"Van 18 tot 25 April a. 8. zal er bij het 1ste reg. vest.-art. eer. theoretische cursus worden ge houden voor hoofd- en verdere officieren van de vestingbataljons der regimenten infanterie, die in oorlogstijd belast zijn met het bevel over een fort. Deze officieren zullen daarna in den loop van den zomer gedurende eenigen tijd de schietoefeningen bijwonen in de legerplaats bij Oldebroek. Bij Kon. besluit is de bewaarder bij 's Rijks werf te Amsterdam, J. C. A. M. A. Baudenelle, met 1 Maart bevorderd tot late bewaarder. Bij Kon. besluit is de officier-machinist 2de kl. J. G. Van den Bosch met 1 Maart a. s. bevor derd tot officier-machinist lsté kl. bij 's Rijks stoomvaartdienst. De luit. ter zee 1ste kl. J. M. W. Kuyl, geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam en hoofd der opleiding van stuurmansleerlingen, wordt met 1 Maart a. s. op non-act. gesteldin dien werkkring wordt hij met genoemden datum vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. B. A. Jonckheer. De luit. ter zee 1ste kl. L. van den Bosch, die 8 Maart a. s. commandant van de stoomkanon- neerboot „Dog" wordt, zal dat maar eenige maan den zijn, daar hij bestemd is voor den dienst als lste off. aan boord van het schroefstoomschip late kl. „Van Galen", dat na terugkomst uit O.-I. weer spoedig derwaarts vertrekt. Jl. Donderdag had in tegenwoordigheid van de heeren Beucker Andreae, Turk en Jongkees, op de reede van Vlissingen met uitstekend gevolg de officiëele proeftocht plaats met de torpedoboot No. XXI (klein model). Gedurende twee uren met volle kracht werkende, werd met 470 omwentelin gen der schroef een vaart van 17£ mijl behaald. Deze torpedoboot wordt binnen enkele dagen naar de Directie der Marine te Amsterdam gediri geerd. De stoommachines en ketel werden op de fabriek der Kon. Maatschappij De Schelde te Vlis singen vervaardigd. De luit. ter zee 2de kl. W. Cornelis is alhier geplaatst aan boord van Hr. Ms. stooraschoener „Dolfijn", in dienst voor de bescherming der visscherij in de Noordzee. Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „De Ruyter" is gisteren, na aan 's Rijks werf alhier belangrijke voorzieningen aan de stoomwerktuigen te hebben ondergaan, ter reede met zeer gunstig gevolg onder stoom beproefd. Het schip is na afloop van den proeftocht in de haven teruggekeerd, om voor de a. s. reis naar West-lndië in gereedheid te worden gebracht. Benoemingen, enz. Bij Kon. besluit van 26 Febr. is met het ge zondheidsonderzoek van uit zee aankomende schepen, ingevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1877 (St. No. 25), voor den tijd van drie jaren voor Helder en Texel belast de heer H. G. F. Peltzer, geneeskundige alhier. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken van 26 dezer is met ingang van 1 April, den districts-veearts A. van Staa de pro vincie Friesland en het eiland Terschelling als werkkring en de gemeente Leeuwarden als stand plaats aangewezen. Aan den heer A. A. Sweep, directeur-leeraar aan de zeevaartkundige school te Vlieland, is op zijn verzoek met ingang van 1 April a. s. eervol ontslag verleend. Tot dijkgraaf van den polder Assendelft is ge kozen de heer C. Tsz. IJff aldaar. Voor gemeente-controleur, tevens binnen-liaven- meester te Harlingen is de heer J. C. Kluit, gep. officier van administratie der marine, te Heiloo, No. 1 op de voordracht geplaatstNo. 