles was voor hem niet weggelegdhet was voor hem te hoog, niet bereikbaar. „En nu uw verzoek, neef Al tred riep zij na eene lange stilte vroolijk uit. „Ik ben er vreeselijk trotsch op, de vervulling van een uwer wenschen in mijn macht te hebben „Ik ben er echter niet zeker van, of gij mijn verzoek niet als nieuwsgierigheid sans phrase zult beschouwen," antwoordde Falkner, terwijl hij moeite deed, zich eveneens vroolijk voor te doen. „Ge maakt me wel zeer nieuwsgierig „Ik zou gaarne de voorzegging van de overleden Vrijvrouwe willen vernemen," antwoordde hij smee- kend. „Is dat een groote zwakheid van mij Eene doodelijke bleekheid verspreidde zich over haar schoon gelaat. „Neen, neenzeide zij ontsteld het volgende oogenblik echter stond zij op. „Heb een oogenblik geduld," voegde zij er bij, „ik zal het halen." In de aangrenzende kamer echter bleef zij een oogenblik staan en drukte hare handen tegen de slapen. „Dat was het dusHierbij dacht zij aan dat stal, het tijdsverloop dat na het werpen van het kalf is verstreken, enz.) Wil men nu de verhouding der waarde van twee voederstoffen uit de melkopbrengst en den groei afleiden, dan moet men zorgen, dat bij het geven van het eene voeder, die drie neveninvloeden even veel uitwerking hebben als bij het toedienen van het andere, of, zoo dit onmogelijk is, moet men die uitwerking leeren kennen. Wanneer men van den aard van het dier onaf hankelijk wil zijn, moet men de proef nemen met 66ne koe, en deze eerst een tijd lang het eene voeder, en daarna het andere geven. Het springt dadelijk in het oog, dat dan het eerste zoowel als het tweede geruimen tijd moet gevoerd worden, om zijnen in vloed op den groei te doen merkbaar worden, en het is zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, die koe steeds evenveel hooi van dezelfde hoedanigheid te geven, terwijl daarenboven eene koe zich eiken dag in andere omstandigheden bevindt. Een andere weg moest dus worden ingeslagen. Men moet twee koeien tegenover elkander stellen, en eene daarvan het eene voeder geven, terwijl de tweede het andere krijgt. Dan kan men beide altijd evenveel hooi van dezelfde hoedanigheid geven. Men kan ze in dezelfde omstandigheden plaatsen, door ze van denzelfden leeftijd en kalftijd te nemen, en in denzelfden stal te zetten. Met den aard der dieren moet nu nog rekening worden gehouden, daar deze veel kan verschillen. Daartoe geeft men beide een tijd lang vóór de proef, evenveel van hetzelfde bijvoeder en plaatst ze overigens in geheel gelijke omstandigheden. Uit een verschil in de melkopbrengst of in den groei zal men dan duidelijk haar verschil in levensopvat ting kunnen waarnemen. Men ziet dan te gelijk, welken invroect~dit ~~op deh'litfsTag 3eT proef kan hebben gehad. Nadat wij in de vergadering der afdeeling hadden medegedeeld hoe wij deze beginselen in de praktijk wenschten toegepast te zien, werd ons de leiding der proefneming opgedragen. Daar het zonder twijfel een goede zaak is, dat eene proef door een andere worde gecontroleerd, was besloten de proef op 4 boerderijen te nemen, in dier voege dat op 2 daarvan, gedurende de voorproef, met lijnkoek en op de 2 andere met sesamkoek zou worden gevoederd. In plaats van 2 koeien zijn bij elke prcef 2 stallen, elk bestaande uit 2 koeien, met elkaar ver