Helder. De uitslag der aanbesteding van het verzwaren van den Prins Hendrik-zeedijk te Texel, den 21 dezer alhier gehouden, was als volgt Ingeschreven door de heerenK. Plavier, te Texel, voor f 9624J. Rab, te Texel, f 9487 M. Daalder, te Terschelling, f 8941J. Olden- burg, te Bergen, f 6100; G. Moorman, alhier, f 5900; P. van Driel, alhier, f 5700; Gebr. Klein, alhier, f 5698Gebrs. Janzen, alhier, 1 5320 H. Wijker, alhier, f 5300 A. Bos, alhier, f 5048A. Visser, te Haarlem, f 4900. Den laagsten inschrijver is het werk gegund. Winkel. Den 22 dezer sprak de heer F. Domela Nieuwenhuis alhier voor eene stampvolle zaal, over het onderwerp „Noch liberaal, noch clericaal." Eerst ging de spreker na wat door de liberalen was gedaan in zake het onderwijs, daarna op het gebied der belastingen, vervolgens op dat van 's lands defensie en ten slotte op dat der sociale wetgeving en het resultaat was in de oogen van D. N. „niets." Zoo kwamen de clericalen er ook af. Nadat de redevoering geëin digd was, nam dr. van Balen Blanken van Span broek het woord, om de liberale partij te ver dedigen, ofëchoon deze volgens zijn zeggen niet verantwoordelijk mocht worden gesteld, voor hetgeen hij zou zeggen. Hij noemde welke wetten en verbeteringen door de liberale partij waren tot stand gekomen „en waar," zoo eindigde hij, „D. N., den liberalen verkiezingsmanoeuvres ver weet, mocht hij wel zwijgen. Indien er één lid der 2de Kamer door eene verkiezingslist zitting heeft erlangd op het Binnenhof, dan is het wel de afgevaardigde van Schoterland." Deze verde diging der liberale partij werd evenzeer toege juicht, als de rede van Domela Nieuwenhuis. Op dien dag werd hetzelfde onderwerp ook te Haringhuizen behandeld. Hoogwoud. Op 20 Febr. is alhier overleden de oud-strijder P. Ligthart, in den ouderdom van 86 jaren. In 1832 maakte hij deel uit van de bezetting der citadel van Antwerpen en heeft als krijgsgevangene eenige maanden in Frankrijk vertoefd. Berkhout. Op 19 dezer heeft in tegen woordigheid van het Dagelijksch Bestuur, hoofd ingelanden, benevens vele geuoodigden en belang stellenden, door de daartoe aangewezen deskun digen alhier, de proefmaling plaats gehad van het direct werkend hevelcentrifugaalpompstoom- gemaal van het waterschap „De Westerkogge." Dit stoomgemaal heeft een vermogen van 70 paardenkracht in wateropbrengst. De uitkomsten waren zeer gunstig, daar bij een meerderen opvoer van water een minder steen- kolenverbruik werd gestaafd dan bij contract was bepaald. Door de stichting van dit stoomgemaal is met het reeds bestaande centrifugaalpompstoomgemaal van 120 paardenkracht in water, gesticht in 1874, de polder, groot 3000 H. A., tegen alle mogelijke overlast van wa^er, zelfs in de meest ongunstige gevallen, gevrijwaard. Het compound stoomwerktuig, met hevelcen- trifugaalpompstoomketel en toebehooren is, evenals de werktuigen met toebehooren van het in 1874 gestichte centrifugaalpompstoomgemaal ontwor pen, vervaardigd, geleverd en in werking gebracht door de Maatschappij Ijzergieterij de Prins van Oranje te Hoorn en werkt uitmuntend, terwijl de constructie, soliditeit en nette afwerking van het geheel de algeraeene tevredenheid verwierven. Wognum. De „Enkh. Ct." verneemt, dat dr. J. A. Hammes, alhier, benoemd is tot gemeente geneesheer te Klaaswaal. Ook met