2 de heer M. J. E. Kriens, oud-konstabel der marine, te Amster dam, en No. 3 de heer J. E. Carstairs Seiler, West-Indisch ambtenaar met verlof te Utrecht. Bij kon. besluit van den 21 dezer is met 1 Mei benoemd tot directeur van het postkantoor te Gorin- chem de heer J. A. J. van der Schaaff, thans direc teur van het postkantoor te Hoorn. Bij de den 25 dezer gehouden periodieke ver kiezing voor 2 hoofdingelanden van den polder Zijpe, gehouden aan de Schagerbrug, zijn van de 192 kiezers slechts 27 opgekomen. De aftredende heeren D. Jimmink en C. Groenveld werden met groote meerderheid herkozen. Bij de den 25 dezer gehouden verkiezing van 3 hoofdingelanden voor de Schermeer, wegens de perio dieke aftreding einde April dezes jaars van de heeren D. Glijnis Pz., A. Klomp en Jb. Koster, zijn her kozen de heeren Jb. Koster en D. Glijnis Pz., ter wijl herstemming moet plaats hebben tussclieu de heeren C. de Goede Jz. en Klomp. en zich aanbood, hem naar boven te geleiden. „Ik meende mijne nicht juist dit boek te brengen," zeide hij. Tot zijne groote verwondering echter nam de erfprins hem het boek uit de hand, zonder ook slechts één blik op^ den titel te werpen. „Ik kan u die moeite wel besparen," zeide hij, groette vriendelijk en liep, Eamo volgende, de breede trap op, die naar den vleugel voerde, welke door Dolores bewoond werd. Dokter Rusz richtte zich uit zijne gebogen houding op en keerde weer naar zijne vertrekken terug. „Dat was kort en duidelijk," mompelde hij. „HmHm Zij willen dus alleen zijn. Misschien enfin seulsWaarom willen zij alleen zijn Omdat zij iets te bespreken hebben, waarbij een derde overbodig is. Om dat te raden, is niet veel ver stand noodig. Werd hij verwacht Komt hij onver wachts? Jammer, dat Zijne gedachten gingen verloren in een veelbe- teekenend hoofdschudden. Op den corredor gekomen zeide de erfprins tot Ramo „Ik wensch de barones alleen en ongestoord te spreken. Wees dus zoo goed er voor te zorgen, dat niemand binnenkomt, zoolang ik hier ben. Niemand ook doctor Rusz niet!" „Zeer goed,. Hoogheid," antwoordde Ramo eer biedig. Hij mocht de erfprins gaarne lijden dokter Rusz echter niet, hoewel deze de kamerdienaar altijd vriendelijk behandelde. (Wordt vervolgd.) Onderwijs en Examens. De heer J. Winkel te Benningbroek is tegen l Maart benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de school te Berkhout. Onder de dames, die den 24 Febr. slaagden voor de acte fraaie handwerken te 's Hage, komt ook voor mej. C. M. Mulder, van Westgrafdijk. Landbouw en Veeteelt. De Afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal hare jaarlijksche N Paasch-tentoonstelling van Rijstieren, Melkvee, vet Rundvee, Rammen en Fokschapen, houden te Alk maar, op Vrijdag 20 Maart a. s., op het Doden veld aldaar. Ieder mag op deze tentoonstelling inzenden, mits daarvan vóór of op Zondag 14 Maart 1891, aan den Secretaris der afdeeling te Alkmaar schriftelijk kennis gevende. Bij deze opgave moet tevens vermeld worden naar welk nummer van het programma men wenscht mede te dingen. Later opgegeven inzendingen blijven buiten be oordeeling. De navolgende prijzen worden uitgeloofd A. Rundvee, uitsluitend met hard voeder gemest. No. 1. Voor den besten, fijnsten en zwaarst ge- mesten os, geboren in 1887 of vroeger, lste prijs f 30 en 2de prijs f 15. No. 2. Voor den besten, fijnsten en zwaarst ge- mesten os, geboren in 1888. lste prijs f 25, 2de f 10 en 3de f 5. No. 3. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe (afgewisseld), lste prijs f 25, 2de f 10, uitge loofd door den heer S. Kramer, en 3de f 5. No. 4. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe (niet afgewisseld), lste prijs f 30, 2de f 15 en 3de f 5. No. 5. Voor het beste vette Kalf. lste prijs f 10, 2de f 5 en 3de f 2.50, B. Rijstieren van zuiver inlandsch ras. No. 1. Voor den besten Bijstier, geb. in 1888. lste prijs f 30 en 2de f 20. No. 2. Voor den besten rijstier, geb. in 1889. lste prijs f 50, 2de f 30 en 3de f 20. No. 3. Voor den besten pinkstier, geb. in 1890. lste prijs f 30, 2de f 15 en 3de f 10. C. Melkvee van zuiver inlandsch ras. No. 1. Voor de beste melkkoe, die gekalfd heeft na 1 Januari 1891. lste prijs f 25 en 2de f 15. No. 2. Voor de beste melkkoe, geb. in 1888 (twinter), die gekalfd heeft na 1 Januari 1891. lste prijs f 25 en 2de f 15. No. 3. Voor de beste Melkvaars, die gekalfd heeft na 1 Januari 1891. lste prijs f 25, 2de f 15 en 3de f 5. No. 4. Voor de beste kuispink. lste prijs f 15, 2de f 10 en 8de f 5. D. Wolvee. No. 1. Voor den besten ram, geb. in 1890. lste prijs f 10 en 2de f 5. No. 2. Voor het beste koppel van 4 fokschapen, lste prijs f 10 en 2de f 5. Kunst- en Letternieuws. Het Album (Geïllustr. Zondagsblad van onze courant). Inhoud van No. 8 De witte merel, enz. (Vervolg.) Op leven en dood, enz. (Vervolg). Mijn vriend Hilarius, enz. (Vervolg.) Het houden van kippen. (Vervolg.) In het Park. (Gravure.) Lachebekje. (Gravure.) Onze Opera-serie. Humoristisch. Naar wij uit goede bron vernemen, zal ds. C. S. Adama van Scheltema het beroemde werk van generaal Booth in onze taal overbrengen onder den titel van „In Engelands donkerste wildernis sen en de weg ter ontkoming." In het begin van Maart zal de eerste aflevering het licht zien. Kerknieuw 8. Beroepen bij de Herv. gem. te Oldeholtpade (toezeg.) ds. H. Blankstein, pred. te Wervershoof. Bedankt voor het beroep naarde Doopsgez. gem te Beemster door ds. G. A. Hulshoff, pred. te Enkhuizen. Buitenland. België. Boulanger kwam jl. Woensdag avond te 6 uur te Brussel, waar hij in het hótel de Belle-Vue logeert onder den naam van Jean Bertin. Vier grenadiers, die zich hebben schuldig gemaakt aan de bekende feiten, den 4den dezer in het cachot der grenadiers-kazerne gepleegd, verschenen gisteren voor het Hoog Mil. Gerechts hof. Uit de debatten bleek, dat die feiten in hoegenaamd geen verband staan met de socia listische beweging. Drie der aangeklaagden zijn tot 2 jaren, éen tot 3 jaren opzending naar de compagnie van correctie (depót van discipline) veroordeeld. De zaak is geheel afgescheiden behandeld van de kleine muiterij der militairen op de Place de Luxembourg, op 1 dezer. Frankrijk. De (nu ontbonden) „Lique des patriotes" heeft een manifest uitgevaardigd tot het volk. De „Lique" verklaart dat zij haar doel heeft bereikt, daar de toenadering tot Pruisen geheel mislukt is. Tevens ontraadt het bestuur het houden van betoogingen bij het vertrek der Keizerin. Alle bladen bespreken in zeer gematigd gestelde artikelen de gevolgen van het bezoek der Keizerin, maar zeer. beslist keuren allen den toon af, dien de „Kölnische Zeiting" tegenover het Fransche volk aanslaat. De daling der Fransche rente wordt toe geschreven aan liet artikel in de „Kölnische Zeitung'' van gisterenmorgen. [Daarin worden, naaraanleidingvan het bekende optreden van Deroulède, de Fransche regeering en de verstandige elementen der Fransche natie aan de plichten der gastvrijheid herinnerd, met de verzekering dat door eene beleediging van den Keizer of zijne moeder de gehèele Duitsche natie zich beleedigd zou gevoelen]. Duitschland. Volgens het „Berliner Ta- geblatt" heeft de Duitsche Gezant,'Graaf Munster in een langdurig onderhoud met den minister Ribot, dezen te kennen gegeven, dat de poging van Duitschland, om op vriendschappelijken voet met Frankrijk te komen, wel eens de laatste zou kunnen wezen. Noord-Amerika. Bij een mijnongeluk te Harleten in Pcnnsylvanie, dat den 4<len Februari j. 1. voorviel, werden verscheidene mijnwerkers bedolven. Nacht en dag arbeidde men om hunne lijken te vinden en telkens vond men hier en daar enkele slachtoffers, wier dood door de geneesheeren geconstateerd werd. Den drie-en-twinstigste, dus 19 dagen later, werd het werk