„ENDIOUX," Eikel-Cacao, BEKENDMAKING. egalvaniseerd Vlechtwerk, Jb. BAKKER, Kraepelien en Holm's '.Zonder wedergade! den luiden bijval van liet publiek ondervinden. De „Adspiranten" hielden zich als ware gym nasten betaamtjuist werden de oefeningen uit gevoerd, stipt het commando opgevolgd. Menige toejuiching viel hun dan ook ten deel. Niet minder was dit het geval met de hoepelfantasie, door meisjes uitgevoerd en de vrije oefeningen door jongens. Hoe jong sommigen der kinderen van deze klassen ook waren, hun onderwijzer, de heer Roep, had bij hen toch reeds zooveel liefde voor de gymnastiek opgewekt, dat zij flink en ferm hunne' taak volbrachten. Ook het slot dezer uitvoering, eene apotheose, vond warme toejui ching. Marine en Leger. De Islc luit. W. A. P. F. L. de Koek, van het éde reg. vesting-artillerie alhier, wordt, met ingang van l April a. s. gedetacheerd bij de Commissie van Proefneming te 's Gravenhage. De kapt. ter zee D. J. Weys, de luit. ter zee 2de kl. P. Van den Broeke en off. van administratie 2de kl. 11. F. baron Van Heerdt tot Eversberg, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non- activ. gesteld. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. schrocfstoomschip 1ste kl. «Van Galen," onder bevel van den kapt. ter zee W. A. Arricns, den ISden dezer van de reede van Batavia naar zee vertrokken ter aanvaarding van de terugreis naar Nederland via deSimonsbaai (Kaap de Goede Hoop). De kapitein ter zee C. A. T.e Bron de Vexela is door den Czaar aller Russen benoemd tot ridder 2de kl. met diamanten van St. Anna. De konstabelsmaat W. F. I.amare, aan boord Hr. Ms. wachtschip alhier, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor den rang van konstabel. Opgave van geplaatste en overgeplaatste off. enz. luit. ter zee 1ste kl. K. W. H. Goetz, van gedeta cheerd in de Directie der Marine alhier op rol wachtschip te Amsterdam en bolast met het bevel van Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Lynx" luit. ter zee 2de kl. J. F. Hosang, van non-activiteit oprol wachtschip te Amsterdam en gedetacheerd aan boord Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Lynx" luit. ter zee lste kl. I. v. d. Bosch van ged. aan de Dir. der Marine te Hellevoetsluis op rol wachtschip aldaar en belast met het bevel over Hr. Ms. stoomkanon neerboot «Dog", luit. ter zee 2de kl. H. M. van Straaten, van wachtschip te Hellevoetsluis gedeta cheerd aan boord van Hr. Ms. stoomkanonneerboot «Dog" (rol wachtschip Hellevoetsluis) allen met 3 Maart a. s. De adelb. lste kl. P. H. Cool, J. L. von Le- schen en D. J. A. G. F. v. d. Steen v. Ommeren, dienende aan boord Hr. Ms. instructie-korvet «Nautilus", worden 1 Febr. a. s. ged. op non.-act. gesteld. De luit. ter zee 2de kl. jhr. H. J. A. Pcknpe van Meerdervoort, dienende aan boord Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt 26 dezer op non.-act. gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. C. D. W. Boisevain. De luit. ter zee 2de kl. L. N. De Bruyne wordt 1 Maart a. s. ged. aan boord Hr. Ms. logementschip «Amstel". De luit. ter zee 2de kl. L. A. van Roijen, thans op nonactiviteit, wordt met 21 dezer geplaatst aan boord Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Onderwijs en Examens. Benoemd tot onderwijzer te Egmond aan Zee de heer L. lloeflage, te Koog aan de Zaan. De Gemeenteraad van Zuid- en Noordscherraer heeft benoemd tot onderwijzeres te Grootschermer mej. H. C. M. Stoel, te Haarlem. