HELDERSCHE- NIEU WEDIEPER COURANT. Jaargang 49. M 26. Zondag 1 Maart 1891. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. J. H. VAN BALEN. B E R 1 C H T. 83) DOLORES. ,Rn desespereerl nimraerl* Jmh PUltrtz. Coen. Het Vaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot in den doot. Wilhelmuslied. VersotiUnt lederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de courant binnen de gemeentef 0.70, met Zondagsblad 1.05 naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, nu 1-35 naar alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost- Indië en Amerika) h 1.75, 2.10 K H naar Zuid-Afriku2.50, 3. REDACTEÜR-ÜITCrEVER Molenplein 162/163. HELDER. Pr ij s deï advertentiën: Van 15 regel» 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de hooveclheid regels, aanmerkelijk lager. Ingezonden inodedoelingen en aanbevelingen, geplaatst tusschen den tekst, per regel 15 ot Advertentiën voor liefdadige doeleindenn 5 Dienstaanbiedingen voor den werkenden standa 5 Agenten in het buitenland: België, Mr. N. Bertoux, Agence de publicité, 12 Rue Ste-Gudule, .Bruxelles; N.-Jersey en Omstreken: Mr. P. Langeveld Mz., Okonito Co, Passaic. Uit vele planteen des lnude zijn reeds ndrettwen tegen de jachtwet, tn den geest van dat de» Sicercm de Kan ter opgezonden. In andere plaatsen gaan zij ter teekening rond. Wij vestigen er nogmaals de aan dacht op. dat een dergelijk adres ten onzen burecle ter teekening ligt, dage lijks van 95 ure. SI et aandrang noodigen wij een ieder, die tegen de jachtwet i». uit dit adres te komen tcekcucu. Wc gelegenheid daartoe blijft nog acht dagen open. NEDERLAND. HELDER, 28 Februari. Volgens een te 's Graven hage verspreid gerucht zouden H. H. M. M. de regentes en de Koningin in het a. s. voorjaar een paar maanden het paleis op Het Loo betrekken om dan weêr den zomer in de residentie door te brengen. H. M. de Koningin-Regentes en H. K. H. Prinses van Wied hebben in den gisteren te 's Gravenhage geopenden bazaar, ten voordeele van de zending op Nieuw-Guinea enz. belangrijke aankoopen laten doen. Door H. K. H. mevrouw de Groothertogin van Saksen, Prinses der Nederlanden, is eene belangrijke bijdrage in geld geschonken voor bedoelde zending. Naar men mededeelt, zou H. K. H. de Groot-Hertogin van Saksen, die aan de 's Graven- haagsche IJsclub vergunning had gegeven een gedeelte van haar terreinen aan de Laan van Meerdervoort in te richten tot ijsbaan, die ver gunning hebben ingetrokken omdat tijdens den zwaren rouw over Z. M. den Koning op die ter reinen ijsfeesten zijn georganiseerd met muziek enz. Aan de kiesvereenigen in Nederland is een schrijven gericht door een dertigtal mannen van verschillenden stand en betrekking, maar allen bekend met onze koloniën, om op te wekken bij de aanstaande verkiezingen meer dan tot nog toe aan 't belang der koloniën te denken. Feuilleton van de Heldersche- en Nieuwedieper Courant. Roman van Gravin EUFEMEA BALLESTREM. (Uit het D u i t b c h.) Ook de dag na het feest bij de Schiuga's bracht verandering met zich en wel in den tijd, dien de hertogelijke familie op het land had meenen door te brengen. Vier en twintig uur geleden had men het voor onmogelijk gehouden. Men had gedacht nog twee maanden op Monrepos te vertoeven en de bruiloft van prinses Lolo in kleinen kring te vieren. En terwijl over dat alles druk beraadslaagd werd, werd hierin plotseling verandering gebracht door een klein beschreven blaadje papier. Uit blaadje pa;.ier was een huwelijksaanzoek voor prinses Alexandra. „Toen ik vijf jaar geleden om het onschatbaar bezit uwer hand smeekte," schreef de vorst, van wien deze brief kwam; „toen zeidet gij mij, dat ge uwe zending ten opzichte der prinses, uwe zuster nog niet vervuld had, en dat ge uw post niet zoudt verlaten, voordat Eleonora van Noordland verzorgd was. Daar uw beslint mij toen onherroepelijk toe scheen, moest ik mij onderwerpen, maar ik ging heen met de overtuiging, dat ik u niet onverschillig was. Nu heb ik vernomen, dat prinses Eleonora in het huwelijk gaat treden en daarom klop ik weer onmiddellijk aan uw deur en aan uw hart eu al heeft Jacob nog langer om Rachel geloopen een geduldig wachten van vijf jaren is echter voor onze korte levensloop wel