nog voortgezet. Men was toen in het onderste gedeelte van den schacht aan het werk en hoorde aankloppen in eene richting waar men sinds de ramp nog niet geweest was. Men zette toen het werkt met kracht in die richting door, zorgde voor geneesheeren en voedsel en had het geluk de stem te kunnen hooren van een der vermiste mijn werkers, „dikke Jozef' genaamd, die riep dat ook zijne metgezellen nog in leven v/aren, maar bijna geheel uitgeteerd. Men kon hun toen, door eene opening die gemaakt was voedsel verschaffen en toen mén het werk had voortgezet vond men „dikke Jozef'en vier ande re mijnwerkers in een vrij ruime opening nog levend, maar uiterst zwak. Zij hadden veel te lijden gehad van honger en dorst, maar hun léven gerekt met het weinige voedsel dat zij bij zich hadden en toen dit op was, met de olie uit hunne lampen. Eindelijk hadden zij hunne dorst moeten lesschen met het slechte water dat uit de mijn druppelde. Het waren. Hongaren en de vreugd van de overige Hongaarsche mijn werkers was zeer groot, toen „dikke Jozef' en zijn landgenooten, na bijna twintig dagen begra ven te zijn geweest, weder levend te voorschijn kwamen. Chili. Volgens berichten is bij Iquique een belangrijke slag geleverd tusschen de troepen van president Balmaceda en de strijdmacht van het Congres. Balmaceda's leger werd volkomen geslagen. De strijdkrachten van het Congres zijn aanmerkelijk versterkt. Telegrammen, hier uit Iquique ontvangen, bevestigen, dat deze haven den ióden dezer na een bombardement door de Congres-troepen is veroverd. In denzelfden nacht brak er een oproer uit, ondernomen door een troep plunderaars, dat door de vloot en de vreemdelingen, die in Iquique gevestigd zijn, werd bedwongen. Van de muiters werden 175 gedood of gewond. De overblijfselen van het leger van president Balmaceda, dat in den strijd geslagen en naar het binnenland teruggedreven was, bezetten den 16 Febr. Iquique weer bij verrassing. De strijd duurde toen den geheelen dag. De handelswijk der stad werd in den nacht, die op den strijd volgde, door de plunderaars in brand gestoken. In den loop van den avond werd door bemid deling van den admiraal van het Engelsche eskader een wapenstilstand gesloten tot den zosten dezer 's middags 12 uur. Men verwacht nu een beslissenden veldslag ten noorden van Iquique. Reuter seint van den 25sten dezer uit Buenos- Ayres, dat de Chileensche opstandelingen Iquique gebombardeerd en troepen aan land gezet hebben, die het douanekantoor vermeesterden. Op 6 verschillende punten is de stad vernield en meer dan 200 vrouwen en kinderen kwamen bij het bombardement om. De opstandelingen plunderden vele voorname huizen. Het bombardement is gestaakt op verzoek van den Engelschen vloot voogd. De bevelhebber der regeeringstroepen capituleerde daarop en leverde de stad aan de opstandelingen over. Dezen hebben meer troepen ontscheept, die naar het binnenland oprukken om de regeeringstroepen te bevechten. Brazilië. De president der republiek, maar schalk Da Fonz ca, heeft den eed op de grond wet afgelegd en hield daarna een wapenschou wing over het garnizoen. Massowah. Er heeft een bloedig gevecht plaats gehad tusschen de Italianen en het in landsch hoofd Sabath, naar aanleiding van roof tochten op Italiaansch gebied. Ditmaal behaalden de Italianen een schitteren de overwinning. De aanvoerder der inlanders werd met 206 manschappen gedood. De Italia nen nadden slechts 4 dooden en 14 gewonden. Gemengd nieuws. Te Oude Schild op Texel had jl. Zondag namiddag een merkwaardige redding plaats door middel van een hond. Eenige knapen waren aan den zeedijk aldaar bezig met op voorbijdrijvende ijsschotsen te sprin- gen en dan weder vlug van de schotsen