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Noord Zijpe. 22 Februari, ds. Hobus, Oudesluis voorm. Ned. Herv. kerk te Zuid Zijpe. 22 Februari, ds. Hobus, St.-Maartensbrug nam. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 22 Febr. voorm. 9.30, Zuidzijpe, ds. van Calcar. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 22 Febr. geen dienst. Ned. Herv. Kerk te Eenigenburg. Zondag 22 Febr. nam. 1.30, ds. Versteeg, St.- Pancras. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard, Kolhorn en Huisduinen. 22 Febr. ds. Mühring, Kolhorn voorm. J. Rinner, godsdienst-onderw. Huisduinen voorm. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Dordrecht, door ds.A. Guldenarm, pred. te Alkmaar. Ds. A. v. d. Sluis, pred. te Enkhuizen, heeft voor het beroep naar de Chr. Geref gem. te Sneek bedankt. Buitenland. DE MOORD VAN WHITECHAPEL. De Londensche politie zet haar nasporingen naar den moordenaar der vrouw, die Francis Coles blijkt te heeten, ijverig voort. Een belang rijke ontdekking werd, naar men meende, gedaan toen het mes werd gevonden van Sadler dat hij jl. Zaterdag uit geldgebrek aan een matroos voor een shilling heeft verkocht. De matroos verbeel de zich dat er bloed aan het mes kleefde en bracht dit naar het politiebureau. Uit het onder zoek bleek echter, dat het mes wel eenigszins gekleurd was, maar het kon nog niet met zeker heid worden uitgemaakt, of de kleur wel afkom stig was van bloed. Het was ook zeer goed mogelijk dat de kleur haar ontstaan te danken heeft aan het snijden van tabak, waarvoor Sadler zijn mes te placht gebruiken. Een verslaggever van de „Kölnische Zeitung" te Londen, die tegenwoordig was toen Sadler voor den politie-rechter verscheen, beschrijft zijn uiterlijk aldus„Sadler is een dood gewone, morsige stoker van de onzindelijkste soort, met zwarte handen, borsteligen baard, kort geknipt haar en een versleten blauw boezeroen. Hij is zeker 50 jaren oud, heeft een onzekeren gang en vertoont volstrekt niet het uiterlijke dat men yan Jack the Ripper verwacht. Voor zoover bekend, heeft Sadler nog niet op voldoende wijze kunnen verklaren, waar hij den avond heeft doorgebracht, nadat hij met Francis Coles twist had gekregen en van haar weg is gegaan. Hij zegt dat zijn geheugen hem in den steek laat, het zij omdat hij dien avond veel had gedronken, hetzij ten gevolge van de wond, welke hij op het achterhoofd had ontvan gen. Inderdaad hebben zich reeds eenige sjouwers aangemeld, die bevestigen, dat Sudlei- met hen heeft gevochten, en dat hij in liezen strijd een gat in het hoofd bekwam. Blijkens het nader onderzoek verkeeren de autoriteiten nog in het onzekere of deze moord wel op rekening van Jack the Ripper moet worden geschreven. De geneesheeren maakten uit, dat de wonde aan den hals niet zoo zuiver is als bij de andere slachtoffers het geval was. Blijkbaar is de wond nu niet toegebracht met hetzelfde scherpe wapen, dat liet eerst werd gebruikt, maar heeft de moordenaar een stomper mes gebruikt. Daarbij was ook de ligging, waarin het lijk werd gevonden, anders