een proef, een liefdeproef, Alexandra, waarvan ik hoop, dat ze niet te ver- geefsch zal zijn En zij was niet te vergeefsch. Wat jaren lang De commissie der Tweede Kamer tot voor bereiding van de behandeling der legerwet ver gaderde Donderdag en gisteren. Woensdag a. s. zullen de afdeelingen der Tweede Kamer onderzoeken de wetsontwerpen betrekkelijk het uitvoeren van artikel 187 der Grondwet tot verlenging van den militiedien st en tot wijziging van de geneeskundige wet. Binnenlandsch nieuws. Helder. In eene gisterenavond gehouden vergadering van hen, die zich, zooals in ons nummer van 25 dezer is medegedeeld, hebben afgescheiden van de afdeeling Helder van den Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht, omdat zij niet medegingen met het in die afdeeling gehuldigd beginsel van het toekennen van Algemeen Stemrecht en samenwerking met de Sociaal-democratische partij, is, in vereeniging met eenige andere belangstellenden, eene nieuwe vereeniging geconstitueerd onder den naam van de Vrijzinnige Vereeniging „Vooruitgang". Het program, dat op eene later uit te schrijven vergadering definitief en in onderdeelen zal worden vastgesteld, is voorloopig gebaseerd op de volgende grondslagen Streven naar i°. Eene wetgeving tot verbetering van den toestand der arbeidende klasse. 2®. Algemeen Kiesrecht (niet Stemrecht). 3°. Invoering van leerplicht. 4°. Hervorming der belastingen, onder anderen door afschaffing van de patentbelasting en van accijnsen op de eerste levensbehoeften. 50. Volledige scheiding van Kerk en Staat. 6°. Volledige toepassing van het Recht van Vereeniging en Vergadering Vrijheid van spreken en schrijven, ook voor Ambtenaren en militairen, behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de rechterlijke macht. De vereeniging heeft ook in haar voorloopig program opgenomen het stellen van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten van Noordholland en den Gemeenteraad van Helder. Het voorloopig comité dezer vereeniging zal binnenkort voor allen, die geneigd mochten zijn op deze grondslagen toe te treden, de ge legenheid daartoe openstellen. Helder. Naar wij vernemen is op 's Rijks werf alhier de regeling ingevoerd, dat zij, die met primo Januari van dit jaar nog geen jaar in dienst zijn, voortaan de feestdagen niet uit betaald krijgen en is zelfs aan die bepaling terugwerkende kracht gegeven, zoodat het be drag der tot heden uitbetaalde feestdagen op de tractementen zal worden gekort. gesluimerd had in het hart van dit edele vorsten kind, werd door deze regels opgewekt. De oude hertog was verrukt, toen zijne dochter hem dezen brief voorlas, want hij hield veel van den schrijver en was zeer boos geweest, toen zij hem vijf jaren geleden afwees. De oude heer was echter nog meer verrukt, toen prinses Alexandra hem be kende, dat zij het aanzoek wilde aannemen. Ook de erfprins toonde zich hierover zeer verheugd, maar prinses Lolo zeide lachende „Ge wilt dus huwen met dien oude, vervelende Stiefel P Nu, goeden morgen Wat hebben som mige menschen toch een vreemde smaak Prinses Alexandra beduidde hare zuster, dat der gelijke uitdrukkingen, als „Stiefel," niet te pas kwamen en vooral niet op een man, die zoo hoog bij haar stond aangeschreven en dat dit wel onder staljongens, maar niet bij eene dame van hooge geboorte thuis behoorde. De kleine prinses was hierdoor echter niet tot zwijgen gebracht. „Ik heb dat woord anders aanmerkelijk verbeterd," antwooedde zij, „want de grooms zeggen Stiebel Prinses Alexandra wendde zich toornig af met de vraag, hoe zij tot die wetenschap gekomen was. „Ik beluister hen altijd op het balkon, als zij de paarden schoonmaken en zadelen," zeide prinses Lolo lachende, „en gisteren zongen zij ook nog een prachtig lied „Stiebel, du muszt sterben, Bist noch so jung, jung, jungl" Toen prinses Alexandra bemerkte, dat er toch niets met hare zuster te beginnen was, keerde zij zich zuchtend af. Toen de gelukkige vorst het jawoord ontvangen had, zond hij dadelijk een drievoudig schrijven terug, aan den hertog, aan den erfprins en aan zijne bruid bij de belofte, het aanzoek in dc vereischte vorm te zullen herhalen, voegde hij tevens den wensch, dat Texel. De kust was jl. Vrijdagmorgen geheel