het oog op deze benoeming wordt door zeer velen in deze gemeente gehoopt, dat de gemeenteraad aan het adres van vele leden, waarvan wij kort te voren melding maakten, gevolg zal geven, daar wij anders de vrees zouden koesteren, dat dr. Hammes ons zou verlaten. Purmerend. De gemeenteraad alhier heeft besloten geene instemming te betuigen met het bekende adres van de heeren Kaan, Breebaart en Waller in zake het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet, wat betreft de gemeente-belas tingen. Amsterdam. Op de tentoonstelling van Architectura et Amicitia, welke in de vorige week werd gesloten, maakte vooral veel indrukde belangrijke inzending van den heer K. Groes- beek, vertegenwoordiger van E. J. van Wisse- lingh, te 's Gravenhage. Deze collectie omvatte niet minder dan 21 nummers met stukken van Vallon, J. en W. Maris, Breitner, Neuhuys, Cazin, Carrière, Swan, de Bock, Ter Meulen, de Zwart en Gabriel. Zij is thans weder in haar geheel opgenomen in de fraaie kunstzaal vanScheltema en Holkema's boekhandel, waar ook stukken van Daubigny, Mauve, YVeissenbruch e. a. hangen in een kleine, aantrekkelijke verzameling, welke steeds gratis is te bezichtigen. Haarlem. Het in 1870 tot Postkantoor alhier ingerichte gebouw voldoet niet meer aan de behoefte, ten gevolge van de invoering van de pakketpost en de uitbreiding van den post dienst in de laatste jaren. Daarom is met het Geineentebestuur van hier een schikking getroffen tot het ruilen van het bestaande postgebouw tegen het aan de gemeente toebehoorend perceel, bestaat in al zijn kracht, waardoor hij veel ge schapen heeft en nog meer scheppen wil wat beteekent bij tegenover de macht, die hem niet eens toestaat, het volgende uur naar eigen wil te gebrui ken Wat is hij, die deze macht zoo gaarne loo chent en zich daar tegenover stelt? Het antwoord is vol deemoed, zooals de Schepper het ook ver langt, maar wie denkt hieraan, als men zegt„Ik zal dit en dat doen, morgen zal dit, binnen eenige weken of maanden zal dat geschieden Het is hetzelfde, alsof een kind zegt„Moeder, ik zal de maan naar beneden halen en wat opknappen hij ziet er zoo droevig uit." Ja, daarover glim lachen wij of wij ergeren ons over het kinderlijk onverstand, maar zijn wij wel meer dan kinderen? En daarom zeg ik, dat de spreekwijze„Men weet niet, wat de- volgende dag zal brengen," zonder nadenken gebruikt wordt, want was men zich hier van bewust, dan zou men met minder zekerheid en meer deemoed hierover beschikken. (Wordt vervolgd.) waarin vroeger de Arrondissements-Rechtbank was gevestigd, dat voldoende ruimte bevat om er zoowel het post- als liet telegraafkantoor in te vestigen. Het door het Rijk bij te passen bedrag bedraagt f 11.000. Tevens is men overeengekomen, dat het be staande postgebouw tot 1 Mei 1892 door de gemeente aan het Rijk zal worden verhuurd tegen een betaling van f 580 's jaars, opdat de postdienst er, tijdens de verbouwing en inrichting van het nieuwe gebouw, in gevestigd zal kunnen blijven. Marine en Leger. In de „N. R. Ct." van 21 dezer komt een in gezonden stuk voor van een zeemilicien H. van de Evertsen, waarvan de strekking is te betoogen, dat eei: zee-milicien niet, zooals het publiek gewoon is te zeggen „het minste is wat er is". Hij deelt daartoe mede, dat volstrekt nietfliederen milicien zee-milicien