De heer Zurmuhlen, <lie alsnu het woord verkrijgt, herinnert dat 't nu ft :i 9 jaar geleden zal zijn, dat. eenige belanghebbenden bij den vischhandel in deze gemeente zich vereenigdeu, om pogingen aan te wen den tot het stichten van een afslaglokaal. Toenmaals waren de omstandigheden geheel auders als nu we hadden toen nog niet te vreezen voor eeu con current, als IJmuiden voor ons is geworden. Wc hadden toen behoefte aan een lokaal voor den afslag, maar aan de desbetreffend gedane verzoeken en voorstellen werd geen gehoor verleend, de zaak werd in den doofpot gestopt. Eindelijk, na tal van jaren, onder het bestuur van den tegenwoordigen Burge meester, is de visohafslag-quaestie weer in 't leven geroepen en is het zoovele jareu vroeger gewenschte gebouw er gekomen. Bij dat gebouw behoort een reglement, dat is zeker, maar de omstandigheden zijn veranderd, IJmuiden is een niet gering te schatten concurrent voor ons geworden wat vooral dezen winter is gebleken en hiermede dient reke ning te worden gebonden, anders zal de vischhandel zich verplaatsen. Bij de Kamer van Koophandel zijn adressen ingekomen van visschers en van kooplieden die beide eategorièn van belanghebbenden wenschen hetzelfde bestendiging van den bestaanden toestand. Spr. geeft daarom in overweging volgens het advies der Kamer te handelen en het afslaggebouw aan den tegenwoordigen Commissaris, den heer Tienstra, te verhuren. De heer Hordijk sluit zich bij het door den heer Zurmuhlen gesprokene aan. Als de bestaande regeling goed werkt, is er geen reden om verandering daarin te brengen, zegt spr men moet de handel niet door allerlei reglementaire be palingen bemoeïelijken. B. en W. willen voor de gemeente direct voordeel behalen, getuige het voor stel, om van den solliciteur pCt te heffen; dat keurt spr. zeer af. Het indirect voordeel, dat de plaats onzer inwoning van een bloeienden vischhandel kan hebben, moet niet voorbijgezien worden. Volgens de meening des Voorzitters zijn reglemen taire bepalingen onmisbaar; koopers en verkoopers dienen toch te weten, waarnaar zij zich te gedragen hebben. B. en W. willen den handel niet aan ban den leggen, maar zijn uitgegaan van Jt ideede kosten voor den visscher moeten zoo gering mogelijk zijn, want zonder visch zijn er geen kooplui noodig. En wat het verwijt vau den heer Hordijk betreft, dat B. en W. direct voordeel willen behalen, spr. meent dat eene heffing van pCL toch waarlijk niet overdreven is in dit geval zou de gemeente toch jaarl. slechts f 1250 genieten, aangenomen dat de omzet 5 tonnen gouds bedraagt. De heer Hordijk wil gaarne aannemen dat het Dag. Bestuur in het belang der gemeente meent te hebben gehan deld, maar spr. ziet dit niet in. Dit college heeft zich laten leiden door een besluit dat in 1889 is genomen en sedert dien tijd is 't getij verloopen, dus dienen de bakens te worden verzet. Waarom moet de gemeente zich met de zaak bemoeien Om het gebouw te kunnen onderhouden, zegt Voorz. De heer Hordijk meent dat het Dag. Bestuur de nieuwe regeling gevoeglijk achterwege had kunnen laten onregelmatigheden zijn tijdens de huidige regeling niet voorgekomen, daarvoor behoeft dus geene verandering in 't leven geroepen en verder ziet spr. in deze Verordening niets dan nadeel voor de gemeente. De heer Zurmuhlen betuigt het Dag. Bestuur hulde voor de activiteit waarmede dit college het indertijd genomen besluit heeft uit gevoerd het samenstellen van de concept-verorde ning is een reuzenwerk geweest en een woord van erkentelijkheid acht spr. daarom niet overbodig. Spr. dringt er echter nogmaals op aan, het gebouw, vol gens 't advies van de Kamer van Koophandel, op nader te bepalen voorwaarden