geleken, omdat het in de practijk gemakkelijker is, om 2 stallen evenveel hooi te geven dan 2 afzon derlijke koeien. Daarbij is zooveel mogelijk ge zorgd, dat elke koe op den eenen stal in leeftijd en kalftijd overeenkomt met eene op den anderen. Eene belangrijke vraag was het van welken leve rancier de lijnkoeken zouden worden ontboden. Terwijl toch van de sesamkoek hier slechts eene soort wordt gebruikt, afkomstig van de heeren Schepp en Zoon te Rotterdam, bestaat de lijnkoek in zooveel verschillende soorten en prijzen, dat het gevoel van naderend onheil, dat haar van te voren bekropen had. Toen haalde zij het boekje van de booze Vry vrouwe uit zijn schuilhoek te voorschijn. „Voorwaartszeide zij tot zichzelve. Toen zij weder de zaal binnentrad, stond Falkner voor de beeltenis van Vrijvrouwe Dolorosa. „Uw verhaal van een wonderbaarlijke voorzegging was dus toch ernst?" vroeg hij, toen zij bij hem stond. „Ja!" en nogmaals vertelde zij hem uitvoerig haar droom en beloofde, hem ook het geheime vak te zullen aanwijzen. Ontroerd nam hij nu het boekje met de verbleekte veelkleurige band uit hare hand, sloeg het open en las luide en langzaam „Wenn sich die Bas' dem Vetter soll vermalen, Wird sich der Falk' ein daaerud Nestlein wahlen, Die letztc Falkin mnsz in Schmerzen büszen, Die Grabesruh' der Akne zu vcrsüszen, Wenn neu sie auflebt in der Huldgestalt, Die einat im Brautgewaude ward gemalt. Kann dicse Falkin aiegen ob dem Basen, Wird meine arme Seele sie erlösen, Kann sie des Fuiken Herz zu sich bekehren, Werd' ich der Engel Alleluja horen. Dann ist ein tausendjahrig Blnh'n bescbieden, Dem Stamm des Falkner auf der Erd' hinieden. Kann sich das Edelfalkenpaar nicht finden, So wird der Stamm erlöschen und verachwindcn.' Eu dit edel Valkenpaar, de laatste Valken uit het oude nest, voor wie eene ongelukkige vrouw drie honderd jaar geleden deze regelen scheeu te hebben neergeschreven dit Valkenpaar stond tegenover elkaar onder de beeltenis van de onzalige profetes Falkner zonderling bewogen, Dolores, moeiclijk viel daaruit een keuze te doen. Ten slotte werd evenwel de lijnkoek, zooals zij dezen winter door de firma Hengel en Lensvelt te Doesburg aan de hjer bestaande Vereeniging tot ouderlingen aan koop' van veevoeder werd geleverd, gekozen, om zich jnet de sesamkoek te meteu. Dé lijnkoek, zoowel als de sesamkoek, werd schei kundig onderzocht aan het Rijkslandbouwproefsta tion |e Hoorn, met het volgende resultaat. Lijnkoek. Sesamkoek. Eiwit33,42 pet. 37,45 pet. Vet13,70 15,34 Zetmeel20,81 16,72 Min. bestanddeelen 5,30 12,57 Ce^toffen 7,23 6,87 Vofdit13,34 11,05 100,00 pet. 100,00 pet. Noch de lijnkoek noch de sesamkoek voor de proef gebruikt, bezat een hooger gehalte aan vet en eiwit, dan de koeken welke van dezelfde fabri- kanteè in omloop zijn. Dei heeren C. Zijp Az. en J. Oostwoude Wijde- ncs, fp Lambertschaag. en S. De Jong en H. Stam te Abbckerk, stelden hunne koeien beschikbaar voor het onderzoek en verklaarden zich bereid getrouw en onpartijdig de proef te nemen volgens onze aanwijzingen. Bij ieder werden 4 koeien uitge zocht! en daaruit twee stallen gevormd. De vol gende: tabel geeft aan uit welke koeien de stallen bestoiden. C. Zijp. J; O. Wjjdenes. S. De Jong. H. Stam. Onder- Kalf- dom. tijd. Ouder- Kalf- dom. tijd. Ouder- Kalf- dom. tijd. Ouder- Kalf- dom. tijd. Stal