kan worden, maar aat er een soort toelatings-examen voor noodig is en derhalve juist de zee-miliciens èn eenige meerdere ontwikkeling moeten bezitten èn goed van gedrag moeten zijn. De schrijver was zeer tevreden over alles, behalve over de mariniers, waaromtrent hij het volgende zegt Eene schaduwzijde moet ik echter vermelden, nl. deze zoodra ieder op de „Evertsen" is aangekomen, worden hem de infanterie-exercities eigen gemaakt door een marinier of korporaal der mariniers. Die lui nu hebben door hunne willekeurige handelwijze tegenover de miliciens zich den hoffelijken naam van »dek- swabber" verworven, xijnde een werktuig, waarmede het dek droog geslagen wordt. Dezen bijnaam verdienen de bokken, want zóó hoorde ik hen betitelen, ten volle. Ieder heeft hen dan ook in het vizier, of hjj laat hen voor wat zij zjjn, m. a. w. «ij worden gewoon weg genegeerd. Dat er gunstige uitzonderingen zijn, erken ik gaarne, doch deze bevestigen alweer den regel. De heer J. M. Ente van Gils, 1ste luit. der mariniers, komt daar in een ingezonden stuk in de „N. R. Ct." van 25 dezer tegen op en verdedigt de mariniers, die een zeer moeielijken dienst heb ben. Hij zegt o. a. Ik schat die mariniers wel hoog, want ik sla hen van meer naby gade en ga na, wat voor werkkring die menschen aan boord van Hr. Ms. „Evertsen" hebben. Waarom die werkkring zoo moeielijk is? Wel, omdat de marinier in verschillende betrekkingen te gelijkertijd optreedt. Het eene oogenblik staat hij als instructeur, en moet hij, de weinig ontwikkelde, eene geheele klasBC onderricht geven, en daarbij is hij niet in kwaliteit, maar slechts in moreelen zin boven menschen geplaatst, die in maatschappelijken stand en ontwikkeling ver hoven hem staan. Hij treedt op als mede-uitvoerder der politie aan boord, als schildwacht; ala dienstdoend korporaal, enz. Het andere oogenblik staat hij als vice-baksmeester tegen over zijn baksvolk en houdt mede orde bij het wasschen, het schaften, enz. Uit dit olies ziet men, dat van don marinier, die in rang niet hooger geplaatst is, in ontwikkeling meestentijds lager staat dan de milicien, toch gevergd wordt, dat hij een stand punt inneemt boven hem dat dit moeielijk is, niemand zal dat ontkennen, vooral wanneer men weet, dat een volgend oogenblik diezelfde instructeur met de miliciens te zamen koperwerk moet poetsen of dergelijke bezigheden verrichten. Dat bfj de exercitiën wel eens minder gepaste en weinig gepolijste uitdrukkingen worden gebezigd, zal ik niet weg cijferen, maar dat kan niet nnders, dat brengt het gehalte der onderwijzers mede, die voor eene taak staan, dikwijls ver boven hunne krachteu. Niet de mariniers worden door de zeemiliciens gemeden, maar de mariniers bemoeien zich niet met hen, om daardoor te trachten de hun opgedragen taak te volbrengen, en dat gelukt hun ieder jaar want steeds heb ik huune chefs met lof over hen hooren spreken. Door het schrijven van het stukje „Een Voordeel," heeft de zeemilicien 1766, den ongepasten toon nog daargelaten, slechts getoond, weinig begrip te hebben van toestanden aan boord. De luit. ter zee 2de kl. R. Posthumus Meyjes, gedetacheerd te Utrecht, wordt met 1 Maart a. s. op non-activiteit gesteld. De machinisten 2de kl. L. J. Goeman en M. Nepveu, die der 3de kl. A. A. van Boven en J. M. Madsen en de mach.