vrij van ijs, zoodat de geregelde stoom- bootdienst met Helder weer is hersteld. De ster ke ebgetijen hebben al het drijfijs naar de.Noord- zee meegevoerd. Bovenkarspel. Jl. Woensdagavond had alhier de uitvoering plaats van twee operetten, gegeven door de leerlingen van den heer P. Fransen Jzn. en wel: „Klein Duimpje" en de ^Ka merdienaar en de Witte Slang". Er werd zeer aardig gespeeld, zoowel door de kleinste leerlin gen als door de grooteren. De costumes waren prachtig. Ook zij die zich aan de muziek wijd den en hun zang ons deden hooren, voldeden uitnemend. De heer Fransen en zijne echtgenoote verdienen een woord van dank voor al de moeite, die zij zich hebben getroost om de opge- komene een genotvollen avond te verschaffen. De opkomst was zeer talrijk. Avenhorn, 24 Febr. Een betrekkelijk geringe opkomst der leden met hun dames loonde de moeite van hen, die heden als spre kers optraden in de vergadering van het Depar tement tot Nut van 't Algemeen. In de eerste plaats komt een woord van lof toe aan den heer Abinnema, hoofd der school te Oudendijk voor de wijze op welke hij G. Spoor 's novelle „Grootvader" voordroeg, en voor het niet minder goed ten gehoore gebrachte „Vlas", van Lauril- lard, welk laatste hij vastknoopte aan een ré sumé ad imqrovise. gegeven over 't geen er dezen avond was behandeld. Ook de HH. Bakker, Prins, Spaans, Winder en Hagtingius kweten zich van hun taak op voortreffelijke wijs. Zulke avonden jammer dat het nut van die nutsvergaderingên niet meer wordt ingezien en men nu weêr liever fanfare-lawaai hoort zijn niet verloren. Men kon ook ditmaal weêr iets meedragen naar huis. 't Was een gezellig en nuttig avondje. Alkmaar. Het ijs op de Alkmaarder Meer is nog zoo sterk, dat dagelijks verscheidene vis- schers zich er veilig op wagen om hunne fuiken te zetten of te lichten. Assendelft. Hoofdingelanden van dezen polder hébben besloten tot de stichting van een tweede stoomgemaal in den Noorderpolder, ter vervanging van de beide nog aanwezige wind molens. Amsterdam. De Gemeenteraad alhier heeft jl. Woensdag in een ochtend- en een avondzitting de beursquaestie tot een (aanvankelijke) oplossing gebracht. Er waren vier plannen aanhangig i. De voordracht aan B. en W. om een beurs te bouwen, zonder onteigening op het alsnog aan te plempen Damrak, tusschen de Oude Brugsteeg en Nieuwe brug, in de nabijheid van het Cen- traal-station, het plan Prins van 1884. 2. Het de huwelijksdag niet te lang zou worden uitgesteld. Na eenige beraadslaging werd dan ook vastgesteld, dat het huwelijk zou plaats hebben over zes weken, op de verjaardag der prinses. Volgens de etiquette mocht Falkner slechts als echtgenoot van de jonge prinses tegenwoordig zijn bij het huwelijk van de oudste prinses met de regeerende vorstdaarom werd bepaald, het hu welijk van hem met prinses Eleonora acht daeen vroeger te doen plaats hebben. Daar hij lang ge noeg aan het hof verkeerd had, om de reden hier van te begrijpen, stelde hij zich hiermede tevreden. Hij kon den band immers toch niet verbreken, en of hij over twee of drie maanden ot over vijf weken voor altijd hieraan geketend werd wat hinderde dat Er werd in den familieraad nog meer besloten, want daar men het einde van Juli te vroeg vond om naar het zuiden te vertrekken, werd de nieuwe meubaleering ook spoedig vastgesteld, opdat het jonge paar daar zijne wittebroodsweken zou kun- uen doorbrengen. Voorslagen van de zijde van den bruidegom werden niet afgewacht en ook prinses Lolo had hiertegen niets in te brengen. Hoezeer het vaderhart van den hertog zich ook verheugde over het geluk zijner dochters, die hij zoo gaarne echt burgerlijk en gemoedelijke „zijne meisjes" noemde, deed hij toch niet anders dan klagen, dat men hem zelfs in de zomermaanden nog geen rust gunde, en dat hij daardoor zijne rozenstruiken niet kou snoeien, waardoor zij zoo wild konden groeien, als zij zelf maar wilde. En nu moest hij voor den tijd weer terugkeeren naar die stoffige residentie, en naar zijn groot slot met het Engelsche park, waarin de etikette hem verbood te werken en kortweg, hij moest twee maanden eerder op houden, mensch te zijnDat was voor het geduld van den goeden, ouden heer meer dan hij verdragen kon en er begonnen plannen in hem te rijpen, plannen, die wel niet de fondamenten van plan Krasnapolsky aan den Dam en de War moesstraat. 