aan den heer Tien stra te verhuren. De Voorzitter zegt den vorigen spreker dank voor diens huldebetuiging en doet verder uitkomen dat het niet gemakkelijk is voor het verhuren van liet lokaal een huurcontract samen te stellen en zulks meer speciaal met het oog op de daarin aanwezige gas- en waterleidingen. Met nadeel voor de gemeente mag dit toch niet geschie den, meent Voorz. De heer Hordijk zegt, deze vraag gemakkelijk te kunnen oplo«sen. Men moet de gemeente beschouwen als ieder particulier. Wan neer deze een gebouw verhuurt, tracht hij de meest gunstige voorwaarden te bedingen, de huurder doet het op zijn beurt eveneens. Deze weg kan ook in dit geval worden gevolgd; men bedinge dat de kosten van gas en water voor rekening van den huurder komt. De Voorzitter wenscht de zaak niet vooruit te loopen. Mocbt de vergadering besluiten het lokaal te verburen, dan zou het Dag. Bestuur gaarne eene Commissie uit den "Raad aan zich zien toegevoegd, om de voorwaarden nader te regelen. De heer Korver acht het meer dan genoegzaam bekend, dat vroeger onregelmatigheden bij den visch- afslag bestonden daarom werd dan ook de tusschen- komst der gemeente indertijd ingeroepen. Aan B. en W. werd opgedragen maatregelen voor te bereiden tot bet stichten van een lokaal en de wijze waarop die opdracht is vervuld, eischfc eene betuiging van hulde. Het Dag. Bestuur heeft echter twee zaken verward het stichten van een gebouw is haar op gedragen, niet om den handel aan reglementen te binden. De concept-verordening behelst bepalingen, die aan duidelijkheid te wenschen overlaten zoo zal de soliede kooper geen gebruik behoeven te maken van de tusschenkorast van den solliciteur en de te heffen 1 /4 pCt. gaat daardoor voor de gemeente verloren. Hoe dit ook zijn moge, de gemeente heeft haren plicht vervuld om een gebouw te stichten. Nu wenscht spr. te zien uitgemaakt of de exploi tatie van dat gebouw gemeentezaak zal zijn of dat deze aan particuliereu zal worden overgelaten. Hij wenscht echter te doen opmerken dat het niet onder hands aan den heer Tienstra kan worden verhuurd, aangezien art. 194 der Gemeentewet voorschrijft dat verhuringen openbaar moeten geschieden. Op deze wijze dus zou het niet onmogelijk zijn dat het gebouw door een ander werd gepacht, wat toch niet in de bedoeling van den Raad kan liggen. Spr. acht het daarom 't meest gewenscht, de exploi tatie van het gebouw aan eene Commissie uit de belanghebbenden over te dragen en deze voor de samenstelling van eeu reglement te doen zorgen. De Voorzitter is het, in zake het verbod van ondcr- lundsche verhuringen, met den heer Korver eens en n aakt dus bezwaar hiertoe over te gaan. Niet al "o de heer Hordijk, die verzekert dat geen enkel artikel in de wet het verbod inhoudt om onder- liandsche'verhuringen te doen plaats hebben. Deze spc. wenscht daarom bij stemming te zien uitge maakt, of tot verhuringzal worden overgegaan. Dat gaat niet aan, meent de heer Korver. Wanneer het door B. en W. samengestelde, ontwerp in deze openbare zitting moei worden behandeld, moet dit eerst globaal en daarna artikclsgewijze geschieden. Deze spr. blijft zijne inzichten omtrent de strekking van art. 194 der Gemeentewet handhaven. De heer Van Neck vraagt of er thans een instructie voor den Commissaris van den vischafslag bestaat en betoogt, na van den Voorzitter een bevestigend antwoord te hebben ontvangen, dat er dan geen sprake- moet zijn vau het maken van een nieuw reglement, maar dat het bestaande moet worden her zien. De heer Bakker ziet er de noodzakelijkheid niet van in om oude reglementen te verbeteren of nieuwe te maken, nu de tegenwoordige regeling tot geene klachten aanleiding