-leerlingen lste kl. J. F. Charlouis, S. H. Wetter en P. Demp worden ge plaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdekkorvet „Sumatra". De kapt.-luit. ter zee A. P. Tadema en de luit. ter zee lste kl. A. C. Zeeman zijn gedetacheerd bij het Departement van Marine te 's Gravenhage. Onze zeemacht telde op 1 Januari jl. 3 vice-admi- raals. 4 schouten-bij-nacht, onder wie de minister van Marine, 25 kapiteins ter zee, 36 kapitein-luit. ter zee, 120 luits. ter zee lste kl. en 217 luits. ter zee 2de klasse, zoomede uit 104 adelborsten lste klasse. Het korps mariniers bestond op bovengenoemden datum uit 1 kolonel-commandant, 3 luit.-kolonels, 15 kapiteins, 23 lste luits., 7 2de luits. en voorts uit 1 luitenant-kolonel-intendant, 2 kapt.-kwartier- meesters, 1 lste luit.-kwartiermeester, 1 2de luit.- kwartiermeester en 1 kapitein-administrateur van kleeding. De geneeskundige dienst der zeemacht bestond uit1 inspecteur, 2 dir. off. v. gez. lste kl., 4 dir. off. v. gez. 2de kl.43 off. v. gez. lste kl., 31 off. v. gez. 2de kl., 1 apotheker lste kl. en 2 apothekers 2de kl. De administratie was samengesteld uit1 hoofd inspecteur, 2 inspecteurs, 24 offic.-v. adm. lste kl., 44 offic.-adm. 2de kl. en 15 adjunct-administrateurs. Bij den stoomvaartdienst waren5 off.-machinist lste kl., 9 idem 2de kl., 43 mach. lste kl. in het vaste korps, 25 mach. lste kl., 32 mach. 2de kl. en 31 mach. 3de kl. Tot verdediging van kusten, zeegaten, reedeu en stroomen waren er 22 gepant serde schepen, 34 ongepantserde schepen (waaronder de torpedobooten groot model) en 1 idem klein model, 3 gepantserde schepen voor den algemeenen dienst en 15 ongepantserde voor dien dienst, 3 wacht- en kostschepen. Wij hadden 15 instructie- en exercitie-vaartuigen en l opnemingsvaartuig. Voor de Indische militaire Marine waren 28 sche pen, verdeeld in korvetten, pantser-dekkorvetten, raderstoomschepen 2de en 4de kl., opnemingsvaar tuigen en 1 groot model torpedoboot. liet aantal personen, dat gedurende het jaar 1890 van de landmacht, van het korps mariniers en van het Oost-Indische leger zijn gedeserteerd en omtrent wier lot bij de korpsen, waartoe zij be hoord hebben, op 1 Januari 1891 niets stelligs bekend was, bedraagt 225. De leerlingen van de militaire school te Haarlem, onder bevel van den kapt. L. De Vlaming, zullen in de maand Juni a. 3. gedurende vier dagen bet kamp bij Oldebroek betrekken, tot bet bijwonen van de schietoefeningen in die legerplaats. De luits. ter zee 2de kl. W. Naudin ten Cate, S. Woldringh en G. O. D. baron v. Hardenbroek zijn alhier geplaatst aan boord van Hr. Ms „Mar- nix", instructieschip voor torpedisten. De luit. ter zee 2de kl. A. J. M. A. Ridder van der Does de Bije, dienende aan boord van Hr. Ms. korvet „Nautilus," wordt met 3 Maart a. s. afge voerd uit de rol van die korvet en in commissie gesteld te 's Gravenhage tot het verrichten van werkzaamheden ten behoeve der militaire hydro- graphie, en aan boord van genoemden bodem ver vangen door den luit. ter zee 2de kl. W. H. C. Hoog. De luit. ter zee 2de kl. A. F. J. Romswinckel, wordt met gelijken datum geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Opgave van geplaatste en overgeplaatste officieren op 1 April e. k.de luit, ter zee lste kl. J. C. Van Wessem, van gedet. bij 's Rijkswerf te Amsterdam