te sprin gen, vóórdat de afstand tusschen wal en schots te groot werd. Een der laatst op de schots geble- venen durft den sprong niet meer te wagen, en die aarzeling van eenige seconden is genoeg, om hem zoo ver in zee weg te voeren, dat redding zonder hulpmiddelen onmogelijk wordt. En die middelen, ze ontbreken ten eenenmale wel liggen op eenigen afstand vletten, doch eer deze ter plaatse zouden zijn, was de jongen reeds lang door den stroom uit het gezicht gevoerd. Plotseling brengt een der omstanders een groo- ten hond, gewapend met een haak, dien hij in zijn bek vasthoudt, en waaraan een touw, tot gemeenschap met den wal, is bevestigd, te water, en gebiedt hem den jongen na te zwemmen. Het dier kwijt zich van dezen last en bereikt doodmoede den in doodsangst daarheen drij ven den knaap. De haak wordt door deze om een rand van de schots geslagen, die daarop door middel van het touw voorzichtig naar den wal wordt getrokken. Na eenige pijnlijke minuten verkondigt een luid hoera, dat geredde en redder zich in veilig heid bevinden. Schipper Plugge der „Leendert Arie" SCH 191, reeder G. Dijkhuizen, te Scheveningen aan waj gekomen, heeft gerapporteerd, des nachts op de Noordzee voor Katwijk te zijn aangezeild door den kotter IJ H 1055 van Yarmouth, die nog al schade aan zijn schip heeft toegebracht. Als oorzaak gaf de schipper op, dat de kotter, toen hij zag dat de bom dezen aan lij voorbij zou gaan, in plaats van teloeveraan te houden, de verkeerde zijde is ingezeild. De zaak is in handen van de bevoegde auto riteit gesteld. De troep van den z.g. „Buffalo Bill" komt in 't laatst van Mei hier te lande, tengevolge van een overeenkomst met het bestuur der Maat schappij tot exploitatie van het sport- en tentoon stellingsterrein te Arnhem. Tengevolge van 't onderzoek der justitie in zake den laatsten vrouwenmoord in Whitechapel heeft de jury een verklaring van schuld uitge sproken tegen een onbekenden persoon of onbe kende misdadigers. De. jury heeft alzoo de schuld niet aangenomen van Sadler, den voor- loopig aangehouden persoon, tegen wien echterede gerechtelijke instructie nog steeds wordt voortgezet. De Engelsche groote wereld levert een nieuw schandaaltje. Twee parlementsleden van de frac tie der liberale disidenten zijn er bij betrokken. De heer Hozier zou nl. een eisch tot echtschei ding willen instellen, omdat hij zijn vrouw ver denkt van ongeoorloofde handelingen met zijn collega Ashmead-Bortelett. Gelijk reeds is geseind, bestaat het genees middel, dat door den bekenden Berlijnschen hoogleeraar Liebreich gevonden werd, uit de stelselmatige toepassing van de onderhuidsche inspuiting met cantharidin-zure-kali. De Cantharides (Spaansche vliegen) staan reeds van ouds als zeer geneeskrachtig bekend. Aan prof. Liebreich is het nu gelukt, door een reeks nieuwe proefnemingen, uit de Spaansche vliegen een gecristalliseerde zelfstandigheid af te scheiden, waardoor niet alleen bij tuberculose, manr ook bij andere infectie-ziekten een geneeskrachtige invloed wordt geoefend. Dr. Liebreich verklaart echter zelf, dat nog een reeks van zorgvuldig genomen proeven noodig zullen wezen, voordat men zijn middel de juiste plaats kan aanwijzen, welke het in de geneeskunde toekomt. Prof. Liebreich verkeerde in hetzelfde geval als prof. Koch, daar hij genoodzaakt is den uit slag mede te deelen van zijn onderzoekingen, voordat deze geheel zijne afgesloten. Vandaar dat hij een beroep doet op alle geneesheeren om met hem mede te werken, opdat de begonnen onderzoekingen met een gunstigen uitslag bekroond worden. De hoogleeraren Frankel en Heimann te Berlijn namen reeds proeven met het middel tegen keel-tuberculose en daarna begonnen zij met