geeft. Spr. kan zich daarom met het advies der Kamer van Koophandel vereenigen. Ook de lieer Van Twisk laat zich in denzelfden geest uit eri zegt zijneu steuü aan het voorstel-Znrmuhlen toe. De Voorzitter acht de zaak nu voldoende toegelicht en wil door stemming in beginsel zien uitgemaakt of liet gebouw aan particulieren verhuurd zal worden, dan wel of de gemeente zich met de exploitatie zal belasten, bij wijze van proef voorloopig voor den tijd van één jaar. B. en W. blijven hun voorstel (gemeente exploitatie) handhaven. Nadat de heer Van Neck de wenschelijkheid heeft aangetoond om uit te maken of de Commissaris van den vischafslag gemeente-ambtenaar is, waaromtrent men nog altijd in 't onzekere verkeert, en de heer Korver eenige waardeerende woorden heeft gewijd aan den ijver en de geschiktheid van den heer Tienstra alsünm- missaris, wordt niet 11 tegeu 4 stemmen besloten het afslag-gebouw te verhuren. De heeren Groen, Maalsteed, Van Neck en dc Voorzitter stemmen zich voor gemeente-exploitatie. Na afloop van deze stemming vraagt de heer Vos of het niet wensehelijk zal zijn de regeling van den afslag verder onveranderd te laten, daar visschers en koop lieden toch uitdrukkelijk verklaren met de thans geldende bepalingen tevreden te zijn. De Voor zitter wenscht de samenstelling van het huurcon tract en de verdere voorwaarden te zien opgedragen aan B. en W., bijgestaan door eene Commissie van drie leden uit den Raad, waarmede men zich alge meen kan vereenigen. Tot fle benoeming dezer Commissie overgaande, wordt deze, na herhaalde stemmingen, samengesteld uit de heeveu C. D. Zurmuhlen, P. S. Hordijk en J. Hoogenbosch, die zich de keuze laten welgevallen. Hierna wordt namens het Dag. Bestuur door den Voorzitter voorgesteld aan de weduwe van den op 2 Februari jl. overleden agent van politie K. Kou seband pensioen te verleenen, ten bedrage van f 162.50 's jaars, ingaande 1 Februari jl. en haar over dc maand Januari jl. het volle tractement- uit te keeren, door wijlen haren echtgenoot genoten. De heer Korver wil nog iets meer doen in het belang der weduwe en wel over de beide eerste maanden van het jaar 't volle tractement uitkeeren en de pensionneering op 1 Maart a. s. doen in gaan. De heer Zurmuhlen sluit zich, de door Kouseband verleende goede en langdurige diensten in aanmerking genomen, bij het door den heer Korver gesprokene aan, maar de Voorzitter en de heer Maalsteed betoogen dat het voorstel van B. en W. voor de weduwe reeds zoo gunstig moge lijk en h. i. niet voor uitbreiding in den door den heer Korver bedoelden zin vatbaar is. Het voorstel wordt hierop bij acclamatie aangenomen. Mede namens B. en W. vraagt Voorzitter de machtiging van den Raad tot het aangaan eener tijdelijke geldleening voor kasgeld en zulks tot een bedrag van hoogstens f i 0.000. - De heer Korver vraagt, of zich exceptioneele omstandigheden hebben voorgedaan, die tot dit voorstel aanleiding geven, welke vraag door den Voorzitter bevestigend wordt beantwoordt. Er kunnen zich gevallen voor doen waarin f 4000 a 5000 te kort in kas is en dan gaat het volgens Voorz. niet aan, de ambte naren op hun tractement te laten wachten ter wille van de gemeente. De heer Klik meent dat deze gevallen niet zouden kunnen bestaan, wanneer de ingezetenen hunne verplichting nakwamen om bin nen den daarvoor gestelden termijn hunne belasting te voldoen. De gevraagde machtiging wil de heer Zurmuhlen gaarne verleend zien, mits het geleende bedrag telkens zoo spoedig mogelijk worde afgelost, opdat de leeuing niet in eene voortdurende ontaarde. Op voorstel van den heer Franken, verklaart de Voorzitter zich bereid het maximum der eventueel te leenen som van