dan gewoonlijk. Sadler tracht het geval aldus te verklaren. Toen hij twist kreeg met de vermoorde vrouw, gaf hij haar een shilling voor nachtverblijf, en ging naar het dok om zijn schip op te zoeken. Onderweg werd hij aangevallen en mishan deld, naar hij geloofde, door mannen, die door Francis Coles op hem waren losgezonden. De vrouw besteedde den shilling niet voor nacht verblijf, maar verteerde dit geld in een herberg en ging toen weer de straat op. Bij deze wandeling ontmoette zij te Swallow-gardens den moordenaar. In het East-End heerst nog groote opgewon denheid. Een talrijke menigte staat steeds voor het bureau, waar Sadler gevangen zit, maar de politie houdt de nieuwsgierigen op een behoor lijken afstand. De voornaamste getuigen tegen Sadler was de visch-inmaker Samuel Harris, welke verklaarde, dat hij Sadler en vrouw Coles Donderdagavond, slechts korten tijd vóór den moord, namelijk om half twaalf, in een gemeen nachtverblijf samen gezien heeft. Sadler klaagde toen, dat men hem zijne gage (4 pd. sterling), die hij als stoker had ontvangen, ontstolen had, en hij uitte eene be dreiging aan het adres van den hem onbekenden dief. Te half één ging hij uit, en spoedig daarna volgde vrouw Coles, terwijl de moord omstreeks twee uren moet gepleegd zijn. Harris verzekert, dat laatstgenoemde den sluier en den vrouwen- hoed, welke men op haar lijk gevonden heeft, onder den arm medenam toen zij uitging. Dit vernietigt derhalve den steun der theorie, dat de dader eene vrouw, of eene als vronw verkleede man was. Middelerwijl ontvangen de bladen en de politie de gewone brieven en briefkaarten van Jack the Ripper; eene der Dinsdag ontvangen kaarten luidde als volgt „Dear Boss, Ik heb nog 5 moorden te begaan, maar niet meer in Whitechapel. Mijn volgenden pleeg ik in den Waterloo-Road. Bij den laatsten moord ben ik ter nauwernood ontkomen. Nou hoor, opgepast Steeds de Uwe, Jack the Rippe r." Duitschland. Volgens een der Berlijnsche bladen heeft de ministerraad besloten de aanvallen der bladen, die onder invloed van Prins Bismarck staan, in den „Reischsanzeiger" te beantwoorden door de juiste toedracht der besproken zaak in dat staatsblad mede te deelen. Tegen Prins Bis marck, die als de eigenlijke oorzaak van deze aanvallen wordt beschouwd, zal langs directen weg niets ondernomen worden. De geneeswijze van tuberculose, welke door dr. Liebreich is gevonden, berust op het bezigen van een andere vloeistof dan die van dr. Koch. Tot dusver wordt dit middel alleen gebruikt tegen lupus en keel-tuberculose. Zuid-Amerika. Blijkens een telegram uit Chili heeft de vloot der Congresleden de havens Chanaral en Taltal aangevallen. De troepen van president Balmaceda werden verdreven en beide steden werden door de Marine bezet. De troepen der regeering verwachten dat zij jl. Dinsdag in Iquique zullen worden aangevallen. Brazilië. Volgens gerucht is er een complot ontdekt, ten doel hebbende de voornaamste hoofden van het gouvernement te vermoorden. Gemengd nieuws. Door den loopwachter werd jl. Dinsdag morgen op de spoorlijn Oosterwijk en Bokstel, bij wachtpost No. 31, het verminkte lijk van een militair gevonden. Het hoofd was van het lichaam gescheiden. Waarschijnlijk is de ongelukkige dien nacht door een goederentrein