A. 2j. 2Mrt. 4 25 Fbr. 2 j. 20 Fbr. 5 3 Mrt. 5 j. 22 Fbr. 6 28 5 j. 2 Mrt. 6 14 Fbr. Sul B. 2j. 28 Fbr. 4 „20 2j. 23 Fbr. 528' 5 j. 11 Fbr. 4 „23 flj. 16 Fbr. dood gevallen. Alle data zijn in 1890. Bij eiken veehouder ontvingen beide stallen even veel hooi, waardoor de invloed van dit hoofdvoeder onschadelijk werd gemaakt. Daar telkens het hooi voor beide stallen van dezelfde plaats kwam, was de hoedanigheid telkens dezelfde. De volgende tabel geeft aan hoe de voedering was geregeld. C. Zijp. J. O. Wijdenes. S. do Jong. H. Stam. A. B. A. B. AB. A. B. 25-26 Maart. seaam. sesam lijn. lijn. lijn. lijn. sesam, sesam 26Maart- 25 April. sesam. lijn. sesam. lijn. sesam. lijn. sesam. lijn. weliswaar bleek, maar schijnbaar onbewogen en koel. „Zonderling!" verbrak hij eindelijk de stilte. „Als men deze woorden leest, valt het moeielijk, aan de goede geestestoestand van de schrijfster te gelooven." Dolores knikte. „Wilt ge nu het geheime vak zien vroeg zij toen een weinig verlegen. Hij scheen de vraag echter niet gehoord te hebben. „Dolores, gij en ik zijn de laatste Falkners," zeide hij, haar aanziende. Zij trachtte te lachen. „Óns heeft zij echter niet bedoeld," riep zij uit, op het portret wijzende. „Bijgeloovigen zouden het echter toch gelooven," antwoordde hij, „want drie regels uit deze wonder lijke voorzegging wijzen juist op ons. De eerste is ook het begin der voorzegging, als men deze ten minste zoo noemen wil de beide andere Wenn neu sie auflebt in der Huldgestalt, Die einst im Brautgcwande ward gemald, deze regels komen het best uit, als men ze bij dit portret vergelijkt „Dat is toeval," zeide zij glimlachend. „Want al schijnen deze regels ook op u en mij van toepas sing, weten wij toch niet, of wij wel de laatste Falkners zijn, omdat een Vrijvrouwe von Falkner in spé wel alle lust schijnt te hebben, de derde in het verbond te worden." „Ha, dat is natuurlijk een overtuigend bewijs," antwoordde Falkner, terwijl hij haar het boek weer overgaf. „Ik zal het als familie-reliquie bewaren voor voor uwe kinderen," meende zij te zeggen, maar zij hield het in en voegde er bij„voor u!" Daarna toonde zij hem het geheime vak achter het madonna-beeld van Beata Augelico en nadat hierover nog eenige woorden gewisseld waren, nam Daar bij den heer Stam eene der koeien is dood gevallen, kon uit de gegevens geen voldoende con clusie worden getrokken, zoodat deze proef geheel buiten rekening is gelaten. De melk die door de koeien werd voortgebracht, werd telken maal door den eigenaar gemeten. Daar de samenstelling der melk zeer uiteenloopt, terwijl zij toch alleen hare waarde ontleend aan de vaste stoffen die zich daarin bevinden, als vet, eiwit, melksuiker enz., was het van veel belang te weten, hoe die samenstelling was. Deze verandert evenwel gedurig, zoodat het nuttig zou zijn geweest, dat zij eiken dag opnieuw was bepaald. Daartoe is evenwel telkens eene scheikundige analyse noodig wanneer men daarbij bedenkt, dat telkens 16 monsters moes ten onderzocht worden, dan zal men begrijpen dat dit ondoenlijk was. Het is daarom slechts 6maal gebeurd: op den 12den en 25sten Maart, en den 9den, 16den, 22sten en 25sten April, terwijl daarbij is aangenomen, dat het eene geleidelijk in het andere is overgegaan. De