f 10.000 tot op f 5000 terug te brengen, omdat dit laatstgenoemd bedrag toch niet zal behoeven te worden over schreden. De machtiging tot het aangaau eener tijdelijke leening tot een maximum vau f 5000 wordt alsnu met eenparige stemmen verleend. Voorlezing geschiedt van een adres van den heer P. Zaatman, alhier, inhoudende het verzoek op nader te bepalen voorwaarden aan adressant in eigendom over te dragen een stukje aan de ge meente toebehooreude grond aan de Langestraat, ter oppervlakte van 18 M*.Mede mef? eenparige stemmen wordt dit verzoek, na toelichting door den Voorzitter, ingewilligd. Vervolgens worden gelezen en voor kennisgeving aangenomen 1°. Proces-verbaal van de kas-verificatie, op 23 Dec. 1890 ten kantore des gemeente-ontvangers gehouden, op welken genoemden datum zich in kas bevond de som van f 8039.96£. 2°. Brief van HM. Gedep. Staten dezer provincie, houdende goedkeuring vau de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1891. 3°. Koninklijke besluiten, behelzende machtiging tot het boffen van eenen hoofdelijken omslag, eener plaatselijke belasting op het gedistilleerd gedurende 1891 en van 70 opcenten op de personeele belastin?, dienst 1891/92. 4°. Adres van de Vereeniging „Vergunning" alhier, inhoudende het. verzoek om, met het oog op de bezwarende belastingen, die van den kleinhandel in gedistilleerd worden geheven, het vergunningsrecht van f 25 tot op f 20 per f 100 huurwaarde met inbegrip van den verkoop te willen terugbrengen. 5°. Missive van HH. Gedep. Staten, herinneren de aan de verplichting om, indien de heffing eener plaatselijke belasting op het gedistilleerd gedurende de vijf volgende jaren wordt gewenscht, hiervan onder overlegging der vijf jongste gemeente-rekenin gen te doen blijken. 6°. Adres van den heer I. Korver, aangevende op welke wijze het Heldersche kanaal het best van onreinheden te zuiveren is. Dit zou, volgens het oordeel van adressant, kunnen geschieden door demping der sloot achter de Kerkgracht, doortrek king vau het riool uit het westelijk deel der ge meente, opruiming der particuliere riool verbindin gen en beerputten en zuivering der riolen met duinwater. Dit adres wordt om advies in han den gesteld van B. en W. en de Commissie van bijstand voor de .gemeentewerken. Mededeeling geschiedt vervolgens van een inge komen schrijven van den heer J. Pot, te Alkmaar, houdende mededeeling dat het hem onmogelijk is op de floor den Raad gestelde voorwaarden de concessie tot het aanleggen en cxploiteeren eener telefonische geleiding in deze gemeente te aanvaar den. Adressant wijst er op dat de Nederl. Bell- Telefoon-maatschappij van de gemeente Zaandam f 700 geniet voor S aansluitingen van gemeente- gehouwen, terwijl hij de politiebureaux en het. vischafslaggebouw kosteloos zal moeten aansluiten en dat de bediening eener telefoon aan het spoor wegstation vele bezwaren met zich zal brengen, aangezien de treinenloop vau en naar deze gemeente noodig zal maken dat de gelegenheid om te tele- fonccren van 's morgens 5 tot 's nachts 12 uur wordt opengesteld. Adressant verzoekt alsnog bil lijker voorwaarden te willen bedingen en terug tc komen op het béöluit om geene politic-agenten ter zijner beschikking te stellen, tot het waarnemen van den dienst aan het Centraal-burcau. Hij is bereid, door het aanstellen van een assident voor het geval dat de agenten het bureau moeten ver laten, eene goede exploitatie van de telefoon te waarborgen en als belooning voor de te verleenen diensten, jaarlijks f 25 a f 50 in de kas van het ziekenfonds der politie-agenten te storten.