overreden. Eene vreeselijke gebeurtenis heeft Vrijdag avond te Berlijn plaats gehad. De 37jarige juffrouw Ackerman, eene oppassende vrouw, die zichzelf en hare drie kindertjes met mantelmaken onderhield, sedert zij, wegens mishandeling, ge scheiden van haar man leefde, werd in hare woning in de Badstraat door dien man over vallen en doodelijk gewond. De man ijlde daarop de woning uit en wierp zich op den spoorweg, juist toen er een trein aankwam. Op zijn vreeselijk verminkt lijk vond men een brief, waarin hij zijne moeder vergiffenis vraagt voor de uitvoering van het weloverlegde plan, om eerst zijne vrouw en daarna zichzelf te dooden. De vrouw is nog in leven, maai haar toestand is hoogst zorgelijk. Stoomvaart en Scheepstijdingen. Prinses Sophie (s.), van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 Februari Gibraltar. Prins Hendrik (s.), van Batavia naar Amsterdam, passeerde 16 Februari Dungeuess. C o n r a d (9.), van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 Februari van Sonthampton. Marktberichten. Texel, 15 Febr. Koeboter 60 ct. per half Kg. Kip- eieren f 4 per 100 at. Hooi f 16 per 500 Kg. Koehuiden 26 et. per Kg. Paardenhuiden f 7.50 a 8.50. Schapanhuiden f 1.75 a f 2.50 en Lamshuiden f 1.25 a f 1.75 per 9tuk. Wilde Eenden f 0.90 a 1. Konijnen 55 a 60 ct. Wilters 35 ct, alles per stuk. 16 Februari. Commissiehandel. Vette Koeien f180 a 215; Melkkoeien f165 a 200; Kalf koeien f200 a 215; Kalfvanrzen f150 a 190; Geldevaarzen f90 a 135 nuchtere Kalveren f 10 a 14 Fokschapen f28 a 35; oude Paarden f45 b 75 Werkpaarden f140 a 235; Rijpaarden f225 a 310; magere Varkens i' 16 a 21; alles per stuk; vette Varkens 21 a 22 cent per half kg. Schagen,19 Februari. 3 Bokk. en Geit. f 2 a 5 40 mag. Varkens. 11a 14 46 Biggen 7 a 9 25 Kippen 70 n 140 20 Eenden 80 a 110 Boter p. kop 100 a 110 Kaas p. kilogr. 20 a 35 Kip-eieren p. 100 275 n 325 E.-eieren 400 a 3 Paarden f 70 a 125 Ossen a 15 Geldekoeien 160 a 290 Kalf koeien a Vaarzen a - 1-Iokkel.a 80 n. Kalveren 7 a 13 1425 Schapen 17 a 27 Lammeren a Purmerende, 17 Februari. Aangevoerd 96 stapels Kaas; kleine f33 en 1 stapel commissie f 24; 565 kg. Boter Hooiboter fl.40 a 1.50 per kg.; Kipeiereu f3.50 a 4 en Eendcieren f8.50 per 100 stuks. 109 Runderen3 Stieren 16 Paarden85 vette Kal veren, f0.80 a 0.90 per kg.; 464 nuchtere Kalveren, f4 a 16 166 vette Varkens 34 a 46 ct. per kg.90 magere Varkens, f12 a 24; 216 Biggen, f5 a 9 en 1721 Schapen en Lammerenalles per stuk. Amsterdam, 18 Febr.Tarwe op levering onveranderd, Maart f 222. Rogge op levering vast, Maart f159, Mei f152. Koolzaad op 800 Kg. Olie stil. Lijnzaad traag. Raapolie flauw; vliegend per 100 Kg. f31.50, idem in de stad f33, 1 Mei f30.—, 1 Sept.-Dec. f30.75. Lijnolie traag; vliegend per 100. kg. f 23.75, id.iu de stad f 25.25, 1 Feb. f 23.62*, 1 Maart-Mei f 24.12*, 1 Juni- Aug. f24.50, 1 Sept.