huidziekten en lupus. De eerste proeven zijn gunstig uitgevallen. Den uitslag daarvan zullen de hoogleeraren mededeelen in de volgende aflevering van het Therapeutisches Monalsheft. Woensdag reeds deed professor Liebreich eenige mededeelingen in de vergadering van den genees kundigen kring te Berlijn, waarvan het verslag in de volgende aflevering van het Medizinische Wocnenschriit zal verschijnen, Een van de meest gevreesde roovers van Mexico, Demetrio Jauregui, is met 6 zijner man nen bij de plundering van een landhuis door soldaten overvallen en gedood. Een vreeselijke strijd ging aan de overwinning der soldaten vooraf, waarin luitenant Gomez en 3 soldaten gedood en xi gewond werden. Toen Jauregui met vele kogels doorboord lag te sterven, stond hij bij de nadering van eenige soldaten nog op en schoot een hunner dood. Op de locomotief van een nachtelijken sneltrein, tusschen Bayonne en Toulouse, werd onlangs een woeste strijd gestreden. Detreinchef, die in den goederenwagen was, hoorde opeens een rumoer van toornig schreeuwende steramen en kreten op de locomotief. Hij ging zien wat daar was en zag op het kleine vlak van de loco motief, vóór den gloeienden muil van het kolen vuur, den machinist en den stoker samen wor stelen. De beide mannen, ongeveer even sterk, trachtten elkander van de locomotief af te werpen. Daar viel, met een luiden kreet, de machinist van het platform af; maar hij wist zich in zijn val met éen hand aan den kolenwagen vast te grijpen en zich, terwijl de stoker hem met een ijzeren staaf het hoofd dreigde te verpletteren, weer op den locomotief te werken, waar hij ter stond zijn tegenstander met zijne gespierde armen omvatte en op den grond wierp. Hij trachtte nu den stoker in het vuur te duwende man, op zijn ellebogen liggend, verweerde zich met alle macht, met angstig verwrongen gelaat, maar hij voelde blijkbaar alle krachten verminderen... Daar kwam de treinchef, die met levensgevaar op den in volle vaart zijnden trein over den kolenwagen naar de locomotief was geklommen, tusschenbeide. Het gelukte hem, de vechtenden te scheiden, en hij liet den trein stilstaan en nam de noodige maatregelen om te voorkomen dat ,het gevecht hervat werd. De machinist en de stoker zijn beiden ont slagen. Twee priesters van de Grieksche kerk te Temesvar in Hongarije, die, in gezelschap van een koetsier, in een door twee paarden getrokken kleine slede op de vlakte reden, werden dodr een groote kudde wolven achtervolgd. De koet sier zweepte de paarden aan tot een duizeling wekkende snelheid, maar de wolven bleven de slede bijhouden en wierpen zich eindelijk op de priesters, die zij uit de slede haalden en ver scheurden. De koetsier en de paarden ontkwamen toen. De volgenden nacht ondergingen twee nachtwachters hetzelfde lot. Een andere waker ontkwam het gevaar, door in een boom te klimmen. Tegenwoordigheid van geest. Een of ficier kwam aan Lodewijk XIV eene aangename oorlogstijding brengen en verzocht daarbij tot belooning om het ordekruis van den heiligen Lodewijk. De Koning zeide tot hem „Maargij zijt nog zóó jongZonder zich te bedenken antwoordde de officier„Sire, men leeft ook niet lang in het regiment, waarbij ik dien". Zijn wensch werd vervuld. Vaderlandsliefde. Gedurende de oorlogen van Napoleon in Spanje, kwam een regiment van de garde van Jérome, ex-Koning van West- falen, voor de muren van het klooster van Figuei- ras. De generaal zond een boodschapper naar den prior om voor zijne officieren en manschappen eenige verfrisschingen te vragen. De prior ant woordde, dat de manschappen goede kwartieren in de stad zouden vinden, doch dat hij en zijn

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1891 | | pagina 2