— De lieer Hordijk kan zich de bezwaren van den heer Pot zeer goed voorstellen de exploitatie van de telefoon zal voorloopig te weinig opleveren, dan dat hij zich groote uitgaven zou kunnen veroor loven. Spr. meent dan ook dat de billijkheid eischt de gestelde voorwaarden te herzien en het den heer Pot, met allerlei belemmerende bepalingen niet te lastig te maken. De heeren Zurmuhlen, Klik en de Voorzitter zien er evenmin bezwaar in, aan de wenschen van den heer Pot tegemoet te komen, doch de heer Korver blijft zijne meening handha ven, dat 't niet aangaat gemeente-ambtenaren in dienst van partculieren te geven. De heer Van Neck is van oordeel dat de voorwaarden van aan sluiting, per circulaire bekend gemaakt, door den heer Pot niet duidelijk genoeg zijn omschreven zoo blijkt daaruit niet of, buiten de kosten van aansluiting, telkens bij het gebruik maken der telefoon een zeker recht moet worden voldaan. De heer Zurmuhlen wil, nadat de discussie over dit onderwerp nog eenigen tijd is voortgezet, de verdere behandeling tot de volgende vergadering uitgesteld zien, doch met het oog op 't spoerlei- schonde van de zaak kan de Voorzitter zich hier mede niet vereenigen. Deze stelt voor het Dag. Bestuur te machtigen om, met. inachtneming van de gemaakte opmerkingen, met den heer Pot in nader overleg te treden omtrent het wijzigen van de gestelde voorwaarden, welk voorstel, iu stemming gebracht, met algemeene stemmen op éen na (die van den heer Korver) wordt aangenomen. Bij de gewone rondvraag vestigt de heer Vos de aandacht van B. en W. op het feit, dat de aan nemer van de levering van schoolbehoeften voor de gemeentescholen, in gebreke is gebleven aan zijne verplichtingen te voldoen. Hierdoor oudervinden de onderwijzers groote moeielijkheden en op (leze wijze voortgaande, zal men er spoedig toe moeten overgaan de scholen wegens gebrek aan leermidde len te sluiten. Hier ontbreken griften, daar pennen, elders inkt. Een der grootste scholen, die in den pennennood deelt, kon dezer dagen met moeite één doosje pennen leenen. De heer Vos acht het wensehelijk daartegen maatregelen te nemen en geeft in overweging den aannemer 4 a 5 dagen tijd te gunnen om aan zijne verplichtingen te vol doen en komt er geene verbetering hem de levering te ontnemen, evenals zulks drie jaar gele den is geschiedt. De Voorzitter schrijft de vertraging in de levering toe aan de verwarring op de spoorwegen, die oorzaak is dat de bestelde schoolbe hoeften hier nog niet door den aannemer zijn ontvangen, maar de heeren Vos en Van Neck meenen dat dit de reden niet kan zijn, daar het goederenvervoer thans weder meer geregeld geschiedt. De heer Maalsteed vraagt wat de rede kan zijn, dat de onderwijzers zich met hunne aanvraag om leermid delen niet rechtstreeks tot B. en W. hebben ge wend. Omdat zij hunne behoeften iederen dag tegemoet zagen en dus, bij B. en VV. aanvraag doeude, in de mogelijkheid verkeerden dubbel te znllen ontvangen, zegt de heer Vos. Dit is geen zaak, die de ouderwijzers behoeften te beoordeelen, is 't wederwoord van den heer Maalsteed. Zij zijn in hunne plichten te kort geschoten, want in 't gebrek aan leermiddelen hadden zij behooren te voorzienin elk geval hadden zij het Dag. Bestuur van den stand van zaken op (le hoogte moeten stellen. De Voorzitter kan zich geheel met het door den heer Maalsteed aangevoerde vereenigen slechts cén onderwijzer, zegt spr., heeft zijn beklag bij het Dag. Bestuur ingebracht. Hij zegt echter den heer Vos toe, terstond maatregelen te zullen nemen om den aannemer tot nakoming zijner ver plichtingen te noodzaken. De heer Korver bekomt ten slotte, op zijn vraag waarom het Dag. Bestuur nog geen gevolg heeft gegeven aan de opdracht om voor de heffing van den Hoofdelijken omslag een gewijzigden