-Dec. f 24.12*. Raapkoeken f 52 a 80 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 7.50 a 12.per 104 stuks. Haarlem, 18 Febr. Koeien f 200, vette Schapen f 12 a 30, nuchtere Kalv. f 6 a 9, per stuk. Schiedam, 16 Febr. Moutwijn f 10.Jenever f 15.50, Ainst. Proef f 16.75, Spoeling-Commissie f 1.80. Londen, 16 Febr. Aangevoerd1500 Ruuderen, 12000 Schapen en Lammeren, 40 Kalveren, 1S0 Zwijnen, Prijzen: Runderen 2-4 a 4-9, Sohapen en Lammeren 4-4 a 5-9, Kalveren 3-6 a 5-9, Zwijnen 2-6 a 3-8. V i s s 0 h e r ij. Nieuwediep, 19 Febr. Sedert jl. Dinsdag kwamen hier van de groote visscherij binnen de sloepen Antwerpen 12, sch. v. d. Valk, met 12 levende-, 45 d. knbelj., 2 ben rog en 1000 schel v.Middelhar nis 15, sch. de ltuij- tcr, met 20 levende-, 60 d. lcabelj., 5 d. lengen, 1 heilbot, 1 punt rog en 700 schelv., en M i d d e 1 h a r u i s 16, sch. Taal, met 25 levende, 60 d. kahelj., 4 lev. lengen, 2 heil botten en 1000 schelv., terwijl door 7 korders 8 tot 20 mandjes kl. schol en 1 tot 4 manden schar en door trek kers 24 tal haring werden aangevoerdlov. kabel, gold f 2.90 a f 3.30, doode id. f 1.80 f 1.95, lev. leng f 3.S0, doode id. f 2.75, heilbot f 9 en f 16 per stuk, schelv. f37 n f 38 't honderd, kl. schol f 4 a f 4.50 per mandje, rog f 18.50 per ben en f 9.50 per punt, schar f 2 af2.25 per mand en haring f 18 a f 23 per tal. Texel, 19 Febr. De Noordzeevisschers van hier brach ten in de vorige week elders ter markt1000 manden kl. schol en 150 manden schar. Kl. schol gold f2.50 a 3 en schar fl.50 a 2 per mand. Heer-Hugowaard. Het polderbes tuu heeft den heer P. Peetoom Cz. alhier, tot ade machinist aan het stoomgemaal benoemd. 'rifeark. Waarnemingen te Helder. (Landskeet.) VerwachtingVeranderlijke wind. Burgerlijke Stand van: Helder, van Dinsdag- tot Donderdagmiddag. BevallenJ. M. Nienwbuurt, geb. de Vroome, d. J. Laagland Winder, geb. Zeeuw, z. OverledenD. Adriaanse, geb. Bais, 25 j. H. van der Toom, 11 m. C. Ligteringen, geb.Adama, 56 j. S. Slort, 66 j. Laatste berichten. 19 Februari. Helder. Voor een stampvolle zaal werd gis teravond in den schouwburg-Van Lier «de Jouge Garde" vertoond. Eene definitie van dit stuk te geven als tooneelstuk is zeer raoeielijk, zoo niet onmogelijk, om de eenvoudige reden dat men hier alle intrige mist en men er geen geschiedeuis in vindt. Het is, zooals op het programma wordt ver meld, een blijspel met zang, quodlibets, coupletten enz. en als zoodanig voldoet het uitstekend. Men gaat er heen om te lachen, om tal van grappen te zien vertoonen en een regen van geestigheden te ontvangen. Militaire vertooningen, begeleid door militaire muziek en tromgeroffel, zijn schering en inslag. De rollen waren in goede handen de voor naamste waren toebedeeld aan den heer Lageman, als wachtmeester Wervel, mevr. Albregt als kame nier Mimi, hare dochter als dochter van dan ren tenier Zumpe, mej. Cohen als dienstmeisje, de heer Jurgens als de fabrikant Perlewitz, de heer van Sprinkhuijsen als de Chineesche theehandelaar Latschmi Tsching Tschoung en den heer Ftirber als ritmeester Tromlitz. Werd er den geheelen avond sterk geapplaudiseerd, het leeuwendeel daarvan ontvingen mevr. Albregt en hare dochter en de heer Lageman. Het was tusschenbeiden een waren storm van toejuichingen. De aardige dochter van de nog onovertroffen mevr. Albregt, die wij voor het eerst zagen spelen, schijnt ons toe een groote aanwinst voor het tooneel te zijn. Zij speelde hare rol uitmuntend en trad mei eene kloekheid en rustigheid voor het voetlicht, die bewondering wekt. Wij hopen, aan de herinne ring aan de geestige en aardige coupletten, die mevT. Albregt zoo