ak officier van politie, op rol opleidingsschip Admi raal van Wassenaer en belast met het bevel van Hr. Ms. instructiebrik „Castor;" de luit. ter zee 2de kl. D. A. Van Drooge, van wachtschip te Amsterdam, en jhr. H. J. A. Pompe van Meerder- voort, thans aan boord van het wachtschip te Hel- levoetsluis en 26 Febr. a. s. op non-activiteitadel borst lste kl. D. J. A. G. F. Van den Steen van Ommeren, en de officier van gezondheid lste klasse dr. A. J. Jelgersma, beiden op non-activiteit van rol genoemd opleidingschip en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. instructiebrik „Castor." De luit. ter zee lste kl. H. G. J. Wolterbeek, van dienende als lste officier aan boord opl. schip „Admiraal Van Wassenaer," belast met het bevel van Hr. Ms. instructiebrik „Pollux" (rol genoemd opleidingsschip), benoemd luit. ter zee 2de kl. P. H. Cool, id. J. L. Von Leschen, en de officier van gezondheid lste kl. O. Engelken, allen van non activiteit op rol opleidingsschip „Admiraal Van Wassenaer" en ged. aan boord van Hr. Ms. instruc tiebrik Polluxluit. ter zee lste kl. J. A. Kloek, van non-activiteit tijdelijk als lste officier aan boord opleidingsschip „Admiraal Van Wassenaer;" luit. ter zee lste kl., W. A. Palm, van non-activiteit geplaatst in de directie der Marine te Amsterdam en gedetacheerd bij 's Rijkswerf aldaar als off. van politiede luit. ter zee 2de kl. J. C. Bentz van den Berg, van non-activ. op wachtschip te Amsterdam. Dirk Roggeveen Pz., leerling der openbare school te Schagen, is behoudens een proeftijd van 2 maanden benoemd tot leerling kaartengraveur bij het Ministerie van Marine, op eene jaarwedde van f 400. Departement van Marine in Oost-Indië. Benoemdtot gezaghebber lsie kl. bij de gouvern. marine, de ambtenaar op non-activiteit H. C. v. Stuijvenberg. Vergund om wegens langdurig verblijf in O. I. naar Nederland terug te keeren, aan den off. van gez. 2de kl. F. Janssonius. Overgeplaatst: van „Van Galen" naar „Koning der Nederlanden" als komm., tevens komm. van de vereenigde scheepsmacht ter Noordkust van Atjeh, de kapt. ter zee F. J. Stokhuizen van „Van Galen" naar „Oenarang" als komm. de luit. ter zee lste kl. H. Van den Pauvertvan „Soerabaja" naar „Van Galen" als komm., met intr. van de overpl. aan boord „Gedeh", de kapt. ter zee W. A. Arriens. Ontheven Eervol van het gevoerde bevel over de vereenigde scheepsmacht ter Noordkust van Atjeh, de kapt. ter zee J. C. Commijs, komm. van „Atjeh", eervol van het tijdelijk bevel over „Ko ning der Nederianden", de kapt.-luit. ter zee A. F. J. Frackers, eerste off. aan boord van dien bodem. Eervol van het tijdelijk bevel over „Oena rang". de luit. ter zee 2de kl. H. E. Bunnik,oudste off. van dien bodem. GeplaatstOp Merapi als tijdelijk lste off. de luit. ter zee lste kl. W. P. Ooolhaas. Overgeplaatst: Van „Gedeh," uit Nederland ver wacht, naar „Van Speijk," de luit. ter zee lste kl. E. F. T. Bik naar Atjeh, op folio van luit. ter zeev lste kl. de luit. ter zee 2de kl. L. E. Van Diggelenvan „Van Speijk" naar „Soerabaja," de luit. ter zee 2de kl. J. W. Termijtelen van „Atjeh" naar „Sindore," de off. van gez. 2de kl. J. Kroost van „Van Galen" naar „Gedeh," de off. van gez. 2de kl. H. A. Molema van „Sindoro" naar „Atjeh," de off. v. gez. 2de kl. S. A. v. Leer van „Pon- tianak" naar „Gedeh," de