grondslag voor te stellen, van den heer Maalsteed en den Voorzitter ten ant woord, dat B. en W. deze zaak hebben uitgesteld, in afwachting van de verande ringen, die de plannen van den minister van Financiën in de heffing der gemeente-belastingen zouden kunnen brengen. Volgens den heer Maalsteed is 't ook zoo'n groot bezwaar niet, al komt die herziening een jaar later dan de heer Korver zich voorstelde. Verder niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter hierop de vergadering. Helder. In de jl. Dinsdagavond gehouden vergadering der afdeeling Helder van den Bond voor algemeen Kies- en Stemrecht, is eene scheuring ontstaan, die geleid heeft tot het uittreden van een vierde gedeelte van het aantal aanwezigen leden. Dit heeft zich aldus toegedragen lii de vergadering van 3 dezer vestigde de heer Van Balen de aandacht op het reeds vroeger enkele malen, maar in den laatsten tijd herhaaldelijk voor komen van medewerking van afdeelingen van den Bond voor A. K. en S. met sociaal-democratische vereenigiugen en verzocht tevens het bestuur om inlichtiug of tot de eiscbeu van dcu Bond voor A. K. cn S. ook behoorde het recht vau stemmen van liet volk over het aannemen of verwerpen van wetten, het zoogenaamde recht van referendum, zooals dat in Zwitserland wordt toegepast. Spreker had de onlangs alhier gehouden lezing van den heer Gerritsen bijgewoond en verstaan dat uie spre ker kies- en stemrecht hetzelfde noemde, wat vol strekt niet het geval is. Uit de verslagen van sommige afdeelingen van den Bond, was hem ge bleken dat deze kwestie o. a. ook teRotterdam een onderwerp van discussie had uitgemaakt, om welke reden hij nu inlichtingen vroeg. Het bestuur wist het niet, maar kwam, naraad- pleging van de statuten van den Bond, tot de ont dekking, dat de Bond wel degelijk ook het alge meen stemrecht in haar program heeft opgenomen. Hierover ontspon zich toen een levendig debat. De heer v. B. meende, dat als meu afgevaardigden kiest, men die afgevaardigden niet onder curateelc moet stellen door nog het recht van referendum te willen toepassen en dat, als men bij de toepassing van het algemeen kiesrecht geen afgevaardigden weet te kiezen, op wie men zich verlaten kan, men dan ook niet waard is kiezer te zijn. Verder verklaarde hij in geen geval lid te willen zijn van een Bond, die samenwerkt met de Sociaal-democraten, daar hij met hunne beginselen niet kan medegaan en de wapens, die door die partij worden gebruikt om baar doel te bereiken, in een woord schandelijk noemde. De meerderheid was het met spreker eens en een der leden van hel bestuur, de heer H., verklaarde eveneens nimmer met de sociaal-democratische part ij te willen samenwerken en dit herhaaldelijk te heb ben te kennen gegeven de andere leden van bet bestuur verklaarden zich hieromtrent echter niet. Na de kwestie nog eens duidelijk te hebben verklaard, deed genoemd lid het voorstel ricli af te scheiden van den Bond voor A. K. en S. en eene zelfstan dige vereeniging op vrijzinnige grondslagen te vestigen, waarbij meu het voordeel zou hebben niet tot een Bond te behooren, met wien men bf door dik en dun mede moet gaan, bf zich afscheiden, terwijl men dan ook zijne krachten zou kunnen wijden aan andere vragen van den dag dan alleen A. K. en S. Vele leden wilden op clie vergadering terstond een besluit nemen, wat door het bestuur echter be streden werd en ten slotte werd besloten de beslis sing omtrent het voorstel van den heer v. B. aan te houden tot Dinsdag 17 dezer. Op die vergadering deed nu het Bestuur echter een voudig het voorstel dat die beslissing niet zou plaats hebben, maar dat deleden, die zich tegen samenwerking met sociaal-de-mocrateu