goed zong, dat dat kalfje steeds tot de moeder zal terugkeeren zij zal in de leerschool, die zij ongetwijfeld bij haar is begonnen, zich verder uitmuntend kunnen bekwamen en dan stellig worden wat de moeder steeds is geweest en nog is een sieraad van het tooneel. Uit het gestrande stoomschip „Elstow" werden jl. Dinsdag 132 en gisteren 123 balen katoen gelost en alhier aangebracht. Heden hoopt men het restant der lading te kunnen bergen. De Burgemeester der gemeente Helder maakt bekend, dat de groote draaibrug over de zee- doksluis op Vrijdag 20 dezer, van zons op- tot zons ondergang, geopend moet zijn wegens het uit baggeren van de voorhaven. Helder, 19 Febr. 1891. De Burgemeester voornoemd, C. A. BEUKENKAMP. ABVERTENTIEH. Op den 7dcn Februari 1691 overleed ten .nijne huize onze geachte Tante en Behuwdtante, Mevrouw W. C. 1. VAN DEN PAUVERT, weduwe van den Heer D. VAN DERPAAUWERT, in den ouderdom van 72 jaar. Helder, 18 Februari 1891. Uit aller naam, Mevrouw A. M. J. S. VAN DEN PAUVERT, FRIES DE VRIES. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. 1 i Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer Cs. Stand. Afw. Stand. Afw. 18 19 19 12 8 12 Z.W.t.Z. 0.5 Kg. 0.t.Z. 0.3 O.t.Z. 0.2 779.80 778.54 778.32 f19.90 f18.64 J18.42 0.9 -1.3 -0.1 I 1 1 P5 g Vochtigh. procent. Weersgesteldheid. Toestand van ds zee. 18 19 19 12 8 12 100 100 94 üikko mist, stil, mooiweer. id. id. StU. id. id. Heden trof ons een zwaren slag, door het plotseling overlijden mijner dierbare Echtgenoote en der kinderen zorgdragende Moeder CATHARINA ADAMA, in den ouderdom van 56 jaar. Allen, die de overledene gekend hebben, kunnen beseffen wat wij in haar ver liezen, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. Helder, 18 Februari 1891. Mede namens Kinderen, Behuwd-, Kleinkinderen en verdere Familie, W. F. LIGTERINGEN. Heden overleed, na een smartelijk lijden van 3 maanden, mijne geliefde jongste dochter ALIE, in den leeftijd van 16 jaar en 6 maanden. Ook namens Kinderen en Behuwdkinderen, Wed. H. E. HAGEN—THOLEN. Heiloo, 10 Februari 1891. G in 10 verschillende soorten voorhanden, van af 9 cent per Meter. Molengracht, hoek Biersteeg. DE RUSSISCHE HARDDRAVERS-HENGST die een record heeft van 2.19 min. op de 1609 Meter, staat na half Februari ter dekking bij C. WAIBOER Az., te Wieringerwaard. alwaar hij d a g e 1 ij k s is te zien. Deze Hengst munt uit in vorm en actie. Dekgeld f25.te betalen vóór den eersten sprong. Bekroond met Zilveren en Gouden Medailles. Aanbevolen door HH. Genees- en Scheikundigen. voedzaam, versterkend, aangenaam van smaak, voor kinderen en iwakken zeer aan te bevelen. Alom verkrijgbaar in bussen a en Kg. KRAEPELIEN HOLM ZEIST. Te Helder bij de firma P. Boon. is de nieuwe Pendule Universeel. Gemonteerd in sierlijke, ronde lijst met wekker en slagwerk, twee bronzen gewichten, een gebreveteerde wijzerplaat, die het uur aanwijst en des nachts verlicht is, wordt deze pendule geleverd tegen fabrieksprijs van f 8.50. Depot van de fabriek van uurwerken van D. lilekner, Postgasse 20, WEE\EN 1. Artikelen waaromtrent dit niet is overeengekomen, kunnen niet worden terug genomen. Toezending na ontvangst van het bedrag of tegen rembours.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 3