3. Het plan W. P. Werker, aan het Damrak tusschen de Oudebrugsteeg en Biblehotel. 4. Het plan Van Gendt op een plek tusschen de Heeren- en Keizersgracht over de warmoes gracht deze laatste drie met onteigeningen tusschen 4 en 5 mill. geraamd. Het resultaat der stemming was, dat het plan Werker met 23 stemmen werd aangenomen. Marine en Leger. Op 's Rijks werf alhier zal eerstdaags, met het oog op een voldoenden watervoorraad iu tijd van oorlog, een regenbak worden gemaakt, die 200.000 L. kan bevatten. Hr. Ms. instructie-korvet „Nautilus" werd jl. Donderdag in het droogdok te Hellevoetsluis op genomen, om gereed gemaakt te worden voor de oefeningstochten gedurende den a. s. zomer. Naar „het Vad." verneemt, zal Hr. Ms. schroef- stoomschip 1ste kl. „Van Galen", dat op reis is van Oost-Iudië naar Nederland, na aankomst weer dadelijk klaar gemaakt worden voor een reis naar Oost-Indië. Naar gemeld wordt, is de schout-bij-nacht jhr. J. A. Röell, adjudant in gewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning, bestemd om den vice-admiraal P. Ten Bosch als commandant der zeemacht in Nederlandsch-IndiÜ te gaan vervangen. Jl. Woensdag is te 's Gravenhage overleden de heer G. C. C. Thierens, gepens. kapt ter zee. De bij de Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam nieuw gebouwde koloniale pantserdekkorvet „Sumatra" wordt op het IJ uitge rust voor den aanstaanden proeftocht in de Noordzee en vertrekt binnenkort naar hier om van hier den tocht aan te vangen, onder bevel van den kapt.-luit ter zee P. G. Bruch. Aan boord Hr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer" te Amsterdam zijn de overgangs examens aangevangen der jongens, die den cursus van 1 Oct. 1890 hebben medegemaakt. Met 1 April worden de oudsten en best geslaagden tot boots mansleerling, stuurmansleerling of lichtmatroos be vorderd en op andere oorlogsschepen ingedeeld. Met 1 April a. s. worden 127 jongens van de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden overge plaatst aan boord van Hr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer" te Amsterdam. Bij Kon. besluit is, met 1 Maart, bevorderd tot luit. ter zee 2de kl., de adelborst 1ste kl. J. W. F. J. De Wal. het rijk zouden doen schudden, maar die voor zijn huis toch van beteekenis waren. En nu moest ook die correspondentie ophouden d. w. z. hij legde dadelijk zijn schrijfgereedschap op zijde en nadat hij zich nog ettelijke keeren in de handen gewreven had, en een half dozijn malen om een perk met rozen was gegaan, liet hij zijn zoon roepen en sloot zich met deze op. De kamerdienaar hoorde zijn heer wel meermalen met verheffing van stem spreken, maar wat er ook besproken werd, het scheen alles zeer vreedzaam af te loopen, want toen de hertog na verloop van twee uren met zijn erfgenaam de tuin binnentrad en de erfprins naar zijn hoed greep, reikte de vader zijn zoon de hand. „Welnu, veel gelnk mijn jongen," zeide hij hartelijk. „Het heeft zoo moeten komen en contre la force il n'a point de rèsistance. De macht zit juist in den njensch zelf het is de natuur. Wilt gij nog heden naar den Valkenhof?" „Ja, vaderWaarom zou ik uitstellen tot mor gen, wat ik van daag doen kan „Ja, ja Dus nogmaals Veel geluk. Erail De erfprins kuste zijns vaders hand, verliet Mon repos en begaf zich op weg naar den Falkenhof. Hij liep niet met spoed, zooals iemand, die zeker van zijn zaak is. Langzaam schreed hij.voort en bleef dikwijls aarzelend staan, maar eindelijk had hij zijn doel toch bereikt en werd luj door Ramo dadelijk aangediend. Hoewel de zon zich reeds naar het Westen neigde was het toch nog drukkend warm. De dikke muren lieten echter van buiten af weinig hitte toe in de gewelfde zalen van* den Valkenhof, en de Erfprius gevoelde zich verkwikt door de koele lucht, die hem bij het binnentreden van het slot tegemoet kwam. Na eeuige oogenblikken kwam Ramo terug en meldde, dat Dolores de erfprins wachtte. Juist toen deze de trap wilde opklimmen, verscheen dokter Rusz, die den hoogen bezoeker met verrassing groette

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 1