en legen algemeen stemrecht verklaardhadden, zich eenvoudig zouden afscheiden De heer v. B. merkte hierop aan, dat deze han delwijze geheel buiten de orde was; hijzelf had er niet het minste op tegen zich af te scheiden, maar handhaafde de beraadslaging over het kwestieuse punt, waarvoor men bijeengekomen was. Ook an dere leden meetideu dat dit niet aanging en kwali ficeerden deze handeling van het bestuur eenvoudig als misleiding. Vele leden, die op de vorige ver gadering zich voor afscheiding hadden verklaard, waren niet aanwezig, terwijl de tegenpartij thans zeer versterkt was. Ten slotte gaf het bestuur toe om te stemmen over de vraag afscheiding of niet. De uitslag was, dat een vierde deel der vergade ring zich voor en drie vierden zich tegen de af scheiding verklaarden. Zij die vóór hadden gesterad verklaarden daarop den voorzitter, geen lid van de afdeeling Helder van den Bond voor A. K. en S. te kunnen blijven en verlieten de vergadering. Helder. Een der oudste Vereenigingen alhier, de Sociëteit „Mars", is haar 23ste vereenigingsjaar ingetreden. Wel eene zeldzaamheid in deze dagen Dit feit mag niet onopgemerkt worden voorbijgegaan, en daarom heeft het Bestuur besloten, eene „Soiree Litteraire et Musicale te geven op Dinsdag 24 Februari a. s. in „Musis .Sacrum." De Vereeni?ing „Kamermuziek" heeft welwillend hare medewerking toegezegd en een drietal sprekers zullen er het hunne, toe bijdragen, om den feestavond zoo genoeglijk mogelijk te maken. Zij, die de Sociëteit in baar tegenwoordig streven nog niet voldoende kennen, doen wel, zich bijtijds van eene introductie te ver zekeren. De gelegenheid hiertoe is door het Bestuur geopend. Helder. De gisterenavond in „Tivoli" alhier gehouden Volksbijeenkomat was, als gewoonlijk, druk bezocht en de talrijke bezoekers hadden waarlijk niet over gebrek aan afwisseling te klagen. Een zeer varicerend programma werd ditmaal uitge voerd. De eerste spreekbeurt werd vervuld door den beer K. Hennes, die zijn gehoor geruime» tijd boeide niet „Een en ander over zien," eene leerrijke, iu populairen vorm gegoten voordracht. De heer H. J. ter Hall Jr. had veel succes met „De familie Krent op reis en "Een lastig geval," twee komische voordrachten, de eerste van eigen hand, de andere van Willem van Zuijlen, die op onberispelijke wijze werden ten beste gegeven. Door de Onderoffioiers- Vereeniging „O. V." werd tot slot opgevoerd het kluchtspel „Oom slaapt," dat de lachspieren der aanwezigen herhaaldelijk in beweging bracht. Zeer goede muziekuitvoeringen, die onder leiding van den heer L. A. Schouten de overige werkzaam heden afwisselden, droegen veel tot het welslagen dezer bijeenkomst bij. Texel. Nu de Prov. Staten van Noord holland eene subsidie hebben verleend voor de verbetering van de haven te Oude-Schild, ijve ren ook. de bewoners van een ander deel van het eiland zeer voor een haven aan de Oostkaap, beoosten Oosterend. Zij hebben thans steun gevraagd van het Rijks-College voor de Zee- visscherijen eene commissie uit dat college zal spoedig een plaatselijk onderzoek instellen. Schagen. Den 15 dezer gaf de Gymnastiek- en Schermvereeniging „Lycurgus" alhier, in ver eeniging met hare adspiranten-afdeeling, eene openbare uitvoering in het lokaal van den heer Kos, opgeluisterd door de „Kleine Kapel." Met, aandacht werden de oefeningen door de vele aanwezigen gevolgd. Was „Lycurgus" ook al niet gelukkig met hare oefeningen aan paard en barren, dubbel haalde zij hare schade in met hare keuroefeningen aan rek en ringen en hare verschillende staafoefeningen en groepen met staven. Vooral deze laatste oefeningen mochten

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2