analyses zijn uitgevoerd aan het Rijkslaudbouwproefstation te Hoorn. Bij de berekening der uitkomsten is alzoo niet gelet op de hoeveelheid liters die verkregen wor den, maar op het gewicht aan vet en dat der ove rige vaste stoffen die werden voortgebracht omdat deze beide factoren den meesten maatstaf opleveren voor de beoordeeling der uitkomsten. De gewichtshoeveelheden van genoemde stoffen zijn bepaald door de gewichtshoeveelheid der melk te vermenigvuldigen met haar procentisch gehalte dier stoffen. Het gewicht der melk is gevonden door vermenigvuldiging van het getal liters met 1.03 [het soortelijk gewicht der melk (2)]. Yan den 8sten tot en met den 16den Maart is het ge halte" op cïeu 12deh Maart als gemiddeld aangeno men van 17 tot en met 25 Maart is het gehalte op 21 Maart (berekend uit dat op 12 en 2 5 Maart) tot gemiddelde genomen. Yan 26 Maart tot 3 April is buiten rekening gelaten, omdat daar misschien abnormaliteit kon bestaan, tengevolge van den plot- selingen overgang van het eene tot het andere voe der. Van 3 April tot en met 15 April is 9 April voor 16 tot en met 22 April is 19 April (berekend uit 16 en 22 April) en voor 23 tot en met 25 April is 24 April (berekend uit 22 en 25 April) tot ge middelde aangenomen. (Slot volgt.) (2) Dit is eigenlijk niet nauwkeurig, daar het soortelijk gewicht der melk varieerde tusschen 1,029 en 1,035. Deze onnauwkeurigheid kan evenwel geen merkbaren invloed op de cijfers hebben. De monsters bestonden uit morgen- en avondmelk, waar van gelijke hoeveelheden waren te zamen gevoegd, omdat er een belangrijk verschil bestaat tusschen het gehalte der melk, die 's morgens is gemolken en die van 's avonds. hij afscheid en zij deed hem tot de deur uitgeleide. „Hebt gij uwe verloving reeds aan uwe moeder medegedeeld?" vroeg zij hem uog. „Zeker. Ik ben het eerst bij haar geweest." „En verheugde zij er zich over?" „Zoover zij hare gevoelens kan eu mag uiten, geloof ik dit wel te mogen aannemen," antwoordde Falkner bitter, maar voegde er dadelijk op anderen toon bij „Komt ge ons nog gelukwenschen op Monrepos „Ik zal vandaag nog komen," beloofde zij en toen zij hem daarna hare hand reikte, zeide hij „Ons verbond gaat dus van daag in Ik heb nu uwe belofte, dat ge vergeeft en vergeet." „Ja," antwoordde zij, hem vrij aanziendeSie guet Falkner alleioeg." En Falkner ging heen, maar niet zoo licht van harte, als hij gedacht had. Hij wist, dat zij hare belofte zou houdendat deed hem goed, want hij had een gevoel, alsof daardoor iets sombers, iets zwaars van zijn ziel was afgewenteld. Maar de pijn, die in het diepst van zijn hart verborgen was, die pijn had hij niet kunnen doen verdwijnenhet liefst zou hij weer teruggekeerd zijn en haar hebben toegeroepen „Dolores, wij zijn het laatste Valken paar Wanneer zullen wij elkander vinden P" Maar hij duride niet meerzijn eer verbood het hem, hij had zijn woord gegeven. „Arme Lolo dacht lnj. „Maar gij zult daaronder niet lijden, want nu zij vergeven en vergeten heeft, zal ik ge makkelijker het geluk kunnen geven, dat nog bij mij is overgebleven."En terwijl hij dacht aan de warme liefde van het vorstenkind, werd het zijn vurige wensch, dit kleine, engelachtige wezen wer kelijk gelukkig te maken. (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1