off. v. gez. 1de kl. J. Aaltsz; van „Gedeh" naar „Pontianak," de off. r. gez. 2de kl. dr. Th. Koppeschaarvan „Soerabaja" naar „Banda," de off. van gez. 2de kl. I. J. v. d. Bergvan „Banda" naar „Soerabaja," de off. van gez. 2de kl. F. Janssonius; van „Van Speijk" naar „Van Galen," de off. v. gez. lste kl. dr. B. Snellen. BelastTijdelijk met de waarn. van den geneesk. dienst aan boord „Van Speijk" de off. v. gez. 2de kl. R. Willemsen. Benoemingen, enz. Tot hoofdingelanden van het waterschap de Purmer zijn gekozen de heeren W. van Beers te Bussura, H. Beeta Pz., J. Noome en P. de Waal in de Purmer. Tot heemraad van den polder Katwoude is be noemd de heer C. Middelbeek. Onderwijs en Examens. Den 19 Februari zijn te Utrecht voor de nuttige handwerken geslaagdde dames N. de Boer, G. Egmond en M. P. van Wijk, allen teHoogwond. Landbouw en Veeteelt. Uit Lisse schrijft men, dat aldaar reeds kieviten zijn bemerkt. Als eerste voorjaarsboden Kunst- en Letternieuws. *De heer Iz. A. Houck, componist te Deventer, heeft zijne nieuwe omvangrijke compositie voor solo's, koor en orkest, getiteld „Andreas", tekst van J. H. Scheltema, thans geheel voltooid. De inhoud dezer ballade is ontleend aan de novelle „Friesche trouw", voorkomende in „Eigen Haard" jg. 1879, getee- kend met de initialen T. S. I. Bij het doorbladeren der piano-partituur, ons welwillend ter inzage voorgelegd, trok onder de vele fraaie nummers zeer onze aandacht het echt vaderlandsche wintertafereel, voor gemengd koor en orkest. Wij gelooven den heer Houck met dezen zijnen nieuwen arbeid veel succes te mogen voor spellen. Door bestuurders van zangvereenigingen, die zich de bevordering der nationale toonkunst ten doel stellen, zal dit oorspronkelijk werk op Nederlandschen tekst ongetwijfeld spoedig eene plaats op de pro gramma's hunner uitvoeringen worden waardig ge keurd. Californië. Inhoud van No. 21Wat het jaar 1890 voor Merced County geweest is. Overzicht der week. Uit Merced County. Economisch gedeelte. Gemengd nieuws. In „Le Panthéon de 1'industrie" geeft de heer Blasson des Pierres een beschrijving van de was kaarsenfabriek Apollo te Schiedam, van de fabriek van brandspuiten, reddingtoestellen, van duikerklok ken, duikercostumes enz. enz. van de firma Bikkers en Zoon te Rotterdam en van de Gist- en Spiritus fabriek te Delft. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Noord Zijpe. Zondag 1 Maart nam. 1.30, Oudesluis, ds. van Kluijve (Doop). Ned. Herv. kerk te Zuid Zijpe. Zondag 1 Maart voorin. 9.30, St.-Maarlensbrug, ds. van Kluijve. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 1 Maart voorm. 9.30, Oudesluis, da. van Calcar. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 1 Maart voorm. 9 uur, Valkoog, ds. Mühring. \Ned. Herv. Kerk te Eenigenburg. Zondag 1 Maart voorm. 9.30, Ludwig van Hugo- waard. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 1 Maart nam. 1.30, ds. Graupré Molière. Ned. Herv. Kerk te Wieringerwaard. Zondag 1 Maart voorm. 10 uur, ds. Granpré Molière. Beroepen bij de Herv. gemeente te Sneek ds. J. L. Bommezijn, predikant alhier. Aangenomen het beroep der Herv. Gein. te Twisk, doords. Boele, te Ooster-en Wester-Blokker. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Alkmaar. Zitting van 24 Februari. W. B. W., Hoorn, mishandeling, 4 maanden gev. C. T., Egmondbinnen, jachtwelovertreding, 3 boeten van f 10, subs. 3 dagen hecht, voor elke boete. W. d. J., Helder, mishandeling, f 8 boete, subs. 3 dagen hecht. Tevens werden 4 bedelaars tot verschillende straf fen veroordeeld. Buitenland. Frankrijk. Keizerin Friederich van Duitsch- land, bracht jL Maandag met hare dochter een langdurig bezoek aan Versailles. De Keizerin is zeer tevreden over de houding der Parijzenaars. De aanstellerij van de heeren Déroulède en consorten vindt geen weerklank. Uit Parijs wordt gemeld, dat jl. Dinsdag in eene vergadering van 500 Boulangisten onder voorzitterschap van Deroulède eene motie is aan genomen, luidende„De patriotten in het 7de arrondissement, verontwaardigd over de aanwezig heid van Keizerin Frederik te Parijs en haar bezoek te Versailles, waar de invoering Yan het Duitsche keizerschap is bekrachtigd, brengen ter kennis dat zij besloten zijn, te Parijs geen bezoek van Keizer Wilhelm II te zullen dulden." Deze Boulangistische opgewondenheid is ten eenenmale overtollig, daar tot nog toe niemand alhier ern stig van zoodanige reis des Keizers heeft ge sproken. Engeland. Nadere berichten uit Halifax over de vreeselijke ontploffing in de Springhill Mines melden dat omstreeks 1000 werklieden tijdens de ontploffing in de mijn waren. Men vreest dat de 100 mijnwerkers, die in de nabij heid waren van de plaats der ontploffing, allen met den directeur Swift zijn omgekomen. Reeds zijn 75 lijken opgedolven en 20 zwaargewonden. In het Engelsche Lagerhuis stelde Labou- chere de vermindering voor van het Egyptische bezettingsleger met 3500 man. Men heeft (zeide hij) altoos beweerd dat de bezetting tijdelijk zou wezendoch zij schijnt al meer en meer een karakter van duurzaamheid aan te nemen. Ferguson verklaarde dat het bezit van Tokar eene afdoende verdediging aan de hand doet voor Soeakim en tevens zal bijdragen om handel en nijverheid in Soedan te doen herleven. De Regeering heeft genoegzame bewijzen gegeven, dat de Engelsche bezetting geen duurzaam karakter moet dragen, doch dat het terugtrekken der troepen zal plaats hebben zoodra de veilig heid en een goed bewind in den lande zullen verzekerd zijn. Morley meende dat de regeering ernstig behoorde te overwegen ot zij niet een tijdstip voor de ontruiming van Egypte kan vaststellen. Hierop herhaalde de minister Stanhope de verzekeringen, door Ferguson reeds gegeven. Labouchere's voorstel werd met 124 tegen 52 stemmen verworpen. In de nabijheid der Londensche dokken zijn jl. Dinsdagmorgen proclamaties aangeplakt, waarbij de stuwers, die 3000 man tellen, worden aangespoord den arbeid te staken. Parnell is weer bezig, zijn taak te bepleiten in Ierland. Jl. Zondag sprak hij te Roscommon, waar een groote menigte vol geestdrift naar hem luisterde. Hij zeide, dat de Iersche natie op weg was, haar onafhankelijkheid op wetgevend gebied te herwinnen, en dat zij geen andere oplossing van de nationale kwestie moest aanvaarden. Het is dwaas, van vrijheid te spreken, zoolang er een gewapende macht bestaat onder Engeland's bevelen. Die macht bedraagt thans 14000 man 4000 zouden voldoende zijn.J De Ieren, zoo eindigde Parnell zullen den strijd niet eindigen, zoolang zij niet de geheele leiding van hun eigen zaken hebben verkregen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2